„Eerst lachten ze ons nog uit..." Vergrijzing grootste probleem voor GWS Peter Paulides knokt voor terugkeer DIOK-DAMES IN TRAINING leidse courant-bal DOSR A3: 15 goals SINDS BLESSURE BUITEN BASIS MERCASOL SPORT LEIDSE COURANT PAGINj^ (Van onze sportredactie) LEIDEN „Nee, zelf heb ik nooit echt aan sport gedaan. Maar als je 's-zondags aan de kant staat, leef je natuurlijk verschrikkelijk mee. En aan de kant had ik nu al twee jaar het idee om er eens tussen te springen. Dus heb ik me nu opgegeven, het lijkt me gewoon aardig het zelf eens te doen". Sinds twee weken mag Marie-José Houps er nu zelf tussen springen. Kan ze zelf het ovale leer over het veld werken. Vooralsnog op trainingen, maar met een wedstrijd tegen Alkmaar in het vooruitzicht. DIOK, de eerste Leidse burgerrugby- vereniging heeft het aangedurfd. Wat al twee jaar ais een grapje binnen de vereniging rondwaarde, is nu een serieuze zaak geworden. DIOK-dames gaan rugbyen. En ze hebben er zin in..... „Waarom zouden wij geen rug by spelen", vraagt een van de initiatiefneemsters Plona van Teylingen zich af. „Waarom kunnen dames wel kogelstoten en zouden ze dan niet kunnen rugbyen? Ja, damesrugby, ik zie het echt zitten. Persoonlijk vind ik er ook niets belache lijks aan". En Tilly Blansjaar, terugkij ken: „Natuurlijk werden we eerst uitgelachen toen we eens voorzichtig vroegen of wij ook eens zouden kunnen gaan spe len. Maar nu worden we toch al redelijk serieus genoemen. En waarom niet? Noem het een soort emancipatie, maar dat spel is niet zo verschrikke lijk ruw en hard als veel men sen zeggen. Ook beslist niet te hard voor dames. Daarbij komt gewoon dat we een leuke gezellige groep hebben en dat dit alles toch weer een soort reclame voor DIOK betekent". Ben van Noort, de trainer die zich nu al twee weken met de dames bezighoudt „Volgens mij zijn er zelfs sommige za ken van het rugbyspel die de dames eerder onder de knie hebben. Als ik deze groep ver gelijk met een zelfde groep heren dan heb ik zelfs het idee dat de meisjes onderde len vaak beter begrijpen en dat ook de balbehandeling duidelijk beter is. Ik geloof ook dat een dames-rugbywed strijd ook aardiger wordt om te zien. Juist omdat er minder fysieke kracht komt kijken kan het driekwartenspel erg goed worden." En (jeugd) trai ner Van Noort vervolgend:" Ik zie ook geen beletsel waar om meisjes niet zouden kun nen rugbyen. Als voetbal, at letiek en handbal kan; waar om rugby niet?" Een vraagstelling die door het DIOK-bestuur ook positief werd beantwoord. Voorzitter Nico van Seggelen (voorzich tig): „Maar het moet wel leuk, wel gezellig blijven. Daarbij is het voor mij nog wel de vraag of damesrugby ooit echt van de grond komt Je kan je nog altijd afvragen of de dames De enthousiaste groep die zich nu al twee weken met de edele rugbysport bezighoudt. Geheel links: trainer Ben van Noort. wel voor die sport zijn ge- de grenzen blijven", stelt se- bouwd..." cretaris Peter Brandt senior. „Maar voor ons is het erg belangrijk dat iedereen kan doen wat hij of zij wil doen. Nou, er waren een paar dames „Grenzen" „Het moet wel binnen bepaal- die wilden rugbyen, dus vind ik dat ze die kans moeten krijgen. En als je nu ziet dat er een groep van zevenentwin tig aan het trainen is, kan je toch wel stellen dat de be langstelling erg groot is. Noem het ook voor ons over donderend..." Een overdonderende belang stelling, ook van voor DIOK onbekende zijde. „We hadden nog nooit van DIOK gehoord", vertellen studentes Paulien Hennink en Rudy Dikken. „Maar toen we hoorden van die rugby-training hebben we ons wel opgegeven. In eerste instantie om een goede condi tie te krijgen, maar het rugby spel zelf bevalt ook onver wacht goed." En benjamin Yvonne van Die- men (met Liesbeth Brandt als zestienjarige de jongste in de groep die tot 42 jaar „gaat"): „Het bevalt erg goed, mis schien blijf ik wel rugbyen". Of Tonia Rijsbergen, volgens trainer Van Noort de felste tackelaarster met een natuur lijke aanleg voor het spel:" Ja, ik vind het ontzettend leuk om te doen. Het zou ideaal zijn als er echt damesrugby kwam..." „Wat er nu bij DIOK ge beurt", stelt Brandt sr., „moet je niet direct in een superfe- ministische vlak gaan trek ken. Zolang het gezellig gaat, geen Oostduits gedoe wordt, is het goed. Geen Dolle Mina- achtige toestanden, maar ge woon meisjes en vrouwen die in die rugbytraining een stuk gezelligheid en een goede con ditietraining zien. En over een maand ook waarschijnlijk een wedstrijd tegen Alkmaar gaan spelen. Als het de groep dan nog bevalt gaan we eens kijken wat er verder te orga niseren valt. Gezellig, bedoel ik". En besluitend: „Nee, ik ben geen voorstander van da- mesworstelen..." GERT-JAN ONVLEE (Van onze sportredactie) SASSENHEIM Wanneer GWS vandaag naar Ha- ze rswoude trekt om daar Hazerswoudse Boys te be kampen, bevindt de Sas- senheimse ploeg zich in een geheel andere situatie dan een seizoen terug. Toen waren de Boys één der grootste concurrenten voor een kampioenschap, dat door beide verenigin gen op één punt werd ge mist. Nü ligt GWS een straatlengte achter en wordt niet eens aan een kampioenschap gedacht De tegenstanders van van daag zijn daarentegen nog volop in het gevecht om de bovenste plaats verwik keld. Wedstrijdsecretaris Bert Spaan en Bram Boot, lid van de redactie van het clubblad en mede belast met de publici teit, hebben wel een verklaring voor de terugval van GWS. „Dit seizoen heeft de selectie te kampen met een aantal langdurige blessures. Daar naast hebben enkele van de belangrijkste spelers de club verlaten: spelverdeler Cor Lens verhuisde naar Tilburg, doelman Gijs Groenewoud stopte voorlopig en de topsco rer van het vorige seizoen Jel- te Tilma vertrok naar Sc. Lis- se. De tweede goalie Rein Knetsch, middenvelder Dick Heemskerk en spits Mart van Laarhoven tobben met hard nekkige blessures." Een in drukwekkende lijst, die slechts gedeeltelijk opgevangen kon worden met jonge spelers, zoals Dries Harskamp en Jan Zoet Ook moest een beroep gedaan worden op Peter van der Bent, een oude rot Hier komt een zwakke plek van de Sassenheimse vereni ging aan de oppervlakte: GWS telt naast zeven seniorenelftal len slechts twee juniorenploe- gen. Bert Spaan: „Dat komt, omdat ons complex buiten de bebouwde kom ligt. Laatst kens, wiens voorletters de naam van de club vormden. Vijf jaar later verhuisde het bedrijf naar Sassenheim en de vereniging ging mee. Nu is het karakter van GWS (nu de af korting voor „Goede Wils kracht Sterkt") geheel veran derd. Ongeveer de helft van de leden werkt bij SDekens, de overigen komen van buiten, in totaal uit negentien gemeen ten. Het hoofddoel is toch wel de zuivere recreatie. Ook voor het zevendeelftal is er ruimte hielden we in Sassenheim, Voorhout, Warmond en Noord wijk een wervingsactie onder de jeugd. Het leverde precies één lid op. Begrijpe lijk, je gaat niet gemakkelijk het dorp uit om te voetballen. Maar het blijft jammer, voor al, omdat we nog voldoende ruimte hebben voor vijf extra elftallen." GWS werd in 1934 opgericht als bedrijfsvereniging van de in Groningen gevestigde fa briek van Gert Willem Sik- om te trainen, ieder is welkom. Hoewel de vierde klasse een ideaal blijft (Spaan: „We heb ben wel enkele malen in de KNVB gespeeld, maar telkens heel kort"), hoeft het kam pioenschap niet koste, wat het kost bereikt te worden. „Je hebt geen dorpseer te verdedi gen." Op de titel hoeft dit seizoen niet meer gerekend te worden. Daarvoor is de achterstand te groot. Dit jaar grossierde de Sassenheimse formatie in ge lijke spelen. Maar liefst tien maal werden de punten ge deeld. Vooral tegen de laagge plaatste verenigingen heeft GWS het moeilijk. De enige punten, die WSB tot nu toe heeft verzameld zijn afkomstig van GWS. Tegen de toppers daarentegen spelen de discipe len van trainer van Vessem hun beste wedstrijden. Het duel met Hazerswoudse Boys wordt dan ook met optimisme tegemoet gezien. „Wij hebben niets meer te verliezen en zij gaan last van hun zenuwen krijgen. We zitten trouwens in een sleutelpositie: over enige weken is de andere titelpreten- dent Sc Lisse de tegenstan der." En: „Er schijnt een ge zegde in de afdeling te be staan, dat „GWS geen kam pioen wordt, zolang Hazers woudse Boys in de afdeling zit, en andersom..." CARL ADAMSE Prognoses. Deze week dus de beurt aan Bert Spaan en Bram Boot om een aan val te doen op de eerste plaats van Koos van Weerlee, die tot nu toe het hoogste scoorde bij het voor spellen van de afdelingswedstrij den. Een moeilijk karwei volgens de beide GWS'ers, vooral wegen de Bert Spaan en Bram Boot (rechts) van GWS: „Vertrok ken spelers en langdurige blessures". onbekendheid met de Goudse ver enigingen. Zondag: Groep A: Warmun- da—Ammerstol 1; Bergambach t—Oranje Groen 3; KRV—Alphia 3; Alphense Boys—Stompwijkse Boys 1; Gouderak—Schoonhoven 3; Leidse Boys—Stolwijk 1; VTL Nieuwerkerk 1. Groep B: Soccer Boys—VNL 2; RVC-WOA 2; Kickers'6£-VNA 1; Weteringse Boys—SJZ 2; Unitas Leiden—Floreant 2; Meerburg—Ni- colaas Boys 1ZLCESTO 3. Zaterdag, eerste klasse: Ka- gia-WSB 1; Valken'6ft-Wou- brugge 3; Oegstgeest—KRV 1; Lei den—Sc. Lisse 3; Hazerswoudse BoysGWS 3. Tweede klasse: SVLV—VNL 1; Alphia—SJZ 1; Stompwijkse Boy- s—Abbenes 2; Bernardus—Kic- kers'69 3; Meerburg-LSW70 3. Gouda: Sportief—Siveo 2; Wad- dinxveen—Rijnstreek 1; Aarlander- veen—Rhoda 2; Bergambacht—Ou dewater 3; Reeuwijk—Gouda 3; Floreant—Zwammerd am 1. Ter herinnering de stand tot nu toe: 1: Koos van Weerlee (VNA) 57.14%; 2 Nick Verwoerd (Alphense Boys) 56.66%; 3 Frans van der Laan (Sc. Lisse) 55.55%; 4 Dick Zaal (Hazers woudse Boys) 55.17%; 5 Wim Bos (SJZ) 48.27%; 6 Nico van Maren (KRV) 47.61%; 7 Gidion van der Bom (Leidse Boys), Paul van der Geest/Gé van der Star (WOA) en Koos Tettero (Oranje Groen) allen 44.28%; 10 Jan van der Weyden (Unitas Leiden) 37.93%; 11 Koos Loos/Albert Bollen (Weteringse Boys) 37.50%; 12 Gé Perfors (Oegst geest) 36.66%; 13 Renzo Candido (Leiden) 36.36%; 14 Thijs de Wit/- Bert de Ruiter (Meerburg) 33.33%; 15 Hendrik Murer (MVKV) en Dolf Kok (Warmunda) 31.03%; 17 Hen- me de Haas (ZLC) 29.16%. Van onze sportredactie ROELOFARENDSVEEN De door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar gestelde Leidse Courant Bal is deze week voor de tweede maal in Roelofa- rendsveen beland. Nadat reeds een (lager) senioren- team van DOSR de bal eerder dit jaar had „ver- diend" is het nu DOSR A3 dat zich de meest productieve ploeg heeft getoond. Met 15—1 werd van Leidse Boys a2 gewonnen. Aanvoerder Harrie van Amsterdam scoorde vijf maal, Dirk Hoogen* boom en John Rietbroek zorgden beiden voor drie goals. Ook André van Klink, Nico Castelein, Guido van der Meer en Antoon van der Zwet doelpuntten' voor het team dat ongeslagen op de titel afstevent. Op de foto doelman Paul Koek metde Leidse Courant Bal. Verder, knielend v.l.n.r.: Rens de Jeu, John Rietbroek, Antoon van der Zwet, Nico Caste lein, André van Klink en Guido van der Meer. Staand: leider Ton van de Stam, John Koek, Nico van Klink, Harrie van Amsterdam, Dirk Hoogen- boom, Stan Rietbroek en Kees van der Zwet. Peter Paulides (Van onze basketbalmedewerker) T LEIDEN Er is een tijd geweest en nog niet eens zo heel lang geleden dat het jeugd-^ basketbal in Nederland werd beheerst door spe-*s Iers van Bona Stars (later BS/Mercasol Leiden).®| De traditionele jeugdkampioen van Nederland^ heette Bona Stars en in het schooltoernooi waset vaak Bonaventura het sterkst. Van die talent-ae volle jeugd drong een groot deel door tot het?1" hoogste wat er in ons landje te bereiken is: het nationale jeugdteam en de eredivisie. T Peter Paulides haalde het nationale jeugdteam net niet Wel'®1 werd hij een paar maal geselecteerd, maar het Oranjeshirt sierde nooit zijn schouders. De eredivisie haalde hij wel.»l Inmiddels heeft hij ook dat toelatingsexamen met prima cijfers afgewerkt. Toch behoort Peter Paulides (21) de laatsteie weken niet meer tot de vijf man, die door coach Henniejer Blom het eerst het veld worden ingestuurd, maar de eersteen wissel wordt wel op de Leiderdorper getrokken. Pech en ir zaken buiten hem om waren de oorzaken van, dat Paulides i, zijn plaats in de basis moest afstaan. ter Peter Paulides: „In het begin van de competitie speelde ik D veel. Toen raakte ik echter geblesseerd aan de duim en kwamloe bovendien Roy Leysner in de ploeg. Roy kan geweldigevV wedstrijden spelen. Ik herinner me partijen tegen Delta Lloyd in Amsterdam en tegen Kinzo thuis. Kijk, in dat soort, gevallen kan ik er best vrede mee hebben. Het gaat tenslotte n om de ploeg en de coach moet uitmaken wie er spelen. Als, je een wedstrijd kunt winnen door vijf man veertig minutenje] te laten spelen, moet je dat doen. Winnen is belangrijk. Nietrj of iedereen wel speelt". Een brok inzicht, dat zovelen missen,n maar dat o zo noodzakelijk is om topsport te bedrijvea Het_ winnen blijft echter (te) vaak uit bij Mercasol. Paulides: „Ach, er zijn natuurlijk wel oorzaken aan te wijzen. Maar daarmee ben je er niet. Het is duidelijk, dat de! Nederlandse inbreng in de score te klein is. Daarnaast is drie keer trainen per week te weinig in vergelijking met andere ploegen, die tenslotte vijf keer per week oefenen". Veel punten heeft Peter Paulides, onlangs gekozen tot sport man van het jaar in Leiderdorp („Daar ben ik toch wel een beetje trots op. Hartstikke leuk".), nog niet achter zijn naam staan. „Maar dat is ook niet mijn voornaamste taak", zegt hij. „Mijn kwaliteiten liggen op het leiding geven van de ploeg. Ik ben geen balvirtuoos. Als ik acht of tien punten in een wedstrijd zou maken is dat genoeg. Voor het echte scoringswerk zijn er andere spelers". Die andere spelers zijn bij Mercasol vooral de Amerikanen. Bell en Bartolome scoren veel, maar het blijkt te vaak onvoldoende voor een overwinning. Peter Paulides: „De Amerikanen kunnen met z'n tweeën geen wedstrijd voor je winnen. Bij ons kunnen de Nederlanders echter onvoldoende steun geven. Iedereen moet op zijn plek zijn prestatie leveren. Pas dan kun je als ploeg goed gaan draaien. Overigens bewonder ik de mentaliteit van Greg en Vic. Telkens weer gaan ze er keihard tegenaan, terwijl je vaak weet dat het zinloos is. Dat heeft ook te maken met de kwaliteiten van Hennie Blom. Hij kan die jongens geweldig oppeppen". Even terug naar een eerder stadium in deze competitie. Voor de komst van Roy Leysner. Peter Paulides speelde een paar zeer goede wedstrijden en voor velen was hij kandidaat om de door het afzeggen van veel spelers sterk uitgedunde selectie van bondscoach Jan Janbroers aan te vullen. Het kwam niet zover. Peter Paulides zelf heeft er nauwelijks aan gedacht. Hij: „In de eerste plaats mis ik nog de ervaring, die nodig is om m de nationale ploeg te komen en in de tweede plaats zit ik met mijn studie. Ik doe fysio-therapie en moet volgend jaar eindexamen doen. Ik heb wel een uitnodiging gekregen voor de ploeg, die in augustus naar Sofia gaat voor de Universiade. Het Nederlands team is eventueel nog erg ver weg. Ik moet eerst een vaste plek in onze ploeg veroveren. Pas dan kun je verder denken". Nu is Peter Paulides nog jong. Zijn tijd moet nog komen. Maar internationaal kan hij nauwelijks ervaring opdoen. Er bestaat geen ploeg voor spelers tot pak weg 23 jaar. Paulides: „Dat zou een goede oplossing zijn. Als je nu een jaar of 23-24 bent en je zou in aanmerking komen voor het nationale team heb je een paar jaar geen internationale wedstrijden kunnen spelen. Na het jeugdteam is er opeens een gat. En er zijn maar weinig jongens direkt geschikt voor de A-ploeg. Een soort jong-oranje zou tegen de zwakkere landen van Europa kunnen spelen. Maar ja, het kost wel geld en dan kom je weer op een oud probleem". Sinds enige tijd heeft Peter Paulides zijn studie een opvallend verleng stuk gegeven. Hij is coach en trainer geworden van de pas opgerichte rolstoel-basketbalclub „De Sleutels", die volgend jaar in de competitie gaat meedraaien. „Dat is erg fijn werk", bekent de blonde spelverdeler. „Het geeft je een enorm stuk bevrediging deze gehandicapten iets te kunnen leren. Ik ben toch van plan om later de revalidatie in te gaan en dan is dit een mooie start. Nuttig werk ook". Wie onlangs, in het voorprogramma van Mercasol Delta Lloyd, de rolstoelwedstrijd heeft gezien, zal weten dat het geen grap is, maar dat er uiterst serieus gespeeld wordt. Peter: „Het is erg fanatiek. Ook op de training. Bovendien kun je erg veel taktische dingen met deze mensen doen. Het is echt basketbal met afrollen en een blok zetten. Met een straffe man-to-man verdediging enz. Voor de mensen zelf is het een goede uitlaatklep. Net zoals sport dat voor iedereen is". Pete Paulides zal volgend jaar behalve coach van de Sleutels zijn ook bij Mercasol, of hoe de ploeg ook mag heten, blijven spelen. „We trainen vaak vroeg en dat kan ik al maar moeilijk combineren met de studie, omdat ik vaak late lessen heb. Bij een andere club zouden er nog eens reistijden bij komen. Nee, ik blijf zeker volgend jaar in Leiden spelen". Een brok zekerheid voor een ploeg, die erg welkom is. Er zijn immers al problemen genoeg.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8