NOTA SCHOOL/MILIEU: PLEIT VOOR INDIVIDUEEL ONDERWIJS OP BASISSCHOLEN OVERZICHTELIJKE TENTOONSTELLING VAN RIJN EN LEK Perfect absurde Arrabal MAANDAG 14 MAART 1977 I I.EIDSE COURANT PAGINA 3 Het rolstoelbasketbalteam van de gehandicapte sportvereni ging „De Sleutels", dat door een charitatief carnavalsfeest in de Ton Menken Ijshal enke le weken geleden kan beschik ken over 9 rolstoelen en 10.000 harde guldens, werd gister avond tijdens het totaalpro gramma rond de basketbal wedstrijd Mercasol—Delta Lloyd officieel aan de Leidse burgerij voorgesteld. Om de bezoekers van deze ere-divisie wedstrijd een indruk te geven van de mogelijkheden van bas ketbal voor gehandicapten werd een rolstoelbasketbal- wedstrijd tussen Antilope en Redeos gespeeld. Met ingang van het komende seizoen zal De Sleutels met een team aan de landelijke competitie voor gehandicapten gaan deelne men. LEIDEN De Stichting Bijstand Buitenlandse Werkne mers „Rijn en Lek" hield afgelopen vrijdag en zaterdag een zeer volledige tentoonstelling rond het thema „Gastar beid" in het gebouw van de Stichting aan de Doezastraat 34 in Leiden. De expositie, die in eerste aanleg was bedoeld om Nederlanders inzicht te geven in het leven en de achtergrond van de buitenlandse werknemers in Nederland mocht zich verheugen in een redelijk grote belangstelling, zowel van de zijde van de Leidenaars als van de kant van de Leidse gastarbeiders De tentoonstelling is met deze twee dagen gelijk afgelopen. Ruimtegebrek was daar mede de oorzaak van want het geheel was geplaatst in de ontmoe tingsruimte van de Marokkaan se gastarbeiders, die niet te lang hun ruimte kunnen missen. Overzichtelijk De expositie was behalve uitge breid ook overzichtelijk. De vele aspecten van het thema „Gas tarbeid" werden getoond in een foto annex diawand. Aan bod kwamen hier de landen van her komst, vooral Turkije en Ma rokko, want het merendeel van de buitenlandse werknemers komt uit deze landen. Leiden telt overigens ruim 700 Marokkaanse gastarbeiders en bijna 600 Turkse gastarbeiders. Vooal de diasserie was op de thuislanden gericht: een kleur rijk beeld van de rijkelijk met natuurschoon bedeelde landen, met daar tussendoor heel even Nederland. In grote zwart-wit foto's kwa men de min of meer negatieve aspecten naar voren: de aanpas singsmoeilijkheden, de kinde ren, („zullen deze kinderen later als gastarbeiders moeten wer ken in dit land, is er dangeen andere toekomst mogelijk" en „hier op school is het zo anders; we leren over Amsterdam, niet over Ankara-hoofdstad van Turkijke- en we spreken beter Nederlands dan Turks. Thuis kan ik vaak mijn moeder niet begrijpen", de heimwee naar het vaderland, de illegale gas tarbeider, de werkomstandighe den („Gastarbeid in dwangar beid") en, niet in de laatste plaats, het opgepropte leven in de pensions. De huisvestingssi tuatie van de gastarbeiders is in Leiden, evenals in de meeste andere Nederlandse steden en dorpen, bedroevend slecht. Dit aspect komt ook aan de orde in de videotapes (in kleur en zwart-wit) en de in de twee dagen gedraaide films naar vo ren. De film „Geen koopwaar maar mensen", handelend over de oorzaken en gevolgen van de gastarbeid tegen de achtergrond van de situatie in een land (Tu nesië) van herkomst en in Ne derland werd in de twee dagen drie keer gedraaid. De videota pes en de films bevatten overi gens ook aangenamere onder werpen, zoals gewoonten en ge bruiken in het land van herkom st Ook het drie-dimentsionale ef fect kwam bij de expositie aan bod in de vorm van de uitgestal de kunst- en gebruiksvoorwer pen uit de landen. Trommels uit Marokko, aardewerk, een schit terend koperen theestel, hele maal met de hand bewerkt op een bijbehorend houten tafeltje. Aan de hand van kaartjes werd de spreiding van de buitenland se werknemers in onder meer Leiden getoond; pensions vooral in de binnenstad, huisvesting van gezinnen in de oude en ook in de nieuwbouwwijken. Ten slotte zorgde een uitgebreide hoeveelheid documentatie voor het nodige achtergrondmate riaal. FRANK BUURMAN Barokconcert met acoustische hindernissen LEIDEN Een grote verras sing was, dat behalve naast het Leids Kamerkoor en het Leids Barokensemble ook vier leden van het Blokfluitensemble van Piet Kunst optraden. In een Canzon van Gabrieli vormden zij samen met vier spelers uit het Barokensemble een goed achttal, dat zorgde voor een uitstekende weergave van dit stuk. Het heldere blokfluitge- luid komt in de Lokhorstkerk behoorlijk goed tot zijn recht, en in deze samenstelling was er ook geen gevaar voor over speeld worden, iets wat mae stro Piet Kunst zelf wel over kwam bij zijn solo-optreden in Telemann's Concerto di Camera voor altblokfluit, twee violen en basso continuo. De basso continuo-spelers waren voorop- geplaatst en klonken - in de kleine, acoustisch nu wel on gunstige ruimte - zo hard door, dat het virtuoze fluitspel helaas maar zwak te beluisteren was. Daarbij kwam dat het tempo uiterst traag lag, vooral de van nature plechtstatige en dus al langzame siciliano sleepte zich voort - zonder dat dit een bij zondere dieptewerking ten ge volg had. Het koor onder leiding van Ton Beckers had een mooie opening gemaakt met een Magnificat van Cardozo, een werk uit 1605 met Gregoriaanse elementen en vervolgde met twee prachtige madrigalen van Claudio Monte verdi. Ook bij het koor, geen grote groep maar wel te groot voor deze ruimte, werkte de acoustiek niet mee; het geluid droeg niet en dat was erg jam mer, want het Leids Kamerkoor heeft stemkwaliteit genoeg om Monteverdi tot zijn recht te doen, komen. Ook in twee ver rukkelijke liederen van Clemens non Papa was dat te horen, hoewel ik vind dat de dirigent de laaiend vrolijke inhoud van De lustelijcke Mey iets meer reliëf had kunnen geven. Na de bekende Pavane's van Dowland door het Barokensem ble en een paar stukjes van Clemens non Papa door de blokfluiters zeer charmant ge speeld, kwam het koor tenslotte helemaal tot ontplooiing in het, opgewekte Sing o ye Music, van John Blow, echt entertainment uit de 17e eeuw. Paula Koning LEIDEN Drie jaar geleden speelde een Nederlandse groep, Het projectthea ter Arrabals „De architect en de keizer van Assyrië" in Leiden. Zaterdagavond konden we die opvoering toetsen aan het resultaat, zoals dat ontstaat, wanneer één van de klassiekers van het theate rexperiment van de afgelopen tien jaar zich met zo'n stuk bezighoudt In dit geval een theatergroep die onder super visie van La Mama (New York) werkt aan levend theater. Dan valt op in wat voor vaag en interpre tatieloos realisme de Hollandse voorstel ling toentertijd is blijven steken. Tom O'Horgan had in zijn regie daarentegen iedere mogelijkheid tot absurd theater aangegrepen en versterkt Daarmee had hij afgezien de situatie en de handelingen van de twee mannen op het ene „onbe woonde" eiland ook maar enige schijn van werkelijkheid te geven en te laten beantwoorden aan de logica Jian4iet-ge- wone leven. Op die manier werd volkomen recht ge daan aan Arrabals afrekening met de verworden Westerse cultuur misschien wel met iedere cultuur als eindprodukt van een ontwikkeling, die eeuwen voor Christus in Assyrië begon. Een ontwikke ling evenwel die steeds opnieuw begint en de vanzelfsprekende harmonie tussen fnens en natuur .ook iedere keer weer verloreivdoet-gaxn. Kunst, godsdienst rechtspraak,weten schap (de-lege filospfig en dö bevrijdende sexualiteit van de- Freudiaanse psycholo gie die de erotiek evenwel in nieuwe kluisters gebonden heeft) en staatsinrich ting werden genadeloos belachelijk ge maakt in de bijna dwangmatig te spelen fantasieën en spelletjes van de architect en de keizer. De twee zwervers uit Bec kett's „Wachten op Godot" zijn nu geheel van de wereld geïsoleerd ten einde niet meer machteloos te wachten op toch nog een signaal van die wereld, maar om vanuit deze eiland-positie de wereld defi nitief te vernietigen in hun spelen die de tijd verdrijven en opheffen. Het spel van Victor Attar en Thomas Kopache was van een lichamelijkheid en technische perfectie, die men bij Neder landse acteurs zelden of nooit aantreft. De fysieke mogelijkheden van dit soort spelers lijken schier onbeperkt De combinatie van die spelers met een eigenzinnige regie-opvatting, waarin 'de cor, licht en muziek op treffende wijze geïntegreerd waren, leidde zaterdag avond tot Bunuelachtige scènes, die hu mor en waarheid tot een onscheidbare eenheid smeedden. De Schouwburg had er uitverkocht voor moeten zijn. Paul van der Plank „De Sleutels" presenteert rolstoel basketbalteam LEIDEN De komende jaren zal met name het openbare primaire onderwijs een grote verandering ondergaan. Dit teneinde de zogenaamde „kan sarme" leerlingen een reële kans op vruchtbaar onderwijs te geven. In een onlangs uitge brachte nota school en milieu „Maakt Leiden school?" wordt een groot aantal aanbe velingen gedaan om de Leidse scholen te maken tot „kindrij- pe" scholen. Volgens de opstellers van de nota, de gemeentelijke inspec teurs voor het onderwijs is een van de belangrijkste wijzigin gen het creëren van variabele leerlinggroeperingen en het werken in de richting van indi viduele ontwikkeling van ieder individu op ieder gebied. Uit vele onderzoeken is gebleken dat de klassikale opbouw van het onderwijs in hoge mate de kinderen uit middelbare en hogere milieus bevoordeelt. Wil men tevens kinderen uit de lagere milieus bereiken, dan zal het onderwijs zich op individuele wijze tot deze kin deren moeten wenden. Uitgaande van de uitkomsten van wetenschappelijk onder zoek dat „de ontwikkeling van de begaafdheid voor een be langrijk deel reeds zeer vroeg plaatsvindt", dat .taalachter stand reeds op 3-4-jarige leef tijd ontstaat" en dat „de ont wikkeling van de intelligentie voor vijftig procent al op 4-ja- rige leeftijd en voor tachtig procent al op 8-jarige leeftijd plaatsvindt" achten de opstel lers van de nota het noodzake lijk om de prioriteiten naar de onderbouw van het onderwijs te verleggen. Dit betekent dat de variabele leerlinggroeperin gen in de onderbouw aanzien lijk kleiner moeten zijn dan die in de bovenbouw. Zo zou een groep van 6-, 7- en 8-jari- gen niet groter mogen zijn dan twintig leerlingen. De speelleermethode zal in de onderbouw van het basisonderwijs worden voortgezet. Jenapli an Reeds aan het begin van het nieuwe schooljaar zal met een experiment worden gestart. Aan de openbare school aan het Regenboogpad zal volgens de flexibele onderwijsvorm Je- naplan worden onderwezen. Het plan gaat worden b.egeleid door een „werkgroep Jena- plan" waarin ouders, onder wijzers, een medewerker van de schooladviesdienst en een vertegenwoordiger van de ge meente zitting hebben. Vootts zal in Leiden een „werkgroep onderwijsvormen" in het leven worden geroepen. Deze werk groep zal onderzoeken welke onderwijsvorm het beste kan worden gehanteerd op de ver schillende scholen. In ieder geval wordt in de nota gepleit voor het hanteren van een „open leerplan" op elke school. Dit plan dient met de ouders te worden opgesteld omdat de opvoeding thuis en op school onverbrekelijk met elkaar verbonden zijn. Het „open leerplan" vraagt veel van de leiding van de onder wijzer. In de nota wordt' ge steld dat het een van de ma nieren is om de school „kin- drijp" te maken, aangezien de onderwijzer bij het opstellen van het plan uitgaat van de beginsituatie van de leerling. Integratie In 1978 wordt gestart met een experiment integratie kleuter/- basisonderwijs op minstens drie verschillende scholen. Het formeren van duidelijke een heden van scholen levert in de meeste Leidse wijken weinig of geen problemen op. In de nota wordt gesteld dat voor de Willem de Zwijgerschool, de Lorentzschool en de Pestaloz- "zischool en de kleuterscholen „De Rondedans" en „De Bo terbloem" nog oplossingen moeten worden gezocht. Bij integratie moet de doelstelling van het kleuteronderwijs, de toaalvorming van het kind in alle aspecten van zijn mens zijn, bewaakt worden en in de onderbouw van het basison derwijs in de lessituatie be trokken worden. Zeker ten aanzien van het benaderen van kinderen in hun eigen be levingssfeer kan het basison derwijs nog wel het een en ander leren van het kleuteron derwijs. Met het experiment zal een poging worden gedaan te ontdekken waar het verschil ligt tussen het speelleerkind en het leerspeelkind (schoolrijp tegenover kindrijp). Door de terugloop van het aantal leerlingen kan de ge bouwendienst in bepaalde wij ken zeer onevenwichtig wor den verdeeld. Om ongewenste situaties te voorkomen zal in nauw overleg met het bijzon der onderwijs een evenwichti ger verdeling van de schoolge bouwen moeten worden ver kregen. In de nota wordt ge steld dat handhaving van lage re scholen van ongeveer hon- derdzeventig/honderdvi j f enze- ventig leerlingen wenselijk is. Bij eventuele opheffing van een lagere school in een wijk dient te worden overwogen of de school een integratieaanzet met een nabijgelegen kleuter school heeft gemaakt. Scholengemeenschap pen Om een evenredige verdeling van het voortgezet openbaar onderwijs in Leiden wordt in de nota de aanbeveling gedaan drie scholengemeenschappen mavo/havo/vwo en eventueel gymnasium te vormen in Lei den Noord-West (Louise de Coligny), Leiden Zuid-West (Rembrandt) en in de Profes- sorenwijk en omgeving. Voor deze drie scholengemeen schappen zou een leerlingen bezetting van achthonderd tot duizend leerlingen moeten worden nagestreefd. Hoewel er de komende jaren "in Leiden nog geen experi ment met de middenschool te verwachten is, achten de sa menstellers van de nota het toch zinvol enkele maatregelen ten aanzien van een selectie- vrije overgang van het basis onderwijs mogelijk te maken. Zo zou moeten worden onder zocht in hoeverre harmonisa tie van de lestabellen van het voortgezet onderwijs doorge voerd moeten worden. Beroepsonderwijs Het hoger beroepsonderwijs is in Leiden matig vertegenwoor digd. In september van het vorig jaar werd weliswaar een school voor museummedewer kers geopend, maar voor de vestiging van andere opleidin gen, zoals een hogere techni sche school, een hogere oplei ding voor procestechniek en een school voor hoger econo misch en administratief onder wijs, kwam van het ministerie geen toestemming. Tenslotte doet de nota enige aanbevelingen ten aanzien van de sportzalen in de gemeente. Er is in Leiden een groot te kort aan gymnastieklokalen voor school- en recreatieve doeleinden. In het Morskwar- tier en aan de Zwartemeerlaan is dringend een lokaal nodig. Teneinde een betere verdeling van het aantal uren dat de zalen worden gebruikt te krij gen geeft de nota in overwe ging er bij de besturen van de bijzondere scholen op aan te dringen him lokalen over te dragen aan de gemeenten, die dan vakleerkrachten zal aan stellen om gymnastiek op de scholen te geven. illllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Pech Onderweg De ANWB start op donderdag 17 maart in Leiden weer een cursus Pech Onderweg". De cursus wordt gegeven in de technische school, Vijf Meilaan 137. De cursus omvat vier lessen van circa tweeënhalf uur die in vier achtereenvolgende weken steeds op dezelfde avond worden gegeven. De lessen beginnen om half acht Belangstellenden kunnen zich voor de cursus opgeven bij het ANWB-kantoor Leiden, Breestraat 142-144, telefoon 146241. De kosten van de cursus bedragen f 50,- voor ANWB-leden en f 65,- voor niet-leden. Lampival De enige straatzanger van Leiden „Lampi" was gistermiddag en -avond te beluisteren in het gebouw van studentenvereni ging „Catena" (zie foto). Hij hield hier van 's middags vier tot 's nachts vier uur zijn eigen festival. Behalve de straat zanger waren ondermeer leden van de groep de „Onderste Steen", de groep Hilly en de Bulldozers", de groep ,JIail", „Mixed up" en vele solo-zangers te zien en te horen. Het Lampival trok vele bezoekers. „In de Bocht" De heer L. Venema heeft zaterdagmiddag het buurthuis van de stichting „De Zijlwijk" voor buurt- en clubhuiswerk geopend. Het buurthuis is totstandgekomen dankzij de mede werking van vele vrijwilligers. In zijn toespraakje stelde de heer Venema, oud-voorzitter van de stichting, dat door de hulp van de vrijwilligers vele duizenden guldens zijn uitge spaard. Hij deed een beroep op wethouder Oosterman van cultuur, die bij de opening aanwezig was, er bij het college op aan te dringen een startsubsidie aan de stichting te verlenen. Het buurthuis, dat de welluidende naam „In de Bocht" kreeg, staat aan het Regenboogpad. Er is een peuterspeelzaal in gevestigd. Zowel 's morgens als 's middags zullen hier naar schatting achttien peuters worden opgevangen. Tevens is er een ruimte voor creativiteitsclubjes. Na de officiële opening kregen de naar schatting tweehonderd bezoekers gelegenheid het nieuwe domein van de Zijlwijk te bezichtigen. Alarmschoten De Leidse politie heeft vrijdagavond de 19-jarige W. H B. uit Leiden aangehouden en ingesloten in het bureau. De jongeman liep in het huis aan de Hoüaan in Leiden-Zuid-West met een alarmpistool van een zwaar kali ber te zwaaien en andere bezoekers van dit clubhuis te bedreigen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3