MTU Tuincentra: geen recreatieplaatsen IT|AND EN TUINBOUW leidse courant pagina 9° PRIJZEN VAN SLA FORS GEDAALD PLUSSEN EN MINNEN OP BLOEMENMARKT BLOEMBOLLENHEMEL BEGINT TE BETREKKEN UIT RAPPORT E.I.M. BLIJKT: 5Tuinder bepaalt hoe toekomstige fresia er uitziet CD NA Het handelsoverzicht aan de CCWS afgelo pen week is een kwestie van plussen en minnen, zowel wat betreft de prijzen als de aanvoeren. Meestal houdt het één verband met het ander, hoewel dat beslist geen vaste regel is. Geringere aanvoer impliceert niet altijd een hogere prijs en evenmin omge keerd. Het totale omzetbedrag lag afgelopen week bijna 11/2 miljoen gulden hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. Dat is geen nieuws, want over de maand februari van dit jaar was het omzetcijfer voor bloe men aan de CCWS 33.171.183,26 tegen 28.647.354,80 in dezelfde maand van het vorig jaar, een stijging dus met 4.524.828,46 oftewel bijna 16 procent. Maar de potplanten gaven een sterker stij ging te zien, namelijk tot 2.482.724,33 in februari tegen een waarde van 1.728.658,91 in februari .vorig jaar, dus een stijging met 43 procent. Over de twee eerste maanden van dit jaar bedroeg het totale omzetbedrag 70.485.903,62 tegen 62.048.114,94 in ja- nuari-februari van het vorig jaar, een stij ging met 8.437.788,70 of ruim 13 procent Afgelopen week bedroeg de omzet 8.540.618,55 tegen 7.019.906,33 in dezelf de week van vorig jaar. Opvallend Opvallend hoog is de prijs van het snijgroen vergeleken bij die van het vorig jaar in dezelfde week; thans gemiddeld 2,21 —te gen 1,29 vorig jaar. De aanvoer was welis waar niet zo groot namelijk ruim 137.000 bos tegen 212.000 vorig jaar, maar toch niet zo'n enorm verschil. Een geheel ander beeld vertonen de irissen waarvan de prijs daalde tot gemiddeld 19 cent tegen 29 cent in dezelfde week van het vorig jaar. Maar dan moet hierbij wel worden vermeld, dat de aanvoer thans bijna 3.600.000 bedroeg en vorig jaar zelfde week een miljoen minder en dat scheelt wel iets. Als geheel was het echter een vrij redelijke week met normale aanvoer en goede vraag. De anjers en trosanjers laten het er nog steeds slecht bij zitten, hoewel de trosanjers het toch wel iets beter deden dan in dezelfde week van het vorig jaar. Normaalsoort De aanvoer van de tros beliep nu ruim 2 miljoen bos maar lag vorig jaar daar iets beneden. Gemiddelde prijs afgelopen week 78 cent, vorig jaar 54. Voor de normaalsoort nu 22 cent, vorig jaar 23 cent met een vrijwel gelijk aanbod van 1.219.790. De irissen tonen waarschijnlijk het beeld van een te grote uitbreiding in die teelt Daarvan is 40 procent groter aanvoer. Hoe wel het aanbod van taklelies (tegen de 400.000) vrijwel gelijk was aan die in dezelf de week van het vorig jaar, zat het nu met de gemiddelde prijs toch wel iets beter met 84 cent en vorig jaar 66 cent. Het aanbod van Amarylliskelken was ruim en dat gaf een lagere prijs, hetgeen eveneens het geval was met de geplozen chrysanten. Nog enkele gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar. Anjers met aanvoer van 1.220.000 stuks 22 (23) fresia 22 (20) leliekelk 56 (44) tulpen 18 (17) grote rozen 61 (53) kleine rozen 41 (32). De aanvoer van tulpen met bijna 11/2 mil joen bos, neemt maar langzaam aan toe. Als geheel is de ontwikkeling in de bloemenhan del niet ongunstig te noemen, ook al zijn er wel donkere wolken met betrekking tot de concurrentie. Maar dat is weer een ande re kwestie! DEN HAAG Tuincentra kunnen niet gerekend worden rs R3tot recreatieplaatsen. Van uit gesproken gezinsaankopen waarbij het hele gezin gezellig naar een tuincentrum gaat, is fdijckj Éeen sprake. De vraag rijst dan ook, of voorzieningen om de jeugd bezig te houden wel zo noodzakelijk zijn als men aat U wel denkt. Hierop wijst ook wil prt het feit dat vrijwel alle bezoe kers er komen met als eerste Édoel iets te kopen. Op een heel enkel tuincentrum ko men bezoekers, voornamelijk passerende automobilisten, die zo maar eens rondkijken. «T-. bezoekers die eggen meer dan uur in een tuincen- méér dan de blijkt uit een rapport van Economisch Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf over „Het verschijnsel In het vervolg op een reeds eerder versche nen algemene beschouwing zijn nu de resultaten weerge geven van gesprekken met be zoekers van een aantal tuin centra. Zo bleek, dat vooral personen van 31 tot 50 jaar een dergelijk centrum bezoeken in tegenstel ling met die van 15-20 jaar en boven 65 jaar. Wel bezitten velen van hen een tuin of tuin- tje. Het blijkt, dat in het voor led *aar voornamelijk de vrouwen aankopen doen, meestal bloembollen, maar in het na jaar prevaleren de mannen, wanneer het bijvoorbeeld over aankoop van heesters en der gelijke gaat De verzorging van de voorjaarstuin is in hoofdzaak een karwei voor de vrouw. Opvallend hoog is het aantal bezoekers(sters) van tuincen tra, dat nooit in een winkel of °P de markt bloemen en plan- Eind vorige week lagen de sla-prijzen een flink stuk lager in vergelijking met de daar aan voorafgaande week. Volgens de mede delingen van veiling Westland-Zuid liep de gemiddelde prijs, voor de sorteringen van 11 tot 21 kg en op, van 23 tot 30 cent per krop. Dit betekent dat de consument ook op lagere prijzen kan rekenen. De binnenlandse aanvoer van sla is nog steeds groeiende. De afgelopen week was Frankrijk de belang rijkste concurrent, maar de aanvoer van België vertoont ook een stijgende lijn. Hier door moet er op een groter wordende con currentie gerekend worden. In het gunstig ste geval blijven de prijzen de komende week gelijk, maar het is niet uitgesloten dat de prijzen een verdere daling ondergaan. Komkommers De prijsdaling bij de komkommers heeft zich ook de afgelopen week verder voortge zet. De prijzen zijn nu nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar. Er dient wel opgemerkt te worden dat de aanvoer tot nu toe minder groot was in vergelijking met vorig seizoen. De concurrentie van Griekenland begint ver der af te nemen. Naast Griekenland zijn Bulgarije, de Canarische Eilanden en België op de Westduitse markt vertegenwoordigd. De twee eerstgenoemde landen exporteer den in de periode van 4 t/m 7 maart 275 ton tegen 533 ton uit Nederland. Een gunstig gegeven is, dat de Hollandse komkommers Zweden en Denemarken beter aange schreven staan dan de komkommers van de concurrenten, waardoor de export toenam. Gezien de te verwachten ontwikkelingen in de aanvoer, zullen de prijzen de komende week verder dalen. Waarschijnlijk blijven ze gelijk aan die van vorig jaar, toen varieerde de prijs van 33 tot 52 cent per stuk voor de sorteringen van 31 tot en met 51. De prijsdaling bij de komkommers hier het vervoer in de veiling, keurig verpakt in dozen zette zich weer voort vanuit Marokko. De Canarische tomaten doen het in Nederland op het ogenblik goed, gezien de hoge invoercijfers, op 29 maart werd er 29 ton ingevoerd tegen een gemid delde prijs van 1,80 per kg. Van deze invoer is weer een gedeelte bestemd voor de transitohandel (doorvoer naar West- Duitsland). De radijsprijs heeft de afgelopen week wel een veer moeten laten. Overige gewassen Gunstig De tomatenprijs beweegt zich nog op een comfortabel niveau, nl. rond de 40 gulden per 6 kg voor de A-export Gezien de nog beperkte omvang van de aanvoer, is dit een prijs die echter niet lang stand zal kunnen houden. Er wordt spoedig een sterke toena me van de aanvoer verwacht waardoor de prijs sterk kan dalen. Opvallend feit is, dat er uit de berichten van het Produktschap voor Groenten en Fruit :r de periode van 4 tot en met 7 maart geen melding wordt gemaakt van export Dit betekent echter niet dat er nu over slechte prijzen gesproken hoeft te worden, want de gemiddelde prijs van 1 gulden per bosje steekt nog steeds (met een kwartje) gunstig af bij de prijs van vorig seizoen. De hoge prijzen van de afgelopen weken zullen waarschijnlijk menigeen als muziek in de oren geklonken hebben. Hierdoor komt ook onmiddellijk het aloude gevaar van het „achter de markt aanhollen" voor het vol gend seizoen om de hoek kijken. Men is voor volgend jaar bang voor een sterke uitbrei ding. Er dient echter op gewezen te worden, dat men rekening heeft te houden met het feit dat er de afgelopen weken slechts gerin ge concurrentie is geweest van radijs uit de U.S.A. (Florida) door de strenge winter. Het is niet gezegd dat dit volgend jaar weer het geval zal zijn, de hoge prijzen geven dus eigenlijk geen normale marktsituatie weer. Aanvoer De aanvoer zal de komende week verder toenemen, waardoor de prijzen verder zullen dalen. De aanvoer van spinazie en andijvie is de afgelopen week sterk toegenomen, dit had tot gevolg dat de prijzen per kg daalden met respectievelijk 1 gulden en 70 cent Voor spinazie kwam de gemiddelde veilingprijs op 1,10 per kg. Voor andijvie bedroeg deze prijs 1,40 per kg. Postelein bleef de afgelo pen week met een gemiddelde prijs van 3,50 per kilo goed in de markt. Voor raapstelen varieerde de prijs van 17 tot 26 ct per bosje Groene paprika's noteerden prijzen die rond de 6 gulden per kilo lagen.. Ook zijn op veiling Westland Noord de eerste aubergines weer aangevoerd. De tot nu toe wolkenloze bloembollenhemel lijkt te gaan betrekken. Het lijkt er erg veel op dat men met de prijzen tegen het plafond zit. De schaarste blijft weliswaar nog groot, maar de prijzen stijgen niet meer. De koop lust is trouwens ook flink getemperd, zowel van de kant van de exporteurs als van de binnenlandse broeiers. Ze vinden de huidige prijzen gewoon te gek. Nu zullen de kwekers daar voorlopig niet wakker van liggen. Een zeer groot deel van de tulpenoogst 1977 is al verkocht voor uitstekende prijzen. Wat dét betreft kan er nauwelijks iets mis gaan. Het is toch moeilijk aan te nemen dat we dit jaar weer een matige oogst gaan rooien. Dat zou de derde keer in successie zijn. Dat is sinds mensenheugenis niet voorgekomen, maar records zijn er nu eenmaal om gebro ken te wordea Zweden Hoe het ook zij: de exporteurs - of ze nu een groot deel van hun inkoop hebben ge dekt of niet - zijn nu duidelijk bezig de boot wat af te houden. Ze moesten per slot van rekening bij hun klanten aankomen met prijzen die voor de meest alledaagse soorten tulpen zeker op 17,-, 18,- per 100 lagen. Nu zou dat zo'n malheur niet zijn als die klanten in de afgelopen winter aan de Hol landse bloembollen ook goed geld hadden verdiend. Dat is met name in Zweden zeker niet het geval geweest Zweden is het land dat per hoofd van de bevolking gerekend, veruit de meeste bloembollen gebruikt Vooral de tulp is zeer populair. In de na-oor- logse jaren is het gebruik in Zweden steeds toegenomen. Telkens zei iedereen tegen iede reen dat de top nu toch wel bereikt was, maar steeds kochten de Zweden wéér meer bollen. De Zweedse broeiers konden zich die stijgende lijn permitteren, want de prijzen die ze voor de bloeiende tulpen maakten, waren bepaald niet kinderachtig. Die gou den periode lijkt nu voorbij. De Zweedse broeiers klagen steen en been. Vooral in Midden- en Noord-Zweden heeft men een portie sneeuw en vorst gehad dat er zijn mocht en de brandstoffenrekeningen liegen er dan ook niet om. Daarnaast zijn de prijzen die men over de gehele linie heeft gemaakt, verre van gunstig geweest. De vaderlandse exporteurs die hun trip door Zweden achter de rug hebben, zijn dan ook allesbehalve jubelend op hun basis terugge keerd. Er moet dan ook beslist een regel recht wonder gebeuren, willen de Sweden kas met tulpen dit jaar even veel bloembollen kopen als in 1976. Ook in Duitsland zijn de prijzen van de bolbloemen niet dermate gunstig geweest, dat de broeiers daar trappelend van onge duld op de komst van de bloembollenexpor teurs uit Holland staan te wachten. Voorgekocht De resultaten van de binnenlandse broeierij zijn - een paar slechte weekjes buiten be schouwing gelaten - niet onbevredigend ge weest. Door deze groep zijn dan ook veel bloembollen voorgekocht De laatste ander halve week hebben de prijzen van de bol bloemen echter een dreun-van-heb-ik-j ou daar gekregen. De animo .pm bollen te ko pen is nu ook in deze sector kleiner gewor den. Met de gladiolenhandel is het nog altijd huilen met de lamp uit Men krijgt de dikke knollen compleet cadeau. Voor 3,50 per 100 zijn tienduizenden veertienen en van vele handelssoorten te koop. En met zulke prijzen schiet er niet eens het bekende zout in de even vermaarde pap van over. Enfin: misschien heeft deze baisse wel tot gevolg dat men minder gladiolen opplant,' maar wat dat betreft zal men nog maanden in het onzekere verkeren. Het wordt zeker juni voor men een beetje zicht op het uitge- plante areaal krijgt En voor die tijd zal de handel zich zeker niet laten verleiden om met veel geestdrift uit de startblokken te gaan! Paul Wulfinghoff (links) en Leen van der Hoek controleren de fresia s aan de hand van S OPENDAGEN BU OPEN DAGEN ■anse ie is; van ider- Quaii Seita at te WATERINGEN - Veertien dagen lang hebben de deuren moeder zou doen die een bosje dingen letten dan een huis- weer kruisen ontstaan nieuwe eren, van Wülfinghoff Freesia BV koop 1° Wateringen gastvrij open- gelo- gestaan voor tuinders uit het ergie hele land. Voor de zoveelste n de keer, want ieder jaar organi- rwijl seert men deze „open dagen" zeer om de tuinder de gelegenheid n de te geven zich op de hoogte te >mici stellen van de laatste resulta ten, die op het gebied van de jfers veredeling van de fresia zijn behaald. Want nog steeds toekt men op dit bekende be drijf aan de Tornatenlaan naar „de volmaakte fresia". Jaarlijks worden er opmerke lijke resultaten geboekt, maar helemaal volmaakt zal ook de tresia wel nooit worden. fresia's zo mooi vindt „Ze moeten vooral snel te verwer ken zijn, ze moeten ook bij lagere temperaturen een goede groeisnelheid hebben". Dat laatste heeft dan te maken met de energiebesparing, die in een tijd, waarin de kosten stij gen en de opbrengsten nauwe lijks omhoog gaan voor de tuinder van het grootste be lang is. Een ander kostenbe sparend facet is het opvoeren van de produktie per knol tot in de toekomst mogelijk wel vijf takjes. „Nu is .een op brengst van gemiddeld een tot twee takken per knol nog heel normaal, zes per knol behoort tot de hele grote uitzonderin gen, maar we streven er wel naar zover te komen", legt ver edelaar Leen van der Hoek uit, „over een jaar of drie vier zijn ze er". Wie bepaalt nu eigenlijk hoe ten fresia er uit moet zien? „Niet de consument, dat is het gekke nu juist", vertelt Leen van der Hoek uit Maasdijk, die als „veredelaar" of zo men wil selecteur bij Wülfinghoff ivenó werkzaam is, „het blijft in de gebi eerste plaats de tuinder, die egey daar de meeste invloed op uit- zeven jaar doet hij niets an- hevi oefent, dan volgt de bloemen- ders dan langs de weg van de n zvi koopman aan de veiling en de ekkq exporteur en dan de bloemen- eladl winkel Van de presentatie van die bloemenman hangt het af Vermeerdering En hij kan het weten, want al veredeling trachten zijn voor spellingen waar te maken. In deze tijd van het jaar heeft hij het erg druk met het hand- consument het produkt kruisen. Met een pincet wordt het stuifmeel van de vader van de fresia op de moeder overge bracht Uit het resultaat van die kruisingen worden de be ste fresia's geselecteerd. Zij worden opnieuw geplant en in een geslachtsregister opgete kend. Uit het steeds maar ook koopt". Snel verwerken Vandaar, dat de „open dagen" op het bedrijf een louter va- 9CóoS? ^aangelegenheid zijn, waarbij 4 de bezoekers op hele andere rassen, die lang niet allemaal op de markt verschijnen. Van de vele duizenden planten, die in de kassen van Wülfinghoff het schelle levenslicht aan schouwen, komen er maar en kele na vijf, zes jaar in de handeL En dan nog nadat men eerst een flinke vermeer dering heeft toegepast Omdat die vermeerdering no gal kostbaar is en op de „ou derwetse" manier tijdrovend, is men bij Wülfinghoff over gegaan op het toepassen van de weefselcultuur. Dat is een vermeerderingsmethode, waarbij stukjes stengel in po tjes op een voedingsbodem worden geplaatst. Eerst in het donker, later in het licht vol groeit het weefsel tot een stek, die geplant kan worden. Deze moderne aanpak maakt een veel snellere manier van vermeerderen mogelijk dan volgens de „natuurlijke" me thode. Paul Wülfinghoff ont vangt de tuinders tijdens de open dagen op gulle wijze in zijn bedrijf, waar hij met als gastvrouw mevrouw Wul finghoff heeft gezorgd voor een gezellige ontvangst ruim te. Tuinders met vragen ne men hem even apart, soms om te trachten al een nog op sta pel staande fresia voor vol gend jaar nu al te bemachti gen. Dat wordt bijvoorbeeld de' Snow Star, waarvan het vermeerderingsproces nog in volle gang is. Nu konden de telers zich verlustigen aan de Veelal komen zij per auto, ook al vanwege het transport van gekochte bloemen en planten. Opvallend is, dat gemiddeld 68 procent van het aantal ge- vraagden vaak tot zeer vaak in een tuincentrum komt. Op bedrijven die ook snijbloemen verkopen, bedraagt het aantal zelfs tot 95 procent. De minste belangstelling trekken tuin centra die zich vooral toeleg gen op verzorgingsmateriaal. Degenen die in het bezit zijn van een tuin of tuintje komen iets minder vaak in een tuin centrum. Wel bezoekt 66 pro cent van hen minstens een maal per maand een tuincen trum. Bijna de helft van het aantal centrumbezoekers komt alleen en sommigen doen ook wel forse aankopen. Vrijwel alle bezoekers zijn reeds tevoren van plan om iets te gaan ko pen en weet ook reeds wat men wenst. Snijbloemen en kamerplanten worden vaak spontaan gekocht. Mensen zonder tuin of tuintje komen vaker tuinplanten kopen, voor al in het voorjaar en kennelijk dus voor het balkon. Bijzonder in het voorjaar kopen mensen die geen tuin bezitten toch tuinplanten. Pluspunt ten koopt en dus typische tuin centrumklanten zijn. Vaste klanten Tuincentra hebben een naar verhouding hoog aantal vaste en regelmatige klanten, mede afhankelijk van de vestigings plaats. Het grootste aantal be zoekers van tuincentra komt uit woongebieden binnen een straal van 10 kilometer rorh- dom het bedrijf en komen dus niet van heinde en ver, zoals wel eens wordt verondersteld. Uiteraard doen bezitters van een tuin of tuintje de grootste aankopen, maar stellen beslist de overigen niet achter. Door alle kopers wordt gemiddeld 16-30 gulden in het najaar be steed en in het voorjaar 17-35 gulden. Een sterk pluspunt voor een tuincentrum wordt genoemd het feit dat de bezoe kers vrij en ongedwongen er kunnen rondkijken, er een rui me keus is en ook wordt de goede kwaliteit genoemd. de geslachtslijst. Himalaya, de fresia, die weer echt de erbij behorende geur levert. Door de vele kruisin gen was die gewoon weggese- lecteerd. Ook de Everest trok de aandacht, evenals de An des, net een roosje, die vorig jaar al furore maakte. Kleur Verreweg de meeste fresia's zijn nog steeds geel van kleur. Ongeveer een derde deel van het marktaanbod is wit. Een tiende deel blauw en een heel klein percentage bestaat uit de roze soorten. „Er is inderdaad op dit gebied in de laatste vijf jaar heel wat veranderd", al dus Paul Wülfinghoff, die heeft uitgerekend, dat er in Nederland op vier miljoen vierkante meter grond fresia- s's worden geteeld. Veel van die bloemen komen ook in de Nederlandse huiskamers te recht „Wie fresia's koopt moet er niet van schrikken als de bloemen bij de koop al open gesprongen zijn. Vaak denkt men dan dat ze al uitgebloeid zijn. Dat is onzin. De houd baarheid van de fresia is te genwoordig zo goed, dat men ook die bloemen zeker een dag of veertien op water kan hou den", zo verzekert veredelaar Leen van der Hoek nog. Hij geeft voor de zekerheid nog een kleine tip mee voor de huisvrouw: een klein scheutje Seven Up in het water van de fresia doet wat de houd baarheid betreft wonderen. AAD VAN HOLSTEIN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9