akkoord Nieuwe cao "hoogovens ustitie betuigt spijt lan wethouders Benthuizen Zetelangst brengt kabinet in zorgen Belastingaftrek gezinshulp in een-oudergezin Nieuwe hoofdcommissaris in Londen een harde Schot Voorkomen van ziekten niet altijd dokterswerk w Herkansing gestraalden Morgen Britse zomer tijd legering zal motie over ïuropese top uitvoeren Menten zoekt tweede advocaat Medicijnen kunnen binnen vijf jaar acute hartdood tegengaan 197 INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT' ZATERDAG 19 MAART 1977 PAGINA 7 minister Boersma: wat moet ik ervan zeggen? (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het kabinet-Den Uyl zit na ruim 1400 dagen regeren flink in de zorgen. Dat zal langzamerhand duidelijk zijn ook voor hen, die niet dagelijks het politieke nieuws als delica tesse verorberen. De cliché's tieren welig: het kabinet wankelt en de gtond onder het kabinet is heet geworden na afloop grauw-weggetrok- ken en uitgeteld liggend op de achterbank van de auto afgevoerd. Moet dat nou zo zullen sommigen zich in redelijkheid afvragen. Het debat in de Tweede Kamer gaf daarop donderdag geen antwoord. Het maakte alleen duidelijk dat er kennelijk nog wel „politieke wil" aanwezig was om te proberen uit de moeilijkheden te komen. Ds. Abma (SGP) zei hierover: „Ik heb nog nooit een minister horen zeggen dat de politieke wil niet aanwezig was." Maar dat is dan ook wel het allerminste dat men mag verwachten. Toch zijn er wat kwaad denkers aan het Binnenhof die in sterke mate twijfelen of dlle betrokkenen wel de „politieke wil" hebben om de ernstige moeilijkheden op te lossen. 1 Alle moeilijkheden draaien rondom minister Van Agt en zijn relatie tot het CDA. In herinne ring moet worden gebracht dat de tien progres sieve en zes christen-democratische ministers bij de formatie in mei 1973 hadden afgesproken dat in een wetsvoorstel de grondpolitiek o.a. zou worden geregeld door vergoeding op basis van „gebruikswaarde met correcties voor onbil lijkheden". In juli 1975 bereikte het kabinet een akkoord over het uitgewerkte wetsvoorstel, dat Van Agt als eerste ondertekenaar - düs eerste verdediger - heeft. Premier Den Uyl uitte zijn vreugde over dat akkoord tussen progressieve en christen-democratische ministers door te spreken van een „historisch moment". Hij was zo vreugdevol omdat twee keer eerder tussen- de KVP en PvdA een conflict over de regeling van de grondpolitiek was ontstaan. Andriessen (KVP) liet echter toen al in een commentaar doorschemerendat de KVP met de „gebruiks waarde" moeite had en „niet mee zou doen aan ontwikkelingen die die kant zouden opgaan." Is er toen bij Van Agt geen lichtje gaan branden? Heeft hij toen, dus zomer 1975, niet gedacht: eerst maar goed uitpraten, zodat we later bij de behandeling in de Kamer geen moeilijkheden krijgen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de moei lijkheden niet zo groot zouden worden. Maar de katholieke en christelijke boeren zijn zich achter de schermen druk gaan weren en heb ben de politici van het CDA onder druk gezet Als resultaat daarvan bracht De Bekker, die gauw uit de Kamer verdwijnt, de vice-premier en CDA-lijsttrekker Van Agt in een onmogelij ke positie door een wijziging op het wetsvoor stel in te dienen, dat het aanvankelijke wets voorstel verzwakt en voor de progressieven onaanvaardbaar is. KVP, ARP en CHU - samen nu CDA geheten - konden dat doen, omdat zi; niet zijn gebonden aan de kabinetsafsprakei van de christen-democratische ministers. Minister Westerterp kan nu wel op een CDA- bijeenkomst in Den Haag verkondigen dat de moeilijkheden een gevolg zijn van de „weef fout" van het kabinet - de ongelijke zetelverde ling - maar dat is wel erg gemakkelijk. Tenzij hij bedoelt te zeggen dat de christen-democrati sche kamerfracties alsnog op het einde van de rit van het kabinet-Den Uyl hun gram willen halen voor de kabinetsformatie in 1973. De partijpolitiek beheerst dan de gang van zaken, niet het échte meningsverschil over de mate waarin bij onteigeningen onbillijkheden ten opzichte van de onteigende moeten worden weggewerkt. Nadat de PvdA-fractie een voor stel voor een compromis had gedaan en daar over en daar omheen urenlang in het kabinet is gedelibereerd, zou men eindelijk eens willen weten: wat deugt er niet aan dat voorstel - gebaseerd op een „variant" van de CDA-grond- specialist professor De Haan - en wat willen de christen-democraten dan wel? Op die vraag schijnt nog steeds geen duidelijk antwoord te bestaan. Als gevolg daarvan is Van, Agt hulpeloos, het kabinet machteloos en het parlement radeloos. En dat ip het zicht van de verkiezingen. Het zal de partijpolitieke verhoudingen tussen Pv dA en CDA vermoedelijk niet ten goede komen. Klein en groot De regeringsleiders van de negen EG-landen moeten volgende week vrijdag in Rome feesten. Op die dag is het precies 20 jaar geleden dat de Europese Gemeenschap werd opgericht. Het zal me wel een feestje worden. Uitgerekend aan de vooravond van het vierde lustrum is er binnen de gemeenschap namelijk een ernstige vertrouwenskrisis uitgebroken. De kleine landen met Nederland voorop zijn woedend op de groten, vooral op Frankrijk, omdat deze niet wensen dat de kleintjes mee doen aan de wereldtopconferentie begin mei in Londen. Het is nu al de derde keer dat de EG wordt gepasseerd voor een dergelijk onderons je, waar allerlei gewichtige zaken, die de Ge meenschap rechtstreeks aangaan worden be sproken. De Nederlandse parlementariërs kre gen donderdag de gelegenheid om hun gal flink te spuwen. Het werd een schitterende show, waarin het grote ongenoegen in alle toonaarden werd uitgemeten. Zelfs een diplomatieke even wichtskunstenaar als Max van der Stoel, de minister van Buitenlandse Zaken, bediende zich van ongewoon krachtige taal. In ongekende eendrachtigheid schaarde de Tweede Kamer zich achter een door Hans van Mierlo (D'66) opgestelde boodschap, waarvan de inhoud neerkomt op een boycot van de Europese Top in Rome als daar niet onmiddel lijk een bevredigende oplossing wordt gevon den voor deelneming van de EG aan het Lon- dense onderonsje. Met die boodschap in zijn binnenzak gaat premier Den Uyl volgende week naar het Ro meinse Capitool. Het zit er overigens niet in, dat hij direkt weer zijn biezen pakt als hij en mogelijk de regeringsleiders van de andere kleine landen van de Groten nul op het request krijgen. Van der Stoel, hoe krachtig in zijn taal ook, hield de mogelijkheid van een boycot nadrukkelijk af. Hoe de zaken ook mogen uitpakken in Rome, laat men zich niet verkijken op het feestvertoon aldaar, want de champagne heeft er de smaak van bitter lemon. IN HAAG Onder betuiging van lijt voor hun aanhouding heeft het tenbaar ministerie de wethouders en n aantal ambtenaren van de gemeen- Benthuizen geschreven, dat tegen in geen strafvervolging wordt inge- eld. De hoofdofficier van justitie bij rechtbank in Den Haag, mr. A. W. osingh, heeft dat gisteren bekend ge- aakt De twee wethouders en een aantal amb tenaren zijn eind januari gearresteerd en ruim een halve dag vastgehouden. Ze werden verdacht van verduistering of heling van vertrouwelijke paperas sen, enkele ambtenaren bovendien van verduistering van gemeentegeld. De ar restaties leidden tot een plaatselijk poli- tièk conflict, aan het eind waarvan burgemeester I. J. P. Keijzer ontheffing uit zijn functie vroeg. Zes van de zeven gemeenteraadsleden zagen hem als de aanstichter van de moeilijkheden. Volgens mr. Rosinghs bekendmaking is uit het onderzoek niet gebleken dat de gearresteerden zich hebben schuldig gemaakt aan de feiten waarvan ze wer den verdacht. EN HAAG (ANP) De Hoogovens in IJmuiden zijn gisteren principe tot overeenstemming gekomen met de industriebonden VV, NKV en CNV en de Unie BLHP over de materiële verbete ngen van de arbeidsvoorwaarden in een nieuwe cao voor het Iet-leidinggevend personeel. e overeenstemming houdt in: een algemene verhoging met 0,5 rocent van salarissen en -schalen per 1 januari en nogmaals per juli, de huidige toeslag van dertig gulden per maand wordt op juli ingebouwd in de salarissen. In 1977 en '78 zal 0,4 pet van loonsom gereserveerd worden om als experiment vrijwillige •oegde pensionering mogelijk te maken. Gedacht wordt aan experiment voor de periode van 1 juli tot eind december olgend jaar, voor 63- en 64-jarigen, de vakantietoeslag gaat hoog van 7,6 naar 8 procent, met een minimum van 1955 gulden jaarbasis. De toeslag voor werk onder „bezwarende omgevings- mstandigheden" zal „enigszins worden verhoogd". De bijzondere igemoetkoming ziektekostenverzekering gaat per 1 juli omhoog iet 0,01 pet. oogovens geven een geschoonde prijscompensatie uitgaande an de voorafgaande periode april tot oktober, respectievelijk Ictober tot april per 31 december 1976, 1 juli 77 en 31 december 7. Deze compensatie zal tenminste 205 gulden per procent bedra- en. De prijscompensatie per 31 december '76 bédraagd 2,5 procent. Speed show In de Amstelhal van de RAI worden van daag en morgen de Speed show 1977 gehouden. Een jon getje zit hier trots achter het stuur van de 6-wielige Mach Formula I terwijl zijn vriendjes op het spatbord „meerijdt". Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De ministerraad beeft besloten enige wijzigin gen aan te brengen in het be sluit eindexamens VWO, HAVO en MAVO. Op het ogenblik kan een kandidaat een herexamen krijgen in één vak. Men wil voortaan alle kandidaten die niet ineens geslaagd zijn, toela ten tot een „herkansing" voor het schriftelijk examen in hoogste twee vakken. Verder wordt een afwijkende samenstelling van het vakken pakket mogelijk, wat b.v. ge wenst kan zijn als iemand van een ongedeelde VWO-school overstapt naar een VWO-school die dat niet is. Tenslotte zal het schoolonderzoek bij het VWO en het HAVO kunnen beginnen in het voorlaatste leerjaar. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Vanaf morgen is het in Groot-Brittannië weer zomertijd', dat wil zeggen Greenwich Mean Time (GMT) plas één uur, die overeenstemt met de huidige tijd van de meeste andere E.E.G.-landen. De klokken van Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Benelux zullen echter slechts veertien dagen gelijk lopen. Want op 3 april begint in de Benelux, naar Frans voorbeeld, de nieuwe zo mertijd. (GMT 2), wat bete kent dat de horloges daar een uur voorgezet moeten worden. Groot-Brittannie blijft dan weer een uur achter en dit tot 25 september, de datum waarop Frankrijk en de Benelux terug keren tot een wintertijd, die voor de Britten zomertijd is. Zij beschouwen immers de Frans- Belgische-Nederlandse ,GMT+2' als dubbele zomertijd', een maatregel die tijdens de Tweede Wereldoorlog zowel van kracht was in Groot-Brittannië als in Zuid-Europa. De Britse, Franse, Belgische en Nederlandse klokken blijven ge lijk tot het laatste weekeinde van oktober. Op die zondagmor gen begint ih Groot-Brittannië opnieuw de wintertijd, die over eenkomstig is met de zogeheten .Greenwich Mean Time' - vol- gens de britten de enige juiste tijd. Deze verwarde situatie bemoei lijkt het opstellen en publiceren van internationale dienstregelin gen van de spoorwegen, de lucht- en de scheepvaart. Ook het regelmatige telefoonverkeer wordt er door gehinderd. Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De ministerraad is akkoord gegaan met de indie ning van het al aangekondigde wetsvoorstel van staatssecreta ris van Rooijen van financiën, om de regeling van de buitenge wone lasten in de inkomsten en de loonbelasting uit te breiden met een voorziening voor de kosten die op een-ouder-gezin- nen met jonge kinderen druk ken wegens het in dienst heb ben van een gezinshulp. Deze regeling zal reeds voor 1977 gel den. Het voorstel houdt het volgende in: Bij een ongehuwde of als duur zaam gescheiden levende belas tingplichtige met jonge kinderen worden uitgaven voor een ge zinshulp als buitengewone last aangemerkt voor zover deze uit gaven in een kalenderjaar meer bedragen dan 15 procent van zijn onzuiver inkomen (dan wel, voor 1977, voor zover deze meer bedragen dan 11.400,-). De af trek bedraagt ten hoogste 30 procent van het onzuiver inko men, doch niet meer dan, voor 1977, 22.800,-. De aftrek is alleen mogelijk als aan de volgende voorwaarden wordt voldaan: - de belastingplichtige vormt een huishouden met tenminste een eigen of aangehuwd kind dan wel pleegkind dat bij het begin van het kalenderjaar jon ger is dan 14 jaar, en - de gezinshulp is doorgaans op meer dan twee dagen per week in dienstbetrekking werkzaam in het huishouden van de belas tingplichtige. Bij deze regeling wordt in de eerste plaats gedacht aan de fiscale positite van weduwnaars, die in verband met hun nog jonge kinderen gezinshulp nodig hebben. Ze heeft echter ook be trekking op vergelijkbare situa ties, zoals gezinnen met jonge kinderen van gescheiden man nen, gescheiden vrouwen, wedu wen en ongehuwde moeders. ALPHEN AAN DE RIJN (ANP) Waarschijnlijk vormen de verkeersmaatregelen van minister Westerterp in de laatste jaren de meest positieve bijdrage tot de gezondheidstoestand van het Ne derlandse volk, althans voor zover die in sterfte cijfers valt te meten. Hieruit volgt, dat de maat schappelijke dwang in sommige gevallen bij voorbeeld als het om riskante gewoonte gaat kennelijk aanvaardbaar is. Prof. dr. H. Philipsen, hoogleraar in de medische sociologie in Maastricht, zei dit gisteren in Alphen aan de Rijn op een symposium van de daar honderd jaar bestaande afdeling van de Maat schappij Geneeskunst over het voorkomen van ziekten. Hij voegde hier overigens aan toe, dat de politieke besluitvorming vanuit een oogpunt van gezondheidsbeleid weinig doorzichtig is: „De bromfietshelm wel, fluoridering niet, het ene mi nisterie bestrijdt het roken, het andere grondt er zijn begroting op". De preventie van ziekten en klachten is volgens prof. Philipsen lang niet altijd „dokterwerk". Van de gezondheidszorg kan wel worden verwacht dat ze werk- en leefomstandigheden die tot lichamelij ke en geestelijke klachten leiden signaleert en dat ze in individuele gevallen daar ook wat aan probeert te doen, maar niet dat ze voortdurend bezig is met maatschappijhervorming. Veel riskante gewoonten (roken, drinken, overvoe ding, overmatig veel werk of juist veel vrije tijd, topsport of juist gebrek aan beweging) leiden tot „welvaartsziekten". Maar het is de vraag, of de arts zich moet opwerpen als zedemees ter van het dagelijks leven.'Er is groot verschil tussen weten wat goed voor je is en het doen. Als symbool daarvan beschreef prof. Philipsen de dokters wachtkamer met leuke adviezen over gezonde gewoonten aan de muur. „Als de mensen die gelezen hebben pakken ze een tijdschrift met advertenties die hen precies tot het omgekeerde roken, eten, autorijden proberen te bewegen, en dan vaak nog tegen te lage prijzen omdat de bladen in de wachtkamers soms jaren oud zijn. 'EN HAAG Op de bijeenkomst van de regeringsleiders n een laatshoofd van de Europese gemeenschappen, einde volgende 'eek in Rome, zal de Nederlandse regering uitvoering geven aan e donderdag door de tweede kamer aangenomen motie - van lierlo (D'66) - dit heeft premier Den Uyl gisteravond gezegd. )e motie wil bereiken, dat de EEG alsnog een uitnodiging krijgt oor de wereldtopconferentie, tussen Amerika, Engeland, Canada, Juitsland, Frankrijk en Japan, op 7 en 8 mei aanstaande in ■onden. Met name Frankrijk heeft tegen het uitnodigen van de luropese gemeenschappen. n de motie wordt gesteld, dat als de uitnodiging niet komt, •espreking van de agenda op de Europese topvergadering weinig tinvol is. Premier Den Uyl zei dan ook, dat Nederland de kwestie ran de Londense top als eerste wil bespreken in Rome. )e gehele kwestie wordt maandag in Den Haag besproken met voorzitter Jenkins van de Europese commissie. AMSTERDAM (ANP) - Me vrouw menten is op zoek naar een tweede advocaat, die in het proces tegen haar man de Haag se raadsman mr. L. van Heijnin- gen ter zijde kan staan. Zij wendde zich begin deze week tot mr. L. C. van der Tas, advo caat en procureur te Amster dam, die na een kort beraad echter negatief op haar verzoek reageerde. GRONINGEN (ANP) - „Bin nen vijf jaar zijn er effectieve medicijnen ontwikkeld waar mee een acute hartdood kan worden voorkomen. Aan de ontwikkeling van deze medicijn oen wordt niet alleen in Ameri ka, maar ook bijvoorbeeld in Rotterdagm gewerkt. Dit zei prof. dr. L. A. Cobb, hoogleraar in de geneeskunde aan de uni versiteit van Washingtong Seattle (VS) gisteren in Gronin gen. Prof. Cobb hield daar de tweede Wenckebaeh-lezing over »is acute hartdood te voorko mend?" prof. Cobb. De Amerikaanse hoogleraar geniet veel bekend heid door zijn experiment, waarbij de brandweer in Seattle werd getraind voor interventie bij de plotseling optredende hartdood. Via radio's kan daar bij contact worden onderhou den met medici. Het is mijn stellige overtuiging dat een acute hartdood een complicatie is die in de nabije toekomst kan worden voorko men. Patiënten die verhoogd ri sico lopen moeten geïndentifi- ceerd worden. Het gaat hierbij vooral om de voorkoming van een vroegtijdige dood aan hart ziekten, zo zei prof. Cobb. Hij voegde daaraan toe dat zijns inziens de Nederlandse cardiolo gy de beste in Europa is. (V an onze correspon dent Roger Simons) LONDEN Vele Engel sen zijn van oordeel, dat het gepraat van de Schotten over decentra lisatie en onafhankelijk heid, om niet langer verpletterd te worden onder de hiel van Enge land, klinkklare onzin is: „Al dat geleuter over Engelse onderdrukking houdt geen steek. Als in Engeland een goede baan vrij komt, gaat ze tien tegen een naar een Schot". David Blackstock McNee (vol gende week 5i2) en Schot in hart en nieren, kan niet ont kennen, dat dit verschijnsel zich wel eens voordoet. Maar hij knoopt er geen politieke beschouwingen aan vast. Mc Nee is de nieuwe en negentien de hoofdcommissaris van de Londense politie, het grootste korps van het Verenigd Konin krijk. Hij heeft net zijn intrek genomen op zijn kantoor in het imposante gebouw van Scotland Yard. Daar wordt niet gesproken over decentra lisatie of onafhankelijkheid voor Schotland. David McNee komt uit Glas gow, waar de onderwereld we gens zijn hard optreden Mc Nee „de hamer" is gaan noe men. De nieuwe hoofdcommis saris van de Londense politie heeft ook dienst gedaan in Ul ster. Daar werd zijn wérk op gemerkt door de voormalige minister van Noord-Ierland, Merlyn Rees, vorig jaar door premier Callaghan benoemd tot minister van binnenlandse zaken en justitie. Enkele maanden geleden moest minister Rees een op volger zoeken voor hoofdcom missaris sir Robert Mark (60), die de pensioengerechtigde leeftijd ging bereiken. Rees' keuze viel op McNee, die sinds 31 jaar bij de politie is. Voor die tijd was hij bankbediende. Hij begon zijn politie-carrière als gewone „bobby" in de stra ten van het Schotse Glasgow. In 1971 bracht hij het daar tot hoofdcommissaris. Een van de zwaarste proble men die hij toen moest bestrij den, was dronkenschap onder de politie. De grootste dronke lappen werden door commis saris McNee aan de deur ge zet. Sedertdien heeft hij de naam, dat over zijn lippen geen andere drank komt dan water, thee of koffie. „Niets van waar," zegt R^cNee. „Ik lust ook een borrel, na de dienst." Hij is ouderling van de kerk van Schotland en houdt niet van frivoliteiten. Op Scotland Yard verwacht men nu een regime van strikte discipline. Ook de Londense onderwereld zal het niet gemakkelijk heb ben met de nieuwe commissa ris. Hij is van plan een harde strijd aan te binden tegen de misdaad in het algemeen en de druk handel in het bijzonder. Een waakzaam oog houden op mogelijke corruptie bij de po litie) staat bovenaan zijn agen da. Handelaren in pornografie hebben de laatste tijd een cor rupte invloed gehad op be paalde leden van Scotland Yard. De Britse politie moppert, dat ze niet genoeg geld verdient. De agenten willen een echte vakvereniging stichten, om ge bruik te kunnen rrfaken van het stakingsrecht „Dat zou ik jammer vinden," zegt de nieu we Londense commissaris. „Maar ik wil wel aandringen op betere lonen voor ons corps. Londen heeft momen teel 4000 politiemannen te wei nig. Als de politie beter be taald werd, zouden we meer agenten kunnen krijgen, om dat de recrutering dan ook veel vlotter zou lopen".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7