Nieuwe NTS-commissie voor radijs zag levenslicht Westland-Zuid brengt radijs in puntzak Sociale vaardigheid staat centraal bij cursus modern ondernemersbeleid yruimebloesem GROENTEAANVOER NEEMT SNEL TOE ZACHT WEER: GROTE BLOEMENAANVOER EXPORT STEUNT OP EEN (DUITS) BEEN JD EN TUINBOUW IN,- LEIDSE COURANT/ MAANDAG 21 MAART 1977 PAGINA 11 i. if'^kravenzande De succes-story van de radijsteelt op de 20 Srvoor geschikte zandgronden in het Westland krijgt een H^luw vervolg: mechanisch geoogste radijs in poly puntzakken. .»H«g Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAC- ir cgeningen) is jarenlang bezig geweest een radijsoogster te twikkelen. Onlangs sloot men in samenwerking met veiling stland-Zuid dit project met een goed resultaat af. De Hijsoogster is praktijkklaar. Een twaalftal Westlandse radij- werse Iers kocht het apparaat en schafte een sorteer- plus verpak- radijs tgslijn aan. puntzakradijs komt pas ïaf half mei op de markt stland-Zuid rekent op een aal van 1,5 miljoen zakjes, loud 160 gram. De twaalf ïrs vertegenwoordigen 15 Vorig jaar is in samen- rking met Albert Heijn een lef opgezet met 25.000 zak- schaaltjes en dergelijke, puntzakverpakking sprong echter meteen boven uit. k vanwege het onderscheid |t de Californische radijs 1 de keuze op de puntzak. proefverkoop gebeurde (1 half juni tot half juli. In planning was eerst een to- 1 van 10.000 zakjes opgeno men. De extra 15.000 zakjes bleken nodig te zijn om de vier weken uit te zingen. Het sloeg toen al erg goed aan. De punt zakradijs wordt, aldus West land-Zuid, tegen vaste week- prijzen afgezet. Men mikt hier mee vooral op de supermark ten. In het grootwinkelbedrijf vraagt het fris houden van de bosradijs eigenlijk te veel werk en te veel aandacht. Bosradijs blijft Teelttechnisch gezien, veran dert er niet zo veel. De meeste radijs wordt al mechanisch ge zaaid. De rijen liggen in de in puntzak. plaats van T cm nu wel op 12 cm. Eenvoudigweg, omdat de oogstmachine werkt op 12 cm. In de rij wordt uiteraard dich ter gezaaid. Aan de kwaliteit van het zaad met name op het punt van grootte en kiem- kracht, moeten de hoogste ei sen gesteld worden. De mechanisch geoogste ra dijs zal zeker voorlopig de bosradijs niet vervangen. Het frisse groen in het nog zo kille voorjaar is de beste verpak king voor de fel rode knolle tjes. Voor het eerst kon de handel op Westland-Zuid ge durende de gehele winter vrij wel iedere dag radijs verko pen. De jaarrondteelt is uitgegroeid tot een specialisme. Proeven toonden onlangs aan dat be lichting de teeltduur aanmer kelijk verkort. Deze nieuwe ontwikkeling houdt een aan- voervergroting voor de maand januari in. Voor een daalder per bosje en soms nog meer loont het zeker de moeite. Het radijsareaal van Westland- Zuid is overigens over de eer ste helft van 1977 met 30% toegenomen. Het ligt nu op 83 ha. Hopelijk gaat deze uitbrei ding ook dit jaar weer niet ten koste van de prijs. VIER KANTE TOMAAT Dit is nou de vierkante tomaat, die - zoals wij al eerder meldden - op een universiteit in Califomië is ontwikkeld. Hij wijkt dusdanig van de ronde vorm van de tomaat af, dat opslag, transport, sortering en verpakking een stuk gemakkelijker worden. Eta™ 6 LIER Een moderne on- lemer in de tuinbouw kan it alleen volstaan met ken- van zijn gewas en een bedrijfseconomische [evens. Steeds meer wordt hem een sociale vaardig- id verwacht hetgeen in het 'rieden ontbrak zowel in de T^ktijk als ook in de oplei- ig. De cursus Modern On- -/nemers Beleid, die onder ding van de heer J. G. immere, direkteur van de jks Middelbare Tuinbouw- 44ciool te De Lier, voor de ig irde achtereenvolgende keer gehouden, tracht in deze hoefte te voorzien, llangs is deze cursus afge- oor£en tijdens een feestelijke bereenkomst waarop L. T. B. ingvoorzitter H. A. Ba- idse aan 18 cursisten, die h enigszins tot het keur- -ragtfps van de moderne onder- ezinjners in de tuinbouw mogen 30"1 tenen, een getuigschrift uit- kte. .erademing aa,sj noemde het een verade- ng, dat naast zovele tuin- S rs die zich praktisch ajleen jarsit de ontwikkeling in de "ilttechniek bezig houden, [i aantal ondernemers zich geheel andere zaken betref- lofdre ^et bedrijf wil verdie- |i. Aspekten die in de afgelo- n jaren een steeds belangrij- r onderdeel vormen van het 5tra3hbouwbedrijf. Zo wordt op s Wjpe ca. 20 dagen durende cur- 6 aandacht besteed aan: Lei- Ig geven en organiseren, de Er- en nadelen van het mid- - en klein bedrijf, nationa- en EEG landbouw-politiek le bedrijfsvoering. >ral het leiding geven en ganiseren, dat op zeer des- indige wijze werd onderricht ior de heer J. bij de Voorte >nd op deze cursus centraal, larnaast werd een aantal ex- rsies gen^aakt. Dit jaar is ider meer een bezoek ge acht aan: De Centrale Rabo- Mfnk te Eindhoven en de Ra- bobank Midden-Westland, Groente- en fruitexportbedrijf Van Dijk Delft, alsmede een aantal bedrijfsbezoeken op el- kaars bedrijven. Deze cursus, waarvoor jaarlijks grote 'be langstelling bestaat sluit aan op de cursus EVTO (Ekonomi- sche Vorming Toekomstige Ondernemers). Behalve een gedegen theoreti sche opleiding wordt minimaal 5 jaar praktijkervaring vereist, als vooropleiding voor de cur sus MOB. Zelf kiezen Voorafgaand aan de uitreiking van de getuigschriften sprak de heer Barendse over het structuurbeleid in de tuin bouw aan de hand van een eerder verschenen nota hier over van het Landbouwschap. Hij vroeg zich af welke ont wikkeling de tuinbouwbedrij ven in de toekomst zullen doormaken. „Moeten wij naar steeds grotere bedrijven toe, of is de grens van de ideale bedrijfsgrootte reeds bereikt?" Deze vraag stelde hij onder meer tegen de achtergrond van het toenemende ruimtege brek, de marktverzadiging, die hier en daar is bereikt en de toenemende afhankelijk heid van de landbouwpolitiek in de EEG. In ieder geval is het naar de mening van de kringvoorzitter van de LTB in het Westland van groot be lang, dat de tuinbouw zelf kiest voor de toekomst en dit niet „overlaat aan de top van de organisaties. „Er wordt van u gevraagd, dat u meedeftkt over.het toekom stig beleid van de tuinbouw in het Zuidhollands Glasdistrikt, maar ook in Europa". Wezenlijke vragen Gastspreker op deze afslui tingsavond -van de MOB-cur- sus was vervolgens pater Braun, hoofd godsdienstige uitzendingen van de KRO., die er op wees, dat naast een ge degen bedrijfsvoering de tuin der ook zijn aandacht moet vestigen op zijn gezin en de maatschappij waarin hij leeft. Er wordt vaak te eenzijdig ge dacht in termen van presta ties, winst en nuttig rende ment. Daarnaast moet de mens tevens aandacht hebben voor de persoonsgemeen schap, het samen zijn in gezin en in de kerk. „In de huidige maatschappij zijn een aantal wezenlijke vragen aan de orde, die om een goed overwogen antwoord vragen. Het lijkt er overigens op, dat de mens naast zijn werk alleen maar interesse toont in het amusement die radio en T.V. brengen en daarmee tracht te vluchten uit de alledaagse problemen van de wereld", zo meende pastor Braun. Deze maatschappelijke en geestelijke aangelegenheden werden zowel door de cursis ten als ook door de aanwezige echtgenotes als een waardevol le aanvulling op deze cursus beschouwd. Het uitzonderlijk zachte en mooie weer van de afgelopen weken, zorgt bij veel gewassen voor een groeiversnelling. Dit betekent te vens dat de aanvoeren van verschillende gewassen ook snel groter worden. Het een en ander heeft tot gevolg gehad dat prijsda ling voor een aantal gewassen niet kon uitblijven. De sla-aanvoer is ook de afgelo pen week van aanmerkelijke omvang ge weest. Aan het begin van de week lag de prijs voor „zware" exportsla gemiddeld op 27 cent per krop. Tegen het eind van de week zakte de prijs verder weg nl naar 21 cent per krop. Juist nu is het belangrijk dat de consument prijsbewust is, men mag na melijk voor 45 cent een krop sla verwachten die van uitzonderlijke kwaliteit is en die minimaal 230 gr. per stuk moet wegen. Naast een toename van het Nederlandse sla-aanbod, neemt ook de aanvoer in België verder toe. De afname van de Franse aan voer zette verder door. In beperkte mate zijn Spanje en Italië op de West-Duitse markt vertegenwoordigd. Naar verwacht zal de aanvoer van sla in Nederland de komende week verder toenemen, waardoor de prijzen onder druk blijven. Het zachte weer en, als het goed is de lagere consumentenprijzen, kunnen afzetverruimend werken, waardoor een verder prijsverval beperkt kan blijven. Komkommers Dit gewas reageert eveneens zeer sterk op de gunstige weersomstandigheden, men kan de gewassen als het ware zien groeien. Dit heeft tot gevolg gehad dat de aanvoer vrij snel die van vorig jaar overtrof. Verheugend is het feit, dat de prijzen betrekkelijk weinig verandering hebben ondergaan. De export van Griekenland neemt verder af, maar is tot nu toe duidelijk groter als vorig seizoen (verschil van 100%). De export van de Cana- rische Eilanden en Bulgarije vertoonde een daling. De concurrentie van de Oost-Europese lan den kan de komende tijd wat minder groot zijn dan vorig seizoen als gevolg van de aardbeving. Uit persberichten blijkt dat ook de glastuinbouw schade opgelopen zou heb ben. Voor de komende week wordt een vergroting van de aanvoer verwacht, de prijzen lijken echter weinig te veranderen. Tomaten De aanvoer van tomaten is tot nu toe achter gebleven bij die van vorig seizoen. Eind maart zal dit verschil waarschijnlijk niet meer bestaan. Inmiddels is de aktie tot kwaliteitsverbetering grootscheeps van start gegaan. Uit de praktijk zijn positieve reak- ties te horen, waarbij men zich er van bewust is dat een kwalitatief kwetsbare tomaat, als Sonato, juist extra aandacht vraagt Het ligt niet in de bedoeling om dit ras tekort te willen doen, want uit de geteel de oppervlakte blijkt zonder meer dat dit ras een aantal aantrekkelijke eigenschappen heeft. De prijzen hebben de afgelopen week niet teleurgesteld. In vergelijking met de week ervoor zijn de prijzen voor de A- en B-tomaten iets opgelopen. Voor de A-toma ten lag de prijs vorige week donderdag op gemiddeld 7,10 per kg., de B-tomaten brachten 6,50 op. Uit exportcijfers valt af te leiden dat de Canarische Eilanden hun exportterrein verlegd hebben nl. van Enge land naar West-Duitsland. (althans gedeelte lijk). Van de kant van Marokko kan er ook op grote aanvoeren gerekend worden. De hele West-Europese tomatenaanvoer zal de komende week verder toenemen waardoor de prijzen zullen dalen. Overige gewassen De aanvoer van radijs is verder toegenomen, de gemiddelde prijs ligt zo rond de 7 dubbel tjes per bosje. Spinazie is ook de afgelopen week verder in prijs gedaald, de gemiddelde prijs ligt nu op 1 gulden per kg. Er wordt geen verdere vergroting van de aanvoer verwacht, de prijzen zullen waarschijnlijk gelijkblijven. Het toenemende andijvie-aan- bod heeft de prijzen verder laten dalen naar 1,15 per kg. Ook voor dit gewas wordt de komende week een groter aanbod verwacht, waarschijnlijk veranderen de prijzen weinig. De aanvoer van Hollandse bloemkool is weer van start gegaan. Voor de sorteringen „achten" en „tienen" lag de prijs tussen f 3,15 en 3,50 per stuk. Raapstelen noteer den een gemiddelde prijs van een kwartje per bosje. Postelein is licht in prijs gedaald en kwam op 2,50 per kilo. Een kilo snijbo nen bracht rond de 10 gulden op. Voor groene paprika's varieerden de prijzen van 4,70 tot 6,90 per kg. Het deksel van 't tomatenkistje heeft nu ook een groot cellophaan venster. De handelaar kan 20 de kleur zien. sortering en kwaliteit (foto links). Ook de snijbonen worden nu in een plastic bakje aangevoerd, maar met het dekvelletje is men in handelskringen niet zo gelukkig (foto rechts). Het bijzonder zachte voorjaarsweer laat zijn invloed wel gelden op de bloemenmarkt. De aanvoeren zijn groot van alle soorten snij bloemen en potplanten. Dat heeft uiteraard weer gevolgen voor de prijzen, ook al moet gezegd, dat gezien die omstandigheden het tot dusver nog niet tegenvalt, al zijn er voor bepaalde soorten tendenzen tot prijsdaling. Iets gunstiger staat het erbij wat betreft de pot- en perk- planten, maar hier draagt het voorjaar veel toe bij. Want allerwege kan men nieuwe aanplantingen waarnemen in de tuinen en tuintjes hetgeen de verkoop en daardoor ook de prijzen ten goede komt. Van pot- en perkplanten nam in de afgelopen week de aanvoer toe met voor beiden een groter omzetbedrag dan het vorig jaar in dezelfde week. Het totale omzetcijfer van de CCWS beliep 8.286.986,36 tegen 7.448.09,08 in dezelfde week van het vorig jaar. Het betrof 7.538.640,31 aan snijbloemen, 57.210,98 aan buitenlandse bloemen, hetgeen vrijwel gelijk is aan het vorig jaar en 670.830,77 aan potplanten (vorig jaar 498.180,14) en 20.304,30 aan perkplanten (vorig jaar 6.186,00). Het snijgroen springt er uit in goede zin wat de prijzen betreft, maar de aanvoer was dan ook geringer dan in dezelfde week van het vorig jaar. Dat wil zeggen, bijna 150.000 bos thans waarvoor gemiddeld 2,47 werd be taald tegen over de bijna 240.000 bos vorig jaar, met een gemiddelde prijs toen van 1,95. De hoogste notering was nu zelfs 4,50 maar dat zijn uitzonderingen. De vraag naar dit produkt blijft bevredigend. Hetgeen overigens niet betekent, dat het met de prijs wel goed zit, want deze ligt volgens sommige kwekers nog onder de kostprijs. De troschrysanten blijven goed aan de markt, ook al ligt de gemiddelde prijs iets lager dan het vorig jaar, hoewel de aanvoer (bijna 2 1/2 miljoen) iets meer was. In de fresia blijft het nog steeds een „hausse". Afgelopen week meer dan 10 miljoen bos tegen nog geen 8 miljoen het vorig jaar. Dat kwam ook in de prijs tot uitdrukking, want die bedroeg nu gemiddeld 16 cent en het vorig jaar 19 cent en dat scheelt toch aardig wat. Met de tulpen blijft het rustig aan gaan; afgelopen week een aanvoer van 1.786.560 bos tegen 1.525 020 vorig jaar en gemiddelde prijs nu van 16 cent en vorig jaar 17 cent. Vooral de laatste dagen van de week was de animo niet groot en de prijs laat dus wel te wensen over. Zowel de grote als de kleine rozen moesten afgelopen week een geduchte (prijs)veer laten ook al verschilde die niet veel met vorig jaar toen echter de aanvoer wel geringer was. Om wat gemiddelde prijzen te noemen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar: anjers 18 cent (25), troschrysan ten 63 (69), irissen 18 (20), trosanjers 18 (25), leliekelk 55 (67), lelietak 60 (82) grote rozen 46 (49) klein 33 (34). De aanvoer van gerbera nam toe maar de prijs liet het er bij zitten. Nu de weersomstandigheden nogal stand vastig lijken is het te voorzien, dat de aan voer zich eerder zal gaan uitbreiden dan beperken. Het is dan ook moeilijk te voor spellen, hoe het prijsverloop in deze week zal zijn, dat hangt van veel factoren af, in het bijzonder ook wat betreft de export. En dat kan een heet hangijzer worden genoemd. Als West-Duitsland vandaag zou niezen, is morgen het vaderlandse bloembollenvak snipverkouden. De bollenexport steunt n.l. wel heel sterk op één Duits been. De Duit- OntWlKkeling sers kopen zo veel Nederlandse bloembollen, dat ze op de hitparade der afnemers een zaam bovenaan staan met dertig miljoen kilo voor pakweg 110.000.000. Dan volgt er een hele tijd niets en dan komt Amerika met dertien miljoen kilo voor ruim 46.000.000, als derde staat Frankrijk ge klasseerd met ruim twaalf miljoen kilo 46.000.000 en vierde is Zweden met ruim elf miljoen kilo en 45.000.000. West-Duitsland ligt dus ver voorop op het peloton, maar niettemin stagneert de bolle nexport naar de Bondsrepubliek de laatste jaren duidelijk. Een gevolg van de teruglo pende economie? Zeker niet in de eerste plaats. Want reeds in 1970 kwamen de eerste tekenen van terugval al aan de wand en toen draaide de economie nog op een redelijk hoog toerental. Dat de bloembollenexpor teurs in Duitsland een deel van de markt hebben moeten prijsgeven is vooral het ge volg van een enorm gestegen export van bolbloemen. Dag-in, dag-uit, ronkt de lange karavaan bloemenauto's van de Fliegende Hollander over de grens en achter de rollui ken van die wagens zitten tienduizenden bossen bolbloemen vooral tulpen. Hoewel onze bloemenexporteurs bepaald niet naar Duitsland rijden om daar de handel cadeau te geven, kunnen ze het vaak wel doen voor prijzen waar de soms matig geoutilleerde Duitse broeierijbedrijven niet tegenop kon den. Het gevolg was dan ook dat vooral bij de middelgrote bedrijven een fors aantal wijkers werd geregistreerd. Die schakelden Toen deze ontwikkeling inzette, meenden niet de eersten de besten dat men binnen afzienbare tijd vrijwel de gehele Duitste broeiershandel zou moeten afschrijven. Zó somber blijkt het nu ook weer niet te zijn, al kan niet worden ontkend dat de Duitse broeiersmarkt de laatste jaren steeds af brokkelt In 1973 bedroeg het aantal van de broeiershandel nog 65% van het totaal en werd 35% van de bollen geplaatst bij de droogverkoopzaken, w.o. de zaadwinkels, de warenhuizen, de supermarkten en de tuin- - centra. In 9174 was het aandeel van de broeiershandel gezakt naar 62%, in 1975 lag het op 58% en in 1976 op 55%. Het aandeel van de droogverkoopmarkt nam dus toe, maar in een veel lager tempo dan men aanvankelijk had verwacht Het aantal kilo's bloembollen dat naar West- Duitsland gaat is sinds 1970 voortdurend in dalende lijn gegaan. Van 1960 tot 1970 zat er voortdurend groei in. De export van bloembollen naar West-Duitsland verdubbel- jde in die jaren: die ging van twintig naar Aeertig miljoen kilo. Daarna trad een stagna tie op. Tot 1973 bleef men met pijn en moeite op ongeveer hetzelfde peil, maar het was duidelijk dat de rek eruit was. Na 1973 kwam de daling. En en ander heeft ook grote invloed gehad op het areaal bloembollen dat in West-Duits land wordt geproduceerd. In 1972 teelde men daar nog altijd 340 ha, hetgeen bepaald geen peuleschilletje is. In 1975 kwamen er bij de Duitse tuinbouwtelling onthutsende cijfers uit de bus: het areaal bloembollen was, in vergelijking met 1972, vrijwel gehal veerd. Van de tulpen was zelfs meer dan 55% verdwenen en van de narcissen 64%. Vrij constant bleven de oppervlakten van begonia's, dahlia's, lelies en freesia's. Positie Wat de afzet van uit Nederland betreft, heeft de tulp zijn dominerende positie moeten prijsgeven. Tot 1970 nam dit artikel de helft of meer van de totale export voor zijn rekening. In het seizoen 1975-1976 is dat aandeel tot een derde gedaald. Bolsoorten die een groei vertonen zijn lelies en irissen op de broeierijmarkt en Hippeastrums (Amaryllis), begonia's en dahlia's op de droogverkoopmarkt. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de grootste verschuivingen op de Duitse markt nu wel tot het verleden behoren, al zal het aandeel van de broeierijmarkt kleiner wor den en de droogverkoop toenemen. De verwachting dat in deze tijd, nu de belangstelling voor alles wat groeit en bloeit sterk toeneemt, het bollengebruik in Duits land een injectie zou geven, is tot nu toe niet uitgekomen. De bollen moeten concur reren tegen een groot aantal andere artike len uit de „groene sector", zoals bomen, heesters, vaste planten, zaadplanten, enz. Er zal veel reclamegeld tegenaan moeten wor den gegooid om de droogverkoopmarkt in Duitsland flink op te vijzelen. Aangenomen dat het hiervoor benodigde geld opHafel komt, dan kan men op korte termijn geen saillante resultaten verwachten. Het verove ren van een nieuwe markt is nu eenmaal een zaak van lange adem... onster Tijdens een korte 1 installatievergadering is on- 3°r4igs een nieuwe NTS-gewas- 4]n-commissie aan de rij Ian- 3 sir'Uke groentecommissies elaAn de Nederlandse Tuin- >uwstudieclub toegevoegd, et is de radijscommissie, die ider voorzitterschap van W. 9 :i| v.d. Kruk uit Monster di- 0 3 kt al een aantal belangrijke zaken met betrekking tot de radijsteelt onder de loupe zal gaan nemen. Een eerste aanzet tot oprich ting van deze commissie werd door de kleine gewassencom- missie gegeven, die bij het be handelen van de radijsteelt zo veel actuele zaken en toe komstperspectieven op een rij zette, dat daarvoor een aparte commissie in het leven moest worden geroepen. De belang rijkste aanzet voor het oprich ten van deze commissie is evenwel de snelle ontwikke ling die deze energiebesparen de teelt thans ondergaat. De radij steelt kent een sterke uitbreiding niet alleen in het gebied van veiling Westland Zuid, maar ook op de andere Westlandse veilingen wordt meer radijs aangevoerd. Daar naast is dit produkt op de Zuidhollandse eilanden (vei ling Zuid-Holland Zuid te Ba- rendrecht) een steeds belang rijker teelt. De NTS-commissie stelt dan ook tot doel om van al deze gebieden kennis te ne men teneinde een inzicht te krijgen in de radijsteelt, even tueel ook buiten Zuid-Holland. Daarnaast is het van groot belang dat de ontwikkelingen op het gebied van de mechani sche oogst nauwgezet worden gevolgd, nu de toepassing van de radijs oogstmachine voor de deur staat. Vooral door belichting van de radijs, waarmee op kleine schaal uitstekende ervaringen zijn opgedaan in de afgelopen wintermaanden, biedt deze teelt nieuwe perspectieven, die geheel passen in het kader van de assortimentsverbreding. In het komende jaar zal de com missie in nauwe samenwerk ing met het Profstation en het Consulentschap voor de Tuin bouw te Naaldwijk de toepas sing van de belichting op de radijsteelt nader onderzoeken. De radijscommissie zal bij al deze zaken nauwgezet en des kundig worden bijgestaan door de radijsvooriichter de heer M. v.d. Linden. Inmiddels buigt de commissie zich over de sorteringseisen, die op dit moment nog niet geheel uni form zijn op alle „radijsveilin gen". De radijscommissie van de NTS bestaat uit vertegen woordigers van de studieclubs Westland Zuid, Zuid-Holland Zuid, Westland-Noord en Delft-Westerlee. Wanneer ook in ander studieclubs de radij steelt belangrijke vormen gaat aannemen, blijft de mogelijk heid open deze eveneens in de commissie te laten vertegen woordigen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11