sderland wil EEG op onomisch topoverleg I 'Ss cocaiïne en marihuana 9 geven' Verkiezingen in India: gigantisch gebeuren met fraudemogelijkheid Carter gaat luisteren naar stem des volks" ONTEVREDEN PATIENT SCHIET CHIRURG DOOD >ENBERG MAAKT „FINANCIËLE VUIST" JN STLEDEMATEN T NEDERLAND i)OR LIBANON Balans van aardbeving in Roemenie merikaans Huis tegen I voer van chroom Rhodesié Unieke vondst [AART, -EN LAND LEIDSE COURANT DINSDAG 15 MAART 1977 PAGINA 7 IINGTON (AFP) De Amerikaanse re- onderzoekt de mogelijkheid om het ik van marihuana en cocaiïne uit de iele sfeer te halen. Dit heeft gisteren dr. (Bourne verklaard die benoemd is tot van het bureau tot bestrijding van misbruik van drugs. Voor het Huis van Afgevaardigden zei hij dat het niet gaat om een „legalisering" van het gebruik. Men overweegt slechts de gebruikers niet langer als misdadigers te beschouwen. Op het gebruik van genoemde middelen zou dan uitsluitend een boete komen te staan, terwijl er ook geen aantekening in het strafregister van de betrokkene zou worden geplaatst Dr. Boume legde er de nadruk op dat deze maatregelen niet zouden gelden voor de hande laren. Marihuana en cocaiïne worden als niet- verslavend beschouwd, zulks in tegenstelling tot bijvoorbeeld heroiïne. In zes staten van de VS wordt het gebruik van marihuana al niet meer als een misdrijf beschouwd. MADRID (UPI) Een Spanjaard die ontevreden was over een recente plastische neusoperatie heeft twaalf schoten afgevuurd op een plastisch-chirurg en verpleegster in het ziekenhuis Los Nardos van Madrid. Beiden werden gedood. De patiënt verwondde een tweede verpleegster levensge vaarlijk. De man vluchtte in een auto, waarmee hij op de grote weg verongelukte. De omgekomen medicus, Jose Luis Vazquez Anon, was plastisch-hoofdchirurg van Los Nardos. De Nederlandse minister van prof. W. Duisenberg heeft giste- brussel een „financiële vuist" ge- voor het geval dat de Europese Schap als zodanig, dus de kleine die gemeenschap, niet vertegen- zal zijn op de economische we- Jerentie op 7 en 8 mei in London, lerlandse minister heeft namelijk fega's te verstaan gegeven dat Ne- de toekomst weieens wat minder kunnen zijn met bijdragen aan igen voor landen die grote beta- tsmoeilijkheden hebben, en uiteraard aan onze aangegane ionale verplichtingen voldoen, aldus frlandse bewindsman, doelend op de ndse bijdrage aan de lening van 3,9 miljard dollar die het Internationaal Mone tair Fonds in december van vorig jaar aan het Verenigd Koninkrijk verleende. Maar men moet goed begrijpen, aldus Duisenberg, dat als er voor enig land, bijvoorbeeld Italië of Frankrijk, ooit nog zo'n IMF-lening nodig zou zijn. Nederland zijn standpunt opnieuw zou kunnen bezien. De Nederlandse minister legde er de nadruk, op dat ons land aan de laatste IMF-lening ten behoeve van het Verenigd Koninkrijk, 105 miljoen dollar heeft bijgedragen, „meer dan tweemaal zoveel als redelijkerwijs van ons verwacht kon worden". In antwoord op vragen zei Duisenberg, daf Frankrijk (dat de deelneming van de Europese gemeen schap aan de economische topconferentie in mei wenst te blokkeren) .aan die lening slechts 50 miljoen dollar bijdroeg. Op Nederland is in december een „groter dan normaal" beroep gedaan om Frankrijk in staat te stellen minder te behoeven bij te dragen. In antwoord op vragen of in de Europese ministerraad op zijn verklaring reacties ge komen waren, zei Duisenberg: „De Britse raadsvoorzitter, Healy, heeft gezegd dat hij mij bijzonder goed had verstaan". De Fran se minister van financiën, Durafour, had volgens minister Duisenberg met geen enkel woord op de Nederlandse verklaring gerea geerd. Er werd ook naar voren gebracht, aldus minister Duisenberg, dat op de econo mische topconferenties geen besluiten wor den genomen. Daar heb ik zo mijn twijfels over, aldus Duisenberg. eekpen onzer verslaggevers) HAAG Ongeveer vijf miljoen gulden heeft minister Pronk ontwikkelingssamenwerking beschikbaar gesteld voor een g w noodhulpprogramma voor de door de burgeroorlog gestrof- burgerbevolking van Libanon. Dit programma omvat o.m. de /eena 7Mfing van kunstledematen en de aankoop van een compleet 4. ihuis om de armste slachtoffers aan gratis ziekenhuisbedden ;g pen. maar, eel mensen in Libanon ledematen hebben verloren is niet mskerkïs bekend, er zijn schattingen die lopen van 600 tot 1000. Door )jj de -derlandse hulp zullen 362 geamputeerden aan kunstledematen liegvelÊ" geholpen. Dit project, waaraan 12 Nederlandse rgvalidatie- ïndaal.a meehelpen, zal ongeveer 900.000 gulden kosten. De instru- "nakers van de centra zullen het benodigde werk zoveel nderii'Pk s avon(*s doen, om het orthopedische werk voor de rlandse invaliden niet in problemen te brengen. Samen met iternationale Rode Kruis bekostigt Nederland ook de nazorg it6 uur. y00r veertien fysiotherapeuten en vier bewegingstherapeuten jn i worden geworven. vrijdag j Hanafi-leider beschuldigd De leider v.an de Hanafi-moslims, Hamaas Abdoel Khaalis, die verleden week met een aantal volgelingen in drie gebouwen in Washington 134 mensen gijzelde en na 38 uur weer vrijliet, is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld. Hem wacht een maximale straf van levenslang. Khaalis, die hier de vuist schudt naar omstanders, is op vrije voeten, zoals hij bedongen heeft voor de vrijlating van de gijzelaars. Ruim een half jaar na het voorval hebben Amerikaanse marine-autoriteiten foto's ont huld van een aanvaring die op 28 augustus j.L in de Ionische Zee plaats vond tussen een Aanvaring met atoomduikboot Amerikaans fregat, de USS de van het fregat raakte bij de Voge, en een Sovjetrussische aanvaring gewond, en beide kernonderzeeër. Een opvaren- schepen liepen schade op. lltlllIll!ll!lllinilllllllIimiII!lllllllII!lllllllllllllllllll!lllllllll!l!llllllllllll!lllllllllllllIll!!l!tl1llllill!IIUllllllIIIIIUIlll!IIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIlIllin Gewone mensen met gezond oordeel WASHINGTON (AP) President Carter wil ook „gewone men sen" zitting doen nemen in de raden en commissies die de regering van advies moeten dienen in zaken als de bouw van goedkope woningen, wegenaanleg, telefoondiensten op het „platteland" en zovoorts. „Dat je gewoon werkt voor je bestaan betekent nog niet dat je niet zou moeten worden gehoord", aldus zei Jim King, directeur van de personeelafdeling van het Witte Huis. In de komende zes maanden, als personeelsleden van organisa- King alle nodige leidende figu- ties die alleen maar nu en dan ren voor het regeringsapparaat naar Washington kunnen komen heeft gevonden, gaat hij „gewo- als zij daarvoor tijd hebben en ne mensen met een gezond oor- hun werkgever de reis betaalt deel" zoeken voor de genoemde openbare lichamen. In die raden zitten thans voornamelijk hoge Dit betekent dat de regering een plan moet uitdokteren voor het vergoeden van de reis- en ver blijfkosten en de tijd van de „doorsnee-Amerikaan" wiens raad men op prijs stelt „Ik heb vaak in een café gezeten en bier gedronken en naar allerlei lui zitten luisteren en daarbij ge dacht: er lopen toch heel wat jongens rond die werkelijk wat te zeggen hebben, als ze maar eens de kans kregen". Die „stem van het volk" te laten meeklinken in Washington, is iets wat de president zich al voor zijn beëdiging had voorge nomen, aldus King. BOEKAREST (Reuter) Het Roemeense persbureau „Ager- pres" heeft de voorlopige ba lans opgemaakt van de aardbe ving die Roemenië op 4 maart getroffen heeft Zij kostte aan 1.541 mensen het leven, van wie er 1.391 omkwa men in Boekarest Er waren 11.275 gewonden, van wie 7.576 in de hoofdstad. In ziekenhuizen verblijven nog 2.369 gewonden, van wie 1.500 in Boekarest Zon dag is in Roemenië normaal ge werkt in fabrieken en op boer derijen om de aangerichte scha de zo gauw mogelijk weg te werken. Honderdduizend solda ten, studenten en scholieren hebben puin geruimd. In Boekarest zijn ruim 600 ge bouwen hersteld en aan 2.000 is herstelwerk gaande. Ruim 1.100 nieuwe flatwoningen zijn gege ven aan dakloos geworden ge zinnen, aldus Agerpres. Wereld Gezondheids organisatie: Voorzichtiger met doorlichten GENEVE (AP) Deskundigen van de Wereld Gezondheidsor ganisatie hebben aangedrongen op een voorzichtiger gebruik van x-stralen. Onnodig gebruik brengt volgens hen „relatief meer risico's" met zich mee dan de nucleaire industrie. Het doorlichten van personen bij vliegvelden e.d. op wapens en smokkelwaar moet „vermeden" worden. Verder stellen de geleerden voor selectiever vrouwen te laten doorlichten op borstkanker. Bij tuberculosecontrole zou ook een huidtest voldoen, terwijl mensen die weigeren doorgelicht te wor den een alternatieve onder- zoeksmogelijkheid moet worden geboden zonder dat daar voor hen enige nadelige consequentie uit voortvloeit, zoals een hogere verzekeringspremie. (Van onze correspondent Martin Woolla- cott) NEW DELHI Verkiezingen organiseren in India is een gigantische ondernemin- g.Er zijn 320 miljoen kiesgerechtigden en, naar schatting, zal zestig pet van dit recht gebruik maken. Vijf dagen lang zal steeds een ander deel van de Indiase bevolking zijn stem uitbrengen. En deze omvangrij ke operatie begint morgen. Er zijn ongeveer twee miljoen partijverte genwoordigers, een half miljoen aangewe zen verkiezingsfunctionarissen, plus nog een half miljoen politieagenten en andere veiligheidsmensen, die er voor moeten zor gen dat alles rustig verloopt. Even gigantisch als de verkiezingen zijn, even gemakkelijk lijkt het om met de uitslag te knoeien. Tot dusverre waren de waarnemers altijd zeer verbaasd, dat het bij verkiezingen in India betrekkelijk eer lijk toeging. Maar de oppositie is nu bang dat het ditmaal anders zal gaan. Er staat namelijk heel veel op het spel en er zijn al aanwijzingen voor vals spel. Zo zijn in West-Bengalen grote hoeveelheden valse stembiljetten ontdekt en uit de staat Uttar Pradesj komen soortgelijke berichten bin nen. De voormannen van de oppositie, J. P. Narajan en Morarji hebben de verkiezings functionarissen opgeroepen vooral de be ste tradities hoog te houden en „de wil van het volk eerlijk over te brengen". Voor verkiezingsfraude zijn er vijf moge lijkheden, namelijk: druk op de „vijandi ge" kiezers, bezetting van de stemhokjes, onechte betwisting van de stemgerechtigd heid van de kiezers, vervanging van kie zers en valse stembiljetten. Wat de druk op „vijandige" kiezers betreft; die is, hoewel oneerlijk, nauwelijks fraude te noemen. Volgens de oppositie zendt de regering naar bepaalde gebieden politie- en paramilitaire troepen om te laten zien hoe machtig de regering is en hoe gevaarlijk het kan zijn om zich, stemmenderwijs, tegen de regering te verzetten. Bezetting van de stembussen is een oude taktiek. Een paar zware jongens bij de stembussen laten alleen kiezers van de eigen toe de om hun stem uit te brengen. En er zijn geen veiligheidsfunctionarissen genoeg om alle stembussen te bewaken. De derde mogelijkheid is het aanvechten van de kiesgerechtigheid van de mensen. Eerst zorgt men dat een veilig aantal kie zers van eigen partij hun stem uitbrengd. Als dat eenmaal is gebeurd, dan gaat men er toe over de kiesgerechtigdheid van „vij andelijke" kiezers te betwisten. Dat kost iedere keer twee roepia's, maar voor een kiezer bewezen heeft werkelijk kiezer te zijn, gaan er wel zo'n kwartier twintig minuten voorbij; de wachtenden worden moe in de hete zon en gaan naar huis vóór ze hun stem hebben uitgebracht Vervanging van kiezers is ook al een oud gebruik. Men kijkt de kiezerslijst na en uit die lijst haalt men dan de mensen die waarschijnlijk op de tegenpartij of hele maal niet stemmen. Bedriegers doen dan of zij de betrokken kiesgerechtigden zijn. Komt de echte kiezer wel, dan wordt zijn stem voorlopig opzijgelegd en het geval wordt pas onderzocht, als de uitslag van de verkiezing in het betrokken district onvoldoende doorslaggevend is. Vervalsing van stembiljetten is de meest onwettige mogelijkheid. Overigens beweert niemand, dat de opposi tie zich niet met dergelijke praktijken be zig zou houden. Veel partijen en partijtjes, die onder de oppositie vallen, hebben in het verleden geknoeid met de verkiezingen, maar alleen de regeringspartij, de Con grespartij dus, kan op grootscheepse wijze frauderen. Verkiezingsfunctionarissen, po litie en andere veiligheidsinstanties staan alle in dienst van de regering en kunnen druk op het kiezerskorps uitoefenen. De Congrespartij heeft bovendien voldoende geld om mensen te betalen die de kiesge rechtigdheid kunnen aanvechten of om zware jongens te huren. Op zichzelf is het verkiezingsprocédé in India eerlijk maar voor een oppositie is het moeilijk om voldoende partijvertegenwoor digers te vinden. Voor elke stembus moet men er een hebben. Zijn de stembussen eenmaal op het telcentrum aangekomen, dan moeten zijn bewaakt worden door ploegen van nog meer vertegenwoordigers, in de meeste gevallen vier dagen lang. Bij het tellen moeten er dan weer vertegen woordigers zijn om er op toe te zien dat alles eerlijk gaat. Maar het gevaarlijkste moment is wel de reis van verkiezingscentrum naar telcen trum. Juist dan moet er op toegezien wor den dat alles eerlijk gaat. Partijvertegen woordigers mogen niet met dezelfde auto als van de stembus meerijden, maar mo len deze wel volgen. En de kleine partijen hebben gewoon geen auto's genoeg om van deze mogelijkheden gebruik te maken. Men kan er zeker van zijn dat althans sommige kandidaten zullen gaan knoeien en omdat de kandidaten van de Congres partij meer geld en meer invloed heben, zou men kunnen verwachten dat hun ge- f knoei omvangrijker zal zijn. Veel oppositieleiders zijn bang dat de rege ring op een nog veel grotere schaal aan het valsspelen is en daar zouden, volgens hen, zo'n veertig tot vijftig zetels mee gemoeid zijn. De oppositie hangt dat liever niet aan de grote klok, omdat dit anders kiezers zou kunnen afschrikken. Of die angsten terecht zijn, valt moeilijk te zeg gen. Dat de regering de mogelijkheid heeft om op grote schaal te knoeien, betekent nog niet dat zij dat ook werkelijk zal doen. Maar, zo vindt de oppositie, de mogelijk heid hangt toch dreigend boven de verkie zingen, die toch al gekenmerkt zijn door diep wantrouwen en bitterheid. Copyright The Guardian IHINGTON (RH) - Het rikaanse huis van Afge- digden heeft met 250 tegen Stemmen een door de rege- •Carter gesteund wetsvoor- aanvaard om geen chroom r in te voeren uit Rhodesië. het voorstel wordt de in trekking beoogd van het amen- dement-Byrd, waarbij de rege ring werd gemachtigd zich niet te storen aan de sancties van de Verenigde Naties tegen het blanke minderheidsbewind on der premier Ian Smith, dat zich in 1971 eenzijdig onafhankelijk verklaarde van Groot-Brittanië. Verwacht wordt dat de senaat vanavond het betrokken wets voorstel zal goedkeuren, waar door er weer een embargo op de chroominvoer uit Rhodesië van kracht zal worden. Tegenstanders van het wets-- voorstel wezen er op, dat een verbod op de invoer van Rho- desisch chroom betekent dat de VS zich tot de Sovjet-Unie moe ten wenden, die in 1976 al 17 pet van het chroom leverde dat Amerika nodig heeft. Zoon Indira Gandhi ontsnapt aan aanslag NEW DELHI (AP-Reuter) - In het noorden van India is ge schoten op de jeep waarin de zoon van premier Indira Gand hi van India, Sanjay, een ver- kiezingsreis maakte, zo heeft het Indiase persbureau Sama- char bekendgemaakt Het incident had plaats in het kiesdistrict Amethi, waar San jay Gandhi kandidaat van de Congrespartij van zijn moeder in de parlementsverkiezingen van deze week is. Volgens Samachar werden op de jeep vijf schoten afgevuurd, maar ontkwam Sanjay Gandhi „als door een wonder". De 30-jarige Sanjay is een om streden man in de Indiase poli tiek. Hij is de drijvende kracht geweest achter het massale ste rilisatieprogramma van de rege ring dat vooral in delen van Noord-India kwaad bloed heeft gezet Sanjay is ook betrokken geweest bij omstreden krotop- ruimingsprojecten in een aantal steden. Zijn politieke activiteiten heb ben vorige maand geleid tot een opstand in de congres-partij Mi nister van landbouw Djagdjivan Ram nam uit protest tegen de manier waarop premier Ghandi haar zoon toeliet uit te groeien tot een politieke leider zijn ont slag uit het kabinet. vjet-Unie erft decadente" ailderijen mtr» IKOU (UPI) George Cos- I, een 64-jarige Rus die de Ikse nationaliteit van zijn ,ir altijd heeft behouden, 4 maandag bekendgemaakt hij zijn verzameling van cveer driehonderd schilde* i van Russische avant-gar- iinst, aan de Russische staat •'nkt. lakis, wiens vader een fkse tabakshandelaar was, ft altijd in de Sovjet-Unie oond maar heeft veel ge- te in het Westen. Hij zegt van Russische ministerie van luur de verzekering te heb- gekregen dat het werk per- ient ten toon gesteld zal wor- i waarmee de Sovjet-autori- >n blijkbaar terugkomen van standpunt dat abstracte ist decadent is. estaties in èannesburg PANNESBURG (AFP) De Mafrikaanse politie heeft het glopen weekend bijna 900 F'kanen gearresteerd in een velcomplex in Wolhuter bij Mnnesburg, zo heeft een po- Jjjwoordvoerder bekendge- n de operatie is deelgenomen ,r 600 700 politieagenten. 1 de aanhoudingen zijn 447 "tten in staat van beschuldi- I gesteld wegens een reeks -nlopende delicten, van ille- wapenbezit tot onwettige _|hwezigheid in het hotel. Ook fd de politie in de hotelkamers ■dgs en drank gevonden. Gandhi's zoon Sanjay die ongedeerd bleef bij de aan- Begin april gaat het Nationaal Automobielmuscum te Leid- schcndam weer open. Bij de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen is een uniek kunstwerk ontdekt. Het is waarschijnlijk het eerste schilderij waarop een automobiel is afgebeeld. Van het origineel is een groot aantal reprodukties gemaakt op poster-formaat. De ruim 200 Toyota-dealers geven deze poster kado aan ieder die de grote nationale Toyota-Voorjaarsshow bezoekt, die op 17. 18 en 19 maart a s. wordt gehouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7