mm Rettich schiet wortel op Westland-Zuid I Tuinders zetten deuren 'glazen huizen' open GCWS-bestuur vecht met vakbondsmentaliteit99 ZEVEN PROCENT MEER GLASSLA UITGEPLANT KWEKERS HOPEN OP BETERE PAASPRIJZEN BOLLENHANDEL OP LAGER TOERENTAL sinaNP EN TUINBOUW LEIDSE COURANT'* MAANDAG 28 MAART 1977 PAGINA 11 net peeni Eui dat e Mj lphen nr oi twam boon I maa ke d itiebu hij oi WIE VERZINT BETERE NAAM? Rettich wordt met loof aangevoerd. 's-Gravenzande In de zomermaanden is in het recente verleden al rettich aangevoerd op Westiandse veilingen, maar voor het eerst richt de veiling „Westland-Zuid" zich nu op de vroege teelt, zaaien begin januari en aanvoeren vóór de Pasen. Het gaat om 1,3 ha of te wel 240.000 stuks. De prijzen liggen ruim boven een gulden per stuk. Rettich valt in Nederland on- Teelt ïd der de minder bekende groen ten. De naam komt recht streeks uit het Duits. Bij onze Oosterburen is het namelijk een zeer geliefd produkt. Het wordt daar vaak bij bier gege ten. En dan te bedenken hoe veel liter bier de Duitse maag aan kan.... Hier ligt waarachtig nog een grote markt in het verschiet. De naam zou eigenlijk witte rammenas moeten luiden. De teelt in Nederland startte ech ter voor het eerst in Limburg. Aangezien de Limburger no gal Duits is ingesteld, was de naam rettich snel in de vader landse teeltkringen ingebur gerd. Wie verzint een betere naam? Areaal In 1975 begonnen drie Lim burgse tuinders met 2000 m2 rettich. Twee jaar later be draagt het areaal ruim 5 ha, te weten 4 ha in Limburg en 1,3 ha in het Westland. Tot dusver is het erg goed gegaan met de rettich bij Westland- Zuid. In het begin lag de prijs op zeven dubbeltjes per stuk, maar in betrekkelijk korte tijd liep deze op tot het dubbele daarvan. De dagaanvoer be draagt zo'n 13.000 stuks. De veiling hanteert vier sorterin gen volgens de diameters: 4-5 pm. (35 in een bak), 5-6 cm (30 in een bak), 6-8 cm. (25 in een bak) en 8-10 cm. (20 in 'een bak). De rettich wordt met loof aangevoerd. Op het teelttechnische vlak heerst nog wel veel onzeker heid. Een ding staat evenwel vast: aan organisch materiaal heeft rettich een broertje dood. Rhizoctonia slaat dan namelijk toe. Bij de heer De Jong uit Monster hebben de rozen plaatsgemaakt voor „suikerbieten", zoals hij ze zelf zeer oneerbiedig noemt. Maar we moeten toegeven, de plan ten hebben er wel wat van weg qua uiterlijk. Op 5 januari werd gezaaid. In tegenstelling tot de in Lim burg gebruikelijke zaaimetho- de - in perspotten - zaaide men de rettich ter plaatse, uiteraard machinaal. En dat bleek erg goed gelukt te zijn. De eerste 48 uur werd dag én nacht 20o C aangehouden. Te neinde de kieming zo gelijk mogelijk te doen verlopen. Van lieverlee kon daarna naar 12o C overdag en lOo C 's nachts gewerkt worden. Bij één centimeter diameter: gaan regenen en de tempera tuur opvoeren tot 16o C. Over igens dient metn met water geven erg zuinig te zijn, omdat te veel water extra loofontwik- keling geeft en dat veroor zaakt voosheid. De heer De Jong had het geluk een excur sie Duitse rettichtelers op zijn tuin te ontvangen. Zij vroegen honderd uit, maar hij óók. De Duitsers vonden de Westiand se rettich prima! Zowel het gewas, als de smaak. Over het juiste oogsttijdstip bestaan vele vragen. Rettich kan niet zo gemakkelijk in een keer binnengehaald worden. Heeft het echter zin om ze allemaal zo ver 'te laten uit groeien, dat het verlies aan restant niet meer opweegt te gen de extra kosten van meer- malig oogsten? Het langer la ten staan levert een grotere sortering op, maar het later aanvoeren kan ten koste gaan van de prijs Rettich mag onder geen be ding met de slang schoon ge spoten worden. Het blad ver draagt dit niet. De heer De Jong liet uit Venlo een specia le rettich-wasmachine aanruk ken. Kortom, het is op vele punten nog experimenteren geblazen. Gezien de prijzen blijkt de handel zich overigens al aardig op dit nieuwe pro dukt te hebben ingesteld. En dat is een hoopvol teken. Ook veilingdirecteur Van Geest moet nog even wennen aan het wat bizarre gewas. HONSELERSDIJK - „Het feit, dat zoals in sommige krin gen wordt gesteld, dat we een open oog moeten hebben voor de problemen in de derde lan den mag niet eenzijdig mede afgewenteld worden op een groep van vaak van alle rechtszekerheid verstoken zelfstandigen. Een groep, waar de motivatie om te werken voor zijn bestaan nagenoeg het hoogst is. Voor bestuursle- den van een coöperatie als de CCWS, is de plicht aanwezig om met „vakbondsmentalieit" te vechten voor de belangen van de leden. Een dergelijke opstelling mag men hen niet kwalijk nemen in een proble matiek zoals derde landen pro duceren en verhandelen. Het kostbare goed van prijsvor mingsinstituut, zoals de veiling klok, willen we nog steeds niet ter beschikking stellen van on ze concurrenten uit die derde landen", aldus het Contactor gaan van de CCWS te Honse- lersdijk met betrekking tot de problemen van de importbloe- Actueel Deze kwestie is steeds meer actueel aan het worden van wege toenemende concurren tie niet alleen in ons eigen land, maar ook in de export landen binnen de EEG. Reeds eerder hebben we in dit blad melding, gemaakt van de ongerustheid ook binnen het bestuur van de CCWS over de gang* van zaken. Bekend is, dat vooral Kenya als bloeme nexporterend land sterk in opkomst is. Er zijn vestigin gen, die beschikken over dui zenden hectaren grond. De Up-Down Nursery bijvoor beeld heeft voor dit seizoen twee miljoen rozen als teelt plan, er zijn 400 arbeidskrach ten. Maar er zijn ook vele mil joenen andere bloemsoorten, zoals gladiolen, trosanjers, snijgroen waarvan een pro- duktie met 20 miljoen bos. Al le bedrijven hebben koelruim ten en vijfmaal per week wordt met speciale vliegtuigen geëxporteerd, voor het groot ste gedeelte naar West-Duits- land, dat zoals bekend, juist het grootste Nederlandse af zetgebied is. Ook de Verenigde Bloemen Veilingen Nederland (VBN) heeft reeds tegen de situatie geprotesteerd, bijzonder van wege de dumpingspraktijken door Israël en Kenya in de laatste maanden van het vorig jaar voor wat betreft trosan jers, anjers en snijgroen, toe gepast Israël voert aan, dat de pro- duktie ongeveer 20 procent ho ger was dan was voorzien, bij na de dubbele oppervlakte. De export werd echter niet be perkt en ook de mindere kwa liteit werd naar de EEG-lan- den uitgevoerd. Ook in ons land werden trosanjers tegen dumpprijzen verkocht. Door dat alles is ook wrevel opge wekt over de onbetrouwbaar heid van informaties door be trokken landen. Binnen VBN- verband is de afspraak ge maakt, dat slechts overeen komstige hoeveelheden uit de derde landen geveild zullen worden als vorig jaar. De wens is uitgesproken, dat de veilingen zich hieraan houden. Het bestuur van de CCWS spreekt de verwachting uit, dat het ministerie van Land bouw en andere Europese tuinbouworganisaties hulp zullen verlenen voor het zelf behoud. Overigens kan wor den geconstateerd, dat aan de CCWS het veilen van import- bloemen geen grote vormen heeft als gevolg van de maat regelen. Zo werd afgelopen week nog geen 160.000 bos of stuks bloemen met een waar de van nog geen 600.000 ge veild, bij een totaal omzetcij fer van tegen de 8 miljoen. Het bestuur heeft dan ook be sloten niet over te gaan tot het veilen van buitenlandse bloe men. Om echter ook de koop man aan de CCWS de gelegen heid te geven gelijkwaardig pakket bloemen samen te stel len als aan collegaveilingen is besloten, op beperkte schaal door derden buitenlandse bloemen onder de 4 procent, regeling te verhandelen. Uit nood ontstaan Of dit een blijvend systeem zal zijn, hangt af van de diverse ontwikkelingen. Voorlopig lijkt dat systeem in de ogen van het CCWS-bestuur beter, dan het veilen van importbloe- men. De verhouding hande laar-kweker zonder tussen komst van een veiling of'coop- eratie is nu eenmaal een ande re dan die met tussenkomst van een dergelijke organisatie. „Zijn de veilingen of coöpera ties riiet uit nood ontstaan om de leden als vaak individueel zwakstaande agrariërs te be schermen tegen wurgende handelspraktijken van der den?", zo vraagt het veilingbe- stuur zich af. Uit een areaalsteekproef van het C.B.S. betreffende de oppervlakte groenten onder glas over de maand februari blijkt onder meer, dat in de maand februari er 382 ha sla onder glas is uitgeplant Dit is 7% meer dan vorig jaar, toen werd er namelijk 356 ha uitgeplant Tot nu toe is er dit seizoen 2679 ha. onder glas uitgezet tegen 2793 ha. vorig jaar, dit komt neer op een inkrimping van 4% ten opzichte van vorig seizoen. De totale uitplant van 1974/1975 tot eind februa ri werd echter wel overtroffen. Over de maand maart ligt de sla-aanvoer 16% hoger als vorig jaar. In april zal de aanvoer daar entegen flink terugvallen. Ook de afgelopen week was er weer sprake van een rekord sla-aanvoer. De prijzen daalden dan ook verder en vooral de zware sla moest de grootste klappen opvangen. Voor alle sorte ringen schommelt de prijs rond de 20 cent per krop. Voor de komende week wordt er weer op een grote aanvoer gerekend en de prijzen zullen zich met de grootste moeite kunnen handhaven. Tomaten Zoals gewoonlijk is de tomatenaanplant in februari op een aanzienlijk lager peil terecht gekomen dan in de maanden december en januari. In februari werd er 313 ha. gepoot hetgeen praktisch gelijk is aan voorgaande jaren. Per 1 maart bedroeg de totale opper vlakte 1443 ha. tegen vorig jaar 1427 ha. Dit betekent dat de helft van de seizoenaanplant heeft plaatsgevonden. Het koude weer van de afgelopen week heeft de aanvoer wat afgeremd. De prijs heeft zich dan ook rede lijk kunnen handhaven en schommelde rond de 5,50 per kg. Zodra het weer omslaat moet er op sterk toenemende aanvoeren gerekend worden, omdat het beschot bij de meeste gewassen goed is. Als dit gebeurd is het een voor de hand liggende zaak dat de prijzen verder zullen dalen. Komkommers Evenals bij de tomaten is de aanplant van komkommers in de maand februari aanmer kelijk kleiner als in de 2 voorafgaande maanden. In de maand februari werden er slechts 52 ha. komkommers uitgeplant Hier mee kwam de totale oppervlakte tot 1 maart op 528 ha. (vorig jaar 524 ha.). Dit geeft dan ook duidelijk aan dat het komkommerareaal bijna geen verandering heeft ondergaan. De Commissie van de Europese Gemeenschap pen had besloten om de compenserende heffing van komkommers uit Spanje en Bulgarije met ingang van 22 maart te verho gen van 25,89 naar 64,14 per 100 kg. Deze compenserende heffing is een dag later namelijk op 23 maart weer gewijzigd, voor Spanje werd deze heffing verlaagd naar 39,02 per 100 kg. Vorige week donderdag lagen de prijzen vrij gunstig, ze waren zelfs iets opgelopen. Voor de sorteringen van 31 tot en met 51 liepen de prijzen op van 53 tot 57 cent per stuk. Andij vie De aanplant van andijvie is in de maand februari met 39 ha. ook ver onder de aan plant van vorig jaar gebleven, (59 ha). Dit seizoen is er slechts 232 ha. uitgeplant tegen vorig jaar 305 ha. Tot nu toe is het andijvie- aanbod ongeveer gelijk gebleven aan dat van vorig jaar, maar in april wordt er een forse daling verwacht. De prijs heeft zich de afgelopen week goed weten te handhaven nl. 1,45 per kg. Hier wordt de komende week weinig verandering in verwacht Het valt niet zo erg te verwonderen, dat veel kwekers hoopvol uitzien naar de komende Pasen in de verwachting, dat de bloemen- prijzen dan wat op gaan trekken. Zoals het thans is gesteld, laten die veel te wensen over op enkele uitzonderingen na. Een ver gelijking met deze prijzen in dezelfde week van het vorig jaar valt voor verschillende soorten nogal ongunstig uit al kan niet worden gezegd, dat die prijzen toen bijzon der hoog lagen. De lelietakken en de kelken lieten een behoorlijk prijspeil zien, maar anjers, fresia's, irissen en rozen laten het er nog bij zitten. Weliswaar is het zachte voorjaarsweer van invloed op de ruime aanvoeren, maar dat gaat toch wel ten koste van de prijzen. Bij een aanvoer van bijna 28 miljoen bos of stuks, werd voorgaande week een omzet cijfer bereikt van 8.286.986,36, maar de aanvoer van tegen de 31 miljoen bos of stuks gaf een omzetcijfer van totaal 8.677.769,73 zodat de aanzienlijk grotere aanvoer de omzet niet sterk deed stijgen. dezelfde week van het vorig jaar. Aan snij bloemen werd 7.802.961,13 omgezet vrijwel evenveel als in voorgaande week, aan pot planten 808.332,97, ongeveer 300.000 meer dan voorgaande week; perkplanten 28.868,65 en voorgaande week ruim 20.000, buitenlandse bloemen 37.606,80 voorgaande week bijna 52.000. Het zachte weer doet de omzet aan pot- en perkplanten dus wel goed en er worden kennelijk heel wat tuintjes in de bloemen en planten gezet Vooral de violen bleken in trek te zijn. Een forse aanvoer van anjers, fresia en chrysan ten viel te noteren. Royaal Weinig verschil Het omzetcijfer verschilt weinig van dat in Het laat zich aanzien, dat het aanbod van fresia's dat afgelopen week bijna 12 miljoen bos bereikte, de komende weken wel royaal zal blijven. Als gevolg hiervan liep de gemid delde prijs terug van 16 cent tot 13 cent hoewel er ook wel uitschieters zijn met topprijzen. Vorig jaar lag de aanvoer in dezelfde week zo'n 3 miljoen lager maar toen was de gemiddelde prijs dan ook 21 cent. Nog wat gemiddelde prijzen met die van dezelfde week in het vorig jaar tussen haakjes. Anjers 20 (35) dit hoewel de aanvoer in betrokken weken toch niet zo bar verschil den. Trosanjers 55 (53) irissen 18 (21) en ook in dit geval lagen de aanvoeren met een totaal van ruim 3 miljoen op vrijwel gelijke hoogte. Snijgroen 2,54 (1,35) trosanjers 23 (29) leliekelk 56 (47) lelietak 62 (69) tulpen 16 (20) grote rozen 35 (49) kleine rozen 26 (33). Invloed Het snijgroen laat zich nog steeds van de goede kant zien ondanks een vrijwel gelijke aanvoer met dezelfde week van het vorig jaar ging de gemiddelde prijs er bovenuit Het valt te voorzien, dat de aanvoer van anjers en de trosanjers nog wel omlaag zal gaan en afgewacht moet worden welke in vloed dat op de prijzen zal hebben. De tulpen blijven gelijkmatig in aanvoer en prijzen, die beneden de verwachtingen blij ven. Volgens verwachting zal de nieuwe potplan tenhal in de CCWS in april in gebruik worden genomen, waarin tevens het bemid delingsbureau voor de handel zal worden ondergebracht De bloembollenhandel heeft duidelijk gas teruggenomen. De prijzen van een tulp als Apeldoorn bijvoorbeeld staan nu onmisken baar onderdruk. Van deze tulp, waarvan maar liefst ruim duizend hectare zijn opge plant (ruim 20% meer dan in 1976!) kan men nu net zo veel twaalven van de klei kopen voor 9 per 100 als men wil hebben. Geen wonder! Om te beginnen is de uitbreiding veel te fors geweest en bovendien lijkt deze tulp nu toch minder in de gunst van het publiek te zijn gekomen. De gevolgen van het enige jaren achtereen veel te rauw oog sten ten verkoop aanbieden, worden pijnlijk duidelijk merkbaar. Men keert zich van Apeldoorn af. Ook enkele andere Darwinhy- briden hebben moeite om zich te handhaven. Opmerkelijk is, dat vrijwel alle andere culti- vars - ook het zgn, Zweedse sortiment - zich op vrijwel hetzelfde prijspeil kunnen hand haven. Men zou verwachten dat ook deze tulpen een veer zouden moeten laten, omdat de resultaten in de Zweedse broeierij lang niet altijd even florissant zijn geweest. Geen paniek voetbal Vele weken aan één stuk kreeg men gewoon te lage prijzen om flink mee te kunnen blijven draaien. Dat de prijzen geen dalende tendens vertonen, betekent echter niet dat er ook veel koopbriefjes worden geschreven. Dat is namelijk niet het geval. De exporteurs hebben geen enkele zin om paniekvoetbal te gaan spelen en de kwekers voelen er uiteraard niets voor om de prijzen te laten zakken. Zij zitten voor 1977 immers tóch al op fluweel, omdat ze een groot deel van de bollen die ze in juli gaan rooiek, al een baas hebben gegeven voor uitermate beste prij zen. Alleen een misoogst kan dat fluweel waarop ze nu nog behaaglijk zetelen, in brand steken. Houdbaarheid Intussen zijn de bolgewassen door het onge woon zachte weer in de afgelopen maanden, zeer snel gegroeid. Tal van narcissen hebben hun gele lichten al onstoken en als het zo doorgaat, zal er met Pasen geen sprake meer zijn van uitbundig bloeiende velden vol Paas-klokken. De enige gele trompetnar cissen die men dan nog zal kunnen kopen, zijn die welke nu worden geplukt en in de koelcel worden bewaard. De .juffrouw" die ze koopt, zal wel merken dat de houdbaar heid er in die periode niet op vooruit is gegaan. Over de narcissen gesproken: ook in dit artikel gaat de laatste tijd beduidend minder om. Een uitzondering op de regel vormt de gele trompet die dit jaar haar zestigste verjaardag zal vieren. In 1917 voer de nl. de heer Willem Wamaar uit Sassen- heim de kruising - van-de-eeuw uit Hij liet de gele trompet Emperor een huwelijk slui ten met Golden Spur, een narcis die tot veler verrassing zo maar op een buitenplaats in Wassenaar was aangetroffen. Uit die krui sing ontstond de gele trompet Golden Har vest en het is niet overdreven te beweren dat deze narcis nog altijd een van de allerbe ste gele trompetten is, die vandaag in cul tuur zijn. Uitgerekend deze narcis ligt van daag goed in de markt met prijzen van 1.80 tot 2 per kilo. Al is dat uiteraard wel wat lager dan een goede vijftig jaar geleden. Toen verkocht Willem Wamaar de eerste kilo's voor enkele duizenden guldens. Prij: zen Om nog even een paar tulpen prijzen te noemen: de gewilde lilarose Christmas Mar vel gaat van de hand voor 16 per 100 voor de twaalven. Rosario komt nog wel aan 18 terwijl dubbele gele Monte Carlo voor 20 per 100 van eigenaar verandert Deze laatste prijs wordt ook besteed voor de in Zweden zeer gewilde rode Henry Dunant. De gele, rood-gevlamde Thule vindt kopers voor 16 per 100 een prijs die men ook voor de purperen Attila besteedt In het nieuwe genre worden nog steeds uiterst optimistische prijzen betaald. We hebben er in de rubriek al eens een paar voor het voetlicht gehaald. Nog niet eerder de dubbele sport uit Apeldoorn. Ze stonden vorige week in de keuringszaal van het Bloembollencentrum te Hillegom. Deze sport heeft inderdaad voldubbele bloemen en de steel is voldoende sterk om deze zware bloem te dragen. De stengel is trouwens ook wat korter dan van de moedersoort Vele dubbele late tulpen hebben nl. wel prachtige grote bloemen, maar de steel is te zwak om de bloem na een fikse regenbui nog fier overeind te dragen. Het lijken dan meer treurwilgen, die bepaald geen sieraad voor de tuin zijn. Voor de dubbele Apeldoorn wordt 10.000 per kilo gevraagd en dat was zelfs voor de grootste optimisten nog een tikje te gortig. OPEN DAG OP DRIE PLAATSEN DEN HAAG De tuinbouw zet op zaterdag 2 april 1977 de deuren van zijn glazen huizen in verschillende delen van Nederland gastvrij open. In het Westiandse De Lier, in het gebied rodom Pijnacker en bij Utrecht in Vleuten, De Meern en Harmeien wordt dan een open dag gehouden. Van 's morgens negen uur tot 's middags vijf uur zijn de tuinders aldaar bereid om ieder die belangstelling toont, een kijkje te gunnen in hun bedrijven. In De Lier wordt deze open dag gehouden onder het motto .„Honderd jaar glastuinbouw". In het gebouw van de veiling Delft-Westerlee, het beginpunt en het eindpunt van de drie routes die door het tuinbouw gebied zijn uitgezet, is een boeienede tentoonstelling inge richt De ontwikkeling van de tuinbouw onder glas in de laatste honderd jaar wordt er zichtbaar gemaakt: er wordt een overzicht gegeven van de kastypes die er in de loop der jaren zijn geweest van de ont wikkeling van de verpakking en van de evolutie die de sor- teerinrichtingen hebben door gemaakt Middels een uitge breide foto-expositie kan men kennis nemen van de ontwik kelingen van de veilingen in het Westland. De een beeld krijgen van de ver anderingen die het tuinbou- wonderwijs sinds de jaren twintig van deze eeuw heeft ondergaan en de middelbare tuinbouwschool geeft belang wekkende demonstraties van biologische bestrijding van voor de tuinbouw schadelijke insekten. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van de natuur lijke vijanden van deze dier tjes. Dank zij de medewerking van het Produktschap voor Groen ten en Fruit kan men zien hoe van het uitgebreide pakket verse groente en fruit dat het Westland te bieden heeft ge zonde en smakelijke hapjes klaargemaakt kunnen worden. Drie routes Langs de bedrijven die aan de open dag in De Lier meedoen, zijn drie routes uitgezet, öpdat zoveel mogelijk mensen, zon- Het maaien van spinazie in een Westiandse kas. der elkaar in de weg te lopen, zoveel mogelijk kunnen zien. De routes voeren elk langs bedrijven met verschillende teelten, zowel groente als bloe men. Men krijgt aldus een zo gevarieerd mogelijk beeld van de tuinbouw in dit gebied. Eén van de routes wordt per vei lingschuit afgelegd. De twee overige zijn te land uitgezet langs met beton verharde pa den. Deze paden zijn goed be rijdbaar, zodat gehandicapten met hun wagens geen proble men zullen ondervinden als zij aan het bezoek willen deelne men. Op de bedrijven worden geen prod uk ten verkocht. Dat zou de doorstroming van de be zoekers te veel hinderen. Bo vendien is het erg lastig om aankopen tijdens de wande ling door de kassen mee te dragen. Daarom geschiedt de verkoop eentraal aan het eind van de route in het veilinggebouw. Bij de verkoop zal gebruik wor den gemaakt van de veiling- klok, zodat men de werking daarvan proefondervindelijk kan ervaren. Toegang tot de open dagen is vrij, evenals het parkeren. De veiling Delft- Westerlee is met openbaar ver voer bereikbaar vanaf de sta tions Den Haag, Rotterdam en Delft Vleuten In Vleuten zullen de bezoekers eveneens in de gelegenheid zijn om via de klok bloemen, groente en fruit te kopen. Dat geschiedt in de Bloemen- en Plantenveiling te Vleuten. Voorts kunnen daar zes tuin bouwbedrijven worden bezich tigd, waar potplanten, toma ten, snijbloemen, komkom mers en sla worden geteeld. Pijnacker In Pijnacker kan men niet in een veiling terecht Wél zijn daar verscheidene bedrijven opengesteld aan de Strikkade, waar een staalkaart van teel ten onder glas kan worden bezichtigd. In alle drie plaat sen, waar de tuinders de gang van zaken in hun glazen werk plaatsen in het bijzonder wil len verduidelijken voor dege nen die niet bij hun vak be trokken zijn, is de weg naar de opengestelde bedrijven dui delijk aangegeven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11