Grootste moskee van Europa komt in de Bijlmer Dertien nationaliteiten onder 300.000 moslims Oliesjeiks goed voor vijftien tot twintig miljoen gulden ER IS EEN TEKORT, EN ER BLIJFT EEN TEKORT Kinderbijslag fungeert als uitspringer tekenplank gezet door de Britse archi tecten Kaiser en Alda de Riba. De Deense moslim-architect John Zacha- riassen heeft er echter iets veel groot- sers van gemaakt. De moskee is op het oog een in Arabische traditie ge bouwd bedehuis met minaret, koepel, halve maan en veel gekleurd glas. Van binnen zal hij voldoen aan de meest moderne eisen die een sociaal-cultu reel centrum stelt. Compleet met spreekkamers, crèches, tafeltennis- zaal, bibliotheek, ruimten voor ont spanning en creativiteit, cafétaria, klaslokalen en een artsenpraktijk. Dilmohammed: „Moslimvrouwen laten zich liever niet door mannelijke dok ters behandelen, maar zijn daartoe in Nederland meestal wel gedwongen". Dit wat de begane grond betreft, die ook nog een met plexiglas overdekte binnenplaats gaat bevatten, waar een fontein klatert. De eerste etage is meer gericht op de vrouw. Dilmohammed: „Kijkt u daarvan op? Ik weet het. In het westen heerst veel onbegrip over de manier waarop moslims tegenover vrouwen staan, maar ze zijn heus heel belangrijk in ons leven". Op die eerste etage dus komen een talenlaboratorium, klaslokalen, vrou wenruimtes, creches, verpleegruimten, douches, een afdeling beroepstraining, een donkere kamer en niet te vergeten een appartement voor de Imam. Hij is de voorganger, de Leider van het gemeenschappelijk gebed. En hier staat de Nederlandse Islamitische so ciëteit voor een probleem dat noch oliegeld noch CRM kan oplossen. Het zal niet alleen een Godvrezend man moeten zijn, maar hij zal in verband met de grote verscheidenheid in de Islamitische verstrooiing bin ien onze grenzen minstens Turks, Arabi sch, Urdu, Engels en Nederlands moe ten beheersen. „De hele aarde is Moskee", heeft de profeet Mohammed eens gezegd. He laas worden er op aarde vele talen gesproken. PIET SNOEREN Een druk op de knop is voldoende om eluidsdichte wanden in de grond te oen verdwijnen en, daar in de voor malige Venserpolder, de grootste mos- V kee van Europa te creëren. iMaar ook wanneer de knop onberoerd blijft, is de gebedsruimte met zijn Capaciteit van 1500 gelovigen indruk wekkend. Vijftien tot twintig miljoen gaat het projekt, waarvoor de eerste paal nog dit jaar geslagen wordt, kos ten. Wie het betaalt? "Niemand meer of minder dan de olie sjeiks uit Saoedi Arabië die al eerder dergelijke, zij het meer bescheiden opgezette, godsdienstige en culturele elijmoslimcentra hebben bekostigd in Ro- DUlme, Brussel en Londen - wat het laatste geval betreft pal tegenover saHBuckingham Palace, hetgeen een iet wat riantere ligging mag heten dan de Amsterdamse Bijlmer. Maar dat de Dam al vol is, kan koningin Juliana ook niet helpen. De grootste moskee van Europa blijft het. j Toch is de heer L.A. Dilmohammed, ijdl secretaris van de Nederlandse Islami- j tische sociëteit die fungeert als bouw heer en exploitant, niet onverdeeld I tevreden. „Hart van Mohammed" be tekent zijn naam. Nu mag dit in biolo- i gische zin aanvechtbaar zijn - hart i voor de zaak van de profeet heeft hij zeker. En daaraan schort het bij CRM, zegt hij met priemende wijsvinger. Zodra namelijk de bouw van Europa's grootste moskee voltooid is, trekken de oliesjeiks hun handen terug. 'De rest moet lokaal worden betaald, vin den ze. Daarom heeft de 6000 leden tellende Nederlandse Islamitische sociëteit een overheidsbijdrage van 750.000 gulden 's jaars aangevraagd in de exploitatie kosten van het centrum (hoofdzakelijk voor de salariëring van de maatschap pelijk werkers die eraan verbonden zullen zijn). Maar het departement heeft niet op het verzoek gereageerd. Dit nu vindt de heer Dilmohammed een onverteerbare zaak en hij ver klaart zijn gram aldus. „Er zijn in Nederland naar schatting 300.000 mos lims. Wij vormen hier de grootste min derheidsgroep, maar wij worden als zodanig niet erkend. Bij CRM redene ren ze: er zijn buitenlanders en rijks genoten. Voor beide categorieën be staan al voorzieningen. Waarom zou den we nog iets extra's voor de mos lims doen? In die 300.000 moslims zijn 13 nationaliteiten vertegenwoordigd: Turken en Marokkanen natuurlijk, maar ook Surinamers, Egyptenaren, Libanezen, Pakistani, Indonesiërs en zelfs 600 Nederlanders. Het is een misvatting te denken dat het alleen om gastarbeiders gaat, voor wie al voldoende gedaan wordt. Wij zijn har de werkers. Wij plukken niet van de sociale voorzieningen, 90 procent van onze groep is aktief opgenomen in het arbeidsproces. We zijn belastingbetalers. Mogen wij dan vechten voor onzc^eigen .cultuur en identiteit? Moeten wij ons onder werpen aan sociale opvangmogelijkhe den als kroegen of dancings die wij niet wensen? Wij eisen de mogelijk heid van algemeen maatschappelijk werk dat gericht is op de problema tiek van de moslim. Wij eisen de mo gelijkheid om te werken aan de inte gratie van de dertien moslim-nationa liteiten die hier verspreid en 'geiso- leerd leven. Wij eisen de kans, om de moslims in hun dagelijks bestaan te begeleiden. Wij willen opbouwwerk kunnen doen tot behoud van ons gees telijk bewustzijn. CRM beschouwt de Islam louter als een geloof, maar dat is het niet. De Islam is een levenswij ze, een levensprogramma. Daarom grieft het ons dat het departement al jarenlang weigert subsidie te verlenen voor het op touw zetten van welzijns werk voor moslims en zelfs niet bereid is een uitnodiging voor een gesprek te sturen". Waarna dreigende woorden vallen in de trant van „ons geduld raakt ten einde" en „we zijn een grote minder heidsgroep die gemobiliseerd kan wor den" en „er zijn akties denkbaar die in Nederland hard zullen aankomen". Het blijft ongespecificeerd, maar klinkt gemeend. Hoe het zij, die grootste moskee van Europa komt er en hij komt in de Bijlmer. Eerst dacht de Nederlandse Islamitische sociëteit aan een veel klei ner project van rond de drie miljoen op dezelfde plaats in de Vesterpolder, maar sindsdien is de opzet radikaal veranderd, qua opzet en qua omvang. De eerste, goedkope visie werd op de JVISTERDAM „Allah is de enige n de Almachtige. Hij heeft de mens' Deschapen en met zijn goede gaven nderhoudt hij hem. Hij vraagt daar- oor dankbaarheid. Door middel van lohammed, die zijn profeet is, roept iij op tot zijn dienst in naam van Lllah de Barmhartige en Genadevol- 6". Eind volgend jaar zullen deze en Jergelijke teksten, per luidspreker 'ersterkt, vanaf een 36 meter hoge hinaret over de Amsterdamse Bijl- oer schallen, en mochten 10.000 Mos- ims gelijktijdig en ter plekke aan die iproep gevolg willen geven, dan kan lat. Weer is een maand voorbij. Februari. Bij de Middelmannen in hun kleine boerendorp wordt met smart uitgekeken naar het ogen blik dat Koos weer aan de slag kan. Nog een paar weekjes, dan zal hij weer op de trekker klimmen, het ronkende gevaarte over de akkers sturen en op bijna meetkun dige manier kaarsrechte banen beschrijven met de machinerie die er achter hangt. „Het zit in de lucht", zegt hij. „Nog even en dan gaan we er weer tegenaan". Het is niet dat hij zich verveelt, maar dit gedwongen werk loos zijn duurt te lang. Een trekkerchauf feur, altijd in de openlucht, is niet een man die constant lui zijn voeten bij de gashaard kan houden in het zalige bewustzijn dat er geen beter plekje op Gods aardbodem te vinden is dan zijn luie stoel bij de kachel. Hoe zijn vrouw Lenie erover denkt kunnen we hier niet schrijven. Het past ons niet te stoken in een gelukk j welijkMaar dat ze nu zo langzamerh. tt1 fe man best eens van de vloer wil heb^.t, mag u van mij gerust aannemen. Samen met Lenie het huishoudboekje over februari bekijkend, dat wat inkomsten be treft hetzelfde patroon te zien geeft als in januari, namelijk vier weken lang een uitke ring van de w.w. van f 301,70, waarbij echter deze maand een driemaandelijkse kinderbij slaguitkering kwam van f 458.64 blijkt, dat de uitgaven, hoewel van week tot week verschillend, weer duidelijk boven de in komsten uitstijgen. Dank zij de kinderbij slag sprong Lenie er gelukkig goed uit. Om de eerste week te bekijken: er kwam binnen f 301.70 netto. Er ging uit ƒ347.75. Lenie vertelde zich hier. Zij schreef slechts 337.75 gulden. Een tekort van f46.05. De tweede week kwam er wederom binnen f 301.70, er ging uit f296.45. Over f 5.25. Vijftig gulden minder uitgegeven, maar, in tegenstelling tot de eerste week, ook geen erg grote posten te betalen. Lenie kwam, als we de „huur" niet meerekenen, voor de tweede maal dit jaar uit met haar W.W.-uit- kerjng. Hulde voor Lenie, hulde voor het huishoudboekje. Toch hebben Koos en Le nie het niet zo zuinig gedaan deze week. Aan „uitjes" werd niet minder dan f 49.80 uitge geven, waarover straks meer. De derde week ging er weer aanmerkelijk meer uit dan er binnen kwam, al lijkt Lenie's telling weer erg optimistisch. De uitgaven zijn echter niet de f316.16 van Lenie, maar f 351.18, zoals een keertje natel len leert. Inkomsten natuurlijk weer de f301.70 W.W. een tekort van f 49.48 dus. De grote posten waren dit keer aankoop van huishoudplastic, twee autobanden en een lot van de Staatsloterij. In de vierde week kwam er weer f301.70 binnen. Er ging uit f258.48. Een rustige week, die vol trots door Lenie als een „winstweek" wordt aangemerkt Dankzij het overschot van f 43.22. Bekijken we de maand februari in zijn totaal aan inkomsten en uitgaven, dan ging er uit f 1.253,85 en kwam er binnen f 1.206.80. Totaal een tekort van ƒ47.05. Bij de uitgaven moeten we echter tellen het wekelijkse bedrag dat Koos en Lenie aan rente en aflossing van hun huisje betalen. Dat is f 66,-. Wat over februari vier x f 66,- maakt f 264,—. Voeg daarbij de f47.05 die er al te kort was in februari, dan komen we aan een totaal tekort van f311.05. Maar gelukkig is daar de kinderbijslag als redder in de nood. Er komt binnen f 458.64. Trek daar f311.05 van af en er blijft nog f 147.59 over. Er is ooit een dichter geweest, ver voor men ooit van kinderbijslag had gehoord, die schreef: „Als het kindje binnen komt juicht het hele huisgezin". Als we nog even het tekort van januari bekijken: dat was f 516.48. Trekken we daar het overschot van f 147.59 af dan blijft er f 368.89 over. Dat komt neer op een gemid deld tekort per maand over deze eerste twee maanden van f 184.45 en dat is weer ruim 60 procent van Koos' wekelijkse W.W.-uitke- ring. Het blijft dus een achter de feiten aanhollen: er is een tekort, en er blijft een tekort. Levend als Koos en wonend als Koos zou de W.W.-uitkering dus per week zo'n 46 gulden hoger moeten liggen; zouden de pro blemen opgelost kunnen worden. De sleutel ligt in de woorden „wonend en levend als Koos". Koos en Lenie vormen met hun twee kinderen een „modaal" gezin. De inkomsten van het modale gezin zijn hoger dan die in het gezin van een „minimum loner". Dat leidt er vaak toe dat ook het uitgavenpeil wat hoger ligt en dat de ver plichtingen wat zwaarder zijn, al is dat niet duidelijk. Talloos dan ook zijn op de eerste artikelen in deze serie „Het huishoudboekje van de familie Middelman" de reacties uit de lezers kring geweest. Zowel per telefoon als per brief. Soms waren het een beetje boze brie ven, zo van: hoe kunt u nou schrijven dat die mensen het slecht hebben. Wij hebben het nog veel slechter. Neem deze nou bij voorbeeld. „17 schrijft daar een stukje over de modale werknemer die in de W.W. nog f 301.70 verdient. Nou dan heeft hij nog geen reden tot klagen vind ik. Want mijn man is chauffeur en verdient netto f270.49 plus f 77.50 vakantiebonnen, dus dat is heel wat minderDus de gefingeerde familie Mid delman heeft nog geen reden tot klagen vind ik, er zijn altijd nog mensen die het slechter hebben. Zelfs mensen die al jaren W.W. hebben en dan van de bijstand leven krijgen soms nog meer. Ze lachen je zelfs uit dat je voor zo'n bedrag nog gaat werken", schrijft mevrouw De Roo. Ja mevrouw, het is zo, helaas, maar laten we nou eerst eens kijken wat Koos er van vindt. „Tja, wat moet je daar nou op zeggen?", zegt die, terwijl hij met zijn ene hand eèn thee kopje redt, dat de kleine Chris in een onbe holpen gebaar bijna van tafel af gooit, en met zijn andere hand door zijn haren strijkt. „Kijk, niemand hoort ons zeggen dat we het zo kwaad hebben. Er zijn er die het stukken slechter hebben. Dat weet ik. Maar om te zeggen dat je bokkesprongen met dat geld kunt maken, nee. zo is het toch ook niet". Hij trekt het huishoudboekje naar zich toe en zegt: „Bekijk het nou eens week voor week. Staan er gekke dingen op? Nee dacht ik zo. In de eerste week hebben we niks bijzonders uitgegeven. De grootste post was de nabetaling van het gas. Eens per jaar moeten we het te weinig betaalde betalen. Hebben we te veel betaald dan krijgen we geld terug. Zo'n f 146.- bijbetalen deze keer hakt er natuurlijk wel in. Nou, verder vind je dan f34.- voor de verzekeringen, dat is eens per maand. Van de tweede week zou je kunnen zeggen dat we uit de band gesprongen zijn. Ja, we zijn een keer uit geweest. Naar de Ted de Braak-show. Daar moeten we voor naar de stad, dus dat kost al geld; je gebruikt er wat, je betaalt de entree. Hebben we het nog zuinig gedaan voor nog geen f 12.50 per man. En zo'n buurtfeest, ja, dat kost voor ons tweeën ook f 25,-. Maar moeten wij dan als enige in de hele buurt zeggen: wij doen niet mee, het kost ons te veel? Dan zouden we er gauw uit liggen in zo'n dorp. Over dansen en dammen hebben we het al eens eerder gehad. Je hebt nou eenmaal niet veel in zo'n dorp". Lenie zit er zwijgend bij. Ze knikt alleen maar en schenkt thee. Ze kijkt even over Koos' schouder mee. „Wat valt er over die twee andere weken te zeggen. Ik heb twee gecoverde banden voor de Renault gekocht; f47.50 per stuk. Het kon echt niet langer en dit was stukken goedkoper dan nieuwe banden. Andere gro te uitgaven: een staatslot en een stel plastic dingen. Handig hoor. Nou en dan in de laatste week een bloemenhanger. Ja, je moet het toch ook een beetje gezellig maken". Lenie's planten glanzen je tegen. Het is er gezellig. Een warme haard, gezonde planten, gezonde kinderen, een zich behaaglijk uit rekkende hond. Uw verslaggever voelt zich even een indringer, die wroet in het prive-le- ven van een doorsnee gezin. Om zich daarna weer getroost te voelen door Lenie's opmer king: „Nou het is geen schande hoor dat ze eens weten hoe wij leven. Al komen we te kort, we doen niets verkeerds". Als Koos me even later uitlaat, snuift hij aan de voordeur de geur van het akkerland op. „Nog even", zegt hij, „en dan gaan we gelukkig weer aan de slag". Dat wordt dan deze maqnd. Over hoe de Middelmannen in die lentemaand reilden en zeilden doen we begin april verslag. GERARD CRONE le week: Roosvicee, hansaplast en hoestdrank ongevallenverzekering gas (jaar af rekening) melkboer slager groenteboer - kruidenier damclub kaarten vertering dansles vertering bakker contributie bond Totaal 9.03 34,04 ƒ146,43 19,35 23,10 24,75 35,54 5.- 15.- 14- 17.46 4.05 ƒ337,75 2e week: Rode Knus plant groenteboer kruidenier Ted de Braak Show ziekenfonds melkboer slager bakker damclub dansles vertering kapper Koos buurtfeest contributie bond gas Totaal 5,- 6,50 25,25 38,15 24,80 7.20 25,55 21,05 14,40 5.- 14- 5,50 25.- 4.05 75.- ƒ296,45 3e week: benzine 2 banden tupperware groenteboer melkboer slager Staatslot damclub rokmeter dansles vertering bakker kruidenier panties contributie bond Totaal 4e week: slager groenteboer melkboer kruidenier bakker ondergoed Pieter jaarvergadenng bond damclub vertering 2 paar kniekousjes koperen bloemhanger districtsverg. bond benzine contributie bond dansles vertering Totaal 24,75 95,- 25.- 23,75 28.05 26.96 25,- 5.- 15,- 14- 23,02 39.35 2,25 4.05 ƒ316,16 28,05 21,70 29.70 42.20 17,10 12,75 12- 5.- 8.35 28,95 10.- 25.- 4.05 14.- ƒ258,48

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15