:hirac vrijwel zeker burgemeester parijs Vreedzame betoging tegen kerncentrale ontaard in radikale veldslag Kasteel Drakula ietwat geteisterd door aardbeving <abour houdt ekening met en nederlaag Zuid-Afrika op verkeerde weg A Raad PLO in meerderheid gematigd" Monsterproces tegen neo-fascistische beweging in Rome MAANDAG 21 MAART 1977 PAGINA 7/ rrotere winst voor links in Frankrijk De vooruitzichten de Britse socialisten om isdagavond in het Lager- heelhuids uit de vertrou- sstemming te komen, zijn ijdens het weekeinde niet r op geworden, verwacht vrij algemeen, m Je minderheidsregering Cal- an verslagen zal worden. In geval moet zij donderdag ive algemene verkiezingen hrijven, die zouden kunnen isvinden op 28 april of in tegin van de maand mei. De ervatieven zouden van de tste partij kunnen worden, socialistische leiders schij- zich daar al bij neergelegd ïbben. De liberalen en de listen van Noord-Ierland laren dat zij woensdag- d de regering hun vertrou wen zullen weigeren, tenzij pre mier Callaghan er op het laatste moment in slaagt hen om te kopen met allerlei concessies. De liberalen stellen hoge eise Zij wensen proportionele verte genwoordiging in het parlement, om zelf meer zetels te kunnen veroveren, en belangrijke af spraken in verband met de Eu ropese verkiezingen. De Noord- ierse unionisten wensen strenge re veiligheidsmaatregelen in Ul ster. ■Het lot van de regering hangt nu grotendeels af van de libera len en de unionisten. Een over eenkomst lijkt echter uitgeslo ten, omdat het te laat is voor langdurige onderhandelingen. Bovendien zou zo'n akkoord geen garantie vormen op lange re termijn. Iedere vorm van po litiek gesjacher kan trouwens scherpe reacties van uiterst links veroorzaken. Een dichte rook van traangas hangt over het slagveld bij Grohnde CAIRO (DPA) In de afgelopen nacht is in Cairo de zitting geëindigd van de Pa lestijnse nationale raad, het .parlement in ballingschap' van de Palestijnen. Jassar Arafat is her kozen als leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO). De uitvoeren de raad van de PLO is in grote trekken ongewijzigd gebleven bestaat in meer derheid uit gematig den. Met grote meerder heid van stemmen nam de nationale d een plan van politieke actie aan, belangstelling toont voor een oplos sing van het Pales tijnse vraagstuk door onderhandelingen. Maar aan het slot van de zitting is een verklaring uitgege ven die veel harder is. Aan de Palestij nen wordt daarin het recht toegekend om „met alle middelen de strijd tegen het ra- cistisch-zionistische bouwsel voort te zet ten, Palestina te bev rijden en een recht vaardige vrede te be werkstelligen". Als middel tot bevrijding wordt intensivering van de gewapende strijd aanbevolen, maar ook grotere po litieke inspanning om Israël te isoleren. Po litieke waarnemers zien deze verklaring, die geen bindende kracht heeft, als pro paganda. Zij zou be doeld zijn om de op positie in eigen gele deren te sussen tegen de meer gematigde uitspraken van de nationale raad. Israël beschouwt de slotver- karling allerminst als „gematigd". CDU-winst in Hessen FRANKFORT (DPA) De CDU heeft bij de gemeente raadsverkiezingen in de West- duitse bondsstaat Hessen veel winst geboekt. Zij behaalde 46,1 procent van de stemmen, tegen 33,3 pet in 1972. De SPD kreeg 42,4 pet (49,5 in 1972) de FDP 5 pet (4,8), de communistische partij 0,9 pet (0,7) en de vrije kiesgemeen- schappen 5,3 pet (11,5) (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN. Een als vreed zaam opgezette demon stratie tegen een kerncen trale is zaterdag ontaard in een van de bloedigste onlusten, die er ooit in West-Duitsland heeft plaatsgehad. De zwaarbe wapende betogers be stormden het tenrein van de centrale in het Neders- aksische Grohnde met een zulk een verbeten woede, dat er 237 agenten buiten gevecht gesteld werden. Vijftig van hen werden met ern stige verwondingen in' het zie kenhuis opgenomen, één van hen verkeert in levensgevaar. Onder de demonstraten vielen er .slechts' 80 gewonden, omdat de geteisterde agenten achter hun plastic schilden nog vrij gematigd optraden. De demonstratie was begonnen met een vreedzame mars van ongeveer 10.000 aanhangers van milieugroepen. Toen het aan de rivier de Weser gelegen Grohn de in zicht kwam, werden ze echter plotseling voorbijgerend door een paar duizend aanhan gers van .communistische bond van West-Duitsland', een van de vele radikaal-marxistische groe peringen in het land. Zij vielen amper op tegenweer ingestelde agenten onverhoeds aan en slaagden er hierbij de amper een deel van het bouwterrein te bezetten. Pas na een ware veld slag van drie uur zagen ijlings te hulp geroepen eenheden van de politie kans met waterkanon nen en traangasbommen het ter rein weer te ontruimen en de gevechten te beëindigen. De meeste gewonden onder de agenten vielen door zware loden kogels, die de demonstranten via katapults op hen afschoten. Andere politiemannen werden geveld door stokken en ijzeren staven. Een woordvoerder van de Nedersaksische regering sprak het als zijn overtuiging uit, dat de kerncentrales voor de anarchisten na de talrijke rech telijke verboden „slechts een voorwendsel vormen, door het zaaien van zoveel mogelijk on rust, de staat omver te werpen." Met waterkanonnen probeerde de politie de betogers op een afstand te houden ROME In Rome is vandaag een proces begonnen tegen 119 neofascisten, onder wie een groot aantal kopstukken van de huidige, gewelddadige fascisti sche beweging in Italië Het monsterproces heeft plaats in een omgebouwde sporthal die deel uitmaakt van het zoge naamde Foro Italico, het gro tendeels onder Mussolini ge bouwde sportcomplex van de Italiaanse hoofdstad. Raad van Kerken JOHANNESBURG, (ANP) De Zuidafrikaanse raad van kerken heeft scherpe kritiek uitgeoefend op het ontwerp voor een nieuwe perswetgeving van de regering van Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse pers is volgens de raad tot dusver een bolwerk geweest tegen de opdringende tirannie der regering. Zij is voor de kerken onmisbaar in haar strijd voor gerechtigheid. Aantasting van de persvrijheid zou aldus aantasting zijn van de godsdienstvrij heid. De Zuidafrikaanse raad van kerken verwijt de regering Vorster ook, dat zij in de steeds moeilijker wordende militaire situatie de waarheid voor de openbare mening wil verbergen. Zij gaat daarme dezelfde weg als de nazi's in Duitsland, ofschoon destijds de onzinnigheid van een dergelijke handelwijze overduidelijk is geble ken. Het heeft de gemeente Rome miljoenen gekost om deze in verval geraakte sporthal te ver bouwen tot een hypermoderne rechtszaal waarin voortaan gro te processen gehouden zullen worden. Eind mei zal er bijvoor beeld de zaak tegen de deelne mers aan de rechtse staatsgreep van wijlen prins Borghese ge houden worden. De rechtszaak, die aan de Laan der Gladiatoren ligt is rijk voor zien van allerlei veiligheidssnuf jes enis vanwege de geïsoleerde ligging gemakkelijker te bewa ken tegen demonstraties van buiten af. De beklaagden maken deel uit van de beruchte en inmiddels buiten de wet gestelde beweging „Nieuwe Orde". De openbare aanklager heeft gezegd dat het geen politiek pro ces zal worden, maar dat de beklaagden terecht staan op grond van een groot aantal cri minele feiten, zoals aanslagen en pogingen tot moord. Geweldloos einde kaping Turkse Boeing BEIROET (UPI-Reuter) Twee jongen Turken, die een binnenlandse vlucht met 182 mensen aan boord hadden ge kaapt, hebben zich zaterdag op de luchthaven van Beiroet zon der verzet overgegeven aan de Libanese autoriteiten. Voordat de twee kapers, beiden 18 jaar oud en met pistolen gewapend, hun aktie beëindig den hadden zij de passagiers al laten gaan. Het toestel, een Boeing 727 van de Turkse natio nale luchtvaartmaatschappij, werd zaterdagmiddag om 15.20 uur Nederlandse tijd gekaapt Het vloog op de binnelandse route van Diyarbakir naar An kara. Teng spoedig terug PEKING (AFP) - Teng Hsiao- ping, de vroegere vice-premier van China, keert voor 7 april terug in al zijn oude funkties binnen regering en partij. Zairese leger herovert Kasaji KINSJASA (AFP) Het Zaire se leger heeft sinds vorige week de stad Kasjl, honderd km van de grens met Angola, weer in handen. Dit heeft president Mo- boetoe van Zaire voor de televi sie bekendgemaakt. Moboetoe kwam zaterdag in Kolwezi aan voor een inspecitie- tocht door de provincie Sjaba, waar opstandige torepen zijn binnengevallen. De aanwezig heid van Zairese troepen in Kasji lijkt erop te wijzen dat de opstandelingen zich in de rich ting van de Angolese grens heb ben teruggetrokken. /an onze correspondent) 'ARIJS In het Franse rege- Ingskamp heerst verslagenheid a de tweede ronde van de ge- leenteraadsverkiezingen. De artijen van de linkse eenheid, >cialisten en communisten, ebben hun meerderheid uit de jrste ronde nog vergroot tot 1,5 procent van de stemmen in e steden met meer dan 30.000 iwoners. De regeringscombina- e behield de meerderheid in arijs, waar ook de gaullistische ad premier Chirac gisteren zijn itel binnenhaalde. Hij wordt Dogstwaarschijnlijk de nieuwe grgemeester van de hoofdstad, e eerste in ruim honderd jaar. Iiirac gaf gisteren zelf de nederlaag van regeringspartijen toe. Er is in het geringskamp meer eenheid nodig, al ls Chirac. Daaraan heeft het in de reede stemronde met name ontbroken. Chirac lacht bij het vernemen van zijn voor sprong in zijn kiesdistrict Terwijl bij de linkse partijen de kandi daat met de minste stemmen zich door gaans opofferde voor de kandidaat met de meeste stemmen, handhaafden de kandidaten van Chirac en die van presi dent Giscard in veel kiesdistricten hun eigen kandidatuur, waardoor de overwin ning vaak naar links ging. En ook de ecologisten, de natuurbeschermers, heb ben veelal links gestemd. Zelfs Giscards eigen kandidaat voor het burgemeesterschap van Parijs minister d'Ornano, komt niet in de gemeenteraad. Hij werd in zijn district Montmartre ver slagen door de communist Baillot. Dit moet een harde tegenslag zijn voor de president, die nu behalve met een ver sterkte linkse oppositie ook rekening moet houden met hardere eisen in de regeringscoalitie van de kant van de gaullisten van Chirac. De socialistische partijleider Francois Mitterrand noemde de uitslag „een groot succes voor links, vooral voor de socialis ten". Hij speculeerde op een ontbinding van het parlement en vervroegde verkie zingen. In elk geval lijkt de uitslag van gisteren een voorbode voor een linkse regering. Algemene staking in Pakistan lewoem Oeganda IOBI UPI Silvano Wani ekozen tot nieuwe angli- se aartsbisschop van Oe- a, zo heeft radio-Oeganda ■dag bekendgemaakt. j, die bisschop van Madi en West was, is de opvolger wijlen aartsbisschop Janani (roem, die op 16 februari om even kwam, volgens de Oe- lese regering bij een auto luk. Volgens andere berich- yerd hij vermoord, bekendmaking van de be hing werd gedaan kort na- lAmin tien van de twaalf irende anglicaanse bis- ppen had ontvangen, klaar- plijk in een poging om zijn fkkingen met de kerk te eteren. ISLAMABAD (AP) In de Pakistaanse stad Karatsji is voor vandaag een algeme ne staking afgekon digd uit protest te gen de verkiezings uitslag van de alge mene verkiezingen, waarmee door de re: gerende partij van premier Bhoetto zou zijn geknoeid en te gen het doodschieten van demonstranten door de politie. In Karatsji zouden in twee dagen 55 per sonen om het leven zijn gekomen bij po litieke ongeregeldhe den. Het Pakistaanse blad „Jung" heeft bericht dat een paramilitaire politiemacht in Hy derabad het vuur heeft geopend op voorstanders van de oppositiegroeperin gen hierbij zouden 17 personen om het le ven zijn gekomen. Pakistaanse militairen dragen een gewonde kameraad weg na de rellen van zaterdag. 7an onze correspondent Michael Dobbs) JtANSSYLVANlE Het beroemde kas tel Drakula kan voorlopig niet bezocht 'orden. Dit is het gevolg van de aardbe- ing die ook in Boekarest zoveel schade eeft veroorzaakt. Buitenlandse toeristen ie bij de poorten van dit 13de eeuws asteel komen worden weggestuurd door Ireng kijkende wachten. In de middeleeu- 'en bewaakte dit kasteel de toegang tot et voormalige prinsdom Transsylvanië ia de bergengte Bran. Half gehuld in de list die zich in de bergengte verzamelt, ijkt kasteel Drakula even onneembaar als 00 jaar geleden, toen de „echte" graaf rlad Drakula in deze buitenpost de Tur en tegenhield. Ik reed naar het kasteel met een groepje Oostduitse toeristen in een zwarte Merce des. De wachten vertelden ons dat het onveilig was het kasteel te bezoeken, om dat tijdens de aardbeving een paar grote stenen losgeraakt waren. Vóór het kasteel weer voor het publiek geopend wordt gaan een paar bouwkundigen een onderzoek instellen. De wacht die al even wantrouwend schijnt te zijn als de oorspronkelijke graaf, wilde zijn naam niet noemen, omdat het bezoek officieel was". Wel wilde hij vertellen wat er op de nacht van de aardbeving gebeurd was. „Ik was wat aan het praten met wat vrienden in dat kleine houten wachthuisje daarginds, toen dat ppeens hevig begon te schudden. We werden uit onze zitplaatsen gesmeten en even dachten we dat de hele blokhut in elkaar zou storten". Een paar grote rotsblokken rolden het ravijn af, maar gelukkig richtten die geen schade aan. Kasteel Bran ligt dichter bij het epicentrum van de aardbeving van twee weken geleden dan Boekarest,maar het werd gespaard dankzij de Karpaten waarboven het kasteel hoog torent. Ondanks de aardbeving, hopen de Roe meense autoriteiten dat het kasteel binnen kort weer geopend kan worden om de verwachte 65,000 toeristen op te vangen. Kasteel Drakula ligt maar een paar urn- rijden van Boekarest af. Met zijn romanti sche ligging en bijna barokke architectuur vormt het een ideale achtergrond voor de Drakula-mythe, een mythe die uitgevonden werd door de Engelse schrijver van het eerste Drakulaboek, Bram Stoker en die sindsdien tot vele griezelfilms en sombere pockets geinspireerd heeft De echte historische figuur Drakula, bijge naamd „de spietser", woonde in kasteel Bojenari, een honderd kilometer ten west en van kasteel Bran. Maar Bojenari is moeilijker bereikbaar vanuit Boekarest. Het werd voor een groot deel verwoest bij een vroegere aardbeving in 1888. Al met al sprak kasteel Bojenari minder tot de verbeelding van de toeristen dan kasteel Bran. Jarenlang werd graaf Drakula verwaar loosd in Roemenië, maar hij maakt nu een üuidelijke „come-back". Ondanks zijn wat nare gewoonte zijn vijanden te doorboren met staken (vandaar de bijnaam) wordt Drakula toch vereerd als nationale held omdat hij zijn leven lang tegen de Turken gevochten heeft. Drakula-films worden in Roemenië nooit vertoond, maar verder laten de Roemeense autoriteiten, wat zij terecht zien als een verdraaiing van Drakula's plaats in de geschiedenis oogluikend toe. En terecht, want de Drakula-legende is een uitstekend onzichtbaar exportartikel. Afgezien nog van de grote drommen toeristen die kasteel Drakula bezoeken, zijn er ook jaarlijks tochten naar Transsylvanië en Walachi'è door zogenaamde Drakula verenigingen. De Roemeense autoriteiten geloven dat het toerisme geen verdere schade zal ondervin den van de aardbeving. Vooral attracties in de bergen, zoals kasteel Bran, en de stranden van de Zwarte Zee trekken veel toeristen. De afgelopen weken ontving men hier wat minder gasten dan normaal, maar het lijkt erop dat de zaken nu weer beter gaan. De toeristenindustrie, goed voor 6 pet van het brutonationaal inkomen, heeft weinig te lijden gehad van de aardbeving. De schade werd vooral aangericht in Boeka rest zelf. De grote trekpleister is de Zwarte Zee, waar jaarlijks 3 miljoen buitenlandse toeristen heentrekken. Hier heeft men nau welijks iets van de aardbevingen gemerkt Voor het toerisme zijn de overstromingen van 1975 veel erger geweest dan de aardbe ving van dit jaar. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7