Iqmïóc (Bowtant 549 t Kettingbotsingen door gladheid (CLM-toestel geramd door PanAm-Boeing Zeker doden 0, *0 Gezondheidstest PanAm-gezagvoerder nam verkeerde afslag Betere opleiding verkeersleiders is noodzakelijk WKtHKÊÊÊÊUÈ Toeristen uit Polen vragen asiel in ons land Schadelijke kwikdamp bij tandartsen Allegro's terug naar dealers TWEE DODEN BU NOOTDORP Ipenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Jities (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Maandag 28 maart 1977,67e jaargang no. 20694 Gezondheidstest, waarbij kijker zich kan testen, op Ned. I om 21.55 uur. Om 20.05 uur Super stars. Ned. II om 19.30 uur Dat ik dit nog mag meemaken, om 20.25 uur Tussen wal en schip (2), om 21.40 Man over de vloer en om 21.20 uur Achter het nieuws met Den Uyl in Rotterdam; om 22.25 uur Van Mierlo. Koud en buiig Buien, waarvan sommige met sneeuw of hagel en later op de dag een enkele opklaring. Mati ge tot krachtige, aan de kust harde noordelijke wind. Maxi ma ongeveer 5 graden. Morgen: Zon: 6.22-19.08 Maan: 12.29-3.10. Schev. hoogw.: 9.34- 22.25 laagw.: 4.45-17.42. S.Y.I INFERNO OP TENERIFE CHIPHOL/TENERIFE - Een verschrikkelijke lenselijke fout moet de orzaak zijn geweest van ie grootste ramp uit de jchtvaartgeschiedenis, )6.98faarbij gisteren om- treeks 18.15 uur op de j* jchthaven Santa Cruz an Tenerife 235 Neder- andse vakantiegangers, eertien KLM-bemanning- leden en totnutoe onge- je feer 300 inzittenden van in Amerikaanse Jumbo- :t het leven hebben verlo- Geluidsbanden van let gesprek tussen de ver- :eerstoren en de Boeing an de Amerikaanse ïaatschappij PanAm, die ich in de KLM-machine ioorde, zullen uitsluitsel noeten brengen. Ofwel de 'erkeersleiding van Tene- ife heeft verkeerde in- itrukties gegeven, ofwel le Amerikaanse gezag- 'oerder heeft de instruc- ies verkeerd begrepen. lezagvoerder Z. Veldhuizen van Zan- sn, 27 jaar vliegervaring bij de KLM, oofdinstrukteur op de Boeings 747 bij e KLM, kan volgens het crisiscentrum p Schiphol geen blaam treffen. Hij had =tn de verkeerstoren op Tenerife toe- emming om te starten en zijn toestel 3e Rijn" was, met een snelheid van 10 km, al met de neus van de grond, en de PanAm-machine er met een abelheid van 50 km rechts achter tegen in taxiede. Hoe het Amerikaanse toe- el zich op dat ogenblik op de start- aan kon bevinden is de grote vraag, ie het vanmorgen per helikopter van as Palmas vertrokken Nederlandse aderzoekteam zal dienen te beant woorden. et zicht ten tijde van de ramp was echt vanwege de grondnevel, maar tarten was wel verantwoord. Wel heer- Ie op het vliegveld van Tenerife (waar len slechts over één landings- start- aan kan beschikken) een ongewone tukte, omdat zestien vliegtuigen er wa in geland. Reden hiervan was, dat zij iet op Las Palmas terecht konden, ndat op dat vliegveld een bom was )tploft, waarbij vier gewonden vielen, e ramp volrok zich zeer snel. Nadat i Amerikaanse Boeing op de KLM oeing gebotst was, vlogen beide toe fellen onmiddellijk onder enkele explo- es in brand. Een aantal passagiers werd uit het Amerikaanse toestel ge worpen. Volgens berichten van vanmor gen hebben ongeveer 70 inzittenden van dit toestel de ramp overleefd, onder wie zeven bemanningsleden. Dit zijn de ge zagvoerder, de tweede vlieger, de boordwerktuigkundige, een purser en vier stewardessen. Van het Nederlandse vliegtuig zijn alle 249 inzittenden om het leven gekomen. Zij moeten, aldus KLM-deskundigen bijna direkt na de botsing zijn omgeko men. Onder hen waren zeventien kinde ren en zes babies, die op de schoot van de vader of moeder meereisden. De PH-BUF „De Rijn" was gistermor gen, zorgeloos uitgewuifd, om 10.20 uur van Schiphol vertrokken. Om 13.45 urn- landde de machine op Tenerife, nadat gezagvoerder Veldhuizen van Zanten had gehoord dat Las Palmas (bomaan slag in een bloemenwinkel op de tweede verdieping van het stationsgebouw, vier gewonden) gesloten was. Om 17.12 urn- plaatselijke tijd (18.12 uur Nederlandse tijd) voltrok zich de ramp. Het was de PAANS OCHTENDBLAD: van onze correspondent op Tene- ife) ANTA CRUZ Volgens het op tenerife verschijnend ochtendblad Djo de Lunes" heeft de gezagvoer- er van de Amerikaanse Boeing 17 gisteravond per ongeluk de verkeerde afslag van de taxiebaan naar de startbaan genomen. De taxiebaan heeft drie afslagen en de Amerikaanse piloot nam de eerste afslag „waardoor hij letter lijk frontaal tegenover de KLM- machine kwam te staan", aldus het ochtenblad, dat niet vermeldt hoe deze fataal geworden vergissing ontstaan is. Volgens „Ojo de Lunes" zijn bij de verschrikkelijke botsing tussen de twee Boeings tot vanmorgen 541 doden te betreuren. Er zouden 67 gewonden zijn, opgenomen in twee ziekenhuizen. eerste tragedie die de KLM heeft getrof- tot nu toe vond in maart 1974 plaats, fen sinds in juni 1961 de Electra „Sy- Bij Parijs stortte toen een DC-10 van rius" bij Cairo neerstortte, waarbij zes- Turkish Airlines neer. Daarbij vielen tien passagiers en drie bemanningsle- 263 doden. den omkwamen. De grootste luchtramp (Zie voor de vliegramp ook pagina 7) Van een onzer verslaggevers MADRID Een vooraanstaande Spaanse luchtvaartfunctionaris heeft j.l. vrijdag op een persconfe rentie in Madrid opnieuw aange drongen op een betere organisatie van de luchtverkeersregeing boven Spaans gebied en in het bijzonder op en rond de Spaanse vliegvelden. Tevens drong hij aan op een betere opleiding van de Spaanse luchtver- keers regelaar. Hij noemde tijdens de persconfe rentie de vliegvelden van Madrid, Barcelona en Palma de Majorca. Maar vorig jaar hekelde hij met name ook het vliegveld van Teneri fe, waar sindsdien niets is onderno men om de veiligheid te verbeteren. Zoals bekend hebben de Spaanse luchtverkeersleiders vorig jaar een langzaamaanactie gevoerd, o.a. uit SPAANSE DESKUNDIGE: protest tegen de sterk verouderde apparatuur, waarmee zij in de ver keerstorens moeten werken. Een toeristenhostess op Tenerife, een Nederlands meisje, zag gister middag op het laatste moment af van de vlucht met de KLM-Boeing naar Las Palmas en redde daarmee haar leven. ■BBB ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN LENING 13"7"7 PER 13-7S/1992 tweede uitgifte •schrijving 29 maart 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Eenentwintig Poolse toeristen heb ben zaterdag in Rotterdam van de gelegenheid ge bruik gemaakt om hun vaderland te ontvluchten. Zij zijn niet teruggekeerd naar het luxe Poolse cruise schip de Stefan Batory, toen deze gedurende twee dagen in de Rotterdamse haven lag afgemeerd om de passagiers gelegenheid te geven excursies te maken. Drie van hen hebben zich inmiddels bij de politie gemeld en hebben politiek asiel aangevraagd. Van de achttien anderen is de verblijfplaats onbekend. Sinds enige tijd maakt de Stefan Batory (de oude Maasdam van de Holland-Amerika-Lijn) vanuit Polen cruises naar ons land en Engeland. „Betrouwbare Poolse vaderlanders" mogen op deze cruises inschrij ven, maar ondanks hun betrouwbaarheid komt het toch zelden voor dat zij met hele gezin dit soort rei zen mogen maken. De Poolse toeristen is het wel toegestaan om in bepaalde havens te passagieren. De Stefan Batory, met nu nog 621 passagiers aan boord, heeft niet op de gevluchte Polen gewacht, maar heeft zijn reis naar Londen voortgezet. Op deze boot kunnen sinds dit seizoen op de terugweg ook Nederlanders via het reisbureau Zeetours, meereizen om een bezoek te brengen aan Polen. (Van een onzer verslaggeefsters) DELFT Bij de nieuwste methode voor het maken van een vulling voor een tand of kies komt kwik damp vrij die schadelijke gevolgen voor de gezond heid van de tandarts en zijn assistenten kan hebben. Dit is de conclusie die kan worden getrokken uit een onderzoek van het Interuniversitair Reactor Instituut van, de Technische Hogeschool te Delft naar het gebruik van kwik in de behandelkamer. Door het schudden van de capsules met de verschil lende bestanddelen in de mechanische menger ont staan kwiklekken. Voor patiënten die de tandarts wachten slechts nu en dan bezoeken heeft dit geen gevolgen, maar voor de tandarts en zijn assistenten die elke dag met dit kwik werken ligt dit anders. GOUDA (ANP) - British Leyland heeft besloten al le Allegro's, ge bouwd vóór 1976, naar de dealer te rug te roepen om de trekstangen van de voorvering te laten vervan gen door trekstan gen met een zwaardere sektie. Onderzoekingen van de fabriek hebben aange toond dat ze bij hoge kilometer standen en onder zware gebruiks- omstandigheden kunnen gaan scheuren. Het gaat in totaal om meer dan 300.000 auto's, waarvan ongeveer 15.000 in Nederland. Slechts in twee ge vallen is de tekort koming daadwer kelijk geconsta teerd. De dealers in Engeland en de exportlanden zijn inmiddels bevoor raad met de nieu we trekstang en bijbehorende rub bers en ze zullen de modificatie, die ongeveer een uur duurt, gratis uit voeren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Lichte sneeuwval, hagel en plotseling optredende gladheid heb ben vanmorgen vroeg in het hele land, met uitzondering van het oosten, ket tingbotsingen veroorzaakt. Kilometer slange files waren hiervan het gevolg. De langte file, circa tien kilometer ont stond op de rijksweg Den Haag—Utrecht ter hoogte van Nootdorp waar bij een ongeluk twee personen om het leven kwamen. Een personenauto, bestuurd door de 32- jarige mevrouw F. de Bruin uit Zoeter- meer raakte, rijdend in de richting Den Haag, op het viadukt bij Nootdorp in een slip en belandde op de andere weghelft. Daar kwam de wagen frontaal in botsing met een auto, die werd bestuurd door een 26-jarige inwoner van Neede. De automo bilisten moeten op slag zijn gedood. Door het ongeval, de wrakstukken lagen over de hele rijbaan verspreid, ontstond een file, die zich uitstrekte tot in Den Haag. Ook de andere rijbaan, waar nieuwsgieri gen langzaam rijdend naar de ravage keken, raakte over vele kilometers ver stopt. Andere opstoppingen deden zich onder meer voor bij het verkeersknooppunt Gorkum, waar een file van zes km uit de richting Breda ontstond. Een rij wach tende auto's van acht km stond vanmor gen urenlang op de rijksweg Den Bo sch—Amsterdam ter hoogte van de Lek- brug, waar zich een kettingbotsing had voorgedaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1