Kabinet-Den Uyl leefde in permanente crisissfeer eer dan ooit kans op gesprek issen China en Heilige Stoel anse regering erkent nederlaag en zoekt naar nieuwe leider kerk wereld brugfunctie tussen zrtijen mislukt De geschiedenis van het kabinet in een kort bestek ijzonder onderwijs maakt 'einig van vrijheid gebruik Bredase priesters bezorgd over priesteropleiding DAG 22 MAART 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 11 1 BINET DEN UYL: (Van onze parlementaire redactie) HAAG Op 11 mei 1913 kwam het net-Den Uyl voor het eerst bijeen. Na de ite kabinetsformatie aller tijden, n.l. 164 n. Vandaag is het kabinet 1412 dagen aan bewind. Als het vandaag door een crisis ssionair wordt, zal het de lopende zaken .in. Tot er na de verkiezingen van 25 mei JFlieuw kabinet zal zijn gevormd. Maar wan- f.*- **dat het geval zal zijn pib&ibinet kwam tot stand na een formatie van Burger jppert, beiden lid van de Raad van State, en een natie van inr. A. van Agt en dr. W. Albe da, senator |||||e ARP. Het kabinet had een „weeffout", zoals oud-pre- l^l^e Jong het uitdrukte. Bij de verkiezingen van novem- 1Ü72 hadden de PvdA, de WD en de PPR winst geboekt dden vooral de KVP, CHU en D'66 verlies moeten in Sferen. Christen-democraten en WD hadden te weinig d in voor een kamermeerderheid. Uiteindelijk moesten de en-democraten zich neerleggen bij een progressieve erheid in de regering, wat nog nooit het geval was - pt. Tegen tien progressieve ministers stonden zes -wijs en-democraten. De CHU deed niet mee, omdat forma- en 'furger die handig uitrangeerde of omdat de CHU zich jrdt. getalsverhoudingen niet kon neerleggen, al naar de ta^jïke filosofie van die tijd. /ege abinet-Den Uyl moest een „brugfunctie" vervullen pen sen meer normale samenwerking tussen progressieven j-k e)ristcn-democraten. Maar het kabinet is daarin niet jd^igd. De brug is opgeblazen. Vooral in de laatste weken Qe jj,,weeffout" in de getalsverhoudingen - 10 progressieve iemec,iristen-democrat'sthe ministers - zich gaan wreken. bij lij komt dat de vermoeidheid en de irritaties over en n Ko?ijn gaan meespelen. Na bijna vier jaar kabinet zijn nisters aan elkaar gewend, maar verdragen sommigen in de slijtageslag ook moeilijker, de PvdA was het kabniet-Den Uyl parlementair, het ~^tn stevige binding met de Tweede-Kamerfractie, waar- len Uyl voorzitter was geweest. Voor de PPR was het |parlementair, de radicalen stonden er losser van. En iVP en ARP verlangde formateur Burger alleen maar jj het kabinet zouden „gedogen". Deze fracties waren an kabinetsafspraken gebonden, maar moesten het ook *>or de voeten lopen. premier Van Agt, lijsttrekker voor het CDA, heeft het et-Den Uyl gewild. Langdurig heeft hij Drs. Den Uyl, Meesterlijk en onvermoeibaar crisisbezweerder, aardig ld met „ome Joop". Maar in de laatste weken stelde oeilijk grijpbare .jurist uit de Heilige Land-stichting" Iwarser op. Hij betitelde Den Uyl als: „Die doctorandus l uitenveldert". En als „die doctorandus" het poot stijf louden, kon hij het ookWant, had Van Agt in ring van zijn geestelijke leidsman prof. dr. P. Steen- voorzitter van het CDA, laten weten: hij is van i", zij het omkranst met bloemen, iremier Van Agt mag dan tijdens de moeizame weg dit kabinet met de vele obstakels en onvoorziene missen soms een dwarsligger geweest zijn, KVP-frac- irzitter Andriessen heeft premier Den Uyl meermalen weten dat met de KVP terdege rekening moest worden den. Andriessen heeft zich meer dan ARP-fractievoor- afstandelijk tegenover het kabinet opgesteld. Daarbij dat Andriessen en Den Uyl nooit goed met elkaar g hebben gekund, wat ook niet best is om tot ie zaken te komen. i op een tweede kaninet-Den Uyl is door de recente ;elingen uiterst klein geworden. De verkiezingen :n niet worden vervroegd en zullen gepaard gaan met [-ontbinding. De daarop volgende formatie wordt na- ijk sterk bepaald door de uitslag van de stembus, maar vel moeilijk worden. In de verkiezingscampagne zullen rogressieven CDA-lijststrekker Van Agt niet ontzien, darisatie is dan terug en daar kan de VVD alleen maar it van trekken. Want Wiegel zal voorzichting genoeg :ren om de mogelijkheden voor een kabinet van chris- emocraten met de WD open te houden. De kans is dat zo'n kabinet er niet kan komen omdat het geen tende steun in het parlement zal kunnen krijgen. Ook ivaeht een langdurige formatie. Want de progressieven n wel net als na de „nacht van Schmelzer" in oktober vele littekens van deze regeerperiode overhouden. Den Uyl: premier vol zorgen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zelden heeft een kabinet zo di kwijls oog in oog ge staan met het crisis- spook als het kabinet Den Uyl.Zeker drie keer was een voortijdi ge val zeer nabij, maar telkens weer slaagde Den Uyl erin het gevaar te bezweren. Voorts zijn er nog tal van gevallen geweest waarbij Den Uyl en zijn ploeg in een crisisachtige sfeer ope reerden. In oppositie kringen is weieens sma lend opgemerkt, dat het kabinet eigenlijk per manent in een crisis sfeer leefde. Den Uyl heeft er zelf vaak op gewezen, dat zijn kabinet praktisch niets bespaard is ge bleven. Hij doelde daarbij vooral op de ellende die van buitenaf op ons land afkwam. Een oliecrisis, gijzelacties en een inzinking in de wereldeco nomie die de werkloosheid in Nederland met sprongen deed stijgen. Zo goed en kwaad als het ging heeft het kabinet aan die on verwachte gebeurtenissen en ontwikkelingen het hoofd ge- Van Doorn: vóór deze grondpolitiek boden. Het moest mooie plan netjes in de ijskast zetten, im populaire maatregelen treffen en zich tegen vriend en vijand verdedigen. De kritiek vanuit de achterban was vaak min stens zo heftig als vanuit het kamp der oppositie. De kwest ie—Dennendal en de aanschaf van de F—16 zijn daarvan de markantste voorbeelden. Al vrij kort na zijn start kwam het kabinet in botsing met het parlement. In de regeringsver klaring, afgelegd door Den Uyl op 28 mei 1973, was aange kondigd dat de benzine-accijns met 4 1/2 cent zou worden verhoogd. De opbrengst was bestemd voor bestedingen in de welzijnssfeer. Leuk voor linkse mensen, maar de KVP- fractie stak er een stokje voor, waarbij zij haar positie tegen over het kabinet meteen scherp markeerde. Een paar maanden later, in het debat over de eerste begro ting van het kabinet, stond Den Uyl opnieuw tegenover zijn grote tegenspeler in het parlement, KVP-fraktieleider Andriessen. Nu ging het om het plan van de regering om de vermogensbelasting met een procent te verhogen. Weer hielden de confessionelen hun poot stijf, maar nu wilde Den Uyl van geen wijken weten. Hij liet minister Duisenberg (financiën) het „onaanvaard baar" uitspreken over het con fessionele tegenvoorstel. An driessen en Aantjes gingen door de knieën, maar de sfeer tussen progressieven en con fessionelen was er niet beter op geworden. Vooral in de be gindagen speelde de weder zijdse argwaan een grote rol. De oliecrisis met de autoloze zondagen en de zeer tijdelijke benzine-distributie schoof de politieke wrijvingen daarna enigszins naar de achtergrond. Het was nu de beurt aan oppo sitieleider Wiegel, die minister Van der Stoel van Buitenland se Zaken aan de schandpaal nagelde als de man die verant woordelijk was voor de misère waarmee de Arabische landen ons confronteerden. Premier Den Uyl gaf wekelijks een overzicht van de oliecijfers en zei in een nogal dramatische tv-toespraak „dat het nooit meer zou worden als vroeger". Het jaar 1974 verliep wat de onderlinge verhoudingen tus sen de regeringsgezinde partij en betrof tamelijk rustig. Bui ten het parlement echter lie pen grote belangengroeperin gen tegen het kabinet te hoop. In navolging van wat de stu denten in de jaren zestig had den gedaan gingen midden standers, boeren en vrachtwa genchauffeurs de straat op. Een politieke, zowel als mense lijke krachtsinspanning lever den met name premier Den Uyl en de ministers Van Agt en De Gaay Fortman toen zij Van Agt: tegen deze grondpolitiek eind september geconfron teerd werden met een vier da gen durende gijzelingsactie van drie Japanners in de Franse ambassade te Den Haag. Niet alleen in eigen land, maar ook op internatio naal niveau dwong het geweld loze kabinetsbeleid respect af. Nauwelijks een maand later werd ons land opnieuw opge schrikt door een gijzelingsac tie, ditmaal in de Scheven- ingse strafgevangenis, waar vier gedetineerden een com pleet kerkkoor vijf dagen lang vasthielden. Ook hier werd zonder fysiek geweld een eind aan de actie gemaakt. Een crisissfeertje ontstond rond de benoeming van de voormalige PvdA-voorzitter André van der Louw tot bur gemeester van Rotterdam. De confessionelen waren daar fel op tegen, maar na langdurig touwtrekken in het Catshuis kregen de progressieven hun zin. Bijna ontstond er ook een ministerscrisis. Henk Vrede- ling, de PvdA-minister van De fensie, stortte in zeer onparle mentaire taal zijn hart uit te genover het opinieweekblad Vrij Nederland. Politiek Den Haag stond op z'n kop, maar Den Uyl nam het „enfant terri ble" in bescherming, dat op zijn beurt zijn verontschuldi gingen aanbood en niet „door het behang" ging. De premier bracht in dat jaar enige schade toe aan zijn eigen „gezicht" door te ontkennen dat hij een politiek niet onbe langrijke brief had geschreven aan zijn partijgenoten Mans- holt en Kloos inzake de ener- giepolitiek. Het liep allemaal met een sisser af, hoewel de oppositie Den Uyl bij latere gelegenheden nog dikwijls on der de neus wreef dat hij „graag langs de waarheid heen scharrelde" (Wiegel). Het jaar eindigde met een knaller, waarbij nu eens niet Andriessen maar AR-leider Aantjes pal tegenover Den Uyl kwam te staan. Het konflikt draaide om het regeringsvoor stel de huren met 8 procent te verhogen. De AR wüde 9 pro cent Na een spannend debat liet het kabinet bij monde van minister Gruijters van volks huisvesting voor de tweede keer tijdens de rit het „onaan vaardbaar" horen. Den Uyl stond er in de Kamer bij te lachen, Aantjes was daar wi theet over, maar slikte toch. In de aldus verslechterde sfeer ging het kabinet 1975 in, door PvdA-fraktieleider Van Thijn uitgeroepen tot „het jaar van de waarheid". Zijn verwach ting was dat het kabinet dat jaar zijn maatschappijhervor- mende voorstellen naar het parlement zou brengen. Dat is er niet van gekomen. Wel be leefde de ploeg—Den Uyl de eerste echte bijna-crisis naar aanleiding van de discussie over het wetsontwerp inzake een vermogensaanwasdeling. KVP-minister Lubbers (econo mische Zaken) dreigde met af treden, maar mede door toe doen van Aantjes en Andries sen werd uiteindelijk een com promis bereikt. Het was geen leuk jaar voor linkse mensen. Het kabinet be stelde 84 nieuwe gevechtsja gers van het type F—16 ter vervanging van de starfigh- ters. De politieke strijd hier over duurde lang, de PvdA bood tot het uiterste verzet. Lubbers: CDA-getrouw maar bleef uiteindelijk loyaal. Verder tergde minister Van Agt (Justitie) de progressieven en vooral D'66 door zijn staatssecretaris de D'66'er Gla stra van Loon, de laan uit te sturen. Glastra had openlijk de interne struktuur van het departement gehekeld. Het jaar eindigde met twee langdurige terreuracties, de treinkaping in Beilen en de overval op het Indonesische consulaat in Amsterdam. In tegenstelling tot vorige keren kreeg het kabinet voor zijn optreden in deze gevallen for se kritiek, onder meer van de gijzelaars zelf. Het nieuwe jaar (1976) leidde al vrijwel meteen naar een volgende crisishalte: de herzie ning van de wet op de onder nemingsraden. Weer vlogen de confessionele en progressieve ministers elkaar in de haren, het kabinet „rolde vechtend over straat" (Marcus Bakker), maar bleef opnieuw op de been. Het daarop volgende halfjaar stond bijna geheel in het teken van de Lockheed-affaire. Pre mier Den Uyl prakte deze deli cate zaak uiterst voortvarend aan. Eind augustus kwam de commissieDonner met haar vernietigende conclusies voor prins Bernhard. Den Uyl legde in een dramatische kamerzit ting een verklaring af. Dat het kabinet toen nog leef de was overigens een mirakel. In mei leek de situatie geheel rijp voor een crisis. Twee kwesties brachten Den Uyls ploeg aan de rand van de af- grond: de Bloemenhove-zaak en de levering van reactorva ten aan Zuid-Afrika. Hoofdrol spelers waren opnieuw KVP- ministers Van Agt en Lubbers. Wonder boven wonder bleef het kabinet overeind, hoewel Van Agt politiek Den Haag nog een hele zomer in span ning hield over de vraag of hij al of niet zou aanblijven. Van Agt bleef en zou de daar op komende maanden de meest centrale figuur in de vaderlandse politiek worden. Hij werd in het najaar aange wezen tot lijsttrekker van het inmiddels tot standgekomen CDA, verklaarde taai als een reptiel te zijn, maar liet korte tijd later weten „politiek hulp eloos" te staan in de Menten- zaak. De progressieven verwe ten hem te hebben geblun derd, maar wilden hem toch liever sparen. Inmiddels had zich lweer een volgend crisispunt aange diend: de vraag of het ultra- centrifuge-projekt in Almelo al of niet moest worden uitge breid. Het kabinet nam in de cember een voorlopige beslis sing, die neerkwam op een ja, mits. De PPR, voor welke par tij een uitbreiding onaan vaardbaar was en is, slikte dat, zij het met zeer grote moeite. Daar tussendoor speelde dan ook nog het regeerakkoord van PvdA en PPR, dat in zijn oorspronkelijke versie voor minister Boersma (Sociale Za ken) aanleiding was om open lijk met aftreden te dreigen. Boersma: CDA-getrouw Den Uyl moest eraan te pas komen om de gemoederen van de confessionele ministers te sussen en zijn eigen gelederen tot een minder radikale koers te bewegen. Den Uyl heeft in de 1412 da gen van zijn premierschap ve le crises afgewend door de betreffende kwesties vooruit te schuiven. Die taktiek is telkens succes vol gebleken, hoewel de waar dering niet altijd even groot was. In de kwestie rond de grondpolitiek heeft Den Uyl opnieuw naar zijn beproefde middel gegrepen. Maar nu werkte de tijd eerder in zijn na- dan voordeel. De sfeer werd steeds geïrriteerder, zoals het afgelopen weekeinde bleek toen minister Van Agt volgens de oppositie volstrekt onredelijke ei sen aan de PvdA stelde. Voor Den Uyl moet die escalatie reden zijn ge weest om maandag avond een beslissing te forceren. |ze correspondent Jan Drammen) Met meer dan 51 procent van ^%en in de gemeenteraadsverkiezin- en de partijen van de linkse een overwinning behaald die bijna een vloedgolf is. Links heeft de ge- den veroverd in ruim tweederde steden met meer dan 30.000 inwo- van de 221). Zes ministers die 1 waren zijn verslagen (verscheide- jen gekozen met een stem meerder de hoop van de zogenaamde meer- tartijen dat de tweede kiesronde an 13 maart zou afzwakken is niet verwezenlijkt; het tegendeel heeft zich voorgedaan. De regeringspartijen, waarvan de centrum formaties de meeste veren gelaten hebben, erkennen volmondig hun nederlaag. De so cialistische partij is thans de grootste in het land en heeft de krachttoer uitgehaald voor het eerst in de geschiedenis het katholieke en vaak conservatieve westen van het land (met name Bretagne) veroverd te hebben. Links boezemt blijkbaar geen vrees meer in. De stemmen van de kleine partijen, voorna melijk de ecologisten, zijn eveneens naar links gegaan. En de communistische partij heeft voor het eerst de dividenden opgestre ken van haar verbintenis met de socialisten. De nederlaag van de regeringspartijen heeft drie hoofdredenen: een politieke (als gevolg van de interne tegenstellingen), een sociaal- economische (de inflatie en het miljoen werklozen hebben zwaar gewogen) en ten slotte een psychologische (een vaag beleid, dat vaak elegant en „speels" aandeed, maar zowel geit als kool wilde sparen). De regeringsformaties betalen duur voor de vete tussen Giscard en Chirac, maar deze laatste die in Parijs heeft gezegevierd, kan beweren dat zijn taktiek de juiste was. De oud-premier was verleden zomer afgetreden, omdat hij het met de president oneens was over de te volgen taktiek voor de verkiezin gen. Hij waarschuwde na zijn keuze dat de Fransen zich hebben laten misleiden door de socialisten die ze nog steeds als vertegen woordigers aanzien van een soort sociaal-de mocratie zoals die in andere Westeuropese landen heerst en waarvan de partij eertijds in Frankrijk ook het karakter had. In feite, aldus Chirac, is de partij door haar verbinte nis met de communisten een marxistische geworden, en Chirac stelde de Fransen een bittere ontgoocheling in het vooruitzich als zij links over een jaar de parlementsover- winning in de schoot zouden werpen. De manier van de regeringspartijen om het linkse getij te keren, zal twaalf maanden lang het hele politieke leven in Frankrijk bepalen. Ofwel de tendenzen van Giscard en Chirac blijven elkaar bestrijden en openen daarmee wijd de poorten van het parle mentsgebouw voor links, ofwel zij maken front De vraag is echter achter wie zij hun troepen zullen opstellen: Achter Giscard d'Estaing? Dat lijkt weinig waarschijnlijk. Zijn positie is aanzienlijk verzwakt, zes van zijn ministers hebben in het zand gebeten en geen krant noemde gistermorgen nog zijn naam als leider in de komende strijd. Twee de mogelijkheid: Premier Barre? Zijn her stelplan heeft evenwel een onvermijdelijke klap gekregen. Chirac? De aanhangers van Giscard d'Estaing leken gisteren echter nog geenszins bereid zich achter hem te scharen, maar de verdeeldheid voortzetten of ver vroegde verkiezingen uitschrijven zou zeker de politieke zelfmoord betekenen van de partijen die zich nog die van de meerderheid Vaticaan heeft nooit de j laten varen om met de ^republiek China in ge- i te raken. Meer dan ooit inu kans op, dat dit wach- ]vordt beloond. J mening is de Italiaanse «kenner, pater Angelo -èrotto, lid van het pause- jinstituut voor de buiten- se missie in Milaan, toege daan, blijkens een artikel van zijn hand in het tijdschrift „Mondo e Missione" (wereld en missie). Pater Lazzarotto herinnert eraan, dat zelfs op het hoogte punt van de Chinese culturele revolutie, paus Paulus zijn po gingen om met Peking in ge sprek te komen niet heeft la ten varen. Tien jaar geleden heeft hij in een toespraak zijn sympathie, hoogachting en be wondering voor. het Chinese volk tot uitdrukking gebracht met de toevoeging „Wij zouden graag over de vrede spreken met hen, die nu de geschiede nis van China leiden." Sindsdien heeft paus Paulus steeds weer gezocht naar mo gelijkheden tot contact Nog in juni drukte hij in een toe spraak tot de kardinalen er zijn leedwezen over uit, dat „enkele uitgestrekte gebieden in de wereld, die door marxis tische regeringen beheerst worden, doorgaan met het zich afsluiten voor het contact met de Heilige Stoel." Lazzarotto wijst erop, dat de omstandigheid, dat het Vati caan diplomatieke betrekkin gen met Taiwan onderhoudt, een belemmering voor Peking vormt om tot een gesprek te komen. Hij wijst er daarbij op, dat hoewel de Heilige Stoel ook in de toekomst zich moet bekommeren om de ongeveer driehonderdduizend katholie ken op Taiwan, er toch sinds vier jaren slechts een nuntia- tuurraad op het eiland is. Ziet men dit tegen de achter grond van de werkelijkheids zin, waardoor de nieuwe machthebbers in Peking zich in hun politiek laten leiden, dan mag men, aldus Lazzarot to, meer dan ooit in het verle den hopen, dat het geduldige wachten van het Vaticaan wordt beloond. 'AATSSECRETARIS rom toont hetbijzonder i irwijs zelf niet wat meer Iatief? Waarom heeft men et verleden niet wat meer eigen leerplanontwikke- emol gedaan, of meer oplossin- aangeboden voor de grote erwijskundige problemen Iedereen kent? e vragen werden door tssecretaris De Jong van lerwijs voorgelegd aan het fres dat door de Katholie ke Leergangen werd georgani seerd over de taak en positie van het Bijzonder Onderwijs. Hij noemde het weieens frus trerend te ervaren, hoe weinig vakorganisaties van het bij zonder onderwijs van de aan geboden vrijheid in het verle den gebruik hebben gemaakt Echter vooral de laatste tijd kan men constateren, dat ook de initiatieven uit het bijzon der onderwijs toenemen. De brief van de bisschoppen over het katholiek onderwijs kan daarbij ook een aanzet zijn voor nieuwe ontwikkelingen, evenals het werk van de Stich ting School en Evangelie. De allereerste taak ligt echter bij de school, niet bij de on- derwijskoepelorganisaties. De beslissingen vallen niet in het parlement maar op het grond vlak, niet in Den Haag, maar op de school zelf, aldus de staatssecretaris. Vertegenwoordigers van kath olieke jongerenorganisaties uit ongeveer zestig landen van Europa en Afrika zullen van 31 maart tot 6 april deel nemen aan een studiebijeen komst in Berlijn over het on derwerp „Katholiek jeugd werk en een nieuwe economi sche wereldorde". Basis is het RIO-rapport van de interna tionale commissie, die zich bezig houdt met resultaten van studies van de Club van Rome. De Westduitse minister van economische samenwerk ing, mevrouw Marie Schlei, zal het congres bezoeken. Paus Paulus heeft zaterdag ge broken met een tientallen ja ren oude traditie door op het kerkelijk feest van St Joseph geen toespraak te houden tot bezoekers op het St. Pieters plein. Hij heeft met dit symbo lische gebaar de overeenkomst Korte metten met de Italiaanse staat be krachtigd, waarin een aantal kerkelijke feestdagen als wet telijk erkende vrije dagen is afgevoerd. Daaronder valt ook het feest van de Heilige Jo seph. De internationale raad voor de katechese heeft vandaag in Rome zijn tweede bijeen komst afgesloten. De bijeen komst, die vijf dagen heeft geduurd, was gewijd aan „de jongeren en de katechese" ter voorbereiding van de Romein se bisschoppensynode in okto ber, die zich in het bijzonder met de kinder- en jongerenka- techese zal bezighouden. De internationale raad voor de katechese, die in 1974 werd opgericht, bestaat uit vijfen twintig deskundigen uit alle werelddelen: bisschoppen. priesters, religieuzen en leken. De aardbeving van 4 maart in Roemenië heeft ook honder den kerken verwoest. Zwaar getroffen is de orthodoxe kerk van Roemenië. Alleen al in Boekarest zijn veertig kerken verwoest Het orthodox theolo gisch instituut in Boekarest is ernstig beschadigd. Ten min ste vier baptistenkerken zijn vernietigd. Van de r.k. kerk in Roemenië en andere kerkge nootschappen is nog niet be kend in hoeverre zij schade hebben opgelopen. Mgr. Alenjandro Mestre, wij bisschop van Sucre in Bolivia, heeft bevestigd, dat politieke gevangenen in zijn land wor den gemarteld. De bisschop, die sinds een jaar geregeld de gevangenissen bezoekt heeft verklaard, dat hij zelf de laat ste tijd gevallen van marteling heeft geconstateerd. Veel priesters in het bisdom Breda hebben tegenover hun bisschop uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de prieste ropleiding, met name over de gang van zaken aan de theologi sche faculteit van Tilburg, de spirituele vorming en de oriënta tie op pastorale arbeid en het priesterlijk ambt. Bisschop Ernst van Breda heeft dit ervaren tijdens de gesprek ken, die hij met alle pastores van zijn bisdom heeft gevoerd. Afgelopen twee jaar heeft bisschop Ernst een dertigtal van deze gesprekken gevoerd. Zij sloten aan op de brochure „op weg naar gezamenlijk gedragen verantwoordelijkheid", die in 1975 werd gepubliceerd. Op basis van die gesprekken heeft de bisschop een brief aan allepriesters gestuurd, waarin hij zijn indrukken weergeeft De zorg van de priesters om hun opvolging is een van de punten, die eruit springen. Andere kwesties hebben vooral ook betrek king op de medewerking van de leken »»n rte nactnmai Bisschop Enrst merkt onder meer op, - zo blijkt uit de publicatie van het informatieblad „Overweg", - dat de bezorgdheid der priesters door de bisschoppen wordt gedeeld en dat zij maatre gelen hebben genomen om erin te voorzien. Verder wijst hij erop: „Misschien moet in de ogen van de gelovigen de nood sprekender worden, voordat het appel om priester te worden weer gehoord en gevolgd wordt" Bisschop Ernst noemt het celibaat als levensvorming voor de priesters van groot belang, al hoopt hij wel op verzachting van de voorwaarden, opdat - zo zegt hij - de gelovigen niet priester loos worden omwille van het celibaat Bisschop Ernst wordt 8 april zestig jaar. Omdat die dag op Goede Vrijdag valt, zal de verjaardag niet op bijzondere manier worden gevierd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11