Shell tip nal |6ader Meinhofgroep in afgeluisterd Heen praktisch antwoord an positie van katholieke chool verduidelijken kerk wereld vaamse :ring t af Première opgeschort Adolf en Mariene99 Surinaams staatsbezoek Katangezen melden verovering van mijncentrum Kolwezi Shell helpt Shell helpt de autokosten drukken. Rolls Royce van ruim 400.000 voor Britse vorstin Sotheby legt hand op dagboek van Hermann Göring Britse regering verslagen 'NGRES BIJZONDER ONDERWIJS Nationale bijbelweek in oktober Korte metten Inland LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 MAART 1977 PAGINA 7 stadhi ;orrespondent Frans Het nu reeds bijna durende proces te- arier-Meinhof groep in il waarschijnlijk ge- ais. «w gevoerd moeten It is het gevolg van tgezet afluisterschandaal, le I de affaire rond de j_ „r>espioneerde atoom- ■au be in de Bondsre- bijzo,"" 0pzien hetlt k van de advocaten de gevangenis van iet afammheim gevoerde ee^n de ministers van binnenlandse zaken en van jus titie van de deelstaat Baden Wiirtemberg zich gisteren ge dwongen toe te geven, dat in de gevangenis gevoerde gesprek ken tussen de drie Baader-Mein- hofverdachten en hun raadslie den door de politie afgeluisterd waren. Minister van justitie, Bender, rechtvaardigde zich met het argument, dat er groot gevaar had bestaan voor een gewelddadige bevrijding van de gevangenen, waarbij mensenle vens in gevaar hadden kunnen komen. Van de zijde van juris ten werd hem echter het verwijt gemaakt, dat hij en zijn collega op eigen gezag hadden gehan deld en zij daarmee het rechts voorschrift hadden overtreden, dat gesprekken tussen gevange nen en hun raadslieden strikt vertrouwelijk gevoerd moeten worden. Ook hier affaire heeft de om vang van een schandaal aange nomen, omdat de regering eer der had verklaard, dat het afluisteren van de kerngeleerde Traube, die ervan verdacht werd contacten met linkse ex tremisten te onderhouden, slechts een unieke uitzondering was. Het vermoeden ligt nu voor de hand, dat nog talrijke andere personen in de Bondsrepubliek zonder toestemming van de rechter door middel van heime lijk aangebrachte mini-micro foons afgeluisterd worden. On middellijk na het bekend wor den van de affaire werd het Baader-Meinhof-proces volgens een beslissing van de rechter- president tot dinsdag verdaagd. De advocaten eisen echter dat het volkomen opnieuw gevoerd wordt, omdat volgens hen een behoorlijke verdediging van de beklaagden wegens de afgeluis terde gesprekken niet meer mo gelijk is. us hotel in n was een troep scl. Jttr.) Een luxueus t centrum van Lon- Lane" in Piccadilly, veroordeeld tot een omgerekend) 20.000 t niet in acht nemen «palingen inzake de s van de dienst voor dheid hadden een .86 ongerechtigheden zoals dode muizen in vliegen in de bak- muren en plafonds, |-w het vet afdroop, en "IVkend vieze toiletten >ersoneel. De directie nten de keukens te 3r or een algehele op- ™RIBO (SNA) - De se regering is niet van k treden, ondanks het Êt NPK-regeringscoali- pibsolute meerderheid Tement heeft verloren treden van de Javaan- >artij. Op een perscon- ^■in Paramaribo ver- ^premier Arron dat er ~~ile reden voor de rege lt om af te treden of het parlement te ont- i dat er naar zijn weten ^oken kan worden van van de rege- 'tie in het parlement. t -\de premier moet de ng in de volksvertegen- ig eerst bewezen wor- lijke situatie voor de on is ontstaan door len van de KTPI-minis- mita (Landbouw) en in (Sociale Zaken). Zij woensdag hun ontslag -A «het parlement minister in staat van beschuldi- >el gesteld in verband met ssa^men van steekpennin- uitgifte van grond. "Ongspartijen hebben nu ïtels in het parlement, iitie beschikt ook over terwijl het vroegere •ndorie een eenmans- ONGEVOELIG VOOR PROTEST Beze jager op pasgeboren zeehondjes trekt zich niets aan van de protesten van de actrice Yvette Mimieux (rechts). Hij heft de van een ijzeren haak voorziene knuppel op om het zeehondje dood te slaan en daarna te villen. Vaak zijn de zeehondjes niet eens helemaal dood als zij gevild worden. De Noorse en Canadese robbenjagers hebben in New Foundland nu in twee dagen tijds 25.000 pasgeboren dieren gedood. Mariene Dietrich, MUNCHEN (UPI) Mariene Dietrich heeft gezegd dat zij weigert om de „schoonheid" te zijn voor het „beest" Hitier. De 75-jarige actrice en zangeres, wier bezwaren worden overgebracht door haar Franse advocaat, heeft de première tegengehouden van de Westduitse film „Adolf en Mariene", die vandaag in München had moeten plaats hebben. De film is ingegeven door het oude gerucht dat Hitler in het geheim verliefd was op Dietrich en dat zij Duitsland de rug heeft toegekeerd omdat zij niet het voorwerp van de hofmakerij van Hitier wilde zijn. De nu Amerikaanse staatsburgeres vindt dat haar smaad in de film wordt aangedaan en zij heeft gedreigd met gerechte lijke stappen. Producer Ulli Lommei maakte het uitstel van de première bekend, hangende het opnieuw filmen van enkele scènes. „Ik had contrast nodig voor de griezelfiguur Hitier", aldus Lommei. „Een schoonheid voor het beest". Lommei jiad een aangrijpingspunt gevonden in het gerucht dat Joseph Göbels, Hitiers minister van propaganda, had geprobeerd Dietrich naar Duitsland terug te halen om zijn Fïihrer gelukkig te maken. In werkelijkheid keerde Mariene Dietrich pas na de tweede wereldoorlog naar West-Duitsland terug en dan nog om voor het Amerikaanse leger op te treden. Bij haar vroegere landgenoten verbruidde ze het met haar antwoord op hun vraag, hoe het was weer in de .Heimat" te zijn. „Mijn tehuis is New York". Maar in Lommels film keert Mariene Dietrich wel terug en omtmoet Adolf' in zijn .Arendsnest" in de Beierse alpen. PARAMARIBO De president ging van koningin Juliana en van de Républiek Suriname dr. prins Bernhard van 1 tot 4 juni J. H. E. Ferrier en mevrouw E. een staatsbezoek brengen aan Ferrier-Vas zullen op uitnodi- Nederland. KINSJASA (UPI/Rtr) - De in Zaire binnengevallen troepen - voormalige Katangese gendar mes van wijlen premier Moise Tsjombe - zouden de belangrij ke mijnstad Kolwezi hebben veroverd en het luchtmachtcen trum Kamina hebben afgeslo ten. In Kolwezi, in het zuid westen van de provincie Sjaba, het voormalige Katanga, bevin den zich 4000 Belgen, voor het merendeel technici. De verover ing van de stad wordt overi gens door het Zairese persbu reau Azap tegengesproken. De provincie Sjaba en de daar aan grenzende provincie West- Kasai vormen het economische hart van Zaire door de rijkdom aan ertsen: koper, mangaan, zink, uranium en diamant. De toestand in die provincies wordt steeds slechter, zo heeft een functionaris van de Amerikaan se ambassade in Kinsjasa beves tigd. Volgens Belgische bronnen is het niet verwonderlijk dat de voormalige Katangese gendar mes met de inval zo snel succes lijken te hebben. De economi sche toestand in de provincies is verslechterd door het sluiten van de spoorweg naar de Ango lese havenstad Lobito. Er is geen benzine meer en er heerst een tekort aan voedsel. De Ka tangese gendarmes hebben lan ge tijd in Angola vertoefd en daar de MPLA gesteund. Yeel mankementen aan uw auto kunt u ontdekken voor ze veel geld gaan kosten. Kijk maar eens in het gratis verkrijgbare boekje „Shell helpt" deel 1. Daarin staan een paar handige kontrole-tips,die u makkelijk zelf kunt uitvoeren. Zoals het .nakijken van de kontrolelamp- jes op het dashboard. Heel simpel en toch erg nuttig om reparatiekosten te voorkomen. Autorijden is tenslotte al duur genoeg. Nog geen boekje ontvangen? Vraag er dan even naar bij een Shell verkooppunt. Hoeua^«£d Als u het kontakt aanzet moeten er 2 kontrolelampjes gaan branden: dat voor de oliedruk en dat voor de dynamo. Na het starten moeten die lampjes ■weer uitgaan. Als dat niet gebeurt, moet u direkt naar een vakman om verdere narigheid te voorkomen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Koningin Elizabeth II van Groot-Brittannië krijgt voor haar zilveren jubileum een Rolls Royce Phantom vl van ruim 400.000 gulden. De dure wagen werd voor haar besteld door een consortium van firma's, die anoniem wensen te blijven. Elizabeth II heeft al vier Rolls Royces, die echter tamelijk oud beginnen te worden. Toch zit Buckingham Palace een beetje moeilijk met het vooruitzicht dat de vorstin in deze moeilijke tijden een buitensporig duur cadeau zal moeten accepteren. Mevrouw Anne Neal, een van de persattaché's van het paleis zei: „400.000 gulden is een krankzinnig bedrag. Ik begrijp niet, dat een wagen zoveel kan kosten. Eén ding moet ik volstrekt duidelijk maken: de koningin heeft die auto niet zelf besteld. Hij wordt haar aangeboden." De milde royalistische schenkers hebben hun cadeau besteld bij de carrosserie afdeling van Rolls Royce te Willesden in Noord-West Londen, waar het kostbare vehicel nu met de hand gebbuwd wordt De order luidt: een kastanjebruine kogelvrije Phantom vl, voorzien van allerlei beveiligingen tegen aanslagen door terroristen, en met een doorzichtig dak om de vorstin zichtbaar te maken voor het publiek. Tijdens plechtigheden kan de achterbank trouwens automatisch op getild worden, om Elizabeth een hoger zitje te geven. Eerste mens in Amerika: 40.000 jaar geleden NEW YORK De preshistorische mens kwam minstens 40.000 jaar geleden op het Amerikaanse continent. Dat is eens zo lang geleden als algemeen werd aangenomen. Dit heeft prof. Rainer Berger van de uni versiteit van Califor- nië gisteren in Phila delphia meegedeeld. Tijdens een sympo sium over archeolo gie gaf prof. Berger te kennen dat op het eiland Sapta Rosa, voor de kust van Ca- lifornië, in 1975 een vindplaats van been deren van- dwerg- mammoets en stenen werktuigen de aan wezigheid van mens- achtigen had aange toond. Aan de hand van proeven was vastge legd dat de fossielen zeker 40.000 jaar oud waren. Op de vind plaats was het vlees van de mammoet ge roosterd. Tot nu toe meenden de paleonthologen dat het bevolken van het Amerikaan conti nent ca. 20.000 jaar geleden was begon nen met de komst van jagers uit Azië via de Beringstraat. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Experts van het bekende Londense veilinghuis Sotheby hebben de hand gelegd op oorlogsdagboeken van Hitiers luchtmachtminister Herman Göring, geschreven in 1941, '43 en '44. Zij zijn als oorlogsbuit door een lid van de Vrije Franse strijdkrachten naar Engeland gebracht Volgens de experts is de waarde van deze dagboeken niet te schatten. Het spreekt evenwel vanzelf, dat ze grote belangstelling zullen opwekken bij militairen en andere moderne historici. Sothe by heeft nog geen beslissing genomen inzake een mogelijke veiling ervan. De eigenaar van de dagboeken wenst onbekend te blijven. Hij heeft de experts van Sotheby ook een gedeeltelijke vertaling getoond. Met deze dokumenten bood hij zich aan op een zogeheten „ontdek- kings gebeurtenis", door Sotheby georganiseerde bijeenkomst in een grote zaal van het histrorische kasteel van Longleat, in het Engelse graafschap Wiltshire. Dergelijke bijeenkomsten worden op touw gezet om mensen, die merkwaardige dingen bezitten, er toe te brengen deze te komen tonen aan Sotheby-experts. De deskundigen spreken dan gratis een oordeel uit over het historische belang en de eventuele waarde van de voorwerpen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De socialistische Britse minderheidsregering is gis teravond vernederd in het Lagerhuis, toen zij probeerde te ontsnappen aan een stemming over bezuinigingen op de openbare uitgaven. Premier Callaghan en zijn ministers wisten van tevoren, dat zij die stemming zouden verliezen. De regering werd verslagen met 293 tegen 0 stemmen. Tory-leidster Margaret Thatcher eiste onmiddellijk een debat over een vertrou wensvotum dat volgende week zou kunnen plaatsvinden. De rege ring Callaghan bevindt zich nu in een wanhopige situatie. Jjtragen rondom de kath- ;e school kan geen helder :,0'oord worden gegeven zo- de vragen rondom de -olieke kerk geen helder nfoord krijgen. De enig jibare verduidelijking die lit moment zou kunnen ifien gegeven is een ant- r™rd in praktische zin. Dit °Nnhouden: kiezen voor een wid dat gericht is op een ■^jrkt aantal katholieke, .(r,len dat in staat is haar ra waar te maken. ugL. M. H. Joosten, secreta- is^an het hoofdbestuur van 'ereniging Ons Middelbaar ^Jerwijs zei dit vanochtend Jifsluiting van een inleiding de taak en de positie van bijzonder onderwijs. Hij 3nl de inleiding tijdens het Krfres, dat gisteren en van- g{ te Tilburg is gehouden van het vijfen- «jarig bestaan van de 7.iolieke Leergangen te Til-. Iers dan vijftien jaar gele den, zo zei dr. Joosten, is er geen uniforme geloofsovertui ging meer bij ouders, leerlin gen en docenten. Dit heeft tot gevolg, dat er verwarring en onzekerheid bestaat over de grondslag en identiteit van de katholieke school. De katholie ke scholen krijgen daardoor de neiging zich terug te trek ken op het terrein van het onderwijs zonder daarbij de levensbeschouwelijke vraag stelling te betrekken. Velen, docenten en scholieren, komen onverschillig te staan ten opzichte van de institutio nele kerk. Veeleer wordt ge zocht naar een persoonlijke re ligiebeleving. De groep van ou ders verschilt van de docenten en leerlingen gradueel, omdat een belangrijk deel leeft in het vertrouwen, dat de school zal voortborduren op het leefpa troon van de ouders. Zij geven hun kinderen niet aan de school zonder verwachtingen, maar deze blijken vaak tegen gesteld te zijn. Niettemin meende dr. Joosten, dat de veranderde omstandig heden positief moeten worden gewaardeerd. Er is een grote mate van openheid, positieve waardering en creatieve tole rantie ontstaan voor andere opvattingen. Wat betreft de vraag naar de toekomst van de katholieke school, zag dr. Joosten een keuze uit drie opvattingen. De eerste is die van: wacht de ontwikkelingen af en houdt op met vermoeiende discussies over identiteitsvragen. De tweede is die van het positief waarderen van de openheid van de katholieke school, het leren leven met onheldere op vattingen over de katholiciteit en het niet dwingen van de katholieke school zich te be wijzen naast andere bijzonde re scholen. Als derde opvatting zag dr. Joosten: de leer van Jesus Christus en zijn kerk is geen vage zaak maar een harde op gave. De school moet daaraan deelhebben en met de kerk eventueel de uiterste conse quentie trekken, dat men een schuilkerkenbestaan moet gaan leiden. Helaas, zo constateerde dr. Joosten, wordt men bij het kiezen van een antwoord niet geholpen door de laatste brief van de Nederlandse bisschop pen over het katholiek onder wijs, omdat zij geen antwoord gegeven hebben in ideële zin. Mr. C. A. J. Kortmann, lector in het staats- en administratief recht aan de universiteit van Amsterdam, ging gisteravond in op de discussie rondom de wijziging van artikel 208 van de Grondwet, aangaande de vrijheid van onderwijs. Hij constateerde hierbij, dat de voorstanders van het bijzon der onderwijs tot niet veel meer in staat zijn geweest dan tot het produceren van forme le definities. Als de parlementsleden, die de positie van het bijzonder onderwijs hebben te verdedi gen, in dit opzicht machteloos zijn, dan komt dat omdat de maatschappelijke groeperin gen waarop zij steunen niet in staat zijn op heldere wijze aan te geven waarom een be paald regeringsbeleid voor hen onaanvaardbaar is. Mr. Kortmann constateerde, dat met name de confessionele instellingen van wetenschap pelijk onderwijs in dit opzicht onvoldoende aandacht schen ken aan de onderwij swetge- ving in hun onderwijs en on derzoek. Alle bij het confessioneel on derwijs betrokken instanties zullen aandacht moeten schen ken aan een duidelijker ver klaring van de maatschappe lijke functie en de onderwijs kundige aspecten van het bij zonder onderwijs, dat zij voor staan. Alleen dan, aldus mr. Kortmann, is het mogelijk, dat de monopolievorming bij het departement bij de onderwijs- wetgeving kan worden door broken. De Raad voor Contact en Over leg betreffende de Bijbel, orga niseert van 9 tot en met 15 oktober een nationale bijbel week. De raad heeft alle protes tantse gemeenten en plaatselij ke kerken en rooms- en oud- katholieke parochies opgeroe pen in die week aandacht te besteden aan de waarde van de bijbel voor deze tijd. De raad bestaat uit vertegen woordigers van veertien kerken en geloofsgemeenschappen en van bijbelorganisaties, zoals de Katholieke Bijbel Stichting en het Nederlands Bijbelgenoot schap. Als thema voor deze eerste ge zamenlijke bijbelweek heeft de RCOB gekozen: „Bijbel, boek om te vieren". Werk- en ge spreksmateriaal is in voorberei ding genomen. In het bijzonder wordt aandacht gevraagd voor Nehemia 8, vers 1 - 13., waarin staat hoe de profeet Ezra de wet voorleest, vertaalt' en verklaart voor het volk Israel, dat uit de Babylonische ballingschap is te ruggekeerd. De plaatselijke pastores, wordt gevraagd in de zondagse ere diensten op 9 oktober aandacht aan dit bijbelgedeelte te beste den en het vervolgens te bespre ken in de catechisaties, bijbel kringen, gesprekskringen en ge- meenteavondea Ook de omroeporganisaties is om medewerking gevraagd. Te- leac bereidt een serie van veer tien programma's ter eerste kennismaking met de bijbel voor. De EO begint in mei met een serie van vijftig program ma's gewijd aan de bijbel. In de eerste programma's gaat het vooral om de ontstaansgeschie denis. Uitzending" van de volledi ge serie kan wel vijf jaar ver gen. De IKON start op 16 oktober met een televisieserie waarin de vraag wordt behandeld hoe bij belverhalen aan kinderen kun nen worden verteld, hetzij op school, hetzij in het gezin. De Amerikaanse t.v.-maat- schappij NBC zal een film ma ken over de zaak Karen Quin- lan, het meisje, dat in april 1975 na gebruik van drugs in een coma raakte en kunstmatig in het leven werd gehouden. Haar ouders wonnen een proces met het doel hun dochter te laten loskoppelen van de medische apparaten. Sinds dit gebeurde, mei 1976, is het meisje nog steeds in leven. De ouders zou den de 25.000 dollar, die zij van de NBC ontvangen, willen ge bruiken om samen met de kath olieke bisschop van Patersen in New Yersey een fonds op te richten voor langdurig zieken. Aan de katholieke universiteit te Nijmegen is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der letteren dr. J. R. T. M. Pe ters. Hij zal onderwijs geven in de leer en instellingen van de islam en het arabisch met leer opdracht in de faculteit der god geleerdheid voor islamologie. Dr. Peters (36) is sinds 1973 als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de katholieke universiteit. Voor het eerst is verzameld werk van Maarten Luther offi cieel in een Spaanse vertaling verschenen. De vertaling is van een pater karmeliet. Er zijn ee nentwintig geschriften ver taald. In Spanje wonen onge veer dertigduizend reformatori sche christenen, van wie een zeer groot deel ook nog buiten lander is. Sinds enkele jaren is het niet-katholieke christenen in Spanje toegestaan hun gods dienst openlijk te belijden. De laatste tijd zijn de oecumeni sche beweging en de verdraag zaamheid tegenover andersden kenden groter geworden. Als „gebaar van verzoening tus sen de volken van Amerika en Vietnam" is de Vietnamese ver tegenwoordiging bij de V.N. een gift aangeboden voor de bouw van een ziekenhuis in My Lai. Het is deze week negen jaar geleden, dat Amerikaanse mili tairen een bloedbad in My Lai aanrichtten, dat vijfhonderd mensen het leven kostte. Het geld is bijeengebracht door vij fenveertig „verzoeningsgroe- pen" in de V.S., meest kerkelij ke groepen, bij voorbeeld uit de raad van kerken, de lutherse kerk en de Quakers.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7