^cid&e @oiwa/rti Regering: toch rijksweg Bodegraven-Leiden Bestorming politie Zurich maakt einde aan STIJGING TARIEVEN OPENBAAR VERVOER Elf dagen onder puin Goede kans op verdere daling van werkloosheid Topman NBB pleit voor krachtige middenstand Wim Vergeer mogelijk voorzitter agglomeratie snor. Geinig problemen ver nieuwe wet ïdememingsraad Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar /147,70. losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 16 maart 1977,67e jaargang no. 20684 Tijdelijk meer wind Wolkenvelden afgewisseld met opklaringen en voornamelijk in het westen hier en daar regen. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest, tijdelijk toenemend tot krachtig en aan de kust tot hard. Maximum temperaturen van 12 graden aan de kust tot 16 graden in het zuidoosten. Morgen: Zon: 6.51—18.50 Maan: 5.30-16.26 Schev. hoogw.: 1.35—13.55 Laagw.: 9.24—21.54. Asfaltjungle Film met Pat Boone „Het kruis in de asfaltjungle" op Ned. 11 om 20.30 uur. Om 19.04 „Specia le verslaggevers" van de IKON Ned. 1 om 20.00 uur Franse tv-film „Een dag als alle ande- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering houdt vast aan de aanleg van de Landscheidingsweg tussen rijks weg 4 langs de grens Voorbur- g—Leidschendam en Mariahoe- ve, aansluitend aan het bestaan de deel van de Landscheidings weg. Tevens wil zij rijksweg 19 de Zoomseweg door Mid den-Delfland aanleggen. Zij denkt verder aan de mogelijk heid om rijksweg 4 tussen Lei den en Ypenburg, te verbre den tot tweemaal vier rijstro ken. Een en ander blijkt uit bet „Struktuurschema Verkeer en Vervoer", dat gisteren door de ministers Westerterp (Verkeer) en Gruijters (Ruimtelijke Orde ning) ingediend is. Het struktuurschema Verkeer en Vervoer gaat ervan uit, dat aan het openbaar vervoer en aan de fiets in de toekomst voortaan voorrang verleend moet wor den. Daarom gaat, althans volgens dit schema, een aantal plannen voor de aan leg van rijkswegen een twintigtal niet door. Daaronder valt onder meer het gedeelte van rijksweg 16 tussen Leiden- Oost en Rotterdam. Wel gaat door de aanleg van rijksweg 11 tussen Leiden—Alphen a.d. Rijn Bode graven, aansluitend op rijksweg 12. Ook wil de regering ernaar streven, dat het zogenaamde Hoefijzer, de randweg om de Haagse agglomeratie in de toe komst wordt voltooid. Voor wat het spoorwegnet betreft wil de regering in de toekomst op bepaalde trajecten de snelheid van de treinen op voeren van 200 tot 300 km. Nog voor 1990 zou dit mogelijk kunnen zijn, aldus het struktuurschema, op de lijn Den Haag/- Rotterdam-Utrecht-Duitse grens. Verder moet de Schiphollijn tot Den Haag zo snel mogelijk gereedkomen. Voor de periode na 1990 hoopt de rege ring de mogelijkheid te kunnen geven voor de aanleg van vrije bus- of tramlij nen van Den Haag via Wassenaar en Katwijk naar Noordwijk en van Den Haag via Wassenaar, Voorschoten en Lei derdorp naar Leiden. Bij de regering staat volgens het struk tuurschema voorop, dat het Groene Hart zo goed mogelijke verbindingen krijgt met op elkaar afgestemde rijkswegen en dat het openbaar vervoer zoveel mogelijk diensten verleent ter ontlasting van het particulier vervoer in de stedelijke gebie den. De 19-jarige Sorin Crainic is elf dagen na de rampzalige aardbeving nog levend uit het puin gehaald. Hij moest het welgeteld 265 uur zonder voedsel en water stellen. Artsen beschouwen het als een medisch wonder dat een mens het zolang zonder eten en vooral zonder drinken heeft kunnen doen. Boven: Sorin in het ziekenhuis. Onder: de plaats waar hij uiteindelijk gevonden is. ZURICH (AP) - Met een bestor ming door de Zwitserse politie op het vliegveld van Zürich is van morgen om negen uur een eind gekomen aan de bijna 48 uren du rende kaping van een Boeing-727 van de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia. De Italiaaanse ka per Luciano Porcari, had voor hij kon worden overweldigd, een poli- teiman in het been geschoten. De 23 passagiers en bemanningsleden aan boord van het vliegtuig bleven tijdens de politie aktie ongedeerd. Het toestel was op weg naar Turijn in Zürich beland nadat de gezag voerder meldde dat een van de passagiers een hartaanval had. Nadat de gekaapte Boeing gistermiddag Tu rijn had verlaten werd koers gezet naar Moskou. Maar omdat geen toestemming werd gegeven daar te landen vloog de ma chine naar Warschau waar zij kort voor middernacht aankwam om enige uren later Politiemannen in burger sluipen hier met de wapens schietklaar op het vliegveld van Turijn onder het vliegtuig van de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia, dat door de Italiaan Lucia no Porcari gekaapt is. weer op te stijgen met bestemming Turijn. In Zürich werd een tussenlanding gemaakt voor een passagier die een hartaanval had gekregen. En daar eindigde het avontuur toen drie Zwitserse politiemannen verkleed als mechaniciens van Iberia de Boeing bin nengingen en de kaper overweldigden, nadat deze een agent in het been had geschoten. Kort na de landing in Zürich had de kaper nog een passagier en een lid van de beman ning vrijgelaten. Er waren maatregelen ge troffen om een in West-Duitsland werkende broer van de kaper per helikopter naar Zürich te brengen om de kaper te bewegen zich over te geven. Aan de Italiaanse ambas sadeur in Warschau was dat niet gelukt. Dadelijk na de landing begonnen de Zwit sers de onderhandelingen met de kaper, de 37-jarige automonteur Porcari, die een in Italië wonend dochtertje wenste te zien. De kaper bood aan de resterende passagiers te ruilen voor een verse bemanning van zeven. Porcari werd overmeesterd zodra de passa giers het toestel hadden verlaten. Zie verder pagina 7 Vrouw (64) bij brand omgekomen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 64-jarige mevrouw W. J. Pruisen is vannacht tijdens een felle brand in haar woning aan de Vaillantlaan in Den Haag om het leven gekomen. Een reddingsaktie door de brandweer kon door de enorme vlammenzee niet worden uitge voerd. Tien andere bewoners van het pand wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand, die het pand grotendeels in de as heeft gelegd. De brand weer schat de schade op meer dan twee ton. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Sociale Zaken ziet een mogelijkheid, dat de werkloosheid in de komende maanden zal blijven dalen. Het ministerie merkt op, dat de conjuncturele opleving zich langzaam maar gestaag voortzet en wijst er op, dat het aantal kortdurig werklozen in de afgelopen maand ten opzichte van februari 1975 is gedaald. Dit kan een aanwijzing zijn voor voortzetting van de werkloosheids- heidsdaling in de eerstvolgende maanden, aldus het ministerie. In februari was overigens de daling van de voor seizoen gecorri geerde werkloosheid met 1.200 tot 191.100 mannen en vrouwen bijna geheel het gevolg van grotere bedrijvigheid in de bouw, die mede begunstigd werd door het zachte weer. Het aantal werkloze mannen daalde met 1.800 tot 139.400. Het aantal werkloze vrouwen steeg met 600 tot 51.700. DEN HAAG De aanwezig heid van een goede en krachti ge middenstand, gevarieerd sa mengesteld met kleine tot gro tere ondernemende zelfstandi gen, is een levensvoorwaarde voor een gezonde economie. Dit geldt zeker voor de economie van morgen, die kleinschalig heid, gevarieerde produktie en gedifferentieerde dienstverle ning vraagt Dat betekent een toenemende behoefte aan klei ne en middelgrote ondernemin gen. Dit zei de heer J. G. D. Janse, lid van de raad van be stuur van de Nederlandsche Middenstands bank, bij de hero pening van het kantoor Den Haag van de NMB. De heer Janse gaf toe, dat de overheid deze ontwikkelingen erkent De overheid heeft echter volgens hem toch nog te weinig oog om voor het in moeilijkhe den verkerende midden- en kleinbedrijf de juiste voorwaar den te scheppen, die moeten leiden tot een gezond functione ren. Temeer daar maar al te vaak vergeten wordt dat het totale midden- en kleinbedrijf uit 240.000 ondernemingen be staat, die werkgelegenheid bie den aan ruim een miljoen men- EINDHOVEN De Brabantse commissaris van de koningin, de heer J. van der Harten, heeft de heer ir. Vergeer bij de minis ter van Binnenlandse Zaken voorgedragen als voorzitter van de agglomeratie Eindhoven. Vergeer is landelijk voorzitter van de KVP, wethouder in Ut recht en lid van de Eerste Ka- Drs. Schmelzer lanceert weer C.D.A.-lied Drs. Norbert Schmelzer heeft tijdens een c.d.a.- verkiezingsbijeenkomst gisteravond in Den Haag een nieuw C.D.A.-lied gelanceerd. Het was de tweede maal dat de heer Schmelzer zijn muzika le gaven op die manier benutte: ook tijdens de campagne voor de Haagse gemeenteraadsver kiezingen schreef hij al een C.D.A.-lied. Het werkstuk dat de heer Schmelzer ditmaal samen met de Haagse popgroep Stitch vertolkte had als refrein: „Drie letters maar 't is geen bezwaar op daden komt het aan op recht en op verdraagzaamheid op vrijheid en saamhorigheid da's logica waar ik voor sta dat is het C.D.A." Het lied is overigens voorlopig alleen bestemd voor gebruik in Den Haag. Zoals bekend heeft het landelijk C.D.A.-campagneteam zich ervan gedistancieerd als „een uitsluitend Haagse aan gelegenheid". Ook de fractieleider van de A.R.P. in de Tweede Kamer, mr. Aantjes, heeft kritiek op het uitbrengen van het lied geleverd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tarieven van het open baar vervoer gaan per 1 oktober met gemid deld vijf procent omhoog. Dit heeft minis ter Westerterp van Verkeer en Waterstaat gisteren in Den Haag meegedeeld. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de kaartjes voor tram, trein en bus met onge veer zes procent zouden stijgen. Met een verhoging van gemiddeld vijf procent blijft de overheid dit jaar onder de te verwachten süjging van kosten voor levensonderhoud, aldus de bewindsman. parlementaire redactie) HAAG De nieuwe wet op de ondernemingsraden zal, zoals er nu uitziet, geen onoverkomelijke problemen veroorzaken le Tweede Kamer. Weliswaar is gisteren tijdens de eerste itten al een vijftigtal wijzigingsvoorstellen op tafel gelegd, deze amendementen zijn voornamelijk van technische aard. igeringspartijeD steunen de hoofdlijnen van de wet, die de nemingsraad een grotere zelfstandigheid en meer bevoegdhe- Wel zijn er nuances in de geestdrift voor deze die door het kabinet nadrukkelijk zijn gelanceerd dat er een wezenlijk meningsver- over de beroeps dat afwijkt I het advies van de ondernemingsraad, dan kan de raad •ogen in beroep gaan, bijvoorbeeld bij de rechter. Het wetsont- wil, dat in zo'n geval het directiebesluit de eerste twee weken mag worden uitgevoerd. CDA-woordvoerder Roolvink wilde e opschortingstermijn laten vervallen, PvdA-woordvoerder Pop- jrerzette zich hiertegen hevig, omdat een beroep jjeen zin meer hebben als een maatregel al wordt doorgevoerd. Roolvink evenwel dat veelal een besluit al verplichtingen schept filosofie zou het volgens hem beter zijn om bij gebrek aan tussen ondernemingsraad en directie het nemen het besluit uit te stellen. Hij verpakte zijn opvatting zo dat hij de indruk wekte er geen halszaak van te zullen vond dat met de nieuwe wet best te werken valt wekte de ondernemers op de gang van zaken niet langer stellen alsof er een grote rampspoed over hen is gekomen. OVERLEG OVER EUROSONGFESTIVAL OOO die evenals de Duitse tv door de BBC was gevraagd over te nemen, verklaarde zich bereid onder voor- van instemming van de Ned. Vakbonden. Deze werd niet verkregen. zal de Europese radio Unie in Genève overleggen wat te doen staat. snorfiets - u weet wel zónder - is in Nederland geen succes doet men er goede maar daar mag hij ook 25 in plaats van twintig rij- (Van onze radio- en tv-redaktie) Als gevolg van de besmet-verklaring van het door de Britse vakbonden zal dit festijn dit jaar een ander land worden gehouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1