atale beweging Vos kost eyenoord troostprijs Mes te voorgevoelens an Happel komen uit Heldendaden Sepp Maier niet beloond treffers Invaller velt vonnis over St. Etienne fwee treffers van Cruijff niet genoeg alleen onvoldoende in Brussel EUROPA CUP I EUROPA CUP II UEFA CUP DONDERDAG 17 MAART 1977 PAGINA 13 LEIDSE COURANT/ 4 1 11 Dynamo Dresden (O.-Dld) FC Zürich (Zwi) 3-2 (eerste wedstrijd 1-2) Schade 1-0, Cucinotta 1-1, Kreische 2-1, Risi 3-2. Toeschouwers: 35.000. Liverpool (Eng) - St Etienne (Fra) 3-1 (0-1). Keegan 1-0, De Bathenay 1-1, Kennedy 2-1, Farelough 3-1. Toeschouwers 55.000. Dynamo Kiev (Rusl) - Bayern München (W.-Dld) 2-0 (0-1). Boerjak 1-0 (strafschop), Slobodan 2-0. Toeschouwers: 120.000. FC Brugge (Belg) - Borussia Mönchengladbach 0-1 (2-2). Hannes 0-1. Toeschouwers: 32.000. Geplaatst voor de halve finales: FC Zürich, Liverpool. Dyna mo Kiev en Borussia. Southampton (Eng) - Anderlecht (Belg) 2-1 (0-2). Peach 1-0 (strafschop), McDougall 2-0, Vander Eist 2-1. Toeschouwers 26.000. Hamburger SV fW.-Dld) - MTV Boedapest (Hong) 4-1 (1-1), Reimann 1-0 en 2-0, Kaltz 3-0, Zaczyk 4-0, Siklosi 4-1. Toeschouwers: 42.000. AS Napoli (Ita) - Slask Wroclaw (Pol) 2-0 (0-0). Massa 1-0, Chiarugi 2-0. Toeschouwers: 75.000. Atletico Madrid (Spa) - Spartak Sofia (Buig) 2-0 (1-2). Geplaatst voor halve finale: HSV, Andelecht, Napoli en Atletico Madrid. RWDM (Belg) - Feyenoord (Ned) 2-1 (0-0). De Jong 0-1, Wellens 1-1, Teugels 2-1 (strafschop). Toeschouwers: 26.000. AEK Athene (Grie) - Queens Park Rangers (Eng) 3-0 (0-3), Pavos 1-0 en 2-0, Papaioannou 3-0. FC Barcelona (Spa) - Atletico Bilbao (Spa) 2-2 (1-2), Irureta 0-1, Cruijff 1-1, Irureta 1-2, Cruijff 2-2. Toeschouwers 80.000. Juventus (Ita) - FC Magdeburg (O.-Dld) 1-0 (3-1). Cuccureddu 1-0. Toeschouwers: 50.000. Geplaatst voor halve finale: RWDM, AEK Athene (na verlen ging en nemen van strafschoppen*, Atletico Bilbao en Juven tus. wagen om Brugge te elimi neren, profiteerde simpel van het misverstand in het hart van de verdediging van Brugge. Met een ach terwaartse kopbal* versloeg hij de uit zijn doel gesnelde Jensen, waardoor Borussia tegen alle verwachtingen in alsnog doordrong tot de laatste vier van Europa's meest begeerde Cuptoer nooi. Vormcrisis De dolgelukkige Udo Lat- tek later: „Wij hebben ver diend gewonnen. Ik hoop dat we onze vormcrisis overwonnen hebben. In ge vaar zijn we niet geweest. Alleen dat doelpunt was een weggevertje. Eigenlijk hadden we al veel eerder moeten scoren. Maar ach, zo is het ook goed." En Happel: „Ik kan maar het beste zwijgen. We hadden de halve finale voor het oprapen. Door een domme fout liggen we eruit." Borussia bereikte in Brug ge een beduidend hoger ni veau dan de laatste weken in de Bundesliga. Eigenlijk valt er dan ook weinig af te dingen aan de triomf. Eens te meer bleek weer eens dat Happel niet de beschikking heeft over ech te vedetten. Vooral op het middenveld, mist Brugge een man die in staat was met splijtende passes het centrum van Borussia, met Wittkamp in het centrum, open te snijden. Normaal gesproken een taak die is weggelegd voor Julien Cools, maar de nijvere mid denvelder kreeg rond de middenlijn geen meter vrij heid, waardoor van zijn voeten zelden een gevaarlij ke pass vertrok. In de aanvalspogingen van Borussia school veel meer gevaar. Vooral Heynkens, afgelopen zaterdag na een afwezigheid van vier maan den voor het eerst terug in de basis, vormde een door lopend gevaar voor de ach terhoede van Brugge, waar in Leekens de rol van Krie- ger had overgenomen en waarin Denaeghel door Happel als Leekens' secon dant was geposteerd. Heyn kens toonde echter weinig ontzag voor Happels noo doplossing. Ondanks een zwaar ingekapseld been Niets rest Feye- nog in dit voor de Rot- i blamerende In het zinderende sta- van RWD Molenbeek op althans nog in de vorm van in het toernooi de UEFA-cup 84 minuten. n trof het noodlot uitgere- d een van de weinige enoorders die een degel ij- partij had gespeeld, Harry Hij stond oog in oog met en die hem met een flitsen- beweging voorbij ging. ^3ry Vos stak zijn been uit, n gemene overtreding, ir wel een in het straf- opgebied, die de Oosten- ;se scheidsrechter Wöhrer t onbestraft kon laten, fs vanaf de bijna loodrecht ijzende hoofdtribune kon jCVfen worden dat het bloed rtrok in de gezichten van ^^rey enoorders. jg TDM kreeg een strafschop gind^accjues Teugels joeg de keihard in de linker boven- chai*k- Voor het duel had Eddy '"jytel. vooruitziend op een plenging en zelfs het nemen strafschoppen nog gezegd: ^3 weet hoe Teugels ze Qmt. links van me". Maar r 2 schot was zo ziedend hard, ur; er geen houden aan was. gouden schot, dat under- RWDM in de halve finales icht en Feyenoords handen ':'-g leger maakte. De Brusse- ,/s verdienden de zege niet basis van hun spel, want 1 was en bleef, evenals in tterdam. matig. Maar toen iner Piet de Visser in de »t 1-1, zodat Feyenoord met dubbeltellende doelpunt er zijn - noodgedwongen had sloten met drie spitsen te an opereren, en hij EdcDe iens inzette voor de voor de een kopduel met Rijs- •gen enige minuten groggy Raakte Cordiez, gaf deze odgreep de aanvalskracht n zijn ploeg zulk een impuls, it ook de routine van Feye- lord tenslotte niet meer baat- De Rotterdammers konden >g enige tijd standhouden ^.-^or het weinige gevaar dat in aanvallen van RWDM hooi met geroutineerde ac- ïs in te dammen. Maar de »1 ven bleven rollen en wer- in tenslotte zo beukend fel, it het steeds onwaarschijnlij- t werd, dat een gelijke stand •handhaafd zou kunnen blij- jfejn. Centrumspits Willie Wel- ns ontpopte zich als- een Molenbeek juicht al en Eddy Treytel vreet zich op van woede. Het beslissende doelpunt is gevallen dankzij leugeis (recnts). Voor Feyenoord is niets meer over. doorlopend gevaar, dat alleen beteugeld kon worden door keihard ingrijpen van Rijsber- gen. Zo hard dat het verwon dering wekte dat Wöhrer niet strenger optrad. Maar er moet ook gezegd worden, dat Rijs- bergen veel reddend werk ver richtte, al was de wijze waar op dat gebeurde weinig ele gant. Toch kwam Wellens tot een schot dat Treytel tot het etaleren van al zijn kwaliteiten dwong. Treytel, met de enorm hard werkende Van Deinsen en toch Harry Vos behorend tot de betere Feyenoorders. Maar drie man in een ploeg is te „weinig, ook tegen een mid delmatig team als RWD Mo lenbeek. Onzichtbaar In de spits kon Nico Jansen niet op tegen Desanghere, op het middenveld bleven De Jong en Kreuz beneden hun, de laatste tijd toch al niet op zienbarende vorm. De Jong was „onzichtbaar", op die ene keer na dat hij een actie on dernam die men al lang niet meer van hem gewend is. Hij slingerde zich op links langs Dumon, Desanghere en ten slotte Bejerre en schoot feil loos in. Na een half uur had Feyenoord uitzicht gekregen op de halve finales door een doelpunt dat yan de Korput en Ernst hadden voorbereid. Maar dit goede werk - een scherpe pass van van ver naar Ernst die de bal op de voet van de sprintende De Jong kopte, zodat hij meteen door kon gaan - bleek de toch steeds onzeker spielende Van de Korput, opgesteld omdat Rami jak toch weer niet fit was, geheel en al teniet door zijn enorme blunder vijf minu ten voor de rust. Hij verspeel de de bal aan Wellens, die de uitlopende Treytel ontweek en ondanks de twee man die zich ijlings op de doellijn hadden geposteerd, feilloos in de ver ste hoek mikte: 1-1, maar nog leefde Feyenoord. Het eens klaps vlot lopiende spel na het doelpunt van De Jong had echter slechts negen minuten btraiSChOD geduurd. Nog hoefde Feye noord met overangstig te zijn. weer blunderde, duurde het zo lang eer Nielsen tot een schot kwam, dat de langzaamaan tot puur chaotisch spel geraakte Rotterdamse defensie alsnog kon ingrijpen. Zelfs niet toen De Visser drie spitsen in het veld stuurde. In vroeger tijden had Feyenoord intelligent gebruik genaakt van de met een man vermin derde middenlinie van de te genstander, waarin Cordiez op de plaats van de geschorste Boskamp de eerste helft zeer sterk speelde. En de inspirator was van de aanvallen die ech ter altijd de laatste pass moes ten ontberen. RWDM zag geen kans het wankele centrale ver- dedigings duo van Feyenoord te overmeesteren. Ook toen Van de Korput na de rust Maar Molenbeek wist wat het te doen stond. Trainer Pim de Visser had zijn concept als volgt uitgewerkt: in de eerste helft geen risico nemen en be houden spelen en in het laatste half uur met man en macht aanvallen. „Dat is volkomen gelukt", glunderde De Visser", vooral omdat de verdediging van Feyenoord zich met hard spiel staande moest houden. Daar zat voor ons een straf schop in. En die hebben we dan ook gekregen". Harry Vos mag de nederlaag in geen geval verweten wor den. De natuurlijk teleurge stelde linker verdediger: „Ik stond met mijn standbeen nog buiten het strafschopgebied, maar toen Olsen struikelde was dat wel erbinnen. Ik zal niet zeggen dat het geen straf schop was, maar wel erg zwaar bestraft". De uitstekend leidende Oostenrijker kon op dat moment echter niet anders doen dan naar de witte stip wijzen. Niet dus de overtre ding van Vos, maar louter door gebrek aan kwaliteit mist Feyenoord de voortzetting van het UEFA-cup-toernooi, al hield trainer Boskov staande, dat Feyenoord de betere ploeg was geweest en onverdiend had verloren. De gulden waar heid is evenwel, dat doelpun- ten de doorslag geven. En daarmee heeft Feyenoord zo veel moeite dat aan de aanval allereerst wel eens wat gedaan mag worden. En de blik daar achter richtend, zijn daar eveneens linies, die dringend aan renovatie toe zijn. Feye noord kon werkdrift niet wor den ontzegd, maar er zat geen inhoud achter, die recht geeft op de halve finales. Overigens, voor RWDM ook niet, want de wijze waarop de Belgen zover zijn gekomen, is evenmin van een kwaliteit die een zo hoge „plaats" in dit toernooi recht vaardigt. Maar het is Piet de Visser, ondanks het door onder ande ren Boskov zo aangevallen „twee spitsensysteem" dan toch maar gelukt. Boskov wierp tenslotte nog Verheyen, een aanvaller, voor Van de Korput in de strijd. Maar al zou Feyenoord constant met vier spitsen spelen, dan nog zouden de resultaten bedroe vend blijven. Voor een (finan ciële) topclub heeft Feyenoord teveel werknemers aangetrok ken, die meer duiden op zui nigheid, bijna gierigheid, dan op wijsheid. En Feyenoord zal nu misschien ervan doordron gen zijn, dat zuinigheid de wijsheid bedriegt. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 31. De Jong 0-1, 40. Wellens 1-1, 84. Teugels (straf schop) 2-1. Toeschouwers: 26.000, scheidsrechter: Franz Wöhrer (Oost.) RWD Molenbeek: De Bree, Dumon, Bjerre, Desanghere, Lafont, Olsen, Cordiez, (Koens), Nielsen, Wissmann, Teugels, Wellens. FEYENOORD: Treytel, Sch neider, Rijsbergen, Van de Korput (Verheyen), Vos, De Jong, Kreuz, Van Deinsen, Vreysen, Jansen, Ernst. Je kaart Krieger fataal voor Club Brugge ktiGGE De in Duits- opgelopen gele kaart Eddie Krieger is Club 4o.ge duur komen te Meteen na het ge- pel van 2—2 tegen Bo- la blikte trainer Ernst al somber vooruit de confrontatie in [ge omdat hij als geen de waarde van Krie- tent. trieste voorgevoelens Happel, zijn uitgeko Tot vijf minuten voor slotakkoord van de Kazakov regelde de elkaar gehaspelde "lische defensie de zaak- Jperfect. Luttele minu- f voordat het stadje gge feestelijk het berei- I van de halve finales het Europa Cuptoer- i voor landskampioe- wilde vieren, ging het ter falikant mis. verkeerde wisselwerk- tussen doelman Jensen de centrale verdediger kens en Denaeghel Yd Club Brugge fataal, pehendige spits Hannes, door trainer Udo Lat- van Borussia als pin- .ter ingezet om nog een pte wanhoopspoging te speelde Heynkens alsof hij nooit was weggeweest. Echt moeilijk kreeg doel man Jensen het echter niet. Slechts tweemaal was Borussia dicht bij een doelpunt. De eerste maal halverwege de eerste helft toen Heynkens in vrije po sitie na een schitterende combinatie van Wittkamp en Wimmer overkogelde. En vervolgens vlak voor rust. Volder verijdelde op dat moment een doorbraak van de snelle Simonson na een schitterende diepte pass van Heynkens. Brugge had in de tweede helft iets meer stootkracht. Happel verving de niet-fitte Lambert terecht door Hin- deryckx. Een goede greep, want al in de tiende minuut was de jeugdige Hinde- ryckx vlak bij de opening streffer, maar hij strandde in zijn opmars naar het voor Brugge bevrijdende doelpunt op doelman Kneib. Het enige wapenfeit van Brugge, dat naarmate de minuten verstreken op het klokje van de rustig leiden de Kasakov, steeds nadruk- Het moment, dat Liverpool in jubelen deed uitbarsen. Farelough (rechts) nog maar net ingevalen heeft beslissend uitgehaald. Doelman Jurkovic kan niet meer redden. LIVERPOOL Acht minuten voor het einde van het duel Liverpool tegen St Etienne, vo rig sei2oen finalist in het toer nooi voor landskampioenen, be tekende een treffer van de voet van Farelough de uitschakeling van de Franse kampioenen. De zege van 1—0 thuis was niet voldoende geweest. Het heeft er lang naar uitgezien dat deze score echter wel toerei kend zou zijn. Immers de schit terende treffer die De Bathenay in de vijftigste minuut produ ceerde had de score gelijk ge trokken. In de tweede minuut had Engeland's captain Kevin Keegan de score opengebroken en daarmee schrik en ontstelte nis gezaaid in de Franse gelede ren. Maar acht minuten nadat de gelijkmaker op het scorebod was verschenen, drong Ray Kennedy door de Franse defen sie heen en zette Liverpool weer op winst. Maar deze score zou onvoldoende blijken voor de En gelsen. Een kwartier voor het emde werd Farelough het veld ingezonden voor de falende aan valler John Toshack. Hij bracht meer vaart en nsuwkeurigheid in het team, dat niet uitblonk in accuratesse en vechtlust Fare lough bleef stuwen en hij kreeg acht minuten loon naar werken, en cross-pass van Kennedy be reikte hem, hij passeerde in vol le rush twee tegenstanders en schoot keihard onder de wanho pig vallende Jurkovic de win nende treffer in. Bertie Vogts (rechts) komt als winnaar uit een duel te voorschijn, net als zijn ploeg Borussia Mönchengladbach. keiijker zo weinig mogelijk risico's wenste te nemen. Toch werd juist die behou dendheid van Brugge fa taal. Want in het slotoffen- sief van Borussia bleek dat het centrum eenmaal on der grote druk toch niet blind op elkaar ingespeeld Krampachtig probeerde was. Zoals de dolgelukkige Brugge in het resterende invaller Hannes, veertien -handjevol minuten zich als- dagen geleden ook al een nog een doortocht te banen gouden greep van Lattek, met zijn onbenullige ach terwaartse kopbal aantoon- naar de laatste vier. Een wanhoopspoging die volko men mislukte. ROB HARTOG iRCELONA De grote verrassing in de kwart- Neeskens grote hoeveelheden werk verzetten en ales yan het toernooi om de UEFA-beker is de captain zelf tweemaal scoorde, ze konden de getwijfeld de uitschakeling van Barcelona. De ploeg toch niet dermate inspireren om de halve •eg van Rinus Michels, die in de eerste ontmoe- finales van het UEFA-bekertoernooi binnen te ag tegen Atletico Bilbao een nederlaag van 3—2 marcheren. geleden, slaagde er op eigen veld niet in zich „generaal". Een geweldige verrassing bereidde teveel van het goede en gescoord werd er dan ook AEK Athene zijn trainer Fadrhonc. De Grieken met meer. Dat gebeurde daarna wel in de straf - die in de eerste wedstrijd volkomen kansloos schoppenserie. In de eerste serie scoorden beide waren tegen Queens Park Rangers (3—0) namen teams vier uit vijf, zodat opnieuw begonnen moest op eigen veld voor 35.000 toeschouwers met dezelf- worden. Maar in de zesde strafschop AEK de cijfers revanche. Mavros met twee treffers, Athene had reeds gescoord gebeurde het „won- Tachtigduizend wild-enthousiaste fans ten spijt waarvan er een van bijzondere kwaliteit was der". De Griekse doelman Kristides stopte het evancneren en bleef op 2—2 staan, een geemo- moest Barcelona noodgedwongen afscheid nemen hij kppte gestrekt een lage voorzet in was harde, maar niet zuivere schot van David Webb jieerd Nou Camp heeft getracht de ploeg naar van internationaal voetbal. Een nieuwe slag voor natuurlijk de grote man in de Griekse ploeg. De en hielp daarmee de formatie van Fadrhonc in triomf te schreeuwen, maar hoewel Cruyff en de toch reeds danig geslonken populariteit van de verlenging was voor de twee vermoeide ploegen de halve finales. Bayern Munchen uitgeschakeld KIEV In de heksenketel van het Dynamostadion in Kiev ging ten aanschouwen van 120.000 brullende toeschouwers het tijdperk van Bayern München ten onder. De drievoudige Europese kam pioen, die in het Europese voetbal Ajax afloste, leed een nederlaag van 20 en zag daardoor alle illusies verloren gaan. Tachtig minuten lang zag het ernaar uit dat de Westduitsers hun in de eerste wedstrijd verworven voorsprong van 1—0 zouden kunnen behouden en daardoor dé halve finales bereiken. Het verweer was heroisch en Sepp Maier stopte zelfs op fenomenale i wijze in de veertigste minuut een strafschop van Olek Blosjin. Dezelfde Blosjin die voor de wedstrijd de „gouden bal" kreeg uitgereikt voor zijn onderscheiding „beste voetballer van Europa i in 1975". Maar nu faalde de Russische schutter.... Maar in de laatste minuten van dit historische duel brak het Beierse bolwerk in stukken. Boerjak gaf de eerste stoot door in de 83e minuut vanaf de elfmeterstip wel raak te schieten en drie minuten voor het einde stortte de afweer van de Westduitsers totaal in toen wisselspeler Slobodan met een formidabele kopstoot Maier voor de tweede maal versloeg. Aan Sepp Maier en de koele organisator Beckenbauer was het te danken dat de Westduitsers de eerste 45 minuten zonder kleerscheuren doorkwamen. Zeker vijf zeker lijkende doelpunten voorkwam Maier. De 120.000 toeschouwers openden reeds enkele malen hun monden om de verlossende treffer toe te juichen, maar steeds was het Maier die als de overwinnaar uit de duels naar voren trad. Bayern Munchen moest zich bepalen tot uitvallen, waarbij Torstensson eenmaal vanaf de 16-meterlijn de paal trof. Ook na riist bleef Dynamo Kiev het initiatief behouden. Maar naarmate de strijd vorderde werden de bewegingen van de Russi sche kampioenen onzekerder, werden de passes onzuiverder, begon de nervositeit een grote rol te spelen. In de laatste tien minuten voltrok zich het noodlot over Bayern München. Konkov werd door Andersson en Rummenigge in de „mangel" genomen en scheidsrechter Linemayer wees opnieuw naar de stip. Boerjak bleef onbewogen en kogelde hard in: 1—0. Enkele minuten later, de jubel was nog uit het stadion weggetrok ken over .e „gelijkmaker", leek het stadion te exploderen. Blosjin werd door Gruber hardhandig onderuit gewerkt en de door Onisjenko schitterend genomen vrije schop werd door Slobodan met een kopstoot afgewerkt: 2—0.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13