De Zaak pretenties Menten'9 maakt niet waar AMSTERDAM BANG VOOR MANIAK KNMG: euthanasie kan een plicht zijn Onverstandig boek van Hans Knoop Zonnescherm breekt val vluchtende bewoners ;d vindt olijke etten $oe er yat aan Na vierde bijna identieke moord Gifvaten in zee gestort DODE BIJ BOTSING MET TREIN Wraak van Molukkers: op overval sociëteit Voorkeur voor nationale taak INBREKERS ONTSNAPPEN IN POLITIEWAGEN Rust terug bij Dierenbescherming Steeds meer autorijders onder invloed achter stuur "UNLAND LEIDSE COURANT,. iPAGINA 5 et e* dat J /as I ziek het ERDAM Lezing van tek van Accent-hoofddi- 5V Hans Knoop over de eereMcnten vesti8* de in- I 0dat de Blaricumse mil- uw niet ten onrechte een de geding heeft aangespan- vroepx publicatie te verbie- méVaar gesproken wordt 't AJeen moordenaar van het een at van Pieter Menten", ivomt de onafhankelijke 'O Pi het wettig en overtui- bewijs voor deze be- liging geleverd acht, Ie auteur duidelijk over weef te gaan. In Enge- ilthans, dat verdachten afzaken betere bescher- biedt dan wij, zou kunnen rekenen op een omische boete. Om niet te reppen van de ijkheden dat het Open baar Ministerie over te weinig feiten zal menen te beschik ken om tot vervolging over te gaan, dat de onafhankelijke rechter Menten straks vrij zal spreken, of dat de verdachte (77 jaar oud, ziek) tussentijds overlijdt. Menten zelf of zijn echtgenote Meta hebben in die gevallen uitstekende wapens in handen om de hoofdredacteur van Ac cent te treffen waar het hem lang heugen zal. Los van wat de president van de Amsterdamse rechtbank aanstaande donderdag beslist (dan doet hij uitspraak in het kort geding), kan het boek „De Zaak Menten" moeilijk anders gekwalificeerd worden dan als een onverstandig, overhaast produkt, dat weinig bijdaagt tot oordeelvorming. Op de achterflap staat „een historisch document dat wel licht nog verbluffender is dan men ooit voor mogelijk had gehouden." En de titelpagina belooft: „Nieuwe onthullingen over de Velzer affaire." Wel: die onthulling blijkt op het volgende neer te komen. „Na het doorwerken van tientallen geheime archiefstukken kan ik niet anders dan tot de conclu sie komen, dat er inderdaad van een zogenaamde Velzer affaire geen sprake is geweest. Dus kan er ook geen verband zijn met de zaak Menten. Het ging niet om Menten. Waar het om ging, was de KVP. Zowel uit Velzen als uit Aerdenhout stegen in de jaren '45-'50 rook kolommen omhoog. Noch in Velzen, noch in Aerdenhout heeft men echter de brand haard weten te vinden. Maar zoveel jaar later, nu de rook is opgetrokken, heeft het er alle schijn van dat in beide gemeenten een pyromaan aan het werk is geweest. Degenen, die toen het hardst om de bandweer riepen, blijken he laas degenen te zijn geweest, die of de brand zelf hadden aangestoken, of er op zijn minst belang bij hadden dat die aan zou blijven. Als er geen Velzer affaire bestond, dan had die voor de KVP moe ten worden uitgevonden." Tot zover de „onthulling", die met geen enkel feit wordt ge staafd. Het kan natuurlijk best zo zijn, maar waarom niet ge wacht op de uitslag van het onderzoek dat prof. Schöffer in opdracht van de minister van justitie instelt? Misschien dat deze hoogleraar wel de nodige feiten boven spit Knoop vergelijkt zich in zijn boek herhaaldelijk en hinder lijk met de journalisten van de Washington Post, die het Wa- tergateschandaal blootgelegd en de val van Nixon veroor zaakt hebben. Hij vergeet, dat die journalisten over feiten be schikten, die voor de hoogste Amerikaanse rechter kracht van bewijs hadden. Of dit in de zaak Menten en de Velzer affaire ook het geval zal zijn, dienen we af te wachten. Pas dan kan worden vastgesteld of kreten in de trant van „een historisch document" al dan niet gerechtvaardigd zijn. Waarmee uw recensent niets af wil doen aan het voortreffe lijke journalistieke werk, door l6ioop verricht. Maar dit mag van een journalist nog geen rechter maken. PIET SNOEREN Toegeschoten helpers brengen een vrouw en een klein kind in veiligheid. AMSTERDAM (ANP) Drie mensen zijn zater- Drie gezinnen, in totaal zeven personen, zijn gister dag licht gewond geraakt bij een uitslaande avond dakloos geworden na een uitslaande brand brand in een pand aan de Amsterdamse Kinker- in een pand aan de Amsterdamse Wibautstraat. straat. Zij sprongen uit ramen en kwamen terecht op zonneschermen van een warenhuis. Het vuur verwoeste drie etages. Een moeder en Het warenhuis moest wegens waterschade gesloten dochtertje werden met een shock naar een zieken- worden. huis gebracht. ieve: e de (ANP) Spelende titin^bben gisteren in Ut- bep een gemeentelijke elnajnt een enorme hoe- Ftaa<feedankte medicijnen vend ^J^van deze medicijnen snoepjes, aldus een jdg^rdvoerder. Artsen ir j)stgesteld dat gebruik ^jTi drie tabletten van de _.ij medicijnen dodelijk oor kinderen. m A niet bekend waar de emeJ P°*)es vandaan ko- oolitie stelt een uitge- 'rzoek in. geveld voor erd gulden GEN (ANP) Een len vrouw in Gronin- gisterochtend vroeg gewapende overval- i huiskamer met een gekneveld, terwijl Overvallers het hele lochten. Iers werden gestompt l De overvallers ver- ïslotte met een geld- i nog geen honderd kwam een vriendin woners, die bij hen thuis. Zij trof de man luw gekneveld aan en wil brt toch als tter ïfondsraad fEEN (ANP) - •etaris Hendriks van mu|indheid heeft de Zie- ,genaad laten weten dat eeedige voorzitter van de lt|bW. L. P. M. de Kort, j mfpril zal voordragen Qjènoeming. ™Srt kwam vorig jaar in p vanwege beleggingen )or het bijna grootste llllUlpnds in ons land, de llllllleeft gedaan in Franse orden waarbij van ei- sprake zou zijn. De hgskamer stelt op het Ïeen onderzoek in naar fingsbeleid. Het onder- [t tot op heden overi- I onmondighaidj fl&PrV'Z )ntwikkehngsprojekten lllllkSTENAKTIE ff5Q te utrecht ofwel UTRECHT (ANP) De arts heeft in een aantal gevallen, afhankelijk van de formulering, de om standigheden en zijn oordeel, de plicht te hande len overeenkomstig een door iemand onderteken de euthanasieverklaring. Met name wat betreft het niet of niet meer toepassen van levensverlen-, gende middelen of handelingen. Deze plicht kan niet bestaan ten aanzien van het toepassen van actieve euthanasie. Dit schrijft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (KNMG) aan de Stichting Vrijwillige Euthanasie. Een getuigenverklaring, waarin de getuige ver klaart dat de ondertekenaar de beslissing vrijwillig en weloverwogen heeft genomen, wordt door de KNMG niet gewenst geacht, voorzover die getuige een arts is. Een dergelijke getuigeverklaring zou de functie hebben om de rechtsgeldigheid van de euthanasieverklaring zo veel mogelijk te onder steunen. De KNMG meent evenwel dat bij elke rechtsgeldige euthanasieverklaring de eigen ver antwoordelijkheid van de behandelend arts over eind blijft staan. Een getuigenverklaring van de Binnen de KNMG, zo is gebleken uit de reacties van 18 KNMG-afdelingen op de discussienota „Euthaniasie" wordt de passieve vrijwillige» eutha nasie aanvaard. De artsen menen dat een wetswij ziging waarin euthanasie wordt geregeld niet noodzakelijk is. ROTTERDAM Dt 54 vaten met zwaveldichloride afkom- i stig van een Pools schip, dat in Rotterdam heeft gelegen, zijn l zaterdag op zee leeggespoten. De giftige stof is opgelost in het zeewater. De container waarin de vaten zaten, was een week geleden van het Poolse schip op een lichter gezet en met was er mee naar zee gevaren. Enkele vaten waren lek en door het zoutzuur- gas dat zich ontwikkelde, waren drie mensen onwel geworden. Kunstenaars protesteren Enige duizenden kunstenaars hebben zaterdagmiddag in Amsterdam geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van minister Van Doorn (CRM). In een lange optocht met vele spandoeken (en een strop hier en daar) trok men naar de Jaap Edenhal. waar sprekers zich keerden tegen daling van de kunstbegroting tot 0,2 procent van de overheidsuitgaven en de regionale indeling van toneelgroe pen, orkesten en dergelijke. Men vreest werkloosheid en aantasting van de artistieke vrijheid. COLMSCHATE (ANP) Een 43-jarige automobilist uit De venter is gisterochtend om het leven gekomen nadat hij met zijn auto op een met automati sche knipperlichten beveiligde overweg in het Overijsselse Colmschate tegen een trein bot ste. Voorts heeft het weekeinde-ver- keer aan nog zeker vier anderen het leven gekost en raakten ne gen mensen min of meer zwaar gewond. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse politie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat de afgelopen zaterdag in de hoofdstad om het leven gebrachte H. Scholte (46) het slachtoffer is gewor den van een maniak. De kantoorbediende Scholte, afkomstig uit Krom menie, zakte zaterdagmorgen om drie uur ineen op de brug voor het Centraal Station in Amster dam. Hij bleek messteken in de rug te hebben opgelopen en overleed korte tijd later. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. De politie acht het zeer opvallend dat de kantoorbediende niet is beroofd en dat hij voorzover tot nu toe bekend niet verwikkeld was in een rel. Al drie keer eerder hebben zich, sinds eind 1975, in de hoofdstad steekpartijen met dodelijke afloop voorgedaan waarbij het slachtoffer niet werd beroofd. Geen van deze gevallen heeft de politie kunnen ophelde ren. Er hebben zich in Amsterdam de laatste tijd trouwens nog meer mysterieuze steekpartijen voorgedaan, telkens gericht tegen argeloos door de stad lopende personen, die evenmin werden beroofd. Deze gevallen liepen goed af in die zin dat de passanten alleen verwondingen opliepen. De Helmondse politie heeft dit weekeinde in een woning aan de Or tolaanstraat in die plaats een privé muni tie-depot ontmanteld. In de huiskamer en op zolder werden enkele tientallen granaten, een vliegtuigbom, en kele raketten, een ont stekingsmechanisme en zeven handgranaten gevonden. Tegen de bewoner, de 33-jarige J. V. is proces verbaal opgemaakt. AMSTERDAM Een groep Zuid Molukkers heeft zaterdag een wraakactie uitgevoerd in een Surinaamse Sociëteit aan de Amsterdams Herengracht De actie wordt door de Amster- damse politie gezien als wraak voor de levering van slechte heroine. De Zuid Molukkers waren tot de tanden gewapend: behalve automatische vuurwapens had den zij pistolen, revolvers, lange kapmessen en volgens sommi gen zelfs handgranaten bij zich. Tot nu toe heeft de politie zes arrestaties verricht. De gasten van de soos moesten hun zak ken legen. Voorts maakten de Zuid Molukkers kasgeld buit ANDRIESSEN: MARGRATEN (ANP) De fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, mr. F. Andriessen heeft zaterdag in Margraten ontkend dat hij de nieuwe commissaris van de ko ningin in Limburg wordt Hij zei er serieus over gedacht te hebben om zich voor deze functie kandidaat te stellen, maar uiteindelijk toch besloten te hebben de voorkeur te geven aan het vervullen van een natio nale taak binnen het CDA. (Van een onzer verslaggeefsters) GRONINGEN Twee inbrekers zijn gistermorgen met een politiewagen ontsnapt nadat zij waren betrapt bij een inbraak in het Friese Damwoude. Pistoolschoten van twee agenten konden de wagen niet tegenhouden. Wel kon het kentekennummer van de auto worden genoteerd. De wagen bleek toe te behoren aan de hoofdinspecteur van de Groningse politie en was de vorige nacht uit een garage in Groningen gestolen. De wagen werd gistermiddag ernstig beschadigd teruggevonden in Gronin gen. ROTTERDAM (ANP) De crisissituatie, waarin de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren verkeerde, lijkt voor bij te zijn. Deze conclusie kan men trekken uit een tiental belangrijke beslissingen, die de buitengewone algemene ledenvergade ring zaterdag in Rotterdam met grot); meer derheid heeft genomen. DP7.P hpslllitpn vnnHpn hun nnrsnrnnn in missie-Sijthoff. Deze commissie werd in no vember vorig jaar tijdens een emotionele ledenvergadering ingesteld en kreeg tot taak een rapport over de structuurproblemen binnen de vereniging op te stellen. Eén van de aanbevelingen uit dit rapport, dat in de vergadering van zaterdag^werd overgeno men, is een inperking van het aantal hoofd- hPQtimrclorion fvrneoor tniffi*n; werd ook dat er een bindend landelijk asiel reglement moet worden opgesteld. Het is de bedoeling dat op de komende algemene vergadering op 7 mei een raad van geschil len in het leven wordt geroepen. Wat betreft de samenstelling van het op 7 mei te kiezen Hoofdbestuur laat het zich aanzien, dat een groot aantal van de huidige DEN HAAG (ANP) De politie heeft de indruk, dat steeds meer automobilisten achter het stuur gaan zitten, nadat zij een borreltje hebben gedronken. De Centrale Politie Ver- keers Commissie, die dit heeft geconstateerd op grond van resultaten van routine-onderzoe ken, en gerichte controles op alcoholgebruik, acht deze toestand verontrustend. Zij wil daar om door doelmatige acties tot een nog direkte- re voorlichting komen en zou ook graag zien, dat het gehele probleem wetenschappelijk zou worden benaderd. Voor de gerichte alcohol controles is de politie wat mankracht en finan ciën betreft aan het einde van haar kunnen. De politie onderscheidt twee soorten onderzoek. Het routine-onderzoek: politieauto's, die dage lijks in het verkeer rondrijden en bij onderzoék van papieren of bij het ingrijpen bij overtredin gen en passant controleren of de automobilist alcohol heeft gedronken en de gerichte contro les, die uitsluitend worden opgezet om de auto mobilisten op alcoholgebruik te controleren. Een willekeurige maand, vorig jaar, heeft in het gehele land tijdens het routine-onderzoek 2100 processen-verbaal in combinatie met een rijverbod opgeleverd voor personen, die boven de streep (meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed volgens de novemberwet van 1974) zaten. Daarbij kwamen er nog eens 2400, die alleen een rijverbod kregen: samen 4500 personen, die in overtreding waren. Een landelijke gerichte controle in mei 1976 omvatte 24.000 aangehou den voertuigen: 130 bestuurders kregen een proces-verbaal en een rijverbod en 400 alleen maar een rijverbod. De politie meent in dit verband dat de continu uitgevoerde routine controles in het gehele land zinvoller zijn dan de gerichte controles, die men meer als preven tief ziet. Routine-controles in november 1974 leverden 911 automobilisten op, die wettelijk te veel op hadden: een cijfer dat regelmatig is opgelopen en in augustus 1976 al 2086 was. De cijfers van de gerichte controle: in november 1974 werden 100.000 voertuigen gecontroleerd en als gevolg van alcoholgebruik werd bij 0,8 pet van de bestuurders een „laakbaar verkeersgedrag" ge constateerd. Over geheel 1975 is dit percentage gestegen naar 1,4 pet in het eerste halfjaar 1976 nog weer hoger: 1,6 pet en de laatste maanden zelfs ongeveer 2,3 pet. Wanneer de verkeersongevallen (en in verband daarmee de verkeersveiligheid) worden beke ken, waarbij bestuurders van auto's alcohol hadden gebruikt blijkt eerste helft 1975: 875 gewonden en 40 doden: tweede helft 1975 1180 gewonden en 53 doden: eerste helft van vorig jaar 1248 gewonden en 60 doden: eerste negen maanden van dat jaar 2290 gewonden en 111 doden: meer dus dan in heel 1975. Van deze ongevallen zou zonder alcoholgebruik van de bestuurders een deel niet gebeurd zijn, meent de politie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5