risissfeer roeit naar climax ieidóc SouAont Moord op Joemblatt leidt in Libanon tot represailles Onderzoek naar blijvend letsel na auto-ongeval Goede kans voor Den Haag met universiteit 'ooo Koffie 50 ct duurder Grondpolitiek geen halszaak (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor een meerderheid van de Nederlanders, (64 procent), ook en vooral aanhangers van linkse partijen en vakbond sleden, is de grondpolitiek geen halszaak. Zij hebben bij een onderzoek laten weten, dat het kabinet-Den Uyl rustig mag blijven zitten, wanneer een van de vier hervormingsvoorstellen (grondpoli tiek, ondernemingsraden, vermogensaanwasdeling, investeringsre kening) niet wordt aangenomen. Van de PvdA-aanhangers was het zelfs 86 procent, die er zo over dachten. parlementaire redac tie) 1AAG Na een uren- chtelijk beraad was het -Den Uyl vanmorgen :t uit de problemen. De een politieke crisis is overeind gebleven, rgen om elf uur is het voortgezet. Het was og steeds de bedoeling nister Van Agt (Justitie) üdag namens de rege- _m het voortgezet debat Tweede Kamer over de M>litiek zou deelnemen, lerling beraad was gistermor- egonnen. Andriessen (KVP) en (ARP) beraadslaagden met vi- ^er Van Agt en minister Van (landbouw), 's Middags gingen het Catshuis voor een bespre- it minister-president Den Uyl. Na die bespreking gingen Andriessen en Aantjes opnieuw met minister Van Agt in beraad. Het kabinet begon gisteravond rond acht uur te vergaderen en beëindigde de marathonzitting van zo'n negen uur om kwart voor vijf vanmorgen. Intens vermoeid vertrokken de ministers voor een korte rustpauze van enkele uren. Minister Boersma (Sociale Zaken) ver klaarde vannacht pessimistisch ge stemd te zijn. Binnen het kabinet wa ren de meningsverschillen over de grondpolitiek wel kleiner geworden, maar de .moeilijkste hobbel" was er nog steeds. De grote vraag is, zei Boersma, waarmee kan het kabinet in redelijkheid vanmiddag het eerst on derling eens zijn, ik blijf hopen dat we er uit komen. De kans op een crisis is er helaas nog", aldus Boersma. Ook minister Duisenberg (Financiën) toon de zich pessimistisch, maar in zijn sombere stemming wilde hij geen com mentaar kwijt. Gisteravond vergaderden ook de ka merfracties van het CDA en van de PvdA. De fungerende fractievoorzitter van het CDA, mr. W. Aantjes, wilde na afloop van de fractievergadering alleen zeggen dat „de zaak nu door het kabi net moet worden opgelost". „Als een kabinet in het verleden aan innerlijke tegenstellingen ten gronde ging, kwam dat ook omdat de politieke wil tot samenwerking ontbrak. Maar hier is die politieke wil wel aanwezig", zei Aantjes. Koortsachtig en vechtend tegen de klok heeft minister-president Den Uyl geprobeerd om de tegenstellingen te overbruggen. De PvdA had een con creet voorstel tot oplossing van het conflict gedaan. Dat voorstel hield in om de in het wetsontwerp omschreven gebruikswaarde voor de vergoeding bij onteigeningen te handhaven, maar te vens vergoedingen van de zgn. negatie ve ontwikkelingsschade toe te passen. Boeren zouden dan bij onteigeningen niet alleen de waarde van de grond op dat moment vergoed krijgen, maar ook een vergoeding voor schade doordat zij investeringen met het oog op de plano logische beslissing van de overheid achterwege hebben gelaten. Dan zou den wel de „correcties voor onbillijkhe den" in het wetsvoorstel geschrapt moeten worden, omdat de vergoeding anders „dubbelop" zou worden gege ven. Den Uyl heeft geprobeerd de christen democratische ministers voor dit voor stel van de PvdA warm te krijgen. Van meet af aan zijn er bezwaren geweest tegen een voorstel van het CDA om bij onteigeningen de „verkeerswaarde" van de grond te vergoeden, omdat de PvdA vreest dat de vergoedingen bij onteigeningen dan nog hoger zullen uitkomen dan nu het geval is. De PvdA dacht met het laatste voorstel een „handreiking" te hebben gedaan, maar het CDA kwam niet met tegenar gumenten en verwees alleen naar het op de eerste dag van het kamerdebat ingediende voorstel De Bekker (KVP) tot vergoeding bij onteigeningen op basis van verkeerswaarde. Een voorstel dat ingaat tegen het door mi nister Van Agt, lijsttrekker van het CDA, ingediende wetsontwerp. De taxaties gisteravond op het Binnen hof bleven ernstig rekening houden met een crisis, omdat het kabinet er mogelijk niet in zal slagen tijdig met een voor de PvdA en het CDA aan vaardbaar compromis te komen. Het kamerdebat over de grondpolitiek kan nu echter nietlanger worden uitge steld. Vannacht zei een woordvoerder van de regering dat het zeker de bedoeling was dat de regering vanmiddag in de Tweede Kamer zou verschijnen voor de voortzetting van het debat over de grondpolitiek. De standpunten waren dichter bij elkaar gekomen, maar de ministers waren er nog niet helemaal uit, aldus deze woordvoerder. Daarom zou de ministerraad vanmorgen om elf uur weer gaan vergaderen, zo luidde de nachtelijke mededeling. De kamer heeft gisteren echter via een motie van de VVD, gesteund door de PvdA uitgesproken, dat de regering vanmiddag in de Tweede Kamer moet verschijnen om op de kamerbeschou wingen over de grondpolitiek te ant woorden. Vandaar het koortsachtig be raad van het kabinet. duikt ven fidt honden eelde gister maar een de anderhalf Argos jn zijn zes t jongere ge- waren ver- toen zij op- i in een auto Tweede Bin- n naar de zonken. Voor g of hij de e hand litsteken had laar, de 25-ja- tegenwoordi- de Jonge uit Gouda, ien sekonde anaf de kade een snoek- it het koffer- gi van de sta- ËB te openen en rvoeters het 5 n te duwen. B ulp van ande- B landers wer- B ie dieren ver- B op de kade Onder de Drg van agen- het politiebu- in de Duin- conden hon- kleren van de tig opdrogen, lan Konvalin- 1-0 voorsprong en een 1-1 ook nog goed was voor (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) is een onderzoek begonnen naar de blij vende gevolgen van auto-ongevallen. Jaarlijks raken ongeveer 60.000 inzittenden van auto's gewond, maar tot nu toe is nooit onderzocht of er verband bestaat tussen bepaalde letsels en bepaalde typen ongevallen. De SWOV wil onder meer uitzoeken hoe vaak het voorkomt dat sommige nek- en hersenletsels langzaam of niet genezen en ook of deze letsels voornamelijk bij bepaalde botsingen worden opgelo pen. De stichting vergaart gegevens via vragen aan automobilisten die een jaar geleden door een auto-ongeluk in het ziekenhuis belandden. De SWOV veronderstelt dat een aantal gewonde auto mobilisten een jaar na het ongeval nog steeds hinder ondervindt van het letsel. Dat kan betekenen, dat men wordt belemmerd in' het werk en in de mogelijkheden tot ontspanning. Ook kunnen er klachten blijven over pijn, over slechter horen, zien en spreken. Contacten tussen VS en Cuba WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft meegedeeld, dat de Ver enigde Staten in rechtstreeks contact met Cuba staan inzake „een aantal problemen". In zijn verklaring voor de com missie van buitenlandse zaken uit het Huis van Afgevaardig den zei de minister niet van wanneer dit contact dateert en op welk niveau het plaats heeft. Kort na de installatie van Jim my Carter als president had de regering in Washington via Zwitserland, dat de Amerikaan se belangen op Cuba behartigt, contact opgenomen met de rege ring van Fidel Castro. In Ha vanna liet men toen weten, dat men daar gunstig stond tegen over onderhandelingen over een afbakening van de visserijgrens tussen Florida en Cuba. Hierop werd in Washington direct posi tief gereageerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naast enkele andere grote steden maakt Den Haag een goede kans een filiaal van-de „Open Universiteit" in de gemeente te krijgen. - De „Open Universiteit" kan medio 1979 al van start kunnen gaan, aldus een optimisti sche minister Van Kemenade van Onder wijs vanmiddag bij een uiteenzetting over deze nieuwe vorm van onderwijs, toegan kelijk voor mensen boven 21 jaar, die werken, maar die part-time ook weten schappelijk of hoger beroepsonderwijs wil len volgen. Zie verder pagina 11. Vergoeding premie ziektekosten DEN HAAG (ANP) - Gehuwde vrouwelijke ambtenaren zullen in de naaste toekomst in princi pe een zelfstandig recht krijgen op tegemoetkomingen in de premie van een ziektekosten verzekering. Dit heeft minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Za ken gisteren meegedeeld in zijn antwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden Drenth en mevrouw Barendregt (beiden PvdA). Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam: adres:. woonplaats..- Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. AMSTERDAM - De prijs van een half pond koffie wordt volgende week met twee kwartjes ver hoogd. Een pakje roodmerk gaat dan in de winkel 5,14 kosten. Verschillende koffie- branders hebben de afgelopen weken ge constateerd dat er door de huisvrouwen flink wordt geham sterd. Hans Wiegel, de oppositie-leider in de Twee de Kamer, is dol op het gerecht „kinderbille tjes in het groene gras". Dit onthult hij in „Uit Thuis", die vandaag als extra bijlage bij onze krant verschijnt. Hl dit nummer ook aandacht voor de liefhebberijen van andere bekende Nederlanders. Aan het woord komen onder anderen de veelzijdige doe-het-zelver Marie Cécile Moerdijk, pla- tengek Willem Duys, tuinierster Mary Dres- selhuys, antiekverzamelaarster Bojoura, amateurfotograaf dr. Lou de Jong en fietser Wim Aantjes. Het geheel wordt omlijst met praktische tips over hun hobby's. Op de voorpagina van deze bijlage een beschou wing van Leo Thuring over „de Nederland se huisvrouw en de grote schoonmaak". De vormgeving verzorgde Hans Schneider. BEIROET (AP/Rtr.) De moord op de linkse Islamitische Druzenleider van Libanon, Kamal Joemblatt, heeft tot represailles geleid die tot vanmorgen al aan 14 mensen het leven hebben gekost. Alle slachtoffers waren christenen. Ge wapende Druzen uit de dorpen in de streek van Sjoef, ten zuidoosten van Beiroet, waar Joemblatt gistermiddag is vermoord, hebben aangrenzende dor pen aangevallen om hun leider te wre ken. Elders werden mensen door onbe kenden ontvoerd. De moord heeft de angst in het land teruggebracht Veel mensen wagen sich niet meer op straat en veel winkeliers hebben hun zaken gesloten. Joemblatt werd gisteren door onbekenden gedood toen hij in zijn auto op ongeveer 30 kilometer van Beiroet plotseling werd beschoten. Ook zijn chauf feur en een lijfwacht kwamen om het leven. Door zijn dood blijft het linkse front in Libanon, dat in de burgeroorlog met de Palestijnen vocht tegen de falangisten, zonder leider achter. Zijn positie was overigens al geschaad door het optre den van Syrië in de burgeroorlog. Joemblatt heeft zich steeds tegen het ingrijpen van Syrië verzet De moord is in Libanon veroordeeld door presi dent Sarkis en door de gematigde christelijke leider Raymond Edde. De linkse partijen in het land hebben opgeroepen tot een algemene staking. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft in Cairo de dood van Joemblatt een tragedie genoemd. De linkse miljonair Joemblatt was een feodale heerser van het oude type. Als leerling van Mahat- ma Gandhi verfoeide hij geweld, maar later koos hij toch voor de strijd in de verwarde Libanese politiek. Hij werd door zijn volgelingen als een koning behandeld en men noemde hem Kamal Bey. Hij leefde uiterst sober. Hij rookte en dronk niet Joemblatt is het vierde slachtoffer van geweld in zijn familie. Toen hij nog kind was werd zijn vader vermoord, terwijl in mei zijn zuster Linda en haar kind werden doodgeschoten. Tuinbouwschool: Weg met sigaret (Van een onzer verslaggevers) LEID SCHEND AM Op de Leidse hendamse Tuinbouw school ontbrandt volgende week vrijdag een individuele en klassikale competitie, die er uiteindelijk toe moet leiden dat de sigaret voorgoed uit bet schoolgebouw wordt verban- Op deze biologisch-agrarische school heeft men besloten sa men met de leerlingen te trach ten de ergernis van een toene mend aantal ouders en leraren weg te nemen. Aan de hand van het speelse ganzen bord-principe moeten de leerlingen in vijf we ken van het roken af zien te komen. In de gangen wordt da gelijks de totaalstand van het aantal gerookte sigaretten bijge houden. enburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar f147,70, losse nummers: 55 cent. Donderdag 17 maart 1977, Ö7e jaargang no. ZOböo Marius TV-spel „Marius" op Ned. n om 20.25 uur. Om 19.10 uur Dunder- klumpen. Ned. I om 19.55 Algerijnse tij den, om 20.45 uur Mary Hart man en om 21.50 uur drieluik „De daders". Plaatselijk een bui In het algemeen veel bewolking en plaatselijk een bui. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest. Maxima rond 13 graden. Morgen: Zon: 6.48-18.51 Maan: 5.55-17.36 Schev. hoogw.: 2.20-14.38 Laagw.: 10.11-22.37

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1