'ndernemingsraden volgende Veek ter discussie in Kamer Sombere toekomst -.-oor 1000 illegalen DEN UYL MIKT OP TIJDWINST Loodgehalte in benzine en bloed moet flink lager CcidocSoivimit Zuid-Afrika legt pers aan banden nenergie gaat rol spelen in verkiezingsstrijd Lünenland/buitenland' SER NIEUWE POLITIEKE KRACHTMETING -A UITSPRAAK RAAD VAN STATE H 6 Lagendijk: forse winst voor D'66 „Zonder u en over u" in Parijs Patocka ernstig ziek na hersenbloeding Levenslang voor Noordieren I LEIDSE COURANT PAGINA 7 uj parlementaire redac- tie) HAAG Terwijl kabinet ^eede Kamer nog tot over ren verwikkeld zijn in de lemen rond de grondpoli- wordt dinsdag in de volks- genwoordiging alweer een de zogenaamd maatschap- rvormen voorstel in dis- ie gebracht: een nieuwe I |>p de Ondernemingsraden. I £aat er hier om, die raden 1 elijker het karakter van meelsvertegenwoordiging en hun ook meer be- ookdheden toe te kennen. Ook 10e dvetsontwerp werd in het liet met veel ach en wee en »n, <otte met bijna slaande ru- ssie ot stand gebracht. En alles At erop, dat het parlement rpntwerp niet zonder meer dat likken. CDA-fractievoorzit- zoudnr. Frans Andriessen ver- kunrfde dezer dagen nog: „We is een de nieuwe regeling een elijke verslechtering verge- n bij de bestaande toe- d". tioné pas in 1971 werd de wet op Raindernemingsraden aanzien- H. Vgewijzigd, zodat de onderne- dan ook verzuchten: ^rom nu al weer wat an- ders, geef ons en de Onderne mingsraden eerst eens wat meer tijd om met die nieuwe struc tuur te werken". Maar bij de vakbeweging, met name de FNV, bestond grote onvrede met de bestaande toestand, te meer omdat de wet van 1971 als compromis na lange voorberei ding was tot stand gekomen en bij de instelling ervan al niet meer voldeed aan de gevoelens. Gevoelens, die nog versterkt werden tijdens arbeidsconflic ten daarna. Men vond, dat in een Ondernemingsraad de geko zen leden (dus de werknemers) ingekapseld worden door de voorzitter (de ondernemer) en daardoor hun werk niet in vrij heid kunnen verrichten. Weg met harmoniemodel, zo werd de leuze, de Ondernemingsraad moet een personeelsraad wor den, een duidelijke personeels vertegenwoordiging, die gerust mag fungeren als pittige tegen pool van de ondernemer. Nadat het kabinet alle opvattin gen - en dat waren er vele - op zich had laten inwerken had het vele weken nodig om het intern eens te worden over een nieuwe constructie. Die vormgeving was zo ingewikkeld, dat de meest betrokken ministers het er tenslotte - toen men met veel fanfare aankondigde, dat men het eens was geworden - weer niet over eens waren wat was afgesproken, zo nauw luisterden de punten en komma's. Een ex tra complicatie was, dat de mi nisters Den Uyl en Boersma na het bereiken van een compro mis in het kabinet een perscon ferentie belegden, waarvan mi nister Van Agt, een andere di rect betrokkene, geen weet had. Deze laatste gaf daarna een ei gen verklaring en een eigen exe gese uit, heel kribbig en met een „wacht maar af". Later werd, zoals zovele malen in het kabi net, de vrede weer getekend en na dit februari-incident van 1976 verscheen in juni het com promis op papier als wetsont werp. Dat compromis heeft dan vooral betrekking op de tegenstelling: Is de Ondernemingsraad een vertegenwoordigend lichaam te genover de bedrijfsleiding of is het een overlegorgaan, dus per soneelsraad (opvatting linkse partijen) of ondernemingsraad (opvatting CDA). En de inhoud van het compromis: We gaan over op een personeelsraad, maar noemen hem onderne mingsraad. De OR-nieuwe stijl omvat dus alleen (gekozen) werknemers, dus niet meer de directie als voorzitter, doch die raad moet tenminste zesmaal per jaar vergaderen met de di rectie, wat dan overlegvergade ring" heet. Die overlegvergade ringen staan onder voorzitter schap van de directeur. Aldus is de ondernemingsraad verzelf standigd, aan het beraad van die raad komt de bedrijfsleiding niet meer te pas. Sommigen vre zen - en het CDA maakt zich hiervan de tolk dat de onder nemingsraad zich in zijn eigen vergaderingen zo zal vastpinnen op onderwerpen, dat er van echt overleg in de overlegvergaderin gen niet veel meer terecht komt In plaats van goed overleg wor den er tegenstellingen gescha pen, zo wordt gevreesd. Het CDA wil dan ook de structuur van de overlegvergaderingen versterken. In de nieuwe wet zullen ook de bevoegdheden van de onderne mingsraad worden uitgebreid, bevoegdheden die enerzijds be trekking hebben op onderwer pen, waarover de directie ver plicht is advies aan de OR te vragen en onderwerpen, waar over instemming van de raad nodig is. Advies moet worden gevraagd over wijzigingen in het functioneren van het bes- drijf (inkrimping, fusie, slui ting), over investeringen, over de bevoegdheden van functiona rissen, over het aanstellen van bestuurders en groepen arbeids krachten. Belangrijk hierbij is, dat een ondernemer tot nu toe informatie mag achterhouden en adviesaanvrage mag ontgaan als „zwaarwichtige belangen van de onderneming" zich daar tegen verzetten. Die ontsnap pingsclausule wordt geschrapt Instemming van de OR is nodig in zaken betreffende pensioe nen, werktijden, vakantie, vei ligheid, opleiding, werkoverleg, aanstellingen, ontslag, bevorde ringen, beloningssysteem, e.d. Voorts is dan nog de verplich ting geregeld, dat er in de over legvergadering moet worden ge sproken over de jaarstukken en over de toekomstverwachtingen van de onderneming. En als af ronding is in de nieuwe wet dan nog de beroepsmogelijkheid voor zowel de ondernemings raad als de directie geregeld; de raad, als de directie regelingen treft die afwijken van het advies of de besluiten, de directie als zij vindt dat een besluit van de raad niet uitvoerbaar is. Hoewel de Tweede Kamer het wetsontwerp in beginsel wel zal aanvaarden, zullen, zo blijkt nu reeds, wel vele pogingen worden gedaan om correcties aan te brengen. De meeste wijzigingen, die voorgesteld zullen worden, zijn erop gericht de gevreesde tegenstellingen te beperken en het element van samenwerking en overleg - thans het kenmerk van de ondernemingsraden - te versterken. Minister Boersma zal het kabi netsvoorstel verdedigen. Hij heeft dezer dagen gesteld, dat hij de uitbreiding van de be voegdheden van de OR in dit wetsontwerp het belangrijkste vindt. Die uitbreiding vergroot de mondigheid van de werkne mers en daarmee wordt - ook volgens hem - een stapje gezet in de richting van arbeiderszelf bestuur, al is voor dat zelfbe stuur nog wel wat meer nodig, zoals wijziging in de eigendoms verhouding. Geen wonder, dat ondernemend Nederland met dat „stapje" nogal wat moeite heeft «atelerprijs voor prof. Kohnstamm I dr. Max Kohnstamm, president van het Europees Universitair Instituut in Florence, heeft gisteren in ds, ]Vredespaleis de Wateler-Vredesprijs uitgereikt gekregen door dr. J. H. van Royen (foto r.). Ook prinses egratrix woonde de plechtigheid bij. In het midden prof. Kohnstamm en zijn echtgenote. n, V, 8.30 30 RECHT (ANP) De toe- ng dost van circa duizend proce- {jp^lende illegalen om alsnog een te krijgen, t er somber uit. Dit conclu- een groep Amsterdamse en rechtshulpverle- eny*s nu een aantal verzoeken te kt nadere voorziening op afdand van de vreemdelingen- la9-1 door de Raad van State r en?egron(i *s verklaar(i- procedures zijn een gevolg i. 191 de in het voorjaar van 1974 br de toenmalige staatssecre- "u(is van justitie, mr. J. F. Gla- van Loon, afgekondigde uurlatregelen, die inhielden dat h illegaal in Nederland ver- n fjjvende buitenlandse werkne- Srs onder bepaalde voorwaar- i een verblijfsvergunning zou (beh worden verstrekt De belang rijkste voorwaarde was, dat de buitenlander voor 1 november 1974 in ons land werkzaam was. Ongeveer 12.500 buitenlanders voldeden aan de eisen zoals die waren neergelegd in de door mr. Glastra van Loon en later door zijn opvolger, mr. H. Zee- valking, uitgevaardigde circulai res. Zij kregen dan ook een verblijfsvergunning. Ongeveer duizend buitenlanders die niet zo'n vergunning van het hoofd van de vreemdelingenpolitie kregen, gingen in eerste instan tie in beroep bij de staatssecre taris. Die hanteerde het principe van de fictieve weigering, die er op neer komt dat hij binnen drie maanden na de aanmelding van het beroep geen beslissing nam, waarna wettelijk mag wor den aangenomen dat hij over het verzoek negatief beschikte. De duizend illegalen gingen via hun advocaten daarop in beroep bij de Raad van State. Die heeft nu beslist, zo blijkt uit de overwegingen, dat hij de rechtmatigheid, de doelmatig heid en de redelijkheid van de drie beslissingen zonder voorbe houd accepteert Verbazingwekkend is het vol gens de Amsterdamse advoca ten dat de Raad in zijn verdere overwegingen nergens melding maakt van de door staatssecre taris Zeevalking en minister Boersma van Sociale Zaken ge dane toezegging, dat de regeling „soepel" zou worden toegepast. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG— De ministerraad gaat een verbod uitvaardi gen op het vervaardigen en verhandelen van benzine met een hoger loodgehalte dan 0,4 gram per liter (thans gemid deld 0,6 gr.). Een dergelijke verlaging geeft een verminde ring van de luchtverontreiniging door lood met ongeveer 30 procent. Het ontwerpbesluit is thans voor advies bij de Raad van State. De loodvervuiling door het verkeer is nog aanzienlijk hoger dan de honderdduizend kilo die jaarlijks door de schoorste nen van Bilhton in Arnhem de lucht inging en die ter plaatse heeft geleid tot een niet langer aanvaard loodgehalte in het bloed van de onwonden. Het lood wordt in de vorm van kleine stofdeeltjes verspreid en slaat tenslotte neer op de grond en op landbouwgewassen. Bij mensen heeft de loodopname goeddeels plaats via het voedsel. Maar ook de lucht levert een aardige bijdrage. De hoeveelheid hangt af van de woon- en werkomgeving. Zo hebben garagepersoneel, verkeersagenten, parkeerwachten, chauffeurs en pompbedienden in grote steden een vier maal zo hoog loodgehalte in het bloed dan bij de plattelandsbevol king. Bij rokers komt er nog eens een tien pet bij. Maar de grootste loodopname gaat door middel van het voedsel. Boerenkool bijvoorbeeld, die een winter lang vlak bij een autoweg heeft gestaan, heeft op zijn fijngekrulde blaren heel wat looddeeltjes opgevangen, die door goed spoelen voor een deel wel te verwijderen zijn. Ingeblikt voedsel heeft vaak meer lood dan verse spullen. Dat ligt aan de manier waarop het blik wordt vervaardigd. Het dichtsolderen met behulp van een loodnaad vormt de loodbron en het zijn vooral zure produkten die in staat zijn lood op te lossen. Nu hebben de blikfabrikanten daar wel een antwoord opgevonden: door een blik uit één metaal te stansen, wordt het gebruik van een loodnaad vermeden. De verpakkingsprijs stijgt er evenwel mee. Vroeger vormde geglazuurd aardewerk een bron van loodver- ontreiniging, maar dat is nu voorbij. Het normale gebruiks- aardewerk bevat vrijwel geen lood meer. Alleen bij sommig aardewerk van exotische herkomst is wel loodafgifte vastge steld. Dank zij het Speelgoedbesluit van 1976 wordt er geen onveilig speelgoed op de markt gebracht, zoals tinnen soldaatjes of bepaalde kleurpotloden. Al met al bestaat de indruk dat de loodconsumptie in Nederland beneden de door de WHO gestelde norm van 3 milligram per persoon per week blijft Er zijn de laatste jaren veel onderzoekingen verricht naar de gevolgen van hoge loodconcentraties in het bloed. Men heeft de indruk dat er individuele verschillen bestaan zowel voor het vasthouden van het lood in het lichaam als voor gevoeligheid. Lood dat via de ademhaling in het lichaam komt wordt beter wordt vastgehouden dan lood uit voedsel. Een nuttige functie voor het lichaam heeft lood niet, maar wel zijn de schadelijke gevolgen op tal van punten vastge steld. Met name lijden veel patiënten met loodvergiftiging aan bloedarmoede. Nierfunctie en centrale zenuwstelsel kunnen door lood worden aangetast Zware loodbelasting bij kinde ren leidt tot rusteloosheid en agressief gedrag. Proefdieren reageerden op dezelfde wijze als kinderen met zware loodbe lasting. Herrema als getuige Dr. Tiede Herrema, die in 1975 gedurende 36 dagen gevangen werd gehouden door zijn ontvoer ders Eddie Callagher en Marian Coyle, is gisteren als getuige opge treden tijdens het proces tegen de 23-jarige Thomas Dunne, die ont kende bij de ontvoeringszaak be trokken te zijn geweest. Herrema getuigde dat in de auto, waarin hij werd ontvoerd behalve Callagher en Coyle nog een man met een vuurwapen had HILVERSUM (ANP) - D'66 gaat met forse sprongen om hoog in de gunst van de kiezers: als er op dit moment verkiezin gen zouden worden gehouden, zouden de aanhangers van dr. Jan Terlouw mogen rekenen op 6,3 procent van de stemmen. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Lagendijk in opdracht van de AVRO gehouden. Mor gen zal in het AVRO radiopro gramma Delta nader op dit on derzoek worden ingegaan. Bij vorige onderzoekingen van Lagedijk in 1976 kwam D'66 in dat gehele jaar gemiddeld niet boven anderhalf procent uit: in januari van dit jaar bereikten de democraten voor de eerste maal een percentage van 4 bij de Lagendijk-onderzoekingen. Bij de overige partijen consta teert het Apeldoornse bureau weinig verschuivingen in verge lijking mot de januari-peiling: PvdA nu 31,7 pet, toen 31,2 pet., CDA 30,2 pet tegen 33,2 pet., WD nu 17,8 pet, toen 17,4 pet. De PPR tenslotte is gedaald van 4 pet in januari tot 2,7 pet nu. Uit heimwee wellicht naar de Grandeur van Frankrijk uit vroeger tijden blijft Parijs zichzelf zulk een gewichtige rol toebedelen in het wel en wee van West-Europa, dat het zich als een lompe olifant gedraagt in de porseleinkast van de kleinere Westeuropese staten. Frankrijk weigert - en dat is niet voor het eerst - dat de kleine landen en de EG als zodanig vertegenwoorigd zijn op de topconferentie van Westerse geindustrialiseerde landen die begin mei in Lon den gehouden wordt, tegelijkertijd laat datzelfde Frankrijk zich wel rustig de steun van die kleine landen aanleunen, als het erom gaat de Franse economie van verder afglijden te behoeden. „Zonder u en over u" is het advies, dat het Frankrijk van Giscard d'Estaing, dat bepaald niet uitmunt in economische kra<5ht en politieke stabiliteit, nog altijd blijkt te hanteren. De vijf kleine EG-landen kunnen er niet zoveel tegen doen, maar zijn wel gebonden aan de afspraken, die in Londen door Frankrijk, Italië, Engeland en Duitsland samen met Amerika en Japan gemaakt worden. Een mooi onderwerp voor de vergadering van regeringsleiders van de EG-landen, die later in de maand in Rome wordt gehouden. Komt dit punt niet op de agenda, dan is het advies van de Nederlan der Patijn aan de vijf kleine EG-landen om in Rome afwezig te zijn, het overwegen waard. KAAPSTAD (Rtr) De Zuida- frikaanse regering wil de natio nale kranten persen in een dub bel keurslijf enerzijds een gedragscode, anderzijds een toezichthoudende „pers raad' die geldboetes en schorsingen kan opleggen. Het wetsontwerp daartoe is gisteren ingediend bij het parlement. „De perscode zal zodanig wor den toegepast dat de persvrij heid wordt geëerbiedigd", zegt het wetsontwerp, „maar ook zo dat de wetten der republiek, de vrijheid van eredienst en de christelijke levensbeschouwing onverlet blijven". Zowel de engelstalige oppositie kranten als de overwegend rege ringsgetrouwe Afrikaander bla den hebben duidelijk gemaakt dat zij de voorgestelde wet niet acceptabel vinden. De Zuidafrikaanse kranten zijn algemeen van mening dat het wetsontwerp neerkomt op een stuk persbreidel. Het is inge diend nadat de engelstalige kranten maandenlang scherpe kritiek op de regering leverden naar aanleiding van haar aan pak tijdens en na de rellen in Soweto en andere zwarte woon gemeenschappen. De laatste tijd is er ook in de Afrikaander pers steeds meer kritiek op de rege ring Vorster te lezen. PRAAG (DPA) Professor Jan Patocka, een van de woordvoer ders van de Tsjechoslowaakse beweging voor de mensenrechten achter het manifest Charta 77, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in een Praags ziekenhuis een hersenbloeding gekregen. Naar uit betrouwbare bron werd vernomen, kan Patocka niet meer spreken en is hij gedeeltelijk verlamd. Zijn toestand heet „uiterst ernstig" te zijn. De 69-jarige filosoof was in het midden van vorige week in een ziekenhuis opgenomen. Welingelichte kringen in Praag zeiden enkele dagen later dat hij aan de rand van een hartinfarct had gezeten. Een paar dagen voordat hij in het ziekenhuis belandde, had professor Patocka een gesprek gehad met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel, die een officieel bezoek bracht aan Tsjechoslowakije. Tijdens de opzienbarende ontmoeting had hij mr. Van der Stoel de doelstellingen en achtergronden van Charta 77 uiteengezet Na dit gesprek, dat de Nederlandse bewinds man scherpe kritiek van zijn Tsjechoslowaakse gastheren oplever de, was Patocka in totaal elf uur lang door Tsjechoslowaakse veiligheidsagenten verhoord op een wijze die hijzelf als erg onaan genaam omschreef. Zijn huisarts ried hem vervolgens aan naar het ziekenhuis te gaan. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken Chnoupek, die als gastheer van mr. Van der Stoel is opgetreden, zal „de komende dagen" een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van zijn Russische ambtge noot. BELFAST (Rtr) Acht leden van de protestantse para-mili taire organisatie Ulster Volun teer Force zijn door een recht bank in Belfast wegens ge weldsmisdrijven in Noord-Ier- land tot levenslange gevange nisstraffen veroordeeld. Acht tien andere leden van de illega le organisatie kregen gevange nisstraffen van acht tot twintig jaar. Toen de vonnissen bekend wer den gemaakt braken gevechten uit tussen politiemannen en de De rechtbank adviseerde dat vijf van de tot levenslang ver oordeelden minstens 25 jaar van hun straf zouden uitzitten en hun leider dertig jaar. De Noordieren waren beschul digd van vier moorden, drie po gingen tot moord en het plegen van bomaanslagen en gewapen de roofovervallen in het graaf schap Antrim, dat berucht is om de vele aanvallen op de rooms- katholieke bevolking die daar een minderheid vormt. NSCHOTEN ANP - De fracties van het CDA, PvdA, PPR en 66 uit de Tweede Kamer menen dat het kernenergie-vraagstuk in belangrijk thema bij de komende verkiezingsstrijd moet rden. De fractie van de VVD daarentegen meent dat de ^passing van kernenergie in de verkiezingen geen speciale rol hoort te spelen. len en ander blijkt uit een onderzoek van de Streekraad Oost-Gro lingen naar de opvattingen binnen de partijen over het kernergie- jeleid, proefboringen en de opslag van radioactief afval. Deze jnderwerpen zullen besproken worden op een in Veendam te louden forumavond, waaraan medewerking verlenen de kamerle- len mevrouw Epema-Brugman (PvdA), Van Houwelingen (ARP), tfeis (CPN) en Drees (DS'70). ut Volgens de CDA-fracties lijkt het wel duidelijk, dat de ontwikkeling 'Tan kernenergie in de komende verkiezingsstrijd mee zal spelen, folgens de PvdA wordt het energiebeleid een belangrijk thema in de PPR-fractie noemt het niet anders dan redelijk wanneer de •ernenergie in de verkiezingsstrijd een belangrijk thema zal zijn. Ie fractie van D'66 zegt dat de ontwikkeling vain kernenergie thuis loort in die strijd, waarbij D'66 zijn best zal doen om bij de liscussies valse en ware emoties, van elkaar te scheiden en ook iQties en informatie elk hun eigen plaats te geven. (Van onze parlementaire redactie) De problemen rond de grondpolitiek hebben deze week een en al kommer en kwel te voorschijn gebracht De Tweede Kamer had nauwelijks iets te doen, omdat minister Van Agt (justitie) het op het allerlaatste moest laten afweten ook al door verschillen van mening tussen CDA en PvdA. Tijdens de spoedinterpel- latie donderdagmiddag over de gang van zaken rondom de grondpolitiek wees minister-presi dent Den Uyl op het .eigensoortige' van dit kabinet Marcus Bakker - man met een scherpe tong - sloot het wat overbodige debatje af met ,een goeie": „Het meest eigensoortige van dit kabinet is de minister van Justitie." De vertraging in de parlementaire behandeling van de wetsvoorstellen inzake de grondpolitiek is inderdaad voor een belangrijk deel, of mis schien wel helemaal, te schuiven op minister Van Agt. Nu is zo'n vertraging op zichzelf niets bijzonders. Vervelend voor het parlement is echter dat minister Van Agt op het allerlaatste moment liet weten de Tweede Kamer niet te kunnen antwoorden. Door dat uitstel zat de Tweede Kamer dinsdag en donderdag te niksen. Donderdag was er dan nog even dat debatje, waarin de minister-president op verzoek van Wiegel tekst en uitleg over de vertraging kwam geven. Erg veel wijzer werd de Kamer daar ook niet van, want de minister-president moest zich heel voorzichtig aan het adres van het CDA en zijn lijsttrekker, Van Agt, uitlaten. Nu kan men zeggen: minister Van Agt wist toch dat zijn politieke vrienden, de christen-democra ten, het voorstel van de minister inzake de gebruikswaarde niet zouden aanvaarden. Ze hadden onderhands genoeg afgepraat. En Van Agt had zijn collega-ministers laten weten dat hij heel moeilijk zat, omdat het CDA in de Tweede Kamer véél meer wilde dan hij zou kunnen bieden. Maar mr. Van Agt kon n.l. onmogelijk naar de Kamer gaan met de mede deling dat hij het wetsvoorstel handhaafde, want dan zou hij moeilijkheden krijgen met de politieke groepering die hij in de verkiezings campagne moet aanvoeren. Den Uyl kon donderdagmiddag in de Tweede Kamer tegenover Wiegel alleen maar aanvoeren dat het kabinet correct had gehandeld. Den Uyl was de eerste om de vertraging te betreueren, maar het moest als een gegeven worden geac cepteerd dat Van Agt om uitstel van het debat had gevraagd. Omdat het CDA bepaalde eisen had moest eerst deze hindernis worden wegge werkt. Daartoe diende o.a. nachtelijk beraad in het Catshuis met vertegenwoordigers van het CDA en van de progressieve fracties. Een heel correcte zaak, dat overleg. De verontwaardiging van Wiegel daarover was dan ook alleen maar bestemd voor ,de tribune'. Wiegel weet te goed dat zulk overleg tussen kabinet en regerings fracties in het verleden zeker meer is voorgeko men dan onder dit kabinet. De minister-president speelt wat op tijdwinst en probeert door veel te praten de tegenstellingen te overbruggen. Blijft de vraag, of het zal lukken uit de proble men inzake de grondpolitiek te komen. Uitwerk ing van het compromis: gebruikswaarde plus vergoeding inkomens- en vermogensschade blijft uiterst moeilijk. En afgezien daarvan zijn er nog wel een paar moeilijke onderdelen in de wetsvoorstellen. Alleen een vreemdeling op het Binnenhof zou nu durven zeggen dat de zaak nu al goed zit Het kabinet-Marijnen worstelde met de proble men rondom het huwelijk van prinses Irene, het kabinet-De Jong Jong wilde zich ook bezig gaan houden met kwesties over het lidmaatschap van het Koninklijk Huis, het kabinet-Biesheuvel stortte zich er ook in, het kabinet-Den Uyl begon er ook met goede moed aan. En wat is er nu na zovele jaren gebeurd. Lees het antwoord dat minister-president Den Uyl deze week heeft gegeven op vragen van de Kamerleden Franssen (PvdA) en Kappeyne van de Coppello (wd). Zijn antwoord kwam erop neer dat naar een .spoedi ge indiening' van een wetsontwerp lidmaatschap koninklijk huis wordt gestreefd, maar kan wor den aangegeven wanneer dat wetsvoorstel er zal komen. Het betreft hier een wat delicate zaak. Het staashoofd, de Koningin, moet aan zo'n voorstel natuurlijk willen meewerken. In zo'n wetsvoor stel zou moeten worden vastgelegd welke perso nen kunnen worden gerekend tot het Koninklijk Huis in strikte zin. Met andere woorden: "oor w.elke personen geldt de ministeriële verant woordelijkheid? Natuurlijk: voor de koningin en haar gemaal, voor prinses Beatrix, haar man en haar oudste zoon. Want Beatrix is troonop volgster en haar oudste zoon komt later aan de beurt. De familie Van Vollenhoven zou dus net als de prinsessen Irene en Christina niet meer formeel tot het Koninklijk Huis behoren. Konin klijke kwesties zijn wat delicate zaken. En zeker een kabinet met PvdA-ministers moet in de behandeling daarvan op zijn qui-vive zijn. Kwesties rondom de Oranjes brengen de gemoe deren namelijk heel gauw in beroering.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7