LTS en winkels ten prooi aan vlammen: schade twintig miljoen ylr. van der Stoel geschokt door dood Patocka Geen afspraak vooraf tussen D'66 en PvdA gar et Trudeau: enoeg van opzitten' *Jer vluchten tussen -«Ierland en Suriname Britten en Amerikanen in Oeganda bewaakt S)P AKZO slEEDT AF ONAFHANKELIJKHEID ARUBA NIET ACUUT Dit jaar 1150 vluchtelingen urken doden bij familievete landgenoot Honde-schep' geen succes IMËNLANP/ttUn ENLANU LEIDSE COURANT- MAANDAG 14 MAART 1977 PAGINA 5 I HAAG (ANP) Minis- fVan der der Stoel heeft droefenis' gehoord van [dood van Jan Patocka, de jdvoerder van de groep f Charta-77, die hij tijdens i verblijf in Praag, begin je maand, ontmoet heeft na deze ontmoeting d Patocka, volgens persbe- i, door de politie elf uur agd op een manier hij zelf als onaangenaam ;ef. De volgende dag N werd hij met hartklachten op genomen in een ziekenhuis in Praag, waar hij gisterochtend ten gevolge van een hersen bloeding is overleden. Minister Van der Stoel om schreef de 69-jarige filosoof als ,een strijder voor de men selijke vrijheden. Hij zal on getwijfeld door de vrije we reld worden herdacht als een man die opgekomen is voor de waarden zoals die zijn aange geven in de slotakte van Hel sinki en ook in deze akte zijn onderschreven'. Charta-77 verliest één van zijn woordvoerders, maar ze hebben er nog meer. Hun idealen werden niet alleen door Patocka uitgedragen', al dus minister Van der Stoel. Enkele dagen nadat Patocka in een ziekenhuis was opgeno men hadden zegslieden in Praag verklaard dat hij dicht bij een hartinfarct was ge weest. Een paar dagen voordat hij werd opgenomen had profes sor Patocka een gesprek ge had d met de Nederlandse mi nister van buitenlandse za ken, Max van der Stoel, die een officieel bezoek bracht aan Tsjechoslowakije. Tijdens deze opzienbarende ontmoe ting had hij minister Van der Stoel de doelstellingen en ach tergronden van Charta 77 ui teengezet. Na dit gesprek, dat de Nederlandse bewindsman scherpe kritiek van zijn Tsje- choslowaakse gastheren ople verde, was Patocka in totaal elf uur lang door Tsjechoslo- waakse veiligheidsagenten verhoord op een wijze die hij zelf als erg onaangenaam om schreef. Zijn huisarts ried hem vervolgens aan naar het ziekenhuis te gaan omdat hij sterk verzwakt was. Uit de vriendenkring van Patocka is vernomen dat de opwinding en de spanning rond de publi- katie van Charta-77 hem al sinds begin januari sterk had den aangegrepen. Jan Patocka de overleden voor man van de Charta-77 (Foto NRC-Handelsblad - Vincent Met zei) 1\ (Reuter- - Mevrouw et Trudeau, iote van pre- ierre E. Tru- in Canada, is gavond in terugge- iran haar op- end bezoek iw York. Me- Trudeau ver- aan de zijde aar man op er dat de Ca- regering aan pre- ames Callag- Groot-Brit- irkt SSjarige Marga- "ffrudeau, die IT': tegengespro- ®kt ze romanti betrekkingen onderhouden Ira-, met iemand van de „Rolling Stones", heeft haar man de verlegenheid be spaard om alleen als gastheer aan het di ner te moeten optre den. De premiersvrouw rookte een sigaret toen ze op het vlieg veld in een auto stapte voor de rit naar huis. Ze was toen ruim een week niet meer in Ottawa geweest omdat ze in Toronto was voor het bijwonen van een concert door de Rolling Stones. Premier Trudeau had donderdag op een persconferentie de hoop uitgespro ken dat zijn vrouw op tijd in Ottawa zou terug zijn voor het diner met Cal- laghan. Op zeker ogenblik toen hem maar vra gen over zijn vrouw gesteld bleven wor den, draaide Tru deau zich naar een journalist en vroeg hem: „Hoe maakt uw vrouw het?" Me vrouw Trudeau heeft verklaard dat haar escapade niets te maken heeft ge had met haar man en hun relatie. „Die is zeer uniek en goed", zo zei zij. Ze was er alleen maar even tussenuit ge knepen, vertelde ze, „omdat ik het opzit ten en pootjes geven beu ben". PHOL (ANP) Tussen Suriname en Nederland zullen met tvan 6 juni drie retourvluchten per week worden uitgevoerd ts van twee. In het hoogseizoen, de maanden juli en Itus, zal er een vierde vlucht worden ingelast. Hiertoe hebben Iter Westerterp en de Surinaamse minister van economische L Bruma, besloten, s minister Westerterp, die zaterdagmorgen terugkeerde van c van een week aan Suriname, verloopt de samenwerking |n de KLM en de Surinaamse luchtvaartmaatschappij Surinam ys, boven verwachting vlot. Vastgesteld werd dat de bezet- faad van de stoelen op de retourvluchten Amsterdam-Para- het ongekende hoge gemiddelde van 80 procent heeft K april zullen de tarieven, op aandrang van de overkoepelende itie van alle grote luchtvaartmaats happijen, IATA, met at worden verhoogd. Later zal het bedrag nog hoger worden ierband met de waardevermindering van de Surinaamse gulden (pzichte van de Nederlandse gulden. De felle brand was de winkels brandden uit. (Van onzer verslaggevers) ASSEN/GENNEP Twee verwoestende branden hebben het afgelopen weekeinde een LTS in Assen en een vrijwel nieuw winkelcentrum in het Noord-Limburgse Gennep voor een groot gedeelte in de as gelegd. In beide gevallen wordt de schade geraamd op circa tien miljoen gulden. Bovendien brandde in het Noord-Brabantse Overloon een kapitale boerderij af. De schade loopt in de tonnen. De Asser politie is er bijna van overtuigd dat de brand in de technische school, waarbij tien van de 46 lokalen in vlammen opgingen, werd aange- stoken. Men leidt dit af uit het feit dat in het brandweer te machtig. Twaalf gebouw een deur openstond, stond, die alleen aan de binnenzijde kan worden geopend. De politie stelt in samenwerking met het gerechtelijk labora torium in Rijswijk een onderzoek in. Het vuur ontstond in een handvaardigheidslokaal en greep zeer snel om zich heen. Ook het archief van de school liep door vlammen en bluswater grote schade op. Ternauwernood kon men de eerste tentamencijfers van examenkandidaten in veilig heid brengen. De brand in het winkelcentrum verwoestte twaalf van de veertien bedrijven. Slechts een hotel een bankgebouw konden worden gered. De brand brak uit in een voormalig Chinees restaurant. Korte tijd later was al duidelijk dat slechts weinig winkels onaangetast zouden blijven. De vuurzee was tot op tientallen kilometers zichtbaar. LONDEN (Reuter) De Oe- gandese regering heeft haar functionarissen in het hele land opdracht gegeven Britse en Amerikaanse inwoners onder bewaking te stellen, aldus heeft 2ei dat deze Britten en Amerika- Volgens het Londense blad de Groot-Brittannië toe te laten radio Oeganda meegedeeld. Een woordvoerder van het mi nisterie van provinciaal bestuur verantwoordelijk geacht Sunday Express heeft het Britse voor de Gemenebestconferentie worden voor het verzenden van kabinet besloten president Idi en het zilveren regeringsjubi- valse berichten over Oeganda Amin van Oeganda komende leum van koningin Elisabeth naar hun landen van herkomst zomer onder geen beding in In.de aandeelhou- ergadering van 5 mei I drs. S. C. Bakkenist, [vervangend voozitter van r, ad van bestuur van Akzo in verband met het berei- ran de leeftijdsgrens. Aan g. [ergadering zal worden n jesteld hem tot commissa- n benoemen. ie vóórzien in de vacature j_ I de raad van bestuur hier- bntstaat, zal in de vergade- Van aandeelhouders voor 't jming tot lid van de raad lestuur worden voorgedra- hr. mr. A. A. Loudon, president van Akzo ltda izilië. De heer Loudon zal bijzonder worden belast e behartiging van het so- beleid. Hij zal bij Akzo opgevolgd door mr. Hessels, nu directeur fi- ële zaken van Akzo. ïenkomstig de bij zijn be ing tot voorzitter van de van bestuur gemaakte af- k, zal jhr. G. Kraijenhoff 1978 als voorzitter en lid e raad van bestuur terüg- Hij zal dan worden op- als voorzitter van de van bestuur door de heer van den Bos, lid van de van bestuur en voorzitter ■kzo-chemie. ilukse vete leidt vernielingen n een onzer verslaggevers) ILLO Een reeds maan- durende vete tussen twee ikse families in Twello is dagmiddag uitgelopen op vechtpartij, waarbij aan- '"e vernielingen werden icht. De ruiten van beide werden vernield. is niet de eerste maal dat 311111165 slaags raken. Onge- f drie weken geleden werd ruit met de kolf van een feer ingeslagen. De aanlei- p l°t de hoog-oplopende vete pet duidelijk. Vermoed wordt politieke of godsdienstige ueven een rol spelen. De Gaay Fortman: SCHIPHOL Minister de Gaay Fortman verwacht niet veel van het referendum dat op 25 maart op Aruba wordt gehouden, over de onafhankelijkheid van het eiland. Hij twijfelt zelfs of er wel een behoorlijke opkomst zal zijn en of de volkstemming, georgani seerd door de Nationale Eenheidspartij MEP van Betico Croes, representatief zal zijn voor de mening van de eilandbewoners. Bij zijn terugkeer van een bezoek van acht dagen aan de Antillen zei de bewindsman dat de onafhankelijkheid van Aruba geen acuut vraagstuk is. Mocht hij toch eenzijdig worden uitgeroepen, dan pas ben ik bereid te zeggen wat ik er van vind, aldus minister de Gaay Fortman. ZEEVALKING: Den Haag Staatssecretaris Zeevalking (Justitie) heeft dit weekeinde verklaard dat ons land dit jaar 1150 vluchtelingen zal toelaten. Jaarlijks wil het kabinet de grens voor gemiddeld 750 vluchtelingen openstellen, maar dit jaar worden het er 400 meer omdat een aantal orthodoxe christenen uit Turkije toestem ming krijgt zich hier te vestigen. In 1976 werden 829 vluchtelin gen toegelaten. In de afgelopen vier jaren kwamen er gemid deld 400 vluchtelingen per jaar Nederland binnen. Tienduizend bij Stille Omgang Ruim tienduizend katholieken uit het gehele land hebben in de nacht van za terdag op zondag deelgenomen aan de jaarlijkse Stille Omgang in Amster dam, de jaarlijkse herdenking van het wonder rond de eu charistie in 1345, bekend als het „heilig sacrament van Mirakel". Onder de deelne mers en deelneem sters bevond zich ook kardinaal Wille- brands aan het hoofd van een gro te groep uit Ut recht. Duikers vinden wrak uit 17e eeuw PENZANCE Vier duikers hebben gisteren voor de kust van Cornwall (Zuidwest-Enge- land) ter hoogte van Lizard Point een wrak gevonden van minstens drie eeuwen oud, dat mogelijk een belangrijke schat bevat. Zij hebben al ongeveer 700 zil verstukken, waarvan enkele ge merkt met „Sevilla 1593", en twee kanonnen opgehaald. Ver moedelijk is het een Spaans vaartuig. Het viertal heeft van het Britse ministerie van handel het alleenrecht gekregen om het schip te bergen. Busongeluk in Turkije: 22 doden ANKARA (AP) - Zaterdag zijn bij een botsing tussen een auto bus en een vrachtwagen op de verkeersweg tussen Istanboe! en Edirne 22 Turkse passagiers omgekomen toen hun voertuig in brand vloog. De doden zijn ter plaatse in een massagraf begraven. De vrachtwagen vervoerde zwa vel, dat ontbrandde toen de bus tijdens mistig weer de vracht wagen ramde. Twintig andere passagiers wisten op tijd aan de vuurzee te ontkomen. Enkelen van hen zijn ernstig gewond ge raakt. Haaien verslinden twee mannen BRISBANE (RTR.) Twee zeelieden zijn onder de ogen van hun varensgezel door haaien verslonden nadat hun particuliere vaartuigje vrijdag avond in de Moretonbaai bij Brisbane was overvaren. De overlevende is nu gered en heeft dit relaas gedaan. Doden door sneeuw in VS NEW ÏORK (AFP) De laatse 48 uur is bet midden van de Ver enigde Staten getroffen door zware sneeuwstormen die aan zeven mensen het leven hebben gekost. Het merendeel van de slachtoffers stierf in zijn inges neeuwde auto's. In de zwaarst getroffen staten, Colorado, Kansas en Nebraska, was het zicht hier en daar zo slecht dat verkeer praktisch niet mogelijk was. Vele automobilis ten moesten door de politie wor den bevrijd. In de landbouw klaagt men steen en been over deze bruuske terugkeer van het winterweer. Moordenaars advokaten in Spanje gearresteerd MADRID (AFP-Reuter) De Spaanse politie heeft gister avond bekendgemaakt dat zij zes mensen heeft gearresteerd in verband met de moord op 24 januari op vijf communistische advocaten in Madrid. Het zijn vijf mannen en een vrouw. Twee van hen worden direct verantwoordelijk geacht voor de aanval met automati sche wapens. De advocaten werden in hun kantoor letterlijk neergemaaid door twee gemaskerde perso nen. Vier anderen werden bij de aanval gewond. De aanval kwam enkele uren nadat linkse stadsguerrilla-strijders een hoge militair hadden ontvoerd. Vol gens de mededeling van de poli tie waren de schutters Fernan dez Cerra en Garcia Julia, twee van de gearresteerden. GERED NA ACHT DAGEN Deze 58 jaar oude Elena Enache heeft 187 uur lang onder het puin van een winkelgebouw in Boeka rest gelegen, dat volkomen ver woest was door de aardbeving in Roemenië. Zij is tot nu toe de laatste overlevende die gevonden is. Zij was in het bezit van een radio, waarmee zij het nieuws van de aardbeving en de daaropvol gende reddingsoperatie kon vol gen. (Van een onzer verslaggevers) UHPEN Voor de ogen van een drietal 'bemannen hebben in Kampen wonende reen gisteren een 22-jarige landgenoot 'messteken zodanig gewond, dat deze Jwel onmiddellijk daarna overleed. Een ■ere Turk raakte bij de vechtpartij le- «Eevaarlijk gewond. Aanleiding tot het gevecht was een oude familievete, die de afgelopen week plotseling aktueel geworden was, toen bleek, dat de elkaar slecht gezinde families ieder een ei gen kandidaat gesteld hadden voor het voor zitterschap van de plaatselijke Turkse ge meenschap. Zaterdag nog heeft de Stichting Buitenland- Ogenschijnlijk leek dit te zijn ge lukt, maar gisteren laaide de ruzie opnieuw tussen de twee families met het noodlottig gevolg: een dode en een levensgevaarlijk gewonde Turk. Cineast Polanski beschuldigd van aanranding LOS ANGELES (AP) - Filmre- gisseur Roman Polanski (43) is gearresteerd wegens aanran ding van een dertienjarig meis je in het huis van de acteur Jack Nicholson. Polanski is op borgtocht vrijgelaten. De aanklacht tegen hem is inge diend door de moeder van het meisje, die beweert dat de regis seur haar dochter donderdag avond had meegenomen om in het huis van Nicholson foto's van haar te maken. Toen het meisje twee uur later naar huis terugkeerde, zei zij dat Polanski haar een kalmeringstablet had gegeven en haar daarna aan randde. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Een groot aantal van de 40 Utrechters, die vorig jaar een speciaal schepje van de gemeente hebben gekregen om daarmee de uitwerpselen van him huisdier van de straat te kunnen rapen en op te rui men, is niet tevreden over dit gereedschap. De belangrijkste klacht van de deelnemers aan het experiment is dat het schepje te klein zou zijn. Verder leverde het mecha nisme en het schoonmaken van de zogenaamde „spadog" moei lijkheden op. Niettemin is onge veer de helft van de proefperso nen van mening dat het schepje wijder verspreid moet worden. (Van ónze parlementaire re dactie) UTRECHT/AMSTERDAM D'66 voelt er niets voor, om al vóór de verkiezingen poli- teke afspraken met de PvdA te maken. Lijstaanvoerder Jan Terlouw van D'66, die dit zaterdag op het congres van zijn partij in Utrecht liet we ten, stelde daarbij vast, dat dit hem een „gevoel van be vrijding" gaf. Dr. Terlouw meende verder, dat het re geerakkoord tussen de PvdA en de PPR niet zo'n grote betekenis heeft. Het program van dit akkoord biedt volgens hem echter wel een basis om te komen tot een nieuw kabi net van CDA, PvdA, PPR en D'66. De jongerenorganisatie van de WD meent daarentegen, dat op de duur een regeringscoali tie tussen PvdA en WD mo gelijk is. Maar het ontwerpver- kiezingsprogram van het CDA staat volgens de JOVD in zijn uitwerking dichter bij dat van de WD, dan bij het program van de PvdA. Maar dat daar om WD en CDA voor de komende kabinetsperiode een stembusakkoord moeten slui ten - een voorstel van het hoofdbestuur - ging de JOVD toch te ver. Lijstaanvoerder Jan Terlouw van D'66 geenafspraken vooraf. WD-voorzitter Korthals heeft op deze stellingen van de JOVD gereageerd met erop te wijzen, dat de WD voorlopig geen mogelijkheden ziet om met de PvdA samen te wer ken. „Daarvoor zijn de ver schillen te groot", aldus de WD-voorzitter. Op het congres van D'66 in Utrecht heeft lijstaanvoerder Jan Terlouw nogal kritiek ge leverd op de vier zogenaamde hervormingsvoorstellen van het kabinet. Terlouw stelde vast, dat volgens hem min stens twee van de vier voor stellen „onrijp" en „onvol doende doordacht" zijn. Dit geldt dan voor de ontwerpen over de grondpolitiek en over de Vermogensaanwasdeling. Hij vreesde, dat het belang rijkste karakter van de vie.1 „omstreden, onbevredigende en uitgemergelde" wetsvoor- stel'en straks zal zijn, dat zij „sfeerverpestend" hebben ge werkt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5