Eddie Denie is in miin armen gestorven Onzekerheid kwelt Feyenoord meer dan RWD Molenbeek Selectie van België met zeven spelers van Bruggi VERLOOFDE TOOSJE DOBBELAER: Grote ploeg naar ir officieus wk veldloop g Harry Vos stopt SPORT "TëÏds^ourant pagina Hotel op platteland laatste schuilplaats van Eddie Denie Een oud hotelletje met een torentje aan de weg van Stadskanaal naar Veendam met uitzicht op een spoordijk en omringd door uitgestrekte weilanden. Dat is het Gro ningse logement De Peperbus, het schuiladres van de zondag aan een hartaanval overleden Eddie Denie. Twee weken na zijn ontsnapping op het sta tion Hollands Spoor in Den Haag klopte hij samen met zijn verloofde Toos aan bij het hotel. In het gastenboek staan nu nog de schuilnamen Freddie Janssen, geboren ft—3-'54 en Sonja van de Berg, geboren 5—8-'55 uit de Nie- meyerstraat in Voorschoten. Eddie gaf zich uit voor koop man en aanvankelijk wilde het tweetal slechts twee da gen blijven. Maar de gemoede lijke sfeer in het eenvoudige hotel sprak hen kennelijk aan ^want ze bleven er hangen. Wellicht ook omdat Eddie zich er volkomen veilig waan de. In elk geval vierde de door alle Nederlandse politie korpsen gezochte Hagenaar in De Peperbus zijn twintigste verjaardag en tracteerde daarbij op een stukje taart. Eddie was Wiena Tischilaar en Bob Brons, die het loge ment drijven, enorm dank baar. „Wat jullie mij aan ge zelligheid hebben gegeven, kan ik nooit vergoeden", moet Eddie zaterdagavond voor het naar bed gaan nog tegen zijn vrienden hebben gezegd na een avond feestvieren in hotel De Ommelanden in Veendam. Later liet hij Wiena en Bob nog voelen hoe zijn hart bonk te. „Zijn hart ging wild te keer, terwijl zijn polsslag nor maal was", aldus Wiena's re laas. Gelaten toont ze de hotelka mer waar Eddie Denie stief. Een sobere maar nette kamer met paarse gordijnen, een ta feltje en een versleten bank. „Tja, het is een eenvoudig ho tel", vergoeilijkt Wiena, die erg begaan is met het lot van Toosje. „Ze kon maar niet ge loven dat haar verloofde dood was. Ze was erg overspannen. Hij kan zo nog wakker wor den, had ze aanvankelijk ge zegd." ZDe tranen van Toosje ;;zijn opgedroogd. De •sporen van twee etma len onuitsprekelijk ver driet zitten diep gekerfd "in haar nog maar zeven tien jaar oude gezicht. 3n de kleine met meubi lair volgestouwde ach terkamer van hun par- terre-woning aan de Haagse Westerbaen- ^straat weten Piet en '-Francisca Dobbelaer ei- fgenlijk niet wat ze met nun dochter, die onder uit gezakt in een stoel hangt, aan moeten. Drie rechercheurs wa ren het zondagmorgen komen vertellen. „Uw dochter", zeiden ze te gen vader Dobbelaer, „is eindelijk terecht. Ze lo geert met Eddie Denie in een hotel in het Gro ningse plaatsje Wilder- vank". Dat de verloofde van Toos de nacht daar voor in zijn slaap bezwe ken was aan een reeds enige tijd sluimerende hartaandoening werd er nog niet bij verteld. Dat kwam pas later, toen de ongeruste ouders de vreugde over het weer zien met hun kind had den verwerkt. Voor de 20-jarige Eddie Denie zijn de spanningen na zijn ont vluchting op het Hollands Spoor in Den Haag medio fe bruari te veel geworden. De jonge Hagenaar, die in Aver- eest een gevangenisstraf van zes jaar uitzat, omdat hij in oktober 1974 de auto-impor teur Walter Lauret met mes steken om het leven had ge bracht, was volgens zijn meis je doodsbang. „Daarom is-ie weggelopen. Hij kon het niet verwerken, dat de politie 'm ook verdacht van die moord in Rijswijk. Dat heeft Eddie niet gedaan net zo min als hij die andere man van kant heeft gemaakt. Hij heeft mij di kwijls gezegd, dat-ie die zes jaar uit veiligheid voor mij op zijn schouders heeft genomen. Ook de politie weet, dat ande ren beide moorden hebben ge pleegd." Obcessie Met de grootste moeite doet Toos gekleurd hes, blauwe spijkerbroek haar raadsel achtige verhaal. Ze heeft geen zin om te praten. Wil haar goede en slechte herinnerin gen veel liever voor* zichzelf houden. Volgens vader Dobbe laer is de nog steeds niet opge helderde moord op de 39-jari- ge bedrijfsleider J. J. van No- belen, die in zijn Rijswijkse torenflat in september 1974 le venloos werd gevonden, een obcessie voor Eddie geworden. „Alleen omdat die jongen een Denie was, werd hij ervan ver dacht De politie heeft 'm ooit eens aan de tand willen voelen naar aanleiding van een over val, die was gepleegd, toen hij in de gevangenis zat", smaalt hij. Aardige jongen Sinds hun dochter met een graag mee naar de caravan. Dat ging goed tot de mensen op de camping wisten, dat hij er ééntje van Denie was. Toen werden ook wij met de nek aangekeken, omdat we ermee akkoord waren gegaan, dat die twee met elkaar omgingen. De laatste maanden kwam hij zo af en toe met een bewaar der op bezoek". Trouwen Toosje's vader haalt vertwij feld de schouders op. Hij ziet 't niet meer zitten en kan geen verklaring geven voor de ge heimzinnige telefoontjes, waarmee het gezin bij nacht en ontij werd geplaagd sedert zijn dochter tweeënhalf jaar geleden kennis maakte met Eddie Denie. „We hebben nooit geweten wie daarachter zaten, maar 't waren in ieder geval mensen, die die twee hun geluk niet gunden. De vre selijkste dingen kregen we naar ons hoofd geslingerd. Ze zouden hier de boel in de fik komen steken. Of er werd ge beld en zonder een woord te zeggen, gooiden ze de hoorn weer op de haak. Inmiddels ben ik ook mijn Ifaan kwijt geraakt. Als vloerenlegger kan ik nergens meer aan de gang. En dan denk je wel eens; is dat nou het resultaat van alle inspanningen om die jongen weer in het gareel te krijgen? Bij justitie zeiden ze, laat die twee toch met elkaar trouwen. Een prima idee, maar ik vond, dat Eddie dan wel eerst op vrije voeten moest zijn. Hij kon best begrip voor die redenering opbrengen. Wilde niets liever dan zijn verleder vergeten en samen met Toos opnieuw beginnen. Toen mijn dochter met hem ging scharre len, werd dat vergeleken met een goedkoop liefdesromanne tje. Maar 't heeft de mensen toch stuk voor stuk verbaasd, dat 't zolang stand hield. Toos heeft verreweg het meeste voor hem gedaan. Zij ging twee keer per week met de trein en de bus naar Avereest En omdat wij van haar hou den, deden we dat automa tisch ook van de man van haar keuze. Toen Eddie ontsnapt was, hebben we ons erg be zorgd gemaakt. Je wilt toch OUDERS VAN TOOS: Wij zijn door de hel gegaan weten waar je dochter uit hangt, want die was ook ineens verdwenen. Ik heb ver schillende malen met de poli tie gebeld, maar daar zeiden ze, dat ze er niks aan konden doen. Zoiets begrijp ik niet Voor een man als Menten rei zen ze naar Rusland en krui pen daar acht meter onder de grond. Maar als je om de op sporing van je minderjarige dochter verzoekt, is niemand thuis", vertelt Piet Dobbelaer gelaten. Onbegrip Toos reageert niet of nauwe lijks op de verhalen van haar ouders. Hun woordenstroom lijkt af te ketsen op het grote onbegrip, dat zich onwrikbaar bij haar heeft verankerd. Zonder aanleiding begint ze toch plotseling te praten. Ver rassend goed formulerend en zonder te haperen. „Eddie en ik hadden ons onder een valse naam in dat hotel laten in schrijven. Zaterdagavond zijn we gezellig gaan dansen, 's- Nachts om een uur of twee gingen we naar huis, omdat Eddie zo verschrikkelijk moe was. Hij had pijn en wilde het liefst gaan slapen. Al eerder had een dokter in de gevange nis gezegd, dat er met zijn hart iets niet in orde was. Ik moest in zijn armen gaan liggen en hij begon uit zichzelf te vertel len over die moord en dat-ie die niet had gepleegd en dat hij gek van angst was gewor den van alle beschuldigingen. Op een gegeven moment zei-ie en dat zal ik m'n leven niet vergeten Toos, zweer me voor eeuwig trouw. Mijn li chaam gaat weg, dat voel ik, maar mijn ziel blijft bij jou. Toen ik 's morgens wakker werd, was Eddie overleden. Ik kon het niet geloven en ben in paniek naar de eigenaresse van het hotel gerend". Vader Dobbelaer slaat zijn arm om de tengere schouders van zijn dochter. Ze blijft strak voor zich uitkijken. Laat geen traan. De pijnlijke stilte wordt verbroken door een jon ger zusje. „Wil je een droppie, Toos WILLEM VERGEER foto's SIMON E. SMIT h Guy Thijs heeft giste s bekend gemaakt voor BRUSSEL De Belgische bondscoach Guy Thijs heeft gisterei de selectie van tweëentwintig spelers bekend gemaakt voor d interland tegen Nederland op 26 maart in Antwerpen. Thijs ko<*4 zeven spelers van Club Brugge, vier van Anderlecht en o.a. twe I van Molenbeek. De selectie bestaat uit: Alfons Bastijns, Julien Cools, Paul Courant, Raoul Lambert Georges Leekens, René Vandereycken, Joseph Volders (allen Clul Brugge), Hugo Broos, Ludo Coeck, Francois van der Eist, Jacque: Munaron (allen Anderlecht), Jan Ceulemans, Walter Ceuleman: (beiden Lierse), Eric Gerets, Cristian Piot, Michel Renquin (alle»EPC Standard Luik), Jacques Teugels, Willy Wellens (beiden RWEheej Molenbeek), Walter Meeuws (Beerschot), Jean-Marie Pfaff (Bevér hi ren), Roger van Gooi (FC Köln) en René Verheyen (Lokeren). 'PPei 'st („1 een |d h DEN HAAG Nederland zal met een dames- en herenploeglevi deelnemen aan de vijfde IAAF-cross, het officieuze wereldkamten, pioenschap veldloop, dat zondag op de draversbaan Grafenber|gev bij Diisseldorf wordt gehouden. len. De ploegen zijn als volgt samengesteld: dames: Annie van Stiphouieest (HAC), Carla Beurskens (AVT), Claire Spauwen (Achilles Top) eei Lenie v.d. Poel en Joke van Gerven (beiden De Spartaan) en Tinekfling Kluft (Thor). Reserve is Irene ter Hark (Sparta). erw; Heren: Jos Hermens (KNAU), Jo Schout en Piet Vonck (beiderste RKHAV), Gerard Nijboer (Daventria), Bram Wassenaar en Gerardgko Tebroke (beiden CIKO '66), Klaas Lok (Phoenix) en Piet Waaning ga (De Spartaan). Reserve is Henk Mentink (Daventria). iodif {elij! n ec rber Istri pass nme :he TOKIO Het Nederlands ijs- standen per periode waren: 2-0,ag) hockeyteam heeft gisteren zijn 2-4 en 1-1 Dn^( eerste punt veroverd. De ont- De Nederlandse treffers kwa-r d« moeting met Joego Slavië eind- men op naam van Jan Joosten, het igde in een gelijkspel: 5-5. De Corky de Graauw, Jack de Heerkeu; (2) en Larry van Wieren. d g (e ai Eerste punt ijshockeyers I Piet Dobbelaer probeert jaar heeft hij uit veiligheid ter heeft ons destijds verzocht die jongen zoveel mogelijk in ons gezin op te nemen. Alleen dan zou er een kans zijn, dat- ie als een normaal mens weer in de maatschappij zou kun nen terugkeren. Hij kwam hier vaak thuis en mocht van de /oor mij op z'n schouders rechter niet naar zijn moeder op de Lange Beestenmarkt. Dat deed-ie ook niet meer; hij heeft haar de laatste twee jaar niet gezien of gesproken. Ed die heeft 't hier altijd enorm naar zijn zin gehad. Hij ging om een voorbeeld te noemen Toosje Dobbelaer: „Die zes genomen." telg uit de even bekende als beruchte Haagse familie om ging, zijn Piet en Francisca zoals zij zeggen „door de hel gegaan". „Wij hebben Eddie altijd een erg aardige jongen gevonden. Hij beschouwde mij als zijn vader. De kinderrech- ROTTERDAM Er is een zekere mate van berusting over de Feyenoorders gekomen. Toen „wonderman" Boskov na de nodigë machinaties toch van FC Den Haag was weggelokt met een rinkelende beurs dukaten werd ambitieus geblikt naar een seizoen waarin de landstitel en de UEFA Cup het einddoel waren en als het even kon ook nog;de KNVB-beker moest worden veroverd. Die beker is al aan Feyenoords neus voorbijgegaan, de landstitel ligt verder weg dan ooit in dit seizoen en het veroveren van de Europa Cup nummer drie lijkt eveneens een utopie. De Feyenoorders accepteren het met een gezicht dat uitdrukt: het zij zo. En Boskov laat al enigszins doorschemeren dat hij zowel in de sterrenploeg als de financiële mogelijkheden teleurgesteld is en zijn echtgenote heeft al enige malen uitgeroepen dat §panje een heerlijk land is om te wonen. Er waren louter norse gezichten te bekennen op de maandagse verzorging, waar Gerard Meijer zorgelijk de rechterknie van Nico Jansen betastte en alleen de zeer nuchteren, zoals een Harry Vos en een Wim Rijsbergen, onbekommerd naar de tweede wedstrijd tegen RWD Molenbeek toeleven. MaqJ geen spoor van verbetenheid om dit seizoen nog enige allure te geven, geen „blosjes" die de innerlijke spanning van de rasatleet verraden, Feyenoord berust en zal wel zien. Nog.geen twee weken geleden riep Boskov uit dat de kwaliteit en de vorm een dergelijk duel beslis sen en dat Feyenoord kwaliteit niet kan worden ontiegd. Helaas, een gedevalueerde kwaliteit die de vorm heeft aangetast zodat slechts zwoegende, vanlielke brille gespeende spelers bleven die ver geeft reiken naar het peil dat de ploeg in het begin van'de competitie koploper maakte. Nicd Jansen behoort tot een van de weinigen die de vuisten wil ballen, ondanks zijn blessure. Hij heeft rust nodig maar weigert zijn teamgenoten het karwei alleen te laten opknappen, ook met de wetenschap dat zijn ontbreken de aanvalskracht geheel en al tot nul zal reduceren. Maar ook hij ziet weinig lichtpunten voor Brussel, waar morgen in het stadion dat nog niet de halve capaciteit van de Kuip heeft, één ploeg de uitschakeling nog kan uitstellen want in deze vorm moeten zowel Feye noord als Molenbeek geacht worden in een halve eindstrijd ten onder te gaan. Niettemin blijft Bos kov kan hij anders? optimist Slechts een doelpunt zelfs een gelijkspel, brengt Feyenoord immers verder. Doelpunten Piet de Visser, Molenbeeks trainer, neemt dezelfde Piet de Visser wil woensdagavond best wel weer eens op de schouders. houding aan als twee weken geleden. Hij meldde door de telefoon dat hij weer niet weet hoe zijn opstelling zal luiden omdat hij wederom met bles sures te kampen heeft Er klinkt wat optimisme door bij de opmerking „dat wij in elk geval doelpunten maken in de competitie en Feyenoord niet", maar dat wordt meteen weer de grond ingeboord doordat de „drijvende figuur" van zijn ploeg, Jan Boskamp, in het eerste duel met de Rotterdammers de gele kaart kreeg en hij er al een had in dit Europees toernooi, wat automatisch schorsing betekent. Piet de Visser moet over alles nog eens rustig nadenken en in het voorbereidingsoord Knokke de kustwind verfrissend door ziin kuif laten blazen. Maar reken erop dat hij met de meest uitgekiende oplossing te voorschijn zal komen. Angst voor een tegenstander is hem onbekend, hij weet dat zijn manschappen niet zijn aangetast door de onver klaarbare onzekerheid dat het spel van de Feye noorders kenmerkt en heeft zijn spelers langs de neus weg meegedeeld dat „opperbaas" l'Eduse er een niet onaantrekkelijke premie voor over heeft als RWD Molenbeek de halve finales binnenstapt Een en al De onzekerheden tegen elkaar afwegend, komt de Belgische formatie er het best af. Daar heerst alleen de onzekerheid van het tijdig herstellen van blessures maar daarmee kampte De Visser ook veertien dagen geleden en toen kon hij toch een complete ploeg in het veld sturen en de wisselspe lers op de bank laten zitten. Bij Feyenoord is het één en al onzekerheid en de ploeg zal een algehele metamorfose moeten ondergaan om die te over bruggen. Daarop hoopt Boskov dan maar „want vorm is iets dat zich niet laat dwingen maar eensklaps er kan zijn". Hij zegt het met zo'n strak gezicht dat hij er nauwelijks geloof aan lijkt te hechten. Een geplaagd man, die de toorn van het sterk gesonken legioen al in de verte moet horen rommelen als hij met lege handen uit België terugkeert. HERMAN VAN BERGEM ROTTERDAM Harry Vos (30), linkerver dediger van Feyenoord, wiens contract aan het eind van dit seizoen afloopt, heeft direc teur Guus Brox meegedeeld dat hij zijn overeenkomst niet zal verlengen. Harry Vos gaat zich geheel wijden aan zijn werkzaam heden die bepalend zijn voor zijn toekomst.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10