WINT ALS MERCKX RAAS Bert Scheuneman bekroont vorm Strandwandelaars foeteren om wonderlijke primeur Piet Hoekstra viel voor eindstreep Ook tweede Sprintzege van Tineke Fopma TRIOMF NA PECH IN RONDE VAN ZUID HOLLAND LEIDSE COURANT/" PAGINA SAN REMO Het was op de regenachtige elfde |uli van het vorig jaar in Pau, de Zuidfranse stad in de schaduw van de Pyreneeën—Reus Col d'Aubisque. De moegestreden renners in de Ronde van Frankrijk hadden zojuist de laatste zware bergetappe voltooid. Kort na etappewin naar Wladimiro Panlzza uit Italië,"beëindig de de Nederlandse kampioen Jan Raas tot ieders verrassing de moeizame tocht over de Tourmalet en de Aubisque in een groep met de allerbeste klimmers. Het brilletje van de Zeeuw zat vol modder spatten. Die zondag in Pau zei Jan Raas: „Ik heb eens willen ondervinden wat dalen is. Als prof moet je goed kunnen dalen wil je belangrijke wedstrijden kunnen winnen. Ik klom slecht, maar ik liet me als een steen naar beneden vallen. En verdraaid het ging. Ik kan dalen." Jan Raas is, zoals de meeste Zeeuwen, weinig spraak zaam. Niet onwelwillend, maar toch een beetje stug. Eigengereidheid paart hij aan een sterke wilskracht. Die elfde juli in dat natte Pau, nadat hij levensgevaarlij ke risico's had genomen om van de derde in de eerste groep te komen, moet Jan Raas al met de gedachte hebben gespeeld ooit de Italiaanse klassieker Milaan- San Remo te winnen. Acht maanden later, op de 19e maart 1977, deed hij het. Als tweede Nederlander, twaalf jaar na Arie den Hartog. Milaan—San Remo is met de intrede van het fenomeen Eddy Merckx in de wielersport in '65 verworden tot een „daalkoers". De Belg liet zijn perfect gemodelleer de knechten het peloton op het glooiende en uitste kend geasfalteerde parcours tussen Milaan en de voet van het laatste bergje Poggio bij elkaar houden. Vervolgens zette Merckx zich aan kop van de groep, reed zo hard mogelijk naar boven en stuurde op onnavolgbare wijze over de kronkelige en gevaarlijke weg naar beneden. Zo won Merckx sinds "66 zeven keer de „primavera" en werd hij absoluut recordhou der. Soms kon iemand hem volgen, maar die renner werd eenvoudig verslagen in de eindsprint. Jan Raas zei zaterdag na zijn fantastische triomf: „Ik heb Merckx op televisie weieens zo zien winnen. Ik heb ook over zijn zeges gelezen. Zoals Merckx het deed, dat was de enige manier. Met die theorie heb ik geoefend en toegeslagen op het moment dat ik sterk was." Jan Raas (24) was beresterk toen hij zich zaterdag op de verjaardag van de heilige Sint Jozef in Milaan temidden van 230 andere renners opstelde voor de 68e klassieke MilaanSan Remo. Tijdens de voorbe spreking was de Nederlandse kampioen op voorspraak van ploegleider Florent van Vaerenbergh door alle Belgische en Nederlandse Frisol-coureurs als kopman aanvaard. Raas had zich van de ploeg veruit het beste getoond in de voorwedstrijden. Winnaar van de eerste etappe van de Ronde van de Middellandse zee, tweede in de omloop het Volk (achter Maertens) en ook uitblinker in ParijsNice met dagelijks ereplaatsen en de negende positie in het eindklassement. Kort ge zegd: Raas had laten zien dat hij een klassieker kon winnen. Jan Raas wist ook precies wat hem te doen stond. „Natuurlijk", verklaarde hij tater met een lach om de lippen en glinsterende ogen achter de glazen van zijn „fondsbrilletje", „winnen zoals Merckx". Gedurende 270 van de 288 af te leggen kilometers handhaafde Raas zich in de voorste helft van het peloton. De ■■■■HM HH8 ontsnapping van de Zwitser Uli Sutter na 60 kilometer in gezelschap van de Italiaan Algeri interesseerde hem niet. Die „naamlozen" mochten gerust vijf minuten voorsprong (na 150 kilometer) nemen. Raas maakte zich ook niet ongerust toen Hennie Kuiper, Clively, Paolini, Rossignoli, Ocana en Godefroot de twee vluchters gingen inlopen en na ruim 200 kilometer zo'n twee minuten voorsprong hadden. Dergelijke pogingen waren gedoemd te mislukken, omdat in de finale de echte favorieten zoals Moser, Merckx. Maer tens en De Vlaeminck het tempo van de grote groep drastisch omhoog zouden schroeven. De finale ging in op de Turchino. Op die helling werd het peloton gehalveeerd en kreeg Jan Raas en lekke band. „Ikmoest zeker een minuut wachten voor ik Van Wesemael (Belgische ploegmaat) een ach terwiel kreeg". Raas maakte zijn achter stand echter snel goed en was weer in het voorste gelid toen tijdens de beklimming van de voorlaatste berg, de Capo Berta, de kopgroep van acht werd ingelopen. - -S-.; v. DEN HAAG Bert Scheu- neman de winnaar van de Ronde van Zuid Holland, werd gisteren In Essex (En geland) tweede In een wed strijd over 146 kilometer. De Brit Jones zegevierde en Arle van Houwellngen kwam op de vierde plaats. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tweede Batavus Lenterace voor dames In Den Haag over vijftig kilometer Is zaterdag gewonnen dor Tineke Fop ma uit Sommelsdljk. Zij ver sloeg In de eindstrijd Kee- tle van Oosten-Hage. Op de derde plaats eindigde Truus van der Plaats. Deze drie meisjes waren met nog drie rijdsters ge vlucht uit het peloton. Vijf tig meter voor het einde ging Keetle van Oosten-Ha ge nog aan de leiding, maar toen werd ze plotse ling verrast door Tineke Fopma die zeer fraai won. ■HHHHI DEN HAAG De overwinning In de wielerklassieker, de 24e Ronde van Zuid Holland, is gegaan naar de renner, bij wie talent en kracht hand In hand gaan. Bert Scheuneman ging zaterdagmiddag voor het winkelcentrum In Loosduinen na 155 kilometer als eerste over de eindstreep. De renner uit de Soka-ploeg van Ben van Erp heeft er enorm veel voor moeten doen. Immers, bij de 22-jarlge Scheuneman uit Veendam kwam In deze klassieker pech om de hoek kijken. Al snel kreeg hij een lekke band en moest hij door zwoegen van zijn ploeggeno ten terug worden gebracht In het rennersveld. Samen met Frits Pirard (Amstel) reed hij door naar een kopgroep. Enkele dizende meters voor het eind liet hij ploeggenoot Peer Maas (Huybergen) en Michel Ja cobs (Bingelrade) in de steek en ging er alleen vandoor. De dolge lukkige Scheuneman in een klet snat shirt: „Ik wist dat ik dit sei zoen enorm snel in vorm zou zijn. Dat is in feite niet zo moeilijk geweest, omdat er een eigen man in de kopgroep verbleef. De sa menwerking in onze ploeg is enorm goed. Ik ga een goed sei zoen maken. Dit jaar heb ik meer de gelegenheid dan anders om te trainen. Ik zit namelijk in dienst tot eind juli en krijg in Breda erg veel vrij". Bert Scheuneman is een renner die al eerder de aandacht trok. Hij BES9SSHBBSHB9BBBSSE3SSB (Van onze sportredactie) Een tegenstander viel van zijn fiets toen deze LOOSDUINEN Vlak voor de eindstreep van de sprint aanzette en viel tegen Hoekstra aan. de Ronde van Zuid Holland kwam een van Even leek het erop dat de situatie ernstig was de meest strijdlustige renners Piet Hoekstra met de man uit Winschoten. Met enkeie van de Batavusploeg ten val. Het was het hechtingen in zijn been kon hij vanuit het enige ongelukje in de klassieker. ziekenhuis weer huiswaarts keren. is militair kampioen, won vorig jaar een wedstrijd in Schotland en een „tweedaagse" in het Duitse Gel- senkirchen. Vorige week zegevier de hij nog in een koers in Duits land. Gelukkig Rond elf uur ging de Ronde van Zuid Holland zaterdag van atart voor het schaatscentrum De Ui thof In Den Haag. De renners moesten eerst, geneutraliseerd de stad door. Maar enkele ren ners kregen al snel pech. Trou wens het was levensgevaarlijk om over vele tramrails te gaan. Gelukkig geen ongelukken. De 110 renners startten pas voor het Wilhemus-terrein in Voorburg. Daar was het zaak om gelijk voor aan te bivakkeren, anders kon je het wel vergeten. Bij Zoetermeer was het peloton al kapot. Een groep van veertig renners was weg. Bij Koudekerk aan de Ussel had deze groep een voorsprong genomen van vijftig seconden op een tweede groep en 1.45 secon den op een derde ploegje. In Alp hen aan de Rijn, na 45 kilometer ontsnapten drie renner. Ger Schip per (Batavus). Riny Langkruis (Bleu de Nil) en Van der Steen uit de Militaire ploeg, namen 24 se conden voorsprong. Maar deze drie renners werden teruggehaald door de hoofdmacht, waarin Piet Hoekstra erg veel werk deed. Er ontstond een kopgroep van 22 renners die een voorsprong nam van zestien seconden op een twee de gezelschap. Zowel in de eerste als in de tweede groep verbleef nog steeds niet Bert Scheuneman. nooit weten wie, die na zijn opga ve per ambulance werd wegge voerd maar kilometers later een vriend herkende en niet kon wor den tegengehouden door broe ders. Later passeerde hij de finish of niets was gebeurd. Met de handen omhoog gaat Bert Scheuneman over de winnaar van de Ronde van Zuid Holland is vroeg in vorm. Toen de hagel en regen met grote vrachten neerkwam In Waddlnx- veen hadden vijf renners halver wege de koers de durf om weg te springen: Egbert Koersen, Wim Gomes, Hans Langerels, Henk Mutsaers en Henny Lenenburg. Zij bouwden een voorsprong op van rond de minuut. In het grote peloton ging echter met eland door. Veel kopwerk werd er ge daan door Van Houwellngen, Mi chel Jacobs en Frlts Pirard. Inmiddels ging er nog een groepje van zes renners achter de eerste groep aan. Bij 's-Gravenzande was er in ieder geval een grote kop groep van dertien renners met daarin natuurlijk Bert Scheune man. Met nog tien kilometer gin gen vier renners aan de leiding: Martin Visser (Amsterdam), Ben Oostenbosch (Eindhoven), Peer Maas en Michel Jacobs. Ruim hon derd meter daarachter bevonden zich Bert Scheuneman, Tonny Gruyters (Lieshout) en Frits Pirard. Achter deze renners volgde op afstand een grote groep van vijftig renners. Zij hielden geen hoog tempo aan, zodat tussen de West- landse kassen al snel duii werd dat de beslissing zo goef gevallen was. A De laatste kilometers, over f door de organisatoren aange, digd slecht wegdek, was voori Scheuneman de kans om at weg te springen. Zijn tactiek j helemaal op en hij won zoal! wilde. De grote groep was bJ andere twee renners gekomer'V zo flitsten zij massaal over eindstreep. De tweede plaats i ook voor Soka in de persoon! Peer Maas. Michel Jacobs uiPN ploeg van Union werd derde, fjj Ploegleider Riny Wagtmans died' rige week al succes had in de M1* van Zwolle met Joop Ribbers^ ben net zo tevreden met derde plaats als met een oveife ning. Jacobs heeft nog niet 8 grote vorm en als hij misschu w het eind mee was gegaan, wasa de tweede Soka-renner aan wiel gebleven en was de zege ook ontgaan." Tony Gruyters (De Uitkomst) i vierde voor de zwoeger van^' eerste uur Frits Pirard. n£ ARTHUR VAN RIJS jj Voor Jan Knippenberg, was het atletiekgedeelte uit de gen vierkamp een peuleschil. Hij is dan ook in training om het wereldrecord 24 uur aan te vallen. een bezemwagen, de weg kwij traakten. Het moet als schoon- heidsfout beschouwd worden. Vol gend jaar zijn ze er allemaal weer bij, de twaalf uitvallers, de drie echtparen, de 84-jarige spperfitte Hagenaar en ook organisator Dieben, die bij de finish maar woorden kon stamelen. „Ik 6 dood," sprak hij. En dat was n dan menig ander. I KEES KOONc Foefjes Jan Stender, de 70-Jarlge ex- coach van HZC De Robben haal de het ook niet maar vond het niet nodig foefjes uit te halen. Verdrietig drentelde hl] rond In de buurt van de kleedkamers waar kluwen bezwete atleten vochten om een douche. In colbert en korte broek deed hij zijn droevige verhaal. „Na achttien kilometer werd mijn rechter been stijf. Ik kon de boel wel forceren, maar morgen wil Ik liever weer gewoon gaan werken." Het lijkt misschien verschrikkelijk dat vele lopen, maar ik wil graag mijn grenzen leren kennen." Daarom loopt Jan Knippenberg re gelmatig hard van het Noordhol landse Castricum zijn woonplaats naar Hoek van Holland voor een bezoek aan zijn ouders. Daarom zal hij straks zo'n 350 kilometer trainingsarbeid verrichten per week. En daarom behoorde de 28-jarige atleet tot de deelnemers aan de Uithoudingsvermogen Vier- kam, voor de eerste keer maar zeker niet voor de laatste keer. „Ik kreeg ruzie met een paar wande laars die riepen: Kan je niet wat langzamer lopen. In Engeland springen ze mooi allemaal opzij. Al loop je in je korte broek in Lon den." Jan Knippenberg zal die er gernis vergeten en een volgende keer weer meedoen ^an de vier kamp. Ondanks de chaos in de wielertocht zaterdag, waar sommi gen door pech en het gebrek aan De laatste meters van een dertig kilometerloop die voor sommigen een martelgang was. Voorop een „trimmer" (B. Gerritsma met nummer 199) op de hielen gezeten door H. Schols, een vierkamper die het de moeite waard vindt de armen omhoog te steken. Hij heeft dan ook een wonderlijke prestatie geleverd. DEN HAAG Jan Knippenberg Is gisteren weer voor een trimmer uitgescholden en hij heeft zich er, geheel terecht, boos om gemaakt Passend commentaar, vergezeld van een vernietigende blik was het deel voor de argeloze strandwandelaar die ook niet kon weten getuige te zijn van een primeur voor Nederland. Het veelkleurig gezelschap dat zich op het strand tussen Kijkduin en Hoek van Holland ploeterend een weg baande tussen foeterende wandelaars was bezig aan een wonderlijke prestatie. Dertig kilometer hardlopen heette de finale van de Uithoudingsvermogen Vierkamp, voor het eerst In Nederland gehouden en waarin de 108 heren en drie dames eerder In het weekeinde veertig kilometer hadden geschaatst, tachtig kilometer gefietst (op chaotische wijze), en ook drie kilometer gezwommen. „Dat heeft natuurlijk niet meer met trimmen te maken," sprak Jan Knippen berg na afloop van het kwartet Inspanningen zonder een zweempje vermoeidheid te verraden, „ledereen gaat hierbij tot het uiterste." Toch waren er nog lieden in de (overigens niet genoeg te loven) organisatie die meenden bezig te zijn met een zuiver recreatief even ement. Vergeet het maar. Een blik op de binnenkomst van het uiterst lang gerekte lopersveld naast „vierkampers" startten voor de dertig kilometer ook nog eens een kleine driehonderd „trimmers" sprak boekdelen en vernietigden de idealen van sommige organisa toren. Er waren atleten die apa thisch van vermoeidheid de laatste meters aflegden, daarbij soms ge holpen door meehollende familie leden. Er was er een, paars van inspanning, met een speen tussen de tanden geklemd. En ook was er die oplichter, de organisator zal

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22