i'd=i-i=;aj=ii=iiiji=i Legioen wist het al. dat niemand wenst Guy Thijs: „Op dit moment zijn we uitgeschakeld" fARTKRUIS SCHENKT CHAMPAGNE VOOR ZIJN MANNEN ZIJDELINGS LEIDSE COURANT PAGING hnny Rep heeft de bal uit de pass van Cruijff ingekopt en Christian Piot Jseft dat hij verslagen is: 1—0. fVan onze sportredactie) DEURNE De vette walm van de patatkramen trok slierten in de avondlucht, de braadworst en de hamburgers werden aangereikt en de pilsen klokkend in de keelgaten gegoten. Neder land was er weer. Deurne bekeek vanachter de gordijnen de inva sie van Nederlandse auto's, soms uitbundig gesierd met vanen waarop het „Hup Holland" uitdagend was geschilderd. Uit de portieren staken vlaggen van een formaat dat gemeenlijk aan openbare gebouwen wappert en met luider stem werd verkondigd dat Nederland de wereld cup ging winnen, de Zilvervloot was lijfelijk aanwezig en de Leeuw schepping van ene Jan de Cler, tientallen jaren geleden zou ook ditmaal niet in het ondergoed worden gezet. België—Nederland, hoe belangrijk ook, was voor de supporters een futiliteit. Met zo groot zelfvertrouwen betraden zij de Belgische grond dat de meewarige trekken op de gezichten van de Vlamingen en Walen veranderden in verba zing over zo veel Ollandse bluf. Met vele duizenden waren ze naar België geko men. Oranje petjes, roodwitblauwe uitmonste ring, monden vol patat en sommigen met onvas te stem rondom de Boschuil vast de nationale hymne repeterend die het aanvangssein moest betekenen van een duel waarin de Belgen geen enkele kans zouden maken. Die wedstrijd was voor de supporters al bij voorbaat gewonnen, geen twijfel mogelijk. Er waren er naar schatting twintig- tot vijfen twintigduizend, tweemaal zo veel als Nederland aan kaarten had ontvangen van de Belgische voetbalbond. Evert Grifhorst van de publiciteits afdeling van de KNVB deed de suggestie dat velen hun kaartjes in België hadden gekocht „want ik weet anders ook niet hoe ze eraan zijn gekomen". Deed er ook niet toe, ze waren er, boordevol vertrouwen want zou niet groot meester Johan Cruijff hoogstpersoonlijk Oranje aanvoeren en stond niet de bloem van Neer- lands voetbaldom in het veld? Welnu dan. De nieuwelingen in het supporterslegioen keken met enige schrik naar het oude karkas dat Boschuil heet en vroegen zich af of de beton nen poten onder de tribunes hun geweld zou den kunnen doorstaan. Een stadion dat er van buiten uitziet alsof het zeer onlangs door vanda len onder handen was genomen, maar in welks binnenste een kostelijke sfeer kan worden ge schapen. En die was er. De speaker loeide door de aan vervanging toe zijnde geluidsinstallatie dat „dank zij de volgende sponsors het licht op zodanige sterkte was gebracht dat iedereen onbekommerd het duel kon aanzien". Daarna al verloren de Belgen de slag. De namen van de Nederlandse spelers waren nog te verstaan maar die van de Belgische gingen verloren evenals de volksliederen waarvoor de koninklij ke fanfare „De Lindegalm" uit Retie zich in spande in een orgie van decibels die het leger Nederlanders produceerde. De Belgen hielden verbluft de mond. Er moest toch nog tweemaal drie kwartier worden gespeeld en die Ollariders deden al alsof de match gewonnen was. Ze kregen nog gelijk ook. De Belgische nationale trots was gekrenkt. Daarom misschien werden wat oververhitte Ne derlanders, die. met eigen voeten na afloop de grasmat wel eens wilden betreden, in de houd greep afgevoerd door suppoosten en mannen van de rijkswacht. De Boschuil knipperde begrijpend met zijn ogen. lissij EURNE „Jan, proost". Op- ieuw werden de champagneg- zen in het Quality Innhotel, net jjjHiten Antwerpen, tot aan het *lndje gevuld. En alweer moest zrwi Zwartkruis op zijn eigen f jest handen schudden. Onver- v1oeid en met innig welbehagen eed hij dat, de scheidende Dndscoach van het Nederlands idejftal. Want zo immers had hij gewild, de luchtmacht-offl- die tijdelijk gedropt werd in Zeister bossen. „Ik wilde isend afscheid nemen van de ilers", klonk het, tussen twee ie slokken geestrijk vocht r, opgetogen uit de mond Zwartkruis. „Daarom heb ik i receptie georganiseerd, landenland heb ik, geconcen- ird voor die vier wedstrijden irvoor ik bondscoach ben feest, met deze jongens in groot spanningsveld ge- ló. Na BelgiëNederland wil- ik in een ontspannen sfeer slokje drinken met de spe- ers en met iedereen waarmee hk de afgelopen maanden door gnijn werk in Zeist een relatie leb opgebouwd", twartkruis had geen beter mo- ent uit kunnen kiezen voor zijn ivé-feestje. Het kon niet misluk- ïn, zo kort na de voortreffelijke ïance van zijn pupillen in de lel van Deurne. Zwartkruis: 9Pok bij een negatief resultaat bu deze receptie doorgegaan pn. Het was dan echter vermoe- elijk een soort begrafenisbijeen- bmst geworden, want de stem ming zou natuurlijk kapot ge- ''■Heest zijn. Champagne en lekke- S(3fc hapjes smaken nu eenmaal I ifeter na een overwinning dan na en nederlaag". n07i plotseling, zich realiserend an welke gevaren Zwartkruis ad blootgestaan: „Als het hier i isgegaan was, ik moet er niet eoan denken. Zwartkruis was dan ue eofferd en zou de geschiedenis nn i zijn gegaan als het grote stuk i| nbenul die de kansen voor Ar- entinië van het Nederlands elf- vo komen had verpest. Nie- lai and zou zich meer herinneren I ik hier alleen maar ben inge- id apt om te helpen, dat ik deze k ian nooit heb geambieerd, >e aar dat ik me moreel verplicht i; lelde me beschikbaar te stellen lo ien de voetbalbond niemand dcon vinden", i het feestelijke Quality Inn erd druk gediscussieerd over mijn leven. Maar toch, als ik straks weer terug ben op mijn basis, voel ik me weer helemaal lekker. De voetballerij blijft toch een groot avontuur met levens grote nadelen. Win je dan ben je een held verlies je dan moet je aan de schandpaal". Een duidelijk standpunt van Jan Zwartkruis, die bij een keus tus sen het sociaal onzekere bestaan van bondscoach en de sociale zekerheid van zijn functie in het leger niet ten onrechte het laat ste zal laten prevaleren. Een keu ze die echter niet behoeft te betekenen dat het afscheid van Zwartkruis bij de voetbalbond definitief is. De militaire autoritei ten zullen Zwartkruis opnieuw, en dan tot na Argentinië, dispen satie kunnen verlenen om zijn werk in Zeist voort te zetten. Een weliswaar verre van ideale situa tie omdat de vacature bij de KNVB dan nog steeds niet is opgevuld met het oog op de continuïteit in Zeist ongewenst maar gezien de omstandighe den wellicht toch zo slecht nog niet is. Deur open „Het had geen zin iemand constant bij Cruijff te zetten", zei Thijs, ,„want dan krijgen de andere Nederlanders meer vrijheid. Bovendien, Oranje beweegt zo dat er geen dekking mogelijk is". Wie trouwens had zich willen belasten met de bewaking van Cruijff? De Belgen voelden er ^00r', vf?arva" (ieze '0,° een typerend beeld geeft. Vier Belgen maar niet een in de directe nabijheid van Cruijff. V.l.n.r. René Verheyen, Ludo Coeck, Hugo Broos en Paul Courant. de brandende vraag of Jan Zwartkruis na zijn successen op Wembley en in Deurne niet de meest geschikte figuur is om Oranje tot na het wereldkam pioenschap 1978 te omringen met zijn puur menselijke bege leiding en benadering. Discussies waaraan Zwartkruis volop deelnam, zonder zich over igens expliciet uit te spreken over zijn eigen toekomst. „Het aantrekken van een vaste bonds coach is een beleidskwestie, der halve niet mijn zaak maar die van de KNVB. Ik heb niet gesollici teerd en ben dat ook niet van plan. Het zou goedkoop zijn om nu, na die belangrijke winst op de Belgen, te solliciteren". Uitrusten Eind deze week zal Zwartkruis zich dan ook weer melden bij zijn legeronderdeel. „Tot 1 april heb ik vrij van dienst. De komen de dagen ga ik heerlijk uitrusten. Vanaf 1 januari heb ik geen dag vrij gehad. Dag in dag uït ben ik met voetbal bezig geweest. Deze week ga ik eens fijn aan andere dingen denken. En ver volgens ga ik weer aan de slag als sportofficier". Dat zal een hele overgang zijn, van de glamour van het topvoet bal terug naar de anonimiteit van het leger. Zwartkruis: „Zo voel ik dat niet. Begrijp me goed, Wem bley en Deurne had ik voor geen goud willen missen. De belasting was groot voor die wedstrijden maar nu ze allebei gewonnen zijn. ervaar ik dat als de grootste sportieve genoegdoening van De gedachten van Zwartkruis gaan ongetwijfeld ook die rich ting uit, hoewel hij weigert zich uit te spreken over een dergelij ke structuur. „Ik hou de deur voor de KNVB open", spreekt echter boekdelen. „Met het bestuur heb ik over de toekomst nog helemaal niet ge sproken. Ik vind dat zo'n gesprek ook niet van mij uit moet gaan. Mij rest op dit moment slechts een bescheiden plaatsje op de achtergrond. Maar er moet iets gebeuren, dat is duidelijk. Op korte termijn moeten er beslis singen genomen worden. In ie ders belang, vooral in dat van de spelers". De Oranjeklanten dragen Zwart kruis op handen. Tekenend daar voor was het slot van het feestje in Quality Inn. Stuk voor stuk kwamen de vedetten afscheid ne men van hun tijdelijke brood heer. Waarbij Johan Cruijff, door Zwartkruis uitgewuifd met „Jo han, bedankt voor alles", de ver langens van zijn ploegmaten on der woorden bracht met het sim pele: „Meneer Zwartkruis, tot over een paar maanden bij de volgende interland". ROB HARTOG (Van onze sportredactie) EURNE Onder het spervuur van vragen c an de Frans-talige pers dook de Belgische toach Guy Thijs dieper in de kraag van 'in regenjas. Zijn toch al niet luide stem erd soms gereduceerd tot een fluistertoon 'e in biechtstoelen pleegt te worden ge- •fulkt Hij zag het ongeloof op de gezichten an hen die hem omringden toen hij zei: Voor mij is het toernooi om de wereldtitel niet afgelopen. Ik ben niet teleurge- over de afloop. We zJJn verslagen een betere ploeg". Later, toen hij zich het Vlaams bediende en „het andere van België" zich had verwijderd, kreeg stem meer volume, verdedigde hij zijn en gaf toe: „Op dit moment zijn we hakeld". „Ik ben begonnen met twee spitsen r in de rust heb ik de spelers gezegd [Jat ik, omdat de stand 0—1 was. een mid- "ivelder zou opofferen voor een aanvaller. I plan kon niet doorgaan omdat Roger fran Gooi uitviel. Hij had een trap tegen zijn knie gekregen en klaagde in de rust al dat hij niet langer kon spelen. Even daarna moest ik hem eruit halen. Het was mijn bedoeling geweest Walter Meeuws in te zetten. Coeck naar het middenveld te ver plaatsen en Ceulemans als derde aanvaller te laten fungeren. Dat kon niet doorgaan toen Van Gooi uitviel". En hoe keek Guy Thijs, die opmerkte „Noord Ierland speelt ook nog wel degelijk mee" tegen de nederlaag aan? Thijs: „Op dit moment zijn we uitgeschakeld. Maar er is, toen ik bondscoach werd. nooit tegen me gezegd dat we Argentinië moesten halen. Ik heb een jonge ploeg met zeer weinig inter nationale ervaring. Zie de Nederlanders daar entegen met veel spelers die zowel in inter land- als het Europese bekervoetbal grote routine hebben opgedaan. Zet dan mijn jeugdige ploeg tegen het wereldteam, want dat is dit Nederland". Experiment Het experiment met Ludo Coeck als laatste man België huiverde tevoren ervoor had Thijs geen gevoel van spijt bezorgd. Hij ziet In Coeck, ondanks diens niet te verhullen aversie tegen die plaats, een „libero met zeer grote toekomst". Thijs: „Het kan zijn dat hij het middenveld ambieert, maar als ik een beroep op hem doe voor het Belgische elftal, zal hij daaraan gehoor geven, dat weet ik zeker". Toch moest hij toegeven dat zijn defensie schuld had aan zeker het eerste Nederlandse doel punt. „Jawel, een dekkingsfout. Ik zoek echter geen excuses voor deze normale nederlaag. Wij bezitten minder kwaliteit maar niemand kan zeggen dat we verdedigend hebben gespeeld. Als we verdedigden, kon den we niet anders. Daarom ben ik niet teleurgesteld. Het is geen schande om met een jonge, grotendeels onervaren ploeg te verliezen van een wereldploeg, die, als Ne derland naar Argentinië gaat, in deze vorm ook daar heel ver zal komen". Moedig Nederlands coach Jan Zwartkruis: „België heeft Inderdaad geprobeerd constructief voetbal te spelen. Het was een moedige tegenstander". Hij werd bijgevallen door Ruud Krol: „Inzet was er genoeg maar de Belgen konden niet beter. We hebben kunnen zien hoe gevaarlijk ze toch nog kunnen zijn. Tegen het eind bleek dat". Dat was in de periode waarin Nederland het te gemakkelijk opnam en naar het einde wilde freewheelen. Rensenbrink, werknemer in België overi gens kunnen beide Nederlandse doelpunten „buitenlands" worden genoemd was ver heugd dat hij zo weinig persoonlijke duels met clubgenoten had moeten uitvechten. „Ik kan zonder problemen maandag weer met Anderlecht aan het werk. Broos en Bastijns en Van der Eist hoeven me niet aan te kijken want het blijft vervelend als je een clubge- noot stevig hebt moeten aanpakken en twee dagen later moet je weer met hem samen- Ludo Coeck (no. 4), die een onderdeel van de „gok werken. Maar dat heeft geen enkel probleem van Guy Thijs" was. Het liep niet allemaal ZOalS de opgeleverd in deze geweldige wedstrijd". Belgische coach had verwacht. Doorslaggevend De manier waarop Neder land het als grootste ob- stakel op de weg naar Ar gentinië 1978 beschouwde België opzij heeft gezet, was zonder meer indruk wekkend. Dat Oranje bewijzend hoe groots het kan voetballen zich de kans niet zal laten ontglip pen om het wereldtoer- nooi te bereiken, is een vaststaand feit, onvoorzie ne "ongelukken" daarge laten. Het bereiken van Ar gentinië moest belangrij ker zijn dan het bouwen aan een jeugdiger ploeg. Daarvoor was in de aan loopperiode naar wk 1978 geen tijd en evenmin een mogelijkheid omdat risi co's niet mochten worden genomen. Dan echter afgezien van het feit of Cruijff pertinent erbij blijft dat hij niet naar Argentinië zal gaan moet Neder land het zware toernooi in met een ploeg waarvan verscheidene spelers te gen die tijd niet meer tot de jeugdigen behoren: Schrijvers 31, Van Beveren 30, Suurbier 33, Krol 29, Rensenbrink 31, Cruijff (indien hij alsnog van ge dachten mocht verande ren) 31. Steunpilaren die naar het afsluiten van een carrière gaan. Met Rijsber- gen (26), de gebroeders v.d. Kerkhof (26), Hoven- kamp (27) en Rep (26) ligt het gemiddelde van Oran je dan vrij hoog. Routine en kwaliteit worden dan doorslaggevend want de tijd is te kort om alsnog jong talent zo het al voorhanden is van hetzelf de niveau in te passen. Gewiekst Het briljante optreden van het Nederlands elftal in Deurne kan aan het eind van de competitie een im puls zijn voor het bezoek aan de laatste wedstrijden, hoewel in de interland werd bewezen dat het ni veau van een speler mede afhankelijk is van zijn ploeggenoten. Dat publiek bij de competitieduels is hard nodig want omdat de sectie betaald voetbal het rapport-Christiaanse heeft afgewezen op een vitaal punt als sanering, die vol gens het rapport noodza kelijk is ter gezondmaking van het betaald voetbal, mag worden aangenomen dat overheidssubsidie van de baan is. Wellicht is nog ruimte voor een gedeelte lijke subsidie, bijv. voor accommodaties. Zeer ge wiekst wees het betaald voetbal er op dat de over heid wel subsidieert voor accommodaties voor an dere culturen ("kunsttem pels") maar het voetbal, als zijnde behorend tot het cultuurpatroon zoals de minister zelf heeft aange geven, daartoe niet rekent. Benauwend De ontwikkeling in het in ternationale tennis begint langzamerhand benau wende vormen aan te ne men. Onder druk van Amerikaanse sponsors dienen voor volgend jaar dermate hoge bedragen op tafel te worden gelegd dat het voor Europese be langstellenden bijna niet meer is te realiseren. Voor 1978 dient elk van de kan didaat-organisaties de schrikbarende som van ruim vierhonderdduizend gulden beschikbaar te hebben aan louter prijzen geld. Dat betekent een verhoging ten opzichte van vorig jaar van niet minder dan 37,5 procent. Dit jaar waren nog slechts drie Europese steden in staat een WCT-toernooi voor hun rekening te ne men, maar het moet niet uitgesloten worden geacht dat zelfs dat geringe aan tal volgend jaar nog klei ner wordt. Dat is jammer, vooral ook voor de Neder landse liefhebbers, die in Rotterdam in bevredigen de getalen opkwamen. Ne derland blijkt vatbaar voor toptennis, maar de (finan ciële) grenzen zijn wel dicht genaderd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15