1 Sitar en tabla verkwikten de geest in Zoeterwoude Volkstoneel vertilt zich aan „Gipsy" -legstgeest raakte ude bakkerij kwijt Sassenheimer bestal bejaarde voor meer dan zes mille Je hebt het zelf uitgelokt, griezel" sJA4)/REG1Q i Schie otlood- 'an De vinden 'ergro- bevol-j p mijn omwegen door stad en land kom graag mensen tegen. Elke morgen tussen ;n en elf uur kunt u mij telefonisch vertel- n wie u graag in deze rubriek zou willen genkomen. Het nummer van mijn geduldi- 3 telefoon is 071-122244; u kunt dan naar lestel 18 vragen. LEIDSE COURANT DINSDAG 15 MAART 1977 PAGINA 5 Met regenvlagen tegen vensters en op het dak, met een knapperend (maatgevoelig) houtvuur op de achtergrond en een vrij geselecteerd pu bliek, met zin voor cul tuur in uiteenlopende patronen, op de plavui zen, zo kabbelden gister avond oosterse muzen over Zoeterwoudse bo dem. Rustig en met ver deelde energie. Het stuk niet-westerse cultuur was afkomstig uit het noordelijke deel van In dia, waar de Himalaya, niet ver weg, de Chine zen in toom tracht te houden. Ten huize van filosoof Paul Schaep- man, die in dagelijkse doen bij CRM het secre tariaat van de Werk groep Cultuur onder zijn beheer heeft en be gaan is met het werk van Unesco, kwamen twee Indiase muzikan ten op het matje, zo te zien een Kashmir-kleed- je. Narayan Govande liet zich gaan op de sitar en vriend Nandoo Muley roerde formidabel de in heemse drums (de tabla) en ontpopte zich tevens als een volleerde Kat- hak-danser. Zoals Paul Schaepman me eerder vertelde: „Het moet niet alleen eenzijdig het West en zijn dat z'n invloed tot de Derde Wereldlanden uitstrekt We krijgen steeds meer te ma ken met de grote exotische tegenstroom vanuit India en het hele Oosten die in het Westen merkbaar is en hier beschouwingen en levenswij zen binnendringt". Govande en Muley zijn op dit gebied ware ambassadeurs, barre voets geknield op het kleedje brachten zij voor tientallen on- Govande en Muley op het kashmir-kleedje van de heer Schaepman wennige westerse oren de ver fijnde geestelijke verworven heden van een oude bescha ving tot'leven. Govande op de sitar een exotische tegen hanger van de gitaar soms contemplatief, dan weer for midabel gewiekst met virtuoos raffinement. Muley, dansend met bellentrossen om de en kels en „elektriciteit" in de trillende benen, expressief en gracieus in vingers en handen en gedragen door de zangerige monotone weemoed van de si tar. Voetgetrappel, ritmisch woordenspel, een belichaming van „goddelijke beweegrede nen" die in India tot de overle vering behoren, zoals die ge speelde en gedanste mytholo gische „ballade" van Krishna die verzot was op boter, daar bij de kous op z'n kop kreeg, hoewel het met de boterende Krishna best weer allemaal goed kwam. Er brandden wierookstaafjes, maar daarvan was de uitwerk ing nauwelijks merkbaar. Een buitenissig avondje uit, dat niettemin boeide binnen de rustige Aziatische stroom van klassieke klank en beweging in het kunstniiverheidsbol- werk der Schaepmannen. Luistermuziek en kijkwerk, dat weinig aanknopingspunten bood voor de andersgerichte tonaliteit der westerse geesten. Het was allemaal zo evenwich tig, dat ik bijna uit mijn eigen evenwicht werd gebracht, toen een belendende toehoordster me toefluisterde: „zal ik Na rayan 'ns onder z'n voet kiete len Ik snap dat wel: de culturele boog kan niet onge straft lang gespannen blijven. De grote vaardigheid van bei de artiesten werd nog eens geaccentueerd door hun mees terschap in het stemmen: bij na onopgemerkt werd de sitar, alsof er niets aan de hand was, tijdens het spel op toon gehou den. Muley op zijn beurt han teerde dan een hamértje, dat de tabla op peil moest bren gen. Het was hun vierde optreden in ons land, over een paar weken kan men in West-Duits- land met deze rijke stijl van uitheemse lyriek kennisma ken. De sitar is in het Westen in opmars; Govande: „Ook on der de Europeanen schuilen heel goede sitar-spelers". NIEUWKOOP De commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk heeft gisteren een bezoek gebracht aan Nieuwkoop en Noorden. Hij gaf in Noorden onder meer het startsein voor de aanleg van een riant sportveldencomplex voor r.k. N.S.V. door het aanbrengen van enkele draineerstukken Voordat deze officiële handeling werd verricht, stond er een buitengewone raadsvergadering op het programma. Het woord werd gevoerd door mevrouw Bussink over het in voorbereiding zijnde streekplan Zuid-Holland Oost. De commissaris gaf haar het advies te wachten op het publiceren van de definitieve streekplan nen Zuid-Holland West en Oost, die in april uitkomen. De inleiding van de heer Stunnenberg was meer van beschouwende aard. Hij sprak over de voor- en nadelen van het gemeentelijk plannen van investeringen op middellange termijn. De heer Rademaker sprak over de rijksbijdrageregeling in het kader van het welzijnsbeleid. Aan het einde van zijn betoog bood hij de commissaris een mansbakje (het bakje van de orgeldraaier) aan. Daarmee wilde hij aangeven hoe gebrekkig de rijksbijdrage-re gelingen tot verbetering van het welzijnsbeleid zijn. SPOORBRUG GALGEWATER WORDT AANGEPAKT LEIDEN De Nederland se Spoorwegen beginnen morgen met versterking van de beide pijlers, waar op de spoorbrug over het Galgewater in Leiden rust. Rondom de pijlers worden de palen geslagen voor een hulpondersteuning van de pijlers. Als gevolg van dit werk wordt de doorgang van de Galgewaterbrug versmald tot 5,79 meter. De uitvoe ring van het werk zal 's nachts plaatsvinden. Vrolijk gaf startsein voor aanleg velden N.S. V. winkel ingeslopen. De politie ar resteerde hem, maar hij werd toch op vrije voeten gesteld. Enkele dagen later werd hij op nieuw gearresteerd, nadat hij uit een volière in een plantsoen kanaries had gestolen. Opnieuw werd hij op vrije voeten gesteld omdat hij vertelde bezig te zijn de 6000,— van de oude man te vergoeden. Uit het verhoor bij de politie rechter bleek dat de Sassenhei mer sinds november slechts 300,— had betaald, terwijl de afspraak was dat hij 50,— per week zou afbetalen. De officier van justitie had zijn twijfels over de serieuze bedoe lingen van de verdachte. Sinds 1973 is hij al meermalen veroor deeld. Ook is de Sassenheimer betrokken geweest bij een over val op een postkantoor. De offi cier eiste dan ook 3 maanden gevangenisstraf. van de oudste bak- I van Oegstgeest is meer. Dat wil zeg- j zijn bakkerij is igoed dichtgegaan, jwitte voorschoot aan wilgen gehangen. Ei- lijk zou het mooi zijn reest als dat voor- lot aan de olmen gehangen; aan één de drie olmen die ig jaar geleden nog Huize De Olmen de Geversstraat iden. Die bomen isten onnodig wijken het verkeer en nu lakker Kees Hooge- *>n ook uit z'n stiel ge- - Apt. Het stijlvolle ^ijiwsel de 18e eeuw, --I allerlei ambachten S'i neringen binnen de i.JMren heeft gehad, is >r teruggekeerd in de die het echtpaar, igeveen nu gaat om en. Eind 1906 begon vader van de huidige lelis Hoogeveen, J. Hoogeveen, er zijn luxe bakkerij: 'eel primitief, wat je ?mt". vindt oud-bak- De winkel van Bakker Hoo ker Kees thans. De zaak is 70 jaar geworden, maar zaterdag ging de deur definitief op de knip. Bakker Kees kwam als 11-jari ge knaap in het vak. Hij is nu 61 en daarom mocht hij zich nog een „gouden" bakker noe men. Hij stookte eens met tak- kebossen, daarna met kolen en de laatste tijd met aardgas, maar zijn brood bleef goed en ouderwets eerlijk. De Hooge- veens hadden al jaren geen wijk meer, alleen winkelklan ten en een stel inrichtingen zoals kinderdagverblijven, rusthuizen en de Stichting '40- '45. Mevrouw Hoogeveen ver zucht: „M'n man hoeft nu niet sveen aan de Geversstraat meer elke ochtend om 4 uur te beginnen. De bedrijfsruimte wordt nu hopbbyruimte, zeg maar. Zelf heb ik altijd met plezier gewerkt. Het was inten sieve arbeid, geen gemakkelij ke baan. De hele dag draven, soms een zenuwenbaan. Je moet ook aan je gezondheid denken. Het was een fijn vak, met de hele dag in de zaak, maar nu gaan we aandacht aan onszelf besteden. Heerlijk, die vrije zondagen in het voor uitzicht. Hebben we nog nooit gekend". De oven wordt ge sloopt, een administratieve staart bijgehouden. Bij de gastvrije borrel eet ik de laat ste eigengebakken zoute koek jes van de Hoogeveens, hoewel ze ook erg goed in de zoete waren. ""gerlijke stand Geboren: Guy Willem Char- G. C. C. Lammers Lisnet en P. Iir; Oennis, zv. W. Slingerland en Tiit; Ralph Josè. zv. B. R. Flohr Spejo Ibanez; Victoria Anne, dv. nitcomb en L. L Voung; Kevin, Bn Grootveld en S. Whitemore; ',Jacobus- zv J-Eekhof en P. A. der Drift; Hylke. zv. S. Boomstra van Tongeren; Nicolaas J.. zn. Vianen en A. M. van der Meij; or- P zn v P C. Brittijn en C. de *elt;Patrica. dr. v. H. van Hove •en (kuilenburg. j en: Mevr. C. M. Eeuwijk. geb. ue .Nolles. geb. 1892, geh. geweest Koolhaas; J. van Haaften, geb. rie tian, Mevrouw G. W. van der !en pb 1888; S. Bosman, geb. 1899, jo I met F. Kriek; A. W. van Kuijen, - <26 man; G. Massaar, geb. 1895, e.ls iw. met W. J. van den Berg; Mw. 'Jk yer, geb. 1926; A. G. van den ijn geb. 1977, zn. v C. v.d. Heuvel of de Kort; J. D. P. Broekhuijzen, 191, geh. gew. met S. J. Veen. der Meij, vrouw. 1906; G. Verha- en puw. 1901, gehuwd geweest met [ogee; J. P. Kinkel, man, 1917, J. ten Broeke; P. E. Nage, p— r^i van der Laaken, v de Ruijter, man 1907. °d j. Vesseur en J. A. Baak; R. [der Ploeg en C. R. Leugering; vdonk en Y. E. van der Zeeuw; L. Paauw; A. Ciere noldus; A. M. van der Mooren Zuidema; J. G. van der Londen et t LEIDEN Men kan misschien bij het beoordelen i van theatervoorstellingen als stelregel hanteren, dat een voorstelling pas echt goed is als het publiek niet ziet hoe hard er gewerkt moet wor- den. Gisteravond in de Schouwburg is er bij i 'Gypsy' van het Amsterdams Volkstoneel erg hard gewerkt; een goede voorstelling is het niet geworden. In de eerste plaats ligt dat aan het Volkstoneel zelf. Het karakter van deze musical sluit niet aan bij dat van het Volkstoneel. 'Gipsy' is een typisch Amerikaanse successtory over de jaren van sappe- len die voorafgingen aan de doorbraak als nacht- I clubster van Gypsy Rose Lee; daarbij speelt haar moeder de rol van stormram. Het is een verhaal vol Amerikaanse sentimenten, dat zich afspeelt in een Amerikaanse wereld van variété en revue zoals die in Nederland niet bestaat. De eerslijke melodramatiek van het Volkstoneel is die van 'boerenkool' en 'de vis wordt duur betaalt'. Daar is het Volkstoneel goed in; aan deze musical heeft men zich vertilt. Ook technisch trouwens. Een musical is show, moet het publiek door zijn perfectie en veelzijdig heid een glitterwereld voorschotelen, die de ware werkelijkheid even doet vergeten. Maar die perfec- i tie was gisteravond te ver te zoeken. Muziek, dans (en tapdans), zang, acteerprestaties en uiterlijke vormgeving bleven onder de maat Bovendien vergde de theatertechniek veel van schouwburg en personeel. Kinderziektes en onderbezetting eisten helaas toch wel hun tol. Problemen met een weigerachtig brandscherm vallen daarbuiten. Dat was meer een ongelukkig toeval op een avond, die best wel zijn genoeglijke kanten die misschien ook wel vermaak kon bieden, maar waaraan men toch te veel de zweetgeur van de noeste arbeid kon ruiken. Bij een musical als 'Gypsy' hoort het naar parfum te geuren. PAUL VAN DER PLANK Drie maanden gevangenisstraf j DEN HAAG/SASSENHEIM De Haagse politierechter heeft een 25-jarige Sassenheimer ver oordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf waarvan zes we ken voorwaardelijk met proef tijd van twee jaar. De Sassen heimer had een 76-jarige man bestolen. Hij had 6000,— uit het huis van de bejaarde genomen. Bo vendien had hij zich schuldig gemaakt aan diefstal van spaar kaarten en een spiegel van de oudere man. Tevens stond hij terecht wegens het stelen van spaarkaarten van een winkelac tie. Hij was een kantoor van een dachte werd door agent verboden rijrichting ingewezen heb ik hem inderdaad geleerd", gaf de winkelier toe. In verband met het misverstand besloot zij toch maar over de vervloekin gen heen te stappen en eiste 20 gulden boete, waar rechter Van Dijke nog eens 10 gulden van maakte. Daarmee was de winkelier ech ter nog niet klaar want hij stond tevens terecht voor een incident in Leiderdorp, waar eveneens politie bij was betrokken. De winkelier haalde namelijk in op een zebrapad en zou daarnaast nog een paar op de weg aange brachte strepen op een onwetti ge manier overschreden hebben. Ongelukkig genoeg was de zich gepasseerd voelende auto, een Fiat 127 het eigendom van de politie. „Ik trok natuurlijk snel ler op met mijn auto, een AMC Cremlin 8 cylinder. De poli tieauto bleef me achtervolgen, en drukte me op de Lange- gracht ineens de stoep op", ver klaarde de aangetaste winkelier verongelijkt. Omdat de helder heid in deze zaak echter ver te zoeken was besloot rechter Van Dijke het geheel aan te houden. Speelhol Het hotel aan de Herengracht in Leiden was tot een speelhol ge worden, althans volgens de poli tie, die er enige tijd terug go kautomaten verwijderde omdat de exploitant er geen vergun ning voor had. De exploitant zag dat echter zo zwaar niet in; „die gokautomaten stonden er alleen voor de hotelgasten en verder nog voor de besloten partijen, want normaal komt er bijna niemand", verklaarde hij. De mensen die op een dergelijke besloten partij of receptie ko men vonden het wel eens leuk om ergens zo een kwartje in te gooien." Rechter Van Dijke zag die beslotenheid niet zo erg zit ten en de officier van justitie blijkens het geëiste ook niet: 1000 gulden boete waarvan 500 voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De eigenaar van de apparaten, die ze daar had mogen neerzet ten (maar die niet op de zitting verscheen) werd een boete van 750 gulden toegedacht en boven dien onttrekking aan het gok- verkeer van de vier „éénarmige bandieten". Rechter Van Dijke besloot de twee goklustopwek- kende lieden te veroordelen tot 800 gulden boete, waarvan 400 voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De exploitant nam het niet in dank af. „Al die plaatselijke wetten, bah! Geluk kig komt er binnenkort een wet die het gokken nationaal regelt In Rijpwetering kun je zo gaan gokken." Op het voorstel van rechter Van Dijke om de offi cier even uit te duiden waar precies*in Rijpwetering zich het gokken afspeelt ging hij niet in. „Dat ga ik niet verraden", aldus de hotel-exploitant Warm Een Leidse tuinder had enige tijd geleden pretentieloos plan- tafval uit zijn kassen in de berm van de Rijnsburgerweg (aan welke weg ook zijn bedrijf is gevestigd) achtergelaten. Reden voor deze moedwillige bermver vuiling was het door hem gesig naleerde feit dat de door hem opgestelde Vlico-bak ook werd benut door andere lieden die hun rommel kwijt wilden. In de berm dus, niet ver van het be drijf want „wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich het be st", aldus de tuinder. „Ja, stem de rechter Van Dijke in, „en wie te dicht bij het vuur zit brandt zich", doelend op het visite kaartje dat de politie tussen het vuil aantrof waardoor de opspo ring erg vergemakkelijkt werd. De tuinder hoefde zeker omdat hij nu wel een oplossing voor zijn afvalprobleem heeft gevon den, niet al te zeer op de blaren te zitten; 200 gulden boete waar van 175 gulden voorwaardelijk. FRANK BUURMAN >EN De conversatie tus- in Leidse winkelier en een inwoordiger van het politiekorps verliep na verkeersincident in de v jnstraat minder voorspoedig 1 misschien wenselijk mag ien geacht, dat bleek giste- 1 >p de zitting van het Leidse 1 ongerecht leiding tot de ferme woor- visseling was een verkeers- 'ijzing van een agent, die wege heiwerkzaamheden de Turfmarktbrug de ver- smassa in goede banen (gde te leiden. De winkelier, 'eg. naar zijn winkel, aan de instraat maakte deel uit van massa en werd volgens zijn ien, nadat hij de agent had gesproken, in de verkeerde 'chting (naar het station) de enstraat ingewezen. Blijk- r een misverstand, want de de westdienaar greep na de (noeuvre meteen in middels P opschrijfboek. Dat viel niet goede aarde bij de ontstemde pelier: „Barst" en „Je hebt t zelf uitgelokt, griezel", voeg- I hij de agent woedend toe pijl hij hem tevens in niet is te verstane bewoordingen !J?ocht het heen en weer te (Ogen. Pk papagaai in uw zaak had jt blijkbaar niet van een teemde", vond de officier van •stitie, mevrouw mr. Klopper, pelend op de verwensingen die e papagaai die de winkelier Jjoeger in de zaak had de clien- jle welgemeend toeriep. „Dat

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5