Raad Voorhout boog zich over kleuterproblemen dertig jaar terug in Wassenaarse villawijk V2-bom na meer dan Geen blauwe asbe in de omgeving va» eternietzagerij NIEUWBOUW, VLOERBEDEKKING EN VERLICHTING 'oJL Renovatie woningen Oostdorp kan in mei beginnen UITVOERING CHRISTELIJK MANNENKOOR SASSENHEIM Palace Hotel b.v. terras overkappen WERKLOOSHEID IN?' LISSE AFGENOMEN:? Bejaarden zangfestival: gezellige happening ritGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 MAART 1977 PAGIlRE Voorhout De raad is tijdens de gisteravond gehouden ver gadering akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om een bedrag van 25 duizend gul den beschikbaar te stellen voor de bouw van een tweeklassige kleuterschool bij de Sint Anto- niusschool in de Ter Haar Ro- menijstraat. Het nieuwe kleute ronderkomen is bedoeld om de leerlingen van de Sint Agnes kleuterschool onderdak te ver schaffen. De huidige kleuter school aan de Herenstraat zal binnenkort ruimte moeten ma ken voor de nieuwbouw van Huize Agnes. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de uitbreiding van Huize Agnes op dusda nige wijze uit te voeren dat het niet direct noodzakelijk was de kleuter school af te breken. Door plan techni sche problemen werd men genoopt de bejaarden-nieuwbouw acht meter naar voren te schuiven, waardoor op korte termijn tot de sloop van de kleuter- schooi zal moeten worden overgegaan. Omdat niet zo snel voor een nieuwe kleuterschool kan worden gezorgd, overlegden gemeente en het bestuur van de r.k. kleuterschool over een tijde lijke onderbreng van de kleuters. Moge lijk zullen de leerlingen zolang worden ondergebracht in leegstaande lokalen van de basisscholen Sint Agnes en An- tonius. Eigendom Het PPR-raadslid De Groot had tegen de bouw van de kleuterschool in de Ter Haar Romenystraat nogal wat bezwa ren van financieel-technische aard. De ze golden met name het voorstel van B. en W. om de school, die door de gemeente gebouwd zal worden, na ople vering aan het r.k. schoolbestuur in eigendom over te dragen. De raad nam enige jaren geleden echter het besluit zulks niet meer te doen. Het PPR-raad slid had geen bezwaren tegen het be schikbaar stellen van het krediet, maar was van mening dat het gebouw derhal ve van de gemeente diende te blijven. Het voorstel van overdracht zou dus, aldus De Groot die hierin werd bijge vallen door een aantal collega-raadsle den, moeten worden geschrapt Het col lege wierp evenwel tegen dat hiervan eerst een studie gemaakt moest worden, waarna de zaak op de lange baan ge schoven werd. Gladheid De raad kreeg nog meer kleuterproble- matiek te verwerken. De vloerbedek king in de kleuterscholen de Beukenoo- tjes en Gruthorst, die beide in 1975 in gebruik werden genomen, levert nogal wat gevaar op. Indertijd koos men uit praktisch oogpunt voor linoleum, een sterke en eenvoudig schoon te houden vloerbedekking. Na twee jaar gebruik blijkt de vloerbedekking gevaarlijk glad te zijn. Besloten werd het stroevere kurklinoleum op de vloeren aan te brengen. In de Gruthorst zullen boven dien beschermkappen over de tl-verlich- ting worden geplaatst. Hierdoor zal het in het vervolg mogelijk zijn onder meer balspelen te beoefenen. Ruim 150 duizend gulden stelde de raad gisteravond beschikbaar voor herstel van de gemeentelijke bestrating. Het wegdek in zeven Voorhoutse straten zal voor een bedrag van 71 duizend gulden worden opgelapt. Het herbetegelen van een aantal trottoirs kost de gemeente 68 duizend gulden. Een reconstructie van het wandelpad langs het gemeente huis en het aanbrengen van een groen voorziening slokt 10 duizend gulden van de gemeentegelden op en voor vijf dui zend gulden hoopt het gemeentebestuur een aantal straatverzakkingen weg te werken. WASSENAAR Zelden zullen de Wasse- naarders uit de villabuurt rondom de Konijnenlaan zo verbaasd uit hun ogen hebben gekeken als gisteren, toen zij plot seling oog in oog stonden met een bijna veertien meter hoge raket. Midden op de kruising van de Konijnenlaan, de Koe koekslaan en de Lijsterlaan stond het projectiel opgesteld: een door de N.O.S.-te- levisie nagebouwde V2-bom, het schrik wekkende wapen waarmee de Duitsers in de laatste oorlogsjaren probeerden Lon den plat te gooien, en dat door mecha nisch falen diverse keren op Haagse ge bouwen terecht kwam, met alle fatale gevolgen vandien. Het science fiction-achtige decor, dat giste ren de Wassenaarse villawijk beheerste, diende voor een programma, dat de N.O.S. aan het maken is over de raketdeskundige' Werner von Braun. De keus van de pro grammamakers was op dit tussen riante villa's en hoge bomen verscholen kruispunt gevallen, omdat men in archieven had ontdekt, dat de Duitsers hier op 8 septem ber 1944 hun allereerste V2 lanceerden. Regisseur Rudolf Spoor, die samen met een groot aantal medewerkers al enkele maanden met het programma over Von Braun bezig is, vertelde ons: „De V2 heeft onbewust erg veel betekend voor de ruim tevaart. In feite was het de eerste raket. Von Braun heeft hem samen met een groot aantal andere wetenschapsmensen ontwor pen. Ze hebben er eerst een tijd mee geëxperimenteerd in Peenemïinde, een plaats in het noorden van Duitsland. Maar de allereerste V2 die werkelijk bedoeld was om Londen te raken, is hier in Wasse naar op 8 september afgevuurd. Dat we uiteindelijk hebben besloten om de bom na te bouwen is, omdat het dan voor de mensen aanschouwelijker wordt wat zich hier in de oorlog werkelijk heeft afge speeld." Vrachtwagens Rudolf Spoor en zijn mede-programmama kers hadden het zich gisteren niet gemak kelijk gemaakt. Om het meters hoge pro jectiel in Wassenaar te krijgen moesten twee vrachtwagens de onderdelen eerst naar Wassenaar rijden, waarna ze ter plaatse in elkaar werden gemonteerd. Na dat dit karwei was geklaard, kwam er een takelbedrijf uit Voorschoten aan te pas, die de V2 op zijn plaats moest zetten. Bij elkaar gingen er zo'n slordige drie uur voorbij, voordat de uit hout opgetrokken V2 op zijn plaats stond. Voor enkele omwonenden was het zien van de V2 gisteren een allerminst prettige erva ring. Herinneringen kwamen Weer boven aan een tijd, waarin angst een grote rol speelde. Naarmate er meer V2's na de lanceringen in Den Haag terecht kwamen werd de spanning groter. Maar ook de daaropvolgende tegenaanvallen van de En gelsen, die de lanceerbases en de V2's probeerden uit te schakelen, zaaiden pa niek. „Het was gewoon erg moeilijk voor de Engelsen om de Duitsers op het spoor te komen", vertelde Rudolf Spoor. „Hier op dit kruispunt bij voorbeeld kwamen de Duitsers met hun V2 aanrijden en na de lancering waren ze meteen weer verdwe nen. Geen spoor bleef er achter. Dat maak te het voor de Engelsen erg moeilijk om ze te vinden." Op uitnodiging van de N.O.S. waren giste ren ook enkele „ooggetuigen" uit die tijd in Wassenaar aanwezig om voor de camera hun verhaal te vertellen. Zij hadden gerea geerd op advertenties die de N.O.S. in Haagse dagbladen had laten zetten. Onder hen bevond zich de huidige Wassenaarse commissaris van politie G. J. Boven, die in de oorlogsjaren in Den Haag woonde, en van enkele overvliegende V2's foto's had gemaakt. „Ik herinner me alles nog erg goed", zei hij. „Het was in de week na dolle dinsdag. Ik woonde toen op het Westeinde. Op een avond hoorden we een donderend lawaai boven ons. We keken uit het raam en zagen de eerste V2 overvlie gen, hoewel we toen natuurlijk nauwelijks wisten wat het was. Het was net het geluid zoals je dat nu hoort wanneer er een straalvliegtuig laag overvliegt Vanaf die tijd hebben we ze nog vaak moeten horen. Daarbij waren er erg veel angstige momen ten. namelijk als ze plotseling zwegen. Dan wist je dat 'ie defect was en neer zou storten." andere getuige was de Hagenaar G. Beijer. Hij was gisteren naar Wassenaar gekomen met een origineel stuk van een V2, die in december '44 in Den Haag was ONDERZOEK WIJST UIT: n, ttei CUI Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP Het zogenaamde gevaarlijke blau we asbest is in Leiderdorp alleen gevonden in de filters van de afzuiginstallatie van de firma Kruyt. Monsters die elders in de omgeving zijn genomen hebben niet aangetoond dat buiten de zagerij het kankerverwekkende blauwe asbest is verspreid. i v<m< Deze mededelingen deed wet houder Drenth van de gemeente Leiderdorp tijdens de gister avond gehouden raadsvergade ring. Hij leidde de vergadering omdat burgemeester Van der Have wegens ziekte was verhin derd. Wel zijn in de omgeving asbestvezels gevonden, maar of ooit aangetoond kan worden dat deze vezels afkomstig zijn van de zagerij van de firma Kruyt is nog maar zeer de vraag., ze kunnen net zo goed verspreid zijn door de etemietplaten die regelmatig in Leiderdorp wor den vervoerd. Het TNO in Delft heeft in Lei derdorp een groot aantal mon sters genomen. Het college van burgemeester en wethouders heeft gisteravond geantwoord op vragen van raadsleden over de problemen bij Kruyt. „De weg en het fabrieksterrein zijn door gemeentewerken schoon- gespoten, nadat het dak door overvloedige regenval reeds was schoongespoeld," aldus staat te lezen in een verklaring van het college van Leiderdorp. Verder beweren B en W dat de aanslag op muren en daken niet bestaat uit asbest, maar uit ce- mentdeeltjes en dat in de mon sters die door TNO met electro- nenmicroscopen zijn onderzocht vrijwel geen asbest is toond en in het gehee blauwe asbest. Ondanks de verklaring en W is de heer J. A. M. van de PPR/d'66 toch vo" der van het houden onderzoek onder de orr den, „al was het maar c gerust te stellen," aid raadslid. De monsters di H TNO zijn onderzocht, zijis g men in diverse delen viein derdorp. Het wachten iiing nog steeds op het advies» p inspectie voor de volksj ee heid. iste De raad hechtte gisteravista vens zijn goedkeuring aJLi voorstel van burgemeesle 1 wethouders een recreatiepij: in Leiderdorp-zuid en eei or naarhd stiltepunt in de merd aan te leggen. Erin onder meer een speelhuiser rots en palenbos gebou\|ut kosten van een en ander il t gen tegen de 800.000 guide In Dirigent J. de Vries. SASSENHEIM De jaarlijkse uitvoering van het Sassenheims Christelijk Mannenkoor heeft vanavond plaats in het Gerefor meerd kerkgebouw aan de Ju- lianalaan. Op het programma staan voor het merendeel reli gieus-klassieke liederen. Geo pend wordt met „Heilig" van Bortnianski door koor, orgel en trompet, speciaal bewerkt door de dirigent van het koor Job C. de Vries. Verder worden een aantal stukken gespeeld die door Job C. de Vries zijn ge componeerd. Het concert begint om 20.00 uur. In beroep tegen weigering verg NOORDWIJK Palace Hotel b.v. heeft bij de gemeentel beroepschrift ingediend tegen een door b. en w. ger bouwvergunning voor het maken van een overkapping b terras van het hotel. Het college stelt voor dit beroep oi te verklaren en de commissie voor openbare werken en ke ordening is het daarmee eens. Uit de stukken blijkt dat de zaak nogal gecompliceerd ligt. Het Palace Hotel, gelegen aan de Koningin Wilhelmina Boule vard, valt onder het bestem mingsplan Kern Noordwijk aan Zee, maar dit is een zogenaarti- de globale bestemming, die na der door het college moet wor den uitgewerkt. Deze uitwerking is echter nog niet tot stand ge komen. Er is wel een concept- uitwerkingsvoorschrift en b. en w. laten hun besluit steunen op de overweging, dat het bouw plan van Palace Hotel BV niet past in dit concept. Het aange vraagde bouwwerk valt geheel binnen de strook terrassen, klasse A, en het college is van mening, da't door het aanbren gen van een vaste overkapping sprake. op de bestaande windscjl een gebouw is ontstaan. het in strijd met het conj werkingsvoorschrift. 1 Tegen deze opvatting vi w. voert Palace Hotel e< bezwaren aan. Onder mi men het prematuur de ingsvoorschriften nu al letter op het hotel toe te Deze voorschriften moe melijk nog door Gedep^É Staten worden goedgeke^H dat belanghebbenden hoord. Appellant is zo'n hebbende, en is nog hoord. Bovendien laten werkingsvoorschriften bouwwerk ten behoeve terrasfunctie"- en volgens Hotel BV is hiervan wel OOI LISSE Het aantal werklozen in het gewest van het Arl reau Lisse is afgenomen van 608 in januari tot 527 in Pve Met name in de sectoren landbouw en bouwvak daalde hei k werklozen. [nt De daling van de werkloosheid bij vrouwen zette zich verdoet van 185 in januari tot 174 in februari. De vraag naar landbo\r ca- en huishoudelijk personeel nam toe. Daartegenover sl r stijging van de werkloosheid bij het kantoor/onderwijzenc 5 neel en het confectie personeel. neergestort: „Dat was op sinterklaas avond", vertelt hij. „Wij woonden in de Dankertstraat. Ik schat dat de bom op ongeveer zestig meter van ons huis terecht kwam. Een kind van ons is toen met dit stuk thuisgekomen. We hebben het in onze tuin moeten verbergen, want op het achter houden stond de doodstraf. Dat hadden de Duitsers op aanplakbiljetten bekend ge maakt. Het heeft vijf jaar in onze tuin verborgen gezeten. Ik bewaar het nu nog steeds als een heel bijzonder souvenir." De heer Beijer denkt overigens niet zonder afgrijzen terug aan het V2-tijdperk: „Het was afgrijselijk. Iedere keer als we en al hoorde lanceren, telden we tot vierentmgl tig. Pas daarna wist je zeker dat 'ie i ni was. Ik denk dat al die spanningen nei alles bij mekaar een jaar van m'n l&'oc hebben gekost." iet AD KUYBn WASSENAAR - Na enkele ja ren van voorbereidende bespre kingen ook met de betrokken bewoners gaat de Wassenaar se Bouwvereniging binnen af zienbare tijd vermoedelijk omstreeks 1 mei a.s. begin nen met de renovatie van ruim 100 oudere woningen in de buurtschappen Kerkehout en Oostdorp. In het Oostdorp gaat het om een 60-tal huizen in de Bloemluststraat, de Schulp- straat en het Schulpplein en de Herman Costerstraat, in Kerke hout zijn 36 woningen aan de beurt in de Mariastraat, Johan- nastraat en Adrianastraat. De bewoners van de huizen die gerenoveerd worden, zullen hun woning tijdelijk 2 3 maan den moeten verlaten. Daartoe beschikt de bouwvereniging in beide buurtschappen over enke le „wisselwoningen" terwijl ver der een 14-tal caravans werden aangeschaft waarin tijdelijk „gekampeerd" kan worden. 6 Caravans komen te staan in Kerkehout op het terrein tussen Albertinestraat en Van Bomel- laan, terwijl er voor het Oost dorp 8 zullen worden geplaatst op het terrein tegenover de wo ningen aan het Havenplein. Er zal een contactpersoon worden ingeschakeld, die de bewoners die hun woning tijdelijk moeten verlaten met raad en daad zal bijstaan. Het Noordwijkse bejaardenkoor kwam behoorlijk goed uit de verf. RIJNSBURG Negen koren uit vijf ver- afgebeten door drie Leidse koren. Daarna een van de leden. Het refrein liegt er niet schillende gemeenten namen gisteren deel trad het bejaardenkoor uit Valkenburg op. om: „O nee, we zijn niet zo tevree, als ze aan bet zangfestival voor bejaardenkoren Het Rijnsburgse koor gaf als laatste voor plannen maken, beslissen wij ook 'mee, O- in de Immanuelkerk. Een wedstrijdelement de pauze een uitvoering. nee, dat doen we zomaar niet, we gaan met was met aanwezig. Het festival beoogde een De show werd gestolen door het bejaarden- tegenzin er tegenin, dat iedereen het ziet", gezellige zanghappening te zijn, hetgeen het koor uit Leiden-Noord dat vlak na de pauze Vervolgens kwam het Oegstgeestse bejaar- ook alleszins was. een regelrechte bejaarden-protestsong ten denkoor. Het koor uit Noordwijk was hekke- Het spits werd om twee uur gistermiddag gehore bracht De tekst is geschreven door sluiter.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4