^apenbeperking centraal ai beraad VS-Moskou Callaghan verweert zich tegen Labour-links Ondertekening contract F-16 maand uitgesteld OS-ploeg p Aruba estolen Wiesenthal beschuldigt Interpol Minimumloon in Spanje fors omhoog Siena op duivenjacht Bezoek van Podgorni wekt onrust in Z-Afrika Italiaanse priester in partij-top communisten MAANDAG VOOR BRITTEN DAG VOL GEVAREN LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 MAART 1977 PAGINA 11 ring RINGTON (Upi-AP) De Ameri- jer.ise minister van buitenlandse zaken van15 Vance zal bij zijn komend bezoek dse Moskou in de eerste plaats praten wapenvermindering en -beperking. de [ei president Carter gisteren op een conferentie. Hij zei verheugd te zijn de houding van de Russen tot nu 90gjal ook gesproken worden over de de pmst van Afrika. Amerika zal de Sovjet-Unie vragen samen een eind te maken aan de buitenlandse inmenging in Afrika, die zou kunnen leiden tot oorlog in de betrokken landen. Vance vertrekt vanavond naar Moskou. Hij heeft een voorstel bij zich tot beper king van de wapenverkopen. Amerika is voor afschaffing van alle kernproeven en zal de Russen vragen of zij daarmee akkoord kunnen gaan. Specifieke punten die Vance in Moskou zal bespreken, zijn ook demilitarisatie van de Indische Oceaan, wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Centraal-Europa en de conferentie over het Midden-Oosten in Genève. Carter gelooft niet dat de recente kritiek van partijleider Breznjev op zijn uitspra ken over de burgerrechten de wapenbe sprekingen ongunstig zal beïnvloeden. De Verenigde Staten en Cuba hebben j gisteren direkte besprekingen gevoerd over visserijrechten en maritieme gren zen, hetgeen een doorbraak genoemd kan worden na 16 jaar vijandschap tussen beide landen. De afgevaardigden van beide landen heb ben elkaar op een niet nader omschreven plaats in New York ontmoet en volgende week zullen ze waarschijnlijk opnieuw bijeenkomen. vi.rbeiders van an itse chemische gjbriek besmet ïe" «DEN (AFP) Tenminste irbeiders van een chemische riek in het Noordengelse "^eley vertonen verschijnse- jvan chlooracné, een huid- Ite die verwant is aan die )ke de slachtoffers in het Seveso hebben opge- getroffen arbeiders zijn czaam in de afdeling van de hek waar het onkruidverdel- gsmiddel „diurion" wordt ge- üuceerd. De besmetting van 28 man kwam aan het licht een medisch onderzoek van 400 personeelsleden van de riek. Dit onderzoek werd (richt nadat vorige maand gevallen van chlooracné a ontdekt. ïada: icht op ehonden (ANP) De Cana- parlementsleden hebben gisteren unaniem achter t motie gesteld, waarin de 'Weht op zeehonden bij de kust lèta Canada wordt goedge- ®!uri kas motie volgt op een resolutie *ejn Huis van Afgevaardigden o<in de Verenigde Staten, waar- t- Jde jacht op zeehonden ver deeld wordt. De motie in het tadese parlement werd inge- rsfend door een conservatieve af vaardigde. üjjranium-gesprek G-Canada weer slukt JuSSEL (AFP) Voor de Jde achtereenvolgende maal n de onderhandelingen tus- i de EEG en Canada over vatting van de Canadese ^iniumleveranties aan de lid- liten van de gemeenschappe- ".e markt op een mislukking jelopen. leveranties van Canadees inium aan Europa zijn sinds jnuari opgeschort, nderhandelaars van Canada van de Europese Commissie n er woensdag en gisteren in ussel niet in geslaagd het sa- Énwerkingsakkoord tussen jnada en Euratom opnieuw in [rking te stellen, zo is van fet-officiële zijde in Brussel rnomen. Het grootste struikel- |>k zou zijn de door Canada telde voorwaarden ten aan- i van het vreedzaam gebruik pi kernenergie. iANJESTAD (ANP) - De te- risieploeg van de NOS, die omenteel op Aruba is om het (erendum, dat daar vandaag ordt gehouden over de onaf- ïnkelijkheid te verslaan, is et slachtoffer geworden van i inbraak in het Aruba Ca- i bbean Hotel. Van verslagge- er Frits Bom is zestienhon- ii erd gulden gestolen, terwijl er evens een radio-televisie com- hatie werd meegenomen. i verigens zal de NOS-ploeg de i lmopnamen over het referen- um ondanks wekenlang onder- "andelen met de Venezolaanse devisie niet vanuit Caracas via e satelliet naar Nederland over unnen seinen. In Caracas heeft ['>en op het laatste moment la- weten dat er geen studio eschikbaar is voor de uitzen- ing. 1 je reportage van de uitslag, bijbehorende commen taren van de diverse partijlei ders, zullen nu per vliegtuig haar Nederland worden gezon- LONDEN (UPI) - Premier Cal laghan heeft gisterentegen ver wijten van linkse Labourleden inzake zijn afspraken met de liberalen ingebracht dat die niet betekenen dat Labour van de partijprincipes zou afwijken. De regering krijgt door die af spraken de kans haar politiek te verwezenlijken, zodat de kie zers eerlijk kunnen oordelen over handel en wandel van de regering, aldus Callaghan. Callaghan heeft woensdag met de liberale leider, David Steel, afgesproken dat de liberalen de komende zes maanden over alle belangrijke kwesties zullen wor den geraadpleegd, in ruil waar voor dezen hun 13 stemmen te gen de vertrouwensmotie van de conservatieven uitbrachten die beoogde de Labourregering ten val te brengen. Callaghan zei dat de regering en het land daardoor een periode van stabi liteit tegemoet gaan, wat belang rijk is voor herstel van industrie en economie. Een links Labourlid, Dennis sjTSaSI De Britse premier James Calaghan is, naar Ameri kaans voorbeeld ook over gegaan tot een vraag-en- antwoordspel via de televi sie. Zo verscheen hij gister avond in de BBC-studio's om vragen van kijkers te beantwoorden, vragen die voor een groot deel betrek king hadden op het ak koord dat Labour en de Liberalen gesloten hadden. Skinner, verklaarde dat „de eer ste taak voor elke fatsoenlijke Labourpoliticus is, net zolang te vechten tot deze zogenaamde overeenkomst ongedaan is ge maakt". Stanley Thorne, even eens links Labour, zei dat de overeenkomst „een uitverkoop betekent omdat zij de toekomst van de Labourregering op het spel zet". De „tribune"-groep, die onge veer 80 linkse Labourleden be vat, heeft woensdag wel tegen de motie van wantrouwen ge stemd, maar verklaarde dat zij zich niet gebonden acht aan de overeenkomst met de liberalen. BRUSSEL (AP) De Belgische minister van defensie Paul Vanden Boeynants heeft gisteren in Brussel meegedeeld dat de ondertekening van het contract voor de aankoop van het Amerikaanse gevechtsvliegtuig F-16 door enkele Westeuropese landen zal worden uitgesteld tot er overeenstem ming is bereikt tussen de Europese partners on derling over de industriële compensaties en met de Verenigde Staten over de prijs van bepaalde onderdelen van het toestel. De ondertekening van het contract had op 1 april moeten plaatsvinden. Vanden Boeynants zei dat dit waarschijnlijk een maand zal worden uitge steld, maar een van zijn medewerkers liet zich daar minder zeker over uit. Vanden Boeynants' Nederlandse, Deense en Noor se collega's zijn van mening dat België het leeu wendeel krijgt van de industriële compensaties, die de Amerikaanse regering heeft toegezegd in ruil voor de aankoop van het toestel. Voorts is de Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown gisteren in Brussel aangekomen voor een bijeenkomst met de ministers van defen sie van de NAVO-landen die moet leiden tot goedkeuring van de aankoop van een aantal mo dern uitgeruste Amerikaanse vleigtuigen. Deze nieuwe luchtvloot moet ten doel hebben een vroeg-' tijdige waarschuwing te geven bij een Russische aanval op West-Europa. Amerika wil de geallieerde landen 27 omgebouwde Boeing-707 toestellen verkopen. De prijs per vlieg tuig zal ongeveer 100 miljoen dollar bedragen. De toestellen hebben tot taak uit te kijken naar mogelijke vijandelijke militaire concentraties, zo wel in de lucht als op de grond, en leiding te geven aan de strijd als deze eenmaal begonnen is. WASHINGTON (AFP) - „Na- zi-jager" Simon Wiesenthal die I thans in de V.S. is, heeft ver- klaard, dat Interpol geweigerd j heeft mede te werken aan de identificatie van oorlogsmisda digers, die overal verspreid on der valse identiteit leven. •Volgens Wiesenthal zijn sinds 1946 elf van de veertien top functionarissen van Interpol, die haar hoofdzetel in Parijs heeft, oud-nazi's geweest, die deel hebben uitgemaakt hetzij van de SS, hetzij van de Gesta po. In 1972 bijvoorbeeld was de directeur van Interpol een voor malige SS-officier, genaamd Paul Dickopf. MADRID (RTR) De Spaanse regering heeft gisteren een ver hoging van het minimumloon met 17 gulden per dag aange kondigd. Verder zullen de sala rissen van ambtenaren ver hoogd worden, terwijl ook de militairen op meer soldij kun nen rekenen. Op het politieke front heeft de regering-Suare2 de hoop van de oppositie de grond ingeboord, dat de machtige „Nationale Be weging," onder het Franco-be wind de enig toegestane politie ke partij, ontmanteld zou wor den. De regering heeft gestu deerd op een nieuwe status voor de partijfunctionarissen, zo werd meegedeeld. Waarnemers grienen dat veel van deze func tionarissen een belangrijke plaats in het ambtenarenappa raat zullen krijgen. De oppositie vreest dat de „Nationale Bewe ging" een onevenredig grote in-, vloed zal hebben op de verkie zingen van deze zomer, omdat de partij een vaste greep heeft op de kranten en radio-stations. Indiaan zonder das niet welkom BRASILIA (AFP) - Een in diaan zonder das wordt niet toegelaten in het parlement van Brazilië. Dat is de les die het hoofd van de stam der Xavantes, Aniceto, deze week geleerd heeft. Aniceto was gisteren, ge kleed in pantalon, hemd en schoenen, naar het congres gegaan om met gedeputeer den en senatoren kwesties, betreffende de begrenzing van gebieden van zijn stam te bespreken. Maar een por tier verbood hem de toegang tot het gebouw, zeggend dat zijn lange haren er nog mee door konden, maar dat hij wel een das moest dragen. Volgens Aniceto is de bejege ning onrechtvaardig omdat het congres, in tegenstelling tot verschillende andere re geringsinstanties openstaat voor iedereen in wat voor tenue ook. Hij volstond echter met te antwoorden dat hij nooit van de blanken die zich in zijn dorp aandienden, geëist had dat zij naakt en beschilderd waren... Aanslag met gestolen tankauto Een dreigende rookkolom stijgt op van een brandende tankauto waarin een bom was ontploft. Dit gebeurde in de Noordierse hoofdstad Belfast. De explosie veroorzaakte .zware schade aan een politiebureau en brand in de omliggende gebouwen. Er waren geen persoonlijke onge lukken. De tankauto was even tevoren gestolen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van c ze correspon dent) ROME Vandaag of morgen zullen in de midden-Italiaanse stad Siena een paar duizend duiven wor den gevangen en ont hoofd. Ze moeten bloeden schuldig of niet schuldig voor het feit dat dui ven nu eenmaal ziek te-verspreiders zijn. Na soortgelijke ac ties in Venetië, Mi laan en Florence wil nu ook het stadsbe stuur van Siena een einde proberen te maken aan de dui- venplaag. Want be halve dat ze via an dere dieren of recht streeks voor de mens schadelijke ziekten kunnen overbrengen, plegen ze met z'n ah len ook een vuile aanslag op het kunst bezit van Siena. Keurig in overeen stemming met de wetten en voor schriften zullen alle of zoveel mogelijk vogels gevangen worden in netten en daarna met scherpe slagersmessen wor den genekt. „Dat is de meest snelle en pijnloze dood", aldus de deskundigen. Het vangen van de die ren gebeurt in de vroege ochtend, vlak voordat de zwermen vanuit hun hooggele gen slaapplaatsen uilen uitvliegen. Wanneer het precies gaat gebeuren wordt geheim gehouden, omdat de duivenvan- gers geen behoefte hebben aan drom men nieuwsgierigen. Een totale uitroeiing lijkt uitgesloten. De overlevenden zullen daarom waarschijn lijk straks extra ver troeteld en gefoto grafeerd worden op de pleinen van de stad waar ze tot nu toe bij duizenden wonen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ongedeerd na noodlanding op golfterrein Na een minder goed ge- zoontje. Geen van drieën slaagde noodlanding met raakte gewond. Page, een zijn vliegtuigje op een gol- marinearts, was op weg flinks in San Diego omarmt naar een medisch congres William Page zijn vrouw en in Phoenix. DAR ES SALAAM (AFP) - In Zuid-Afrika en Zaire is ongerustheid ontstaan over de groeiende invloed van de Sov jet-Unie en Cuba op het Afri kaanse continent. De aanwe zigheid van de Cubaanse lei der Fidel Castro en de Russi sche president Nicolai Pod- gorni in Afrika vergroten die bezorgdheid. In een interview met het Zai- rese persbureau AZAP ver klaarde president Moboetoe dat de Russische leiders zich al sinds de onafhankelijkheid van Zaire in 1960 inspannen om een gordel van onveilig heid rond het Zaïrese territo rium te leggen. Moboetoe zei dat Fidel Castro en Leonid Brezjnjev nu al een slecht ge weten hebben, omdat zij be trokken zouden zijn bij de in vasie van Katangese gendar mes in het zuiden van Zaire vanuit Angola. Hij zei dat de Katangezen, die de provincie Sjaba zijn binnengetrokken, in bezit zijn van moderne Russi sche wapens, zoals die waar over de MPLA-troepen van Agostinho Neto beschikten om hun leider aan de macht te brengen. Volgens hem staan de Katangezen onder leiding van Cubaanse militairen, die hun een militaire en ideologi sche opleiding geven. Het le ger van Zaïre heeft naar Mo- boetoe's zeggen, boodschap pen van de Katangese gendar mes onderschept, die gesteld waren in het Swahili, (de voer taal in het oosten van Zaire), maar ook in het Spaans en Portugees. Fidel Castro heeft een Cubaanse betrokkenheid bij de opstand in Sjaba echter ontkend. De Zuidafrikaanse minister van defensie, Pik Botha, ver klaarde maandag dat "de in vasie in Zaire" deel uitmaakt van een Russische strategie om de blanke regeringen in het zuiden van Afrika te isole- Na Zaïre wordt waarschijnlijk Zambia het volgende doelwit", aldus de Zuidafrikaanse mi nister. Hij veroordeelde het feit, dat de Westerse landen geen "contra-strategie" heb ben tegen de "communistische ambities". De Zuidafrikaanse leiders zul len zeker met gefronste wenk brauwen kijken naar het ak koord, dat in de Mozambi- quaanse stad Beira gesloten is tussen Fidel Castro en de pre sident van Mozambique, Sa- mora Machel. In het akkoord wordt gezegd dat "Cuba zijn banden van solidariteit en sa menwerking met Mozambique zal aanhalen". Verscheidene gezaghebbende kranten in Zuid-Afrika, waar onder de "Rand Daily Mail" en de "Star" hebben gemeld dat er onlangs grote ladingen Russisch oorlogsmateriaal in het noorden van Mozambique zijn aangekomen. Hiertoe zou den behoren de luchtdoelra ketten "Sam", de jagers "Mig 21", en de tanks "T 54". Toch lijken de recente vergaringen van Fidel Castro in de Tanza- niaanse hoofdstad Dar es Sa laam, dat "Cuba geen enkele directe rol zal spelen in de strijd tegen de blanke minder heidsregimes in Afrika", door Zuidafrikaanse waarnemers met instemming te zijn ont vangen. ROME Een 31-jarige priester op Sicilië is gekozen in de pro vinciale partij top van de Com munistische Partij. Hij wordt belast met het organiseren van culturele manifestaties. De betrokken priester, Luigi Sferazza is zes maanden gele den door de kerkelijke autoritei ten voorlopig geschorst nadat hij zich openlijk en bij herha ling positief had uitgelaten over de politieke koers van de com munisten. STOTTER- THERAPIE IN ZIEKENFONDS PAKKET AMSTELVEEN (ANP) - De ziekenfondsraad is gisteren ak koord gegaan met een overeen komst die de ziekenfondsorgani saties hebben afgesloten met de „stichting Stottertherapie Doe- tinchemse Methode" over de ho norering van groepstherapie. De stichting organiseert groepstherapieën voor steeds zestien stotteraars tegelijk. De therapie bestaat uit een zeer intensieve behandeling geduren de perioden waarin de patiënten intern zijn, meestal vijf perio den van vijf dagen die steeds verder uit elkaar komen te lig gen zodat de therapie over onge veer een half jaar wordt ver deeld. De patiënten hoeven zelf alleen de pensionkosten te beta len. Voor de ongeveer 200.000 mensen in Nederland die stotte ren, is een landelijke vereniging en adviesorgaan opgericht, ge naamd de „Charles van Riper"- vereniging. Gezin Biermann herenigd WEST-BERLIJN (RTR) De vrouw van de verbannen Oost- duitse zanger Wolf Biermann heeft gisteren Oost-Berlijn ver laten om zich samen met hun één-jarig zoontje te voegen bij haar echtgenoot in Hamburg. De 22-jarige Tine Biermann is wel van plan om haar medicij nenstudie in de DDR voort te zetten, in de hoop dat haar 40- jarige echtgenoot alsnog naar zijn vaderland mag terugkeren. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN 's Maandags is het in Groot-Brittannië gevaar lijker dan op andere weekdagen. Dit blijkt uit de statistie ken van verzekeringsmaatschappijen. Iedere maandag ligt het aantal ongevallen er gemiddeld 33 procent hoger dan op vrijdagen, 's Maandag* "♦erven ook meer Britten dan op iedere andere dag van de week. De belangrijkste oorzaak hiervan zijn hartaanvallen, 's maandags voor het midda guur. De Britten vinden maandag een bijzonder nare dag en ze gaan dan met tegenzin naar hun werk. Daarom ontmoet je enorm veel mannen en vrouwen met een lang ge zicht, allemaal lieden die last hebben van de maandagziek te. Het wegverkeer komt traag op gang. De meeste Britten zijn te laat opge staan. Ze zien er vermoeid, prikkelbaar en slecht gehu meurd uit. Ze verafschuwen de maandag, die zelfs door de autoriteiten beschouwd wordt als openbare vijand nummer 1. Het kan moeilijk anders. Massa's Britten hebben 's maandags een zwaar weekeinde achter de rug. Hun energie is op. Misschien hebben ze zich kromgewerkt in hun tuintje, ofwel zijn het verwoede doe-het-zelvers, die thuis een nieuwe badkamer installeren. Hebben ze weer lang aan de auto geprutst of zijn ze gaan voetballen? Het kan ook, dat ze het hele weekeinde golf gespeeld heb ben. Daar word je ook moe van. Lange wandelingen, uit stapjes in de wagen, fuifpar- tijen, allemaal afmattende dingen, waarvan je 's maan dags de gevolgen draagt. Je hebt ook Britten, die het hele weekeinde niets uitvoe ren. Ze slapen, eten, drinken en liggen in een fauteuil voor de t.v. De uitzendingen be ginnen 's morgens vroeg en eindigen ver na middernacht. Britten die aan t.v.-versla- ving lijden, gaan dus heel laat naar bed. Met het ge volg, dat ze vooral op een maandagmorgen niet uit de ogen kunnen kijken. Op dat moment van de week is het oppassen geblazen. Wie zich dan buiten waagt, ont moet overal vijanden. Hij waagt zelfs zijn leven. De Britse maandag is even mee dogenloos en brutaal moord zuchtig als de mafia. Groot- Brittanniës autoriteiten ge ven dit toe. „De maandag is niet zo maar een gewone wasdag", zeggen ze. „Hij is een rampdag. We zouden hem beter zwarte maandag kunnen noemen". Een officieel onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat 63 procent van de Britse stakin gen 's maandags begint Op de maandag verzuimen meer arbeiders en bedienden dan anders. Dit absenteïsme kost de Britse staat jaarlijks meer dan 750 miljoen pond hon derdmaal meer dan tien jaar geleden. Britse echtparen schijnen bij voorkeur 's maandags aan scheiding te denken. Dat is de dag waarop zij zich vaker dan anders niet langer in staat voelen eikaars lief en leed te delen. Dit kan je aflei den uit officiële statistieken. Maandag is ook de dag, waarop iedere 25 minuten een Brit uit de leeftijdsgroep van 15 tot 59 jaar getroffen wordt door een hartaanval. De meeste slachtoffers zijn geschoolde arbeiders en za kenmensen. Vooral directeu ren behoren tot wat Britse dokters „de tobbende klasse" noemen. Piekeraars maken zich zor gen over hun firma, het land en de wereldsituatie. Zij zijn de enige Britten die hard werken: makkelijk 60 tot 70 uur per week In het week einde proberen zij te relaxen. Ze spelen golf, knappen de tuin op en rusten in feite niet. 's Maandags zijn ze fy siek en geestelijk uitgeput Een specialist uit Harley Street (de bekende Londense doktersstraat) constateert dat zeven van de tien direc teuren, getroffen door een hartaanval, die aandoening 's maandags voor het midda guur gekregen hebben. De maandagziekte komt ook veelvuldig voor onder Britse schoolkinderen. In de laatste drie jaar is het spijbelen op maandagen met meer dan de helft toegenomen. Kinderen volgen het voorbeeld van vol wassenen, die bij voorkeur „luie maandag" houden. De ze ziekte weerspiegelt de ma laise van de Britse welvaar staat, waarin iedereen stee meer verlangt voor stee minder inspanning.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11