Huwelijkstragedie leidde tot kaping bussen laten Sjtern vrij en [arresteren Sjtsjaranski ^ijdeMelktw brieven S£nS3 discriminatie vrouw JÊsiBÊZl en werkloosheid Minderheden in India tonen hun eigen macht Kieswet in Spanje goedgekeurd P Beker hopjesvla halve liter van 99 voor 85' Geldig t/m zaterdag 19 maart BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 MAART 1977 PAGINA 7 Brieven graag korl en duidelijk geschreven: De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. De gevolgen van de staking Als lid van de Bouw- en Hout bond N.K.V. heb ik er behoefpe aan, na een zeer paniebele toe stand van de stakingen welke ons land heeft getroffen, mij af te vragen wat voor zin deze stakingen voor nu en in de toe komst voor nut hebben gehad, voor zowel werknemers als werkgevers in ons toch al zo economisch gehavend Neder land. De stakingskassen, of zo u wilt de financiële middelen van de werknemersbonden, slonken met enige miljoenen (contributie verhoging zal zeker een gevolg zijn) en het bedrijfsleven kreeg een financiële tik van meer dan een miljard gulden te verwer ken. De werknemers, waaronder ik ook behoor, (N.K.V. Bouw- en Houtbond) hebben nu in vele C.A.O.'s een prijscompensatie en een reele loonsverbetering van netto plm. f6,50 per week meer in hun loonzakje, waar voor door velen van mijn mede arbeiders 10 tot 12 dagen in de verschillende sectoren is ge staakt. Velen in de bouw hebben bij 23 jarige leeftijd een salaris varië rend van f 400,00 tot f 650,00 per week, wat rteer komt op een gemiddeld netto loon van f 350,00 per week. De stakings kassen betaalde f 250,00 per week uit aan de deelnemende stakers, welke na 2 weken sta ken een financieel offer brach ten van plm. f 200,00. Nu moeten de werknemers eerst weer met de ongeveer f 7,00 net to meer aan prijscompensatie en loonsverbetering een half jaar werken om de schade her steld te zien, maar in die tijd zal er weer over loonaanpassing voor de volgende periode ge praat moeten worden. Of bij de werkgevers in die tijd de schade is hersteld is voor mij onbekend, maar ik geloof van niet. Ik neem zonder meer niet aan dat de bedrijven voor hun fi nancieel herstel aan kunnen kloppen bij het Ministerie van Financiën Op al deze vragen zal voor de Leidschendamse bouwvakkers van C.N.V. en N.K.V. misschien een antwoord gegeven kunnen worden als op 17 maart a.s. in de aula van de school „Dobbe- hage" de voorzitter van het C.N.V. de Heer J. Lanser komt spreken in een openbare verga dering van het Leidschendamse C.D.A., met als thema „Karak ter en Perspectieven van het C.D.A. Gaarne doe ik hiermede een beroep op alle werknemers in de bouw- en houtbonden van het C.N.V. en N.K.V. om naar deze avond toe te komen, te meer daar het C.D.A. zowel plaatselijk als landelijk gezien bij mij overkomt als een partij waarin werknemers en werkge vers elkaar kunnen vinden, ge tuige de samenstellingen van Partij, Kring en plaatselijke be sturen van de 3 Christelijke par tijen welke gekozen en samen gesteld zijn uit leden van de vakbeweging, huisvrouwen, kleine en grote middenstanders, boeren en tuinders, ambtenaren en werkgevers. Gesprekken binnen zo een par tij, welke geen belangengroepe- ring is, kunnen nu en in de toekomst een dergelijke situatie als stakingen en mogelijke on wil van werkgevers voorkomen, vooral als het programma van deze partij de kangs gegeven wordt om aan de Nederlandse bevolking gepresenteerd te wor den. Het is samengesteld door en voor mensen uit alle lagen der bevolking. Het zal bij nale ving ervan zeker de groepen van werknemers en werkgevers dichter bij elkaar kunnen bren gen, wat tevens inhoudt dat on derhandelingen tussen werkne mers en werkgevers worden vergemakkelijkt. Het woo. 1 is aan Jan Lansen! A. Paardekooper Lid Bouw- en Houtbond N.K.V. ikel: ISKOU (UPI-Reuter) De m jsische autoriteiten hebben JPjMeren de joodse arts Mi- >Qil Sjtern vrijgelaten nadat I hooggerechtshof in de Oe- ine daartoe opdracht had kD Teven- Hoewel het hof van t\. hing was dat de arts een ite straf had gekregen, is n vrijgelaten om redenen i „socialistische menselijk- 1 d, zijn hoge leeftijd en zijn t. ondheidstoestand". Russische staatsveilig- i^^isdienst KGB, heeft giste ren Anatoly Sjtsjaranski gear resteerd. Sitsjaranski een 28- jarige oud-ingenieur, is een van de leidende woordvoer ders van de joodse activisten in de Sovjet-Unie. Hij werd opgepakt door acht in burger geklede mannen toen hij de woning van een geestverwant, Vladimir Slepak, verliet. Twee Amerikaanse verslagge vers, die samen met Sjtsja ranski bij Slepak op bezoek waren geweest, werden door enkele van de mannen op een afstand gehouden terwijl Sjts jaranski gedwongen werd in een auto te stappen. Dr. Sjtern zei in een telefo nisch vraaggesprek uit zijn woning in Vinnitsa, er zeker van te zijn dat de steun uit het buitenland zijn vrijlating had bespoedigd. „Daar ben ik van overtuigd", aldus Sjtern. De vrijlating van de arts komt 11 dagen voor dat in Amster dam een tribunaal gehouden zou worden over de zaak van Sjtern. Tot de deelnemers aan dit tribunaal behoren onder meer de Franse filisoof Jean- Paul Sartre en enkele Russi sche dissidenten die in het Westen verblijven. In kringen van het tribunaal werd dins dag gezegd dat de bijeenkomst toch plaats zal vinden omdat zij ook bedoeld was om de aandacht te vestigen op soort gelijke gevallen als dat van dr. Sjtem. Opmars tegen protesterende jagers «jiadese politiemannen (rechts beneden) marcheren op tegen een aantal zeehon- I^Jjagers, die twee helikopters omsingeld hebben, waarmee tegenstanders van de it op jonge zeehonden willen demonstreren. Dit gebeurde in Anthony (New n nieuw docu- -m mm mm ?rdt op politieleen*wette- (j Il3,rt3."7 WFflAKt lisstanden in het land. Het agina's omvattende docu- 9 de economische situatie latie van de vrouw in het beter en onafhankelijker leven, maar veel meer uit pure nood zaak, omdat het inkomen van de man niet toereikend is voor een bescheiden levensstandaard". Het werk van de vrouw „is in dit opzicht slechts een hogere graad van onderdrukking en niet een uitdrukking van haar gelijkberechting". Al deze pro blemen kunnen volgens de op stellers van het document uit sluitend worden opgelost via een openbare discussie. i-77 heeft ee gepubliceerd Isproces en noemt als oor- ran de dalende effectiviteit 2 economie een grote onte- nheid in de werksituatie. de publikatie van het tent, werd bekendge- r dat tot nu toe 618 bur- kv het manifest Charta-77 J n ondertekend. De twee r iaties zijn ondertekend de woordvoerders van 1 i-77, Jiri Hajek en de zon- verleden filosoof Jan Pa- In hun kritiek op de arbeids voorwaarden wijzen de strijders voor de mensenrechten op een „wijdverbreide verhulde werke loosheid" in Tsjechoslowakije, die tot uitdrukking komt in een veelvoud van „onnodige instel lingen en betrekkingen gemeten naar de moderne stand van de technologie en de organisatie". In het „document nummer 7" heet het verder dat het meren deel van de vrouwen „niet slechts werkzaam is voor een In India zijn vandaag de algemene verkiezingen begonnen, waarin uitgemaakt zal worden of de Congrespartij van Indira Gandhi aan de regering blijft of dat deze in handen komt van de verenigde oppositiepartijen. (Van onze correspondent Zareer Masani) New Delhi India kent twee grote minder heidsgroepen: de Islamitische bevolking en de „harijans" de onaanraakbare kaste (paria's). Beide bevolkingsgroepen zullen een grote rol gaan spelen in de vandaag begonnen verkiezin gen in India. Bijvoorbeeld in de „kerngebie den", staten als Uttar Pradesj en Bihar, vor men deze bevolkingsgroepen 30 pet. van de kiesgerechtigden. Het feit dat beide groepen de laatste tijd erg vervreemd zijn van de regerende Congrespartij, kan van grote in vloed zijn. De moslims en de harijans zijn over het alge meen geneigd in groteren getale naar de stem bus te gaan en meer op dezelfde partij te stemmen dan de Hindoes. Om deze reden is het stemgedrag van de moslims en harijans belangrijker dan men uit hun geringe sociale status zou afleiden. Sinds 1972 zijn de voornaamste klachten van de islamitische bevolking: de groeiende discri minatie die zij ondervinden bij het zoeken naar werk, verwaarlozing door de regering van de Oerdoe-taal, en inmenging van de regering in de islamitische universiteit van Aligarh. In de jaren 1974-75 werden veel jonge moslims lid van de partij van J. P. Narajan, die de corrup tie van de regering tegen wil gaan. Sindsdien groeide de ontevredenheid van de moslims als gevolg van de excessen van de noodtoestand van de laatste jaren. Voor de minderheidsgroepen was het meest schrikbarende aspect van de noodtoestand de willekeurig gebruikte volmacht in het verplich te sterilisatieprogramma. Het sterilisatiepro gramma werd ingesteld en uitgevoerd door de Hindoestaanse bureaucratie en politiemacht Het viel dan ook te verwachten dat de slachtof fers vooral vielen onder de moslims, de harij ans en de stammenbevolking. Hoewel er natuurlijk ook door de minderheids groepen de uitwassen worden overdreven, het valt niet te ontkennen dat de politie op moslims schoot tijdens anti-sterilisatiedemonstraties in Moezzafarnagar en elders. Behalve deze specifieke klachten heeft er onder de moslims en harijands nog een meer algeme ne ontevredenheid over de groeiende werkloos heid, inflatie en dalende lonen. De meerderheid van de harijans werkt in de landbouw en ze zijn begrijpelijkerwijs woedend over het besluit van de regering om de wet het minimumloon in de landbouw die al dertig jaar geleden werd aanvaard - niet krachtig toe te passen. Politiek bewuste harijans wijzen er op dat de regerende Congrespartij wel beweert hen te beschermen, maar in werkelijkheid toch steeds de zijde kiest van de hogere kaste, de elite die op het platteland de dienst uitmaakt. Probeert een meer radicale harijan de landarbeiders te organiseren rond de eis voor minimumloon, dan wordt hij meteen gebrandmerkt als een Maoistische guerrilla. Hij maakt dan veel kans door de politie neergeschoten of gearresteerd te worden. In de afgelopen weken werd de positie van de Congrespartij onder de harijans nog meer ver zwakt, doordat Jagjivan Ram, de enige harijan- leider van nationaal formaat binnen de partij, voor het lidmaatschap bedankte. Dertig jaar lang diende hij als mascotte voor de harijans van de regeringspartij. In de geboortestaat van Ram, Bihar, placht de Congrespartij zijn foto op verkiezingsposters te drukken en in zijn naam de harijans op te roepen vooral te stemmen. Ram was hoog opgeklommen binnen de partij, en zodoende kon de Congrespartij zeggen dat zij de enige partij was die hooggeplaatste harijans binnen haar gelederen had. Nu is aan dit alles een einde gekomen. Ram werd de grote ster van de oppositie, en zou wel eens de eerste premier van India kunnen worden die niet uit de Congrespartij komt. Onder de islamitische bevolking voitrok zich een dergelijk proces: de grote leiders van de oppositie nu zaten voorheen in de regeringspar tij. De invloedrijke Sjaji Imam, hogepriester van Delhi's historische Jama Masjid, was oor spronkelijk kandidaat voor de Congrespartij. Nu voert hij echter campagne voor de Janata- partij. Sinds de oprichting van Pakistan voelden mos lims in India zich verplicht hun trouw aan de staat India te bewijzen door op de Congrespar tij te stemmen. Dit jaar voor het eerst durven moslim-leiders de Congrespartij aan te vallen, die beweert alle geloven in India te vertegen woordigen. Binnen de Congrespartij is men danig ge schrokken van deze erosie van de aanhang onder de minderheidsgroepen. Men doet van alles en nog wat om wat van het verloren terrein te herwinnen. Op het laatste moment worden er wat minder belangrijke concessies gedaan. Zo mag men naar de regering schrij ven in het Oerdoe. In toespraken van de Con grespartij wordt gehamerd op het anti-islamiti sche karakter van de Jan Sangh-partij, die nu deel uitmaakt van de Janata-partij. Toch werpt die taktiek niet veel vruchten af. Moslims die tegen de Congrespartij zijn wijzen er op dat de Jan Sangh-partij al lang niet meer zo fel Hindoestaans is als vroeger en trouwens maar een van de vele partijen van de Janata is. In Bihar, bijvoorbeeld, zijn maar 7 van de 54 kandidaten van de oppositie lid van de Jan Sangh. Ook kan de oppositie wijzen op het feit dat leiders als J. P. Narajan en N. H. Bahoegoe- na bij hen horen. Beiden staan al lang bekend als vechters voor de rechten van minderheids groepen en beiden zijn zeer populair onder de islamitische bevolking. De beloften van de Congrespartij aan de min derheidsgroepen blijven vaag en klein. De Ja nata-partij daarentegen komt met een concreet programma voor de oprichting van commissies voor de burgerrechten die er op moeten gaan toezien dat er niet wordt gediscrimineerd. De moslims blijven daardoor in groten getale naar de bijeenkomsten van de Janatapartij trekken en ze gelden als de meest enthousiaste steunpilaren van de partij. De steun van de islamitische bevolking betekent een derde van de zetels van Uttar Pradesj en Bihar, en is van groot belang in veel andere staten. De afkeer van de moslims voor de Congrespartij tezamen met de stemmen van de harijans, zou wel eens noodlottig kunnen worden voor de Congrespar tij. Copyright The Guardian Van onze correspondent Frans Wijnands TURIJN „Ik geef mijn kind nooit aan die gek". Dat was gistermiddag het vastbesloten standpunt van Isabella Zavo- li, de 25-jarige ex-vrouw van de Italiaanse vliegtuigkaper die een Spaans lijntoestel met 37 mensen aan boord kaapte om zodoende de hereniging met zijn 6-jarige dochtertje Consuelo af te dwingen. „Ik wil niemand kwaad doen. Ik ben geen terrorist Ik wil alleen mijn kinderen terug hebben." Dat was het aanvan kelijk betrekkelijk vriendelijk klinkende argument van de 37- jarige Italiaan Luciano Porca- ri, toen hij onder meer gewa pend met een karabijn, de cockpit van een Boeing-727 van de nationale Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia binnenstormde, kort nadat het toestel voor een lijnvlucht naar Palma di Majorca was opgestegen van het vliegveld van Barcelona. Kort daarop kwam de ware aard van de vliegtuigkaper naar boven dien hij voor de eerste maal zijn nadien her haalde ultimatum stelde: „Of ik krijg mijn dochtertje, of ik laat het toestel in de lucht vliegen". Aan dit kapingsdrama ligt een huwelijkstragedie ten grond slag, omdat het huwelijk tus sen kaper Porcari en zijn jon gere vrouw een paar jaar te rug op de klippen liep. Het toen nog m Afrika woon achtige gezin telde drie kinde ren. De jarenlange echtelijke ruzies leidden tenslotte in 1972 tot een echtscheiding. De vrouw vertrok naar Italië, waar ze de twee oudste kinde ren, twee jongens, overdroeg aan de ouders van haar ex- man, in Orvieto, iets ten noorden van Rome. Zij zelf hield de jongste, een dochter tje, bij zich, dat inmiddels zes jaar is geworden. Nog in datzelfde jaar 1972 pro beerde Luciano Porcari die zich in Afrika bezig heeft ge houden met duistere handel spraktijken er wordt zelfs gesproken over drughandel zijn vrouw terug te lokken. Na een reeks telegrammen, brieven en telefoontjes, liet de vrouw zich vermurwen en keerde terug naar Ivoorkust Maar de mogelijke hereniging liep ogenblikkelijk fout toen Porcari zich op zijn ex-vrouw probeerde te wreken. Hij bracht haar naar het bin nenland, en mishandelde haar, maar de vrouw slaagde erin te ontsnappen. Op het vliegveld van Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust kwam het tot een climax toen de man zijn ex- vrouw met pistoolschoten ver wondde. De vrouw nam toen het besluit definitief met haar man te breken. Luciano Por cari trouwde nadien met een kleurlinge, bij wie hij een kind kreeg, de nu 3-jarige Marger- tia Beatrice. Met speciale militaire vliegtui gen werden gisteren in de loop van de dag de Spaanse ambas sadeur vanuit Rome en de ou ders van de kaper vanuit Or vieto naar het vliegveld van Turijn gevlogen. Maar ook zij konden de kaper niet overre den. Ook de vrouw van de man was doorlopend maar in strikte afzondering op het vliegveld van Turijn aanwezig. „Ik wil mijn dochtertje zien", zo bleef de hardnekkige eis. De moeder van het kind, haar advokaat en de Italiaanse au toriteiten bleven even hard nekkig volharden in hun wei gering om het kind over te geven. Porcari met zijn vrouw Isabella en dochter Consuelo in gelukkiger tijden. loge foimans LIGE ^oord over injs rtinedy-moord Rington (upi> - De Ne- '•badge journalist Willem Olt- heeft gisteren twee uur oken met een stafmede- Op$r van een commissie van 9 Imerikaanse Huis van Af- ve'irdigden die de moord op Kennedy onderzoekt. De naaWerker' ^°^ert Tannen- 13» zei na afloop slechts dat 45Ans ..enige unieke en ge- op Je informatie heeft ver tot l,f^e nader onderzoek zal id«r (Reuter) - MADRID - Het Spaanse kabinet onder premier Adolfo Suarez heeft zijn goed keuring gehecht aan een kies wet voor de eerste vrije verkie zingen in Spanje sinds 41 jaar. De politieke partijen die aan de begin juni te houden verkiezin gen zullen deelnemen, krijgen subsidie van de staat voor hun campagne. Ook kunnen zij vrij elijk gebruik maken van radio en televisie. Alle Spanjaarden van 21 jaar en ouder mogen stemmen en kunnen worden ge kozen, met uitzondering van de leden van de regering, hoge ambtenaren en leden van de strijdkrachten. Alleen wettelijk toegestane partijen kunnen kan didaten stellen. VS-senaat tegen invoer chroom uit Rhodesfé (Reuter) Washington Na het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft ook de Se naat zijn goedkeuring gegeven aan het voorstel om geen chroom meer in te voeren uit Rhodesië. De stemverhouding in de senaat was 66 tegen 26, nadat de dag tevoren het huis het voorstel had aanvaard met 250 tegen 146 stemmen. Medeplichtigen ontvoering Herrema veroordeeld DUBLIN (Rtr) - Een Ierse rechtbank heeft gisteren drie mannen veroordeeld voor hun aandeel in de ontvoering van de Nederlandse fabrieksdirec teur dr. Herrema, die in 1975 36 dagen gevangen werd gehou den. In maart van het vorig jaar waren al Eddie Gallagher en Marian Coyle gevonnist die zich destijds na een langdurige bele gering van het huis waarin zij dr. Herrema vasthielden, over gaven. De drie mannen die gisteren werden veroordeeld, waren be schuldigd van het gevangen houden van de toenmalige di recteur van een kabelfabriek. Thomas Dunne, een 23-jarige arbeider, kreeg zeven jaar, ter wijl Michael Hall en Patrick Bailey elk tot vijf jaar werden veroordeeld. Hall was de huur der van de woning waarin Her rema gevangen zat. De ontvoerders van de Neder landse fabrikant eisten destijds o m. de vrijlating van verschei dene gevangen Ierse guerrilla strijders. De Ierse regering ging niet op deze eis in. Dr. Herrema werd later wegens zijn moedig gedrag benoemd tot ereburger van de Ierse republiek. •hulp r Zaïre - WASHINGTON - Een kaans vliegtuig met hulp en voor Zaire is gisteren Kinsjasa, de hoofdstad ure vertrokken, jlpgoederen bestaan uit :eutische artikelen, le- iddelenrantsoenen en uit- afw? als rugzakken en tenten. >rst heeft verzocht om hulp Verenigde Staten, nadat f geidene Zaïrese plaatsen Angolese grens waren f aiding van gisteren is vol- Biet Amerikaanse ministe- defensie niet alle hulp un Kinsjasa gevraagd ■er |er volgen nieuwe zendin- 'iranovie mier van oslavïè IRADO (AP) - Het parle- van Joegoslavië heeft Ve- Djuranovic benoemd tot )the;uwe premier. Djuranovic koo de voormalige premier 1771M Bijedic op die in janua- dit jaar is omgekomen ret0 vliegtuigongeluk. antiovic is tot op heden voor- geweest van het centrale odef- van de communistische pim van de Joegoslavische :ig, iaat Montenegro.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7