1 Nieuw clubhuis Docos wordt zaterdag geopend Geen tekort aan hotelbedden motioneel otreden van ianist Yassa h SSERT- ub"ADUCT lS,reEFT E. STEMMING —KREGEN Tosti" boekt vooruitgang met Anouilh fERDAG 17 MAART 1977 P4 LEIDSE C Ol'RANT us, ec<r /-serie Volgens burge- ss,e ;n wethouders van in er in de sleutel- VWV gesproken worden ■Lil tekort aan hotel- ^^jit schrijven zij in it in Ki °P schriftelijke in de CDA-gemeen- lannchden Van Zijp en aar aanleiding van prijs, og van de Auberge hulp Singel. LEIDEN NIET VERKOOPBAAR en w heeft de bedden- in ons land in de afge- _en een daling onder- de grotere mobiliteit van de bevolking. Investeringen in deze sector zijn zelden lukra- tief en worden alleen doorgezet om als bedrijf concurrerend te blijven. Een marginaal functio nerend hotelbedrijfje is snel ge neigd een interessant bod te overwegen en te accepteren; in afnemende mate wordt dan de horecabestemming gekonti- nueerd", aldus b en w in hun antwoord. „De beddencapaciteit in Leiden ondervindt bij ge motoriseerde logieszoekenden geduchte concurrentie van de hotels in de Haagse regio, in de kuststrook, nabij Schiphol, in Amsterdam en wellicht ook in Rotterdam. De bollentijd en de vakantieperioden in de zomer zijn jaargedeelten met een volle of bijna-volle bezetting van de gastenbedden in de Leidse re gio. De lasten van de onbezette beddencapaciteit vormen een kostenpakket dat in de komen de tijd niet vermindert", aldus het college. Volgens burgemeester en wet houders kent de Leidse regio vele toeristische trekpleisters, die bezoek- en bezienswaardig zijn en derhalve vaak zijn opge nomen in allerlei „tours", doch niet van dien aard en omvang, dat een verblijf hier ter stede van een week of langer voor grote aantallen toeristen „ver koopbaar" is. Overigens blijven b en w bereid om nieuwe móge lijkheden voor hotelvestigingen positief te helpen onderzoeken. Initiatieven dienden volgens het college echter uit de particuliere sector te komen. le her ères ieuwe lieuwe clubhuis van DOCOS: een vooroorlogse betonkolos is dienstbaar gemaakt aan de sport. (Van een onzer verslaggevers [JT>EN Voor het bestuur van de Leidse voet- ■Kreniging DOCOS is zaterdag een tocht door doolhof van bouwperikelen eindelijk ten „Ik slaak een zucht van verlichting als s sa-dag om drie uur ons nieuwe clubhuis wordt C'°iend", zegt DOCOS-voorzitter Piet Reizevoort. vooroorlogse Mussert-viaduct, eens bedoeld teunpilaar voor een rondweg langs Leiden, zal """if dat tijdstip dienst gaan doen'als clubhuis derdeklasser DOCOS. vooroorlogse betonkolos nstbaar gemaakt aan de stelt het bestuur niet )rj" t enige trots. Het pad, ;i6.lpt DOCOS-bestuur moest PROidelen om die "betonko- 5 S)om te vormen tot een geoutilleerd clubgebouw iter niet over rozen ge- CDe opmerking "Eén op 000 verwarmingsketels is t en juist DOCOS heeft iisoine kapotte apparaat ge- "n". is typerend voor de 9'Rijkheden, die DOCOS bij deriouw van zijn clubhuis 2.30 ondervonden. Toen DO- •popruim twèe jaar geleden ïmming kreeg om van de p^erpolder" naar het nieu- Jlortcomplex in het Mors- ■^ier te verhuizen was er ,g.e tekeningen van de ge- tof ite Leiden zelfs geen i.OOte gecreëerd voor een diurebouw. "In een gesprek H de Sportstichting werd Mcdat vooroorlogse viaduct. Men stelde weliswaar niet dat wij verplicht waren onder dat viaduct ons clubhuis te bou wen, maar er waren geen al ternatieven voorhanden. Die betonkolos opblazen zou an derhalf ton gaan kosten en daar had de gemeente weinig trek in. Vijftien jaar geleden heeft de gemeenteraad welis waar dat bedrag beschikbaar gesteld, maar dat besluit is later weer ingetrokken. Als dat viaduct er echter niet had gestaan hadden we een een voudiger clubhuis kunnen neerzetten en waren we veel goedkoper uit geweest", weet voorzitter Piet Reizevoort Extra subsidie Dat de gemeente Leiden ui teindelijk met hangen en wur gen een extra subsidie van 15.000 gulden aan DOCOS ver leende, stelde het bestuur van DOCOS duidelijk teleur. Piet Reizevoort: "We hadden een aanvraag ingediend voor een extra subsidie van 50.000 gul den. Uiteindelijk had de ge meente Leiden ons dat viaduct in de maag gesplitst en moes ten wij maar zorgen er een fraai geheel van te maken. Op een middag werden wij ontbo den bij wethouder Tesselaar, die ons mededeelde dat er geen éxtra subsidie verleend zou worden. Met veel moeite hebben we toen 15.000 gulden kunnen lospeuteren", aldus de heer Reizevoort. Toen DOCOS in augustus 1975 het nieuwe sportcomplex in het Mors- kwartier in gebruik nam, la gen er overigens nog geen plannen kant en klaar voor een nieuw clubhuis op tafel. Een kofferruimte van een per sonenauto en een materiaal- hok van de Sportstichting dienden de eerste maanden als "clubhuis". DOCOS maakte moeilijke tij den door en er dreigde zelfs een uitstel van de eerste com petitiewedstrijden, omdat de oplevering van de kleedka mers te laat geschiedde. De architect zag op dat moment als een van de weinigen de toekomst optifriistisch tege moet. Voor hem was de bouw van een clubhuis onder het Mussert-viaduct een "uitda ging". Hij overschatte echter de financiële mogelijkheden van DOCOS, toen hij in de cember van 1975 een uiterst fraai ontwerp van ruim een half miljoen gulden bij het bestuur op tafel legde. Het be stuur wilde voor een dergelij ke uitgave niet de verantwoor delijkheid dragen en gaf met toestemming van de ledenver gadering opdracht voor een ontwerp dat maximaal 250.000 gulaen mocht gaan kosten. Dat streefbedrag moest tijdens de bouwwerkzaamheden ech ter vele malen gewijzigd wor den. Wanneer bouwcöoridina- tor en bestuurslid Van Iterson zaterdag het clubhuis officieel opent zal de post uitgaven een bedrag van ruim 350.000 gul den vermelden. Volgens het nieuwe plan van de door DOCOS aangezochte architect zou slechts drie-vier de gedeelte van de beschikba re vloeroppervlakte gebruikt gaan worden. Een grondon derzoek door Fugro wees ech ter uit, dat de gehele vloerop pervlakte overspannen moest worden, omdat anders binnen enkele jaren de betonnen vloer vijf centimeter zou verzakken. Een risico, dat het DOCOS-be stuur uiteraard niet wilde ne men, maar waarvoor het wel 25.000 gulden extra op tafel moest leggen. Maar men zag zich voor nog meer problemen gesteld. Om te voorkomen dat de waterleidingen in de kleed kamers in de winter zouden bevriezen, moest in de kleed kamers tussentijds een ver warming van 12.000 gulden worden aangelegd. Het be stuur vergiste zich in de gul heid van zijn eigen leden en moest constateren, dat die le- Het bestuur van DOCOS, dat na twee jaar eindelijk de bovenste trede van de bouwladder heeft bereikt. V.l.n.r.: de heren Van der Kwartel, Reizevoort, Broeders en Driessen. den slechts een klein gedeelte van de kosten voor huil reke ning wilden nemen. Met pas sen en meten vond het bestuur een sluitende begroting. Milde gever "Een milde gever, die ons te gen aantrekkelijke voorwaar den 50.000 gulden wilde lenen heeft ons uit de moeilijkheden geholpen", concludeert voor zitter Piet Reizevoort nu. In december van het vorige jaar dacht het bestuur van DOCOS eindelijk de poorten van het nieuwe clubhuis te kunnen openen. De laatste bouwwerk zaamheden moesten echter en kele weken uitgesteld worden, omdat het dak van het Mus sert-viaduct een grote scheur vertoonde. "Gedurende enkele weken lag de bouw helemaal stil, totdat ik op een bepaald moment aan de uitvoerders vroeg: "Jongens, gaat er nog wat gebeuren?". Er werd ons een oplossing aan de hand ge daan. die 30.000 gulden zou gaan kosten. Bevriende des kundigen vonden echter een aanmerkelijk goedkopere op lossing. Ga je echter niet bij die mensen te raden dan ben je wel mooi 25.000 gulden ar mer", stelt voorzitter Piet Rei zevoort. Aan die uitgaande geldstroom heeft het DOCOS- bestuur voorlopig een halt toe geroepen. Plannen om ook de buitenkant van het Mussert- viaduct op korte termijn een passend aanzicht te geven, zijn voorlopig in de ijskast gescho ven. "Ik heb er nog geen slape loze nachten van gehad", zegt Piet Reizevoort, "maar we gaan nu wel eerst even uitrus ten. Het is nu tijd om orde op zaken te stellen". PIET VAN DAM Een extra optreden in de reeks Rijksdaalderconcerten &0-gebouw en wel van een prijswinnaar op vele concour- aronder het zware Tsjaikovsky Pianoconcours in Moskou, toch niet veel publiek, dat is de weinig aanmoedigende an zaken wat betreft de belangstelling van het Leidse ras het optreden van de Egyptische pianist Ramzi Yassa langstelling waard, al is het alleen maar om het in aanraking met een niet alledaagse, niet-westerse opvatting van uitvoe- imzi Yassa is een pianist die je versteld doet staan; het >ment weet hij met zijn hevige, emotionele aanpak een iheid op te brengen die nog alleszins aanvaardbaar is, het moment gaat hij te ver, door voor je gevoel te grote en te gebruiken zoals hinderlijk pedaal werk die de structuur ■zichtigheid verdoezelen. keuze van het uitgevoerde klonk sterk die neiging naar geladen werk: Liszt, Rachmaninow en Prokofiew zijn •roken exponenten van de hevige stijl, en wanneer je drie i van hen achtereen hoort, is het wel wat al te explosief, late in C van Haydn, het openingswerk was achteraf gezien ïrademend rustpunt, dat om die reden beter middenin 1st had kunnen worden; ook bij de toegift, een klein werkje sjaikowsky toonde Ramzi Yassa aan buitengewoon gevoelig chtig verstilde muziek weer te kunnen gevfen. onze mening is Yassa iemand die nu een groot technisch gen bezit, maar wiens visie nog moet rijpen; zou hij op deze T doorgaan dan loopt hij gevaar in een grove benadering zanden; maar wanneer hij doorwerkt naar volledige beheer- en dus inperking van de nu al te stormachtig opgeroepen tslading, dan kan het iets bijzonders worden. PAULA KONING Geassisteerd door enkele leerlingen van de Willem de Zwijgerschool, zetten de wethouders Waal en Verboom de spade in de grond. W. de Zwijgerschool plant 100 bomen LEIDEN Honderd jonge loof bomen werden gistermorgen door de leerlingen van de basis school „Willem de Zwijger" aan de Willem de Zwijgerlaan 44 in Leiden in de nabijheid van hun school geplant. Dit in het kader van de nationale „Boomplant- dag", plantacties om de steden weer wat groener te maken en de jeugd daarbij te betrekken. De wethouders Verboom („sinds kort wethouder van milieuza ken", aldus de wethouder) en Waal (ruimtelijke groenorde- ning) waren niet te beroerd om met de gemeentelijke plantsoe nendienst de kinderen, afkom stig uit de vijfde en zesde klas even een scheppend handje toe te steken. Van tevoren hadden de beide wethouders de nieuw bakken boomplantertjes in de aula van de school toegespro ken. Wethouder Waal wees zijn onrustige publiek op het belang van de groenaanplant en stelde dat de Leidse Plantsoenendienst de beste van Nederland is. Ook wethouder Verboom liet niet na op de „Groene Long-functie" der aanplant te wijzen en vertel de over een boompje voor zijn huis dat „Willempie" was ge doopt. LEIDEN Tosti, de toneelgroep van de studentenvereniging Augustinus, is een nog jonge groep. Verleden jaar debuteerde zij met ,De Fysici' van Dürrenmatt. Hun Anouilh, die gisteravond in het LAK-theater in première ging, Je was zo lief toen je klein was' toonde duidelijk vooruitgang ten opzichte van verleden jaar. Het stuk was strak en statisch geregisseerd. Maar met de tame lijk grote bezetting ontkomt men daar niet zo gauw aan. Op zich was het dus een verdienste dat de regisseur al die spelers naar zijn hand had kunnen zet ten. De spelprestaties lagen op een hoger niveau dan vorig jaar. Enige oudgedienden hadden duidelijk aan durf en zekerheid gewonnen en onder de nieuwko mers binnen de groep zaten ze ker aanwinsten. Men durfde zich te geven, wilde emotioneel zijn en vaak lukte dat ook. Nuancering wordt op dat mo ment een probleem en blijft dan ook te veel achterwege. Het décor was eenvoudig gehou den en miste gelukkig storende détails, die bij amateurtoneel nog wel eens binnensluipen uit een overdreven gevoel voor rea lisme. Het stuk zelf vind ik een enigs zins ongelukkige keus. Het is een wat puberale reactie op pro- blematieken, die vooral in de zestigerjaren in the picture wa ren. De geëmotioneerdheid van de schrijver wordt gekanali seerd in een bot-humoristische reactie op en weergave van die problemen. Anouilh is zo kwaad, dat hij zijn hoofdthema, het generatieconflict, bijna ver stikt in snieren tegen en over andere hete hangijzers. In zijn zwartgalligheid is hij bo vendien vergeten de juiste aan dacht aan zijn structuur te ge ven. Zoals zo vaak heeft Anouilh een stuk in een stuk geschreven: een acteursfamilie speelt het drama van de wraak van Orestes en Elektra op hun moeder Klytaimnestra en haar minnaar Aighistos. De overgang van toneelgroep naar gezin is te klein om voor de toeschouwer waarneembaar te zijn; althans in de opvoering van Tosti gister avond. Je kan je dan ook afvragen waarom Tosti juist zo'n stuk kiest. De problematiek waar schijnlijk. Toch kan het ama teurtoneel op een andere manier beter functioneren, namelijk als het die dingen doet waar het beroepskader geen tijd voor heeft of te geborneerd voor is. Anouilhs worden regelmatig ge speeld. Paul van der Plank Merenwijkers Het Huurderskomitee Meren wijk is boos op staatssecretaris Van Dam, nu bij weigert de petitie van 1100 bandtekeningen tegen de huur\'erhoging in de Slaagbwijk te accepteren. Om deze boosheid nog eens te onderstrepen wordt er vanavond een forumbijeenkomst belegd in bet buurthuis Op Eigen Wieken (de voormalige Kortimarkt). Daar zullen vertegen woordigers aanwezig zijn van de vakbonden, de woning bouwverenigingen en de politieke partijen die bun stand punt in deze zaak zullen toelichten. Mirakel-special In het Breehuys is er morgenavond weer een Mirakel-soos- special. De uit Engeland afkomstige en daar zeer bekende folkzanger John Strong zal dan een optreden verzorgen waarbij de nadruk ligt op zowel traditionele als moderne folk-songs. De entree voor deze avond, die begint om 20.00 uur bedraagt f 1,50. Adres: Breestraat 19. Huid en haar Iedereen die wat meer te weten wil komen over verschillen de huidtypes en de verzorging van het haar kan /HnsHap- 22 maart vanaf 20.00 uur terecht in het Breehuys voor de eerste avond van een cursus huid- en haarverzorging. De kosten van de cursus zijn 2,50. Aanmelding gewenst op 071-130983, of langs komen: Breestraat 19. Aankleden Op dinsdag 22 maart start in bet Breehuys een nieuwe activiteit onder bet motto .kleedt je wand aan". Zij behelst een schoolse cursus te zijn waarop haarfijn allerlei technie ken uit de doeken worden gedaan op het gebied van wandkleden. Het gaat er om samen met meer ervaren wandkledenmaaksters uit te proberen op welke manier je een wandkleed kunt maken naar je eigen qwaaIr Materialen zijn ruim voorbanden. De kosten van de cursus bedragen 10 gulden per maand en men kan zich opgeven bij 't Breehuys. Breestraat 19, tel. 130983. Wandelen Het instituut voor natuurbeschermingseducatie afdeling Lei den houdt zondag 20 maart een wandeling in de Leidse Hout. Om 14.00 uur is het verzamelen bij de ingang aan de Houtlaan. Men wandelt onder leiding van natuurgidsen en de toegang is gratis. Reformatorisch Politiek Onlangs is in Leiden de Reformatorisch Politieke Federatie opgericht. De Federatie richt zich op christelijke Leidenaars die vinden dat de christen-democratische partijen te veel aan het verwereldlijken zijn. Voor de politieke groepering is het Woord van God geen inspiratiebron maar de grond slag van haar politiek. Inmiddels zijn reeds contacten gelegd met de SGP en de GPV. Cabaret Frits Lambrechts, Margriet de Groot en Wim van de Meeberg (zie foto) treden morgen op in de Leidse Schouwburg met het cabaretprogramma „Moeder geef me nog eens raad". De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn f 10,— en f 5,—, 9,— en f 4,25 (inschrijvers K O) en f 5— (CJPhouders en 65-plussers). Frits Lambrechts en Wim van de Meeberg hebben twee seizoenen met veel succes hun programma „Van Embryo tot politicus" gespeeld. Zij werkten m de eerste helft van het seizoen 1976—1977 mee aan Brecht's „De Kaukasische Krijt- kring" van het Amsterdamse Publiekstheater. Margriet de Groot heeft als gast aan enkele Brecht-producties gewerkt, met als laatste eveneens ,J)e Kaukasische Krijtkring", waar uit de samenwerking met Frits Lambrechts is gegroeid. Jeugddienst Op zondag 20 maart zal m de Zuiderkerk wederom een jeugddienst gehouden worden. Dokter Van der Zwaan zal spreken over het onderwerp „Waarvoor bidden wij?" Het combo Trumpet of the Lord uit Sassenheim zal aan deze jeugddienst, die ook toegankelijk is voor ouderen, zijn mede werking verlenen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3