Teleurstelling over woningen Waardeiland liikt onverminderd 5 .Dossiers met klachten naar gemeenteraad ~"r—J Waardeiland: showobject met teleurstellingen Van Aken opent ,Pinokkio' Geen stemrecht ambtenaren in verkeerscommissie jflSMül^fiëi^ill )DAG 22 MAART 1977 l.EIDSE C OURANT PAGINA 3 ekenken onzer verslagge vers) chip. EN De Luxueuze louses op het Leidse leiland zijn voor een ^1 bewoners nog i een voortdurende ■"""van ergernis. Bij en- Ajvan de woningen is kntal gebreken de af- ■tn maanden aanzien- jgmoegenomen. De tech- dienst van de Nie- ^Ttolding BV, de firma )stenfle huizen aan de or "kust oplevert, zou in gevallen schromelijk t schieten bij de her- fflgfrkzaamheden die HHe schakelvilla's moe- iQ'orden verricht. Tal- "■klachten van eigena- touden min of meer en genegeerd, en op elding van een aantal ™^ge gebreken zou door lieman Holding zelfs jaal niet zijn gerea- -Enkele bewoners le huizen aan de Ox- jz. i$an en het Sam van eprojnplein hebben intus- hulp van een advo- pekta) ingeroepen en over- os: ai juridische stappen J™*1 de Nieman Holding hidernemen. Verder is por enkele bewoners lijvig klachtendossier FTOTIde gemeenteraad ge- Jaiw. Dit met het oog op ^^sluiting van de ex- mk.#tieovereenkomst S) Pi het Waardeiland met iM® ïeman Holding, die in S^Jtad op 28 maart aan in dde komt. 00 de Leidse Courant op 14 iau ïer van het vorig jaar al ^ie waren er bij de eerste "ering van 44 huizen op faardeiland min of meer ige gebreken geconsta- a»a Er was in veel woningen sprake van verstoppin- I6.1ekkages en scheuren in hte ginnen- en buitenmuren. jpo'Hdien klaagden de bewo- ',e 0r'over slechte isolatie van ■■■woningen en geluidshin- flllltn de buren. ■■{le kant van de Nieman 3otertPg werc* toen nogal *aco" Drie pp de klachtenregen ge neer erd. De geconstateerde 3ericljken werden toen bestem en depjs „schoonheidsfoutjes" setwoF name te wijten zouden [eweest aan bij de bouw (ie villa's ingeschakelde WHaannemers. Wel werd J^Uoor de directie van de ^^ig, de hern J.M.G. Melk- Het p diens adjunct-directeur n Laii Pieterse, bij die gele- 3ke njid verzekerd dat alle °Pianfen v°i'edige tevre- Zanfid van de Waardeiland- aduwKers zouden worden op- )0 (SJ. Dat zou gebeuren door een „after-serviceploeg". Bo vendien legde adjunct-direc teur Pieterse er toen in een commentaar de nadruk op dat de bewoners van het eiland „altijd bij mij terecht kunnen als ze er met een van de vijf opzichters niet meer uitko men". de situatie onder ogen te bren gen en de dienst Bouw- en Woningtoezicht van de ge meente te manen tot een bete re controle op de bouwwerk zaamheden. Verstopping Bedrogen Dat sommige bewoners van het eiland zich sindsdien door de Nieman Holding duidelijk bedrogen hebben gevoeld blijkt onder meer uit het feit dat de „after-serviceploeg" van de Nieman Holding al spoedig werd bestempeld als een „aftershave-ploeg". In plaats dat de klachtenlijst van de bewoners verminderde groeide hij aan, zelfs hier en daar tot boven de 100 punten per woning. Dit in weerwil van het commentaar dat Holding- directeur Melkert in februari gaf bij de presentatie van het tweede deel van de bouwplan nen voor het eiland. Bij die gelegenheid stelde Melkert dat de klachten (door hem steeds „scheurtjes" genoemd) tot 15% Blijkens de aan de raad ge stuurde dossiers laat de des kundigheid van de service- ploeg van de Nieman Holding nog al wat te wensen over. Zo kampte een gezin aan de Ox- fordlaan sinds de zomer van het vorig jaar met een steeds terugkomende verstopping van het toilet. De door de Nie man Holding ingeschakelde loodgieter kon geen manke ment vinden en ook de bou- wopzichters konden de oor zaak van dit ergerlijke euvel niet aanduiden. Een niet afla tende reeks telefoontjes naar de Holding resulteerde ui teindelijk in de komst van een loodgieter van buiten die het euvel na een uurtje gevonden had: de rioolbuizen bleken niet goed te liggen waardoor de verstopping ontstond. On danks de garantie van de Hol- De nieuwe plannen voor de Leidsche Goudkust: het Waardeiland. LEIDSE GOUDKUST WORDT ZATERDAG OFFICIEEL GEOPEND Uit de L.C. van 14 oktober. van het oorspronkelijke aantal waren gereduceerd. De teleurstelling van de be woners blijkt voorts uit de oprichting van een vereniging van huiseigenaren en de eer ste activiteiten daarvan. In een door vijf bewoners van de Leidse Goudkust onderteken de brief worden de medebe woners opgeroepen de door de Nieman Holding gevraagde bijdrage in de onderhoudskos ten van wegen en paden op het eiland niet te betalen en worden bovendien richtlijnen gegeven in verband met de tweede oplevering van de hui zen en het afhandelen van de klachtenlijsten. Los daarvan hebben sommigen bewoners al juridische hulp ingeroepen om zich tegen de Nieman Hol ding te wapenen en deze in gebreke te stellen. Enkelen van de bewoners heb ben zich deze week ook in een schrijven tot de gemeenteraad van Leiden gewend en op de raad een beroep gedaan de Nieman Holding en diens di recteur Melkert de ernst van ding-directie dat ten allen tijde bij haar kon worden aange klopt als er moeilijkheden wa ren kreeg de betrokken bewo ner na het voorval een brief op poten in de brievenbus waarin de directie verzocht „voortaan verschoond te blij ven van telefoonkanonades"... Ook werd de door de betrok ken bewoner van de Oxford- laan ingediende lijst met klachten ten behoeve van de tweede oplevering volgens zijn zeggen door de Nieman Hol ding eigenhandig aangepast, drastisch verminderd en ver volgens op blanco papier ter tekening voor akkoord aange bonden. De pas opgerichte vereniging van huiseigenaren op het Waardeiland heeft de bewoners van de Goudkust in middels hiervoor gewaar schuwd en opgeroepen de mankementen aan hun wonin gen zelf op schrift te stellen onder de toevoeging dat deze vóór de tweede oplevering ver holpen dienen te zijn en onder voorbehoud van alle rechten. Verroest In een van de aan de raad gestuurde dossiers bevinden zich ook enkele kleurenfoto's van het ondergrondse leidin- gennet net van een van de huizen. Daaruit blijkt dat som mige verwarmingsbuizen nu al flink verroest zijn en dat een aantal leidingen slechts op los- gestapelde stenen steunen, hier en daar voorzien van een ijzerdraadje. Volgens de bewo ners is de dienst Bouw- en Woningtoezicht van de ge meente op dit punt duidelijk tekort geschoten. Aan de raad wordt dan ook verzocht er voor te zorgen dat deze dienst bij de uitvoering van de twee de bouwfase van het eiland, die binnenkort zal moeten starten, een strenger toezicht uit zal oefenen. Datzelfde zou overigens moeten gelden voor de stedelijke lichtfabrieken, voor wat de leidingen van gas- en electra betreft Schoonheidsfoutjes Van de kant van de Nieman Holding, die wij om commen taar vroegen werden de klach ten van de briefschrijvers voor het merendeel wederom „schoonheidsfoutjes" ge noemd. De heren Pieterse en Landman legden er de nadruk op dat bij alle bewoners in gemeenschappelijk overleg een klachtenlijst wordt opge steld en dat zij daarop een schema terug ontvangen vol gens welke de gebreken zullen worden verholpen. „Ik zie die drukte dan ook niet zo zitten", aldus de adjunct-directeur van Nieman Holding. „Je moet die mensen 't huis kado doen en dan is het nog niet goed". Overigens geeft de Holding-di rectie toe dat er bij de eerste 44 woningen wat foutjes zijn gemaakt. Men spreekt van een oplevering". Eind april moeten alle fouten verholpen zijn, zo luidt de toe zegging van de heren Land man en Pieterse. Ook de bui zen en leidingen onder de wo ning van een van de brief schrijvers, waarvan noch de Nieman Holding zelf, noch de deskundige bouwadviseur van de Stichting Eigen Huis de mankementen opmerkte, zul len afdoende in de menie wor den gezet en ten waar nodig hersteld. De ijzerdraadjes en stapeltjes stenen waarop de buizen rusten zijn volgens de directie overblijfselen van de bouwtijd die geen kwaad kun nen: er zouden wel degelijk ook beugels zijn aangebracht De heren Landman en Pieter se maken zich zichtbaar kwaad over de actie van de bewoners, de gemeenteraad over hun problemen in te lich ten. Volgens de heer Land man, die de lijsten samen met de bewoners opmaakt, zijn bij een van de briefschrijvers veel klachten of al verholpen, of onterecht of niet bestaand, ,,'t Lijkt wel of er helemaal niets aan deze huizen deugt Tegen die gedachte wil ik me krach tig blijven verzetten, ook al krijg je hier zo langzaamaan een hartkwaal". (Sinds de aan vang van de bouw op het ei land heeft de Nieman Holding al een tiental hoofdopzichters en -uitvoerders versleten red.). „Het zijn enkelen maar enkele die van die lange klach tenlijsten hebben. Maar als ik door m'n huis met een loep ga lopen, kom ik ook wel aan zo'n aantal", aldus de heer Land man, die daar aan toevoegt dat bij de 64 townhouses waarvan de oplevering thans plaatsvindt de klachten soms op een hand te tellen zouden zijn. mngen ^/ingegracht eed in i '78 Jslaan vaYi de eerste Rechts wethouder Jiom, links de nog wat Tnnige Martine Bron- ISEN Wethouder Verboom van Volks- resting sloeg gistermiddag samen met me- Martine Bronmeijer, lid van de bewo- rommissie van het saneringscomplex Sop- 'aat Noord de eerste paal voor een com- van 70 woningwetwoningen aan de Lan- icht (rechts van de lichtfabriek). 1 bekend verdwijnen in het saneringscom- Sophiastraat Noord 196 woningen die s gaan maken voor 92 nieuwe woningen. >ebouwing aan de Langegracht dient, sa- met de bouw van 14 woningen aan de hastraat, om het ontstane tekort aan wo rn te compenseren. De 70 woningen die de Langegracht worden gebouwd zijn on- fcrdeeld in 16 tweekamerwoningen, 33 drie erwoningen, 20 vierkamerwoningen en 1 ezinswoning. De voorlopige gemiddelde huurprijs ligt rond de 290 gulden per maand. De woningen zijn uitsluitend bestemd voor de bewoners van Sophiastraat Noord die in ver band met de sanering hun huis moeten verla ten. Het architectenbureau ir. Lucas Niemeijer uit Voorburg ontwierp het plan, aannemer is de firma Gebr. Heemskerk uit Nieuwkoop. Ver wacht wordt dat de eerste woningen rond mei 1978 zullen worden opgeleverd. Wethouder Verboom wees er in zijn toespraak nog eens op dat de bewoners van Sophiastraat Noord naar het nieuwe complex kunnen, niet moeten. De wethouder stelde blij te zijn met dit tweede binnenstadsproject. Ook bracht hij hulde aan de bewonerscommissie. „We gaan er met ons allen even de schouders onder zetten", aldus de wethouder. LEIDEN Wethou der M. van Aken opent zaterdag 26 maart om twee uur de speel-o-theek Pi- nokkio in Leiden- Noord. Giften van particulieren, be drijven en het Ne derlands Comité Kinderpostzegels hebben de oprich ting van de speel-o- theek mogelijk ge maakt. De speel-o-theek leent speelgoed uit aan kin deren. De oprichters van Pinokkio menen, dat juist voor de wijk Leiden-Noord de speel- o-theek een functie heeft. „In deze wijk hebben kinderen mini male speelmogelijkhe- den. Speelgoed als ver vanging van andere te korten neemt daarom een zeer belangrijke plaats in", aldus de or ganisatoren, die met Pinokkio de jeugd in deze Leidse renovatie- wijk willen bereiken. LEIDEN De commissie Algemene en Bestuur lijke Aangelegenheden heeft zich gisteren over wegend uitgesproken tegen stemrecht voor de ambtenaren van politie en gemeentewerken in de Verkeerscommissie. Alleen de heer Hoeven (CPN) toonde zich een uitgesproken voorstander van het stemrecht voor de twee ambtenaren. De ambtenaren van politie en gemeente zullen binnen kort aan de Verkeerscom missie worden toegevoegd. De vraag was of men het tweetal nu een adviserende functie moet toekennen of het recht een stem uit te brengen. Burgemeester Vis, de voorzitter van de commis sie verklaarde een voorstan-/ der te zijn van een adviseren de bevoegdheid, en meende ook wat dit betreft voor de commissaris van politie te moeten spreken. De heer Driessen (CDA) was van me ning dat het gewicht van de ambtenaren beter tot uit drukking zou komen wan neer zij een adviserende functie krijgen toegekend. Enkele raadsleden waren bo vendien de mening toege daan dat er praktisch geen verschil bestaat tussen de twee bevoegdheden, dit on der meer vanwege de stem verhouding (2 op 14). De heer Hoeven (CPN) meende juist dat de twee ambtenaren het best over de verkeerssitua ties kunnen oordelen en daarom het stemrecht moe ten krijgen. Matthaus Passion In de Leidse Stadsgehoorzaal wordt maandag 4 en dinsdag 5 april een uitvoering gegeven van de Matthè'us Passion van J. S. Bach. Medewerking wordt verleend door het Utrechts Symfonie Orkest en het gemengd- en jongenskoor Ex-Animo. De uitvoeringen staan onder leiding van Herman de Wolff. De uitvoeringen beginnen om kwart over zeven. Toegangsprijzen: dinsdag 11 gulden, maandag tijdens de vooruitvoering 9 gulden. Voorverkoop: fa. C. C. Bender, Hogewoerd 90 in Leiden. Aankomend lid van de Tweede Kamer voor het CDA J. de Boer houdt vanavond in het pohtiek café van de studenten vereniging Catena een spreekbeurt Het onderwerp is de werkgelegenheidssituatie in Leiden. De bijeenkomst begint om negen uur aan de Kolfmakersteeg 8 in Leiden. Arie Groenevelt De voorzitter van de NW-Industriebond Arie Groenevelt houdt donderdag 24 maart een toespraak tijdens een propa- ganda-avond van de bond in het Am toni us Clubbuis aan de Lange Mare in Leiden. Het programma van de propaganda- avond vermeldt voorts het optreden van het koor Stem des Volks, een discussie met de heer Groenevelt en wellicht een documentaire van de VARA over Leiden. Aanvang acht uur, toegang gratis. WD-babietje Nienke en Fred Kuijers zijn vader en moeder geworden. Op achttien maart werd het gezin Kuijers verblijd met de geboorte van zoon Taco Jeroen. Zoals bekend is de heer Kuijers gemeenteraadslid in Leiden voor de WD. Gelukwen sen e.d. worden ingewacht op het Ambrosiadal I. Schaakduel Leidse journalisten hebben gisteren een waar pak slaag gekregen van de Leidse raadsleden. Slechts vier journalisten wisten tijdens een schaakduel winst te behalen; de overige acht moesten het hoofd buigen voor bet gemeentepolitiek intelect Eindstand: 8—4. De raadsleden speelden overigens een thuiswedstrijd, hetgeen als verzachtende omstandigheid voor de nederlaag aangevoerd kan worden. Ivo de Wijs Het cabaret Ivo de Wijs treedt op donderdag 24 maart op in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest met het programma „Achter de wolken is zonneschijn; daar moet ook ergens de hemel zijn; hoog in de lucht zweeft een gouden ballon; achter de wolken... daar zindert de zon". (Potgieter). Met dit nieuwe programma wil het cabaret een positieve bijdrage leveren aan de discussies over de aard van het geluk. Het cabaret Ivo de Wijs bestaat uit Aggie Terlingen, Pieter Nieuwint, Richard Fritschy en Ivo de Wijs. Peter Nieuwint verzorgde de muziek en Ivo de Wijs is verantwoor delijk voor de teksten. Toegangskaarten op het bureau van K O of in Oegstgeest bij de firma's Van der Luit en Van Weizen. De kassa in het Rijnlands Lyceum is vanaf 19.30 uur geopend. Aanvang 20.15 uur. Kamerplanten K O organiseert op donderdagavond 24 maart in bet K O-gebouw aan de Oude Vest 45 een avond gewijd aan de verzorging van de kamerplanten. De bloemiste Cobi Segaar zal de meest voorkomende problemen behandelen en praktische aanwijzingen geven. Zo komen bijvoorbeeld stekken, snoeien, occuleren en verpotten aan de orde. Opge ven op het bureau van K O, Oude Vest 45, Leiden, tel. 141141. Bij hetzelfde adres kan men zich opgeven voor de bloemschikcursus, die al op 11 maart is begonnen. De cursus wordt 's avonds gehouden van 20.00 tot 22.00 uur. Paasveetentoonstelling In de nieuwe Runderhal van de Groenoordhallen zal donder dag 24 maart de 27e Paasveetentoonstelling worden gehou den. Driehonderdvijfenzestig zwartbonte, roodbonte en bui tenlandse rasrunderen worden vanaf negen uur gekeurd door een twintigkoppige jury. Uniek voor dit jaar is de grote inzending van stelletjes schapen (moeders met lammetjes) die apart worden geshowd. De-kampioenskeuringen beginnen om twaalf uur. Om twee uur is het défilé en de prijsuitreiking. De toegangsprijzen bedragen f 2,50 per persoon en f 1,50 voor kinderen tot twaalf jaar en 65-plussers.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3