pen universiteit 1979 al starten kan "heepsbouw ^'delijk halveren Bossen met 50.000 ha uitbreiden Verander compromis ondernemingsraad niet NAVIGATIEFOUT RAADSEL VOOR DESKUNDIGEN Genland .EGANKELIJK OOK ZONDER VWO-DIPLOMA CcidócSouAOiit Uitstel beste oplossing jlWISTER LUBBERS SOMBER: Xïier achter PvdA-voorstel ENSTPLICHTIGE $N KIEZEN UIT RE LEEFTIJDEN Extra voorwaarde woon vergunning Oorzaak ramp met DC-8 LEIDSE COURANT PAGINA 11 >nzer verslaggevers) "JAG De kans is groot, dat J al medio 1979 kan starten met Kamde open universiteit. Deze Bit is bedoeld voor hen, die om 1 len dan ook niet direkt na de der hebben kunnen studeren. Wan Kemenade van Onderwijs Lt de open universiteit toegan- [et zijn voor mensen boven 21 Iwanneer zij geen diploma heb- pecht geeft op de toegang tot universiteit. De diploma's en ehaald op de open universiteit ezelfde rechten geven als die tstaande universiteiten, aldus jr van Onderwijs. Het programma van de open universiteit, universiteit met een eigen verantwoorde- zo wees de minister er vanmiddag op, lijkheid voor inhoud en vormgeving van moet liggen op het niveau van het weten- het onderwijs. schappelijk en hoger beroepsonderwijs. Hij wees er vanmiddag op, dat er een Dit onderwijs moet worden verzorgd met toenemende belangstelling is voor hoger behulp van velerlei middelen, zoals onderwijs, maar deze belangstelling is schriftelijk materiaal, radio, tv, band- en onmogelijk op tevangen door de bestaan- videorecorder. Persoonlijke begeleiding de instituten. Er is echter ook een toene- van studie-adviseurs, persoonlijk contact mende interesse voor part-time studie: met docenten en medestudenten in regio- volgens de minister tien procent van de nale studiecentra en tijdens gezamenlijke studenten wetenschappelijk en 33 pro werkweken is daarbij, aldus minister van cent van de studenten hoger beroepson- Kemenade bij dit onderwijs onontbeer- derwijs. Hij verwacht bovendien dat lijk. De bedoeling is, dat de open univer- steeds meer studenten hun studie willen siteit al begint met een zo breed mogelijk opgezet studieprogram, voor allerlei va krichtingen. De minister is verder voorstander van de volledige zelfstandigheid van de open onderbreken, om deze later, na enkele jaren in het arbeidsproces werkzaam te zijn geweest, weer op te vatten. De open universiteit biedt daarvoor ruime keuze. „Door de open universiteit wordt het mogelijk onderwijs te bieden aan die groepen die daar in het verleden om welke reden dan ook niet aan zijn toege komen. Daardoor wordt tevens de druk op de bestaande instellingen van hoger onderwijs verminderd. De open universi teit is namelijk een duidelijke en reele mogelijkheid om in een latere levensfase te studeren", aldus de minister. Hij neemt daarmee de voorstellen over van de Commissie Open School onder voorzitterschap van dr. G. Veringa te Rijswijk en de commissie ontwikkeling hoger onderwijs onder voorzitterschap van prof. dr. R. A. de Moor uit Tilburg, die hiervoor in een onlangs verschenen uitvoerig rapport gepleit hebben. Dit gro tendeels naar Engels voorbeeld. Drie kamerleden: Betere bescherming luchttoerist nodig DEN HAAG (ANP) De Twee de-Kamerleden Rienks, Kolt- hoff en Molleman (allen PvdA) vinden wettelijke maatregelen noodzakelijk zodat consumen ten van vakantiereizen meer beschermd zijn. Dit blijkt uit gisteren aan de ministers Wes terterp van Verkeer en Water staat en Lubbers van Economi sche Zaken gestelde schriftelij ke vragen. De vragen zijn ingegeven door de berichten over de bedrijfs- beeindigng van Sunair Neder land per 1 april. Gevraagd is of de garantie van de ANVR, De Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus, blijft gel den voor de reizen van Sunair, die door andere reisorganisaties zijn opgenomen. De kamerleden willen voorts weten of te verwachten is dat andere reisbureaus die tezamen met Sunair charters met lucht vaartmaatschappijen hebben af gesloten, in moeilijkheden kun nen raken door de beëindiging van de activiteiten van Sunair. HET kabinet-Den Uyl is een bijzonder kabinet. Geen enkele andere na-oorlogse regeringsploeg heeft ooit zo'n wil getoond de rit tot een goed einde te willen brengen. Dat komt volgens AR-fractieleider Aantjes omdat toen vorige kabinetten stuk liepen de partners het niet alleen niet zozeer eens konden worden over de zaak waar het om ging, maar vooral omdat ze reeds mentaai afscheid van elkaar hadden genomen. En dat is volgens Aantjes in de kwestie waar het nu om gaat, vergoeding bij onteigening, niet het geval. Volgens hem willen de ministers en hun respectievelijke achterbannen per se samen verder. EeN een mooi streven, maar dan moeten alle betrokken partijen daaruit ook de consequenties trekken en de bereid heid willen opbrengen concessies te doen. Het CDA zou de oplossing kunnen brengen door genoegen te nemen met het recht op „negatieve ontwikkelingsschade" naast vergoe ding van de gebruikswaarde, waardoor de grondeigenaar bij onteigening financieel niet gedupeerd wordt door de gemeenschap, terwijl die gemeenschap op haar beurt niet het slachtoffer wordt van speculanten. De PvdA zou de crisis kunnen afwenden door af te zien van behandeling van het wetsontwerp tijdens deze regeerperiode. Dat laatste lijkt trouwens de beste oplossing voor alle partijen, want het is duidelijk, dat het haastige gesleutel van de laatste dagen nauwelijks een juridisch waterdicht wetsontwerp kan opleveren. e parlementaire .AG Minister Lub- i Economische Zaken huidige situatie in de :dse scheepsbouw bui- r in zorgelijk genoemd, t komende jaren zal de deze bedrijfssector miljard gulden steu- iar er is geen perspec- i het over enkele jaren loet gaan, er ligt geen :eld op tafel voor de na 1980", zei hij giste- de Kamercommissie, iver die steun werd ge- 'S binaferven zullen reeds hee! spoedig werkgebrek hebben en de meesten zitten na 1978 zon der orders, Wilton-Fijenoord te Schiedam en De Schelde in Vlis- singen kunnen nog wat langer voort dank zij opdrachten van de Marine. Via investeringen zal de toestand verbeterd moeten worden, maar een plan tot ver deling van de miljard gulden is nog niet voorhanden. Gedwon gen ontslagen wil men voorko men ook al wordt het aantal arbeidsplaatsen met 6000 be perkt en als ze onvermijdelijk zijn zullen het er niet veel zijn. worden teruggebracht, volgens de minister reeds een geweldige opdracht en het is volgens hem niet uitgesloten dat men tijdelijk terug moet tot 50 procent, zij het via werktijdverkorting en dus zonder ontslagen. Minister Lub bers zag wel mogelijkheden tot samenwerking tussen particulie re maatschappijen en overheid bij het bouwen van schepen bijv. in een joint venture, met name bij de bouw van tankers voor het transport van vloeibaar gas. Terughoudender was de minister tenaanzien van door Kamerleden geuite gedachten over het oprichten van een staatsrederij. akeu: emidj ze parlementaire redac- VaG De Tweede Ka- lAfret in ruime meerder- %s met een voorstel van I.A. om dienstplichtige kflla de keus te bieden op of 20-jarige leeftijd on- DPE^apenen te gaan. Dit steren tijdens het deba- r de wijziging van de ichtwet. svertegenwoordiging is vreden over het huidige chtbeleid. Men vindt, 1 van onrechtvaardighe- ,n in de selectie van de n die de militaire dienst vervullen. Dat gevoelen ërsterkt door het voor- de regering om de op- 111 iftijd voor dienstplichti- 20 tot 19 jaar te veria- Een grote meerderheid acht het onjuist dat de regering op deze wijze tracht tot bezuinigingen op de defensie-uitgaven te ko men, de wedde van dienstplich tingen is, zoals bekend, gekop peld aan het minimum-jeugd loon. Door verlaging van de op komstleeftijd tot 19 jaar ver wacht de regering 40 miljoen gulden op de wedde-uitkeringen te kunnen besparen. De Tweede Kamer is het niet eens met het voornemen van de regering om in het kader van de verlaging van de opkomstleef tijd de gehele lichting 1959 vrij testellen. Een meerderheid meent, dat de in dat jaar gebo ren jongens minstens buitenge woon dienstplichtig zouden moeten worden. Minister Ste- merdink en staatssecretaris Van Lent van Defensie zouden de kamer vandaag antwoorden. In aantal gemeenten DEN HAAG Staatssecretaris J. L. N. Schaefer heeft met in gang van 1 april 1977 een wijzi ging aangebracht in de woon ruimtebeschikking 1974. Hier door mogen meer gemeenten een extra voorwaarde stellen bij het aanvragen van woonver-, gunningen voor koophuizen. In die gemeenten mag namelijk worden geëist dat de aanvrager van de vergunning economisch aan die gemeente is gebonden. Tot nu toe waren dit onder meer de gemeenten Haarlem mermeer en Leiden, door de wijziging van staatssecretaris Schaefer zijn daar nu o.a. de volgende gemeenten bijgeko men: Alkemade - Boskoop - Delft - Katwijk - De Lier - Maas land - Monster - Naaldwijk - Pijnacker - Schipluiden - War mond - Wateringen en Zoeter- woude. Minister Boersma tijdens de debatten over de herziening van de wet op de Onderne mingsraden. MINISTER BOERSMA DOET BEROEP OP C.D.A. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Boers ma van Sociale Zaken heeft een beroep gedaan op kamerlid Roolvink en daarmee op de C.D.A.-fractie om ermee ak koord te gaan dat in de nieuwe wet op de Ondernemingsraden een zogenaamde opschortings clausule voorkomt voor de uit voering van directiebeslissin gen, die niet de instemming van de .ondernemingsraad hebben. „Dat beroep is nog te vroeg", reageerde de heer Roolvink, „Ik heb nog onvoldoende antwoord gehad". Ook de overige sprekers in het debat over de ondernemings raad-nieuwe stijl hadden die verzuchting kunnen slaken, want drs. Boerma reageerde in zijn antwoord op de beschou wingen over het wetsontwerp slechts zeer summier op de geui te kritiek. Dat zou hij volgende week doen als de tientallen wij zigingsvoorstellen aan de orde komen. Het belangrijkste geschilpunt heeft betrekking op de situatie, waarin de ondernemingsraad niet instemt met een directiebe sluit. De O.R. kan dan in beroep gaan bij de rechter, de directie mag dan gedurende twee weken haar besluit niet uitvoeren. Roolvink zag de zin van die opschorting niet, een besluit heeft toch al meteen consequen ties, uitgevoerd of niet, zo meen de hij. Daarom zou men volgens Roolvink bij een meningsver schil de besluitvorming beter kunnen opschorten. Daarmee was minister Boersma het oneens, want de O.R. kan pas in beroep gaan als er een besluit is genomen. En als zo'n omstre den besluit meteen tot uivoering komt is een beroep er tegen niet zo zinvol, aldus de minister. Vandaar dat de socialist Poppe liever een opschortingstermijn van een maand doorgevoerd had willen zien. Het kabinet was als compromis op het midden van deze twee uitersten gaan zitten en de minister wekte Roolvink op om hetzelfde te doen en net als Poppe de wezen lijke onderdelen van het com promis intact te laten. Boersma liet daarmee blijken dat het wetsontwerp ook overi gens een kabinetscompromis is en dat het minder revolutionair is dan wel eens wordt gesugge reerd. Het is echter wel een stapje in de richting van grotere medezeggenschap en aldus draagt het bij aan de maat schappijhervorming, zo stelde de minister. Al wordt de O.R. meer zelfstandigheid gegeven iets was de feitelijke ontwikke ling in vele bedrijven trouwens bevestigt toch blijft volgens de minister overleg onmisbaar in het belang van de onderne ming en van het sociale beleid. Ook als het bestuur van een onderneming uit werknemers zou bestaan, behoudt naar zijn mening de ondernemingsraad zijn zin. TOT 1990: (Van onze parlementaire re dactie) Den Haag De regering streeft ernaar de oppervlakte bos in ons land tot 1990 met 50.000 ha uit te breiden. Op dit moment bestaan al plan nen voor de uitbreiding van het bosareaal met 30.000 tot 35.000 ha. Een verdere uitbrei ding is gewenst met het oog op de openluchtrecreatie, de landschappelijke aankleding van Flevoland en de herin richting van landelijke gebie den in Midden-Delfland, Oost- Groningen en de Gronings- Drentse veenkoloniën. Minister Van der Stee (Land bouw) schrijft dit in de „struc tuurvisie bos en bosbouw", die hij aan het parlement heeft aangeboden. De uitbreiding van het bosareaal zal worden neergelegd in een meerjaren plan voor de bosbouw. Rekening moet worden gehou den met de toekomstige be hoefte aan hout. Verder dient het landschap door boomaan- plant te worden verfraaid en moeten rondom stedelijke ge bieden groenzones worden aangelegd. De minister bekijkt of de Bos- wet moet worden veranderd. Daarbij gaat het o.a. om de vraag of boseigenaren de plicht moeten hebben ontboste gronden te herbeplanten. Re denen van natuur- en land- schapschoon zouden kunnen worden toegevoegd aan de gronden waarop compensatie van de herplantplicht kan worden geweigerd. Uitbrei ding van het kapverbod voor houtopstanden met natuurwe tenschappelijke waarde ver dient volgens de minister over weging. Op diverse wijzen zal de be bossing worden gestimuleerd. Hiertoe kan de overheid on dermeer gronden aankopen of onteigenen. Maatregelen bin nen de Europese Gemeen schap zijn nodig om de hout- produktie op peil te houden. Met geldelijke steun zal de herbeplanting en bebossing worden bevorderd. Nederland wil 1200 ha. boomgaard rooien DEN HAAG (ANP) De Euro pese commissie heeft tot nu toe uit Nederland 578 aanvragen ontvangen om met een premie van de Europese gemeenschap pen 1200 ha appel- en pere boomgaarden te mogen rooien. Dit heeft de commissie, het „da gelijks bestuur" van de gemeen schappen, meegedeeld in ant woord op vragen, die het 'twee- de-kamerlid Kees Laban (PvdA) als lid van het Europese parle ment had gesteld. Uit alle negen landen van de gemeenschap zijn in totaal 5.678 aanvragen ontvangen, die be trekking hebben op 12.517 hec- tent 36 xoenenbrand 48 x 6° Valkenburg 60 x 1NBURG (ANP) Een oudste hotels van Val- f, het ruim 90 jaar be- Schaepkens van St is gistermiddag door totaal verwoest. Ander- j na de brand was van bouwencomplex weinig ter dan een ruïne. ;n geen gasten aanwezig, sele personeelsleden. Zij het als een fakkel bran- gebouw net op tijd verla- j schade wordt op rond Ijoen geschat. ïnd is naar alle waar- jkheid ontstaan achter in de gebouwen, waar izig was met het verbran- o afval. 237 drijf bood plaats aan 280 _en was vanaf Pasen vol- ammenzee, die hotel lepkens" verwoestte, /oor de brandweer bedwingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoe is het mo gelijk geweest dat de zeer erva ren gezagvoerder H. Lamme een navigatiefout kon maken, die zo'n rampzalig gevolg heeft gehad. Om deze brandende vraag draaide het gisteren in het Haagse Paleis van Justitie, waar de Raad voor de Lucht vaart een nader onderzoek in stelde naar de oorzaak van de op een na grootste vliegramp in de geschiedenis. Op 4 december 1974 vloog een DC-8 van Martin Air te pletter tegen een berg op het eiland Sri Lanka (het voor malige Ceylon). Het toestel was met Indonesische pelgrims op weg van Soerabaja naar Djedda in Saoedi-Arabië. Alle 191 inzit tenden, waaronder zeven Ne derlandse bemanningsleden, kwamen om het leven. Gisteren werd duidelijk dat nooit met zekerheid zal worden vastge steld hoe Lamme kon menen zich op 14 mijl van het vlieg veld van Colombo te bevinden, terwijl de werkelijke afstand 44 mijl bedroeg. Het toestel bevond zich toen al op een hoogte van 7000 voet en men was, gezien de korte af stand tot het vliegveld, van plan verder te dalen tot 6000 voet. De DC-8 had echter op 10.000 voet moeten vliegen, over de toppen van het gebergte de Zeven Maagden heen. De tussenland ing op het vliegveld Bandara- naike zou nooit plaatsvinden, want het toestel schampte met een snelheid van 500 km per uur langs een berg, tolde om en botste tegen de volgende berg. Mr. H. Raben, directeur-gene raal van de Rijksluchtvaart- dienst, kon niets anders doen dan te trachten een veronder stellende verklaring te geven voor de fatale fout van de vlie gers Lamme en Blomsma. Over vermoeidheid, technische sto ring, sabotage en weersgesteld heid sloot hij uit als mogelijke oorzaken. „Blijft over de navi gatie. Doordat de route over het eiland niet wordt aangegeven door bakens moesten de vlie gers het doen met de boordap paratuur. Vast staat dat zij er van overtuigd waren dat deze correct functioneerde. Anders zou tweedevlieger Blomsma niet enkele seconden voor de ramp 14 mijl als afstand tot het vlieg veld hebben doorgegeven. Het is mogelijk dat de fout is begaan doordat men zich niet gereali seerd heeft dat de weerradar van een afwijkend type was. Gestandariseerde typen hebben een reikwijdte van 150 mijl, ter wijl zich in de bewuste DC-8 een type met een reikwijdte van 180 mijl bevond. Het kan zijn dat bij het peilen van de afstand tot de kust van Sri Lanka op deze manier de afwijking van 30 mijl is ontstaan. Dat twee vliegers dezelfde fout maken is wellicht mogelijk doordat tweede-vlieger Blomsma te onervaren was om zijn gezagvoerder op dit punt te corrigeren. Tenslotte is het mo gelijk dat men de zogenaamde weerringen verkeerd heeft gein- terpreteerd. Ik hou het bij ge brek aan een logischer recon structie op een combinatie van factoren die de cocpit-beman- ning wellicht tot de navigatie fout heeft gebracht." Inmiddels eist de Rijkslucht vaartdienst sinds vorig jaar in alle Nederlandse verkeersvlieg tuigen, die op een vliegveld zon der radar landen, een systeem dat de vliegers waarschuwt wanneer men de grond of obsta kels te dicht naderen. De lucht haven van Colombo beschikt eveneens sinds vorig jaar over grondrader. De Raad voor de Luchtvaart hoorde vier getuigen-deskundi- gen, die geen van allen een ver klaring konden geven voor de waarnemingsfout van de vlie gers. De Raad doet op maandag 9 mei uitspraak. KLM-employé s beschuldigd van hasj-smokkel SCHIPHOL (ANP) In samen werking met de douane-recher che heeft de rijkspolitiedienst luchtvaart op Schiphol twee KLM-employés aangehouden wegens hasj-smokkel. In de au to van één van hen werd 45 kilogra hasjiesj aangetroffen. Zijn college is aangehouden op verdenking van hasj-smokkel. De beide mannen waren werk zaam in de postkamer van de KLM in het stationsgebouw op Schiphol-centrum. De postka mer ligt op douaneterrein. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie bestaat het ver moeden dat een van de mannen via contacten in Karachi de hasj naar ons land liet komen. De ander zou het verdovende mid del buiten het douanegebied hebben moetenbrengen. Streekvervoer dupe van bezuinigingen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zeker tachtig procent van de streekbuslijnen lijdt onder de overheidsbezui nigingen. Gemeten naar het aantal busritten is dit vervoer van maandag tot en met vrij dag met 4.8 procent ingekrom pen, op zaterdag met 9 procent en op zondag met maar liefst 11 procent. Als gevolg daarvan is de mobiliteit van hen, die op het openbaar vervoer zijn aan gewezen, sterk beperkt Tot deze verontrustende conclu sie is de stichting Reizigers Openbaar Vervoer gekomen in een rapport over de gevolgen van de overheidsbezuinigingen op het openbaar vervoer die eraan toevoegt, dat het streek vervoer vorig jaar met gemid deld 6 procent is ingekrompen. Bij dit alles komt ook nog het verlies van 200 arbeidsplaatsen bij de vervoersondernemingen, aldus het rapport. Het is, aldus de stichting met de bezuinigingen derhalve niet meegevallen, zoals de overheid wil laten uitkomen. Van de aan gekondigde versoepeling van een tien naar een vijf personen- maatstaf is bijvoorbeeld niets terechtgekomen. Een aantal goed-renderende lijnen is zon der meer opgeheven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11