Belg Rosiers wint ronde van De PannE Groentjeis bedreiging voorVultink van vuurvreter tot man van het compromis Afscheid bij moeilijkste bond van Nederland Edström mogelijk terug naar Zweden 4' DEN HAAG—PEC IN GALGENWAARD KORTWEG SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 MAART 1977 PAGIN&P' s Vi - O - DEN HAAG Voor buitenstaanders moet het onge loofwaardig klinken, maar in het atletiekleven van de scheidende voorzitter Frans Jutte hebben de blijde gebeurtenissen de overhand gehad. Met de vaardigheid van een kabinetsformateur heeft de 67-jarige praeses dertien jaar lang de ene na de andere storm doen luwea Vrouw en vrienden heb ben hem tot vervelens toe de hamvraag: Waar begin je in hemelsnaam aan? gesteld. Met sata nisch genoegen om schreven kritikasters de K van zijn bond, de Ko ninklijke Nederlandsche Athletiek Unie, als „knullig". En toch zal Frans Jutte ontroering moeten overmannen, als hij zaterdag voor de laatste keer met de voor zittershamer zwaait. „Ik heb vernomen, dat aille clubs geld hebben ver gaard om mij een af scheidscadeau te geven. Dat ontroert me en geeft het gevoel dat ik het toch niet allemaal voor niets heb gedaan". Frans Jutte: „Het geeft mij het gevoel dat ik het niet allemaal voor niets heb gedaan." Frans Jutte, een overbeterlijke optimist, gaat heen omdat hij het de hoogste tijd vindt Afge lopen weekeinde hebben colle ge-grijsaards tijdens de offi cieuze wereldkampioenschap pen veldloop in Dïisseldorf hem verbluft aangestaard, toen ze zich hardop afvroegen waarom Jutte eigenlijk af scheid nam. „Ik heb ze gezegd: Jullie blijven veel te lang zit ten. Ik wilde niet tot mijn ze ventigste blijven zitten. Er is een heel andere tijd met heel andere jeugd, waar je je aan moet passen. Dat moet je aan jongere mensen overlaten, vind ik". De ontboezeming, ge meld vanuit een lederen fau- teuill in de directiekamer van een Haags verzekeringsge bouw („Ik ben nog veel te fit om met werken op te hou den"), mag niet vertaald wor den met aanpassingsmoeilijk heden van de voorzitter zelf. Frans Jutte heeft het daar nooit moeilijk mee gehad, al' heeft hij wel eerst zijn karak-' ter moeten omspitten. Vuurvreter „Vroeger was ik altijd een vuurvreter. Ik ben gegroeid tot een man van het compro mis. Voorop bij mij stond al tijd iedereen proberen te be houden voor de atletiek. Dat was moeilijk in de moeilijkste bond van Nederland met tal rijke zeer individueel inge stelde mensen". Achtenveer tig jaar besturen hervormde Frans Jutte van vuurvreter tot bemiddelaar. Het lot wilde het zo. Frans Jutte wilde vroeger al leen maar voetballen (bij het Leidse ARC) en trainde daar om 's zomers op snelheid. Trainend kwam de jonge Jutte in aanraking met (dames)atle- tiekvereniging Brunhüde, leer de daar Rie Briejer voor Fan ny Blankers-Koen de troon pretendent van de Nederland se atletiek kennen en verpand de en passant zijn hart aan de moeder der sporten. In 1936 liep Frans Jutte, als chef d'e- quipe van de Nederlandse da- mesploeg in Berlijn al rond in grijze broek en blauwe blazer en was daar best trots op. Dat mag iedereen weten. „Bij lei den in de sportwereld komt idealisme om de hoek kijken, maar ook een portie eerzucht. Je mag best weten, dat het opklimmen naar het hoofdbe stuur best mijn eerzucht streelde". Zo kwam Jutte op de stoel, waar het meest tegen aan wordt geschopt, die van de voorzitter. De zetel heeft op instorten gestaan. Met vrien den en echtgenote heeft ook de bestuurder zelf momenten van twijfel gekend. „Houd er dan mee op, zei mijn vrouw. Is het verstandig om door te gaan, werd er gevraagd op mijn werk. En ik heb ook sla peloze nachten gehad van de affaire Westphal bij de Olym pische Spelen van Mexico, toen atleten zich persoonlijk tegen mij begonnen te kanten. Het jaar na Mexico met een verdeelde atletiekunie was voor mij de moeilijkste perio de uit mijn atletiekleven". Storm Niet moeilijk genoeg om Frans Jutte van zijn plaats te verdrijven. Hij had al o zo precaire vergaderingen moe ten leiden en toonde juist in tijden van storm de kapiteins mentaliteit. „Kritiek is goed, vooral als je de positieve pun ten weet te onderkennen. Het houdt je fris. Ik heb me er ook nooit teveel van aangetrok ken. Alle aanvallen hebben me ge louterd". Frans Jutte kijkt liever naar de goede gebeurtenissen waar van er wat hem betreft genoeg waren tijdens zijn bewind. De medaille-oogst tijdens de Eu ropese kampioenschappen in Belgrado (1962), de finale plaats van de damesploeg in de Europa Cup in 1965, de prestaties tijdens de Olympi sche Spelen van Mexico, het zijn heldendaden die Frans Jutte met plezier doen mijme ren. De vitale voorzitter, in zwart colbert en grijze broek jonger ogend dan 67 jaar, ge niet zichtbaar. „Ze vergelijken me wel eens met Adje Paulen (de Nederlandse voorzitter van de internationale atletiekbond, red.) en dan zeggen ze: Paulen is een lopend vaatje buskruit en u bent altijd zo rustig. Het lijkt zo, innerlijk verwerk ik erg veel en bij een wedstrijd zit ik vol ups en downs. Soms krijg ik tranen in mijn ogen". Stokpaardje Vreugdevolle ogenblikken staan dus meer in het geheu gen gegrift van Frans Jutte, dan de zwarte dagen. De prae ses, immer op en top een heer, is niet louter tevreden. „Met de vele functies die ik altijd heb gehad in NSF, NOC, KNAC en internationale orga nen heb ik geen tijd gehad om me te wijden aan public rela tions, altijd wel een stok paardje van me. Daarin ben ik, en ik heb het mezelf ver weten, tekort geschoten, juist toen het zo hard nodig was. In de nieuwe structuur moet daar ook veel meer aandacht aan worden besteed. Sommige mensen hebben me al gewaar schuwd dat als ik volgend jaar met mijn dagelijkse werk mocht ophouden, ik een zee van tijd over heb. Wie weet kom ik dan, als de KNAU me tenminste nodig heeft, terug als public relationsman". Het tekort schieten in propa ganda, Frans Jutte trekt het zich net zo erg aan als het zwarte tijdperk van de Neder landse atletiek van nu wat prestaties betreft „We hebben geen talent Er is meer dan genoeg potentieel aanwezig in Nederland, maar dat zit wel bij de andere bonden. De vraag is: Hoe trek je het talent naar de KNAU toe? Misschien brengt de nieuwe structuur uitkomst. Ik kan alleen maar hopen". Frans Jutte hoopt intens op betere tijden. Weet daarbij dat atletiek het moeilijker heeft dan welke sport dan ook („At letiek vergt keiharde training. Het schijnt in onze welvaarts staat moeilijk op te brengen te zijn") en dat het ledenverloop (twintig procent jaarlijks) veel groter is dan elders. Proble men genoeg dus, waaronder de schouders moeten. Niet die van Frans Jutte, die bij de achtste reorganisatie onder zijn bewind („De kritiek dat de Atletiekunie zich niet genoeg aangepast zou hebben is dus niet terecht") vanaf de wal zal toekijken. Zijn tijd zit erop vindt de be stuurder zelf, het wil niet zeg gen dat Jutte zonder pijn de macht overdraagt aan Wim de Beer. „Er ontstaat een grote leegte voor mij. Het doet me goed, dat ik ga in goede vriendschap. De meeste vij andschap is weggeëbd. Ik zal wel ontroerd zijn bij het af scheid. Ik ben namelijk een bewogen mens". KEES KOOMAN (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Ralf Edström keert mogelijk aan het einde van dit seizoen terug naar Zweden. „Ik heb een aantrekke lijk aanbod gehad van IFK Göteborg. De kans dat ik naar Zweden terugkeer is vijftig procent", aldus de lange PSV- spits. IFK Götenborg heeft Ed ström, die aan zijn vierde seizoen bij PSV bezig is, een uitstekend bod gedaan. De sponsor van de club, Volvo, heeft Edström bovendien een functie in de public relations aangeboden. Bij de Zweedse club spelen onder andere Ove Kindvall en Björn Nordqvist Niet alleen rond Edström, maar ook rond trainer Cees Rijvers doen geruchten de ronde dat de oefenmeester PSV gaat verlaten. Rijvers zei over die geruchten: „Dat blijven dan geruchten. Er is regelmatig contact met Fran se clubs. Die weten dat mijn hart nog steeds naar Fran krijk trekt. Een interessant, bod is er voor mij op dit moment niet bij". De 26-jarige international Hugo Ho venkamp blijft bij AZ'67 spelen. Hij is met de Noordhollandse eredivisie club tot overeenstemming ge komen voor een periode van drie jaar. Bloeddoping aantoonbaar PARIJS Reeds bij de Olym pische Spelen in Moskou en La ke Placid zal het gebruik van de zogenaamde bloeddoping aantoonbaar zijn. Deze verwachting sprak Ale xander Prince de Merode, de Belgische voorzitter van de me dische commissie binnen het IOC, gisteren in Parijs uit On derzoekers aan een laborato rium in Amerika hebben ten aanzien van de ontdekking van transfusie van eigen bloed, de zogenaamde bloeddoping, reeds concrete resultaten bereikt. Ook gelooft de Prins van Merode dat, naast de klassieke doping- middelen als amfetamineprepa raten en spierversterkende mid delen, binnen ook andere hor- moonprepraten als testosteron na gebruik ontdekt kunnen wor den. Lenstra naar ziekenhuis ALMELO Abe Lenstra, die in een periode van bijna twin tig jaar 47 wedstrijden voor het Nederlands elftal speelde, is na een hersenbloeding opgenomen in een ziekenhuis van Almelo, Gevreesd wordt dat de nu 56-ja rige Lenstra blijvend letsel aan deze hersenbloeding zal over houden. Abe Lenstra debuteerde op ne gentienjarige leeftijd in het Ne derlands elftal. De Friese voet balster begon zijn loopbaan bij Heerenveen, en speelde zijn laatste wedstrijd voor Neder land op 19 april 1959 te Amster dam tegen België (2—2). In die ontmoeting maakte Lenstra het laatste uit zijn totaal van 33 doelpunten. llllllllll!llllllllllllll!llllillllllllll!l!IIIIII!llli DE PANNE De Belg Roger Rosiers heeft gisteren de wiellerronde van De Panne gewonnen. Op de tweede plaats in de algemene rangschik king eindigde de Fransman Tvon Bert in. De derde en laatste etappe was in twee gedeeltes gesplitst Het eerste gedeelte, verreden op een circuit van 156 kilometer rond het Belgische stadje De Panne, werd gewonnen door de Belg Willy Peeters, die achtereenvolgens Patrick Beon uit Frankrijk en de Nederlanders Piet van Katwijk en Cees Priem voorbleef. Het tweede gedeelte van de laatste etappe, een tijdrit over 8,5 kilometer, leverde een zege op voor de Belg Dirk Baert in 10 minuten en 55 seconden. Tweede werd Priem in 11:04, derde de Belg Wil- fried Wesemael in 11:07 en vierde diens landgenoot Luc Leman in 11:08. Het eindklassement van de vierdaagse van de westkust is: 1. Rosiers (Bel) 16 uur 54 minuten en 13 secori 2. Bertin (Fra) 16.56.12., 3. Van Sweeveldt 16.58.25., 4. Priem (Ned) 17.00,08., 5. Van Spil (Bel) 17.00.12., 6. Dirk Baert (Bel) 17.00.1 Teirlinck (Bel) 17.00.19, Van Looy (Bel) 17.0| 9. Verbeeck (Bel) 17.00.22., 10. Schipper C 17.02.39., 22. Van Gerwen (Ned) 17.14.59., 49. S ten (Ned) 17.40.11., 50. Fons van Katwijk (1 17.50.42 BAECELONAW- Freddy Maerteas heeft gisL de vierde etappe van de Catalaanse week ge| nen. Jos Bruyere bleef eerste in het algeij klassement. Maertens werd sprintwinnaar in de rit over kilometer van San Hipolito de Voltrega naar S Eulalia de Ronsana na 4 uur 57 minuten q seconden. Voor het vrijwel voltallige peloton dezelfde tijd genoteerd. EIS d* L s 1 (Van onze sportredactie) Groenlo Als er aan het Wereldkampioenschap 47—1 in Groenlo niet een Hans Vultink zou meedoen, zou Mikihido Kamajama een beste kans maken de lieveling van het massaal toestromende publiek te worden. Mikihido Kamajama mocht de eerste bewijzen van zijn grote populariteit uitgerekend in zijn partij tegen Vultink in ontvangst nemen, toen de kleine Japanner in de beginfase brutaalweg een voorsprong nam. ZWOLLE De bekerwedstrijd tussen PEC Zwolle en F.C. Den Haag voor de halve finale zal op woensdagavond 27 april in stadion Galgenwaard te Utrecht worden gespeeld. Er moeten tussen beide clubs nog enkele details, onder andere het aanvangsuur worden besproken, maar met Utrecht zijn beide tenslotte akkoord gegaan. Nog niet bekend is waar de andere halve finale-wedstrijd F.C. Twente—AZ '67 zal worden gespeeld. De beslissing hierover wordt echter al gauw verwacht Lotto en toto DEN HAAG Zowel in lotto als toto van het afgelopen weekeinde (nummer 12) zullen de hoofdprijzen moeten worden gedeeld. De twee winnaars van de lotto krijgen ieder bijna 300.000 gulden bruto, de acht deelnemers met dertien goed in de toto ontvangen bruto 17.600 gulden. Lotto Inleg 3.577.461,—, prijzenpot 1.699.293,38. Eerste prijs, twee winnaars, die elk bruto 297.376,— ontvan gen. Derde prijs, 112 winnaars, bruto 2.275,-. Vierde prijs, 7842 winnaars, 43,-. Vijfde prijs, 15607 winnaars, 21,-. Toto Inleg 741.471,— prijzenbedrag 352.198,73. Eerste prijs, acht winnaars, die elk bruto 17.609,— ontvangen. Tweede prijs, 347 winnaars, 253,—. Derde prijs, 4903 winnaars, 25.-. Kamajama, is echter „groentje" in de internationale biljart sport. De man die de hele dag een van oor tot oor lopende glimlach op zijn gelaat draagt, heeft gisteren al getoond dat hij een redelijke kans van slagen heeft. Vooral in het „kleine" spel toon de hij zich een meester, al legt hij nog wel wat te weinig zeker heid in zijn stoten. Zo kon het gebeuren dat hij in een partij tot drie keer toe een heel simpe le carambole miste, maar daar voor uit een „onmogelijke" si tuatie wel te hebben gescoord. Uiteindelijk liep de partij tegen Vultink voor Kamajama op ver lies uit. En dat was wat Vultink betreft maar goed ook, want anders zou hij met eigen „wa pens" zijn verslagen. Kamajama hanteerde namelijk een keu, die tot het onver vreemdbaar eigendom van Hans Vultink behoort. Uitslagen: Kamajama (Jap)—Vultink 169—300; Dufetelle (Fra)-Dielis (Bel) 119—300; Galvez (Spa)— Muller (Wdl) 270-300; Stenzei (Oos)—Bessems (Ned) 122—300; Bessems—Dufetelle 300189; Kamajama—Müller 63300; Stenzei—Delies 99300; Galve- zVultink 83—300. Van Beusekos" uitgeschakeld LONDEN Joke van Bi"1 kom heeft het vertrouwen^ de plaatsingscommissie vaior open Engelse badminton^ pioenschappn in haar heef\m steld, niet waar kunnen ma>t De in Denemarken wonend^de derlandse, die voor de lo^ plaatscijfer zeven kreeg tqg wezen, moest gisteren inra achtste finales haar meeif^ erkennen in de 29-jarige Deln( Lonny Bostotfte, die tien di geleden de Deense titel vert^ de. De gamestanden waren i 11-5,11-4 voor de Deenswa inf Tips Duindigt fe WASSENAAR - Zeven iF rijen en drie rennen staajet zaterdagmiddag op het ter gramma van de Wassen^o renbaan Duindigt. De eerste start is om half De tips: DIJONAPRIJS: Arax, JollW dy en Pinzello. DOUBLE UPPRIJS: Areql Funchal en Orion. PADRE BRAMOPREIS: L xim, Not So Bad en Donna. GROENENDAALPRUS: Ni Buitenzorg, Ons T en Oke. DUINHORSTPRIJS: Palm ch, Pimpelmees H en Orlar DUINDALPRUS: Nescio, Cl ner en Nilson B. V ROGGEWONINGPRIJS: Ow res, Lord Easter en Oerman MEYENDELPRIJS: Lyros Mar jon Hess en Leo HanoveP* MARLOTPRIJS: Flot Blue* torius II en Ardent III =g VOORLINDENPRIJS: H, Otis Nardinclant en NoePn wi UEFA jeugdteg DEN HAAG Het Nederig UEFA jeugdteam, bestaand spelers van 16 tot 18 jaar, ^el zich zonder zelf te spelen het eindtoernooi om het 1 pees kampioenschap, dat v: "9 mei in België zal wo gehouden, geplaatst. Dit succes is een gevolg va overwinning van 4-1, dit Spaanse jeugd in eigen lan Zwitserland behaalde. De S jaarden waren al eerder v schakeld voor kwalifit Zwitserland had nog een k kans maar moest dan van je en Nederland winnen, laatste duel in deze groep serland-Nederland (30 maa nu niet meer van belang. De stand in de kwalificatieg is: I. Nederland 2. Spanje 3. Zwitserland UEFA schorst spelers van Bill BERN De UEFA heeft ren in Bern vier spelen straft naar aanleiding vai ontvangen van gele kaartt eerdere Europa-Cupwed den. De tegenstander van de sche voetbalclub RWD M beek, Atletico de Bilbao, za in zijn thuiswedstrijd va halve finales van het UI cuptoernooi zonder Javier reta en Angel Villar moeten lea Voorts schorste de UEF. spelers Franco Cucinotta v FC Zürich en Charalabalo zoglou van AEK Athene een wedstrijd. De Feyenoorder Michel va Korput heeft gisteren een van een wedstrijd onvoom delijk en een boete van 200 den gekregen van de tucht missie van de KNVB. Hij Ij afgelopen zondag in het met Haarlem een gele kaar! scheidsrechter Mulder. Haarlemmer Peys kreeg bindende wedstrijd voorwa lijk met een proeftijd van jaar en een boete van 150 dea Drie rechtzaken tegen politieagenten AMSTERDAM (ANP) Tegen een 29-jarige politieagent uit Amsterdam is gisteren voor de hoofdstedelijke rechtbank twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar geëist wegens poging tot diefstal. De officier van justitie achtte bewezen dat de politieman van het bureau Warmoesstraat ge probeerd had tweehonderd gul den te stelen van een arrestant, die toentertijd verdacht werd van handel in verdovende mid delen. Eveneens in Amsterdam werd gisteren een -geldboete van 400 gulden geëist tegen de 59-jarige hoofdagent van politie, die er van wordt verdacht geld te heb ben aangenomen met de bedoe ling een tegenprestatie te leve ren. Het geld kreeg hij van een eigenares met een kamerver huurbedrijf; een bedrijf dat voornamelijk werd benut voor prostitutie. De agent gaf haar informatie over mindeijarige meisjes en rovende prostituees. Van tijd tot tijd zou de agent ook van het bureau Warmoes straat 25 gulden hebben ontvan gen „voor een sigaartje". De Cuykse politieman Johan K. die woensdag tot zes jaar gevan genisstraf was veroordeeld we gens het verdrinken van zijn vrouw en daarna spoorloos ver dween, is weer terecht. Hij meldde zich gisteren bij het Bossche gerechtshof. WARMOND In de Hervorm de kerk in Warmond wordt van avond een dia-concert gehou den. Met behulp van dia's en tekst wordt daar de „Die Schop- fung" van Haydn gebracht. Aanvang 20.00 uur. NOORDWLIK In het kader van het 80-jarig bestaan van de Noordwijkse Harmoniekapel „Crescendo" wordt vanavond in de Nederlands Hervormde kerk aan de Voorstraat in Noordwijk - binnen een concert gei met medewerking van Rijn Christelijk Mannenkoor, vang 20.00 uur LISSE De afdeling Liss< de EHBO houdt zaterdag 2 in het gebouw Rehoboth jaarlijkse, feestelijk jaarv dering. Op de agenda staa der meer bestuursverkiezii Aanvang 20.00 uur. Teven; len een aantal EHBO-diplc worden uitgereikt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14