Julio Bernardo Euson uw tank! Stop een suiker biet in «WIE IN HET LEVEN GEEN GOK DURFT TE WAGEN, KOMT GEEN STAP VERDER" „Botte Hilversumse bijl kan artiest maken èn brekend s ZOETERMEER Ruim vijftien jaar geleden verliet hij zijn geboorte-eiland Aruba. Hij kwam naar Nederland, am per twintig en bezield van maar één gedachte: keihard werken aan een zangcarrière. Nu is het maart 1977. Na acht langspeelplaten (het werk uit zijn beginperiode in Holland niet meegere kend) en een aantal singles keert Julio Bernardo Euson zijn vaderland de rug toe. Hij is niet verbitterd, wel een beetje teleurgesteld en een tikje weemoedig. Maar hij heeft een rotsvast geloof in de toekomst, die voor hem aan de andere kant van de oceaan om precies te zijn in Los Angeles ligt Het bericht over zijn op handen zijnde vertrek heeft veel los gemaakt Uit het gehele land komen plotsklaps aanvragen voor op tredens binnen. De media sturen verte genwoordigers naar zijn Zoetermeerse drive-in woning om het waarom van die rigoureuze beslissing te noteren en de schooljeugd hangt constant'aan de bel om op de valreep nog een foto met handtekening te bemachtigen. Nuchter als hij is, constateert-ie: „Ik had die belangstelling wel verwacht. Heb er ook geen bezwaar tegen. Maar 't is wel zo, dat geen mens zich liet zien, toen ik aan het ploeteren was om er iets van te maken". Euson in '62 begonnen met soul-mu- ziek (Euson Stax) en rythm blues koos zo'n zeven jaar geleden voor het Engelstalige luisterlied. Vanaf dat mo ment heeft hij kunnen rekenen op een vaste aanhang. Hij reisde de wereld rond en maakte naam op grote muziek festivals met zijn eigen easy-listening werk en met opnieuw gearrangeerde composities van bekende artiesten. De even lange als sympathieke zanger reeg de successen aan elkaar; daarvan getui gen de prijzen, die in zijn woonkamer staan uitgestald. Maar met name de radio bleef doof of noem het hartho- rend als het ging om het regelmatig draaien van Eusons repertoire. „Des tijds wilde ik graag de kant van de easy-listening op, maar mijn platen maatschappij zag daar weinig brood in. Ik hield voet bij stuk en moest noodge dwongen het vak uit. Dat was in 1970. Omdat er geen werk was, heb ik toen een jaar bij het Ministerie van Onder wijs op kantoor gezeten. Daarna heb ik toch mijn zin gekregen en werd ik in de gelegenheid gesteld die nummers op te nemen, waar ik voor de volle hon derd procent achter kon staan". 't Ging langzaam, maar Euson werd toch een gevestigd artiest, wiens platen goed werden verkocht Drie jaar gele den presenteerde hij zich op het Grand Gala du Disque en vanaf dat moment Niet verbitterd, maar wel teleurgesteld en een tikje weemoedig leek er voor hem geen vuiltje meer aan de lucht. Euson (zelfverzekerd, maar niet hinderlijk): „Toen zag het er inder daad rooskleurig uit. Maar helaas kwam er na verloop van tijd toch de klad in mijn zorgvuldig uitgestippelde carrière. Het probleem is, dat als je in dit land voldoende werk wilt hebben, je toch zeker een paar keer per jaar op de hitparade moet staan. Dat bete kent, dat die mensen in Hilversum je platen moeten draaien en dat is de laatste twee jaar maar met mondjes maat gebeurd. Ze zeggen, dat ze 't allemaal wel mooi vinden, maar aan de andere kant zouden ze graag zien, dat ik weer discotheek-muziek of althans meer commercieel materiaal zou gaan opnemen. En daar pas ik voor. Verder heb ik sterk de indruk, dat men mij is gaan boycotten, omdat ik verschillende malen op festivals in Chili heb gezon gen. Dat mag niet, want Chili is tot besmet gebied verklaard. Maar ik ben toch artiest en geen politicus. Ik zing voor het Chileense volk, dat van mij is gaan houden. Er zijn maar bijzonder weinig landen, ter wereld, waar ik van het publiek zoveel liefde heb gekregen als dat in Chili het geval is geweest". Euson zegt nooit moedeloos te zijn ge worden van de tegenwerking, die hij in het Gooi steeds maar weer heeft moeten ondervinden. „Ik raakte soms gefrus treerd. Dat wel, maar nooit voor lang. Mijn zelfvertrouwen is groot genoeg om tegen dit soort zaken bestand te zijn. Ik wil bij de internationale top horen met een repertoire, dat ik best in over leg met anderen wil bepalen, maar waarin ikzelf heel sterk ben te herken nen". Hij ziet zijn vertrek (eind volgende maand) dan ook niet als een capitulatie voor de macht van de Hilversumse pre sentatoren, die een artiest hoe geta lenteerd ook met de meest botte bijl kunnen maken of breken. Vertelt dat hij Nederland overigens nooit als eind station voor zijn mogelijkheden heeft gezien. „Dit land ligt muzikaal goed in als basis water en dat is er meer dan voldoende. Maar, zeggen dezelfde on derzoekers, de technische en weten schappelijke problemen om methanol en waterstof te maken, op te slaan en te distribueren, zijn op korte termijn niet oplosbaar. Dus zullen we het voor lopig nog wel even op 'super' of 'ge woon' moeten doen. Methanol is in feite als brandstof voor benzinemotoren maar in beperkte mate geschikt. Bij een temperatuur die lager is dan 18 gr. C. wordt geen brandbaar mengsel meer gevormd. Dit betekent dat de motor zonder hulp van een andere geschikte brandstof niet aan slaat, Daar komt nog bij, dat methanol slechts ongeveer 50 pet van de verbran- dingswaarde van benzine heeft, zodat Steeds weer steken de geruchten de kop op dat er een automotor zou zijn uitgevonden die op een andere brand stof zou kunnen rijden dan bezine, dieselolie of l.p.g.-gas. Vorig jaar was er zelfs een Fransman die beweerde zijn Simcaatje op water aan de praat te kunnen houden. In Nederland heb ben we ook eens zo'n uitvinder gehad. Hun projecten blijken behalve fantas tisch ook waardeloos te zijn en zijn dus gedoemd om in de grauwe vergetelheid te raken. Laatstelijk kwam ook de Arnhemmer W. Mons nog in het nieuws, die in 1965 op de Brusselse uitvindersbeurs een gouden medaille en lovende woorden van de jury kreeg, omdat hij een motor had uitgevonden, de Macolpressor, die zowel op water stof, aardgas, poedersteenkool, mecha nische warmte als zonne-energie zou kunnen lopen. Hij heeft in totaal twee keer gelopen, in 1962 en in 1966. De Arnhemmer tracht nu drie miljoen gul den bij elkaar te krijgen om de motor nog eens te laten draaien. Fantasterijen? Niet helemaal. Op zeer vele grote laboratoria in de wereld zijn ingenieurs en chemici koortsachtig be zig om andere brandstoffen te vinden en het ziet er naar uit dat ze daarin slagen ook. Ze moeten wel, want de oliecrisis en de daarmee verbonden drastische stijging van de prijzen van ruwe olie, de grondstof voor zowel ben zine als dieselolie, heeft de wereld nog eens met de nèus op de feiten gedrukt. De olievoorraden zijn eindig en, afge zien daarvan, zolang de oliekraan loopt, kan hij door een paar getulbande heren ook worden dichtgedraaid. En dan sta je daar met je autootje. Er komt nog bij, dat benzine ook nog een dure, sterk milieuvervuilende en weinig economi sche brandstof is: te weinig rendement per liter. Over koortsachtig zoeken gesproken: het blad Motoring News meldt dat dr. retjes die van deur naar deur, straat naar straat met een zoemei elektromotor er van getuigen hoe i ook anders kan. L Maar helaas, de nadelen zijn hier grq| dan de voordelen. De maximumsr heid die met een door een elektromol| aangedreven voertuig behaald kan wil den is nog lang niet die welke de au mobilist wenst Bovendien is de actie dius te klein. Totdat er nieuwe soorten accu's uiti vonden worden die vele malen zo kli zijn als die welke nu worden toegepi in de voertuigen met elektromotor! zal elektriciteit als energiebron vc automobielen geen been aan de gro krijgen. Dieselolie is goedkoop en de motor,, relatief goedkoop in onderhoud.. Eei dieselmotor is aardig voor het miliai want de zwarte dampen die men grtr vrachtwagens vaak ziet uitbraken vatten lang niet zo veel schadelijrt stoffen als het bescheiden wit-blaur pluimpje uit een luxe automobiel. I De dieselauto heeft natuurlijk ook i delen. De aanschafprijs ervan is hogr hij rijdt minder hard, maakt meer të luid, rijdt niet zo soepel en start moeit ker. Toch blijken veel automobilist- deze ongemakken minder zwaar te Si ten tellen, getuige het feit dat Volksvs gens kleine Golf-dieseltje een dotk slaand verkoopsucces is. ir Conclusie van dit alles: tenzij er spoed werkelijk volledig nieuwe motoren zti len worden ontworpen of totaal nieute brandstoffen, zullen we het nog wel ep tijdje met onze benzine moeten do* Een uitspraak van Shell-opperbaas toi Wagner: „Al met al geen erg rooskleufet ge baalans. Iedereen heeft de met »1 ontwikkeling van nieuwe energiebrorc nen gemoeide kosten en tijd groteli onderschat en op korte tijd kan m»v weinig worden gedaan ter vervangift van de olie uit de O.P.E.C.-landen". jx GERARD CRON Mei vin Carter naarstig rubberbomen, aardappelen, suikerbieten, rietsuiker, graan en mais samen met gasolie in zijn tank stopt om daarmee zijn auto te laten rijden. Niet letterlijk, hij maakt er eerst alcohol uit en vermengt dat met gasolie, maar het schijnt te werken. De heren wetenschappers van Shell hebben echter uit hun onderzoeken van zeer veel en zeer verschillende grondstoffen ter vervanging van benzine in elk geval één conclusie kunnen trekken: voor de nu bekende verbrandingsmotoren zijn er in principe maar twee alternatieve brandstoffen geschikt, namelijk metha nol en waterstof. Methanol, zo zeggen de onderzoekers, heeft het voordeel dat het vrij eenvoudig te winnen is uit kolen, hout of aardgas. Waterstof heeft de internationale markt. Daarom had ik hier graag wat meer erkenning geoogst, maar dat is er helaas niet uitgekomen". Dat hij in het buitenland behoorlijk aan de weg heeft getimmerd, is zijn eigen verdienste geweest. Zegt daarover: „Platenmaatschappijen beloven alleen dan koeien met gouden hoorns als je bij de concurrentie zit. In al die jaren, dat ik bij Polydor onder contract heb gestaan, is er weinig of niets gedaan om mijn naam buiten Nederland wat meer bekendheid te geven. Je moet het alle maal zelf doen. Dat zal ik en daarom ga ik weg. Wie in het leven geen gok durft te wagen, komt geen stap verder. Ik heb inmiddels een goed contact met de president-directeur van een grote Amerikaanse muziekuitgeverij. Vorig jaar heb ik hem in Los Angeles bezocht Nadat hij mijn materiaal had gehoord, nam-ie direct contact op met Quincy Jones. Ze willen mij graag in het zadel helpen. De enige voorwaarde was, dat ik in Amerika zou komen wonen. Het easy-listening repertoire is daar bijzon der populair. Er zijn zelfs speciale ra diostations, die uitsluitend dit genre muziek uitzenden. En als 't allemaal niet zou lukken, ach, dan zoek ik weer verder". Zonder een spoor van de emotie, die hij op zijn platen zo gelijkmatig en indringend verdeelt, doet hij zijn ver haal. Zijn huis is inmiddels al verkocht en de inboedel krijgt bij stukjes en beetjes een nieuwe eigenaar. Gelet op het (nog) schimmige toekomstbeeld is elk dubbeltje, dat hij straks meenejj belangrijk. Misschien dat er van EL nog een laatste in Nederland opg' men single verschijnt Euson, „maar ik til er niet zo zwaarvaJ als 't er niet van zou komen. Ik i^e( nog zoveel doen en voordat je 't zit je in het vliegtuig". Voor zijn vele duizenden fans r u een troost zijn, dat zijn in Ame^ gemaakte platen ook hun weg i Nederland zullen vinden. Toch draaid jammer, dat Euson verhip want het talent is hier toch al zo WILLEM VERG^ Foto's SIMON E. Stfa iel loet eh >}el een dubbele hoeveelheid brandstof no dig is om dezelfde afstand af te leggen. Iets realistischer worden de benodigde hoeveelheden bij een vermenging van 15 pet. methanol met de oorspronkelijke brandsto'f, zoals deze bij proeven door Shell is toegepast De in dat geval beno digde jaarlijkse hoeveelheden van 750.000 ton voor Nederland - zo'n 12 miljoen ton voor de E.E.G. - lijken wel haalbaar, maar ook dat is op korte termijn niet te verwezenlijken, omdat de auto's van nu voor toepassing van methanol houdende brandstoffen niet geschikt zijn en de hoeveelheden metha nol nu niet ter beschikking staan. Ook de problemen bij toepassing van waterstof als brandstof voor motoren KOORTSACHTIG ZOEKEN NAAR ALTERNATIEVE BRANDSTOFFEN zijn in technisch opzicht wel oplosbaar. Een economisch verantwoorde produk- tie lijkt echter nog ver weg. Voor de produktie van waterstof komt elektroly se van water niet in aanmerking vanwe ge het hoge energiegebruik van dit pro ces. In plaats daarvan zou men gebruik moeten maken van thermochemische kringloopprocessen met benutting van nucleaire proceswarmte. Het technisch gebruik van dergelijke processen op grote schaal is echter, evenals trouwens bij methanol, voor het einde van deze eeuw niet te verwachtea Een milieu-lieve, zinnige oplossing ter vervanging van be Jine is de elektro motor. Wie kent ze niet, de bakkers-kar

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18