Voorlichting kinderen moet uitgaan van ouders samen met leerkrachten Conflict criminologen over klassejustitie Nieuwe zonwering: vierkante parasol Zomers tafereel op (bijna) lentedag WIES STAEL-MERKX: VEEL LICHT EN WATER VOOR BRUNFELSIA nerika na bittere nter geteisterd or grote droogte Minister Vorrink niet op Pvd A-kandidatenli j st ATA IDAG 14 MAART 1977 ART LEIDSE COURANT PAGINA 7 Tekst: Tiny Francis. UES of ETJES Stael-Merkx is secretaresse van de Werk- gram P Sexuele Opvoeding en Voorlichting ope- iA id onder auspiciën van het Nationaal Cen- lO i Geestelijke Volksgezondheid. Deze Werk- begon zo'n jaar of twaalf geleden samen erken met de Protestantse Stichting voor BMMDtwoorde Gezinsvorming om nu eens in óliek en protestants verband gezamenlijk e pluizen wat er rondom de sexuele opvoe- voor activiteiten waren en wat er op het >d van voorlichting werd gepubliceerd? nventarisatie en fusionering bleek dat er een hiaat was in dit speciale onderdeel van de opvoeding in de lagere leeftijdsgroepen. Het eerste wat de Werkgroep ondernam, was het uitgeven van het boek „Sexuele opvoeding en Voorlichting", mudvol praktijkervaring en li teratuurrecensies. Maar met dit alles is de waarde van een boek beperkt. Men zwermde in gezamenlijke opzet uit om lezingen te hou den op scholen en leerkrachten te helpen niet in paniek te raken als een kind midden in een les over de Hondsbossezeewering riep: „Juf, hoe krijgen een man en een vrouw een kind je?" ire taak was ouders op ,ale ouderavonden te be- Hen hoe ze moesten voor- Tenslotte discussieer den groepsgewijs in de over sex en aanver- e zaken. vinden we dat de voor- ing uit moet gaan van de rs in samenwerking met eerkrachten", zegt Wies,: moeder van drie kinderea is beter dan dat zo'n mde mevrouw het even- komt vertellen. Dan moet 3 nodig!". Ze heeft een •getimmerde kennis van er alzo door de basis- toljeugd op tafel kan wor- gegooid. In de loop der n ruimde ze dan ook iig misverstand uit de weg. ïgens wat is sex?" begon jneestal te vragen. Dan »g je antwoorden alsi ot', ,hip', .blitz'. „Sex is ~kt over straat lopen". it wij willen", gaat Wies ier, is niet priori uitgaan de voortplanting. Je moet itiek erbij betrekken. Se- le voorlichting moet als rode draad door de hele foeding lopen. Wij willen Baan van de menselijke re- je; de lichamelijkheid van Irelatie kunnen kinderen fi goed aanvoelen. Ik vertel ret hoe mensen met elkaar kunnen omgaan, hoe ze lief voor elkaar kunnen zijn. Je kunt dan bijvoorbeeld vragen of ze het prettig vinden bij hun ouders op schoot te zitten en eens lekker geknuffeld te worden? Kinderen genieten van lichamelijke aanraking. Je moet de nadruk leggen op warmte, je geborgen voelen bij een ander. Geborgenheid is heel goed uit te drukken door bijvoorbeeld een arm om ie mands schouders te leggen. Je kunt zeggen dat je van iemand houdt, je kunt door woorden en gebaren tonen dat iemand je kan vertrouwen. Gevoelens van liefde laten zich lichame lijk heel goed uitdrukken en dat is iets waar kinderen raad mee weten". Enquête Er zijn echter hiaten. Een en quête van enige tijd geleden wees uit dat ca. 1/4 deel van de oudere jeugd niet bij moe der terecht kon om voorlich ting en bijna de helft niet bij vader. Vooral meisjes klaag den daarover. Sommige ou ders vertellen niets", zegt Wies Stael, „en dan heb je ook wel eens de reactie: nou hoeft het niet meer. Ik weet het nou wel!". Natuurlijk halen ze hun informatie ergens vandaan, en vaak niet van de ouders. Dan zitten ze met een stuk onver werkte kennis. Ze krijgen ver keerde begrippen door porno, publiciteit of zoiets. Soms valt het nog mee ook Ik herinner me dat ik eens met een groep kinderen op een zusterschool zat te praten. Die waren toch zo goed op de hoogte. „Kind hoe weet je dat allemaal?" vroeg ik aan een meisje. Dat kind deed haar verhaal zo eenvoudig, zo kalm en onom wonden. Kijk, en dat vind ik nou leuk. Dat is een fijne sfeer om in te werken. „Jongens, ik kom hier geen les geven", zeg ik altijd. Jullie mogen alles vragen. En dat doen ze dan ook. ^Op dergelijke vragen moeten ze een eerlijk ant woord hebben, vind ik. Als je wilt voorlichten moet ook alles aan bod kunnen komen. Daar kun je tegenwoordig toch niet meer omheen; denk eens aan de televisie, de film, de recla mes. Publiciteitsmedia winden er geen doekjes om. Ik vind alleen dat je de sexualiteit niet moet isoleren, het is maar een onderdeel van een groot ge heel. Jammer Sex wordt zo vaak als een uitsluitend technische zaak ge presenteerd. Dat is zo jammer. Je hoort er het woord „liefde" niet bij noemen. Het is ook een is een nieuw middel tegen en wind op de markt ge- cht: de vierkante parasol. >ral in ons onberekenbare' naat lijkt een vierkant ty- Ideaal, want als de zon niet ijnt kan de parasol altijd dienst doen als weer- en idscherm. Dat is bij de irbekende ronde modellen g niet altijd een succes. Hij in de tuin een sieraad, op strand een beschutting dend windscherm en een de beveiliging tegen weer wind voor sportvissers, i heeft de vierkante para- het voordeel, dat hij tegen .gevel kan worden geplaat- waardoor een effectievere cherming ontstaat tegen zonlicht. Ook als luifel >r een tent of caravan is hij stekend geschikt. De prijs •ieert van 109,50 gulden tot ;50 gulden naar gelang het maat en de kwaliteit. Wie een nieuw tuinameuble- ment wil aanschaffen moet er deze zomer overigens vroeg bij zijn. Want zoals het er nu naar uitziet gaat vooral in de betere kwaliteiten de vraag het aanbod royaal over treffen. De oorzaak moet ge zocht worden in de stralende zomers, die ons land de laat ste twee jaren heeft gekend. Door het mooie weer zijn de buitenmeubelen zeer intensief gebruikt. Heel wat mensen hebben ontdekt hoe prettig het is om ook in de tuin lek ker comfortabel te kunnen zit ten. Midden vorige zomer wa ren er dan ook in veel zaken nauwelijks meer kwaliteits meubelen te krijgen. En ook de voorraad bij de groothan del was uitgeput Er wordt al enkele maanden op volle toeren gewerkt om aan de verwachte vraag te voldoen. Ook bij de Neder landse fabrikant Egalite, die een verfijnd assortiment hou ten meubelen brengt, geken merkt door een tijdloze lijn en getuigend van goede smaak en grote eenvoud. Het voorna me uiterlijk van de meubelen wordt bepaald door een licht gewelfde lijn in de rug en zitlatten. ffelen hoort erbij. Ze hebben recht op een eerlijk antwoord. beladen woord geworden, toe gespitst op waarschuwing, ge vaar. Daardoor krijgt het een waas van iets geheimzinnigs, iets bijzonders. Begrijp me wel, natuurlijk is sex iets bij zonders, het heeft iets van een mysterie, van spanning en het is ook goed dat kinderen dit voelen. Maar het moet niet zo benadrukt worden. De beste voorlichting is de manier waarop vader en moeder het ouderschap beleven". „Sommige ouders kunnen veel leren van ouders met gehandi capte kinderen, eenvoudig doordat ze die aanvaarden zoals ze zijn. Een ouder moet zijn kind accepteren, dom of pienter, lelijk of knap, jongen of meisje. Mensen die met kin deren intensief bezig zijn ge ven sexuele opvoeding in de praktijk. Daarom is het een taak van ouders en onderwij zend personeel samen. „Een onderwijzer moet anders wel ad rem zijn. Ik heb eens een pas afgestudeerde jonge vent meegemaakt, die ver- schikkelijk omhoog zat. „Me neer, wat betekent: „Voulez vous couches avec moi?" vroeg een kind zo maar ineens. „Dat betekent (en hij dacht ontzettend lang na) „wilt u zich met mij ter ruste bege ven?". Die jongen wist zich geen raad. Maar het is ook moeilijk. In voorlichtingsboek jes gaat het allemaal van een leien dakje. Dochtertje zit bij moeder op schoot, welgekozen woorden, dochtertje dat dan nog alles begrijpt ook, moeder die niet bloost. Kom daar in de praktijk maar eens om. „Gut moet dat nou?" zeggen ze als je dan eindelijk bij het punt aangekomen bent. „Nou mijn vader en moeder doen dat niet", zei een meisje uit de 4e klas eens verontwaardigd tegen me. „Doen andere men sen nou zó raar?". Zo'n kind is nog net niet toe aan techni sche détails. Toch - en daar ben ik van overtuigd - kan je er niet vlug genoeg mee begin nen. Het kan best zijn dat je op een gegeven moment tegen een kind meer zegt dan het kan bevatten. Maar dat is niet zo erg. Ze verw^en het dan nog niet, maar je ku^.i er later mooi op teruggrijpen als het kind er wel rijp voor is". Mo menteel vertelt mevrouw Stael, worden op een groot aantal kleuter- en basisscholen cursussen voor leerkrachten gegeven; brochures voor on derwijsbegeleiding zijn aan te vragen bij het PSVG, Duinweg 23, Den Haag (tel. 070-512521). „Het accent ligt op leren inha ken. Vaardig antwoorden op dingen die onderwijzend per soneel in de klas tegenkomen. We zijn ook van plan om pam fletten op de scholen te ver spreiden." IDe Brunfelsia is genoemd naar Otto Brunfels, een arts uit Mainz (1489—1543) die een groot kruidenboek samenstelde „Contrafayt Kreuterbuch". Hij deed dit zo geweldig goed, dat het hem de eretitel „Vader van de Botanie" opleverde. Lin naeus noemde de plant Brunfelsia naar hem. Deze plant, in de volksmond ook wel „Mannentrouw" genoemd, omdat de bloempjes van viooltjes blauw in enige dagen tot lichtblauw verkleuren, is een plezierige huisgenoot. (Ze is trouwens niet de enige plant die deze wonderlijke bijnaam heeft. Ook de tropische „Plumbago" pronkt met deze twijfelachtige eer). De Brunfelsia moet veel worden gesproeid (ze komt uit warm Z-Amerika), en wenst veel licht. Na de bloei verpotten en de plant half afknippen. Uit de jonge scheuten komt weer een nieuw geslacht. Verpotten in ondiepe pot met verpakte pot grond. Vanaf 10,—. Zomers tafereeltje op een (bij na) lentedag. Zo kan het on derschrift luiden bij deze foto, die Simon Smit dezer dagen maakte in Voorschoten, waar geshowd werd door de afde ling Jeunesse van het wijd en zijd bekende modehuis Pour E lie. Men treft er voor het komende seizoen overwegend katoenen kinderkleding aan. Veel spijkerstoffen ook, maar niet alleen in blauw jeans, maar ook in wit of touwkleu- rig. Heerlijke robbedoeskle- ding die tegen een stootje kan. Voor vlekken staat de wasma chine klaar, zodat het kind niet teveel hoeft uit te kijken als het in bomen wil klimmen of in de zandbak spelen. Ver der is er een serie witte spij- kerkleding, bestaande uit broeken, rokjes, t-shirts en mouwloze vestjes, versierd met het Popeye-embleem. Bij sommige ensembles worden wel grappige kibboetspetjes of tropenhelmpjes gedragen. Ver der zijn er in de kindergarde robe geruite overhemdjes en marine-, rood- en groenge streepte kakikleurige bloesjes met korte mouwen. Een vere delde spijkerstof rok kan wor den gecombineerd met kant afgewerkte kaasdoek hesje. Voor zonnige dagen zijn er marinekatoenenjurkjes en voor minder fraai weer fleuri ge blauwe of rode regenjasjes. Verder is er een voldoende keus uit korte nylon jackjes. En dit allemaal met zorg uitge zocht door de modespecialist Fred Lohle. INGTON - Na de koud- [inter in het twee eeuwen lende bestaan van de ligde Staten, die het ge ien oosten van de Rocky itains maandenlang in een immende greep heeft ge- jen, wordt nu een groot van Amerika geteisterd een niet aflatende droogte, sinter trof vooral de indus- ebieden, terwijl de droogte )zalige gevolgen kan krij- in grote landbouw gebie- In 23 staten worden de ten bedreigd en er is zo lig water, dat het hier en al nodig is gebleken het ■antsoeneren en waterver- sters met zware geldboetes estraffen. de Amerikaanse westkust, let Rotsgebergte en in de e vlakten van het Midden ten is sedert de afgelopen 'st weinig sneeuw en regen lüen. Volgens deskundigen de regering is de droogte Irschijnlijk ernstiger dan jr ook ter wereld. Wisconsin, Minnesota, Zuid- jota en in grote delen van jiigan en Iowa, landbouwge- len die doorgaans onder een he laag sneeuw schuilgaan /ens de winter, ligt de aarde ot. In de Dakota's wordt de de weggeblazen door storm- iden. Met de toplaag van de akkergebieden verdwijnt het kiemende winterkoren, dat in de herfst is ingezaaid. In de Rocky Mountains is min der dan een derde van de nor male hoeveelheid sneeuw geval len, die de grote rivieren moet voeden die de grote vlakten van het MiddenWesten van water moeten voorzien. In de noord westelijke staten Washington, Oregon en Idaho ligt slechts tien procent van de normale hoe veelheid sneeuw op de berghel lingen. In de staat Californië wordt re kening gehouden met een scha de aan de oogsten van meer dan een miljard dollar. In Marin County, een district ten noorden van San Francisco, wordt het water gerantsoeneerd en ver kwisting wordt bestraft met zware geldboetes. In de komen de twee maanden zijn er grote hoeveelheden regen en sneeuw nodig om de rampspoedige ge volgen van de droogte te kun nen voorkomen. De gevolgen kunnen voor Ame rika en de rest van de wereld zeer drastisch zijn. Door een aanzienlijke vermindering in de produktie van vee en granen' zullen de prijzen sterk stijgen. De prijsstijgingen kunnen lei den tot zware druk op de rege ring van president Carter om de export te beperken. Ook in Ca nada worden de prairiegebieden door droogte geteisterd. De droogte in Amerika en Canada kan rampzalige gevolgen heb ben voor de wereldvoedsel- markt. De lage waterstanden in de ri vieren bedreigen de produktie van hydro-electrische energie, terwijl de irrigatie van land bouwgebieden een groter ver bruik van brandstof-olie, aard gas en electriciteit vereist. De Amerikaanse energiecrisis kan daardoor worden verscherpt Gedurende de laatste 160 jaar zijn de prairiegebieden van het Midden-Westen iedere 20 of 22 jaar door droogte getroffen. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Volgens prof. dr. R. W. Jongman, hoogleraar in de criminologie aan de rijks universiteit te Groningen, is er in ons land geen sprake van klassejustitie in die zin, dat bij voorbeeld een arbeider door de rechter strenger wordt gestraft om de enkele reden, dat hij een arbeider is. Wel is er volgens prof. Jongman een groot ver schil in de kansen, die bepaalde bevolkingsgroepen krijgen om in een confrontatie met de jus titie een zo gunstig mogelijk resultaat te behalen. Het is namelijk een feit, aldus de hoogleraar, dat de criminali teit over alle milieus ligt, terwijl alleen de vertegenwoordigers van de lagere klassen in de ge vangenis zitten. Prof. Jongman zei dit zaterdag tijdens een door de universiteit van Groningen georganiseerd symposium. Het symposium was geheel gewijd aan het vraagstuk van de klas sejustitie. Een andere deelnemer aan het symposium was dr. W. Buik- huisen, algemeen adviseur we tenschappelijk werk van het mi nisterie van Justitie. Dr. Buik- huisen is de voorganger van prof. Jongman als hoogleraar in de criminologie in Groningen. Zoals bekend heeft hij stelling genomen tegen prof. Jongman in verband met de visie van de laatstgenoemde op het vraag stuk van de klassejustitie. Ook zaterdag stonden de twee crimi nologen lijnrecht tegenover el kaar. Prof. Jongman bleef bij zijn mening, dat er, wat betreft de ongelijke kansen sprake is van klassejustitie. Hij wees in dit verband op de onderzoekin gen, die het Criminologisch in stituut op dit gebied heeft ver richt. Hier kwam onder meer uit, dat iemand uit een lager millieu vaker vervolgd wordt dan uit een hoger milieu, waar de officier van Justitie veel snel ler bereid is de zaak te sepone ren. Dr. Buikhuisen had geen goed woord over de onderzoeken van prof. Jongman. Hij vergeleek de onderzoeken met het onderzoek, dat een melkboer zou verrichten om de stelling te bewijzen, dat melk een goede invloed heeft op de schoolprestaties van kinde ren en waarbij de melkboer al lerlei factoren als intelligentie en motivatie van de leerlingan, schooltype, leeftijd en dergelijke zou uitschakelen. Zo zouden, volgens prof. Jongman, Surina- mers strenger gestraft worden dan Nederlanders. Dr. Buik huisen was ook hiervan niet on der de indruk. Surinamers ko men meestal namelijk voor de rechtbanken van Amsterdam en Rotterdam en deze rechtbanken zijn de strengste van ons land. Geen wonder dus aldus dr. Buikhuisen, dat Surinamers strenger worden gestraft, maar dat worden Nederlanders in Amsterdam en Rotterdam ook, in vergelijking met andere Ne derlanders. Meta Menten: getuigen gaan samen eten BLARICUM (ANP) Mevrouw Meta Menten, echtgenote van de van oorlogsmisdaden ver dachte Blaricummer Pieter Menten, is verontwaardigd over de gang van zaken rond het verhoren van getuigen tegen haar man. Volgens mevrouw Menten hebben twee belangrij ke getuigen vóór het afleggen van verklaringen met elkaar contact gehad over verklarin gen uit Rusland. Dat zou zijn gebeurd tijdens een etentje tussen de getuigen Hauptmann en Kanaan en Hans Knoop. Mr. Van Heijningen, advocaat van Menten, acht dit „een be denkelijke gang van zaken". DEN HAAG (ANP) De voor een kandidatuur beschikbare socialistische bewindslieden en thans-zittende Tweede-Kamer leden hebben op de zestien ver schillende kandidatenlijsten van de PvdA een verkiesbare plaats gekregen, als ervan wordt uitgegaan dat de PvdA haar huidige zetelaantal van 42 in de Tweede Kamer behoudt. Voor een plaats op de PvdA- kandidatenlijst kwamen niet in aanmerking minister mevrouw Vorrink en staatssecretaris Po lak, en de Kamerleden mevrouw Barendregt, Franssen, Giebels, Knot, Lamberts, Nagel en Spinks. Premier Den Uyl is in het gehe- treft als volgt: - Friesland: Von- Rienks, le land voor de PvdA lijstaan- deling, Wellenga; - Groningen: voerder. De volgorde daarna is Wierenga, mevrouw Haas-Ber- op de verschillende lijsten, voor ger; - Drenthe: ter Beek, Dui- wat de verkiesbare plaatsen be- senberg; - Overijssel: Meijer, mevrouw Langedijk, Krauwel-Vlam; - Gel derland: Van Kemenade, Voort- man, Aalbers Van Ooijen, me vrouw de Boois, De Graaf; - Ut recht: Roethof, Van der Doef, Van Dam, Van Kemenade; - Noord-Holland-noord: Dan- kert, Kosto, Klein; - Amster dam: Schaefer, Van Tijn, me vrouw Salomons, Kolthoff; - Noord-Holland-zuid: Voogt, Stoffelen; - Rotterdam en Lei den: mevrouw Epema-Brugman, Van der Hek, Kombrink, Van der Stoel, Laban, Dolman, Dui- senberg, Molleman; - Den Haag: Poppe, Drenth; - Dordrecht: Duisenberg, Klein, De Vries, Pa- tijn, Molleman; - Zeeland: Roels, Pronk; - Noord-Brabant- west: Pronk, Hartmeijer; - Noord-Brabant-oost: Stemer- dink, Worell; - Limburg: Ko- nings. Bedrijfsnieuws VERENIGDE GLAS De om zet van Vereenigde Glasfabrie ken in Schiedam is in 1976 ten opzichte van het voorafgaande jaar met circa 8 pet toegenomen van ƒ217 min tot ƒ233 min. Inclusief een bijzondere bare van 1,3 min (1975: nihil) be droeg de nettowinst 3,9 min tegen 2,1 min in 1975. Voorge steld wordt het dividend over 1976 op 8 pet in contanten vast te stellen tegen 7 pet in contan ten over 1975. TAPIJTFABRIEK DESSEAUX De resultaten van Tapijtfa- briek Desseaux NV in Oss over de eerste zes maanden van het op 1 juli begonnen boekjaar 1976-77 zijn bevredigend ge weest. De omzet was ongeveer 9 pet hoger dan in de overeen komstige periode van het vorige boekjaar. Het exploitatiesaldo bleef ongeveer gelijk aan dat van de eerste helft van 1975- 1976. Een nettowinst over het gehele boekjaar in dezelfde orde van grootte als die van het vori ge boekjaar 4,8 min) zal he' bestuur gunstig achten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7