Kabinet-Den Uyl wankelt ijzelingen a Toronto en laltimore bed afgelopen GANDHI DIENT ONTSLAG IN NA DAG AARZELING Tegenstellingen praktisch onoverbrugbaar ïbtenaren ijgen er 15 bij RUNDLEDEREN ZITMEUBELEN KOOREMAN ZN Steekpartij K £ckUc6owva/nt Lpenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Cnties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Dinsdag 22 maart 1977,67e jaargang no. 20689 Sam (slot) Sam (slot) op Ned. I om 20.15 uur en om 22.40 uur „De schok van de elektroshock". Ned. II om 20.25 uur Voor de vuist weg, om 21.35 uur Edward VII en om 22.30 uur Televizier met grondpolitiek. Veel bewolking. Veel bewolking en plaatselijk regen. Meest matige noordooste lijke wind. Maxima omstreeks 8 graden. Morgen: Zon: 6.36—18.58 Maan: 7.56-23.04 Schev.hoogw.: 5.14—17.30 Laagw.: 1.01—13.26 i die dertig ambtenaren van de Sociale Dienst in Baltimore, ^nde korte tijd gijzelde, wordt weggevoerd. lende politie zoekt dekking tijdens de gijzelingsactie bij een ebouw in Toronto. aj ats INTO/BALTIMORE 3 tTR) Een gewapende i diddie gistermorgen in het de jun van Toronto een bank ers! bezette en verklaarde leganda te willen vliegen :n bezoek aan Idi Amin, jiet I gisteravond zijn laatste hilars vrijgelaten en zich- ^asla bijna twaalf uur aan de ian F overgegeven. .ge pn, de 38-jarige Bob McLa- ut Vancouver, legde op een 3t) jen ogenblik zijn afgezaag- vanlchtgeweer neer, waarop ian van de overvalpolitie filiaal binnenstormden te arresteren. Tijdens (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Het is op dit moment allerminst zeker of het kabinet nog bestaat In een uiterst gespannen sfeer is vanmiddag de ministerraad opnieuw in het Catshuis bij een gekomen in een wanhopi ge poging om de onvermijde lijk lijkende breuk tussen christen-democraten en pro gressieven over de grondpoli tiek alsnog te voorkomen. De uitkomst van het overleg hangt geheel af van de hou ding die de K.V.P.-ministers Van Agt (Justitie) en Van der Stee (Landbouw) hebben inge nomen na een tot diep in de nacht durend gezamenlijk be raad. Aanleiding daartoe was het gisteravond laat door de progressieve meerderheid in het kabinet genomen besluit om de knoop definitief door te hakken. Men besliste dat het wetsontwerp over de on teigening van onroerend goed op een aantal punten gewij zigd zal worden. Deze wijzigingen, welke nog deze week aan de Tweede Ka mer zouden moeten worden voorgelegd, stuitten echter op ernstige bezwaren van de twee mede-ondertekenaars van het oorspronkelijke wetsontwerp, Van Agt en Van der Stee. Onmiddellijk trokken de beide bewindslieden zich terug om oVerleg te plegen over wat hen nu te doen staat: uit het kabi net stappen of bakzeil halen en de beslissing over de wijzi gingsvoorstellen overlaten aan de Kamer. Blijkens een gisteravond door de Rijksvoorlichtingsdienst uitgegeven verklaring, houdt het besluit van de progressieve ministers ongeveer in, dat bij onteigening van onroerend goed de overheid aan de eige naar de gebruikswaarde uitbe taalt plus in een aantal geval len enkele vergoedingen voor onbillijkheden. Ook zal er een beperkte vergoeding worden uitgekeerd ter compensatie van de inkomensschade die de eigenaar in het zicht van de onteigening heeft moeten lij den. Een dergelijke vergoe ding zal echter pas over enkele jaren kunnen worden uitge keerd, omdat daarvoor nog een aparte wettelijke regeling moet worden ontworpen. In grote lijnen komen deze voor stellen neer op het vorige week door de PvdA-fractie uit de Tweede Kamer, ingediende compromis-voorstel Het progessieve voorstel gaat er, zo bleek gisteravond, van uit dat de CDA-fractie in de Kamer haar drie weken gele den ingediende wijzigingsvoor stel (het amendement-De Bek- ker) intrekt Dit amendement houdt in, dat bij onteigeningen niet de gebruikswaarde van de onroerende goederen, maar de zogenaamde verkeerswaarde (dus de prijs die tot stand komt na onderhandelingen tussen koper en verkoper) moet worden vergoed. Premier Den Uyl wilde van- £en 2eer sombere premier Den Uyl vreesde vannacht een breuk in zijn kabinet nacht nog niet aan deze moge- lijkheden denken. Hij zag de zitten", schudde hij vermoeid liet zich gisteravond al even en CDA over de grondpolitiek na het kabinetsberaad ontsta- neen'*. somber over de situatie uit. worden met de dag kleiner", ne situatie bijzonder somber. De voorzitter van het CDA „De kansen op een oplossing zei hij, er overigens ook op Op de vraag: „Ziet u het nog professor dr. P. Steenkamp van het conflict tussen PvdA wijzend, dat Van Agt niet de bedoeling heeft een crisis te forceren. Mr. W. Aantjes, fractievoorzit ter van de ARP en fungerend voorzitter van de CDA-Twee- de Kamerfractie wees er gis teravond op, dat de socialisten zich veel te weinig realiseren welke diepe sporen hun grie vende behandeling van minis ter Van Agt tijdens het Men- ten-debat bij de christen-de mocraten heeft nagelaten. „Een blijk van spijt daarover zou meer bijdragen tot een goede verstandhouding dan al le totnutoe ondernomen pogin gen elkaar in de grondpolitiek te vinden", aldus Aantjes gis teravond in Culemborg. Het kabinet heeft zijn besluit over de grondpolitiek van nacht genomen met de volgen de stemmenverhouding: 10—6, namelijk 10 progressieve mi nisters en 6 christen-democra tische ministers. Na deze stem ming verklaarde de ministers Van Agt en Van der Stee on middellijk dat zij het wets voorstel in de Tweede Kamer niet konden verdedigen en zich dus in eigen kring moes ten beraden. Dat beraad heeft vanmorgen plaats gehad op het ministerie van Justitie. De zes christen-democratische mi nisters bespraken daar met de drie fractievoorzitters van de christen-democratische Ka merfracties de vraag of er nog een mogelijkheid is om het geschil tussen progressieven en christen-democratische mi nisters op te lossen zonder een crisis. de actie had McLagan twintig personen gegijzeld. In de Amerikaanse stad Balti more heeft een man die in een filiaal van de Sociale Dienst dertig gemeente ambtenaren ge vangen hield, zich na korte tijd van onderhandelingen aan de politie overgegeven. De man was in gezelschap van zijn vrouw en zijn zes kinderen naar het gebouw van de Sociale Dienst gegaan uit woede over een brief van de autoriteiten dat hij zijn kinderen naar school moest sturen of dat hij anders voor de rechter zou worden ge daagd. NIEUW DELHI (Rtr/AP) Na een aanvan kelijke aarzeling is premier Indira Gandhi van India vanmorgen afgetreden. Zij heeft hagr besluit bekend gemaakt tijdens een kabinetsvergadering en vervolgens haar ontslag ingediend bij waarnemend presi dent Jatti. Het ontslag kwam op het mo ment dat de oppositiepartij Janata op weg; was naar de volstrekte meerderheid in het parlement, naarmate het tellen van de stemmen van de vorige week gehouden verkiezingen het einde naderde. De presi dent heeft het ontslag aanvaard en me vrouw Gandhi gevraagd in functie te blij ven tot een nieuw kabinet is gevormd. Op overduidelijke wijze is met de verkiezin gen een einde gekomen aan dertig jaar bewind van de Congrespartij. De partij van mevrouw Gandhi die in het vorige parle ment een twee derde meerderheid (352 van de 542 zetels) bezette, is teruggevallen tot - voorlopig - 146 zetels. De Janata-partij heeft voorlopig 255 zetels veroverd. De pro-Mos kou communisten, die mevrouw Gandhi steunden, zijn teruggevallen van 23 tot 74. Het Congres voor Democratie van oud-mi nister Ram heeft voorlopig 25 zetels, de onafhankelijken 35. Er moeten nog 37 zetels worden verdeeld, waarvan het merendeel naar verwachting door de oppositie zal wor den bezet Mevrouw Gandhi heeft volgens ingewijden koel en kalm gereageerd op het feit dat haar partij in het noorden van het land, waar het de sterkste posities innam, is weggevaagd. De juichtonen van haar tegenstanders had den het haar duidelijk gemaakt dat ze uit haar positie was verdreven door de afkeer tegen de noodtoestand, die het land twee jaar zijn democratische besluitvorming heeft onthouden. Verwacht wordt dat de oppositie donderdag een nieuwe premier aanwijst. De 81-jarige oud-vicepremier Desai en de 68-ja-, rige oud-minister Ram zijn hiervoor de voor naamste kandidaten. (Voor een portret van de verslagen Indira Gandhi zie pag. 1). De man die Indira Gandhi in haar eigen kiesdistrict versloeg, de socialistische leider Raj Narain. een onzer verslagge vers) HAAG De ambtena- n ons land (de hoogst arieerden uitgezon- krijgen over 1977 een sverhoging van 3,5%. iij is voor de eerste een minimum vastge- van 500 gulden. n gisteren gehouden idering van de Centrale issie voor overleg in inarenzaken is hier- overeenstemming be- De commissie is voorts iord gegaan met een iging van de vakantie- ig voor rijksambtena- 'an 7,8 naar 8 procent.' is vastgesteld dat de ig van 30 gulden per id van 1 juli 1976 op- w in de salarisschalen rorden verwerkt, matiging van de topsa il sen boven 112.000, f minister De Gaay Fort- i van binnenlandse za- in het Centraal Overleg 'gesteld namens het ka lt, verwierf de instem- g van de vertegenwoor- f rs van drie van de vijf rales voor overheidsper- ael. De Centrale van Ho- Functionarissen bij de rheid en het Ambtena- )OI centrum zijn tegen. LEVENSVERHAAL VAN MIES Minister Van Doorn van CRM verscheen gisteren op uitnodiging enige minuten in het restaurant „De vrije heere" te Laren om daar van Mies Bouwman uit haar handen het boek te ontvangen, dat over haar leven geschreven is. De minister was snel weer weg. Mies bleef achter met vele tv-bekenden onder wie de AVRO-tv-directeur Siebe v.d. Zee (zie foto). Zie voor uitvoerige bespreking van „Mies, 25 1/2 jaar tv-omzien in verbazing" pag. 2. Zaterdag komt Mies naar Den Haag om tussen 11.00 en 13:00 uur haar boek te presenteren in het restaurant van V. en D. aan dé Grote Marktstraat Uitgebreide sortering Periodemeubelen Nieuwe Rl|n 9 Leiden Telefoon 071-122144 LEIDEN Een 30-jarige Ma rokkaanse fabrieksarbeider is gistermiddag rond half vijf het slachtoffer geworden van een steekpartij in het wooncentrum voor buitenlandse werknemers aan de Hooigracht. De gastarbeider werd door een 31-jarige landgenoot onder zijn oksel gestoken. Het mes drong 15 centimeter het lichaam bin nen maar raakte geen vitale or ganen. De steekpartij speelde zich af in de deuropening van het cen trum. Het motief is nog onbe kend. De politie heeft de dader op verdenking van poging tot doodslag aangehouden en inge sloten. Het slachtoffer is ver voerd naar het Leidse Academi sche Ziekenhuis. Daar werd hij na behandeling naar huis ge stuurd. Eerste ooievaar in Noordwijk NOORDWIJK Aan het Westeinde tussen Noord wijk en Noordwijkerhout ter hoogte van het Leeu wenhorst-seminarium is gisteren de eerste ooievaar gesignaleerd. De vogel werd „ontdekt" door Gaby de Croock, leer ling van het Leeuwenhorst- college en lid van de Ver eniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noord wijk. Omstreeks zes urn- werd de vogel door be stuurslid D. Passchier van deze vereniging aangetrof fen op het dak van een woning aan het laantje tus sen het Westeinde en de boerderij Van Ruiten. De ongewoon vroege komst van de ooievaar op de eer ste lentedag, is tekenend voor de vroege intrede van het zachte weer dit jaar. LENTE-BABY Behalve de gebruikelijke geluksgevoelens bij gezinsuitbreiding viel 24 echtparen in Nederland gisteren een kleine extra vreugde ten deel: een verrassingspakket van „De Flevohof" voor hun zogenaamde „Lente-ba:, by". Dochtertje Sandra van de familie Twilt uit Alphen kreeg een verrassingspakket aangeboden bestaande uit bloemen, champignons, eieren en andere Flevohof-produkten. Zevenhonderd aanmeldingen wa ren er bij Flevohof binnengekomen. Tot de geselecteerde „lente-baby's" behoorden ook René Besu uit Ljsse en Tholdi van der Slot uit Voorhout. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl s NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1