Holthaus Premières. Bij P& Werken van H. Augustinus woord voor woord ontleed Peek&Cloppenburg KORTE METTEN kerk wereld Prof. Karl Rahner: KERKLEIDING MOE! MEER PROFETISCI EN MINDER DOCTRINAIR WORI 1 359.- PAGINA .8 LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 MAA?T In Eindhoven is kort feleden een eerste uitgave van een zogenaamd „Augusti nus-woordenboek" verschenen. Des kundigen hechten aan dit boek een universeel historisch-wetenschappelij- ke waarde. De sociale werkplaats van de gemeente Eindhoven heeft het boek gedrukt en uitgegeven. Het initiatief tot de uitgave werd ongeveer tien jaar geleden genomen door onder anderen pater dr. J. Wilderheek. Aan het eerste woordenboek hebben vier werknemers van de sociale werk plaats sinds 1968 gewerkt. Uitgangspunt vormt de door de Belgische firma Bree- pols verzorgde heruitgave van de 122 boeken van de kerkvader Augustinus. Van de eerste editie van deze heruitga ve zijn alle bladzijden gefotokopieerd. Van elke pagina werden net zoveel af drukken gemaakt als er woorden op staan. Elk" afzonderlijk woord werd daarna bovenaan de kopij geschreven. Na alfabetische rangschikking van die kopieën, en dat waren er twee en een half miljoen, ontstond een kaartsysteem aan de hand waarvan het woordenboek kon worden samengesteld. Met behulp van dat boek kan nu vrij snel worden nagegaan op welke bladzijde een be paald woord voorkomt. Om het opzoe ken te vergemakkelijken geeft het woordenboek ook nog aan op welke regel het woord staa. Een dergelijk woordenboek is, volgens pater Wilderbeek, een goed hulpmiddel om de werken van Augustinus te bestu deren. Nagegaan kan worden op welke manier de kerkvader bepaalde woorden gebruikte en in welke betekenis deze woorden werden toegepast. Een derge lijk hulpmiddel is volgens ,de pater niet alleen van onschatbare waarde voor studies vanuit filosofische of theologi sche optiek, maar ook voor louter taal kundige studies. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een dergelijk boek is samengesteld. In het verleden werden wel soortgelijke boeken uitgegeven, maar daarin werd slechts een aantal woorden opgenomen, die volgens pater Wilderbeek willekeu rig werden gekozen. In het Eindhovense „Augustinus-woordenboek" komen alle woorden voor met uitzondering van het woordje „en". Van het eerste woordenboek zijn zes honderd exemplaren gedrukt waarvoor, aldus pater Wilderbeek, nu al grote belangstelling bestaat vanuit de gehele wereld. Met name verschillende grote universiteiten hebben er al een besteld. Volgens pater Wilderbeek zou een der gelijke uitgave nooit mogelijk zijn ge weest als de gemeente Eindhoven daar bij niet had geholpen. Het samenstellen is een waar monnikenwerk en derhalve erg duur. „Kerk en school" neemt afstand van overwegingen Namens de hervormde raad voor voor kerk en school heb ben voorzitter J. W. Jansen, Voorburg, en adviseur dr. R. J. Mooi afstand genomen van de overwegingen van de hand van de heer B. Buddingh over de positie van de raad ten overstaan van de onderwijssi tuatie, het onderwijsbeleid en de schoolkeuze. (Zie Kerk en Wereld van gisteren) In een korte verklaring zeggen zij dat de overwegingen niet voor rekening van de raad ko men. Het betreft n.l. een parti culiere standpuntbepaling van één van de leden van de raad, de heer B. Buddingh, thans waarnemend secretaris van „Kerk en School". Volgens de geschorste tradi tionalistische aartsbisschop Levebvre valt er van de hui dige paus geen heil meer te verwachten. Hij hoopt dat een nieuwe paus orde op zaken zal stellen in de kerk, zo zei hij in Clermont Ferrand. Hij ver wacht, dat de opvolger van paus Paulus de traditionalis ten gunstig gezind zal zijn, want „vele bisschoppen ge hoorzamen thans aan Rome zonder het echter eens te zijn met de nieuwe kerk." Voor de eerste keer sinds ja ren is het aantal praktizerende katholieken in het aartsbis dom New Yok weer gestegen. Vooral in het afgelopen jaar was een toeneming te consta teren, zowel bij de zondagse kerkgangers als bij hen, die actief aan het parochieleven deelnemen. De militaire regering van Ethiopië heeft het Lutherse radiostation „De stem van het evangelie" in beslag genomen. Het station, dat zestien jaar heeft uitgezonden naar Afrika Madagascar, het Midden-Oos ten en India werd door solda ten bezet en genationaliseerd. Het radiostation, waaraan tweehonderd mensen werk ten, is omgedoopt in „De stem van de revolutie". Youth for Christ is van plan in het najaar een nieuwe opzet te geven aan de koffiebars, die het in de afgelopen tien jaar in honderd plaatsen in het land heeft opgezet als middel om in contact te komen met jonge mensen. Men wil de bars minder consumptief maken door bijvoorbeeld discussie avonden en cabaret met deel neming van het publiek te or ganiseren. Overigens meent de adjunct-direkteur van Youth for Christ, drs. J. F. Vink, dat jonge mensen minder bereid lijken tot gesprek dan enkele jaren geleden: „Er is een ge voel van onmacht gegroeid, dat praten toch niet helpt. Te gelijkertijd is er een schreeu wende behoefte aan persoon lijk contact maar de jongeren hebben veel moeite om echte relaties op te bouwen." De pastoor van Aquilares in El Salvador, de jezuiet Rutilio Grande Garcia (48) is, samen met twee boeren, op weg naar zijn kerk doodgeschoten. Pa ter Grande was vorige week door de autoriteiten ervan verwittigd, dat hij waar schijnlijk zou worden uitge wezen. De regering verdacht de pater ervan communist te zijn. Het leerambt van de katholie ke kerk zal zich, naar de me ning van de Duitse theoloog prof. Karl Rahner, spoedig aanzienlijk meer dan tot nu bezig moeten houden met de fundamentele vragen van het christelijk geloof en zich de vraag moeten stellen hoe de essentie van het geloof onver kort aan de mensheid kan worden doorgegeven. In een lezing over „theologie en leerambt" voor de Katholie ke Academie in Berlijn zei Rahner, dat het kerkelijk leer ambt zich te lang met randg- bieden heeft beziggehouden, dan wel de vroomheid heeft bevorderd, maar de zorg voor de essentie aan de theologen heeft overgelaten. De leiding van de kerk moet volgens hem niet langer doc trinair zijn maar profetisch worden. De groeiende pluri formiteit dwingt daartoe. Het wordt steeds moeilijker alle stromingen in een enkele theo logie te integreren. Vandaar dat het leerambt zich meer dan ooit moet toeleggen een actueel getuigenis van de kern van het christelijk geloof te formuleren. Op straffe van het verlies aan doelmatigheid zal het leerambt er niet om heen kunnen vele afzonderlijke theologische problemen „lan ger en geduldiger aan de theo logen over te laten". Rahner stelde verder, dat het leerambt zonder theologie niet kan bestaan. De laatste brengt het leerambt ertoe niet alleen maar het oude te herhalen, maar ook nieuwe dingen te zeggen. Hij vroeg om een ech te bereidheid tot dii beide kanten. Het leerambt zou al ner duidelijk moete welke graad van vé aan de gepubliceerc ringen moet wordt kend. Dit juist wordt do< meinse congregatie vj loofsleer veelvuldig daardoor wekt het van de congregatie i niet oprecht gemeen Ten dienste van zowel weten schappelijke onderzoeker als belangstellende lezer is ver schenen het eerste nummer van het „Documentatieblad voor de Nederlandse Kerkge schiedenis van de negentiende eeuw'". Het blad, dat twee tot drie maal per jaar zal verschijnen en de periode van 1975 tot 1908 wil bestrijken, wil onder meer plaats bieden aan biblio grafieën, verslagen van onder zoek, beschrijving van archie ven en mededelingen over stu dies. Eens per twee jaar wil Documentatieblad kerkgeschiedenis negentiende eeuw men een symposium organise ren, waar een belangrijk on derdeel van de negentiende- eeuwse vaderlandse kerkge schiedenis aan de orde wordt gesteld, de eerste keer waar schijnlijk voorjaar 1978. De redactie bestaat uit prof. dr. J. A. Bornewasser (theolo gische faculteit Tilburg), drs. J. van Gelderen (the hogeschool Kampen)* Groot (theologische Utrecht), dr. A. C. (theologische facultei ningen), prof. dr. (theologische hoges' Kampen), dr. J. H. F; Documentatie Centre gen), dr. P. L. Schr. Universiteit Amster prof. W. van 't Spijké gische hogeschool A( Het redactie-secreta rust bij dr. P. L. Sc U. De Boelelaan 1105 dam-Buitenveldert I Automarkt diaalbanden. beschermd met ML-tectylbehandeling. ingeruild wegens overstapje naar groter type. (Nieuwprijs in deze uitvoe ring. wegklaar plm. 12.000,-. Vaste prijs 9250.-). 3 Maanden 100% dealergarantie. Autobe drijf Broertjes, Datsun-dealer. Oranjelaan 74, Lisse. Texaco- station. Tel. 02521-14616. DATSUN 100A Cherry 1975. de fameuze 100A 2-deurs luxe in welhaast nog nieuwe staat, su per luxe en optimaal veilig met zonwerend glas, kooicarrosse- rie, aangebouwde hoofdsteu nen, verstelbare rugleuningen en achterruitverwarming, vanaf de 1e kilometer tegen roest be schermd met ML-tectyl. overi gens zonder het minste schram metje. kleur zilvergrijs, extra met vinyldak. 8450,-. Autobe drijf Broertjes BV. Datsun-dea ler. Hoofdstraat 158, Sassen- heim. tel. 02522-12921/10041. MAZDA 929 Coupé '76 13.500, Austin Allegro '76 ƒ8950. Ci troen 2 CV6 74 ƒ4950. Opel Kadett '76 9750. Renault R12 TS '73 5950. Citroen Dyane '76 ƒ7650. Renautt R4 '75 ƒ7450.. Renault R6 '74 6850. Toyota Corolla Combi '74 6750. Simca 1100 '75 7950. Ford Escort '73 4750. Bovag-garantiebewijs. ANWB-keurirvg toegestaan. Ga rage van Berge Henegouwen, Hoge Woerd 56-58, Leiden, tel. 120206. DATSUN 160B 4-deurs, superlu xe. een echte Japanse klasse auto, in uitzonderlijk mooie staat en in de meest perfecte conditie, extra met vinyldak, steo cassettespeler en electroni- sche toerenteller, optimaal veilig met kooicarrosserie, kreukelzo- nes en met zonwerend glas, achterruitverwarming, verstelba re rugleuningen met hoofdsteu nen etc. 3 Maanden 100% dea lergarantie. 5950,-. Autobedr. Broertjes. Datsun-dealer, Hoofd straat 158. Sassenheim. Tel. 02522-12921/10041. DATSUN 1200 COUP$ de Luxe 1974, nauwelijks van nieuw te onderscheiden, kleur okergeel, wegens het sportieve en de overdaad aan luxe nog steeds een super populair type. vaak gevraagd, maar zelden ter over name aangeboden. Een topper uit het Datsun-assortiment. Een interessante aanbieding voor de ware liefhebber. Vraagprijs 7450,-. 3 Maanden volledige dealergarantie. Autobedr. Broer tjes BV, Datsun-dealer. Oranje laan 74. Lisse. Texaco-station. Tel. 02521-14616. Incl. radio, stereo cassetterec. en extra mistlampen. SIMCA 1100 SPECIAL 4-deurs. okt. 1973, type 1974, een mooie auto, kleur bronsbruin metallic en technisch in de allerbeste conditie, een auto, die van A tot Z geheel volgens fabrieksvoor- schrift is onderhouden. Het po pulaire Simca-type, mede dank zij de perfecte wegligging voortreffelijke rij-eigenschappen met zijn voorwielaandrijving, royale leefruimte en functionele laadklep. Een perfecte occasion, die zijn geld dubbel en dwars waard is. 5250,-. 3 Maanden garantie met Bovag-bewijs. Au tobedrijf Broertjes. Oranje 74, Lisse, Texaco-station. 02521-14616. FORD TAUNUS 1600L 4-deurs 1973, alsof het een splinternieu we auto is, 37.000 km gebruikt en op nieuwe radiaaibanden, kleur rood met zwarte skaybe- kleding en zwarte moquette vloerbedekking. Bespaar zenden guldens, want u rijdt als het ware in een nieuwe auto. Vraagprijs 8550.-, 100% ga rantie met h6t bekende Bovag- certificaat. Autobedrijf Broertjes, Hoofdstraat 158, Sassenheim. Tel. 02522-12921/10041. FIAT 127 nov. 1974, een extra mooie auto. zonder de minste beschadiging en vanaf de Ie km beschermd met ML-tectyl, kleur donkerrood met bruine kunstle-, deren bekleding, niet van te onderscheiden en technisch in topconditie, 5950,-. Maanden volledige garantie met BOVAG-bewijs. Autobedrijf Broertjes. Datsun-dealer. Hoofd straat 158, Sassenheim, 02522-12921/10041. (OV tef Elegant kostuum van Zuiver Scheerwol. Met de nieuwe haakrevers. die weer smaller zijn dan in'76. In beige.' Zuiver scheerwollen kostuum. Met opgestikte klepzakken. fijn gedessineerd. In beige. Sportief tweed kolbert. Met leerapplikaties en opgestikte stolpplooizakken. |QQ Zuiver Scheerwol. In beige en groen. 1 Pantalon ook van Zuiver Scheerwol. In beige. 1UV" Te koop aangeboden zo goed als nieuwe standaard MOBY- LETTE EEG. Tel. 071-151230 na 17.30 uur. TOYOTA-DEALER Vlasveld. Lei den. Waldeck Pyrmontstr. Tel. 14.28.55. Binnenkort naast Groenoordhal. DATSUN 120Y 2-deurs. dec. 1975. zo goed als nieuw en ook niet van nieuw te onderschei den, nog geen 27.000 km gelo pen, kleur rood met zwarte be kleding, een auto met veilig- heidskooicarrosserie, slaapstoe len, rembekrachtiger en op ra- Te koop BESTEL EEND AK 400 1972 58.000 km. ƒ1800. Noord einde 114, Leimuiden, tel. 01721-9184. Te koop aangeboden RENAULT 4. bouwjr. '69. tel. 01711-10878. na 18.00 uur. Te koop JAVELIN AMC bj. 74. 8 cil. autom. met gas, kl. geel. leren dak. nwe banden, radio en trekhaak. i.z.g.st. Slechts 9500.-. Inruil kleinere auto mogelijk. Koningstraat 29, Lei- Inruilauto's CITROÉN 2 CV4 '72 2250. Ford Taunus 1600 '71 ƒ2450. Simca 1301 '71 ƒ1750. Garage van Berge, Henegou wen, Hoge Woerd 56-58, Leiden, tel. 120206. V.W. eind 1969, technisch 100% ƒ250,-. Mari^npoelstraat 19A, Leiden. Te koop EEND, bouwjaar '70. kenteken '72, vr.prijs 750,-. Reigersingel 13, Roelofarends- veen, na 18 uur Te koop MERCEDES 220D. bouwjaar 71. in goede staat. Prijs nader overeen te komen. Wesselman, Zuideinde 46, Roe- lofarendsveen. Tel. 01713-2676. Te koop TRIUMPH HERALD 12/50 met afneembaar dak. Te bevr. Doezastraat 28 2h.. Lei- Auto Meyknecht vraagt SCHA DEVRIJE AUTO'S te koop van recente bouwjaren. Inf. Leidse- weg 388a, Voorschoten, tel. 071- 763850. Te koop oranje SIMCA 1000 Rallye, bouwjaar nov. '71. met radio, kuipstoelen en mistlam pen, i.z.g.st., vraagpr. 2250.-. Te bevr. Joseph Elststr. 3, Sas- senheim.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8