LEIDEN TART PROVINCIE 1 CPN wil huizen weggeven in Waldeck Pyrmontstraat Patiënten Anna-kliniek verhuizen naar het AZL Geen protest tegen Berufsverbot Krefeld Selectieve vacaturestop bij bureau Universiteit PvdA-leider blijft bij Idi Amin-ver- klaring ONDANKS VERONTRUSTING LEIDSE RAAD. LEIDEN Bij het bureau van de Rijksuniver siteit van Leiden aan de Stationsweg is een selectieve vacaturestop ingevoerd. Voorlopig zal voor de vervulling van een vacature bij het bureau eerst overleg moeten worden ge pleegd met de secretaris van de universiteit, om te zien of de vervuiling van de vacatuur wel voldoende prioriteit heeft. De aanleiding tot het nemen van deze maatre gel ligt in het feit dat het bureau van de universiteit in de maand januari de beschikba re gelden met enkele tienduizenden guldens heeft overschreden. Om te voorkomen dat men ook in de rest van het jaar de begroting zal overschrijden is in afwachting van nadere maatregelen besloten tot een selectieve vacatu restop, waardoor sommige open plaatsen niet meteen zullen worden vervuld. Het overschrij den van de begroting in januari is onder meer veroorzaakt door het in dienst nemen van tijdelijke arbeidskrachten in de plaats van lang durig zieken en om pieken in de werkzaamhe den van het bureau op te vangen. LEIDEN De gemeenteraad van Leiden wil dat het ont- werp-bestemmingsplan Ha ver- en Gortbuurt ongewij zigd aan de raad zal worden aangeboden en zal worden uitgevoerd. Deze wens werd gisteren neergelegd in een door alle raadsfracties onder tekende motie naar aanlei ding van de bezwaren die de provinciale planologische commissie heeft geuit tegen het ontwerp-bestemmings- plan. Zoals bekend wil de provincie dat de Gortstraat naar het zuiden wordt opgeschoven en vindt zij de renovatie van de hekjeswoningen te duur. De raad heeft nu in een motie vastgelegd dat de principes van het rehabilitatieplan en het ontwerp-bestemmingsplan niet mogen worden aangetast en dat spoed betracht zal moe ten v/orden met het vaststellen van het bestemmingsplan, zoals met de bewoners van de wijk is overeengekomen; on geacht de verlangens van de provincie. PvdA-fractievoorzitter L. Meijer. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad, L. F. Meijer, heeft gisteren geweigerd af stand te nemen van de verklaring die hij in de raadsverga dering van 6 december van het vorig jaar aflegde en waarin hij de fractievoorzitter van het CDA in de raad, mr. H. E. A. Driessen bestempelde als de „Idi Amin van de Sleutelstad". Hoewel zijn ook in eigen kring gewraakte belediging aan het adres van Driessen om Meijers eigen verzoek gister avond op de agenda van de gemeenteraad was geplaatst vol stond de leider der Leidse socia listen slechts met op te merken dat „sinds deze verklaring de sfeer in de Leidse raad aanmer- kelik was verbeterd". Meijers verklaring in december kwam op het hoogtepunt van de pola risatie in de Leidse raad sinds het aantreden van het links pro gramcollege in 1974. Meijer sprak gisteren nóg van het „Ar dennenoffensief van het CDA". Deze fractie torpedeerde op 6 december een middagvergade ring van de Leidse raad door samen met de WD demonstra tief weg te blijven uit de raad zaal, omdat het college had ge weigerd een aantal oude agen dapunten zo te agenderen dat ze eindelijk eens konden worden afgehandeld.PvdA-leider Meijer bestempelde dit ook gisteren nog eens als het willens en we tens lamleggen van de Leidse raad hetgeen in zijn ogen een volstrekt verwerpelijke zaak was en bleef. Hij verweet CDA- leider Driessen op 6 december als een soort Idi Amin, een Zuidafrikaanse dictator zijn fractiegenoten te hebben verbo den aan de vergadering deel te nemen, en Meijer trok gisteren geen woord van deze stelling terug, ook al constateerde hij een „kentering in de houding van het CDA." Namens de CD A-fractie verweet de heer Ham de socialistenlei der politieke machtswellust en noemde zijn uitlating aan het adres van Driessen een „beledi ging in optima forma". „Het spijt me bijzonder dat de heer Meijer ook nu nog niets van deze woorden wil terugnemen", aldus Ham. Meijer zelf reageer de hierop met de constatering dat er kennelijk een verschil van inzicht was tussen hem en het CDA op dit punt. (Van onze raadsverslagge- ver) LEIDEN De bewoners van deze huizen hebben de koopprijs door jarenlang huur te betalen meer dan voldaan. Daarom ben ik er voorstander van dat de ge meente deze woningen aan de bewoners weggeeft of voor een symbolisch bedrag verkoopt." Dat stelde het CPN-raadslid D. Hoeven in de raadsvergadering van gisteravond waar op ver zoek van het CDA werd ge sproken over een verzoek van een aantal bewoners van de Waldeck Pyrmont straat hun woning daar van de Leidse Woningstichting te mogen aankopen. De LWS had hier negatief op gereageerd en wethouder Verboom (volkshuisvesting) wilde overeenkomstig rea geren. De brief van de bewoners was voor CDA en WD echter aan leiding de wethouder te vragen het principe van de verkoop van woningwetwoningen aan zitten de bewoners in de rad aan de orde te stellen. De liberaal N. Langerak wees er op dat van de kant van de WD in 1975 al was gevraagd deze verkoop mogelijk te maken. Een voorstel daartoe werd door het college toen in De huizen aan de Waldeck Pyrmontstraat. overweging genomen, maar ver- voor juni in de raadscommissie der werd nooit meer iets over volkshuisvesting zal worden be- de zaak gehoord. Het CDA- sproken. In afwachting daarvan raadslid M. Ham kreeg gisteren zal de verkoop van de huizen in van wethouder Verboom de toe- de Waldeck Pyrmontstraat niet zegging dat een en ander alsnog doorgaan. Wethouder Verboom liet er gisteren opnieuw geen twijfel over bestaan dat de tijd hier nog niet rijp voor is: „ik kan die goedkope woningen niet uit mijn distributie pakket mis sen", stelde Verboom. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De Leidse gemeenteraad zal niet bij zijn collega in de Duitse zusterstad Krefeld protesteren tegen het aldaar -gehanteerde Be rufsverbot, de onmogelijkheid voor mensen met uitgesproken linkse sympathieën om in over heidsdienst te treden. Met 18 tegen 14 stemmen verwierp de gemeenteraad gisteren een voor stel van de PSP, dat mede ondertekend was door PPR en CPN om een protestbrief aan de gemeenteraad van Krefeld te sturen en zo een openlijke discussie uit te lokken. De raad nam wel met algemene stemmen een motie van de VVD aan om zijn verontrusting over de Berufs- verbote uit te spreken en deze zaak in de eerstvolgende politieke contacten met Krefeld aan de orde te stellen. Het was aanvankelijk helemaal niet de bedoe ling dat er in de raad nog over de Berufsverbote zou worden gesproken. De commissie voor alge mene bestuurlijke aangelegenheden heeft zich enkele weken geleden in meerderheid op dit standpunt gesteld. Deze meerderheid was echter overtrokken, omdat de linkse vertegenwoordi gers het toen goeddeels hadden laten afweten. En zo kwam de zaak van de Berufsverbote gisteren alsnog aan de orde. PSP-woordvoerdster drs. A. van de Zande wilde van de raad een uitdrukkelijk protest gekoppeld aan een solidariteitsverklaring met de heer Klaus Stein, een sympathisant van de Duitse Communistische Partij aan wie een functie als leraar in Krefeld is geweigerd. Hiervoor kreeg zij echter slechts zeer beperkte steun: de PvdA stemde grotendeels tegen. Dezelfde PvdA gaf ook de doorslag bij de stemmingen over de protestbrief aan de raad van Krefeld. Hierin werd het geval Stein wel met zoveel woorden genoemd, maar werd niet de uitdrukkelijke solidariteit met deze leer kracht uitgesproken. Door het tegenstemmen van de wethouders Van Aken en Van Dam en het PvdA-raadslid dr. P. Bordewijk haalde deze brief de eindstreep niet. Ook CDA en VVD verklaarden zich tegen de brief. CDA-fractievoorzitter mr. H. Driessen stelde zich op het standpunt dat een verschijnsel als de Berufsverbote voor een land als Duits land met zijn nazi-verleden wel te begrijpen was, zeker in het licht van de dagelijkse reali teit: het totalitaire Oost-Duitsland naast de deur. Bovendien moest volgens Driessen een oordeel over de binnenlandse politiek van onze ooster buren marginaal worden beoordeeld. De liberaal drs. P. H. Schoute wees erop dat Leiden zich al in 1974 toen de vriendschap met Krefeld officieel werd bezegeld op de hoogte had kunnen stellen van de Berufsverbote. De communist Hoeven toonde zich de felste en tevens meest ongenuanceerde tegenstander van de Berufsverbote. Hij hekelde de reis van minis ter Van der Stoel naar Tsjechoslowakije en bestempelde de politieke dissidenten in het Oostblok als „politiek afval dat in het Westen wordt gedumpt". De Berufsverbote zelf noem den de woordvoerders van CPN, PPR en PSP anti-democratisch en een gevaarlijke aantasting van de grondwettige vrijheden in de Bondsrepu bliek. Wiel De Willem de Zwijgerlaan was gisteren in het avondspitsuur het toneel van enige botsingen. Ter hoogte van de kruising met de Sumatrastraat bleef de schade beperkt tot een aantal flinke deuken in auto's die met behulp van een kraan wagen moesten worden weggesleept. Datzelfde moest ook gebeuren piet een Daf die ter hoogte van de Kooilaan spontaan een van zijn wielen was verloren en voor de nodige filevorming zorgde. Een ongelukje met een auto van Sijthoff Pers zorgde er gisteren voor dat onze abonnees in Rijnsburg, Katwijk en Valkenburg de krant later dan gewoonlijk in hun brieven bus kregen. De wagen met Leidse Couranten reed in Oegst- geest door onbekende oorzaak op de Terweeweg ter hoogte van de Emmalaan de voortuin van een van de abonnees in. Een reservewagen uit Den Haag moest de kraanten verder naar hun bestemming brengen. Tosti Toneelgroep Tosti van studentenvereniging „Augustinus" voert woensdag 16, vrijdag 18 en zaterdag 19 maart in het LAK-theater het toneelstuk „Je was zo lief toen je klein was" van Jean Annouilh op. De voorstellingen beginnen om kwart over acht. Kaarten zijn te krijgen bij het LAK-theater, tel 124890 en bij „Augustinus", Rapenburg 24 tussen kwart voor zes en zeven uur. De hoofdpersonen in „Je was zo lief toen je klein was" vormen de leden van een acteursfamilie, die de Griekse tragedie „Elektra" opvoert. De leden van de familie vertonen een sterke gelijkenis met de belangrijkste karakters uit de tragedie. Ook de „gezinssituatie" komt overeen. Duidelijk komt het generatieconfhct uit de tragedie naar voren. Tosti was reeds vorig jaar in het LAK te zien met een klassieke interpretatie van Dürrenmatts „De fysici". „Je was zo lief toen je klein was" is de tweede productie van de studentento neelvereniging. Concert De Egyptische meesterpianist Ramzi Tassa treedt woensdag 16 maart op in de kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest 45. Kaarten voor het concert, dat om kwart over acht begint, zijn te krijgen aan het bureau van K O en vanaf half acht aan de zaal. De toegangsprijs bedraagt f2,50. Ramzi Yassa speelt werken van Haydn, Liszt, Rachmaninoff en Prokovieff. Het is voor het eerst dat hij in Nederland optreedt. Hij maakte in bet verleden grote concert- reizen naar Engeland, Hongarije, Duitsland, Frankrijk, Rusland, Turkije en Yoegoslavië. Wonen of wijken LEIDEN De 21 nog overgebleven patiënten van de Anna-kliniek (orthopaedie) zijn vanmorgen over gebracht van de oude kliniek aan de Mezenstraat naar het gloednieuwe gebouw 38 van het Academisch Ziekenhuis Leiden, dat zich in de buurt van de ziekenhuisingang aan de Rijnsburgerweg bevindt. De definitieve sluiting van de Anna-kliniek zal op 28 maart plaatsvinden. Tot die tijd blijft de polikliniek in de oude behui zing functioneren. Het AZL be- het nieuwe gebouw op het terrein van het Academisch Ziekenhuis dat vandaag door de orthopaedische pa tiënten wordt betrokken. heerde de kliniek al vanaf 1 januari van dit jaar. De Vereni ging voor Orthopaedie, die tot 1 januari de kliniek exploiteerde zal alleen nog de orthopaedische werkplaats aan de Mezenstraat behouden. Het resterende ge deelte van de oude kliniek wordt waarschijnlijk afgebro ken om plaats te maken voor een regionaal revalidatiecen trum voor orthopaedie- en reu mapatiënten. Het nieuwe gebouw is een ont werp van het architectenburuu Van Oerle en Schrama uit Lei den. De werklieden van de aan nemingscombinatie Medicom waren gisteren nog druk bezig de laatste hand aan het gebouw te leggen, want afgezien van de plaats waar de patiënten komen te liggen maakt het geheel nog een rommelige indruk. De afde ling orthopaedie, met een totaal aantal bedden van 48 maakt maar een gedeelte van het ge bouw uit; op de begane grond zijn behalve de polikliniek ort hopaedie ook nog de poliklinie ken algemene heelkunde, vaat- chirurgie, plastische cirurgie en mond heel kunde gevestigd. Op de eerste verdieping bevindt zich de kliniek orthopaedie, op de tweede verdieping de kliniek urologie en de kinderafdeling chirurgie, op de derde verdie ping bevindt zich de kliniek al gemene heelkunde en op de vierde verdieping tenslotte be vinden zich de stafruimten. Als nieuwtje is op de eerste verdie ping in plaats van het eeuwige zeil vaste vloerbedekking aange bracht. De orthopaedie beschikt ondanks het potentiële revalida tiecentrum aan de Mezenstraat zelf nog over enige revalidatie- ruimte. In het gebouw 38 is al te zien dat de ziekenhuisbou wers van het „ziekenhuiswit" zijn afgestapt; er wordt op de meeste plaatsen met een lichte tint gewerkt. Van links naar rechts Stella Knaak, Ursul de Geer en Jos Flühr. De Nieuwe Komedie voert donderdag 17 maart „Wonen of wijken" op in het LAK-theater aan het Levendaal. De voorstelling begint om kwart over acht De toegangsprijs is f5,- en f4,25 (inschrijvers K O). Het theaterstuk handelt over inspraak in het bedrijf en in de buurt Hoofdpersonen zijn Karei en Erna. Karei werkt als metaalbewerker. Hij is lid van de ondernemingsraad en op zijn werk een man van het redelijke overleg, maar thuis gaat het anders toe. Ema raakt langzamerhand betrokken bij het buurtcomité en ontdekt dat ze meer kan dan alleen een zorgzame huismoeder zijn. Dat levert nieuwe conflicten in het gezin op. „Wonen of wijken" is een vrohjk programma met zang, dans, een orgel en een gitaar. DINSDAG 15 MAART 1977 l.EIDSE C OURANT PAGINA 3

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3