Amsterdam in kwartier eee in degradatieduel Van Hanegem: „Zo'n zege op Feyenoord is toch heel normaal geworden. Ajax: hard werken voor één punt Merkwaardige doelpunten bij Telstar—PSV mmmm-^.iMUHwriaaari—i VAN BEVEREN IAAT DOEL LEEG VENLO Ajax heeft het tegen FC VW aanmerke lijk moeilijker gehad, dan het vermoed zal hebben. Bij de rust keek Ajax tegen een volkomen verdien de achterstand van 2—0 aan. De thuisclub had zich veel slagvaardiger getoond. Na de rust toen bij Ajax Tahamata en Lerby door respectievelijk Gluic en Klinkenberg waren vervangen, werd de ploeg veel gevaarlijker. FC VW had naarmate de eerste helft vorderde, een overwicht opgebouwd dat in doelpunten werd uitgedrukt door Jovanovic, die twee keer op aangeven van middenvelder Pala scoorde. Na de rust ging Ajax jagen. Voor het doel van Vieten ontstonden veel panieksituaties. Twintig minuten kon de Westduitse doelman Ajax van scoren afhouden door voortreffelijk in te grijpen. Geels bracht Ajax dichterbij. Hij kopte uit een voorzet van Gluic de bal langs Vieten (2—1). Ajax bleef in hoog tempo doorgaan en Zuidema profiteerde van een fout in de Venlose verdediging. Hij omspeelde de ver uit zijn doel gekomen Vieten en scoorde (2—2). Scoreverloop: 26. Jovanovic 1—0, 34. Jovanovic 2—0, 66. Geels 2—1, 76. Zuidema 2—2. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 23.000 (uitverkocht). FC VW: Vieten; Vercoulen, Hermans, Rettowski, Schreurs; Pala, Advokaat, Van der Weide; Kurcinac, Jovanovic (Van Dinter), De Jonge. A|ax: Schrijvers; Suurbier. Dusbaba, Krol, v. Dord, Schoenaker, Lerbv (Klinkenberg), Zuidema, Tahamata (Gluic), Geels, Amesen. 1ART MAANDAG 14 MAART 1977 jam De teleur- stond in diepe i op het gelaat van orjee getekend. De ag van 2-1 van De :hap in de vierpun- strijd tegen het iven netelig geklas- F.C. Amsterdam, de Delftse trainer jor de ziel hebben en. Met de koele kon Dorjee nog wel hebben, maar de waarop de twee in" treffers van de Irever op het bord gekomen, kon hij nauwelijks verwer- at voelde Hans Dor- machteloos tijdens rste fase van de ze bedoening in het lan 60.000 onbezette in tellende Olym- stadion, waar zowel biance als het spel- heel zelden aan Isievoetbal deed een kwartier tekende de van De Graafschap zich er dat Dorjee er ook maar wloed op kon uitoefenen. nee minuten legde Geert onvoldoende afgeschermd nk Overgoor, de basis voor ste doelpunt. De voorzet van Ajax in bruikleen ver linkerspits werd in het hart grafelijke defensie, waarin in Londen slecht en Ernie zeer matig speelden, fi- rnist, waarna Wil van Bom- rl kon scoren; 1-0. Daar- het leed voor De Graaf- iog niet geleden. Tien mi- later vatte Overgoor zijn als bewaker voor Meijer onjuist op en weer kon dammer, die later met De Federatie ld Voetbal Organi- (FBO) heeft een jr. De werkgevers t betaald voetbal 1- den zaterdag in KNVB-centrum te een vergadering de kandidaten bij natie werden ge- Het bestuur be- uit mr. Eric Vile Utrecht) voorzlter. lie Lemmens (Nac) taris, Dick Pas- J (FC Dordrecht) Ingmeester en Her- Choufoer (FC Den Aad Groeneveld I, Gilles Kruysveldt Amersfoort) en Leo Zandvliet (Feye- J) leden. Jekend legden Guus .tenberg en zijn bestuur Juncties neer naar aan- le-fl van „onheuse be- deaf'09 door ^et S001'9* tejur betaald voetbal". jjbieuwe bestuur zal de puwenberg doorvoe- „werklijst" van de staan: CAO-onderhan- Öen met de belange- WCS (spe- ze i( en WON (trainers); invloed in onderhan Gen met de NOS; ont fling van Stichting Ar- ■Mzaken Betaald Voetbal, eschouwen als het „ei- Inter Football"; t.z.t. dpuntbepaling inzake rapport-Christiaanse; ijzigde en kleinere sa- ^ptelling vergadering be nd voetbal; sectiebestuur ■laid voetbal waarin wjs en spelers/oefen* 3sters zijn vertegenwoor- l in de verhouding vijf twee maar zonder Polsrechters die volgens FBO in de algemene ver- r,ng noch in het sectie- 'ur thuis horen; spe- Kien wier voorzitter uit |raad moet voortkomen. Met de minuut ging de ploeg krampachtiger spe len. Brandts en de opportu nistische Hazelhekke waren redelijk dicht bij een treffer, maar beide keren revan cheerde Jongbloed zich voor zijn optreden bij het oostelijke doelpunt. Gele kaarten voor Wetzel en Koenders wegens neer leggen tegenstander. Harry Brink. Hoofdrolspelers in een doelpuntenpuzzle. Telstar is door een strafschop, die door PSV werd aangevochten, op 1-1 gekomen. Van Beveren windt zich erover op, scheidsrechter Berrevoets verwijdert zich. Hij werd door Van Beveren achtervolgd tot de middenlijn en toen scoorde Telstar in een leeg doel. VELSEN De eerste helft van Telstar—PSV heeft de toeschouwers zo ongeveer alles gegeven wat voetbal aantrekkelijk maakt: opwinding, sensatie, merkwaardige doelpunten en als bizar hoogtepunt een protestmars van doelman Jan van Beveren over zestig meter terwijl het spel weer hervat was. PSV nam in de vijfde minuut verrassend een voorsprong. Krijgh gaf een voorzet waarna Postuma, Driessen en doelman Van der Meeren elkaar zo in de weg liepen, dat de bal in het doel rolde: 0—1. Even merkwaardig kwam de gelijkmaker tot stand. Tijdens een doelworsteling voor het heiligdom van Van Beveren floot scheidsrechter Berrevoets voor een handsbal van een PSV'er, terwijl heel PSV van mening was dat dit handsgeval een Telstarspeler betrof. Stout zette de strafschop in een doelpunt om: 1—1. Daar bleef het niet bij want Krijgh en Deijkers kregen wegens aanmerkingen op de leiding een boeking. Van Beveren wond zich zelfs zo op, dat hij zijn doel uitrende om ver over de middenlijn zijn beklag In te dienen. Tijdens zijn protestmars had Telstar de bal door een inworp weer In het spel gebracht en terwijl Van Beveren bij Berrevoets stond, schoot Kraal ds bal naar voren, waar Staats In het lege doel schoot: 2—1. Van Beveren was zo razend dat hij het veld uit wilde lopen, maar manager Van Gelder beduidde dat hij moest doorspelen. PSV was dermate geïrriteerd dat het op slag beter ging voetballen en in de 31e minuut schoot Willy van der Kuijlen de bal uit een vrije trap ineens achter Van der Meeren: 2—2. Gele kaart voor Stout wegens ruw spel. Scoreverloop: 5. Krijgh 0—1, 18. Stout (strafschop) 1—1, 26. Staats 2—1, 31. Van der Kuijlen 2—2. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: 6500. Telstar: Van der Meeren; Driessen, Van Essen, Kraal, Bischot; Kamphues, Helling, Jonker; Staats, Stout. Kramer. PSV: Van Beveren; Deijkers. Stevens, Deacy, Krijgh; Smits, Willy van der Kerkhof, Poortvliet; v.d. Kuijlen, Postuma, René van de Kerkhof. de Achterhoekse ploeg een zee van ruimte aangeboden. En dan te bedenken dat diezelfde tactische 'misvatting in de wedstrijd in Doe- tinchem tot vijf Amsterdamse tref fers en indirect ook tot het ontslag van Evert Teunissen had geleid. Achteraf mocht de equipe van Dorjee blij zijn dat F.C. Amster dam "slechts" twee keer het volle profijt trok van de gebrekkige strijdwijze, die de Achterhoekers een helft lang demonstreerden. Na de rust, kort nadat Leo de Leeuw na een botsing met Hiddink zwaar geblesseerd van het veld was gedragen, resulteerde een fraaie dieptepass van de Achter- hoekse spelmaker en en ondoor dacht uitlopen van Jongbloed in niet te missen kans voor Storm: 2-1. Op dat moment had De Graaf schap nog ruim een half uur de tijd. De Doetinchemmers, geinspi- reerd door de treffer van Storm, herrezen eensklaps uit de poel van ellende en bouwden aan een of fensief dat F C. Amsterdam danig benauwde. Van Bommel (rechts) maakt zijn tweede doelpunt voor FC Amsterdam binnen een (eerste) kwartier. De Graafschap zou die klappen niet meer te boven komen. een beenblessure moest uitvallen, ongehinderd de Doetinchemse de fensie passeren. Er volgde een pass naar het centrum, weer miste de oostelijke defensie en weer kon Wil van Bommel scoren: 2-0. "Het was hopeloos", stamelde Dorjee later. Je kunt alleen hopen dat je het tot de rust op 2-0 houdt. In de pauze hebben we de puntjes even op de i gez§t. Er hebben er een paar een flinke uitbrander ge had en ik heb wisselingen toege past. In de tweede helft ging het gelukkig een stuk beter, maar het bleek niet meer mogelijk de scha de, die we onnodig hadden opge lopen, nog weg te werken". Ruimte In de eerste helft kreeg FC Amster dam toen nog spelend zonder het aan degradatievoetbal inhaerente angstcomplex, van de defensie van Scoreverloop: 4. Van Bommel 1-0, 14. van Bommel 2-0, 54. Storm 2-1. Scheidsrechter: Draaisma, Toeschou wers: 3500. FC Amsterdam: Jongbloed; Swart, Koopman, De Leeuw (Swerissen), De Jong, Bianchi. Van der Merkt, Otto; Van Bommel, Wetzel. Meijer (Van Veenen- daal). De Graafschap: Van Zoghei; Overgoor (Marijt), Brandts, Van Londen, Kerlin; Joop Koenders (Nanlohy), Hiddink, Van Veendendaal; Veen, Storm, Hazelhekke. ROTTERDAM Meteen na het slotsignaal van Slem Wellinga stevende geheel AZ op Willem van Hanegem af. De oud-Feyenoorder, ruim een half jaar geleden weggetrelterd uit de Kuip, vormde het middelpunt van wilde vreugde-uitingen van Alkmaarse spelers, die de overwinning van 2—0 vier den. Op zelfbewuste wijze had AZ de Rotterdammers In eigen huls gedegradeerd. Overigens niet zo'n kunst, want dit Feyenoord heeft zo weinig klasse, dat het nog slechts een mythe Is om de ploeg voor een topclub te laten doorgaan. Dat was ook de reden dat Van Hanegem. kleur maar toch nuttig bij zijn heroptreden in de Kuip, na afloop niet op de schouders wilde. „Voor een club als AZ is het nog altijd een belevenis om in de Kuip van Feyenoord te winnen. De ploeg gelooft nog niet genoeg in zichzelf om zo'n overwinning heel normaal te vin den. En dat is het langzamer hand toch geworden, want wij hebben bij AZ veel meer klasse dan Feyenoord. Voor mij was het vanmiddag dan ook niets bijzon ders. Daarom had ik helemaal geen trek in een feest". Trainer Hans Kraay had wel be grip voor de buitensporige vreugde van zijn pupillen. „Van Feyenoord in de Kuip winnen is heel wat. Ook tegen dit Feye noord, dat inderdaad van uiterst middelmatige kwaliteit is. Daar om kan ik wel begrijpen dat iedereen op Van Hanegem afloopt. Voor Willem was het nu eenmaal een moeilijke middag en dat voelden de jongens aan". Willem van Hanegem heeft on getwijfeld een plezierige middag gehad. Niet echter de 35.000 toeschouwers, die zich mate loos geërgerd hebben aan het geklungel van Feyenoord. Omdat AZ weigerde Feyenoord „blind te bestoken", was Feye noord—AZ niet meer dan een slecht schaakspel, terecht ge wonnen door AZ. Met uitzonder ing van de eerste twintig minu ten, waarin de Alkmaarse forma tie tegen zichzelf streed, werd Feyenoord met weloverwogen maar nooit spectaculair voetbal voor schut gezet. Onverantwoord Van het huidige Feyenoord kan De „vader van AZ". Willem van Hanegem, blonk niet uit in zijn oude omgeving maar is voor zijn ploeg wel zo'n steun dat Feyenoord royaal werd verslagen. Goedkeurende woorden sprak de Kromme nadat Kist (no. 9) AZ op 2-0 had gebracht en met zijn makkers in triomf terugkeert naar eigen helft. ten minste de helft op de schroothoop. Onvoorstelbaar, dat een club met zoveel kapitaal zoveel onbenul op het veld heeft lopen. Zelfs wisselspelers heeft Feyenoord niet, waardoor Bos- kov opnieuw de niet fitte Nico Jansen in de spits moest poste ren. Volstrekt onverantwoord, want hij kon niet eens zijn ene been voor het andere krijgen. Theo Vonk, de voorstopper van AZ, kon met zijn armen over elkaar genieten van het voor jaarszonnetje. Triest genoeg voor Feyenoord was Nico Jansen zowaar nog de enige aanvaller. Martin Vreijsen en Richard Budding, in naam ook frontstrijders, maakten er niets van, waardoor Feyenoords offensieve daden geen naam mochten hebben. Een falende middenlinie tastte ook nog de defensie aan. Slechts Treytel en Schneider waren de positieve punten van Feyenoord. AZ verzuimde In de eerste helft Feyenoord al af te slachten. Kist, Vosmaer, Hovenkamp, Ny- gaard en opnieuw Kist misten oog in oog met Treytel. Een optreden dat Feyenoord be hoedde voor een afgang met zes, zeven doelpunten verschil. Kraay: „Die score zat erin. Het eerste doelpunt bleef echter weg. Geen moment raskten we er echter door verkrampt We bleven rustig, en dat Is onze grote winst van vandaag". Dubieus Pas halverwege de tweede helft rukte AZ zich los van Feyenoord. Op dubieuze wijze overigens, want Kist frommelde zich met behulp van zijn handen vrij voor Treytel. Boskov woedend: „We zijn bestolen door Wellinga. Kist maakte hands". Kist zelf: „Ik dacht de bal kwijt te zijn, maar ineens lag hij weer voor mijn voeten. Hands heb ik, geloof ik, niet gemaakt. Helemaal zeker ben ik er niet van, want zelf weet ik ook niet meer precies wat er gebeurde". AZ leidde In elk geval met 1—0. Een marge die Kist vijf minuten later verdubbelde. Op schitte rende wijze trouwens, want zijn voor Treytel kansloze uithaal was van grote klasse. 'AZ liet het daarbij en bepaalde zich tegen het eind van dit trieste duel, dat eigenlijk helemaal geen duel was, tot het risicoloos rond spelen van de bal. ROB HARTOG Scoreverloop: 70. Kist 0-1. 74. Kist 0—2. Scheidsrechter: Wellinga. Toe schouwers: 35.000. Feyenoord: Treytel; Schneider. RamF jak (v.d. Korput). Rtjsbergen, Vos; De Jong. Kreuz. Van Deinsen; Budding. Nico Jansen (Ernst), Vreijsen. AZ '67: Meskovic; Van Rijnsoever. Vonk, Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Van Hanegem, Nygaard; Metgod. Kist Vosmaer (Nijdamj.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11