CDA Groot spektakel in en om Pieterskerk kon in flat niet aarden f 'erk heeft het bewezen: ifasie is te genezen Hij lijkt „gek" maar beseft alles Regio en economie ere AFASIE: HET MAAKT JE SPRAKELOOS 19AD/REGI0 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (De gastvrijheid, aar: schrij vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te betéke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de comrTfeptaarrubriek.) In allerlei rapporten, bro chures en nota's wordt Leiden aangeduid als centrumgemeente voor de regio Rijnland. Be langrijke funkties die dan worden genoemd zijn; winkelgebied, onderwijs en werkgelegenheid. Onlangs heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland een interessante nota gepubliceerd getiteld „Een economische ont wikkelingsprogrammering voor de as Leiden-Alp- hen aan den Rijn". Oeze nota toont duidelijk aan de verwevenheid, die be staat in economisch op zicht in dit gebied. In een prioriteiten-opstelling wordt aangegeven wat gedaan moet worden in bestuurlijk opzicht om tot verdere uitbouw en ont wikkeling te komen. De nota spreekt dan over bestuurlijke akties, d.w.z. akties van ge meentebesturen. En daar zit nu m.i. de „pijn". Het gaat om een gebied be staande uit diverse ge meenten. Alleen „samen doen" kan het gestelde doel bereiken. Maar ik kan me goed indenken dat vele kleinere ge meenten met argusogen kijken naar hetgeen zich in Leiden op politiek ter rein afspeelt. Blokvor ming en machtsdenken zijn moeilijk te verteren zaken voor een ieder, die in termen van harmo nie denkt. Leiden moet en kan van dit „image" af door de eerste stap te doen. Die stap bestaat uit het doen van een uitspraak, door de gemeenteraad, over de economische ontwik keling van het gebied Rijnstreek. Daarnaast zal de gemeente Leiden moeten tonen bereid te zijn offers te brengen. Denk aan b.v. de aanleg van rijksweg 11. Om het toch nog altijd relatieve hoge werke loosheidpercentage terug te dringen is het nodig om het vestigingsklimaat- en voorwaarden in de re gio te verteteren om nieuwe industrieën en dienstverlenende bedrij ven aan te trekken. Wanneer iedere gemeen te dit afzonderlijk ter hand neemt, leidt dit ver moedelijk tot ontwikkelin gen waar niemand tevre den mee zal zijn. Een gemeenschappelijke aan pak zal dit kunnen voor komen. Nodig is daartoe een basis van wederzijds vertrouwen. Uit vesti gingsoogpunt ligt deze regio erg gunstig. Laten we hiervan gezamenlijk profiteren. Drs. W. Bleyie lid CD A-fractie LeMse Gemeenteraad Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan. tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zater dag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. ZONDAG EN MAANDAG GESLOTEN. srdt vik- aad .EIDEN - De Stichting Afasie iederland is bezig om in samen- ,an. Werking met de Nederlandse Ta- ligd eironde geld bij elkaar te krijgen en behoeve van de aanschaf van 'alt eermiddelen en het verbeteren °te lan de intensieve hulpverlening in" ian afasie-patiënten. Dat gebeurt te ok in Leiden, waar de plaatselij- ;e afdeling van deze jongeman- sy- len iien uit verschillende beroepen die in de Leidse Tafelronde zijn verenigd hun doelstelling van „service-verlening" in de vorm van het geven van hulp en geld aan doeleinden die met normale middelen, zoals overheidssubsi dies niet haalbaar blijken te zijn, in praktijk wil brengen. Om de bestrijding van de afasie te steunen en het mogelijk te maken dat de onderzoekingen be taald worden en er leerprojecten kunnen worden opgezet die ver der gaan dan het kinderlijke lees- plankje en de afdankertjes van een kleuterschool heeft de Leidse Tafelronde voor de aanstaande tweede paasdag een enorm spek takel gepland dat in en om de Pieterskerk zal plaatshebben. De komende weken zal er in deze kolommen nog uitgebreid op deze manifestatie worden ingegaan. Vast staat in elk geval dat het 11 april wat gaat worden in de Leidse Binnenstad. Een greep uit het programma; de Leidse Poli- tiekapei, het Rijnlands Mannen koor, de Hutspotten, Beestenspul, een scala van activiteiten voor kinderen, orgelconcert, 's mid dags een heel pop- en disco-gebeu ren met onder meer de Blue Dia monds en Anita Meijer, verder een aantal dansgroepen, een mo deshow van groot- winkelbedrij ven en nog zo het een en ander. ze voor Rens toch, moeten wel weten waar hun plaats is. Al met al is Rens een hond met weinig problemen, maar de nieuwe eigenaar van Rens zal toch aan eerder genoemde „minimumeisen" eisen" moe ten voldoen, wil de gang van zaken ook probleemloos blij ven. Jos Jos, onze kindervriend van vorige week heeft een prima tehuis gevonden in Noordwij- kerhout. Zijn nieuwe baas heeft een bloemenkwekerij en Jos mag iedere dag mee naar de kassen en naar het land. Kortom een herenleventje. Toch leuk.... BART SPIJKER l3irk van Overvest (29), voormalig afasie-patiënt „Ik heb eigenlijk reuze geboft", apgopediste mevrouw Sieverts in Leythenrode bezig met de 54-jarige meneer rtenwaal. ouEIDEN Deze zomer is het zeven iaar geleden. Derk van Overvest, )FdOen 22 jaar oud, vervulde zijn mili- aire dienst in Curacao. Op een zo- jaerse dag was hij wat rondjes om •oitet sportveld aan het lopen toen twee n^iede-mariniers door een toevalstref- en een oefengranaat zijn richting JJitwierpen. Het blok ijzer van een lertalve kilo kwam op het hoofd van r01)erk terecht en zorgde voor een gat dsran 5 bij 3 centimeter. Derk zakte in «jlkaar..... jwfewusteloos werd hij overgebracht naar het ert|ekenhuis. Er volgde een spoedoperatie. Twee taken lag hij op intesive care. Na vier weken refjon hij naar Nederland worden overgebracht, sn.an een kant verlamd en niet meer in staat lm te spreken. In Nederland volgde een tweede Hjperatie: een stuk bot uit zijn heup moest het jat in zijn hoofd dichten,.. Intussen verminder- le de verlamming, maar spreken kon Derk nog ;eds niet. Het enige dat hij nog kon was wat itters op een leesplankje aanduiden, maar na of 4 letters raakte hij volkomen de kluts rijt. 'och ging hij niet bij de pakken neerzitten. „Ik lad een merkwaardig soort afweermechanis- ae. Ik besefte eigenlijk ook niet zo wat er aan Ie hand was: m'n hersenen waren goed door ar geschud. Pas een tijdje later, toen ik me weer wat beter kon uitdrukken kwamen de depressies. Gelukkig ben ik erg goed opgevan gen. Eigenlijk heb ik reuze geboft, geloof ik". Niet gek Die opvang is inderdaad reuze belangrijk. De buitenwacht heeft vaak de neiging mensen zoals Derk, die aan afsie lijden, voor gek te verslijten, ze kinderlijk te behandelen over hen te praten, terwijl ze dat alles duivels goed kunnen volgen en begrijpen, want ze zijn hele maal niet gek. „Je beseft dat je bepaalde dingen niet onder woorden kan brengen, niet kan schrijven of soms ook niet kan begrijpen. Je kunt er niets aan doen. Je staat machteloos en raakt snel in een isolement. Als het weer wat beter gaat, durf je geen gesprek aan te knopen, je schaamt je een beetje tegenover buitenstaanders. Alleen als ze weten wat er met je gebeurd iö, ja dan gaat het wel...." Derk heeft inderdaad geboft. Na een jaar of wat was zijn afasie vrijwel genezen. Vijftien spraaklessen bij de Katwijkse logopedist F. W. van den Haspel brachten Derk al een heel eind opweg. Nu studeert hij in Leiden medicijnen en zit vlak voor zijn doctoraal. Het eerste jaar zat hij weliswaar voor niets in de collegeban ken, omdat hij nog geen leerstof kon opnemen, maar daarna kon hij het vrij aardig bijbenen. Alleen het wat langzame en monotone spreken herinneren nog aan het ongeluk en zijn gevol gen. Maar verder is Derk het levende bewijs van hoe afasie genezen kén Rens werd drie weken gele den door haar eigenaar afge staan aan het asiel. De reden van deze scheiding was, van beide zijden, zeer begrijpelijk. Baas en hond woonden beiden in een flat in Rijnsburg. En van een flat is algemeen be kend, dat mens en dier er nu eenmaal minder bewegings ruimte hebben dan in een ge woon huis. Van dit ongemak had Rens erg veel last en de regelmatige, zij het korte, af wezigheid van baar baas, deed haar er niet rustiger op worden. Integendeel: Rens be gon de dingen in huis kapot te maken. Dit werd zo erg, dat Rens' baas besloot haar maar aan het asiel af te staan. Dit was voor beiden de beste op lossing, aangezien er niet zo maar iemand in hun directe omgeving was, die Rens kon overnemen. Voor Rens moet dus een te huis gevonden worden in de vorm van een eengezinswo ning of een ander gemiddeld groot huis. Men zal zien dat de problemen voor Rens dan op gelost zijn, evenals voor haar De lichtbruine Rens nieuwe baas. Even iets meer over Rens zelf. Verkijkt U zich niet op de naam, die wat man nelijk aandoet; Rens is een teefje. Ze is een jaar oud en een van haar ouders is een boxer geweest Van wat voor ras de andere ouder is ge weest, is moeilijk te zeggen, maar het produkt van deze twee is zeer geslaagd. Rens is lichtbruin van kleur, kortharig en ongeveer zestig centimeter hoog. Ze heeft spitse oortjes en een korte staart. Tot zover haar uiterlijke ken merken. Het karakter van Rens is, zoals eigenlijk bij alle bastaardhonden, zachtaardig. Rens is erg enthousiast en al tijd in voor een spelletje. Als ze eenmaal gewend zal zijn in haar nieuwe huis, zal blijken dat Rens van nature redelijk waaks is. Deze waaksheid zal echter nooit zover gaan dat ze bezoekers naar de broekspijp, of erger, naar de keel vliegt. Dat soort gedragingen komt alleen voor bij vals gemaakte bouviers of herdershonden. Verder is Rens erg lief voor kinderen en speelt graag met ze. Tot op zekere hoogte tole reert Rens ook andere honden in haar nabijheid maar deze „indringers", want dat blijven Afasie. Een betrekkelijk nieuw verschijnsel, dat je bij een eer ste confrontatie een koude ril ling bezorgt. Wat moet het voor iemand betekenen niet duidelijk te kunnen maken wat hij of zij bedoelt. Zelf de overtuiging hebben dat je het voor iedereen duidelijk zegt, maar in werkelijkheid niet verder te komen dan het uit stoten van de zelfde klanken, waar geen touw aan vast te knopen is. Geestelijk functio neert alles normaal. Je weet wat je wil zeggen, maar kan het niet overbrengen en de buitenwacht verslijt je al gauw voor gek. Afasie betekent een volslagen isolement, een vi cieuze, vaak zo hopeloze cirkel van uitzichtloosheid, voor ve len ook helemaal opnieuw le ren leven. Een van de plaatsen waar Afa- siepatiënten bij dit nieuwe le ven worden geholpen is het vijf-jarige Leythenrode in Lei derdorp. Daar heeft de Leidse logopediste Selma Sieverts ge middeld 15 afatici onder haar hoede. Ze volgen een druk programma van fysiotherapie, arbeidstherapie en logopedie. Met behulp van uiterst primi tief en vaak zelf gemaakt les materiaal probeert mevrouw Sieverts haar patiënten weer zover te krijgen dat ze kunnen overbrengen wat ze bedoelen. De nog actieve hersencellen moeten de functie van de dode overnemen in de twee jaar LEIDEN Je leest 't wel eens in de krant „- het slachtoffer werd met hersenletsel in het ziekenhuis opgeno men Dan denk je on willekeurig: als die er maar weer helemaal bo venop komt. Soms ge beurt dat ook en dan heb je geboft, soms ook blijven er restverschijn- selen, een spraakstoor nis, en dan hoor je al gauw: die is niet hele maal wijs meer, hij is niet goed bij zijn hoofd Dat dachten we vroe ger, en velen denken er nu nog net zo over. Het was iets waarmee je maar moest leren leven. Totdat er ineens iemand spontaan die spraak stoornis kwijtraakte en totdat bleek dat die spraakstoornis met een tijdige en intensieve be handeling zelfs te gene zen was. En zo werd de afasie ontdekt. waarbinnen de genezing in principe mogelijk blijft. De spraaklessen gaan met een simpele klok, een voorbeeld dat de patiënt moet overne men. Hij doet zijn uiterste be st, maar 't lukt hem niet. Het tellen van 1 tot 12 lijkt een bonte mengeling van Grieks en Latijn maar vertoont nau welijks overeenkomsten met het Nederlands. En op elke vraag komt niet veel meer dan een „kokkotsa". Alleen uit de goed ontwikkelde mimiek kan je afleiden wat de man be doelt. De tweede keer tellen geeft wat meer punten van herkenning, de derde keer mislukt door overmoed hope loos Moedeloos hoofdge- schud. Je ziet hem denken: „We zijn nu al maanden aan het oefenen, maar we zijn nog geen steek vooruit gekomen". Het wachten blijft op een spontane klank waaraan de logopediste en de patiënt zich vast kunnen houden. Alleen een schokeffect wil nog wel eens voor zo'n moment kun nen zorgen: wanneer het vuur van een lucifer de hand die hem vasthoudt nadert komt er een duidelijk „au" Het lijkt een uitzichtloze zaak, maar dat hoeft helemaal niet zo te blijven. Soms is er ineens die duidelijke stoot in de goe de richting die nodig is. Die komt, vroeg of laat, en ja, soms ook komt er helemaal niets Volgens mevrouw Sieverts zijn er net zoveel soorten afasie als er patiënten zijn en Nederland telt naar schatting 30.000 afa- siepatiënten. Globaal is wel een onderscheid mogelijk tus sen de motorische en expres sieve afasie, waarbij de pa tiënt niet duidelijk kan maken wat hij bedoelt, maar wel be grijpt wat de ander zegt en doet, en de sensorische of re ceptieve afasie, waarbij hij ook nog eens moeite heeft met het begrijpen van de ander. Deze vorm is zo mogelijk nog erger dan de louter expressie ve afasie, omdat de patiënt heel goed beseft dat hij de ander niet kan volgen, al doet hij nog zo zijn best Ook de patiënten wier behan deling wij een ochtend in Ley thenrode meemaakten waren duidelijk verschillend: de woorden die je wil zeggen op het puntje van je tong te heb ben liggen, maar ze niet te kunnen uitspreken en dan maar weer te vervallen in on begrijpelijke klanken, of - bij de wat verder „gevorderden" - zonder dat je het wilt het verkeerde te zeggen. Toch ziet mevrouw Sieverts bij haar pa tiënten duidelijke vorderingen. Het gaat misschien niet zo snel als je zou willen, maar ze gaan vooruit, dankzij dag-in dag-uit oefenen met gebrekkige mid delen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5