Zes keer „Land of hope and glory" BiiimH'ii'ii" NCRV-tv wijdt uitzending aan electroshock TERUGBLIK Tweede deel radio interview met den Uyl Cyprus, gespleten rijk van een aartsbisschop TELEVISIE VANAVI TELEVISIE ZATERD RADIO VANAVOND RADIO ZATERDAG RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURAIV VRIJDAG 18 MAART 1977 PATD I NEDERLAND I Teleac 18.15 Engels voor beginners, les 23 NOS 18.45 De Bereboot 18.55 Journaal NCRV 19.04 Vrlendell|k welkom b!| Ba rend 19.54 Minivoetbalshow 21.04 Land of hope and glory NOS 21.35 Journaal NCRV 21.50 Praten met de premier 22.00 Open boek (Huub Ooster huls) 22.35 Muzikale meditatie IKON 22.50 Cyprus, documentaire NOS 23.35 Journaal NEDERLAND II den 18.55 Journaal TROS 19.04 De vrouw van zes miljoen, TV-serle, afl. 8 NOS 20.00 Journaal TROS 20.25 De Mountles Show 21.20 De Jordaches, TV-serle, afl. 23 22.10 Aktua TV 23.00 O moeder, wat is het heet, TV-serle, afl. 18 NOS 23.30 Journaal 18.00 Nieuws Westfalen 18.10 Uit liefde voord 18.40 De Ingewijden I TV-serle 19.15 Hier und Heute 19.45 Harry Lehmannien 20.00 Journaal N - 20.15 The Out-of-Totfijk film (1969) 'tie 21.50 Het zevende zinCe 21.55 Actualiteiten ultrij* 22.20 Journaal vo< 22.35 Sport 23.00 De stad In het c**1 (deel 1) 'U« 0.25 Journaal P 19.00 Journaal ®!iJ 19.30 BultenlandJournrW; 20.15 Noodsignalen, Tatf 21.45 Journaal F™ 22.00 Aspecten 22.3Q The Streets of I y co, TV-serle »st 23.15 Journaal rec 18.00 Beertje Colargolde 18.45 Dag aan dag -n. 19.10 R.K. uitzending 19.45 Journaal 20.15 Geheimen van t (haaien) 20.40 De Toverfluit (1975) 22.50 Discussie over 23.40 Journaal NEDERLAND I Teleac 10.00 Gesprekken met hulpverle ners, les 3 10.30 Ontwikkelingsproblematiek, les B 11.00 Duits NOS 15.30 Journaal NCRV 15.32 Kijkdoos 16.05 Lappenkat, TV-serle, afl. 10 16.20 De reizen van Kim, TV-serle, afl. 4 16.45 Professor Vreeuy serie, afl. 3 ff F IKON/NCRV Va 17.30 Lied van de wi 261) 14.00 Doe meel 14.30 Open school 15.00 Wlelrrace Mllaa' 16.30 Open school HILVERSUM I 18.30 Nws. 18.41 Marktber. 18.44 (S) Filmklapper: Nws uit de bioscoop en filmwereld. 19.30 (S) Edwin, praten en zingen. 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven. 21.00 (S) Sir 5 and One. 21.15 (S) Dr. Grol en de internationale lol. 21.45 (S) Jazz 298. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal, progr. vanuit en rondom de sport. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.02 (S) Z.O.: VARA'S ZATERDAGOCHTENDSHOW. (7.30 Nws. 7.41-7.53 Dingen van de dag. 8 30 Nws. 8.35-8.45 Gym. v.d. huisvrouw) 10.30 Nws. 10.33 (S) Z.l. een progr. dat voor zichzelf spreekt. 12.26 Mededel. tbv land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) In de Rooie Haan. 14.30 Orkest Ma- lando, met zangsolisten. 15.00 (S) Het zout in de pap, progr. over kunst en kuituur. (15.30 Nws). 17.00 (S) Zing zomaar een melodie: vrolijke liedjes. 17.30 Nws. 17.32 Dingen van de dag. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.11 Ochtengym. 7.20 Rustig bijkomen. 8.00 Nws. 8.11 Aktua. 8.45 Kom er maar eens bij, gesprek en klass. muz. (9.35-9.40 waterst.) 10.00 Tien om kindershow. 10.30 Aktua-sport- cafè. (11.00 Nws). 11.30 Hartje Oister- wijk: gevar. muziekprogr. OVERHEIDS VOORLICHTING: 12.49 Exportiviteiten. 13.00 Nws. 13.11 Aktua. 13.30 Familie- snipperdag. 14.30 Met naar het theater. 16.03 1 zus en de ander zo. 1! op verzoek. 16.00 Nws. parade. 17.55 Meded. ^SS NCRV: 7.02 (S) PopstieE Happy sound, gospelproa^i gezegd. 9.03 (S) In. 10~r. bij de koffie. 12.03 (S) (S) Bij Barend. 16.03 (S) lm 10 00 (S) BBC Symforf solisten: klass. muz. 11K slagwerk. 12.00 (S) Nws.) 14,30 (S) Werkfl- 1 Pijper. 16.00 't is histol?1- Willem Pijper. 30 jaar tfhe den. 16.40-17.00 Radiojore ide Willy van Hemert heeft de be faamde trilogie van Marcel Pag- nol „Marius", „Fanny" en „Ce- sar" voor de televisie be werkt. Gisteravond ging het eer ste deel van wat men gerust ook een hartelijk stuk volkstoneel („De Jantjes", maar dan op zijn Frans) kan noemen. Ik heb er met plezier naar gekeken. Van Hemert, die ook de regie voerde, is, zoals men allang weet, geens zins wars van effectbejag. Ook nu legde hij het er vrij dik op, maar Pagnol kan best tegen een stootje. Bovendien was er spra ke van een bijzonder sterke rol bezetting: Jan Teulings en Coen Flink kun je om een boodschap sturen. Ko van Dijk had de hoofdrol van Cesar en dat is nu eenmaal een acteur bij de gratie Gods. Waar die man verschijnt gebeurt iets. Maar ook de jonge Peter Romer duidelijk een telg van die andere is onget wijfeld een talent. Hij hield het tenminste uitstekend uit in de scenes, die hij met Ko van Dijk te doen had. Het was ook voor ongewoon interessan* avond. De VPRO bijzonder boeiendtTJj biografie van de BI „Dikke en De Du Stan Laurel en Ol nogal eens genoen Het was aanzienlij» zomaar een oppervla mentaire over het A duo (dat zoals de v Hardy het zo kleurri,' bij elkaar hoorde a Eggs), waarmee d< waartoe ondergeta* hoort min of me<l groeid. Er werd wel A poging gedaan de all succes en van huaM verklaren. En het gig, zoiets als „de filosF hun capriolen. De k Lewis met name de* een poging tot ontlf^ Dit alles tezamen hoogtepunten uit df7a Laurel en Hardy j. zeer belangwekkend (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Volgende week dinsdag gaat de NCRV-tv-rubriek „Onder behandeling" in een uitvoerige uitzending in op het toepas sen van elektroshocks bij psychisch gestoorde patiënten. Deze electroshock-therapie blijft in brede kringen echter een omstreden zaak. De verschillende voor- en nadelen van deze geneeswijze zullen in dit progrmma aan de orde komen. Electroshocks worden in Neder land nog steeds toegepast. Enke le duizenden patiënten vinden jaarlijks het shockapparaat aan het hoofdeinde van hun bed. Als laatste redmiddel, zeggen de psychiaters. Wat hun betreft zijn de psychische storingen, waaraan hun patiënten lijden zo hardnekkig dat alleen nog een tien seconden durende stroom stoot van gemiddeld honderd volt uitkomst kan brengen. De diagnose die meestal wordt ge steld is: „endogene depressie." Daarmee wordt bedoeld, een de pressie die niet op enige manier te benaderen is. Het effect van de shock is gelijk aan dat van een epileptische toeval, een insult. Net zoals de epilepticus tijdens een insult zijn spieren krampachtig sa mentrekt, zo gebeurt dat ook bij de patiënt die wordt geshockt Voor er gebruik werd gemaakt van spierverslappende middelen had de shock vaak spierscheu- ren en bot- en kaakbreuken tot gevolg. Na de shock hebben alle patiënten last van hoofdpijn. Over de exacte werking van een electroshock tast men nog steeds in het duister. Dr. H. M. van Praag, biologisch psychia ter in Groningen, beschrijft in zijn boek „Depressie en schizo frenie" de werking van de elec troshock. De stroomstoot wekt massieve ontladingen op in gro te delen van de hersenen en in het perifere autonome zenuw stelsel. Bovendien worden tij dens het insult verschillende en docrine klieren tot secretie aan gezet. Het chemische evenwicht van het lichaam wordt grondig ver stoord en men moet wel een aartsoptimist zijn om te hopen uit de vele veranderingen die te selecteren die bepalend zijn voor het therapeutische effect. In het programma vertelt een patiënt uit de psychiatrische in richting Franeker over zijn shockkuur van zes weken. Hij werd twaalf maal geshockt: „Dinsdag en vrijdag om zeven uur 's-ochtends werd ik ges hockt Ik voelde me goed er door. Had wel wat hoofdpijn. Na een kopje koffie ging ik dan. zo weer naar de therapie. Maar een week nadat ik weer thuis was begon de depressie op nieuw. Tijdens de shockbehan deling voelde ik me goed, maar van die zes weken weet ik me niets meer te herinneren. Nu ben ik hier weer teruggekomen voor een nieuwe behandeling. Ik zou het graag nog eens over willen doen. Mijn vraag is al leen: Zou het effect nu weer van zo korte duur wezen? Was de duur maar langer!" Psychiater Van Hielen die deze patiënt behandelt zegt: „U moet deze behandeling zien tegen de achtergrond van het ziekte beeld. Er blijft een groep patiën ten met dermate ernstige stoor nissen dat zij er recht op heb ben dat wij hun deze behande ling aanbieden. De shock is na tuurlijk wel een verouderde me thode. Deze ingreep werd ont wikkeld in een tijd dat er geen andere therapeutische hulpmid delen bestonden. Ik hoop dat er een tijd aanbreekt, waarop we deze ingreep niet meer nodig hebben. Het bezorgen van een epileptische toeval is niet pret tig, maar je bent verplicht het te doen." Een tweede patiënt is minder positief over de shock. Na drie weken medicamenteuze behan deling met het anti-depressivum Tophranyl werd ze zonder ver dere uitleg geshockt. „Als je en dogeen depressief was, was de shock voor de hand liggend." Margreet werd met bed en al naar de shock-afdeling gereden. „Toen ik bijkwam was alles ver vlakt. Ik voelde me lichamelijk kapot Ik zag alleen maar dat toekomstbeeld waarin ik meer geshockt moest worden. Ik kreeg twintig shocks. Op een bepaald moment zei ik gewoon maar dat het goed met me ging en toen mocht ik naar huis. Ik weet er niets meer van." Frank van Ree, psychiater in Vogelenzang, is fel tegen de electroshock. „Ik heb er tiental len toegediend. Toen dacht ik dat ik de mensen hielp. Maar als ik nu in deze tijd de behande ling zou toepassen dan zouden, ze mij ervoor in de gevangenis mogen stoppen. De psychiaters die nu nog de shock toedienen verdoezelen het probleem van de patiënt. Daar komt bij dat ondanks de moderne spierver slappende middelen en de nar cose risico's blijven. De shock zou wettelijk verboden moeten worden." In het programma kan men zien hoe men vroeger en hoe men nu wordt geshockt Het „Onder Be- handelings"-team filmde ook in een slachthuis waar varkens voor ze worden geslacht via een zware electrische shock worden verdoofd. De shockmethode werd namelijk „ontdekt", toen de Italiaanse psychiater Cerletti door een vriend opmerkzaam werd gemaakt op het feit dat varkens in het slachthuis in Ro me met een electrische stroom werden verdoofd voor ze wer den geslacht Cerletti kwam toen op het idee deze „behande ling" ook maar eens bij een van zijn patiënten toe te passen. In de studio zal verder nog wor den nagepraat met geshockte ex-patiënten. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Morgen, zaterdag, op Hilversum 1 om 10.33 volgt het tweede deel van het in totaal vier uur durende interview met premier Den Uyl, waarvan vorige week het eerste deel werd uitge zonden. Ging het in het eerste programma vooral om de persóón van den Uyl (zijn vroegtijdig laten vallen van vrienden. God, eenzaamheid, zijn jeugdfrus traties over de slechtdraaiende ouderlijke winkel), morgen ligt het accent veeleer op de maatschappe lijke ideeën van den Uyl. Onderwerpen die daarbij aan de orde komen zijn verwachtingen over ver vroegde pensionering, zijn communisten-huiver. zijn huilbui na de gijzelingen in Wijster, de zeer smalle marges van de medezeggenschap in de fabrieken, de kwaliteit van het werk en het milieu beheer die onder druk van de werkloosheid min der tot gelding komen dan zou moeten, en tot slot den Uyls motivatie om ondanks de gigantische problemen toch tegen de stroom in te blijven roeien. De premier moest het interview i.vm. dringende landszaken stoppen. ,Jk heb geen zin in een hartaanval", zo zei hij. De muziek bij dit interview is door den Uyl zelf uitgezocht Het zijn platen van om. Stevie Wonder, Pete Seeger, Bee thoven, Simon Garfunkel en muziek uit de roek-opera Tommy. De tekst is voor 5,— bij de VARA te koop. Beslissing Songfestival opgeschort HILVERSUM In de gisteren gehouden vergadering van de Europese Radio Unie in Genève is de beslissing over de organi satie van het Eur«)et festival uitgesteld, ten De Unie wil de BBQ dag 24 maart de lijc geven, alsnog het geku televisietechnici opoll oor Dan zou er tijd gen<®*ei de BBC om het Sort11** 2 april te realisere*et niet, dan wordt gi een alternatieve re^1"2 bij men denkt aanBe§ van het evenement datum. ®lc Traditie en heldendom. Engeland zit er vol mee en NCRV-corres- pondent Haye Thomas in Londen besloot daar eens een camera op te richten. Gevolg: zes tv-docurnentaires, die maandelijks worden uitgezonden en mogelijk een voortzetting krijgen. Van avond komt de eerste aflevering op de buis: „Soldaatje spelen", op Ned I om 21.04 uur. Hoewel de toekomst anders kan leren, véél raker kan het niet, want de camera bleef doorsnorren als de Brit tot in het hoog komische - potsierlijke gaat wellicht te ver - zijn rol van het kind dat graag met soldaatjes speelt, voortzette. Het zijn tinnen soldaatjes, minu tieus ontworpen, gegoten en van kleuren voorzien, die 50.000 En gelsen in vervoering brengen, maar ook liefhebbers op het vasteland onder wie een Neder landse tandarts die al twaalf jaar telefonisch zijn bestellingen overseint en zorgvuldig zijn keus bepaalt uit zo'n 1000 ver schillende soldaatjes, al dan niet te paard. Haye Thomas gaat heel nauwge zet te werk. Hij laat eerst zien hoe het Britse volk hecht aan tradities, kostuums ontwerpt of jiit de mottenballendoos haalt Aanvankelijk vreedzaam; tot de camera wordt gericht op een oorlogsspel waarin voetvolk en ruiters elkaar hardhandig te lijf gaan en een slag naspelen die nauwelijks van echt is te onder scheiden. Het aantal doden blijft beperkt tot geen, maar het aantal gewonden zal na afloop van de nagespeelde slag tot reële hoogte zijn opgevoerd, want eenmaal in de juiste stem ming, herleeft het oud-Britse bloed. Dergelijke zaken lijken alleen in Engeland mogelijk, waar boeken over veldslagen, vlaggen en uniformen gretig af trek vinden, jongens en volwas sen vaders elkaar vinden in de winkel waar de tinnen soldaat jes als kostbaarheden staan uit gestald. Voor velen zijn de tinnen figu ren in de meest letterlijke zin kostbaarheden, omdat hand werk nu eenmaal duur is en de beter gesitueerde Brit geen ge noegen neemt met eenvoudig stampwerk. De gemoederen laaien onver valst op, wanneer een slag wordt nagespeeld; met dobbel steen en meetlat wordt bepaald waar de slachtoffers vallen en hoeveel. Zijn deze factoren van het lot afhankelijk, het uit gangspunt is dat niet Voor de „slag" begint zijn de deelne mende legers met zorg opge steld, soms op een terrein waar van de opbouw zo veel moge lijk aan de werkelijkheid is ontleend. Zo kan men de slag bij Quatre Bras naspelen, wat een aantal Britse militairen dan ook met groot genoegen doet, gebruik makend van Franse soldaten en de Belgisch-Nederlands-Britse strijdmachten aan de andere kant. Tienduizenden Britten verdie pen zich in het verleden, toen Brittania een wereldmacht was; maar dit verleden is niet verge ten en wordt thans tegen veel geld, fantasie en fanatisme tot leven gewekt En hoe fier moet de Brit zich voelen, die getooid in de kledij van zijn voorouders, te paard Haye Thomas te woord stond. Alsof de tijd heeft stilge staan. Soldaatje spelen, de Britten ii Op deze wijze kan de NCRV nog geruime tijd verder, want Thomas zegt stof voor zo'n der tig uitzendingen te hebben. Voorlopig staan er zes op stapel; na de aflevering van vanavond „Soldaatje spelen", (war game) „Hope and glory" zijn er gek volgen het passagiersschip Queen Elizabeth, de City of London, Aristocratie, werkloze acteurs en honderd jaar Wim bledon - dit jaar actueel. Steeds wordt „Land of hope and glory" in beeld gebracht, maar de kijker zal spoedig te weten komen dat de glory gro tendeels verleden tijd is en dat van de hope alleen de echo doorklinkt Maar het is wel leuk om naar te kijken, want de En gelsman ziet de grap van zijn nostalgie bepaald wel in. F. J. BROMBERG De IKON zendt vanavond een documentaire uit over Cyprus, het Middellandse Zee-eiland dat in 1974 in tweeën werd gescheurd, toen Turkije met een bloedige, militaire ingreep een einde wilde maken aan wat de Turken noemden „de steeds toenemende onderdrukking van de Turks-Cyprioten door de Grieks-Cyprioten. De Turken gingen in het welvarende noorden wonen, de Grieken werden verwezen naar het ar me zuidelijk deel. Nog steeds worden Grieks-Cyprioten uit hun dorpen in het noorden naar het zuiden overgebracht Een IKON-team volgde een vluchte lingengezin, dat per bus naar een onbekende bestemming werd gedeporteerd. Ook werd officieel materiaal verzameld voor de documentaire „Cyprus, het gespleten rijk van een aartsbisschop, of 24 uur uit het leven van een vluchteling." Ned. I 22.50 uur. Mini-voetbal In de twaalfde strijd van dit seizoen in NCRVs mini-voet balshow treden vanavond de ploegen van Hoofdstad Amster dam en Old Stars Den Haag tegen elkaar aan. Dit is de laat ste wedstrijd in poule B. Am sterdam is zeker van een plaats in de halve finale wanneer van avond wordt gewonnen of ge lijkgespeeld. Bij verlies hebben de Hagenaars nog een kans. De eerste plaats is al voor Oost-Ne derland. Ned. 1,19.54 uur. Zes miljoen In de aflevering „Spiegelbeeld" van de „Vrouw van zes miljoen" ziet Lisa Galloway er na een plastisch chirurgische ingreep er net zo uit als Jaime Som- mers, de vrouw die zes miljoen waard zou zijn. Lisa hoort ge heimen die niet voor haar zijn bestemd, terwijl Jaime in een vakantieoord ternauwernood aan een moordaanslag ontsnapt. Ned. II 19.04 uur. Jordaches Wesley Jordache is vanavond heel verdrietig gestemd, maar de mooie Diana, de dochter van Maggie Porter, wil hem wel ko men troosten. Wesley lijkt een gemakkelijke prooi voor Diana, tot de komst van Rudy roet in het eten gooit. Charles Estep wil proberen Falconetti uit de ge vangenis te krijgen, als wapen tegen Rudy die hem zou bedrei gen. Ned. II, 21.20 uur. Wat een omroepster als Monique van Erp vermag te worden: geisha, hippie, oude vrouw en de vrouw van zes miljoen. Te zien bij de Mounties. Moeder wat heet In de Engelse serie die zich afspeelt in India tijdens de Tweede Wereldoorlog „O moe der, wat is het heet", wordt de cabaretgroep met echt mannen werk opgezadeld. Onder de titel „Pas op mijn Maharajah" moet de groep de Maharajah van Barrapore beschermen; de man zou door een van zijn zoons worden vermoord. Ned. II, 23.00 uur. 18.03 De vacaturebank, maal VERONICA: 19,02 landse top-40. VPRO: 2( vrijdag op drie. 22.02 Rt 23.02 (S) Amigos de I 1.02 (S) Radio Pandora, 'n Nachtie AVRO Windsor Davis als „opper Williams" in „O moeder, wat Barbra en Bas, vriendelijk welkom bij Barend op Ned. is het heet" I om 19.04 uur

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2