Drievoudige gijzeling in Washington wraak Zwarte Moslims Puzzel99 overleeft vergiftiging Conflict grondpolitiek minder gespannen Satuur oopt der weken voor Voorjaar VERBOD OP SACHARINE IN VS-CANADA Boerderij Hazerswoude uitgebrand DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Sank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80. jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Donderdag 10 maart 1977, 67e jaargang no. 2067. Eddy Ducbin Minder zacht The Eddy Duchin Story op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.30 uur Versteende voetstappen. Ned. II om 19.20 uur" Dunder- klumpen, om 20.25 uur Konin gen en paupers (slot) en om 21.15 uur Rondje theater. Om 22.05 uur Brandpunt met Oost- Timor. Van het westen uit geleidelijk meer opklaringen en tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 12 graden. Morgen: Zon: 7.04—18.37 Maan: 00.55-9.56. Schev. hoogw.: 6.45- 19.11 laagw.: 2.37—15.01. Mevrouw Trudeau op stap met Mick Jagger? OTTAWA (Reuter) Kranten in Toronto hebben gisteren gemeld dat de 29-jarige echtgenote van de Canadese premier Trudeau er vandoor zou zijn met de zanger van de Britse popgroep The Rolling Stones, Mick Jagger. Zij zou samen met Jagger en een ander Stones-lid, Ron Wood, naar New York zijn gevlogen. Woordvoerders van zowel de premier als de Stones zeiden echter dat alle drie de personen wel in New York zijn, maar dat mevrouw Trudeau niet met de Stones-leden is meegereisd. Zij wordt spoedig bij haar man terug ver wacht Mevrouw Trudeau ontkende gisteravond in New York dat zij een romance zou hebben met Mick Jagger en reageerde op het nieuws met de uitlating: „Ik ken hem nauwelijks, ik mag hem graag maar ben tenslotte een getrouwde vrouw. )EN HAAG (ANP) De lente is er dit aar nog vroeger ij dun in de voor bande jaren, boe zel er toen ook prake was van bij- onder zachte win- s. Vergeleken ■t vorig jaar is de oorsprong van de lora en fauna ge middeld drie tot ier weken. )e laatste dagen wordt voortdurend droge en warme subtropische lucht aangevoerd die het kwik zich zeer be- haaglijk in de ther mometers doet uit strekken: in de schaduw kwam het gisteren tot 17 gra den in het noorden 19 graden in de fes£ van het land. ^een wonder dat ïc natuur daar zeer be7 op reageert. Veel staat al in vloei zoals de cro- eussen, hyacinthen, botanische tulpen, Darcissen, azalea's, pein hoefblad, kor noelje en forsythia. Vlinders, bijen en pommeis zijn uit pun winterslaap ontwaakt, evenals tfe vleermuizen en tgeis. De wilde eend, de tortelduif, ransuil, bosuil, blauwe reiger, me rel, zanglijster en breeuw hebben tel/s al eieren ge legd. Ook werd te ug uit Afrika, de erste koekoek ge- De lepelaars ijn eveneens gear- iveerd en zelfs is al >en ooievaar gezien' laar ook is de eer- te heidebrand er veer geweest: In iint Oedenrode verd gisteren 4,5 iectare bos en hei 'erwoest. Zesdelige tv-serie over leven van Joban Buziau (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM Max Appelboom Filmprodukties onderhandelt momenteel met enkele omroepen over de aanmaak en uitzending van een zesdelige tv-serie over leven en werken van Johan Buziau, een der grootste revue-komieken die ons land ooit kende. Dit plan is momenteel nog zo pril dat er weinig te zeggen is over de opzet. Wel heeft men contact met de kleinzoon van Buziau, Charles Emiel Buziau, die heeft toegezegd zijn aandeel te zullen leveren. Strafschop gestopt, FC Den Haag in halve finale Galjé stopt de straf schop van PSV-er Poortvliet. Politiemannen en brandweerlieden klimmen langs een brandweerlad der omhoog bij de voorgevel van het stadhuis in Washington waar binnen een onbekend aantal men sen door een afgescheiden groep van de Zwarte Moslims gevangen wordt gehouden. (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON Een film ge titeld „Mohammed, boodschap per van God" en de moord, vier jaar geleden, op zeven leden van een fanatieke Islamitische sekte speelden een hoofdrol in de gijzeling van meer dan hon derd personen woensdag in drie gebouwen in de Amerikaanse hoofdstad. In een orgie van ter reur veranderden de Hanafi- sekte en diens leider Hammas Abdoel Khaalis, die op voet van oorlog leeft met de Zwarte Moslims, een deel van de stad Washington in een belegerde veste. De gebouwen die door de leden van de Hanafi-sekte zijn bezet zijn het stadhuis, waar burgemeester Walter Washing ton urenlang in zijn kantoor gebarricadeerd is geweest, de Mohammedaanse moskee en het hoofdkwartier van de Joodse organisatie B'nai B'rith. Tien uur na het begin van de terreuractie van de Hanafi-aan- hangers waren er drie doden en tenminste elf gewonden. Onder de slachtoffers bevonden zich een 22-jarige radioverslaggever, Maurice Williams, die dodelijk door een kogel werd getroffen bij de bezetting van het stadhuis van Washington en het zwarte gemeenteraadslid Marion Barry. Barry werd door een kogel in de hartstreek getroffen, maar Mensen in één van de kamers van het Amerikaans-joodse hoofdkwartier steken hun handen in de lucht, als gewapende politiemannen binnenkomen om hen te bevrijden. Nog een groot aantal mensen wordt in het gebouw in gijzeling gehouden. bevond zich na een spoedopera tie buiten levensgevaar. De na men van de andere slachtoffers die het leven lieten zijn nog niet bekend. De voorzitter van de Washingtonse gemeenteraad Sterling Tucker bevindt zich on der de gijzelaars. Hammas Abdoel Khaalis, de lei der van de Hanafi-sekte die met een groep geloofsgenoten het stadhuis bezette, eist dat de film over het leven van Mohammed, die in een aantal bioskopen in New York en Los Angeles in première ging, uit de Verenigde Staten zou worden verbannen. Khaalis eist ook dat de daders van de moord op zeven leden van de Hanafi-sekte in 1973 aan hem zouden worden uitgeleverd, alsook de moordenaar van de zwarte profeet Malcolm X. Voorts moet de bokser Moham med Ali zijn verontschuldigin gen voor de moorden komen aanbieden. De Hanafi-moorden werden in 1973 in Washington gepleegd door leden van de Zwarte Mos lims. Twee vrouwen en vijf kin deren werden toen op gruwelij ke wijze om het leven gebracht. De bezetting van het stadhuis van Washington ging gepaard met geweervuur. In de loop van de namiddag en de avond wer den enkele tientallen personen door de politie uit het stadhuis in veiligheid gebracht. Er zou den zich nog enkele tientallen gijzelaars in bevinden. Het eerste gebouw dat door de Hanafi-terroristen werd overval len was het hoofdkwartier van de Joodse organisatie B'nai B'ri th, waar tussen de vijftig en honderd personen werden gegij zeld. In de loop van de dag werden enkele tientallen gijze laars, naar gezegd wordt allen niet-Joden, vrijgelaten. Kort nadat vier Hanafi-volgelin- gen het Joodse gebouw hadden bezet volgde de actie in de mos kee die door een of twee gewa pende mannen werd uitgevoerd. Daar werden vijftien personen gegijzeld. Na het invallen van de duister nis kwam de eruptie van bizarre gebeurtenissen in Washington tot stilstand. De politie was er klaarblijkelijk op uit om tijd te winnen. De drie gebouwen waarin de Hanafi-terroristen en hun gijzelaars zich bevinden, bevinden zich alle op betrekke lijk korte afstand van het Witte Huis. Het ministerie van Justitie is in onderhandeling met de be zetters. Het milde weer heeft enkele weken vroeger dan gebruikelijk de bloe metjes uit de bodem gelokt. Ook de fauna i wonderlijk hoge temperaturen en de eerste vleermuis is al gesigna leerd. Evenals de eerste heidebrand... Hef belooft weer 'n subtropisch zomertje te worden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de serie strafschoppen die gisteravond moest beslissen of FC Den Haag dan wel PSV naar de halve finales zou overgaan, was Martin Jol voor de Hagenaars de negende speler. Hij schoot raak en de stand was 8—7, omdat zowel Kila (Den Haag) als Van der Kuijlen (PSV) hun inzet gestopt hadden gezien. Toen kwam Jan Poortvliet voor PSV. Hans Galjé, die in het Haagse doel een formidabele partij vertolkte, stopte zijn schot. Hij ranselde de bal naast zijn doel (foto) en FC Den Haag zat in de halve eindstrijd. Daarin lootten de Hagenaars PEC Zwolle dat gisteren met 1—0 van MW won. In de andere halve finale ontmoeten FC Twente (winst van 1—0 op NAC) en AZ '67 (winst 2—1 op FC Groningen) elkaar. De halve finales worden op 27 april op nader aan te wijzen neutraal terrein gespeeld, tenzij de betrokken clubs over een komen op het veld van een van beide te spelen. Halve finales worden na verlenging bij gelijke stand niet met strafschoppen beslist, maar overgespeeld. WASHINGTON (Rtr) Het Ame rikaanse bureau voor controle op voedingsmiddelen heeft besloten sa charine, het enige zoetmiddel dat nog in de Ver enigde Staten was toegestaan, na 1 juli te verbieden. Het resultaat volgt na recente experimenten in laboratoria op ratten. Deze bleken na toediening van sacharine kankergezwellen te krijgen. Ook het Canadese ministerie van gezondheid heeft besloten sacha rine geheel te verbieden. Het middel mag niet meer worden toegepast in voedsel, cosmetica en geneesmiddelen. Het verbod treft vooral de fabrikanten van dieetlimonades. Zij mengden 70 procent van et totale sacharineverbruik in hun dran ken. Diabetici zullen sacharine voortaan alleen nog via de apotheek kunnen krijgen. ADVERTENTIE 4t/ml3maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6.- kinderen tot 14 jaar f 4,- Trem-Toegang-biljetten bij NS-slations Geen krant ontvan-' gen? Bel tussen 16.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier Wordt de krant als nog gebracht. HAZERSWOUDE Het woon gedeelte van een boerderij aan de Hazerswoudse Rijndijk naast de onlangs gesloten Zwaantjeskerk is vanmorgen door brand verwoest. Het boe rengezin kon tijdig aan het vuur ontsnappen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het vuur werd vanmorgen om kwart over zes ontdekt door een passerende automobilist. Deze waarschuwde de familie W. F. van Velzen. De koeien in de stal achter de woning konden tijdig naar buiten gejaagd worden. De brandweer kon voorkomen, dat ook de stal in vlammen opging: het vuur beperkte zich tot het woonhuis. De schade beloopt vele duizenden guldens. De heer W. F. van Velsen is verzekerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het conflict over de grondpolitiek is gisteravond kleiner, geworden. Er is nu minder kans op dat het conflict tot een kabinetscri- sis uitgroeit. Tijdens beraad op het Catshuis zijn bouwstenen aangedra gen om de kloof tussen C.D.A. en P.v.d.A. te dichten. De regering moet nu de wetstechnisch moeilijke zaken gaan uitwerken. In verband daar mee kon ook vandaag het debat in de Tweede Kamer over de grondpo litiek niet worden voortgezet. De verwachting is dat het kamerdebat volgende week dinsdag wel kan doorgaan. De politieke situatie is wat minder gespannen geworden na het overleg dat minister-presi dent Den Uyl en vice-premier Van Agt (Justi tie) gisteravond in de ambtswoning van de premier hebben gevoerd met de fractievoorzit ters en deskundigen van de drie progressieve en de drie christen-democratische partijen. Dr. R. Kruisinga, fractievoorzitter van de C.H.U. in de Tweede Kamer, kwam in het kielzog van" Andriessen, K.V.P. en Aantjes, A.R., mee. Het lijkt er op dat met name de P.v.d.A. voor een belangrijk deel tegemoet is gekomen aan de eisen van het C.D.A. In ieder geval gaat de P.v.d.A. ermee akkoord dat de wetsvoor stellen zoals die nu bij de Tweede Kamer liggen, worden gewijzigd. Er moet dan in een wet worden vastgelegd dat bij grondonteigening niet alleen een ver goeding wordt gegeven op basis van de ge bruikswaarde, maar dat rekening wordt ge houden met de inkomens- en vermogensscha de die de grondeigenaar ondervindt van de planologische beslisingen van de overheid. Het gaat er nu om of de concrete uitwerking van deze gedachte tot bevrediging van de verschil lende regeringsfracties zal zijn. Vandaag zijn deskundigen op de ministeries begonnen met de uitwerking van de wetstech nische moeilijke zaak. Dat moet snel gebeuren, wil de Tweede Kamer dinsdag aanstaande het debat kunnen voortzetten. C.D.A. en P.v.d.A. zijn duidelijk dichter bij elkaar gekomen. .De vraag is nu of beide partijen vrede kunnen hebben met de wetswij ziging waarmee de regering zal komen. Andriessen (K.V.P.)-zei vannacht na afloop van het beraad: „We proberen op een bevredi gende manier er uit te komen, maar er is nog geen garantie dat het lukt. Het kabinet leeft nog. De moeilijkheden zijn echter nog zeer groot". Puzzel, de viereneenhalf jaar oude Sint-bernard van de Leidse familie Van Tongeren is voorlopig geveld. Hij dreigde het zeventiende slachtoffer te worden van de maniak, die in de Leidse Merenwijk kwistig strooit met rijkelijk van strych nine voorziene gehaktballetjes. Puzzel zal weer beter worden. Dierenarts Muurling heeft hem op het laatste nippertje weten te redden. De kolossale, zeventig kilo we gende Sint-bernard was gister morgen door zijn baas uitgela ten op het grasveld achter De Ravenhorst. Keurig aangelijnd, zoals dat sinds afgelopen week einde overal in de Merenwijk gebeurt om te voorkomen dat de huisdieren het giftige vlees eten. Zonder dat de heer Van Tongeren het merkte, moet Puz zel toch het giftige vlees hebben gegeten, want eenmaal thuisge komen vertoonden zich de ken merkende stuiptrekkingen die duiden op strychnine-vergifti- ging. Met de ijlings gealarmeer- de dierenambulance werd het. dier naar dierenarts Muurling vervoerd, die nog tijdig wist in te grijpen. De Leidse politie heeft gisteren de gehele dag gespeurd naar de aanwezigheid van meer brokken giftig vlees. Men bestudeert mo menteel de tips van de bewo ners van de Slaaghbuurt in de Merenwijk, die mogelijk ver dachte personen hebben gesig naleerd. Voorlopig handhaaft men echter het devies: „Honden aan de lijn; katten binnenshuis houden".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1