ALUW GELDZAKEN IN EEN HAND puur gemakkelijk Kerncentrales? Waar...? „Open tussen Kerk" besprak spanning mystiek en politiek kerk wereld Slowaakse bisschoppen protesteerden niet tegen „Charta '77" Conferentie van Europese kerken tegen bewapening Okker niet in Davis Cupteam Brazilië vrijwel in finaletoernooi Leidse poloderby donderdag uitspelen LEIDSE SPAARBANK JF PAGINA 8 LEIDSE COURANT DINSDAG 15 MAART 19STi De spanning tussen mystiek en politiek, tussen het sa- craal-liturgisch handelen van de kerk en het christelijk be zig zijn met de wereld, be heerste voor een groot deel de discussies op de derde natio nale bijeenkomst van de lan delijke beweging „open kerk" in Den Bosch. „Kun je als christen alle kan ten uit? was het thema van deze bijeenkomst, waaraan rond tweehonderd mensen deelnamen, met name uit Lim burg, waar deze beweging vijf jaar geleden is ontstaan. De socioloog L. Laeyendecker, destilleerde uit de groepsge sprekken als voornaamste punt de vraag of de traditione le kerkelijke Vormen zoals de wekelijkse eucharistieviering, wel het meest geéigend zijn om een concreet maatschappe lijk engagement te wekken. De woorddienst leent zich daartoe wel, maar daarna zakt vaak de spanning. De riten en symbo len van de dienst van de tafel noemde hij te abstract om concreet handelen te stimule- Hij pleitte voor een heroriënta tie van de oude symbolen van het breken en delen van het brood. Maar een jonge deelne mer, die verklaarde dat voor hem juist bij het breken en delen van het brood dat enga gement met de menselijke sa menleving voelbaar werd, kreeg applaus. De godsdienstpsycholoog, dr. W. Berger, wees op de erva ring van velen dat, hoe fraaier en hoogkerkelijk'er de liturgie is, des te minder het christelijk handelen in de wereld aan bod komt en omgekeerd. Zijn vrees hiervoor was door de groepsgesprekken op deze dag niet weggenomen. Maar een van de deelneemsters verze kerde, dat de onmacht om sa- craal-liturgisch handelen en maatschappelijk engagement harmonisch met elkaar te ver binden, wel degelijk door ve len wordt gevoeld en ter spra ke wordt gebracht De theoloog, Liebje Hoeken dijk, wees erop dat de christe nen in het westen wel ge vormd zijn tot verantwoorde lijkheid voor zichzelf, voor de mensen om zich heen en voor de dingen die de samenleving van hen vraagt, maar niet voor de negatieve gevolgen van het goed functioneren van die samenleving. Dat laatste gaat namelijk vaak ten koste van andere mensen in de we reld, met name in de ontwik kelingslanden. Ter sprake kwam ook de veel vormige priesteropleiding in de katholieke kerk in Neder land. Een van de deelneem sters maakte zich daarover zorgen en vroeg zich af wat de toekomst voor deze jonge mensen zal brengen en wat dat gaat betekenen voor het kerkvolk. Forumleider Rogier van Rossum, zelf rector van de Hogeschool voor theologie en Pastoraat in Heerlen, kon haar geruststellen met de verzeke ring dat hij met die veelvor migheid goed uit de voeten kon. De gesloten en de open priesteropleiding zal men aan hun vruchten moeten beoorde len. Abbé Pierre is voorgedragen voor de voor de voorde vrede. Dit is gedaan door de vroege re burgemeester van Florence, Giorgio La Pira en de presi dent van de katholieke leken vereniging „Pro Deo", Vitalia- no Rovigatti. Op het kerkhof van het Domi nicanerklooster Albertinum in Nijmegen is vanmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. dr. B. A. M. Barendse o.p. (71). Prof. Ba- rendse doceerde van 1951 tot 1973 thomistische wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. De gesuspendeerde Franse aartsbisschop Marcel Lefeb- vre wil in München een semi narie stichten ten behoeve van de traditionalistische priesterbroederschap Pius X. Volgens het Argentijnse dag blad „La Nacion" brengt Le- febvre in de loop van dit jaar een bezoek aan Argentinië om ook daar een seminarie te stichten. Van 21 tot 27 maart wordt in de Spaanse stad Cordoba het tweede christelijk-islamitisch congres gehouden. Het con gres is georganiseerd door de christelijk-islamitische vriend- schapsvereniging en zal wor den bijgewoond door kardi naal Taracon en de secretaris generaal van de Unesco. De Oostenrijkse religieuze Herlinda Moises en de pries ters Rafaël Geney, Augusto Rojas en Averando Ramirez, die in november in Colombia waren gearresteerd, omdat zij in contact zouden staan met Colombiaanse guerrillastrij ders zijn vrijgelaten. De arres tatie was oorzaak van een controverse tussen de Colom biaanse kerkelijke leiders, van wie een aantal de rege ring van scheiding van het concordaat beschuldigde. Een bisschop in het zuiden van Colombia heeft de 2500 gelovigen van Vascual in de ban gedaan, omdat weigeren wiegeren de opbrengst van een collecte voor een nieuwe kerk over te dragen. Er was ongeveer vierduizend gulden bijeengebracht Bij nader in zien vonden de gelovigen het beter het geld te besteden aan plaatselijke sociale voorzienin gen. De .bisschop werd hier over zo kwaad, dat hij de gelo vigen in de ban deed. Zij zul len nu bij de paus in beroep gaan. De katholieke bisschoppen van Slowakije hebben, in te genstelling tot beweringen in de Tsjechische pers geen pro testverklaring tegen „Charta '77" afgegeven. Ook hebben zijn geen verklaring van ande re groepen of instellingen me- deondertekend. Dat meldt het Duitse katholieke persbureau KNA op basis van betrouwba re kerkelijke bronnen in Slo wakije. In de Tsjechische pers was het De Conferentie van Europese Kerken heeft de honderdacht aangesloten kerken van West en Oost-Europa gevraagd om een maatschappij-kritische op stelling. Na vijf dagen van dis cussie over „Europa na Helsin ki en de ontwikkelingslanden" nam de conferentie een reeks aanbevelingen aan, waarin zij de kerken dringend verzoekt om zich intensief bezig te hou den met de ontwapening, een nieuwe levensstijl en de be strijding van de ongerechtig heid in de wereld. De zestig deelnemers aan de conferentie in Oostenrijk ver tegenwoordigden de protes tantse en orthodoxe kerken in West- en Oost-Europa. Zij keerden zich tegen de bewape ning omdat deze ten koste gaat van geestelijke en mate riele hulpbronnen, die ten goe de van de ontwikkelingslan den hadden kunnen komen. Tegelijkertijd waarschuwden zij tegen het gebruik van ker nenergie in de ontwikkelings landen, omdat daardoor deze landen blijvend afhankelijk zouden kunnen worden van de geïndustrialiseerde landen. Met nadruk pleitten zij tenslot te voor een nieuwe levensstijl, waarin men zich afkeert van het materialistische denken, het delen en medeleven met anderen bevordert en verant woord omgaat met energie en hulpbronnen. Basis voor de aanbevelingen van de conferentie aan de ker ken waren inleidingen van de Braziliaanse dr Julio de Santa Anna, van de Noorse polemo loog Kjell Skjelsbaek en de Russische prof. dr A. Koetsen- kow. zo voorgesteld, dat drie Slo- waakse bisschoppen samen met de beweging voor vrede spriesters „Pacem in Terns' en anderen „Charta '77" en de ondertekenaars daarvan had- den veroordeeld. Hoewel de tekst van een „verklaring van de Slowaakse bisschoppen" zelfs in het Slowaakse kerke lijk blad „Katholieke Nivony" moest worden gepubliceerd, ii dat beslist onjuist. Voor de hekomst herkomst de ze zogenaamde verklaring van de bisschoppen moet kennelijk terugverwezen worden naar een ontvangst op 17 januari van de Slowaakse minister van cultuur Valek. Daarbij hebben de bisschoppen van Tyrnau en Neutra, Julius Ga- bris en Jan Pasztor gewezen op tekortkomingen bij het toe zicht van de overheid op de kerk. Geen van de bisschop pen heeft echter gesproken over „Charta '77". Dat werd wel gedaan door de aanwezige vertegenwoordigers van de re geringsgetrouwe priesterbewe ging „Pacem in Terris". Hiervan heeft de pers maakt, dat ook de bisschop pen een veroordeling hadden uitgesproken over „de ver dachtmakingen en laster" in Charta '77. De „verklaring van de Slowaakse bisschoppen", gepubliceerd in het blad „Ka-i tolicke Noviny" is door hen nooit ondertekend. DEN HAAG Tom Okker zal geen deel uitmaken van het Nederlandse team voor de Davis Cupwedstrijd tegen Joegoslavië. De data voor die ontmoeting in de derde ronde van de Europese zone van het toernooi zijn gisteren vastgesteld op 22, 23 en 24 april. Op die dagen speelt Okker een WCT-toernooi in Charlotte Norh Carolina (VS). Pogingen van de tennisbond om de wedstrijd enige dagen eerder te spelen vonden geen gehoor bij de Joegosla- ven, die met hun sterkste spelers, Pilic en Franulovicx, uitkomen. ASUNCION Brazilië is vrij- een plaats in de eindronden van wel zeker van een plaats in het het toernooi om het wereld- finaletoernooi van de Zuidame- kampioenschap voetbal 1978. rikaanse zone in de strijd om De ex-wereldkampioen won de uitwedstrijd tegen Paraguay met 1—0 (00). Met alleen nog de thuiswedstrijd tegen dat land voor de boeg (27 maart) heeft Brazilië de leiding in zijn groep met vijf punten, twee meer dan Paraguay. Brazilië kwam in Asuncion enigszins gelukkig aan de over winning. Een hard schot van Paulo Cesar in de 58e minuut werd door Jose Insfran in eigen doel gewerkt. LEIDEN De Leidse waterpo- Op het moment van afbri lo-derby tussen LZ '86 en De was de eerste periode net a Zijl/LGB, die zaterdag werd ge- sloten met een voorsprong i staakt wegens het overlijden 2-1 voor De Zijl. Donder^ van de op de tribune zittende wordt begonnen met de t vader van een van de spelers, periode, wordt donderdag uitgespeeld. gewone spaarrekeningen perfectrekeningen \jeugdspaarwet regeling De regering heeft gezocht naar mogelijke vestigingsplaatsen voor kerncentrales. Hoe ze daarbij te werk is gegaan kunnen we lezen in 'n uitvoerige studie. Daarin wordt aan de hand van voorwaarden de geschiktheid bekeken van de volgende plaatsen: Eems, Urk, Ketelmeer, Flevopolder, Wieringermeer, Maasvlakte, Tholen, St. Philipsland, Borssele en Bath/Hoedekenskerke. We worden nu gevraagd op deze voorlopige keuze te reageren. Dat moeten we allemaal doen. Want ons land is klein en waar we ook wonen, de vraag blijft altijd: 't Probleem straks. Wat kunnen we doen? Voorlichtingsavonden. Niets is zo ingewikkeld als het vraagstuk kernenergie. Men is het nog lang niet eens: sterker nog: de meningen staan vaak lijnrecht tegenover elkaar. Er zal nog verder gestudeerd moeten worden. Maar er zal 'n beslissing moeten komen: bouwen we méér kerncentrales ja of nee? In ons land valt die beslissing waar schijnlijk in de volgende regerings periode. We staan nu voor 'n ander probleem. Ons probleem nü. Waar 't om gaat is dit: stel dat 't antwoord straks ja wordt: waar moeten die centrales dan komen? Hierover moet eerst beslist worden. Omdat kerncentrales aparte eisen aan de omgeving stellen en natuurlijk ruimte vragen. Omdat ook voor vrije tijd. wonen en werken steeds meer ruimte nodig is. Die ruimte voor dit alles is er nog wel: we zullen alleen moeten kiezen. Omdat we er allemaal mee te maken hebben, wil de regering dat we meepraten. In dit geval over de plaats van kerncentrales. Met de bon kunnen we een gratis voorlichtingsboekje aan vragen. Daarnaast is er de genoemde studie: het Aanvullend Struktuurschema Elektriciteits voorziening, kortweg ASEV. Hoofdstuk drie daarin behandelt de verschillende aspekten van de vestigingsplaats-voorwaarden, zoals bevolkingsdichtheid, milieu en beschikbaarheid van koelwater. Het ASEV ligt van 15 maart tot 1 mei ter inzage bij alle openbare bibliotheken, kamers van koop handel en provincie- en gemeente huizen. 't Is ook te koop. kunt 't bestellen bij de Staatsuitgeverij, Christoffel Plantijnstraat, Den Haag of bij de boekhandel. Prijs f 7, (excl. verzendkosten). In de volgende plaatsen worden in de maand april voorlichtings avonden gehouden: in Utrecht in Groningen in Lelystad in Hoorn in Rotterdam in Goes in Eindhoven op 13 april op 14 april op 18 april op 19 april op 21 april op 25 april op 26 april De juiste adressen en tijden worden nog bekend gemaakt. Daarna kunt u uw schri.ielijke reaktie onder vermelding van ASEV tot 1 juli a.s. zenden aan de minister van Economische Zaken, Bezuidenhoutseweg 30, Den Haag. In de maand september worden er hoorzittingen georganiseerd door de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening. Daar kunt u desgewenst uw schriftelijke reaktie nader toelichten. Hoe dat in z'n A werk gaat kunt u o.a. in het voorlichtingsboekje lezen. Met de bon vraagt u het aan. 1161 Doen, want u kunt wat doen! A Bon. Stuur mij k voorlichting; 'over 't Aanvullend voorlichtingsboekje(s) over't Aanvulleni' Struktuurschema Elektriciteitsvoorziening. Invullen in blokletters Dit is een gezamenlijke publikatie van _A het ministerie van Economische Zaken en van het ministerie Adres. van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. woonplaats:. Deze bon sturen aan ASEVpostbus 51Den Haag.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8