S verdubbelen i aan Zaïre 19 deTijd ACCENT HP Surinaamse regering is meerderheid kwijt brieven /lezers NMB i*lp nans: Medeplichtigen >rd op Kennedy spoorloos Massale zuiveringen in Ethiopië CHILEENSE GEVANGENEN VERDWENEN Op éën dag bijna 12.000 zeehondjes doodgeknuppeld China's boeren vechten tegen ernstige droogte Einde staking bij Leyland in zicht Pastorale Raad Autonomie voor Indianen aanbevolen Minister Maihofer rehabiliteert atoomgeleerde Traube IISt&lRS H VVD: waar blijft je stootkracht? de^J^ENE MAA LAND. .LEIDSE COURAN'X DONDERDAG 17 MAART 1977 (PAGINA 7 De minister van bui- ,en Cyrus Vance, bijeenkomst van voor internatio- xgen van het Huis digden verklaard ■ikaanse regering p aan Zaïre ver- t In plaats van n dollar zal er nu ailjoen dollar aan materiaal naar Zaïre gezonden worden. Vance zei dat de Amerikaanse inlichtingendienst de gevechten in Zaïre als gevaarlijk be schouwt, hoewel de berichten dat er Cubaanse eenheden bij betrokken zijn, niet bevestigd konden worden. Het front in Zaïre zou een lengte hebben van honderd kilometer, liggend tus sen de steden Sandoa en Kisen- ge. Angola heeft ontkend dat het betrokken zou zijn bij de ge vechten. Angola schrijft de moeilijkheden in Zaïre toe aan het optreden van binnenlandse tegenstanders van president Mo- buto Sese Seko. Er werd bij buitenlandse mogendheden op aangedrongen zich niet te men gen in „een probleem dat uit sluitend het volk van Zaïre aan gaat". :ing en ities in lowakije leuter) Franti- sek, een voorma rdirecteur die ne- n in voorarrest ïten, is door de ►waakse politie voeten gesteld, ere voorvechters nensenrechten in lowakije zijn vol- dingelichte krin- ;steerd. die het „Charter ie rechten van de tekend heeft, is lari gearresteerd, et persbureau Ce- at hij zich schul- gemaakt aan ern- ïending van de jen van de Tsje- akse staat". Hij sdagavond vrijge- iarom is niet mee- Inmiddels is de i filosoof Jan Pa- iteren begraven in heid van een grote belangstellenden, rie een vertegen- tr van de Neder- nbassade. Tip van sluier om stem uit te brengen Een, kennelijk isla mitische, Indiase vrouw ligt een tipje van haar sluier op om haar stem uit te brengen tijdens de algemene verkiezin gen in India, die gisteren zijn begon nen en de hele week uit zullen du ren. Haar kind ziet met belangstelling loe. correspondent Bert 'ON De Neder- malist Willem Olt- in Washington niet tuld dat een vriend irvey Oswald, Geor- ïrenschildt, Oswald en advies zou jeven bij de moord int John Kennedy, dat hij, Otltmans,. beschikt over een foto van de Cubaan Emilio Santanas, die mogelijk bij de moord was be trokken. Evenals George de Mohrep- schildt is Emilio Santanas spoorloos. De Mohrenschildt die door Oltmans na zijn bekentenis op 3 maart mee naar Nederland werd genomen" verdween in Brussel, waar hij met een uitge- _ver wilde spreken over de publi-.. katie van een boek. De Mohren schildt zou na zijn biecht aan Oltmans bevreesd zijn voor zijn leven. Willem Oltmans zei dat er nu koortsachtig naar de geheimzin nige Emilio Santanas wordt ge zocht. De Cubaan is gedurende de afgelopen elf jaar regelmatig in Dallas geweest om met Geor ge de Mohrenschildt te praten. ADDIS ABEBA (Reuter) - „Bewapende „volks-milities" hebben de afgelopen week in het zuiden en zuidoosten van Ethiopië honderden „contra-re volutionairen" „geliquideerd", zo hebben de autoriteiten in Addis Abeba meegedeeld. Vooral in de provincie Hararghe zijn grote hoeveelheden wapens en munitie van contra-revolutio naire bandieten in beslag geno men. In het noordwesten van deze provincie zijn 48 „bandie ten" gedood. In deze streek zijn volgens welingelichte zegslieden guerrilleros actief, die de aan spraken van Somali op dit deel van Ethiopië steunen. In het noordwesten van Ethio pië treedt het leger samen met de militie op tegen leden van de rechtse Ethiopische Democrati sche Unie (EDU). Hier zouden vorige week in de buurt van de Soedanese grens meer dan 260 mensen zijn gedood. Republikeinse kritiek op Carter WASHINGTON (IIPI) - Het buitenlandse beleid van de De mocratische president Jimmy Carter is tot dusver een „ramp", zo heeft de leider van de Republikeinse minderheid in het huis van Afgevaardigden John Rhodes, verklaard. Volgens hem is Carter er in geslaagd in twee maanden meer landen van de Verenigde Staten te vervreemden dan het meren deel van zijn voorgangers in vier jaar tijd hebben kunnen verzoenen. „De president moet ophouden te pogen de wereld in één dag te hervormen". Het mi nisterie van buitenlandse zaken zou nu moeten proberen de schade te herstellen. DEN HAAG (ANP) Amnesty International heeft de aandacht van de wereld gevraagd voor het lot van 1500 politieke ge vangenen die in Chili zijn „ver dwenen" sinds de militaire staatsgreep tegen het bewind van Salvador Allende in 1973. In een verklaring, die in Londen werd gepubliceerd, doet Amnes ty een oproep tot steun opdat de Chileense regering haar be lofte nakomt, gedaan door pre sident Pinochet, de resultaten van een onderzoek naar de ver dwijning openbaar te maken. Verder wil de organisatie een erkenning van de autoriteiten in Santiago dat politieke gevange nen zijn verdwenen en vraagt ze vrijlating van diegenen die nog in leven zijn. De Franse filmactrice Brigitte Bardot is hier in gesprek met de pers in een hotel in Sept lies in de Canadese provincie Quebec. ST. ANTHONY (Nova Scotia) (IIPI) Het Cana dese ministerie van visserij schat dat dinsdag, op de eerste dag van de „zeehondenjacht" door Cana dezen 6.030 zeehondenbabies zijn doodgeknuppeld en 5.900 door de Noren. Een totaal dus van 11.930. De quota voor 1977 bedragen 62.000 voor de Canadezen en 35.000 voor de Noren. Tot nog toe hebben milieudeskundigen en natuur beschermers zich vergeefs verzet tegen wat zij noemen de „massamoord" op de jonge dieren. Zo ook de Franse actrice Brigitte Bardot die zich tot koningin Elizabeth van Engeland gericht heeft, omdat zij van mening is dat één woord van de vorstin voldoende zal zijn om een einde te maken aan de slachting. De Britse vorstin heeft nog niet gereageerd. Brigitte Bardot wordt nu naar Quebec gebracht, waar zij zich zal aansluiten bij degenen die hun stem tegen de „jacht" verheffen. TOKIO (AP) Boeren in China's voornaamste landbouwgebieden vechten tegen een droogte die duizenden hectaren tarwevelden bedreigt, aldus een bekendmaking van het officiële Chinese pers bureau Hsinhoea. Boeren in tarwegebieden langs de Gele Rivier en de Hoeai-rivier .zijn bezig de tarwevelden te be vloeien, kunstmest te strooien en de bovenlaan van de grond te bewerken om de bevochtiging ervan te behouden", aldus Hsinhoea, dat eraan toevoeg de dat zich sinds het begin van de vorige winter in het gebied slechts „weinig sneeuw- of regenval" heeft voorgedaan. In de Oostchinese provincie Sjantoeng „zijn 17,5 miljoen mensen opgekomen om de droogte te bestrijden". Zij hebben meer dan een miljoen hectare tarwevelden bevloeid en op 2,2 miljoen hectare kunstmest gestrooid. In de Middenchinese provincie Honan, „die even eens te kampen heeft met ernstige droogte", zijn meer dan 12 miljoen mensen ingezet om de droog te tegen te gaan, aldus Hsinhoea Soortgelijke acties om de droogte te bestrijden worden ondernomen in het gebied rond Tsjinnan in de provincie Sjani en in de Noord Chinese provincie Hopei. LONDEN (Reuter) De leiders van de 3.000 instrumentmakers van de Britse autofabriek Ley land die in staking zijn, hebben aangeboden maan dag weer aan het werk te gaan wanneer aan twee voorwaarden wordt voldaan. De eisen zijn dat de directie van Leyland haar dreiging met ontslag voor de stakers, intrekt en dat de directie maandag een ontmoeting heeft met de instrumentmakers en de vakbonden om over de problemen te praten. De directie van de fabriek gaf de stakers dinsdag te verstaan dat zij maandag weer moesten gaan werken of anders ontslagen zouden worden. De instrumentmakers hadden eerder een opdracht van de vakbonden weer aan het werk te gaan, naast zich neergelegd. PARAMARIBO (SNA) De re gerende Nationale Partijkombi- natie (NPK) in Suriname is haar meerderheid in het parle ment kwijt De Javaanse KTPI- partij is uit de combinatie ge stapt. De KTPI-ministers Soe- mita (Landbouw) en Soeperman (Sociale Zaken) zijn afgetreden. Hun aftreden volgt nadat het parlement minister Soemita in staat van beschuldiging stelde in verband met het aannemen van steekpenningen bij de uit gifte van grond. Verwacht wordt dat premier Arron van daag vervroegde verkiezingen in juni zal aankondigen. Het Surinaamse parlement had zeven huishoudelijke en een openbare vergadering nodig om minister Soemita in staat van beschuldiging te stellen. Na mens de regering verklaarde premier Arron zeer terneergesla gen te zijn maar zorg te zullen blijven dragen voor .clean government' zonder aanzien des persoons. De afgetreden minister Soemita heeft aangekondigd binnenkort een zwartboek te zullen publice ren over smeergelden die zijn collega-ministers zouden hebben ontvangen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Bij het volgen van het verslag wat ongeveer maandelijks tot ons komt van de D.P.R. verga dering van het bisdom Rotter dam rijzen bij mij steeds tiental len vraagtekens. Het komt bij mij over als een clowneske ver toning. Als ze soms denken dat ze als college het gewone kerkvolk vertegenwoordigen dan kunnen ze dit volledig vergeten. Ik kan de voorzitter dhr. J. J. Veel feliciteren met zijn heengaan, niemand weet dat U geweest bent en niemand weet dat U bent heengegaan. Het zal de nieuwe voorzitter evenzo ver gaan. Ik had gedacht en ge hoopt dat met andere vicarissen er een flinker beleid had wor den gevoerd, die dus geen tijd meer moesten hebben om te gaan luisteren naar het moder nistisch gepraat van dit elitair college van hobbyisten. De hele D.P.R. heeft nog geen lucifer verlegd voor het behoud van de Una Sancta Ecclesia. De D.P.R. zoals hij zich nu manifes teert is een grote voor de voeten loperij voor het bisschoppelijk beleid. Er moet iets gebeuren anders verbest het een en het ander volledig zijn geloofwaar digheid. S.C. v.d. Valk Wateringen WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse Indianen moeten alleen over hun eigen aangele genheden beslissen en een aan tal belangrijke rechten terug krijgen, waaronder de moge lijkheid, belastingen te innen en overtreders van de wet, on geacht hun huidskleur te be rechten. Dit wordt voorgesteld door een commissie van het Amerikaanse Congres in een verslag, dat gis teren na een twee jaar durend onderzoek van de officiële In- dianen-pohtiek, is gepubbceerd. De meer dan honderd aanbeve lingen van de commissie stro ken met de meeste eisen van de Indianen over volledige autono mie in hun reservaten. De Con grescommissie is verder van oordeel, dat de federale instan tie voor Indianen-zaken de In dianen niet eerbjk vertegen woordigd heeft zij zou moeten worden vervangen door een onafhankebjk orgaan. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Westduitse minister van binnenland se zaken Werner Maihofer, heeft de atoomgeleerde Klaus Traube gisteren tijdens een debat in de Bondsdag openlijk gerehabiliteerd. Tijdens een „schuldbekentenis" voor de parlementariërs ver klaarde de liberale minister, dat de verdenking, als zou Traube conspiratieve betrekkingen met anarchisten hebben onderhouden, niet meer be staat en eigenlijk ook niet had mogen bestaan. Het geval Traube had zich in de Bondsrepubbek tot een opzienbarend schandaal ontwikkeld, omdat leden van een geheime dienst in zijn woning hadden ingebroken om er een afluisterapparaat in te monteren. De minister verdedigde deze han delswijze door op de ernstige gevaren te wijzen, die begin vorig jaar nog van het links-anarchisme uitgingen. Traube's kontacten zouden betekend kunnen hebben, dat de extremisten uit de kring van de beruchte Carlos de regering door middel van een dreiging met radio-actieve straling hadden kunnen afpersen teneinde de vrijlating van de Baader-Meinhofleden te bewerkstelbgen. De minister kreeg zelfs van de regeringsfracties applaus, omdat de mening is bbjven overheersen, dat hij met de inbraak in Traube's woning tegen de bepalingen van de grondwet had gehandeld. Deze schrijft voor, dat een rechter en een parle mentaire commissie in dergebjke gevallen hun toestemming dienen te geven. Bovendien neemt men het de minister kwalijk, dat zijn binnenlandse veibgheidsdienst voor de inbraak in Traube's wo ning gebruik had gemaakt van een sleutel-expert van de buitenlandse spionagedienst, die in deze aangelegenheid niet de minste bevoegdheid heeft. •Sparen bij de ten direkt over de NMB: 2% of 3% meer spaarrente i direkt over uw geld kunnen beschikken. Wie een zo hoog mogelijke rente wil en daarbij ch direkt over zijn spaargeld wil kunnen beschikken, at Bonus-Sparen bij de NMB. Op de Bonus-2-Spaarrekening krijgt u nu 6% Cte, dat is 2% meer dan op een gewone spaarrekening. En op de Bonus-3-Spaarrekcning maar befst 1 rente, dat is 3% meer. Wel geldt bij deze spaarvormen een retourrente van j'/o resp. 2% over elk bedrag dat u opneemt. Dit maakt dat Bonus-Sparen niet altijd voordeliger apeft te zijn. Het hangt er namelijk van af hoe vaak u Jineemt. Een folder met rekenvoorbeelden die een en Ader verduidelijken, ligt voor u klaar bij elk *MB-kantoor. .et op: t/m 25 maart 1977 f 7,50 spaarpremie voor Élke nieuwe spaarder, die tenminste f 25,- inlegt. 3e NMB denkt met u mee. Probeer't. i Elsevier vraagt zich af: WD, waar bbjft je stootkracht? Par tijvoorzitter Korthals Altes: „Het is best mogebjk dat naar buiten de indruk kon ontstaan, dat het partijbestuur niet vol doende actief is geweest. Maar dat is schijn. Wij timmeren niet zo aan de weg als andere partij besturen. Wij hebben in de WD voor de actuele pobtiek het pri maat bggen bij de Tweede Ka merfractie, en ik vind dat een juist systeem. En wat de uitdie ping van de bberale beginselen betreft, daar zijn we druk mee bezig." Een ander artikel concludeert: „Nederland moet rekenen op 150.000 Surinamers. Er komen er meer bij dan er weg gaan. Een integratiebeleid is daarom harder nodig dan een remigra tiebeleid." Voorts een interview met dr. Mlynar van Charta 77. „Elke dictatuur wil het liefst dat ze de burgers kan onderdrukken zon der dat dit opvalt. Het zou dan ook fataal voor ons zijn als ten opzichte van onze inzet voor de vervulling van de mensenrech ten in Tsjechoslowakije zou worden gezwegen. Sinds het handvest bestaat dit gevaar mijns inziens niet meer." In het politieke commentaar de zinsnede: „Wij vragen ons af of het CDA niet zou moeten onder zoeken of het zelf nog wel zin heeft eventueel met de progres sieven door te regeren. Wij be grijpen niet, dat het CDA zich en een resolutie en een examen laat opdringen zonder daaraan ernstige consequenties te ver binden." Een interview tenslotte met Kees Manders over de flop van de Peetmoeder. „Alles wat ik overhoud, is meegenomen. Zeg dat die film een miljoentje heeft gekost. Als ik dat miljoentje verlies, betaal ik ook minder belasting. Zo moet je het ook bekijken. Niemand kan mij voor een fait accompli stellen." De Haagse Post over de grond- politiek: „De politieke duidelijk heid eist dat de grondpolitiek in de Kamer komt. Daar hoort het kabinet eventueel uit elkaar te spatten, wat voor het CDA on gunstig is. Men kan de eigen lijsttrekker moeilijk zo op zijn gezicht laten vallen. De huidige gevechten achter gesloten gor dijnen werken daarentegen in het voordeel van het CDA, dat alleen maar kan winnen bij een compromis en bij de indruk dat er ouderwetse politiek wordt be dreven." Over de verkiezingen in India voorspelt het blad: „De politieke ontwikkelingen die men kan verwachten indien Indira Ghan- di en haar zoon uit het zadel worden gewipt, zijn nauwelijks te overzien. Het ontstaan van twee tegengestelde machtsblok ken zou, met de gelijktijdige verzwakking van de centrale staatsmacht, de strijd kunnen doen losbarsten, waarvan de in tensiteit, de omvang en de duur moeilijk voorstelbaar zijn." De rest van het blad is gewijd aan boeken en schrijvers. Ook het omslagartikel van De Tijd gaat over de grondpolitiek. „Het kabinet Den Uyl heeft zich te snel ingegraven achter het standpunt van de gebruikswaar de. Zonder een aanvullende re geling voor een inkomenscom pensatie is dat een onrechtvaar dige zaak. De hoofdrol komt toe aan Van Agt. Die probeerde het socialistische principe, verpakt in een spinsel van prijsverho gende ficties, aan zijn eigen CDA te verkopen. Een tijdige wisseling van de verpakking zou hem een genante vertoning heb ben bespaard." De Franse theoloog Congar zegt in een vraaggesprek: „Weet u wie mijn kandidaat voor het pausschap bij het eerstvolgende conclaaf is? Jullie kardinaal Willebrands. Dat vind ik het voorbeeld van een nederig mens die het bestaan heeft in de onge looflijk moeilijke internationale eocumenische discussie met ker ken van de orthodoxie en van de reformatie nooit fouten van theologische of practische aard te maken. Zo'n m|n lijkt mij in staat de enorme tegenstellingen van onze tijd te matigen." De Groene Amsterdammer over het Italiaanse studentenoproer: „De kwaliteit van het onderwijs is uitermate slecht. Diploma's en bullen hebben vrijwel iedere waarde verloren, en de universi teit is een tijdelijk opvangcen trum voor toekomstige werklo zen geworden. De macht is er in handen van de universiteits baronnen, die overbetaald wor den voor werk dat ze niet of slecht verrichten." En over de grondpolitiek: „De sfeer in het regeringskamp zal er niet beter op worden. En Aantjes die dit rechtse politieke geweld van zijn partijgenoten duidelijk met lede ogen aanziet, schuift de schuld voortdurend af op de PvdA. Een PvdA die nota bene niet anders doet dan manmoedig in het vuur te sprin gen voor de vaak gedrochtelijke regeringscompromissen. Maar de socialisten slikken die anti revolutionaire kritiek gedwee omdat ze heel goed weten, dat het leven van het kabinet aan dat zijden draadje hangt Gezien de machtsverhoudingen binnen het CDA een somber vooruit zicht" Accent in zijn politieke com mentaar: „Intussen wordt het steeds duidelijker dat Den Uyl en zijn kabinet de problemen niet kunnen oplossen. Wezenlij ke zaken als de werkloosheid worden niet aangepakt Slechts de stokpaarden krijgen aan dacht. De grondpolitiek is er één van." Drees jr. zegt in een vraagge sprek: „Wat ze ervan bakken, is zo ondoordacht en zo slecht dat de weerstand tegen dit stupide en onbehoorlijke beleid groot is. Over vier jaar is, als dit kabinet terugkomt de puinhoop com pleet." Voorts artikelen over joodse art sen die strijden voor het leven van de koning van Saoedi-Ara- bië, Chaleb, over het kankerver wekkende gevaar van spuitbus sen en over de corruptie in Suri name. Hervormd Nederland praat met docent in de communicatiewe tenschappen, tevens voorgan ger, dr. A. van der Meiden. „Als christen mens kun je je bij D'66 heel goed thuisvoelen. Het is ook een kwestie van sfeer, waarom je een bepaalde partij kiest De laatste keer heb ik op de PPR gestemd, maar ik vind daar toch een zekere mentale dwingelandij, en dat waar schuwt me". Ook een gesprek met CHU-ka- merlid drs. G. van Leijenhorst „Ik vind dat het CDA een minis ter van onderwijs moet leveren. Deze wens leeft bij ons wijd verbreid. Ik ben tegen Van Ke- menade. Continuering van zijn beleid kan de toets van onze politieke welwillendheid niet doorstaan. Wij hebben een nieu we minister nodig, die vier jaar niets doet." Vrij Nederland schrijft over het „gesjoemel" rond de grondpoli tiek: „Zo moet de actie van An- driessen worden uitgelegd als een provocatie van de lijsttrek ker en van het CDA. Zijn eerste winst heeft hij al binnen. Nog een paar dagen vertraging, en het kabinet kan ook nog de VAD vergeten. De actie bescha diging kabinet Den Uyl is in volle gang." Voorts speculeert het blad over het Limburgse gouverneur schap. „Mensen die Andriessen goed kennen, zeggen dat on danks zijn neerslachtige periode die begon toen niet hij, maar Dries van Agt lijsttrekker van het CDA werd, zijn politieke inspiraties duidelijk nog steeds in de eerste plaats in Den Haag liggen. Pas wanneer na de ver kiezingen zou blijken, dat er voor hem noch een minister schap buitenlandse zaken of volkshuisvesting noch het fractieleiderschap van het CDA zou zijn weggelegd, zal hij een benoeming in Limburg aanne men." Bij Oost Timor deze opmerking: „Vooral de houding van KVP en RKPN blijft curieus. Want het waren vooral katholieke organi saties die vanuit Oost Timor alarm sloegen over de Indonesi sche slachtpartijen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7