vijfenveertig kilo op een renpaard Imports Chewalker in Bold Tack rijp voor sensationele rennen PP 16 MAART Klassement voor jockey's en pikeurs CLARA MELTZER 'Nieuwe „gezichten" op Duindigt LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 MAART 1977 ASSENAAR Draverijen gaan altijd door, het gehele jaar, behalve op uindigt dat een „gesloten seizoen" kent Rennen zijn er alleen in de perio- I dat Duindigt de poorten opent omdat bet de enige baan in ons land fir draverijen èn rennen gehouden kunnen worden. Op 16 maart en de deuren weer open en de koersliefhebbers staan al te trappelen m schreden naar Wassenaar te kunnen richten. Voor de draverijen in ze op vele plaatsen in ons land terecht Duindigt is bet Mekka van is port waarvan op deze pagina enige facetten worden belicht. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Twee jaar ach tereen organiseerde onze krant onder de jockey's, trai ners en reneigenaren het zoge naamde „rentipklassement" dat achtereenvolgens werd ge wonnen door Erik Bloem en Rober Wetemans. Bij de ope ning van het nieuwe draf- en renseizoen komen beide cate- goriëen in een nieuwe opzet aan bod in een klassement zo wel voor de jockey's in de rensport als de pikeurs in de drafsport Tien belangrijke draverijen op Duindigt zijn voor de pikeurs opgenomen in het drafklassement en tien uit stekende rennen voor de joc key's in het renklassement Voor een overwinning krijgen ze tien punten, voor een twee de plaats zeven, voor een der de plaats vijf en voor een vier de plaats drie. Aan de start verschijnen zonder in de prij zen te komen, levert een punt Draverijen: Het Zilveren Ren paard (3 april), Grote Paa-V sprijs (11 april), Prijs der Veel- belovenden (1 mei), De Gou den Zweep (15 mei), Grote Pinksterprijs (29 mei), Derby (7 augustus). Kampioenschap van Nederland (21 augustus), prijs der 3-jarige Stayers (16 oktober), Stayerskampioen schap van Nederland (23 okto ber) en Prijs der 4-jarige Stayers (5 november). Rennen: W. J. Jochems Memo riaal, (3 april), Generaal Baron van Heemstra-Prijs (1 mei), Grote Prijs van Den Haag (29 mei), Derby (10 juli), Sprint kampioenschap van Neder land (17 juli), Gold Cup (31 juli), St. Leger (4 september). Grote Prijs der Nederlanden (18 september), Cambridgeshi re (16 oktober) en Cesarewitch (23 oktober). Eigenaar Jan van der Berg op Duindigt met trainer Cees van der Harst op „Zilverster" (links) en jockey Alan Jones op „Chewalker" WASSENAAR Jan an der Berg, de eige- van de Haagse stal lonique, dronk met ijn vrienden uit de 'sport in „De Bijhor st" een kopje koffie, sprak wat na over de koersen die de dag tevo- ren op de Wassenaarse baan waren geweest en kwam in gesprek met de jonge trainer van renpaarden Cees van der Harst. Van der Berg, toen eigenaar van een aantal goede dra vers, besloot tijdens dat gesprek om ook wat renpaarden te kopen. Cees van der Harst maakte hem deelgenoot van zijn probleem en rt| komt in de zelfde omge- el ving, weer in het bijzijn *}van de eigenaar van stal Monique, op eerder gesprek terug. „Het paard Zilverster was niet ,eigendom van de heer Nuy uit u „Wezepe, die enorm veel paar- den heeft maar geen vertrou wen meer had in de tweejarige Zilvester. Ik moest hem maar verkopen. Ik wist dat Zilver ster een goed paard zou wor den, maar kon er geen eige naar voor vinden. Tot ik tegen de heer Van der Berg aanliep. Een tijdje later kocht hij niet alleen Zilverster maar ook Donna van de heer Nuy. Die zal er nu wel spijt van hebben, want vorig jaar kwam Zilver ster zesmaal aan de start er was steeds in de prijzen. Voor de eigenaar verdiende het paard twintig mille". Stal Monique1 is sinds enkele jaren een begrip in de paar- desport. Eigenaar Van der |j Berg heeft nu negen jaar paar- 1 den en gaf trainer Cees van der Harst de dankbare op dracht om in het buitenland maar eens een internationale, crack te kopen. Van der Harst kwam aan het eind van vorige seizoen terug met de nu vierja rige Chewalker, een prachtige Ierse hengst. Hij is in Neder land lijstaanvoerder van de jongere paarden en staat in de handicap één kilo boven de winnaar van de derby, Fran ces Hope. Geluk Op 3 april hopen beide paar den tegen elkaar in het strijd perk te treden. Trainer Cees van der Harst over zijn grote „Bold Tack" kan nog wel eens „opspelenmaar een suikerklontje van eigenaresse mevrouw van der Lubbe en de hand van de meester (John Smith) doen wonde ren. aanwinst: „Een schat van een paard. Als tweejarige heeft hij in Ierland tweemaal gewon nen. Als driejarige is hij vele keren geplaatst. Maar het paard moest te veel aan de start verschijnen. Op het laatst kon hij het ene been niet meer voor het andere krijgen. Dat is ons geluk geweest anders hadden we hen natuurlijk nooit kunnen kopen. Op het ogenblik staat hij er op Duin digt als een goudhaantje bij" Chewalker heeft het op Duin digt best naar zijn zin. In Ier land wordt zo'n paard in een soort fabriek getraind. De die ren zijn daar een nummer. Kan een trainer met een paard geen succes meer boeken, dan wordt het verkocht of voor een tijdje weggezet. Op Duin digt is Cees van der Harst erg voorzichtig met zijn paarden Chewalker en Zilverster. „Ik heb veertien paarden in training. Dat is eigenlijk nog wat te weinig om goed te kun nen draaien met je stal. Maar ik heb wel die twee grote cracks van Stal Monique. Zij moeten samen toch een ton kunnen verdienen. Zilverster mag je gerust rekenen tot een van de beste drie driejarigen, zonder meer een kandidaat voor de derby. Cees van der Harst (36) heeft bij zijn werk de steun van eerste jockey Alan Jones, waarin ook eigenaar Jan van der Berg (39) erg veel vertrou wen heeft. Voor Stal Monique, met acht dravers en drie ren- paarden^is dit seizoen we licht het belangrijkste sinds de ves tiging. Lijstaanvoerder De import Chewalker de ene sensatie van Duindigt, de zes jarige hengst Bold Tack van de nieuwe eigenaresse me vrouw Van der Lubbe-Van der Bijl is de andere. Met zijn 84 kilo is hij de lijstaanvoer der in de handicap op Duin digi Het paard is in training bij de 33-jarige trainer Hans Wolffers en zal in de koers gereden worden door de enige jockey met snor op Duindigi John Smith, bijgenaamd de gespierde spijker. Bold Tack werd bij zijn aan komst in ons land al meteen met de titel „de beste import sinds jaren" vereerd. Bold Tack is echter ook al berucht op Duindigt. Het schijnt een gevaarlijk paard te zijn. Trainer Hans Wolffers: „Het is een echte hengst. Toen hij bij de verkoping werd voorgebracht, was het even stil. Bold Tack was een paard dat wilde bijten. Men vertelde dat hij levensgevaarlijk is. Ik ben hem na de verkoping eens op gaan zoeken in zijn box heb een klapje tegen zijn hoofd gegeven en het dier deed niets terug. Dat was voor mij een reden om het paard te kopen. Bold Tack kwam erg vermoeid op Duindigt aan. Hij is niet makkelijk in het werk, maar we hebben groot ver trouwen in hem". Hans Wolffers, op Duindigt aan zijn zevende seizoen als trainer, hoopt het paard niet alleen op de Wassenaarse baan aan de start te brengen, maar ook in België en Duits land. Van huis uit is de hengst een sprinter en zal daardoor voornamelijk uitkomen op de 1300 meter. Maar men wil het ook proberen op de 1800 me ter. Als driejarige behoorde Bold Tack tot de top-10 in Ierland. Hans Wolffers, trainer van dertig volbloeds, heeft veel vertrouwen in Bold Tack. Hij heeft toestemming gevraagd om met het paard steeds als laatste de startboxen in te gaan, omdat de hengst wel licht moeilijk kan zijn als hij lang in de boxen moet blijven voordat het startsein wordt ge geven. Wolffers: „Mevrouw Van der Lubbe heeft nu vier volbloeds op Duindigt Haar man is me de-eigenaar van Stal Westland, de stal van Kees Verkerk. Ik hoop dat Bold Tack het net zo goed gaat doen bij de vol bloeds als Kees Verkerk bij de dravers." Bij de opening van het nieuwe renseizoen is de Wassenaarse baan twee nieuwe, interessan- ,te imports rijk. ARTHUR VAN RIJSWIJK WASSENAAR Vorig jaar december sleepte Clara Meltzer in Duitsland een primeur weg. Ze was de eerste vrouwe lijke jockey die een steeple chase reed, de eerste in de geschiedenis van de Duitse paardesport. Toen in Duitsland werd toegestaan dat vrouwelijke leer lingen op de baan mochten verschij nen, had men er helemaal niet bij stilgestaan dat dit ook voor hindernis- rennen kon gelden. Clara Meltzer, met Ina Schwarzkachel, de twee vrouwelij ke beroepsjockeyes in een wereld vol (kleine) mannen, maakte daarvan ge bruik en zal tot in lengte van dagen te boek staan als de eerste vrouw die in Duitsland deelnam aan een steeple chase. Ze vertelt ervan in het kantoortje van het entrainement Beissel op Duindigt, een klein hokje met een ijskast en een driezitsbank, een koffiezetapparaat, een stopcontact en een gootsteentje. Een rustpunt in het drukke bestaan van het meisje dat in de uren dat de dauw nog op de velden ligt naar de stallen gaat, in de middag een uiltje knapt en dan weer aan het werk gaat Ze zal er nooit om klagen, ze zal nimmer met veronge lijkt gezicht werken, hoewel ze een lang- slaapster is. „Wie in de renpaarden zit, is een paardegek", is haar even simpele als waarheidsgetrouwe omschrijving van zich zelf en een ieder die op Duindigt zijn leven slijt tussen de boxen met renpaarden. Twee Nederland neemt een aparte plaats in als het om vrouwelijke beroepsjockeys gaat. Amatrices zijn er voldoende, beroeps maar twee vrouwelijke twee, toch nog een respectabel aantal voor wie bedenkt dat het gehele land slechts één renbaan rijk is. Duindigt Clara Meltzer: „Eigenlijk is het een mannensport Maar in de amateursport zijn toch veel amatrices die er tijd voor vrij kunnen maken. Het begrip vrije tijd is voor een beroepsjockey maar betrekkelijk. In de winter, als er niet ge koerst wordt en verscheidene eigenaars hun paarden van stal halen, is het ten hoogste minder druk maar van een uitgesproken slappe tijd kan nauwelijks gesproken wor den. In de zomer is het constant pootaan spelen. De vrouwelijke jockeys worden op geen enkele wijze ontzien. Clara Meltzer zou het niet willen. Haar leven wordt bepaald - althans tot nu toe want je weet maar nooit - door de paarden. En dat is nooit anders geweest „Toch kom ik niet uit een paardefamilie. We hadden thuis geen boerderij. Een gewoon huis. Maar ik kan me nog goed herinneren dat ik vroeger, toen ik heel jong was, zo'n jaar of drie, altijd al droomde van paarden. Indianen en cowboys. Toen ik zes jaar was, maakte ik met mijn broertje het plan om te gaan sparen voor een paard. Van een stuiver zakgeld per week! Ik woonde buiten Hilversum en als ik met een vriendinnetje ging wandelen, kwamen we langs een boer derij. Zij lokte dan een paard met een suikerklontje en ik klom op zijn rug. Ge vaarlijk natuurlijk en die boer kwam mijn ouders op de hoogte stellen. Als ik naar de ponyclub mocht zo beloofde ik, zou ik niet meer op dat paard klimmen. De was toen acht jaar." Een wensdroom ging in vervulling, lid van de ponyclub. In de schoolbanken droome Clara Meltzer voort over paarden. Zij ver speelde daar later haar eerste eindexamen voor de HBS door. „Op de eerste dag van het mondeling examen moest een merrie een veulen krijgen. Daar zat ik bij en het exa men moest ik een jaar later overdoen." Wintervet En nu is Clara Meltzer al weer vier jaar beroepsjockey. „In Hilversum is een dra- versbaan maar ik wilde geen pikeur worden. Ik houd niet van draven. Een instructeur in Hilversum raadde me aan eens naar Duin digt te gaan. Bij Wim van Dijk kreeg ik mijn opleiding, ik kwam bij Riem en dit seizoen werk ik bij Annemiek Beissel, een van de twee trainsters die Nederland rijk is. Clara Meltzer: „Omdat ik al tien jaar op het paard had gezeten en alles had gedaan - military, dressuur, springen - kon ik meteen beginnen. Toch vind ik steeple mooier dan vlak maar ik heb mijn gewicht tegen. Ik weeg maar vijfenveertig kilo. Daar hoef ik niets voor te laten. Als het „wintervet" eraf moet, moet ik er iets aan doen. Heb ik mijn gewicht, dan blijft dat zo. En ik ben toch een snoeperd maar dat deert me niet Voor steeple is mijn gewicht te laag. Jammer dat wij dat niet kennen. De samenwerking tus sen paard en rijder moet groot zijn, er komt meer rijkunst aan te pas. Als je voor de rennen een enorm paard koopt win je. Als je met steeple niet kunt rijden, kom je niet rond. Er is in België een renkampioen van wie iedereen weet dat zijn rijcapaciteiten er niet naar zijn. Maar hij heeft wel een gewel dig paard. Die steeple in Duitsland deed me dus wel wat Dat bestaat in ons land niet vroeger wel hordenrennen. Toch vreemd want in Nederland zijn de mensen veel progressiever. Vandaar ook dat er twee Toen ik drie was droomde ik al altijd van paarden vrouwelijke beroepsjockeys zijn, wat in het buitenland nu pas begint te komen." Logisch Clara Meltzer: een leven met paarden Het feit dat Clara Meltzer „paardegek" is, doet niets af aan haar nuchtere kijk op het leven die haar veel laat relativeren en naar de simpelste oplossing zoeken. Als leerling jockey - ze is leerling-af als ze twintig overwinningen heeft geboekt en er manke ren er haar nog zeven, of als ze dertig jaar is en dat scheelt nog vijf jaar - aanvaardt ze zonder meer dat ze niet de beste paarden rijdt „Logisch, die zijn voor de eerste joc key." Annemiek Beissel valt bij: „Leerlingen moéten zelfs eerst op mindere paarden rij den want dan kunnen ze immers ook niets verknoeien. Het is in ons land zelfs zo dat ze te vroeg op betere paarden worden ge zet" Een vetpot is haar baan niet maar ook dat deert Clara Meltzer niet In de draverijen, die het gehele jaar doorgaan, kan een pikeur veelal behoorlijke verdiensten oogsten. Cla ra Meltzer: „Dat doet me niets. Ik houd van de rensport Ik ben dol op paarden en ik zal er dan ook wel mijn hele leven in blijven. De heb tenslotte ook mijn trainersdiploma. Ik besef heel goed dat een eigenaar eigenlijk niets aan renpaarden kan verdienen. Bij dravers ligt dat anders omdat ze goedkoper in onderhoud zijn, omdat er meer koersen zijn en ze veel keren kunnen winnen, baan trainen, draven kan twintig keer in een seizoen eerste worden, een renpaard niet omdat de omstandigheden minder zijn. Dra vers kunnen bijvoorbeeld op hun baan trai nen, wij mogen dat niet Toch kies ik voor rennen. En voor later lijkt de fokkerij me wel." Voorlopig zal Clara Meltzer zich mengen in de koersen die haar de ontbrekende zeven overwinningen moeten brengen. .Jockey is een kwestie van gevoelswerk. Tijdens de koers moet je de juiste beslissingen nemen, zelfs als die tegen de opdracht van de trainer zijn. Het hangt van de omstandighe den af maar je moet dan wél goed kiezen, anders pakt de trainer het natuurlijk niet" HERMAN VAN BERGEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11