Zijl/LGB wint kby tegen LZ '86 )ans vlees biedt bh aan in Leiden KIEVITSEIEREN ZOEKEN ZONDER MISDADIGE INSLAG Nieuwe Komedie misplaatst in theater Pastores Petruskerk willen parochie nieuw leven inblazen wijkdemocratie vorm geven Bewoners moeten VAK Stars nu definitief kampioen 25e UUR AGiftEGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 MAART 1977 PAGINA 5 windsc tstaan. het con ider m< lur de nu al 1 toe te ?n moe neente w. ge ping b roep oi ;n en r ;n omwegen door stad en land kom ig mensen tegen Elke morgen tussen i elf uur kunt u mij telefonisch vertel- i u graag in deze rubriek zou willen omen. Het nummer van mijn geduldi- ■foon is 071-122244; u kunt dan naar 18 vragen. tting vi lotel e< Gedep edgeke aid di Het zaterdag gestaakte duel tussen LZ "86 en de zijis gisteravond verder gespeeld. De wedstrijd in zwem vieindigde in een 43 overwinning voor de ZUL/LGB. ising tussen beide Leidse hoofdklassers werd zaterdag Ivies e periode gestopt, omdat de vader van LZ-speler Jan olksj een hartaanval kreeg en even later in het ziekenhuis isteravond werd nadat 1 minuut stilte in acht was eravistart met het tweede speldeel met de stand van 2—1 ng aJL/LGB. Direkt begon de ZIJL/LGB met een hoog meesle voorsprong werd door doelpunten van Frits Welling eatiepijker uitgebouwd tot 4—1. Het gelukte de ZIJL/LGB n eei om de LZ-verdediging voortdurend onder druk te i de Erin LZ '86 kreeg, door snelle uitbraken en het feit, dat lhuiser Henk van de Velde er nogal wat ZLJL/LGB-spelers bouvut uitstuurde, kansen om terug te komen. De LZ-ploeg te veel moeite met het passeren van keeper Theo het derde deel werd het 42 door Jan de Graaf nuut voor tijd maakte Aad van Mil 4—3. De ZIJL/LGB echter niet meer uit handen en veroverde net ste wedstrijd tegen LZ (8—5) weer 2 punten, hoofdklasse: 17—17 17-17 17-16 17-10 ZATERDAG a.s. 19.30 uur WATERPOLOWEDSTRIJD De Zijl/LGB- Zian-Vitesse Zwembad „De Zijl" PSV LZ '86 AZPC tracht ook z'n vee en vlees in Nederland l te brengen. Dat gaan we volgende week in Leiden merken. Ongeveer 20 Franse pTVTma's komen dan naar de Stadsgehoorzaal het Franse eetbare vleesgenot gestalte te oor de eerste, keer. Eerder staken hier in iet Art *ate Galliërs en Boergondiers de lof- 7 in fVer hun landbouwprodukten, zoals groen- lde he. kazen en wijnen, maar nu wordt het een ■nt in vlees voor Marianne. Een experiment i verdZet wordt door het Nationale Franse Bu- andbo\r Vee en Vlees en het Voorlichtingscen- ïifzenr Franse landbouwprodukten en voedings- t. Een wegbereidster van de mini-tentoon- oor Frans Vlees in Leiden (begin 3 uur gs, gevolgd door een „Buffet Campagnard" 3 lage landen wel een „koud buffet" ge- ,s mevrouw A. P. Bijleveld-Gianesello, die n vond in La Douce France, maar gerijpt de Hollandse grote rivieren. I een allersmakke- 7 [lichtingsdag die het tes in het zonnetje n, een „apéritief' •ten". Dat eten moe- Nederlanders, gaan de expositie zijn lee- en vleeshandela- Inkopers van super- n ruim 40 grote Ne- restaurants uitgeno- cunnen dan allemaal r de Franse verwor venheden op vleesgebied, o.a. 250 kg in koelvitrines (die uit Frankrijk komen) en naar meisjes die als tolken de con tacten gaan vergemakkelijken tussen Franse exporteurs en Nederlandse handelaren. De professionele vleeslustigen kunnen dus hun hart op halen. Er zullen ook dia's worden vertoond, over vlees. „Ik hoop, dat het lukt voor die Fransen, die toch wel heel wat geld in deze manifestatie in Nederland hebben gestoken. Ze waren eerder in Duitsland, Milaan en Londen en dinsdag gaat de mini-expositie naar Brussel," aldus mevrouw Bij- leveld, die mét de Handelsraad bij de Franse ambassade in Den Haag aardig wat moge lijkheden voor het Franse vlees in Nederland ziet: „In 1976 ging vanuit Nederland" 19.000 ton rundvlees naar Frankrijk en vanuit Frankrijk kwam 12.000 ton over de grens, vooral diepvries uitge beend vlees en ook veel voor bouten." Waarom komt het Franse vlees in een show naar Lei den? „Omdat," zo weet fra- ngaise Bijleveld-Gianesello, .Leiden bij ons bekend staat als een Nederlands centrum van vlees." In principe is iede re geïnteresseerde in Frans vlees welkom, maandagmid dag in de Stadsgehoorzaal, maar de opzet blijft dat vakbe- kwamen er een oogje aan zul len wijden. Dus eigenlijk niet elk één die op een hapje uit is. Je kunt niet zomaar in Lei den fnet de neus in de boter vallen. Dan kun je beter naar Parijs gaan, als het vlees je brood niet is. LEIDEN „De wijkbewoners moeten de democratisering van hun wijk zélf vorm geven", zo was het slotoordeel van de gis teravond bijeenkomende werk groep wijkraden, die sinds 1976 in opdracht van de gemeente raad een onderzoek houdt naar de wijze waarop de vorming van wijkraden in Leiden moet geschieden. Het voornaamste probleem waarmee men zich gisteravond bezig hield was het „democratisch functioneren" van de wijkraad. Wat onder dit „democratisch functioneren" verstaan moet worden was niet geheel duide lijk, zo bleek tijdens de vergade ring. Sommige leden van de werkgroep spraken zich uit voor een „organische groei van on derop", waaruit de wijkraad dan vanzelf zou opkomen en bevoegdheden zou kunnen krij gen. Hierbij zou dan aangeslo ten moeten worden op de be staande organisaties. Andere leden spraken zich uit voor het uitschrijven van wijk- verkiezingen, waardoor de wijk raad dan als het ware uit het niets gecreëerd zou worden en pas later als het bewezen heeft „democratisch te functio neren" bevoegdheden zou kunnen krijgen. „In ieder geval mag er geen wijkraad gescho ven worden tussen de bestaande organisaties en de gemeente", merkte een lid op, „de wijk mag niet door bestuurders worden gedomineerd." Op de in dit verband uit het publiek gestelde vraag of de bewoners dan ook invloed op de werkgroep kon hebben, werd geantwoord dat er voldoende publiciteit bestond rond de werkgroep en dat de leden als representatief voor de Leidse bevolking gezien kunnen wor den. I!lllllllllll!lllil!!l!lli;i!l>llllll!!l!lllllllll!lillll9 Bij een aantal mensen is enige tijd geleden een koortsachtige toestand weer gaan vreten. Het zijn de zoekers naar kievitseie ren. Geen weiland is meer veilig voor hen en ze rapen wat er te rapen valt. Een hele tijd heeft de koningin het eerst gevonden kievitsei in dank afgenomen en in haar naam ook tal van vader landse burgemeesters. Maar daaraan schijnt nu een einde te zijn gekomen, onder de invloed van milieubewusten die van harte met de kievitsoort schij nen mee te leven. Eén dergenen die onbeschaamd, en met zeker overleg, voortgaan met het zoe ken en vinden van kievitseieren is 32-jarige Henk J. Zonderop uit Rijpwetering, die al sinds zijn zesde jaar in de eerste len teweken, of nog eerder, bezig is met het opsporen van gespik kelde eieren. Hij blijft de rage instandhouden, onder het mot to: „Een kievit kijkt niet op een ei". Zeker niet in de „voor- broed", want ze legt er nog een stuk of dertig bij. Henk Zonderop, die zijn eerste ei-activi teiten aan de dag legde rond zjn geboor teplaats Stompwijk: „Als de eerste vier eieren worden weggehaald, heeft de kievit meestal nog drie legsels. Na het tweede denkt-ie (de kievit): dat kan nog wel; en dan gaat het dier voor de derde keer leggen. Zo kan de kievit wel dertig eieren kwijt in het voorjaar. Een ellen dig trucje is, na het weghalen van de eerste eieren, een aardappel neer te leggen, waarop de kievit blijft broeden tot ze desnoods dood gaat". Vroeger ging Zonderop als knaap al heel vroeg 's, morgens op stap met de fiets: „Niet in de Rip, daar zitten mei-kievitten. Maar in Voorschoten en Stompwijk ligt de grond hoger en is het droger. De kieviten leggen niet graag in drassige gebieden. Liever hoog en droog, denken ze maar". Tot 6 april mogen Zonderop en zijn geestverwanten nog wettelijk kievitseie bij elkaar. Ik kijk door een verrekijker en zie de vogel. Als het een nestje van vier eieren is, blijft de kievit altijd zitten, dan is ze broeds. In andere geval len fladdert de kievit op bij het naderen van ongewenst publiek. Toen ik 12 jaar was, was ik de jongste kievitseierenzoe- ker van Zoetermeer. Ik overhandigde toen het eerste ei aan burgemeester Van Tuyl van Serooskerken. Dank je wel, jongeman, zei die toen. De burgemees ters die met enige omstandigheid en overwogen woordkeus de kievitseieren /in ontvangst nemen zijn zeldaam aan het worden". Henk Zonderop ligt er niet wakker van. Net zomin als het hem iets kan schelen of de kievit nu een „ie" of feen „ze" is. Uiterlijk is daar toch geen touw aan vast te knopen. Van meneer Van Tuyl kreeg hij wel een tientje voor z'n voor- jaarsgebaar; een eerste kievitsei was toen nog prachtig, want de lente bracht weer nieuw leven in de brouwerij van de jaarlijkse rondgang. Opnieuw begin nen moet met enig uiterlijk vertoon gepaard kunnen gaan; dat hoef je ei genlijk niet onder stoelen of banken te steken. Maar er is altijd wel iets of iemand die daar een stokje voor wil steken. De één zegt: kievitsei, de ander: snoepie. Dat met het kievitsei is gaan veranderen, degenen die aan het begin „Snoepie" tegen elkaar zeggen, zullen we gelukkig wel houden. Maar liefheb ber Henk Zonderop blijft zoeken en maakt er geen poehaa van. Dat is een nieuwe lente en een oud geluid. Zonderop: „Bebroede eieren leg ik weer terug in het nest. Je legt ze in het water en als ze blijven drijven, zijn ze be broed. Als een ei zinkt, neem ik het mee naar huis. Dan zijn ze ook het lekkerst Bij de poelier kun je ze ook kwijt; die kievitseieren zijn een delicatesse gewor den. En wat dan nog? Je eet toch ook zonder enige gewetenswroeging kip- peeieren? Met wat zout bijvoorbeeld? Moet je nou 'ns luisteren: het eerste broedsel van een kievit komt zelden uit Dat broedsel is erg kwetsbaar; hoe dan ook. Maar een kievit kan gelukkig veel meer aan. Ik vind het prachtig om te zien, als straks die jonkies weer door het weiland trippelen. Dat is hartstikke mooi, want je blijft op deze manier met de natuur verbonden". Pas na 6 april wordt het rapen van kievitseieren een misdrijf. De Nieuwe Komedie biedt zo'n recht-door-zee-vorming- At je je kan afvragen wat de groep gisteravond voor een kers nog in het LAK-theater deed. In de Schouwburg er al helemaal niet meer. Terecht trouwens want toneel- de Komedie nauwelijks meer; waarschijnlijk willen niet. ennen of Wijken, Mevr. Beckers zoekt het hogerop" is la'oor de bewoners in saneringsgebieden en verkrotte iet stuk gaat over langzaam ontwakend activisme bij de "YPn hun bovenburen. We zien hoe hun nog vormeloze en - onvrede overgaat in doelgerichte actie in het buurtcomi- Het is heel goed mogelijk, dat zo'n voorstelling uitstekend functio neert in buurten, waarnaar de bulldozers reeds dreigend hun schuivers richten. Waar de bewoners onrust voelen en weten, dat hun woningen niet deugen, maar tegelijkertijd niet bij machte zijn met die irritatie iets te doen. Laat de Nieuwe Komedie daar spelen, want die bewoners komen toch niet naar het theater; hoewel je je ook dan zorgen kan maken over de vraag of de getoonde symplificatie niet eerder slecht dan goed doet Maar misschien is progressief dogmatisme nog altijd beter dan onverschilligheid of machteloosheid. Al met al is „Wonen of Wijken" een voorstelling die voor de niet-betrokken, kritische .toeschouwer door rijn humor nog wel onderhoudend, maar door zijn gebrek aan analyse voor diezelfde toeschouwer nauwelijks verhelderend werkt Of het zou een verwij ding van de beperkte, intellectuele blik moeten betekenen, dat de voorstelling een beeld geeft van de ervaringen en problemen zoals die bij bewoners van saneringswij ken zelf leven. Het inzicht daarin wil de „ontwikkelde" nog wel eens ontgaan. Toch blijft de functie van de Nieuwe Komedie in de eerste plaats in de wijken zelf te bevestigen en te activeren. Niet om de bourgeois te overtuigen. Daarom leek deze Schouwburgvoorstelling gister avond in het LAK enigzins misplaatst. m Paul van der Plank Henk Zonderop: „Je eet toch ook zonder gewetenswroeging kippe- eieren?" ren rapen. In Friesland een week lan- Henk Zonderop gaat stug docr, nog een ger. Je blijft altijd eigenwijze lieden paar weken. „Tot het donker de polder houden; in Engeland rijden ze bij wijze in. Soms kom ik tenslotte met 30 eieren van uitzondering ook links van de weg. terug. Van de week had ik al 9 eieren UTRECHT Geheel volgens de verwachting is VAK-Star- s/LISC gisteravond kampioen van de tweede divisie D geworden. De basketbalploeg van Rudy van Eyck won in Utrecht van het laaggeplaatste OSG met 63—59. De reden van die toch wat magere zege was het gebrek aan inzet van de ploeg, die de titel toch niet meer kon ontgaan op dat moment Bij de rust was de stand 37—27 in het voordeel van de Leidse ploeg, die met de promotie naar de eerste divisie (er zijn zelfs plannen om volgend jaar in de eredivisie te gaan spelen) een Het kampioensteam van VAK Van links naar rechts staand: J. Dawson, R. Lieuw A kroon zette op het werk van Sie. J. Raan en W. Neyhorst. Van links naar rechts zittend: I. Dawson, S. de Leon August Jon-A-Tai, jarenlang de N. Faverus en G. Pang-A-Tjok. Op de foto ontbreken: R. van Eyck, F. Scholtzberg v.an,d^ en W. Hantslag. Inmiddels staal;het «Kt dat h« toernooi dat VAK wilde organi seren op Tweede Paasdag (11 april) doorgaat Plaats van han deling is de Buitenhof-sporthal in Delft en de deelnemende ploegen zijn Kinzo, Pioneer en het Amerikaanse Buffalo. VAK zal voor dat toernooi zijn ploeg versterken met Pete Harris en Bill Mallory. Van Harris is het al vrij zeker dat hij volgend jaar de gelederen van VAK komt versterken. Mogelijk komt ook Bill Mallory, nu nog bij Markt- Utrecht, in Leiden spelen. Die „transfer" zal vermoedelijk al leen doorgaan wanneer VAK in de hoogste afdeling gaat spelen. WERKGROEP WIJKRADEN: LEIDEN „Is er nog Kerk in bet jaar 2000?", is de misschien voorbarige vraag, die pastores en parochieraad van de Petruskerk stellen in een brochure, die binnenkort aan 2500 parochianen persoonlijk zal worden overhandigd. De wens om de passiviteit van de parochianen op korte termijn te doorbreken, ligt ten grondslag aan deze inhoudelijk pessimistische vraag. Pastores en parochieraad constateren naast een teruglopend kerkbezoek (in zeven jaar tijd daalde het aantal kerkgangers van 2000 naar 1300) een toenemende passiviteit van de parochianen. Zij betreuren met name het feit dat de bestaande werkgroepen gedeeltelijk of helemaal niet functioneren. „Een geloofsgemeenschap is niet een zaak van pastores aJ: leen, maar van alle parochia nen", stellen zij in hun brochu re. Met deze brochure wülen pastores en parochieraad trach ten de bestaande en nieuwe werkgroepen nieuw leven in te blazen. „De mensen moeten meer betrokken zijn bij het kerkzijn. Geloofsbelevenis kan je niet alleen ophangen aan de zondagsviering, die moet ook doorklinken in doordeweekse activiteiten. De werkgroepen moeten meer een eigen leven gaan leiden. De leken moeten zelf meer doen, zonder dat een pastor voortdurend als motor fungeert. We moeten de zaak dynamischer maken. Bij ge loofsbeleving moet er meer het accent gelegd worden op het woord beleving. Geloofsbeleving moet niet beperkt blijven tot een bezoek aan het kerkge bouw", stelt pastor Jansen. Binnen de Petrus-parochie zijn momenteel 12 werkgroep ge vormd. Naast de werkgroepen „Oecumene" en „Missie en ont wikkelingssamenwerking" zijn er ook werkgroepen die zich bezighouden met de onderwer pen bejaarden, communicatie, jeugdwerk en liturgie. Pastores en de begeleidende parochie raad wülen bij de werkgroepen het accent leggen op het zelf- doen. Dat komt met name tot uitdrukking in de werkgroepen „Katachese jongeren en hun ou ders", „Kontaktpersonen, .Ko ren", „Kosterij" en „Liturgie". Toep Centrum maart „Het 25e uur" m de jop dinsdag 22 Leidse Schouwburg, een komedie van George 'i'a- bori. In de hoofdrollen: Peter Oosthoek en Inge borg Elzevier. Aanvang 20.15 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5