Bewoners Morssingel mogen tot juli blijven femeente Alkemade inwoner verkoop verbieden eel belangstelling voor Rommelmarkt Sport-In Numerix Fixus ook voor Frans en Pharmacie Paasveetentoonstelling in Groenoordhallen ER )uits "oor in ïjnsburg LKV De Spartaan in finale gewichtheffen Een jaar celstraf voor afpersing Van Reijn bijt zicb stuk op avondvullende Don Quicbote ^iD REGIQ LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 MAART 1977 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) ograi indst *'e^lf)EN Vijftig sportverenigingen hebben zicb Opgegeven voor de „Rommelmarkt Sport-In", dliO Van 20 tot en met 22 mei in de Ton Meken Sliedfcl gehouden zal worden. De verenigingen staat lanst 3700 vierkante meter vloeroppervlakte ter ,s hikking om allerhande artikelen te verkopen, opbrengst van deze veredelde francy-fair komt ten goede aan de verenigingen zelf. Om deel te nemen aan de rommelmarkt moeten zij wel 25 gulden inschrijfgeld betalen. Bezoekers van de markt moeten één gulden entree betalen. Het idee voor deze rommelmarkt is afkomstig van Ton Menken, die bij de opening van zijn ijshal onmiddellijk de gelegenheid aangreep om een allang bestaand idee eindelijk eens ten uitvoer te brengen. Hoe deze beurs voor sport - en wijkverenigingen eruit gaat zien is nog erg onduidelijk. Het organisa tiecomité heeft de verenigingen geen richtlijnen opgelegd. Zij moeten zelf bepalen welke producten zij gaan verkopen en op welke manier zij hun stand van 24 of 30 vierkante meter gaan inrichten. Oor spronkelijk was het vooral de bedoeling om tweede hands-goederen, die op zolder liggen bij de leden van de verenigingen te verkopen. Nu reeds zijn er. echter verenigingen, die erover denken om met een soort kermisattracties te komen. Het organisatiecomité stelt de verenigingen een centrale veilingmeester (Theo Huigsloot) ter be schikking, die de door de verenigingen aangeboden grote stukken zal veilen. Het is wel de bedoeling.dat ook volgend jaar een rommelmarkt gehouden zal worden. Voor dit jaar is er plaats voor zestig stands, die nu grotendeels zijn verdeeld onder de verenigin gen. De belangstelling van verenigingen buiten de stad Leiden is enigszins tegengevallen. Slechts enke le verenigingen hebben tot nu toe ingeschreven. Tijdens de rommelmarkt zullen ook verschillende neven-attracties worden verzorgd. In de avonduren zal een disc-jockey vanaf een podium een verzoek- platenprogramma presenteren. Daarnaast zijn er terrasjes en een dansvloer. Wethouder Tesselaar van sportzaken zal vrijdag 20 mei om 19.00 de eerste „Rommelmarkt Sport-In" officieel openen. idde^ LEIDEN De bewoners van de panden Morssingel (1—11) krijgen bijna zeker de tijd tot 1 juli ver vangende huisvesting te zoeken. Verder uitstel is niet mogelijk om dat vanaf die datum de panden zullen worden gesloopt om plaats te maken voor terrasflats. Na een gesprek met het bureau Huisves ting van de gemeente hebben de bewoners ook iets meer uitzicht gekregen op vervangende huisves ting, hoofdzakelijk in de vorm van flats. Zoals bekend maakten de Morssingelbewo ners zich enige tijd geleden zorgen omdat hun was aangezegd de panden vóór 1 mei te ontruimen. Wethouder Verboom verklaar de vorige week in een gesprek met de bewoners iets aan die datum te zullen doen. Over vervangende huisvesting kon de wet houder in dat gesprek weinig toezeggingen doen. Eergisteren hadden de bewoners ech ter een gesprek met de heren Dekker en Bijl van het bureau Huisvesting aan de Hooi gracht. Voor de alleenstaande werkende jon geren kon daar de toezegging gedaan wor den dat er voor hen mogelijk in het Mors- kwartier (100) en aan de Turkooislaan (32) flats zullen vrijkomen. De huren van die flats zullen zo ongeveer rond de 350 lig gen. Slechts de helft van de alleenstaande wer kende jongeren woonachtig aan de Morssin gel is echter bereid om een flat te huren. De andere helft zou liever gezamenlijk een groot leegstaand gebouw willen betrekken. De heer Dekker verklaarde bereid te zijn naar een dergelijk gebouw te zoeken, terwijl hij de bewonèrs tevens aanspoorde om in de nog voorliggende drie maanden zelf te proberen iets te vinden. De studenten ver wees hij, net zoals wethouder Verboom dat deedv naar de Studentenhuisvesting. 4RT GEDING VOOR HAAGSE RECHTBANK gebi Foori aan staa HAAG De gemeente Alkemade t gisteren een inwoner, die zijn in aangekochte premiewoning met ton winst doorverkocht, in kort ag voor de Haagse rechter gedaagd, femeente wil dat de bewoner tot mber 1985 wordt verboden zijn 74.000 gulden aangekochte woning c leveren aan buiten de gemeente made wonende gegadigden. Op de ing is beslag gelegd. os de gemeente is dit het offer dat de man brengen voor het feit, dat hij met gemeen- sgelden in de gelegenheid is gesteld zich als ïr draagkrachtige op voordelige voorwaarden Dning te verwerven. LA. Linskens uit Leiden, zei namens de bewoner G.J. Wesselius, dat de gemeente niet het recht heeft zijn cliënt te verplichten deze zeska mer-woning ver beneden de marktwaarde te ver kopen, temeer al afspraken met de nieuwe koper zijn gemaakt en voor nagenoeg dezelfde prijs in Noord-Brabant een boerderij is gekocht. Mr. Lins kens vond, dat het in 1974 gesloten contract met de gemeente slechts een boete van 30.227.50 gulden mag opleveren. Mr. E.G. Sprey, optredend namens de gemeente gegadigden. „De gemeente vraagt te worden be schermd in een burgerlijk recht en in een gegeven woord", aldus mr. Sprey. Volgens hem handelt de gemeente hiermee slechts in het belang van min der draagkrachtige ingezetenen. Mr. J.H. Blaauw, president van de Haagse recht bank, wijst in deze principiële zaak donderdag 31 maart vonnis. ÏJNSBURG Het lannenkoor uit lüttentai (Weide- 3(r<au> Herdorf treedt nazorgen 26 maart op a de Maranatha- '°nerk in Rijnsburg. >or .Vliet bezoek van de Duitse angers stond in eerste in- ne/antie op losSe schroe- j d^n, omdat voor het 120 geiden tellende koor nog b^en onderdak was ge- onden. Inmiddels heb- genoeg gastgezinnen Rijnsburg zich aange- 'ld om voor een aantal een Duitse zanger ip te nemen. Het Duitse _Jiannenkoor heeft in de ifgelopen jaren bekend heid verworven via radio fn televisie. Het koor dat >nder leiding staat van fnderwijzer Arthur Erner Jestaat in mei van dit aar 90 jaar. 3ok Rijnsburgse solisten verlenen hun medewerk- ng aan het concert Bari- on Aad Hasenoot zingt taterdagavond twee Rus sische liederen en Dirk jpchoneveld speelt enkele '9stukken op het kerkorgeL k°°r a capella. gPp het programma staan onder meer negro-spiri- tuals en geestelijke liede pen. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN In een gisteren gehouden spoedzitting beeft de Leidse universiteitsraad met een ruime meerderheid van stemmen besloten alsnog een nume rix fixus voor te stellen voor de studierichtingen Pharmacie en Frans. In totaal vraagt de Leidse universiteit voor zover het haar betreft een numeris fixus voor acht studierichtingen, te weten Genees kunde 260, eerstejaarsstudenten, Biologie 140, Neder lands 110, Engels 100, Geschiedenis 150, Kunstge schiedenis 70, Pharmacie 88 en Frans 88. De instelling van een plaatsingscommissie wordt door de Leidse universiteitsraad bepleit voor de in Leiden verzorgde studie-richtin gen Rechtsgeleerdheid, Geologie, Culturele antropologie en Sociolo gie der niet-westerse volken, Psychologie, Pedagogische en andere gogische wetenschappen, Duits en Spaans. Direct na de prijsuitreiking ging de met champagne gevulde bokaal rond LEIDEN In de Leidse Groenoordhallen werd giste ren de jaarlijkse Paasveeten- toonstelling (27-ste) gehouden die ide een geslaagd verloop had. 365 runderen, hoofdzake lijk koeien maar ook aparte stelletjes (moeder met lamme tjes) schapen bevolkten het tweede gedeelte (Runderhal) van de Groenoordhallen. De 20 juryleden stonden voor een zware keuringstaak, maar uiteindelijk kwamen de Vol gende uislgen uit de bus: Kam pioen afdeling A. Zwartbont Vrouwelijk Vee: Sneep's Drai- nagemat. b.v. Willemstad; Kampioen afdeling B. Rood bont Vrouwelijk Vee: C. E. Besteman/De Lint; Kampioen afdeling C. Buitenlands ras Vrouwelijk Vee: P. Taam, Edam; Algemene Kampioen Vrouwelijk Vee: Sneep's Drai- nagemat b.v. N illemstad; Re serve Kampioen Vrouwelijk Vee: P. Taam, Edam; Kam pioen afdeling A. Zwartbont Mannelijk Vee: De Lint, Ze venbergen; Kampioen afdeling B. Roodbont Mannelijk Vee: F. Vissers, Wernhout; Kam pioen afdeling C. Buitenlands Ras Mannelijk Vee: De Lint, Zevenbergen; Algemeen Kam pioen Mannelijk Vee: De Lint, Zevenbergen; Reserve Kam pioen Mannelijk Vee: F. Vis sers, Wernhout; Kampioen af deling D. Vee geschikt voor de mesterij Vrouwelijk Vee: De Lint Zevenbergen; Reserve Kampioen afdeling D. Vee ge schikt voor de mesterij Vrou welijk Vee: Sneep's Drainage- mat b.v. V illemstad: Kam pioen afdeling D. Vee geschikt voor de mesterij Mannelijk Vee: R. K illemse, Rucphen; Reserve Kampioen afdeling D. Vee geschikt voor de mesterij Mannelijk Vee: E. UI tee, Oude water; Kampioen afdeling E. Schapen: F. P. G. Meeüwisse, Leidschemdam (Stelletjes) en G. J. Van Leeuwen, Oud Ade. (Exportschapen). LEIDEN lil Breda wordt morgen de finale van het Nederlands club kampioenschap gewicht heffen 'gehouden. Voor deze eindstrijd hebben de afdelingskampioen LKV De Spartaan uit Leiden, Helios Simpelveld en het organiserende Breda zich geplaatst. De grootste kandidaten voor de na tionale titel zijn LKV De Spartaan, dat reeds zes maal kampioen van Ne derland werd, en Helios Simpelveld. Helios Simpelveld, dat dit sei- zoen versterking kreeg van de Nederlands kampioen in het midden-zwaargewicht E. Dok ter, boekte in de afdelingscom petitie een record van 870 kilo gram en moet in staat worden geacht in Breda bijna 900 kilo gram te tillen. Ongetwijfeld zal morgen het nationale record, dat op naam staat van De Spar taan met 876 kilogram, sneuve len. Coach Thomas Brandt laat zijn team weggaan op een sche ma van 900 kilogram en heeft de volgende gewichtheffers uit gekozen: Arie Swagers, Theo Sanders, John ten Brinke, Her man Filippo en Dirk van 't Riet. Door een gunstiger factorreke ning begint LKV De Spartaan de wedstrijd met een voor sprong van bruto 150 kilogram. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De Haagse rechtbank heeft de 28-jarige inwoner uit Zevenbergen veroordeeld wegens afpersing tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest De werkloze verdachte verklaarde dat hij van zijn sociale uitkering van de gemeente Zevenbergen een hem toegewe zen huis niet kon inrichten. Hij probeerde daarom maar op een andere manier aan geld te komen. Via een advertentie kwam hij in contact met een inwoner van Alphen aan den Rijn, die een auto te koop aanbood. Verdachte reisde af naar Alphen en maakte een proefrit in de aangeboden automobiel en dwong de eigenaar met een vuurwapen zijn papieren af te staan. Daarna koos de afperser het hazepad en verkocht de auto een dag later aan een inwoner van Koudekerk aan den Rijf). Scene uit Don Quichote met rechts Rob van Reijn LEIDEN Wanneer je de menselijke spraak als theatermiddel niet wenst te gebruiken, moet duidelijk uit je voorstelling naar voren komen, waar om je dat middel negeert. Andere aspecten en effecten van bet theater behoren geaccentueerd te worden en moeten bovendien beter aansluiten bij hetgeen je het publiek wilt tonen dan een woordrijke presentatie. Gis teravond bij Rob van Reijns „Don Quichote" in de Leidse Schouwburg is voor mij de afwezigheid van de taal niet aanvaardbaar geworden. Integendeel; wanneer je een verteller moet inlassen, die niet alleen het gebeuren tussen de gespeelde scenes verhaalt, maar ook vooraf, als in een negentiende-eeuwse roman, kort de in houd van de te spelen scene weergeeft en bovendien soms tijdens zo'n scene de dialoog spreekt, dan ontkracht je alle mogelijkheden van je pantomime en verlaag je je spel tot een begeleidende illustratie. Niet wat er op het toneel gebeurt is belangrijk, maar wat er buiten het toneel geschiedt. In wat verteld wordt, zit de essentie van het Don Quichoteverhaal. Maar daarmee heeft de gehele theatrale vormgeving, hoe fraai ook, haar functie verloren. Iedere scene van Van Reijns „Quichote" is uitgekiend belicht, is bescheiden, doch smaak vol aangekleed, en wordt beheerst en gracieus gepantomimed. Maar tegelijkertijd is elke scene te versierd, te uitgesponnen en zonder enige spanning. Behalve wanneer Van Reijn zelf gaat spelen 1 „Don Quichote" is een pantomime-voorstel ling van een groter gezelschap Hij is het type van een clown, heeft de bewegingen en mimiek van een clown en speelt, denk ik, het liefst de clowneske figuren (Sancho Panza). Misschien doet hij dat wel iets te uitbundig, maar in ieder geval kan de spontane lach, met daarachter een lichte ontroering, wel opwellen. Dat wil niet zeggen, dat de andere spelers niet kunnen mimen. Maar in de vorm, waarin deze „Don Quichote" gegoten is, krijgen ze geen eerlijke kans In de meer slapstick-achtige de len van hun rollen en hun samenspel, ontbrak ook het laatste toefje perfectie, dat de stomme film en de wereldberoemde komieken wel heb ben. Pantomime komt waarschijnlijk beter tot zijn recht in de uitbeelding van korte, kernachtige voorvallen. Het woordloos in beeld brengen van een avondvullend verhaal is een dapper experi ment; voor.de pantomime lijkt het te hoog gegrepen. PA UL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5