ran Agt irriteert PvdA jandhi reedt af na Nederlaag Deining rond vervroegd pensioen nwoner Lisse komt om jij brand in woning lies is „het grote geld99 12 „de rotzooibeu Wal 611 Schip I Vee] bewolking Dure koffie brengt prijsbeleid in gevaar [ISIS OM GRONDPOLITIEK LEVENSGROOT Twee doden bij botsing in Noordwijkerhout Spelen Peters dubieus FC Ben Haag test Tsjech Toeschouwer verongelukt Rijvers weg? 19 2cid6c0ouxcmt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80. jaar 147.70. losse nummers: 55 cent Maandag 21 maart 1977, 67e jaargang no. 206S8 Deel 1 serie „Tussen wal en schip" op Ned. II om 20.25 uur. Om 22.05 uur Achter het nieuws met Viktor Stern. Ned. I om 20.40 uur speelfilm „The Satan Bug" en om 22.55 uur „Van beroep: orkestlid". Veel bewolking en overwegend droog. Matige, af en toe krachti ge noordoostelijke wind. Minima omstreeks 3, maxima morgen circa 8 graden. Morgen: Zon: 6.3918.57. Maan: 7.29—22.02. Schev. hoogw.: 4.44—16.57. Laagw.: 0.28—12.53. onze radio- en tv- red actie) ERSUM In de verschenen lies Bouwman ge- biografie zegt een teleurgestelde Mies, dat zij schoon ge noeg heeft van „het gro te geld en de rotzooi". Zij laat verder weten te wülen stoppen met het grote amusement, maar nog volop plannen te zit ten voor ander tv-werk. Wat haar in de tv-wereld vooral tegenvalt is dat vrienden soms vijanden blijken te zijn. Morgen komen wij uitgebreid op dit boek terug. DEN HAAG - De voortdurende verhoging van de koffieprijs kan de doelstelling van de regering om de prijsstij ging dit jaar tot 6 pro cent te beperken, wel eens in gevaar brengen. Minister Lubbers van Economische Zaken zei dit zaterdag in een ra diointerview. Drs. Lubbers sprak de vrees uit dat het dit jaar wel niet zal blijven bij de prijsstijging van 78 cent, die deze week in gaat Bij elke prijsverho ging hebben deskundi gen gedacht dat de top was bereikt, maar de stijgingen gingen door en ook nu is de kans op verdere prijsverhoging groot zo waarschuwde de minister. „Eigenlijk een krankzinnige situa tie", zo karakteriseerde hij de toestand. itii onze parlementaire redactie) HAAG Het conflict in het kabinet om eer^ondpolitiek is het afgelopen weekeinde weer opgelaaid. De gemoederen zijn opnieuw tJt geraakt nadat minister Van Agt zaterdag jns een televisie-interview olie op het smeu- vuur gooide door een paar harde uitspraken >ver de progressieven te doen. Vanmiddag kabinet opnieuw bijeen gekomen om de te mogelijkheden tot het bereiken van een iromis over de grondpolitiek te bespreken, olitieke kringen worden de kansen op een -^tijdig einde van het kabinet nu groter ge- dan ooit. ster Van Agt wekte de woede van zijn pro- sieve collega's en ook van ARP-minister Boersma toen hij zaterdagavond in een uitzending van de NCRV-actualiteitenrubriek „Hier en Nu" verklaarde, dat het afgelopen is met het kabinet als de progressieven deze week geen stap willen doen in de richting van het CDA-standpunt over de grondpolitiek. PvdA-minister Duisenberg (Financien) liet gister avond in een uitzending van de VARA-radioru- briek „Dingen van de dag" weten, dat hij verbij sterd was door wat Van Agt had gezegd. De minister herinnerde eraan, dat het juist de pro gressieven zijn geweest die, op voorstel van Van Agt, de bereidheid hebben getoond om hun stand punt tegenover het wetsontwerp ten gunste van het CDA te herzien. Hij achtte het compromis voorstel dat de PvdA vorige week heeft ingediend al een belangrijke stap in de richting van het CDA. „Wij wachten nu op voorstellen van Van Agt en niet omgekeerd", aldus Duisenberg. ARP-minister Boersma (Sociale Zaken) reageerde bijzonder geprikkeld op de uitlatingen van Van Agt Voor hem waren de woorden van de CDA- lijsttrekker een volslagen verrassing. „Er is geen enkel overleg met de confessionele collega's in het kabinet aan vooraf gegaan", aldus Boersma, die daaraan toevoegde dat hij niet via de televisie wenst te horen, wanneer hij wordt geacht af te treden. „Ik vertik het om op zo'n manier mond dood te worden gemaakt", zo zei hij. Mr. Aantjes, die momenteel fungeert als CDA- fractievoorzitter, heeft getracht de uitspraken van Van Agt enigszins te verzachten. „Van Agt wil juist een kabinetscrisis voorkomen. Het is onmis kenbaar dat de standpunten in het afgelopen weekeinde verhard zijn, maar de progressieven moeten ook eens bij zichzelf nagaan in hoeverre zij daaraan door hun houding hebben bijgedra gen", aldus Aantjes. Hij wees erop, dat het van groot belang is, dat de christen-democratische bewindslieden ten aanzien van de grondpolitiek eenzelfde lijn trekken. PvdA-fractieleider Van Thijn tenslotte noemde de dreigementen van Van Agt onredelijk. „Het is bovendien verbazingwekkend, dat een man die veertien dagen lang weigert in de Kamer te ver schijnen, nu plotseling als een duivel uit een doosje op de beeldbuis verschijnt om de PvdA de wacht aan te zeggen. Ik leid hieruit af, dat Van Agt nu wel bereid en in staat zal zijn om dinsdag het debat over de grondpolitiek in de Tweede Kamer voort te zetten', aldus Van Thijn. V DELHI (Rt/AP) Indira Gandhi treedt vandaag af als nier van India na de zware nederlaag die zij persoonlijk en Congrespartij bij de parlementsverkiezingen van vorige week {ben geleden. Zelf verloor zij baar zetel in het kiesditrict Rae eli, waar haar grote politieke tegenstander Raj Narain veel r stemmen behaalde. Maar ook de Congrespartij lijkt af te enen op een landelijke nederlaag, die morgenavond precies :nd zal zijn. ppositiepartijen, waarvan er verscheidene zijn verenigd in de rkoepelende Janata-partij, zijn vanmorgen besprekingen begon- over de vorming van hun eerste regering. In de dertig jaar s de onafhankelijkheid van India heeft de Congrespartij onaf- roken geregeerd. Bovendien is het in India niet eerder voorgeko- dat een premier bij verkiezingen werd verslagen, ar niet alleen mevrouw Gandhi werd na elf paren premierschap Slagen, ook haar zoon Sanjay die de laatste jaren zoveel invloed de politiek heeft uitgeoefend, verloor in zijn kiesdistrict. Daar- lijkt voorlopig een einde te zijn gekomen aan de politieke cht van deze grote familie, die India in de persoon van Motihal iroe mede naar de onafhankelijkheid leidde, en die het land er Jawaharlal Nehroe, de vader van Indira, hoog deed stijgen Ie achting der wereld. zijn de simpele plattelanders die Indira Gandhi en haar partij nederlaag hebben toegebracht, voornamelijk om de noodtoe- nd die 21 maanden van willekeur heeft mogelijk gemaakt, nmorgen heeft waarnemend president Jatti de noodtoestand ieheven, die was afgekondigd nadat een rechtbank mevrouw ndhi schuldig had bevonden aan schending van de kieswet. Dit mis hield in dat zij gedurende zes jaar geen gekozen ambt meer cht vervullen. De premier werd later door het Hooggerechtshof i vervolging ontslagen, nadat zij onder de noodtoestand de swet met terugwerkende kracht had gewijzigd. Dode bruinvis aangespoeld in Scheveningen Deze één meter lange bruinvis is gistermiddag dood aangespoeld op het Scheveningse strand ter hoogte van Kijkduin, waar strandwandelaars het kadaver van het dier vonden. Waar het dier vandaan komt, is nog niet duidelijk. Het lijk van de bruinvis is gisteren meteen overgebracht naar het politiebureau aan de Soesterbergstraat, waar het een dag heeft gelegen. Vandaag heeft het Museum van Natuurlijke Historie In Leiden de dode vis afgehaald voor een nader onderzoek. NOORDWIJK Bij een frontale botsing op de Duinweg in Noordwijk zijn gister avond rond de klok van acht uur twee jongemannen uit Noordwijkerhout om het leven gekomen. Het zijn de 23-jarige A. P. van der Voorn en zijn vriend, de 24-jarige J. P. T. Duivenvoorde. De eveneens uit Noordwijkerhout afkomsti ge Rita Nijman liep ernstige snijwonden op. Haar vriendin Tineke Bax uit Voorhout, die evenals Rita achterin de auto zat, moest met ernstige verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden gebracht Zij was tot aan vanmorgen nog steeds niet bij bewustzijn. De bestuurder van de tegenligger de 23-jari- ge A. M. v.d. V. uit Sassenheim liep geen noemenswaardige letsel op. Hoe het ongeval precies heeft kunnen gebeuren heeft de politie van Noordwijk nog niet kunnen ach- I terhalen. Vermoedelijk raakte de tegenligger ivan zijn weghelft af. Hierdoor heeft de bestuurder van de auto met de vier jonge mensen de tegenligger niet meer kunnen ontwijken. Vijf mannen Charta-77 nog gevangen PRAAG (AFP) - Na de vrijla ting van Frantisek Pavlicek af gelopen donderdag door de Ts- jechoslowaakse autoriteiten worden nu nog vijf voorman nen van de Charta-'77 een groepering, die ijvert voor men senrechten, vastgehouden. Het zijn de dramaturg Vaclav Havel, de vroegere journalist Ji- ri Lederer, de voormalige thea terdirecteur Otto Ernest, Ales Machacek en Vladimir Lastuv- ka. Beide laatsten komen uit Bohemen. Alle Tsjechoslowaken, die tij dens of kort voor de begrafenis van Chartaleider Jan Patocka voor verhoor waren meegeno men zijn op vrije voeten gesteld. De 24-jarige John de vaaisteniet is zondagmorgen vijf uur bij een felle uit- ode brand in zijn ouderlijke ing aan de Prinsessestraat i Lisse om het leven gekomen, slachtoffer kon niet tijdig Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant als nog gebracht. uit het brandende pandje in het oude dorpsgedeelte van Lisse ontkomen, doordat hij het raam in de dakkapel van zijn slaap kamer niet kon openkrijgen. Zijn moeder wist aan het vuur te ontsnappen door uit het da kraam van haar slaapkamer te springen. Met lichte verwondin gen is zij opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Het vuur werd zondagmorgen omstreeks yijf uur door een van de omwonenden ontdekt. Toen de brandweer van Lisse arri veerde, sloegen de vlammen al uit de beneden- en zolderverdie- nincr van hot nanrtio Movrnnw De Kwaaisteniet was toen de brandweer arriveerde al uit het dakraam gesprongen. In het pandje woonde mevrouw De Kwaaisteniet met nog twee thuiswonende zoons. Een van de zoons was naar een feestje en kwam in de nacht van zaterdag op zondag niet thuis. De brand is ontstaan op de be nedenverdieping van de woning. De brandweer had het vuur bin nen drie kwartier onder contro-, le. De naastgelegen woningen raakten door de brand ontzet en liepen waterschade op. Het juis te bedrag van de schade is nog niet bekend, maar beloopt vele „Verkiezingsstunt Den Uyl" Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - WD-fractieleider Wiegel heeft de aankondiging zaterdag van pre mier Den Uyl, dat over 4 tot 5 jaar iedereen in Nederland op 64-jarige leeftijd met pensioen zal gaan, een goedkope ver kiezingsstunt genoemd („om de stemmen van oudere kiezers te winnen"). Ook van andere zijden is twijfel geuit over de haalbaarheid van de verwachting van de minister-president. Zo heeft minister Lubbers laten weten, dat naar zijn mening stellig niet iedereen op die termijn met pensioen zal gaan. Hij sloot niet uit, dat vervroegde pensionering, en dan op vrijwillige basis, in meerdere bedrijfstakken dan thans het geval is zal worden ingevoerd, maar algemene vervroeging zag hij niet op de door Den Uyl genoemde termijn. Volgens WD-fractieleider Wiegel gaat een vervroeging van de pensioenleeftijd zeker een miljard per jaar kosten. Nog afgezien van het feit, dat hij verplichte pensionering als bedilzucht ziet, vond de heer Wiegel het beter, om geld te besteden aan verbetering van bestaande pensioenrechten. Samen met zijn fractiegenoot Rietkerk heeft Wiegel de regering vandaag vragen gesteld over de uitlatingen van Den Uyl. De Leidse hoogleraar en sociaal verzekeringsdeskundige prof. Halberstadt heeft zich optimistischer uitgelaten over de mogelijkhe den. Tegenover vervroegde pensionering ziet hij aanzienlijke bespa- \rigen op het gebied van sociale u^keringen, omdat de feitelijke ADVERTENTIE fit W VANDAAG TIEN DEN HAAG De kans dat Jan Pe ters komend weekeinde In het zeer belangrijke treffen met de Belgen, voor de kwallflkatle voor het wereldkam pioenschap voet- bal In Argentinië, PAGINA S ,de p»rt|i zijn Is niet groot De kleine Nlj- qse spelbepaler, die In de laatste Interland van het Oranjeteam tegen Engeland op Wembley inter nationale bekendheid verwierf door zijn twee doel punten was zaterdag afwezig In het duel NEC-EInd- hoven wegens een knieblessure. Dezer dagen wordt bezien of Peters beschikbaar kan zijn. Belhamels worden steeds vindingrijker op de voetbalvel den. De tijd van clo setrollen die op het gras worden ge gooid lijkt voorbij te zijn sinds andere fenomenen hun in trede hebben ge daan. Ruud Geels en Jan Jongbloed beleefden een ge heel nieuwe erva- ring. Bij Ajax—FC t Twente werden er varkenspoten over het hek gegooid en fjtw bij AZ—FC Amstor- dam grabbelde Jan Jongbloed een aan steker uit zijn doel gebied. Of beide soorten projectielen ook een symboli sche betekenis had den is niet bekend. Bij Excelsior—For- tuna SC kreeg grensrechter Gerrit Wissing een onge kookt ei in de nek. Wissing raakte er niet door van de kook, hij waste zich even en trok een nieuw jasje aan. Een conducteur van de spoorwegen liep een blauw oog op toen hij werd be laagd door een sup porter van FC Ut recht. De rel len schopper, de 20-ja- rige A. R., werd door de politie aan gehouden. Acht collega's ondergin gen hetzelfde lot. (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag test komende vrijdag da Tsjechische aanvaller Stanlslav Musllec In het oefenduel tegen het Belgische Union St Glllolse In Bn/sset. FC Don Haag Is In contact gekomen met de In West-Dultaland bil een amateurclub In Frankfort spelende Musllec vla Vaclav Jezek. De huidige bondscoach van Tsjecho-Slowakije en voormalig trainer van FC Den Haag beval de tweebenige aanvaller van harte aan bij Anton Malatinsky. Vrijdag wordt in Brussel bezien of Musilec in aanmerking komt voor een contract. Problemen hoeven daarbij niet te bestaan, want de beide andere buitenlandse spelers van de club. Albertsen en Perazic hebben de Nederlandse voetbalnationaliteit. WIJNANDSRADE Een dode en zes gewonden, van wie twee ernstig, vielen gisteren in het Limburgse Wijnandsrade tijdens motorraces. Het slachtoffer was de dertigjarige vrouw M. Cramers, die zich in het publiek bevond toen de machine van de coureur Jan Souren in een slip raakte en via een dubbele rij strobalen en een houten afrastering op de toeschouwers inreed. Volgens de politie was het circuit uitstekend beveiligd. Tijdens de training voor een Formule 5000 autorace in Melbourne is de Australiër Max Ste wart ernstig ge wond geraakt toen zijn Lola met de bo lide van Schuppan in botsing kwam. Schuppan bleef on gedeerd. EINDHOVEN Naar verluidt It de mogelijkheid dat Kees Rijvers ten het eind van dit seizoen zijn con tract bij PSV ver lengt wat minder groot De oefen- meester van de huidige landskam pioen zou reeds onderhandelingen hebben gevoerd met een Franse club. Een Indicatie dat Rijvers uit Eindhoven wenst te vertrekken Is het feit dat zijn huls al te koop zou staan. Feyenoord mocht een puntje inlo pen op Ajax Onderaan de ranglijst gaat het er somber uitzien voor Amsterdam en De Graafschap.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1