Asefus begroet de lente. asef 'enten wil publikatie oek Knoop tegenhouden Opleidingsinstituut voor acupunctuur NIEUWE OR-WET NIET ZO INGRIJPEND Da's een goeie,hè? )RT GEDING IN AMSTERDAM W erkgelegenheid in landbouw blijft dalen Magenaar leefde ïjes jaar onder jalse naam finder vrijstellingen 3j dienstplicht Heerlijk,helderHeineken. Man gedood bij hevige ontploffing PvdA-fractie erkent: LEIDSE COURANT «RDAM Heeft Pieter Men ten vanuit zijn rifh>nhiii<hwi vrScheveningse gevangenis een kort geding aangespannen »*Hans Knoop, door hem publiekelijk voor rot jood uitgeschot en zijn aartsvijand een hak te zetten? Deze vraag opperde >n de advocaat Moszcowich toen voor de president van de rdamse rechtbank spoedproces diende. De Blaricumse mil jo in zijn vrouw Meta eisten via hun raadsman mr. Van Rgen dat de hoofdredacteur van Accent zich in het vervolg (houden van de kwalificaties „oorlogsmisdadiger" en „mas- jrdenaar". Ter zitting werd er de term „rover" aan toege- pu Knoop nooit meer mo- fhrijven dat Menten auto- |i omgekocht, beïnvloed, jrerkt heeft en dat hij zijn jsses of gewezen maitres- iwogen heeft tot het plegen jeineed. Iedere overtreding Rstraft dienen te worden >n boete van twee miljoen i aldus mr. Van Heijnin- Ip de achtergrond speelde nadrukkelijk mee dat op jart het boek gepresen- wordt dat Menten-vervol- -Jnoop over de zaak heeft feven. De verdachte pro- Riet het geding de publika tie te verhinderen en daarmee mijn cliënt geldelijk nadeel te bezorgen, suggereerde mr. Moszcowich. Opvallend in dit verband is dat de rechtbank president uitspraak bepaalde op 24 maart - twee dagen na de officiële verschijningsdatum van het boek, dat overigens reeds op weg is naar de detail handel en mogelijk vandaag al in de etalages zal liggen. Opvallend was de aanvang van het pleidooi van mr. Van Heij- ningen, de raadsman van Men ten: „Ik had deze zaak liever niet gehad. Ik heb gehoopt dat hij aan mij voorbij zou gaan. Toen hij op me afkwam heb ik lang geaarzeld. Maar ik zag hoe mijn cliënt door de publieke opinie bij voorbaat veroordeeld werd en ik heb tegen met zelf gezegd: waar ben je advocaat voor? We leven in een rechtstaat en een oordeel over schuld of onschuld is alleen aan de onpar tijdige rechter voorbehouden. Daarom zal ik tot het bittere einde doorgaan. Het is voor een rustige en objectieve behande ling van de zaak waarop Menten recht heeft, vereist dat de on rechtmatige hetze tegen hem en zijn vrouw ophoudt. Anders komt een evenwichtige beoorde ling in gevaar. Knoop heeft zich bediend van poolse bronnen die geen gezag kunnen en mogen hebben. We mogen er geen waarde aan hechten." Mr. Moszcowch op zijn beurt noemde de dagvaarding „een obscuur damesblad dat aan alle kanten rammelt en grove omis sies vertoont". Hij achtte het stuk nietig en de erin vervatte vorderingen niet ontvankelijk. „Verbod van het boek heeft geen zin, de publieke opinie be schouwt Menten reeds lang als een oorlogsmisdadiger. De ver dachte en zijn vrouw hebben zichzelf in de publiciteit gestort met hun interviews en open brieven. Het echtpaar moet niet schrikken wanneer het meer pu bliciteit krijgt dan een fietsen dief. De zaak Menten raakt het hele volk. Je krijgt rillingen als je denkt wat er allemaal achter kan zitten. Belangrijk is dat het publiek niet de indruk mag krij gen: hier verdwijnt iets in de doofpot. Het idee dat de publi- katies van Knoop de rechter zou kunnen beïnvloeden verwerp ik. De hoofdredacteur van Accent heeft slechts het algemeen be lang gediend. Bij toewijzing van de vordering wordt Knoop monddood gemaakt en is er sprake van een ernstige aantas ting van de vrijheid van me ningsuiting". Mr Van Heijningen, verdediger van Pieter Menten. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De werkgelegen heid in de land- en tuibouw zal in de komende jaren blijven af nemen. Dat is de verwachting van minister Van der Stee (land bouw en visserij). Hij heeft deze verwachting neergelegd in een „structuurvisie landbouw' die hij aan het parlement heeft aam- geboden De teruggang van de werkgele genheid zal vooral in de land bouw sterk zijn. Naar verwach ting zal deze in 15 jaren bijna halveren. De prognose laat een daling ,zien van bijna 150.000 mannelijke arbeidskrachten in 1974 tot bijna 85.000 in 1990. In de tuinbouw wordt een terug gang voorzien van bijna 53.000 in 1974 tot ruim 37.000 in 1990. Het aantal bedrijven van men sen die in deze bedrijfstak hun hoofdberoep hebben zal vermin deren van bijna 111.000 tot ruim 64.000 in de landbouw en van 27.000 tot ruim 15.000 in de tuin bouw. Voor de akkerbouw, melkveehouderij en de tuin bouw wordt een relatief sterke, daling van de werkgelegenheid en het aantal bedrijven ver wacht. De intensieve veehoude rij en de overige veehouderijbe drijven zullen wat minder snel afnemen. Van 1974 tot 1990 zal de opper vlakte cultuurgrond jaarlijks met gemiddeld 12.900 ha ver minderen. In totaal loopt de op pervlakte cultuurgrond van 2.090.000 ha in 1974 terug tot 1.880.000 in 1990. In het gebruik van de grond wordt een kleine verschuiving verwacht van gras land naar bouwland. De minis ter verwacht dat de intensiver ing van de land- en tuinbouw beperkter zal verlopen. De groei van de bedrijfsomvang in de tuinbouw zal gelijk blijven. De arbeidsbezetting per bedrijf is al minimaal en zal dan ook wei nig veranderen. Uit de verkenning van de ont wikkelingen in de landbouw blijkt dat het aantal gemengde bedrijven verder zal afnemen. Verwacht wordt dat in de melk veehouderij nauwelijks en in de akkerbouw en glastuinbouw wel een aanmerkelijke verbetering van de bedrijfsstructuur in rela tie tot de rentabiliteit zal kun nen optreden. De ontwikkelingen zijn afhanke lijk van het te voeren Europese landbouwbeleid. De belangrijkste pijlers van het landbouwbeleid blijven het markt- en prijsbeleid en in nauwe samenhang daarmee het internationale beleid. In het kader van het inkomensbeleid kan sociaal beleid als aanvulling op het marktbeleid niet worden gemist. J ■Ifan een onzer verslaggevers) JEN HAAG Een 44-jarige Hagenaar zonder beroep heeft jaar lang onder een valse naam het inbrekerspad d jewandeld en zelfs kans gezien justitie te misleiden door ekfider zijn schuilnaam tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld te worden wegens poging tot diefstal. Volgens wi Ie Haarlemse politie, die de man vorige week arresteerde, an ff as dat mogelijk, omdat de Hagenaar destijds geen identi teitspapier had en zei een zwerversbestaan te leiden. m zijn arrestatie had de man, die zei Van der Velden te i»ften' 6011 kaart van Amsterdam, waarvan een deel ontbrak, pe technische recherche in Haarlem herinnerde zich de TOndst van papiersnippers bij een inbraak in de Bloemenstad ?n na onderzoek bleken deze het ontbrekende deel te vormen., t *et natrekken van vingerafdrukken bij de Centrale Recher- :he Informatiedienst in Den Haag leverde zijn ware identiteit q!P- De Hagenaar verklaarde dat hij onder een valse naam gaan leven, omdat hij een straf van vier maanden, die in 1971 door de Amsterdamse politierechter was opge red. niet wilde uitzitten. onze parlementaire redac tie) HAAG De Tweede Ka- wil dat de regelingen om plichtigen wegens broe it of gehuwd kostwin- p vrij te stellen worden 'kken. Deze voorstellen en PPR werden gis- m tegen de zin van de be llieden van Defensie door ruime meerderheid aan- Tweede Kamer schaarde unaniem achter het voor- van de PvdA om aan dienst- itige jongeren de keus te en op hun 18e, 19e of 20e onder de wapenen te ko men. Minister Stemerdink en staatssecretaris Van Lent maak ten hiertegen geen bezwaar, maar zij lieten wel nadrukkelijk weten dat de wedde ongeacht de leeftijd zal worden gekoppeld aan het minimum-jeugdloon van een 19-jarige. Het oorspronkelijke regerings voorstel was, zoals bekend, om met ingang van 1979 de op komstleeftijd van 20 tot 19 jaar te verlagen, teneinde 40 miljoen gulden op de wedde-uitkeringen te besparen. Deze besparing kan nu dus toch worden bereikt. De Tweede Kamer verwierp een voorstel van de PvdA om de diensttijd van 14 tot 12 maanden terug te brengen. (Van een onzer verslaggevers) NAARDEN In Naarden is vandaag het eerste officiële opleidingsintituut voor acu punctuur geopend. De oplei ding is een initiatief van de stichting Nederlands-Chinees instituut voor acupunctuur, onder leiding van dr. Nio Kok-Hien. Twaalf artsen zul len worden opgeleid tot acu puncturist, hun praktijk uit oefenen, aan studiecongressen deelnemen en de nieuwe mo gelijkheden, die de acupunc tuur biedt, uitdragen. „Die nieuwe mogelijkheden zijn er", aldus dr. Nio Kok- Hien. „Dat wil echter niet zeg- verrijking betekenen, zowel in gen, dat daarmee de westerse diagnostisch als in therapeu- geneeskunde kan of mag wor- tisch opzicht. Dit kan weer een den vervangen. Een samen- prikkel vormen voor nog meer gaan kan voor beide wel een research, die ongetwijfeld nieuwe feiten aan het licht zal brengen". Met de opening van het insti tuut door mr. E. H. de Vrieze, lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland, lijkt de acupunctuur m Nederland de finitief te zijn erkend. Jaren lang is de oosterse geneeswijze als kwakzalverij bestemoeld. Slechts enkele artsen waagden zich eraan en behaalden resul taten waar met de westerse geneeskunst resultaten uitble ven. Zij werden echter door de collegae met de nek aangeke ken, omdat zij .kwakzalvers" zouden zijn. Nog steeds weige ren de Nederlandse zieken fondsen behandelingen met acupunctuur te betalen, in te genstelling tot bijvoorbeeld Duitsland en Zweden. De explosie veroorzaakte een enorme ravage in Geldrop. GELDROP (ANP) In Gel drop heeft een explosie in een schuurtje achter een woning in Geldrop het leven gekost aan de 33-jarige Jacob Fouw. Het woonhuis van het slachtoffer heeft volgens de politie, even als de beide huurwoningen, zware schade opgelopen. Sloop is onvermijdelijk. Het schuurtje zelf is totaal verbrijzeld. De glasschade in de dichtbe bouwde wijk is enorm. Het is volgens de politie onbegrijpelijk dat er niet meer slachtoffers tie-explosie, omdat het slachtof- zijn. fer een vergunning had voor De oorzaak van de explosie is een vuurwapen en munitie. Hij nog onbekend. De politie houdt was lid van een schietvereniging ernstig rekening met een muni- in Veldhoven. Russische joden schrijven brief aan Koningin AMSTERDAM (ANP) Vijf tien vooraanstaande Russische joden, onder wie deze week gearresteerde Scharanskij, heb ben een verklaring naar het westen gezonden, die bestemd is voor koningin Juliana en de president van het internationa le Sjtem tribunaal, dat volgen de week in Amsterdam wordt gehouden. De ondertekenaars van de ver klaring schrijven onder andere: „Wij hopen, dat het juridisch onderzoek in Amsterdam van invloed zal zijn op het lot van dr. Sjtem en de aandacht van de wereldopinie zal vestigen op het lot van andere politieke ge vangenen, die zuchten in Sow- jetkampen en -gevangenissen." Getuigen: Machinist negeerde rood sein GOES (ANP) De spoorwe gongevallenraad heeft giste ren in Goes een zitting ge houden, waar getuigen zijn gehoord in verband met de treinramp van 23 oktober 1Ö76 in 's Heerarendskerke. Toen botste in dichte mist een passagiers trein achterop een goederentrein, die juist bezig was van spoor te wis selen. Er vielen zes doden. Volgens getuigenverklarin gen moet de machinist van de trein, plaatsvervanger voor een collega, die zich had verslapen, eerst een geel sein niet gezien of geneerd gene geerd en daarna een rood sein. Een op de weg naast de spoorbaan rijdende automo bilist verklaarde dat hij vlak vóór het ongeluk had gezien dat het rode sein brandde. Het traject Bergen op Zoom- Vlissingen kent geen automa tisch trein-beïnvloedingssys- teem, dat een trein stopt na negeren door de machinist van een rood sein. Dat zal eerst in 1983 worden aange bracht. Volgens enquête NSS Progressieven 5% vooruit DEN HAAG Als gevolg van her stel van D'66 zijn de progressie- ven bij het laatste verkiezinge- nonderzoek van begin maart door de Nederlandse Stichting voor Statistiek vooruitgegaan. Zij komen thans op 44 procent, vijf procent hoger dan bij het voorlaatste onderzoek. Het CDA handhaafde zijn positie met 33 procent, terwijl de WD van 17 naar 16 procent ging. De groep andere partijen moes ten een verlies van vier procent incasseren Zij kwamen van elf op 7 procent Vermoedelijk, al dus de onderzoekers, komt dit door de groei van de aanhang van D'66. Meerderheid van hogeschool te Tilburg tegen katholieke signatuur TIT .BURG (ANP) Een meer derheid van de Tilburgse kath olieke hogeschoolgemeenschap ziet geen voordelen in de hand having van de katholieke signa tuur van de instelling. Zéstig procent wil die signatuur wel opgeven. Dit is gebleken uit een schriftelijk opinie-onderzoek. Het college van bestuur heeft als eerste reactie op die uitslag gesteld, dat niet meer kan wor den gesproken van een exclusief rooms-katholieke instelling. Wel van een instelling die zich heeft ontwikkeld naar regionaal insti tuut van wetenschappelijk on derwijs met grote openheid voor niet-katholieken. Het college verbindt daaraan de conclusie, dat het vragen van een loyali teitsverklaring van docenten en ander personeel inzake kerk en geloofsovertuiging niet meer tot de mogelijkheden behoort (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de tweede ronde van het debat over de nieuwe wet op de Ondernemingsraden heeft de socialist Stan Poppe erkend, dat deze wet meer een practische dan een principiële verandering van de huidige situatie inhoudt. Hij zei ook, dat de wet niet geheel voldoet aan wat hij wenselijk zou vinden. De nieuwe wet is een compromis, bij het tot stand komen waarvan zijn partij wel kleerscheuren heeft opgelopen. Daarom vond hij, dat aan dat compromis niet getornd moet worden. Roolvink (CDA) liet uitkomen, dat zijn twijfels blijven bestaan over het nut en de wenselijkheid van het bestaan van een opschortingstermijn, wat betekent dat een directeur een besluit, dat niet door de ondernemingsraad wordt gedeeld, twee weken lang niet mag uitvoeren. Mxninister Van Agt moest hem uitleggen, of het nemen van een besluit op zichzelf niet reeds rechtgevolgen heeft, met name bij benoemingen. De opschortingster mijn is volgens de regering nodig om de OR gelegenheid te geven in beroep te gaan bij de rechter, die eventueel de zaak kan terugdraaien. Rietkerk (WD) bleef het wetsontwerp afwijzen, omdat hij er een stap in de richting van arbeiders- zelfbestuur in zag en polarisatie vreesde. De PSP- er Van der Lek wilde de OR nog veel meer bevoegdheden geven. Nypels (D'66) wilde eigenlijk dezelfde kant op, beloofde echter het wetsontwerp te steunen. Wat niet wegnam, dat hij liever zou zien, dat het instellen van een ondernemingsraad niet wettelijk wordt voorgeschreven. Men zou in een onderneming de vrijheid moeten hebben om als de werknemers zich erover uitspreken van het instellen af te zien. De wet zou derhalve geen dwingend maar regelend recht moeten inhou den.. Na de zachte winter zijn halt februari al de eerste lente boden in de Nederlandse tuinen verschenen: krokus sen. sneeuwklokjes en zelfs de eerste hyacinten. Rozen moeten nu wel te ruggesnoeid worden om een volle bloei in de loop van het jaar te verkrijgen. Als U krokussen en sneeuwklokjes in het gras veld hebt staan mag'U, als ze uitgebloeid zijn, het- groen nog niet verwijderen: na de bloei wordt de kiem gelegd voor het volgende jaar. Steek de grond voorzichtig los om een goede beluch ting te bevorderen. Asef produkten. verkrijgbaar bij de vakman. Uw winkelier of tuincentrum. Nu met gratie sticker. gepakt en gezakt voor de groei

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9