blijft Koos Verstappen te licht bevonden in zwaardere klasse iespijn weg: zege Buitenzorg WERELDRES0R13 IN ALMA ATA Vergoedingen voor atleten ZIJDELINGS anders 9eelt de loofdprijs ÏN De achtste partij In de 9 0 amp'tussen de Braziliaan ^jue Mecklng en de Rus Lev ende 0aiev8kl '3 ln Luzern na 64 i In remise geelndlgd. Poloo- ikl leidt nu met 4,5 - 3,5. ^*jech Vlastimil Hort heeft in ivik de tiende partij in de imp tegen de Rus Boris jci gewonnen. De stand is nu 15-5. partij voor de kandida- tussen de groot- Viktor Kortsnoj en Tigran zaterdag in II Ciocco 25e zet van wit in remise geëindigd. De stand is nu 3,5 - 3,5. Td6-d8 Tb5- De achtste partij in de match Mec- king-Poloegajevski had het volgen de verloop: Kekamf Mrs Vik is Wit: Mecklng Zwart: Poloegajevski 1. e2-e4 c7-c5, 2. pg1-f3 d7-d6, 3. d2-d4 c5xd4, 4. Pf3xd4 Pg8-f6 5. Pb1-c3 Pb8- c6, 6. Lc1-g5 e7-e6, 7. Dd1-d2 A7-a6, 8. o-o-o Lc8-d7, 9. f2-f4 b7-b5, 10 Pd4xc6, Ld7xc%, 11 Lf1-d3 Lf8-e7, 12. e4-e5 d6xe5, 13. F4xe5 Pf6-d7, 14. Lg5- xe7 Dd8xe7, 15. Dd2-f4 Pd7-c5, 16. Pc3-e4 Lc6xe4. 17. Ld3xe4 Ta8-c8, 18. Kc1-b1 o-o, 19. Td1-d6 Pc5xe4, 20. DI4xe4 Tc8-c4, 21. De4-e2 a6-a5, 22. Th1-d1 Tc4-c5, 23. De2-e3 De7-c7, 24. Td1-d2 b5-b4, 25. De3-f4 h7-h6, 26. b2-b3 Tc5-b5, 27. D(4-e4 Dc7-c5, 28. 29. Tdxf8 schaak f4 Tb8-c8, 31. Dc5-c3, 32. Df4-d4 Dc3xd4, 33. Tc8-c5, 34. Td4-e4 Kf8-e7, 35. a2-a3 b4xa3. 36. c2-c4 f7-f5, 37. E5xf6 Ke7xf6s 38. Kb1-a2 e6-e5, 39. Ka2xa3 Kf6-f5, 40. Te4-e2 e5-e4, 41. Ka3-b2 a5-a4, 42. Kb2-c3 a4xb3, 43. Kc3-d4 Tc5-e5, 44. Te2-f2 schaak Kf5-e6, 45. Kd4-e3 Te5-f5, 46. Tf2-d2 Tf5-f3 schaak. 47. Ke3xe4 Tf3-c3, 48. Ke4-d4 Tc3-c2, 49. Kd4-d3 Tc2-c1, 50. Td2-b2 Tc1-h1, 51. Kd3-c3 Ke6-d6, 52. Kc3-b4 Kd6-c6, 53. Kb4xb3 Kc6-c5, 54. Tb2-e2 Th1-b1 schaak, 55. Kb3-c2 Tb1-b4, 56. Kc2-d3 Tb4xc4, 57. Te2-e4 Tc4-c1, 58. Te4-g4 g7-g5, 59. Tg4-a4 Kc5-d5, 60. Ta4-a6 Kd5-e5, 61. Ta6xh6 Ke5-f5, è2. Kd3-d4 Tc1-c2, 63. Th6-h8 Tc2-d2 schaak, 64. Kd4-e3 Td2- a2, remise. Viktor Kortsjnoj diende opnieuw een protest in tijdens zijn duel tegen Petrosjan. ALMA ATA Ca schaul:!op van Noorwegen en Rusland heeft dit weekeinde op de unieke baan van Alma Ata voor een schitteren de uitsmijter van het seizoen 1976/1977 gezorgd. Tijdens de landenwedstrljd, die overigens met 240-216 docv de Russen werd gewonnen, gingen drie wereldre cords aan scherven. De Rus Ser- gej Martsjoek, die een week eer der fonkelende wereldrecords op de 3000 en 5000 meter liet afdruk ken, werd zaterdag de eerste rij der In de historie die op de vijf kilometer de grens van zeven mi nuten doorbrak met een tijd van 6.58,88. Even later werd hij ge volgd door de Noor Kay Arne Stenshjemmet, die met 6.57,10 meteen wereldrecordhouder werd. Gisteren vestigde Jan Egil Sotor- holt twee wereldrecords. Op de 1500 meter overtroefde hij met 1.55,18 de toptijd van Hans van Helden (1.55,61). Ook de Rus Vla dimir Lobanov, die eerder in Alma Ata tot een officieuze tijd van 1.53,8 kwam, bleef met 1.55,44 onder het oude wereldrecord. DUSSELDORP Het bestuur van de Internationale Atletiek Federatie heeft tijdens zijn vergadering van dit weekeinde te Dusseldorp besloten de amateurbepallngen enigszins te verruilden. Het zal atleten zijn toegestaan in de toekomst ook voor trai ningsperioden een zekere fi nanciële compensatie te ont vangen. Forse streep Afgelopen week is er een forse streep gezet onder een stukje voetbalhistorie. Met de uitschakeling van Feyenoord in - het was belangrijkheid - betreft derde Europese bekertoer nooi lijkt voorlopig een eind gekomen aan opval lende verrichtingen van vaderlandse clubploegen op Internationaal niveau. Vorig jaar reikte PSV nog tot de laatste vier in de editie der landskampioe nen, dit jaar sneuvelde de laatste Nederlandse verte genwoordiger al in de kwarteindstrijden. De af brokkeling die zich al eni ge jaren geleden inzette is daarmee onderstreept. Boot aan Maar niet alleen in ons land zijn reputaties vers plinterd. Het eens zo trot se Bayern München, drie maal winnaar van Europa Cup I, moest tevens on dervinden dat succes ken nelijk niet eeuwig kan du ren. De Duitse kampioens- ploeg, die nogal eens for tuin kende bij zijn opmars naar erkenning, speelt in de Bundesliga een wat on dergeschikte rol, maar kon zich dankzij Europees prestige in de (financiële) race houden. Nu is een bron van inkomsten voor de Beierse club weggeval len en steekt onmiddellijk het risico van grote tekor ten de kop op. Clubs als Bayern München hebben zich op grond van interna tionale successen grote geldelijke verplichtingen op de hals gehaald. Als een geldstroom opdroogt ontstaan er meteen moei lijkheden. Dat heeft eens te meer aangetoond dat het bouwen op gehoopte goede resultaten soms op drijfzand gebeurt. Terug schroeven van de verplich tingen kan op korte ter mijn vaak niet. En dan is de boot meestal pas goed aan. Gekonkel Een kleine maand geleden vond de Atletiekunie na eindeloos zoeken een coördinator. Vanuit het bestuur werd steeds op grote spoed aangedron gen, omdat de opbouw voor het seizoen teloor dreigde te gaan. Nog steeds is er niets gebeurd en van sommige atleten en atletes is bekend, dat zij de centrale training no de missen en moéten aan modderen. Een ongeloo flijke situatie, na een sei zoen waarin de nationale atletiek het absoluut diep tepunt bereikte. Anton Huiskes, de man die door de KNAU als trainerscoor- dinator in de arm is geno men, wil niet over één nacht ijs gaan, voordat hij- „zijn" team voorstelt. Dat is zijn goed recht. Hij mag zich echter niet laten beïn vloeden door gekonkel in het zo gevoelige wereldje, waarin allerlei ex-coaches staan te dringen - al was het alleen maar om de (goede?) naam - om door Huiskes in de armen te worden gesloten. Anton Huiskes, die al vele be sprekingen met kandida ten achter de rug heeft, moet snel beslissen en niet talmen.-Wil hij de be hoeftige atletiektop niet nog meer de dupe te laten worden. Kopie Het is de vraag of de bu- dobond niet te hoog grijpt door in navolging van de succesvolle open Neder landse judo-kampioen- schappen ook een open toernooi voor karateka's te organiseren. Zaterdag avond bleek in sporthal Overbosch, dat slechts en kele landen voor dit toer nooi hadden ingeschre ven, zodat deze kampioen schappen bijna een kopie werden van de Nederland se kampioenschappen, die twee maanden geleden in Amsterdam zijn gehouden. Gezien de hegemonie, die Nederland op het gebied van vechtsporten in Euro pa inneemt, zal deze situa tie in de toekomst nauwe lijks veranderen, en zal dit internationale toernooi niet meer zijn dan een demonstratie van de Ne-, derlandse karateka's. 5.0 fi onze sportredactie) ISENAAR Het vertrouwen was er weer maal bij Manza Buitenzorg. Het heroptre- van de nu zesjarige draver was mislukt lllversum. Tweemaal faalde de anders zo «we draver. Maar trainer Wlm Dulvenvoor- Ikwam achter de oorzaak van het falen. Inares Rleka Caransa vertelde voor de rs gistermiddag op Dulndlgt: „Als een kind tns pijn heeft dan kan hl] dat vertellen. paarden Is dat anders. Manza had last kiespijn. Hij kon het „bit" maar moeilijk otyjn mond houden. De kies Is eruit en o'daag gaat hij winnen, let maar op". 'oorspelling van Rieka kwam uit. Al heeft lang niet naar uit gezien. Pas in de laatste Ie vloog Manza aan de buitenkant van het naar voren en kon in de eindstrijd Jojo inzorg voor blijven. Een mooie overwin- I, echter in de matige kilometertijd van 1.21.5. Op de derde plaats achter Jojo Buiten zorg eindigde Nathan Olivier met de Wassenaar- se Cees van Leeuwen. Duindigt-trainer Wim van der Pijl opende de eerste zondagmiddag van het pas gestarte sei zoen met een prachtige overwinning. Hij bracht Otis Nardiclant als eerste over de eindstreep voor favoriet Piotr uit Laren. Stal Harmsen kwam in de tweede koers sterk voor de dag. Zijn leerling Fransje Louwersheimer won met O Bento en de Duindigt-trainer kwam zelf met Onette Maaldrift op de tweede plaats. De supertrlo-draverlj bracht de verrassing van de dag. Op de Wassenaarse baan staat pikeur Wlm van Dalen bekend om met afgeschreven paarden goed voor de dag te kunnen komen. Daar Is eigenaar Kooman van Stal Valkenburg gisteren ook achter gekomen. Zijn Marko van Echten die vijf eerdere optredens bulten de prijzen viel, zegevierde nu tegen een quote van ruim 43 tegen 1. Het was anders wel een prachtige dag voor eigenaar Daan Kooman. Een half uur voor de zege van Marko van Echten moest hij de ereprijs in ontvangst nemen, toen zijn paard Feuergiut de eerste afdeling won van de Lente- prijs, een ren over 1800 meter met jockey Dieter Weiss. Deze zege was echter wel verwacht bij de insiders. Het dubbele succes bracht 8250 gulden in de la van Stal Valkenburg. In de eerste afdeling van de Lenteprijs liep de roem van twee jaar geleden, de derbywinnaar en „paard van dat jaar" Rhodos, kennelijk op zijn „laatste benen". Met een grote achterstand kwam hij binnen. De tweede afdeling van de Lenteprijs werd gewonnen door jockey John Smith met Guitless, voor Flying Jonks en Laven del. De derde en laatste afdeling bracht een ver wachte zege voor Brunny Star met Erik bloem. t IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIllllllli in MAASTRICHT Sinds de Neder landse bokskampioenschappen 1976 namen de finalisten In het bantamgawlcht, Roy Somer en Koos Verstappen In gewicht toe, zodat zij gisteren, op de eerste dag van da titelstrijd In de sport hal Geusselt te Maastricht uitkwa men In het vedergewicht. Neder land heeft derhalve geen repre sentanten meer In de op twee na lichtste klasse, het bantamge- wlcht. Vlleggewlcht en papierge wicht zijn al geruime tijd uit de roulatie. Somer en Verstappen kwamen echter wel tegen elkaar uit. In het vedergewicht lootten zij el kander. Vorig jaar werd Verstap pen winnaar, ditmaal werd de vin nige Somer voor de minuut win naar. Op een merkwaardige ma nier, zoals dit gehele kampioens schap trouwens merkwaardig mag heten. Immers, het zou normaal zijn als werd besloten dat de kam pioenen van de vijf districten om de nationale titels boksen. De angst dat er met de acht gewich ten die Nederland resten geen vol waardig programma kan worden geboden, deed de Boksbond al lang geleden besluiten dat een ieder mag inschrijven, die de sta tus van bokser A-klasse heeft. Zo doende wordt de titelstrijd een allegaartje. En kunnen zij, die in een districtskampioenschap voor tijdig, zelfs in de voorronden wer den uitgeschakeld, inschrijven voor de nationale titelstrijd. Een methode die er toe leidt dat het peil ver onder het maximum blijft, temeer als verscheidene kampioenen om welke reden dan ook verstek moeten laten gaan. De lichtste klasse, het vedergewicht, was dan ook nog het aangenaamst om te aanschouwen. Daar figureer den immers de finalisten bantam- gewicht. maar ook de twee die vorig jaar de vedertitel hadden betwist, Brouwer en Helmerich. Kampioen Brouwer zette de eerste stap tot prolongatie van de titel door, ook al op een merkwaardige manier, in een matige strijd op punten te winnen. Want wat ge beurde. Brouwer ging in de twee de ronde op een linkse hoek neer, maar scheidsrechter Jan van der Zee telde niet. Met Roy Somer gebeurde hetzelfde. Hij stuitte op een rechtse, in de eerste ronde, maar er werd door scheidsrechter Franken niet geteld. In de tweede ronde moest Verstap pen, op een rechtse hoek, acht tellen rusten, maar pal daarop liep Somer nog eens tegen een rechtse maar er werd wederom niet geteld. Toen Verstappen daarop in deze partij vol risico aan beide zijden nogmaals neer ging op een rechtse hoek, intervenieerde Fran ken ten gunste van Somer, die voorbestemd lijkt om de titel te veroveren. Er werd gisteren slechts een titel houder onttroond. Op de eerste dag die bitter weinig publiek trok. In de middag-sessie hadden de wegblijvers groot gelijk, want het peil was bedroevend. In de avon duren waren enige tientallen kij kers meer naar de sporthal geko men, in hoofdzaak om de verte genwoordigers van het zuidelijk district in actie te zien, dat liefst 18 boksers tussen de touwen bracht. Van hen vielen er elf af, een bewijs, dat teveel groen en te weinig rijp in de ring was geko men. Ali De onttroonde kampioen was Joop Scheen, die In het zwaar weltergewlcht tweo ronden lang tegen de snel tot de A-klasse gekomen All Blanchard te weinig actief was, en dat In de derde rondo nog dacht In te halen. Schoen was toen echter te laat. Kon niet voldoende meer scoren en was uitgeschakeld. Nu lijkt Ron Wijngaard na een simpele zego op Mandemakers, de bokser dlo de titel gaat veroveren. Het is overigens het gewicht waar in Jan Hermans, de kampioen van Zuid-Holland een uitstekende kans zou hebben gemaakt. Door een handblessure kan hij echter niet ENTON Louk Sanders be- ikte zaterdag de finale van het lernationale tennistoernooi in «pnton. Hij versloeg in de halve (tales de Monegask Borfica met H5 7—5. In de eindstrijd zou I Nederlandse kampioen tegen Fransman Jauffret moeten ){aar de finalepartij tussen San- i^rs en Jauffret kon wegens de jgen niet doorgaan. De spelers belden de eerste prijs, fta nationale tennistitels bij de etidere jeugd (tot achttien jaar) fln veroverd door Inge Korsten Gelden) en Marc Albert (Eisden). Hge Korsten, die ook vorig jaar anipioene was, behoefde ook steren geen set af te staan, tare Albert gebruikte, net als in 8 kwartfinales, in de halve eind tijd tegen Huub van Boeckel fie sets. In de finalepartij was 6 zestienjarige Limburger Snel- Br klaar met Huub van Boeckel. ""nilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aan de periode van omlaag suizende reclamezuilen is weer een eind gekomen. Gisteren werd in Tokio Ingemar Stenmark uit Zweden gehuldigd als de officieuze winnaar van de wereldbeker voor skiërs. De heren kunnen de lange latten weer in de kast opbergen om volgend jaar - wellicht nog meer volgehangen met reclame - terug te keren. Jan Hermans is geblesseerd, waardoor hij zijn kansen niet kan verdedigen. boksen. Adrie Magielse, evenwel die in het zwaarwelter voortijdig in zijn district ten onder was gegaan gokte een gewicht hoger, het mid dengewicht, en overwon met zijn onrustige, maar wel resolute bok sen de Brabander Rutten, die wei nig kan incasseren, in de derde ronde wilde opgeven, maar toch doorging na te zijn aangeslagen en bij de volgende stoot naar zijn hoek werd verwezen door de scheidsrechter. Dat lot had in het halfzwaarge- wicht eigenlijk ook Lageweg moe ten treffen, een bokser die pas de A-klasse is binnengestapt tegen de Limburger Jan Sauer in de eerste ronde te beschroomd bokste, maar in de tweede losbrandde en met z'n sterke rechtse scoorde. Hij werd evenwel aangeslagen met een serie rechtse hoeken en scheidsrechter Jan van der Zee, weer hij, redde hem door bij de achtste bel zijn handschoenen in de bokshouding te brengen. Toen Lageweg door gebrek aan ringrou- tine in de derde ronde omver tui melde door een rechtse hoek, tel de Van der Zee in het geheel niat maar intervenieerde wel nadat La geweg voor de derde maal een zware treffer op het hoofd niet kon verwerken. Het gedrag van deze scheidsrech ter werkte mee aan dit merkwaar dige titeltoernooi dat wel 58 in schrijvingen telde, maar waarvan de kwaliteit niet in overeenstem ming was met dit grote aantal. Ook niet bij de zwaargewichten, waar van er liefst acht, een ongekend hoog aantal in ons land, gisteren in aktie kwamen. John Doornbos bokste van het octet het best, Ben Tiben stootte het zwaarst en Snij ders lijkt met zijn achttien jaren en zijn talent in de nabije toekomst een aanwinst-te worden in deze klasse. Hij was dan ook een van de weini gen Maastrichtenaars die de reis haalde. Het blijkt niet voldoende om vanavond de sporthal vol te doen stromen. Maastricht heeft voor het eerst in de 65-er jaren geschiedenis van de Boksbond de titelstrijd binnen z'n muren. De smeekbede van de organisatoren om toch vooral weerom te komen, doen vermoeden dat het voorlopig ook de laatste keer zal zijn, want het deficit loert om de hoek van de Geusselt. VAfJ BERGEM Buitenzorg, verlost van een kies, gaat als eerste op de finish af en er overheen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15