ilinister van Defensie mdermijnde gezag van :ommandant legerkorps Senaat wil meer geld ✓foor kruiswerk 'Emancipatie mag geen geld kosten' Verdachte moord op zwerver ontkent schuld 'Papendrechtse' vaten bevatten zwaar vergif ^Hjnenland ^lachtoffers wereldoorlog ^oelen zich geïsoleerd zacht en 'lichtmild' van smaak NIEUWE CAO BIJ KLEIN-METAAL LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 MAART 1977 PAGINA 9. AANVAL OP ZIGEUNERS Glimmerveen wekt woede in Flevoland LELYSTAD (ANP) In de zuidelijke IJsselmeer- polders heerst grote verontwaardiging over de pamflettenoorlog, die de Nederlandse Volks Unie van de Hagenaar J. Glimmerveen in de polders heeft ontketend tegen de aldaar verblijvende zigeunerfamilie Romanov. Landdrost H. Lammers zal de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken vragen welke maatregelen tegen deze Volks Unie getroffen kunnen worden. De Nederlandse Volks Unie heeft enige tijd gele den de bevolking van de zuidelijke IJsselmeerpol- ders opgeroepen aktie te ondernemen tegen de komst van de Romanov-familie naar de polders. Al eerder hebben diverse organisaties fel tegen de inhoud van de pamfletten, die racistisch en fascis tisch genoemd wordt, geprotesteerd. Landdrost Lammers wil thans van staatssecretaris Zeeval- king van Justitie weten of de status van de in Lelystad verblijvende familie Romanov' zo spoedig mogelijk geregeld kan worden. -fapherpe kritiek CDA op Stemerdink (Van onze parlementaire redactie) y HAAG Minister Stemerdink van ^isie heeft gisteren in de Eerste Kamer Pek gekregen van het CDA, omdat hij ommandant van het eerste legerkorps, nant-generaal Gitz, heeft gekapitteld diens instructie aan de onderdeelcom- _danten om de discipline onder de troe- te verbeteren. De progressieve partijen entegen prezen de bewindsman voor. optreden tegen de generaal, i-woordvoerder Gooden noemde de op- ht van de minister aan de generaal om rief waarin een hardere lijn werd voor- hreven, in te trekken een „gezagsonder- ende reactie" die hij niet van een voor- ge beroepsofficier van de landmacht verwacht. De CDA-senator zei: „Het optreden van de minister lijkt ons eerder te leiden tot het ondergraven van de discipline. De comman danten in onze strijdkrachten hebben een democratische traditie te handhaven, die niet door gevit op kleinigheden mag worden ondergraven." Volgens Gooden staan de commandanten er borg voor „dat onze krijgsmacht de demo cratische overtuigingen van een van de oud ste democratieën ter wereld zal blijven ver dedigen". In hun zorg voor die verantwoor delijkheid verdienen zij het niet, ieder ogen blik door deze minister op hun nummer te worden gezet. Van een minister van Defen sie verwachten wij een positievere relatie met zijn bevelhebbers, in die zin, dat me ningsverschillen niet onmiddellijk naar bui ten worden gebracht." Pal hiertegenover stond de opvatting van de progressieve partijen. PvdA-senator Tum- mers sprak van een „gitzwarte generaals- brief', die hij beschouwde als „aantijging tegen de menselijke verhoudingen binnen het Defensie-apparaat". Volgens de socialist heeft de generaal erg eigengereid gehandeld. Hij meende, dat Gitz zijn brief eerst met de personeelsorganisaties had moeten bespre ken. De CPN wilde ook opheldering over de „duistere" rol van minister Stemerdink in de affaire. Volgens de communist IJmkers is de bewindsman van tevoren op de hoogte geweest van de inhoud van de brief van Gitz. Minister Stemerdink komt volgende week in de Eerste Kamer aan het woord. !N HAAG (ANP) Vrijwel e verzetsdeelnemers en chtoffers van vervolging den zich teleurgesteld door t gemak waarmee het Neder- idse volk het verleden heeft Hen vergeten. Daardoor zijn als het ware met hun erva- ig uit de Tweede Wereldoor- in een zeker isolement ko- ;n te verkeren. ït het opnieuw in hun proble- :n verdiepen wordt de moge- leid geschapen de getroffe- de gemeenschap op te nemen, met erkenning van hun bijzondere positie als ver- zetsdeelnemer, vervolgde of oor logsslachtoffer. Dit schrijft het „Werk- en Ad viescollege (WAC) immateriële hulpverlening aan verzetsdeel nemers en slachtoffers van ver volging" in zijn tussentijds rap port. Het WAC werd in mei "75 ingesteld. Met het interim-rap port wil het niet alleen de rege ring tussentijds informeren, maar ook een publieke gedach- tenwisseling op gang brengen. Het college vraagt er aandacht voor dat 32 jaar na het einde van de tweede wereldoorlog de problemen van de slachtoffers van die oorlog geenszins zijn opgelost. Integendeel, bij zeer velen van hen komen de herin neringen aan het verleden juist nu naar boven. Zij gaan veelal gebukt onder de last van psychi sche problemen en lichamelijke ziekten en gebreken die verband houden met de oorlog. Het WAC komt op een schatting van 130.000 mensen die behoefte hebben aan hulpverlening en begeleiding. Ti, ff* (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De christen-democratische frac- :s in de Eerste Kamer willen dat staatssecreta- Hendriks (Volksgezondheid) de bureaus voor vens- en gezinsmoeilijkheden financieel gaat eunen via de Algemene Wet Bijzondere ziekte- ^sten. Tijdens de behandeling van de begroting ►or Volksgezondheid wees CDA-woordvoerder ket op de grote financiële problemen waarin V:le bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden prkeren. Jn andere CDA-woordvoerder, mr. De Vreeze, >eg de aandacht van de staatssecretaris voor de penibele financiële positie van de kruisverenigin gen. Ook PPR-senator Hoefnagels bepleitte meer geldelijke steun voor het kruiswerk. In het bijzon der vroeg hij daarbij om een gunstiger salarisrege ling voor het personeel van de kruisverenigingen, dat volgens hem in dat opzicht door de staatsse cretaris nogal kort wordt gehouden. Voort stelde Hoefnagels voor, om van overheids wege maatregelen te nemen tegen de „wildgroei in de aanbiedingen van de geneesmiddelenindus trie". Volgens hem komen er per jaar meer dan 100 nieuwe geneesmiddelen op de markt die door het „college ter beoordeling van verpakte genees middelen" niet waardevol worden bevonden. Explosief vat De Arnhemse politie heeft gisteren een olievat vol wa pens in beslag genomen. Het vat werd door twee dertienja rige jongens gevonden toen zij aan het spelen waren.Het was langs de Rijn begraven. De eigenaar van het wapen tuig is nog onbekend. De po litie hoopt hem echter aan de hand van de wapennummers te kunnen achterhalen. Tijd van modeshows Het is de tijd van de modeshows. Overal in den lande wor den ze gehouden en laten de befaam de couturiers zien wat volgens hen de nieuwe modetrend is voor het komen de seizoen. Giste ren was het in Am sterdam de beurt aan modeontwerper Frans Molenaar die mannequin Sonja de plankiers liet be treden om zijn geesteskinderen aan modeminnend Nederland te laten zien. In zijn collectie on dermeer een beige cirkeljas (double fa ce) die wordt ge dragen over een tri cot jumpsuit (links boven). Zeer fraai was de mantel-japon-com binatie van licht blauwe dunne wol flanel (linksonder). Ook het breiwerk was in zijn model len terug te vinden. O.a. in deze hand- gebreide katoenen streeptrui met twee mogelijkheden: ma- xi-trui of mini-jurk (rechtsboven). In het Amsterdamse Sonestahotel werd ook nog een „klei ne" show gegeven. Modeontwerper Rob Falk toonde daar gisteren zijn privé-collectie voor filmactrice Sylvia Kristel, die op de foto een van zijn creaties draagt (rechts onder). krijgsmacht op oroef samen eten DEN HAAG (ANP) - Het voor- lemen bestaat om, in overleg net vertegenwoordigers van de nilitaire belangenverenigingen, )p korte termijn de mogelijkhe- ien te onderzoeken van een ge wijzigd systeem voor de eetza len bij de krijgsmacht. Wellicht kunnen eetzalen voor alle rangen de efficiency verho gen, aldus staatssecretaris Van Lent van Defensie in zijn giste ren gegeven antwoord op schrif telijke vragen van de Tweede- Kamerleden mevrouw Van Heel-Kasteel (KVP), mevrouw Van Leeuwen (ARP) en Wisse- link (CHU). Bezien wordt ondermeer of tot invoering van het nieuwe sys teem op experimentele basis bij enkele onderdelen kan worden overgegaan. JBK doet ARNHEM (ANP) „De rege ring is bang zich aan koud wa ter te branden. De fractielei ders worden in de Kamer door hun fractie vaak met een mooi verhaal naar voren gestuurd. Dat komt er dan op neer dat emancipatie wel belangrijk is, maar geen geld mag kosten. Daarom is er sinds het Jaar van de Vrouw nauwelijks iets op emancipatiegebied gebeurd. De door minister Boersma van So ciale Zaken ter beschikking ge stelde subsidie van tien miljoen gulden voor de bestrijding van de werkloosheid onder vrou wen is te laag." Dit zei gisteren de voorzitster van de Emancipatiecommissie, mevrouw P. C. J. Wassen-van Schaveren, op de landelijke jaarvergadering van het Kath oliek Vrouwengilde in Arnhem. Zij zei verder dat het aantal moedermavo's (40) in ons land veel te weinig is. „Er zijn hon derdduizenden gegadigden voor. De regering maakt goede sier met de moedermavo's, maar niemand op het ministerie be denkt een goede onderwijsme thode, die is aangepast bij vol wassen leerlingen", zo zei zij. Mevrouw Wassen acht emanci patie niet alleen een zaak voor vrouwen. Ook veel mannen ko men in deze maatschappij vol gens haar maar half tot hun recht. „Het zijn echter de vrou wen die de grootste achterstand in de maatschappij moeten in halen. Daar is emancipatie het hardst nodig", aldus mevrouw Wassen. Volgens de PvdA: „Alarm over Russische bewapening misplaatst" DEN HAAG Volgens de PvdA-fractie in de Eerste Kamer zijn de alarmerende geluiden over de bewape ning van de Sowjet-Unie misplaatst. PvdA-woordvoerder Neder- horst noemde de achter gronden van de geruchten stroom doorzichtig. „Tegen de tijd dat nieuwe Defen siebegrotingen moeten wor den gemaakt of ontwape ningsbesprekingen op sta pel staan, lekt er altijd wel een of ander geheim rap port uit, waarin wordt ont huld dat de kracht van de vijand tot nog toe schrome lijk is onderschat." Volgens Nederhorst hebben degenen die nu ach en wee roepen over het dreigende Russische gevaar het altijd heel gewoon gevonden dat de Amerikanen een voor sprong hadden. Ex-patïént schiet verpleger neer Eindhoven ANP) Een 29- jarige ex-patiënt zonder vaste woon- of verblijf plaats, heeft gisteravond in de rijks psychiatrische inrichting in Eindhoven een 25-jarige verpleger neergeschoten. Het slachtoffer werd in de linkerschouder getroffen en is opgenomen in een zie kenhuis. De verdachte kon door een andere verpleger worden overmeesterd en ontwapend. Hij zou volgens de politie tot zijn daad zijn gekomen omdat hij van mening was dat hij door de verpleger tijdens een recen te opname in de inrichting slecht zou zijn behandeld. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De 33-jarige Am sterdammer Henny van der H. heeft gisteren voor de Arnhem se rechtbank volhard in zijn ontkenning schuld te hebben aan de op 4 september vorig jaar gepleegde moord op de zwerver Cornelis van Riel. Het lichaam van Van Riel werd op zondagmorgen 5 september aangetroffen in het Goffert- park in Nijmegen, nadat er de avond ervoor een voetbalwed strijd was gespeeld in het nabij gelegen stadion tussen NEC en Telstar. Van Riel was verschrikkelijk toegetakeld. De patholoog-ana toom dr. Zeldenrust telde min stens 25 messteken. Bovendien waren er delen van het lichaam afgesneden. Van Riel en de ver dachte (vrienden van elkaar) waren samen naar de voetbal wedstrijd geweest waar ze nogal wat bier hadden gedronken. Na de wedstrijd verlieten ze samen het stadion. Van Riel zou naar een tehuis voor daklozen gaan; verdachte naar zijn moeder in Amster dam, aldus Henny v.d. H. Hij ontkende gisteren op de eer ste dag van de rechtzaak dat de stiletto, waarmee de moord op Van Giel is gepleegd, zijn eigen dom is. Getuigen beweren ech ter het tegendeel. Vandaag zijn de officier van justitie voor zijn requisitoir en de advocate van de verdachte voor haar pleidooi aan het woord geweest PAPENDRECHT (ANP) De geheimzinnige „Papendrechtse" vaten die onlangs verdwenen van een stortplaats nadat ze er illegaal waren begraven bevatten het zware vergif arsenicum-oxy- de. De Exploitatiemaatschappij Krimpen (EMK) uit Krimpen aan den IJssel zal aansprakelijk worden gesteld en moet voorlopig een boete betalen van 10.000 gulden omdat het bedrijf de aanvoer van de vaten niet heeft gemeld. Strafvervolging voor het dumpen van de giftige vaten is voorts niet uitgesloten. Aldus gisteren een woordvoerder van de gemeente Papendrecht. De zaak kwam ongeveer twee weken geleden aan het rollen door geruchten dat er op de voormalige scheepswerf chemisch afval was begraven. Onderzoek gaf aan dat er inderdaad vaten begraven waren geweest, maar dat deze inmiddels waren verdwenen. Ze werden teruggevonden op het terrein van EMK. Het bedrijf bleek ze te hebben weggehaald in opdracht van de nieuwe eigenaar van het scheepswerfterrein. Volgens de gemeente Papendrecht staat het vast dat EMK ook het bedrijf is geweest dat de vaten er illegaal heeft begraven, terwijl het alleen toestemming had oliezaagsel te dumpen. Arsenicum-oxy- de is volgens een woordvoerder van Rijnmond een zeer zwaar vergif waarmee niets anders gedaan kan worden dan „het ergens diep in een steengroeve in Duitsland te begraven". UTRECHT (ANP) Voor rond 275.000 werknemers is gisteren het overleg afgerond met het afsluiten van een nieuwe cao voor 250.000 werknemers in de klein-metaal en voor ruim 20.000 werknemers in de bakkerij-sector. Bij Shell is het cao-overleg gisteren echter opnieuw afgebroken. De industriebonden weigerden ook gisteren in te gaan op de voorstellen van het bedrijf. Onder de cao-klein-metaal, waarover een akkoord bereikt is, vallen: het garagebedrijf, electronische bedrijven, centrale verwarmingsbe- drijven, loodgieters- en fittersbedrijven, de goud- en zilvernijver heid, de rijwielbedrijven en de carrosseriebedrijven. In deze be drijfstak is, evenals in de bakkerijsector, ook de minimum-vakan tietoeslag opgetrokken. weer mee aan Raad voor de Kunst De beroepsvereniging had voor- ai bezwaar tegen het aantal zo genaamde kroonleden. Voorts zou de raad voor de kunst in r de huidige opzet nauwelijks in vloed hebben op het kunstbe leid. De BBK doet nu weer mee in afwachting van een nieuwe wet op de raad voor de kunst AMSTERDAM De Beroeps vereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) heeft Deslo- ten weer deel te nemen in het werk van de Raad voor de Kunst, in het bijzonder de afde ling beeldende kunst en bouw kunst van de raad. De BBK had vorig jaar september haar werk in de raad opgezegd uit onvrede met de samenstelling ervan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9