Kabinet door rondpolitiek nog leeds in gevaar Maand cel geëist tegen Glimmerveen Beunhazerij met contactlenzen MELKPOEDER VOOR VARKENS Snorfiets geen groot succes lma geen tenlid DORST STEEDS GROTER SNELLER INFORMATIE OP 008 LEIDSE OOGARTS: A-minister i ter terp: Nederlands plan: Menten: Kort geding tegen Hans Knoop zacht en 'lichtmild' van smaak VAD half april behandeld in Tweede Kamer Genland LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 MAART 1977 PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) De snorfiets, bet geesteskind van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, is geen groot verkoopsucces. Na de eerste verkopen van dit voer tuig, dat een maximumsnelheid van 20 km per uur heeft, zakte de markt in elkaar. Volgens leveranciers zijn publicaties van de ANWB en de Consumentenbond, waarin de snorfiets niet zo goed beoor deeld werd, hiervan de oorzaak. Daarentegen hebben bezit ters van snorfietsen laten weten dat zij met hun vervoermid del, waarvoor zij geen helm nodig hebben, heel tevreden zijn. In Duitsland, waar de snorfiets aanvankelijk ook moeilijk van de grond kwam, beslaat het vervoermiddel nu 90% van de fiets- en bromfietsmarkt rlouw (D'66) hogere rdgasprijs M (ANP) De fractievoor- «van D'66 in de Tweede r, dr. Jan Terlouw, heeft' fi' ivond bij de opening van Ëmergietentoonstelling te gepleit voor het snel op- :n van de gasprijzen. Dit ïergiebesparing mogelijk ken en gebruik van ande- ïrgiebronnen, als zonne- ie, te bevorderen. i zijn bedoeling de prijs »èt aardgas in de komende Taar op te trekken van 21 d^ot 34 cent per kubieke om gelijkwaardigheid e olieprijs te verkrijgen. RDAM (ANP) - De t politieke acties om- hoofdinspecteur Kal ief van de zeden- en kin- tie in Rotterdam, heeft inoeming tot statenlid le PSP in de provincie lol land niet aangenomen. :teur Kalma is van mening ij door,dit parlementaire te veel andere zaken zou ii laten liggen, die hij ze ven belangrijk acht. Om den is hij vorig jaar ook e Rijnmondraad gestapt 'an hij ruim drie jaar lid WRDINK: rief generaal i averechts HAAG Minister Ste- ink (Defensie) staat achter I mmandant van het eerste i torps, generaal-majoor waar deze tracht de disci- in de krijgsmacht op peil ^uden. Maar diens omstre- vief aan de onderdeelcom- lanten zou volgens de mi- r een averechts effect heb- ^ehad. Mede daarom heeft generaal opdracht gege- ie brief in te trekken en d discussiestuk van te ma- i#*> verdedigde minister Ste- ^Jink zich gisteren in de Eer zamer tegen de kritiek op optreden tegen de generaal, sns de bewindsman bevat rief van generaal Gitz een 'Zir, die, wellicht ongewild, ^achterhaalde sfeer oproept k/ieer demotiverend dan dis mie bevorderend is. >ter Stemerdink weerlegde veronderstelling van de ^.-senaatsfractie dat hij van "en op de hoogte is geweest fjhet feit dat generaal Gitz ïrief zou schrijven. DEN HAAG (ANP) - Het ver bruik van wijn, bier en fris drank is in het afgelopen jaar weer toegenomen. Per Neder lander wordt volgens de CBS- gegevens 83,9 liter bier gedron ken tegen 78,9 liter in 1975, een stijging van ruim zes procent. Het verbruik van wijn steeg met ruim tien procent van 10,25 liter per Nederlander in 1975 tot 11,34 liter. Aan frisdrank werd eveneens ongeveer tien procent meer geconsumeerd, namelijk 64,7 liter tegen 58,9 liter per Nederlander in 1975. (Van onze pari. red.) DEN HAAG Het telefonische inlichtingennummer van de PTT 008 zal in de toekomst gemakkelijker bereikbaar wor den. Er komt een nieuw sys teem waardoor de wachttijden korter worden en men minder keren de bezettoon zal horen. Dit blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Van Huiten (PTT-zaken) op vragen van het PvdA-kamerlid Hartmeyer. Het nieuwe systeem bestaat uit een centrale data-bank (een computer waarin de telefoon nummers zijn opgeslagen) en een aantal beeldbuisstations. Via deze stations kunnen de in- formatrices het gewenste num mer opvragen. Nu werken zij nog met telefoongidsen. De be windsman verzekert, dat de in voering van het nieuwe systeem niet zal leiden tot ontslagen, ook al door verwachte toeneming van het 008-verkeer. Grote namen op het Northsea Festival De eerste namen van groepen, orkesten en solisten die zullen meewerken aan het Northsea Festival '77 in het Congresge bouw te Den Haag zijn bekend. Gecontracteerd zijn: Ella Fitzge rald en het Tommy Flanagan Trio, Dave Brubeck Quartet, Dizzy Gillespie Quartet en John Faddis, Oscar Peterson, Count Basie and his Orchestra, Char les Mingus Quintet, John Lewis (ex-Modem Jazz Quartet), Joe Pass, Joe Williams All Stars, Muddy Waters Blues Band, Joe Venuti, Harlem on Parade-star ring Cab Colloway, Carrie Smith en the Jimmy Slide Dan cers-, Teddy Wilson, Wallace Davenport All Stars New Or leans Band en Big Joe Turner. Er zijn nog tientallen andere namen te verwachten. Waar schijnlijk zal het definitieve pro gramma half april bekend zijn. In verband hiermee zal de kaartverkoop eerst aanvangen op zaterdag 30 apriL Tweede plaats Joke van Beusekom KOPENHAGEN - Joke van Beusekom is er niet in geslaagd de finale van het toernooi om de open Deense badmintonkam pioenschappen te winnen. De in Kopenhagen wonende Ne derlandse moest haar meerdere erkennen in de Japanse Hiroe Yuki: 114, 118, Ook in de eindstrijd van het damesdubbel moest Joke van Beusekom ge noegen nemen met de tweede prijs. Met Marjan Ridder ver loor zij van het Engelse duo Barbara Giles/Jane Webster: 9-15, 9-15. De Openbare Discotheek Was- senaar, die ter gelegenheid van zijn eerste lustrum aan ama- teur-musici de gelegenheid geeft zich voor te stellen voor een openbaar concert in De Pauw hof, heeft een enorm aantal aan meldingen gekregen. Er worden nu twee concerten gegeven op de zondagmiddagen 20 en 27 maart, die gratis toegankelijk zijn. In diverse bezettingen zul- #len werken worden uitgevoerd van o.a. Purcell, Vivaldi, Rach maninoff, Martinu, Debussy en Tiefensee. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Ik ben niet gevoelig voor die straf, al zou het tien jaar zijn". Dit was de Joop Glimmerveen (rechts) verlaat het Rotterdamse gerechtsgebouw, waar demonstranten hem opwach ten en laten zien dat ze het niet met zijn opvattingen eens zijn. eerste reactie van Joop Glim merveen, de 48-jarige partijlei der van de Nederlandse Volksu nie, nadat de Rotterdamse offi cier van justitie een maand on voorwaardelijk tegen hem had geëist Hagenaar Glimmerveen stond terecht omdat hij in au gustus vorig jaar samen met zes partijgenoten pamfletten in Schiedam had uitgedeeld, kort nadat een jongen op een kermis was doodgestoken. De dader was een buitenlander, zo vermoedde men. In de vlug schriften werd gepleit voor het uit het land zetten van alle bui tenlanders. Glimmerveen hoorde van de of ficier, mevrouw mr. A. G. Kor- vinus celstraf tegen zich eisen, omdat hij al eerder was veroor deeld en nog een proeftijd had. Tegen de andere verdachten werd 14 dagen tot een maand voorwaardelijk en een geldboete van duizend gulden geëist. De officier van justitie nam het de verdachten kwalijk dat zij juist in een periode van rellen de pamfletten hadden uitge deeld. „De teneur van de tekst is racis tisch. De inhoud is een toppunt van hoogmoed en spreekt van een blank superioriteitsgevoel", aldus de officier. De raadsman van Glimmerveen, mr. W. J. Weifort, vroeg de rechtbankpresident zijn cliënten vrij te spreken. Het pamflet vond hij niet beledigend voor wie dan ook. Uitspraak op dins dag 29 maart Ise premier vicz, die Iriedaagsbe- n ons land egde giste- i krans bij nument op .Ise kerkhof i. Na afloop Slechtigheid Jaroszewicz net een fol- ;he dans- LEIDEN (ANP) „Iedereen kan zomaar een instituut be ginnen om contactlenzen te verkopen. De beunhazerij in deze sector is niet gering". Dit zegt de Leidse oogspecialiste mevrouw dr. C. C. Kok-Van Alphen. Ze behandelt sinds twee en een halve week een 29-jarige vrouw uit Noord- Holland, die als gevolg van het dragen van contactlenzen aan beide ogen blind is ge worden. Dankzij een geslaagde hoom- vliesoperatie in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden kan ze met het linkeroog weer zien. Het rechteroog moet aan een nog gecompliceerdere ope ratie worden onderworpen. De vrouw heeft de contactlen zen destijds gekocht bij een instituut in Haarlem. Men be loofde haar lenzen, die ze dag en nacht zou kunnen dragen. Volgens dr. Kok-Van Alphen ligt daar de kern van het pro bleem: „De meeste mensen hebben veel te veel vertrou wen in dit soort instanties". De oogarts wijst er op dat iede reen die contactlenzen wil heb ben, overleg moet plegen met een oogarts. Ze noemt op de eerste plaats contactlenzenin- stituten, die onoordeelkundig lenzen verstrekken, maar ook opticiëns zouden „uit puur le vensonderhoud" hetzelfde zijn gaan doen. Dr. Kok-Van Alphen pleit voor een wettelijke regeling, waar bij het zonder de vereiste di ploma's verkopen van contact lenzen kan worden voorko men. i tekenden Den Uyl en >lse collega 'ereenkomst de Neder- itaat de uit- Nederland- gpöchinesnaar >.a. van ha- en tot een van 100 mil- Iden garan- Van een onzer verslaggevers IAAG Als progressieven en chris- ■^ïocraten niet binnen twee dagen een >mis vinden over de grondpolitiek, ■^iet alleen het voortbestaan van het t-Den Uyl tot de verkiezingen van 25 het spel. Ook een eventuele samen- Wig van deze partijen na de verkiezin- W in dan in gevaar komen. Minister F terp van Verkeer en Waterstaat heeft steravond gezegd tijdens een CDA- 1 tingsbijeenkomst in Den Haag. ^-windsman noemde de politieke situa- rond de grondpolitiek is ontstaan, „uitermate ernstig". Volgens hem is de mo gelijkheid van samenwerking tussen PvdA en CDA op lange termijn in de afgelopen weken niet bevorderd. De minister zei te vrezen dat het moeilijk zal worden om het eens te worden over de overige drie hervor mingsmaatregelen, die het kabinet volgens een bij de laatste begrotingsbehandeling in de tweede kamer door PvdA-fractieleider van Thijn gestelde eis nog voor de verkiezin gen doorgevoerd moeten worden. „De hou ding van de PvdA daarbij zal voor het CDA de toetssteen zijn om te bepalen of er na de verkiezingen een nieuwe regering van progressieven en christen-democraten ge vormd kan worden." Die formatie zal dit maal dan wel volgens normale spelregels moeten geschieden," aldus minister Wester terp. Volgens minister Van Agt moet het kabinet, dat vanmorgen opnieuw bijeengekomen is, om de problemen rond het ontwerp te be spreken er vandaag uitkomen. Morgen moet de minister in de Tweede Kamer verschij nen om te antwoorden op de debatten, die de Kamer hierover in eerste ronde al gehou den heeft. Zoals bekend hebben zowel CDA als PvdA compromisvoorstellen gedaan, om uit de impasse te kunnen komen. Ik ben de sigaar (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Pieter en Me- ta Menten hebben een kort ge ding aangespannen tegen Hans Knoop, hoofdredakteur van Ac cent, tegen de uitgeefster van dit blad en tegen een Amster damse uitgeversmaatschappij. Knoop presenteert volgende Tijdens het kort geding wordt morgen aan de president van de rechtbank in Amsterdam ge vraagd om Knoop en de beide uitgeverijen te verbieden publi caties te doen, waarin Menten wordt gekwalificeerd als „oor logsmisdadiger" of „massa moordenaar". Ook moeten zij zich onthouden van mededelin gen over het privé-leven van Meta Menten. Men zal een dwangsom van twee miljoen gulden eisen. De kunsthandelaar Joseph Stieglitz uit Tel Aviv wacht waarschijnlijk een proces in Is rael „wegens hulp aan een Nazi- misdadiger". De Israëlische po litie onderzoekt of het juist is dat Stieglitz Menten heeft gehol pen een hoge schadevergoeding van de Duitse regering te ont vangen. matige voedselvoorziening eist - dat er regelmatig overschotten zijn. Landbouw is een natuur lijk produktieproces, waarvan de uitkomst niet altijd precies op honderd uitkomt De overtol lige produktie is als het ware de verzekeringspremie voor de zelfvoorziening. Hiermee wil ik maar zeggen dat een maat schappij zichzelf met zijn voed- selproduktie moet kunnen be druipen. In Europese kringen in Brussel wordt aangenomen dat het Ne derlandse .melkpoederplan" de betrekkingen met de VS niet hoeft te verstoren. Uit de VS wordt soja geïmporteerd, dat vrijwel geheel wordt omgezet in varkensvoer. Wel zal de magere melkpoeder iets duurder zijn dan de soja, maar daar staat tegenover dat melkpoeder een hogere voedingswaarde heeft ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal niet in de laatste week van maart, maar pas op 19, 20 en 21 april de wetsvoorstellen inzake de vermogensaanwasdeling behandelen. In de laatste week van april zal de Kamer zich dan bezighouden met de bezuinigings operatie van de regering. Daarna zal de Kamer niet meer bijeenko men in verband met de verkiezingscampagne. De Kamer heeft gisteren geen definitieve beslissingen genomen over het werkprogramma tot eind april. Pas op donderdag 31 maart wordt het programma voor de twee resterende vergaderweken in april vastgesteld. Wetsvoorstellen op het gebied van onderwijs en de belastingwetge ving wachten nog op behandeling. Ook een wijziging van de kieswet moet nog worden behandeld. Voorts zullen mogelijk nog enkele kunstnota's en een wetsvoorstel uitkeringen vervolgingsslachtoffers worden behandeld. De regering heeft in een brief aan de Kamer laten weten dat ze graag nog voor eind april de huurprijzenwet behandeld wil zien. Kamervoorzitter Vondeling wil rekening houden met de mogelijk heid dat er nog over de uitbreiding van het ultracentrifuge-project in Almelo moet worden gedebatteerd. De tijd tot eind april is nog maar beperkt en daarom zal een scherpe selectie uit de nog te behandelen onderwerpen moeten worden gemaakt De wet investeringsrekening, een van de vier hervormende maatregelen van het kabinet-Den Uyl, komt niet meer aan de orde. Mochten er voorstellen komen om ook in mei te vergaderen, dan zullen het C.D.A. en de WD daar zeker niet aan meewerken in verband met de verkiezingscampagnes. Tijdens de behan deling in de Twee de Kamer van de Wet op de Onder nemingsraden de monstreerde de heer Spuijbroek gisteren in zijn een tje als sigaar op het Binnenhof. Hij werd enige tijd geleden als lid van de on dernemingsraad van Philips in Eind hoven ontslagen. Hij hoopt dat de Ka mer nu ook de ont slagprocedure zal willen wijzigen. BRSSEL (ANP) - Nederland heeft een plan ontwikkeld om van het overschot aan magere melkpoeder af te komen. In plaats van 800.000 ton op te slaan zou deze poeder ook ver werkt kunnen worden tot var kensvoer. Dat bespaart 500 mil joen gulden opslagkosten en de varkens zijn „geholpen". Dit heeft minister Van der Stee van Landbouw gisteren in Brussel gezegd. Hij reageerde mede op kritiek van de Europese consumente norganisaties, die hadden ver klaard het onbegrijpelijk te vin den dat de voedselprijzen voort durend stijgen terwijl ook de overschotten steeds groter wor den. Minister Van der Stee: „Consu mentenorganisaties, hoewel ik hun standpunt goed begrijp, vergeten te vaak dat een regel-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9