„Nog steeds levenden in de ^uinliopen Boekarest gevonden Joanna Berbers opnieuw 'ontvoerd' Arabieren verontrust over Carters uitlating over Israels grenzen Washington: geen excuus over rol VS in Chili New York stelt besluit over Concorde nog uit Biermann: alleen Nederland land om in te leven rijdag geen jranten in lelgié Demonstratie op Rode Plein Genland LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 MAART 1977 PAGINA 7 [Van onze speciale verslagge ver Frans Wijnands) BOEKAREST Meer dan tachtig uur na de aardbevings- ramp in Roemenië zijn in de hoofdstad Boekarest nog ten- minste vijf mensen levend on- de metershoge puinhopen vandaan gehaald. Onder hen waren de bekende Roemeense gynaecoloog professor Stanca en zijn dochter Marian, natio naal schermkampioene en lid van de Olympische scherm- ploeg van Roemenië. Ze wer den gisteren levend aangetrof fen in de puinhopen van hun flat en korte tijd later bevrijd. Mevrouw Stanca heeft de ramp niet overleefd. Het dodencijfer voor het hele land is de duizend ruimschoots gepasseerd, maar het is bij lange na nog geen eindcijfer. Temeer niet, omdat meer dan 6000 personen ernstig gewond zijn, van wie honderden in min of meer direct levensgevaar verkeren. Het reddingswerk blijft op tal van punten in Boekarest ononderbroken doorgaan. De reddingsploegen wisse len elkaar voortdurend af. Ze onder vinden thans steun van de gespeciali seerde speurhonden die het Rode Kruis uit Zwitserland heeft overgevlo gen naar Roemenië. De dieren kunnen tot een diepte van twee meter mensen ruiken en zij heb ben redders talloze keren de goede richting gewezen. In enkele gevallen betrof het nog levende personen, die dank zij de capaciteiten van deze hon den bijtijds uit het puin konden wor den gehaald. Eén van de punten waar met honder den personen gezwoegd wordt, is een flatgebouw vlakbij de hoofdboulevard die het centrum van Boekarest door snijdt. Daar stond een 12-ver diepingen tellende flat die veranderd is tot een 15 meter hoge puinhoop, ineengeperst met alles wat er dié vrijdagavond aan mensen en meubels in aanwezig was. Het werk werd gisteren geregeld stil gelegd. De tientallen militaire en ande re redders, vaak met mondbescher- mers vanwege het stof hielden de adem in om één van hen de kans te' geven via klopsignalen te achterhalen of er misschien nog levende personen gevangen zaten. Alle motoren van kranen, bulldozers en auto's in de nabijheid werden afge zet. In die onwezenlijke, bijna doodse stilte was dan alleen het roepen van de redder te horen en het geblaf van de speurhonden. In deze flat woonde een deel van de elite van Boekarest: generaals en an dere hoge officieren, acteurs, kunste naars en een tv-directeur. „Voor de meesten van ons een droom Om in zo'n appartement in het centrum te mogen wonen", aldus een woordvoerder. Die droom is voor de ex-bewoners voorbij. Degenen die de avond van de ramp thuis waren, zijn dood. Hooguit zitten in de kelder nog een paar levende mensen. Ik heb er staande voor de ruïne ge sproken met de 30-jarige Alexander Stanescu. Hij was de barkeeper van de Continentalbar die op de begane grond en in de kelder van deze flat was ingericht Een bekend trefpunt in' Boekarest, waar op het moment van de ramp nog maar een paar gasten aanwezig waren omdat de show pas om 11 uur zou beginnen. Alexander Stanescu is er met een gebroken arm vanaf gekomen. Hij bleef verder vrij wel ongedeerd, omdat hij in een soort nis terecht kwam, wapr het vallende puim hem niet raakte. Zo zijn er ook maandag meer dan IC mensen nog levend aangetroffen, on der. wie een baby van enkele maan den. In een wat minder zwaar getroffen deel van Boekarest, begint het I vorige week, weer zijn gewone gang te nemen. lUSSEL (ANP) In het raam I de wekelijkse stakingsac- in België, georganiseerd r het gemeenschappelijk 3 bondsfront zullen er vrijdag I ïelgië geen kranten verschij- |l Er komen ook geen mini- 1 ties. Beroepsunie van de Belgi- I Ie pers had er op aangedron- II het verschijnen van mini- I lies toe te laten om het pu- II toch nog te kunnen infor- I ren. De wekelijkse stakings- I ies (elke vrijdag, steeds in I iere provincies, gecombi- •rd met landelijke acties) zijn tegen wat de vakbonden i de sociale afbraakpoli- •kvan de regering, an donderdagmiddag tot vrij- I agmiddag wordt er waar- I thijnlijk ook gestaakt bij BRT II RTB, de Nederlandstalige en I -anstalige radio en televisie. I ïrmoedelijk zullen die omroe- I o niet meer dan drie korte I uwsbulletins van slechts en- e minuten geven. BRUSSEL (ANP) De 13-jarige Joanna Berbers, dochter van een Nederlander die al jaren in Brussel woont, heeft gisteren de mensen die haar op 30 november van het vorig jaar ontvoerd hebben teruggezien. Dat gebeurde tijdens een reconstructie van deze ontvoeringszaak door de gerechtelijke instanties. Joanna zag gisteren slechts twee twee ontvoerders demonstreer- De 14-jarige Joanna Berbers, die in november vorig jaar ontvoerd en enige dagen vastgehouden werd staat hier tussen twee van haar ontvoerders, de 25-jarige Belgische vrouw Muriel Florent (met de rug naar de camera) en de 49-jarige Belg van Siciliaanse afkomst, Pietro Micciche (staande achter Joanna), tijdens de reconstructie van de ontvoering. Links en rechts twee politiemensen. van de drie bij haar ontvoe ringszaak betrokkenen: de 40-ja- rige Pietro Micciche en de 25-ja- rige vrouw Murielle Florent. De derde verdachte in de ontvoe ringszaak, de 28-jarige David Hildesheim, is namelijk, en met hem een aanzienlijk deel van het voor Joanna betaalde los geld, nog steeds spoorloos. Beide ontvoerders, Micciche en Murielle Florent ruzieden af en toe over details. Nadat beide ontvoerders hadden gedemon streerd hoe ze het meisje op 30 november met chloroform had den bedwelmd, trok men naar een nabijgelegen park, waar de den hoe ze Joanna vanuit een bestelwagen hadden overge bracht in een personenauto, die door de nog steeds zoek zijnde Hildesheim werd bestuurd. Joanna, die de gehele dinsdag in het gezelschap van haar moe der was, liet zich gewillig blind doeken en knevelen. De gehele tocht die Joanna vo rig jaar gedwongen was te ma ken werd dinsdag nog eens dun netjes overgedaan. Ze werd naar de Rauterstraat gebracht, waar ze vier dagen werd vastge houden op de bovenste verdie ping van een leegstaande wo ning. De ontvoerders toonden ondertussen hoe ze vanuit een telefooncel de ouders van Joan na hadden gebeld om hen op de hoogte te stellen van de ontvoe ring van hun dochter. In het huis aan de Rauterstraat toon den de ontvoerders ook hoe het losgeld (ongeveer 3,5 miljoen gulden), verpakt in plastic vuil niszakken, in de wagen van Hil desheim was overgebracht Daarna werd Joanna naar het Brusselse paleis van justitie ge bracht, waar ze in de vroege ochtend van 5 december vorig jaar was losgelaten en waar een taxichauffeur haar vond en haar naar huis bracht. Van het losgeld is een bedrag van onge veer 700.000 gulden terecht Het werd terugbezorgd, op een mys terieuze wijze, door een advo caat die zich tot dusverre op zijn ambtseed heeft beroepen. frikaaose en rabische leiders ijden Amin iIRO (AP) De Oegandese ïsident Amin raakt geïso- rd in de Arabische en Afri- anse wereld. Geen van de ders van deze landen, aanwe- op de topconferentie in Cai- heeft tot nu toe de Oegan- president uitgenodigd or een formeel of informeel sprek. Ook krijgt Amin geen ritaties voor ontvangsten die Or de Afrikaanse- en Arabi- ae leiders worden gegeven. Oegandese president heeft lteren suggesties voor een in- mational onderzoek in zijn ld verworpen. In dit verband oeg hij of er ook een interna- inal onderzoek is ingesteld iar de moord op Kennedy of et afslachten van Palestijnen Tel Aviv'. Over de dood van irtsbisschop Loewoenj merkte j op dat in Amerikaanse ste in duizenden mensen bij ver- lersongevallen om het leven min verzekerde nog eens dat j in juni a.s. aan het hoofd van in 250 leden tellende delegatie in de conferentie van het Brit- i Gemenebest zal deelnemen. WASHINGTON (UPD Een aantal 'ambassadeurs van Arabische landen in Washington heeft om een „dringend" onderhoud met president Carter verzocht van wie zij uitleg willen hebben over diens opmerking dat Israël „verdedigbare grenzen" zou moeten hebben. Carter gebruikte deze woorden toen hij een welkomst woord sprak tot premier Rabin van Israël. Premier Rabin maakte gisteren onmiddellijk gebruik van de uit lating van zijn Amerikaanse gastheer door op een persconfe rentie in Washuigon te verkla- Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken legde later uit dat de zinsnede geen geografische betekenis heeft en dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten geen verande ring heeft ondergaan. De Israëliërs hanteren het be grip „verdedigbare grenzen" als hun motief voor de weigering alle sinds de oorlog van 1967 bezette Arabische gebieden te rug te geven. ren: „Naar mijn mening zijn verdedigbare grenzen niet de zelfde als die welke voor de oorlog van 1967 bestonden. Volgens waarnemers is de hou ding van de Israëlische premier tijdens het driedaagse bezoek onverzettelijk gebleven. Hij deed geen enkele concessie aan de Arabische landen die een regeling van het conflict in het Midden-Oosten dichterbij zou kunnen brengen, doch volstond met het herhalen van de oude Israëlische standpunten, die sinds lang door de Arabische buurlanden zijn verworpen. De Amerikaanse president Car ter sloot gisteren het tweedaag se onderhoud met Rabin af met de indruk dat de tijd rijp is voor een groot vredesinitiatief in het Midden-Oosten. Carter zei dat hij zeer tevreden was over de gesprekken met Rabin. Op de vraag of de kans op een over eenkomst in het midden-oosten iets dichterbij was gekomen zei hij: „Een dag dichterbij." MOSKOU (UPI) Tien Russen van Duitse afkomst uit de repu blieken Tadjikistan en Kazach- stan hebben gisteren op het Ro de Plein in Moskou gedemon streerd om kracht bij te zetten aan hun verzoek voor een uit reisvisum naar West-Duitsland. De vijf mannen en vijf vrouwen die borden bij zich hadden en spandoeken waarop verwezen werd naar de besluiten van de Europese Veiligheidsconferentie in Helsinki, werden na een zeer korte tijd door geüniformeerde militieleden en functionarissen in burger van de veiligheidspoli tie (KGB) opgepakt en afge voerd in een kleine autobus. De actie van de betogers die al jaren proberen toestemming te krijgen voor emigratie naar de Bondsrepubliek, trok veel aan dacht op het Hein. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIII1IIIIIIIIII1IIIIIIIII Politieman in gijzeling In Warrenfield Heights heeft een gewapende neger al twee dagen eeri politieofficier, Loe Keglovic in gijzeling. Aanvankelijk eiste de man, Cory Moore, een gesprek met president Carter in ruil voor de vrijheid van Keglovic. Carter liet weten tot een gesprek bereid te zijn, als eerst de politieman werd vrijgelaten, waarop Moore zijn toe zegging weer introk. De politiechef van Warrensville Heights, Craig Merchant, vertelt hier aan de be langstellenden wat Moores eisen zijn en wat de reactie van Carter WASHINGTON (Rtr) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich gisteravond gehaaast te reage ren op de verklaring van een Amerikaanse afgevaardigde in de VN-commissie voor de men senrechten te Genève. Eerder op de dag had afgevaar digde Brady Tyson gezegd dat de regering-Carter de rol van sommige Amerikaanse diensten m de militaire staatsgreep in Chili, die een eind maakte aan het bewind van de marxistische president Salvador Allende, diep betreurt. In een voor een ministerie van buitenlandse zaken ongewoon snelle reactie liet het zijn woord voerder verklaren dat Tyson voor eigen rekening had gespro ken en dat zijn niet tevoren goedgekeurde verklaring geen weergave van het Regerings standpunt was. (De Verenigde Staten hebben tot dusver steeds ontkend actief bij de val van Allende betrokken te zijn ge weest. Wel is toegegeven dat groeperingen in Chili die tegen Allende waren met Amerikaans geld zijn gesteund). De Amerikaanse afgevaardigde heeft een resolutie aangekon digd waarin van de Chileense regering wordt gevraagd een eind te maken aan „geheime arrestaties en daaropvolgende verdwijningen van personen". (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In de nacht van maandag op dinsdag heeft de Newyorkse havenautoriteit geheel onverwacht bekend ge maakt, dat zij niet, zoals be paald was, morgen bekend zou maken of het Frans-Britse supersonische verkeersvlieg tuig Concorde op de luchtha ven van New York mag lan den: de uitspraak is tot onbe paalde tijd uitgesteld, hoewel nagenoeg iedereen ervan over tuigd was dat de op die dag te nemen beslissing wel nega tief zou zijn. De havenautori teit verklaarde, dat tot uitstel besloten was omdat de Bri tish Airways en Air France daarom verzocht hadden te neinde nieuwe maatregelen om de geluidshinder te beper ken te bestuderen. Dit werd evenwel in de nacht catego risch door de Franse en Britse luchtvaartmaatschappijen te gengesproken. Twee uren later werd in New York verklaard, dat de juridi sche adviseur van de construc teurs van het vliegtuig, de Franse Aerospatiale en de Bri tish Aircraft Corporation, om dituitstel gevraagd hadden hetgeen door de juridische ad viseur, een voormalige senator van de staat New York na drukkelijk ontkend werd. „Het dossier van de zogenaam de geluidshinder van de Con corde is sedert lange tijd uit voerig bekend en ik heb geen enkel verzoek ingediend om nieuwe elementen bekend te maken", verklaarde hij. Het uitstel van de beslissing blijkt een zuivere politieke aangelegenheid te zijn. De gouverneur van de staat New York, Carey, had president Carter maandag doen weten dat hij tegen de Concorde was om redenen van geluidshinder die drie miljoen omwonenden van de John F. Kennedy-lucht- haven overlast zou bezorgen. In de loop van de dag werd evenwel met door Amerikanen zelf in Washington verrichtte metingen aangetoond, dat de Concorde beneden de drempel van de 112 decibel bleef en in menig geval zelfs minder ge luid maakte dan de oudere Boeing-707 en DC—8 toestel len. Gouverneur Carey die de stemmen van de drie miljoen omwonenden van de Kennedy- luchthaven nodig heeft om volgend jaar herkozen te wor den, heeft nu met het uitstel een serie moeilijkheden willen omzeilen. Een Newyorkse rechtbank moet op 15 maart een uitspraak doen in een ge ding dat Londen en Parijs aanhangig hebben gemaakt omdat zij van oordeel zijn dat de staat New York de Concor de het landen niet mag verbie den als de federale regering in Washington daartoe toestem ming gegeven heeft Aange zien de rechter in tegenstelling tot de gouverneur van New York niet voor een nieuwe ver kiezing staat zou diens uit spraak die positief voor het Frans-Britse vliegtuig zou kunnen zijn, gouverneur Ca rey en de hem onderhorige havenautoriteit van hun ver antwoording kunnen ontslaan. Als het gerechtshof ja zegt zouden Carey en de havenau toriteit zich daarbij neerleggen zonder dat de kiezers dit de gouverneur zouden kunnen verwijten. Voor Parijs is één ding duide lijk geworden voor zover alt hans nog iemand daaraan twijfelde, namelijk: het argu ment van geluidshinder waar op de zogenaamde hele oppo sitie tegen de Concorde geba seerd was, blijkt fictief en het verzet is er inderdaad een van financieel-economische-tech- nologische en concurrentiële aard. Intussen wordt het ook niet onmogelijk geacht dat Washington de gouverneur van de staat New York in zekere zin de pap in de mond gegeven heeft Als gevolg van afspraken tussen het nieuwe Amerikaanse staatshoofd, Jimmy Carter, en de Franse president Giscard d' Estaing zou een veel betere verstand houding en samenwerking mo gelijk zijn dan sedert lange tijd tussen Washington en Pa rijs op grond van allerlei ver schillen aanwezig is geweest. En om deze niet mogelijkheid niet voorbij te laten gaan is wellicht tot het uitstel beslo ten. Maar dat betekent beslist nog niet dat dit voor de Con corde een overwinning is. SPANJAARDEN 5 JUNI NAAR STEMBUS MADRID (DPA) Op zondag 5 juni zullen de Spanjaarden voor de eerste keer sinds meer dan 40 jaar naar de stembus gaan om een parlement te kie zen. Ruim 20 miljoen Spanjaar den kunnen dan van hun stem recht gebruik maken. Deze nog niet officieel vastgestelde da tum heeft de Spaanse premier Adolfo Suarez gisteren ge noemd in een gesprek met de Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken Willibald Prahl. De Oostenrijkse minister zei de indruk te hebben dat Suarez van plan is ook na de verkiezin gen premier te blijven. Suarez heeft tegenover journalisten la ten uitkomen dat hij zich neu traal zal opstellen. Turken beroven 16 voertuigen ke verkeersader tussen de ste den Diyarbakir en Urfa in Oost- Turkije geblokkeerd en onge veer 16 voertuigen beroofd. De overvallers maakten bij hun actie voor ongeveer 70.000 gul den. buit. Roofovervallen op snelwegen in zuidoost Turkije komen in ditgebied de laatste maanden steeds vaker voor. MYSTERIEUZE DUITSE ONDERZEEBOOT WORDT GELICHT KOPENHAGEN De Duitse onderzeeboot U 534, die in de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog in het Katte gat door Britse bommenwerpers tot zinken werd gebracht, zal binnen enkele dagen door kikvorsmannen worden ge licht. Met het lichten van de U 534 hoopt men tevens de sluier van geheimzinnigheid op te lichten die jaren rond het schip heeft gehangen. Volgens geruchten zou de lading hebben bestaan uit edelstenen en nikkel en zouden zich aan boord van de onderzeeboot 38 hoge nazi-officieren hebben bevon den die naar Zuid-Amerika hebben willen vluchten. De U 534 werd 5 mei 1945 tot zinken gebracht Van de 50 bemanningsleden werden er slechts drie gered. Eén van hen is nog in leven, maar hij heeft de verheden nooit willen bevestigen of ontzenuwen. (Van onze correspondent) BONN Wolf Biermann vindt Nederland het enige land in het westen, dat voor hem in aanmerking komt om er te leven. De dichter-zanger, die vorig jaar door de D.D.R. wegens, zijn protestsongs uit zijn staatsburgerschap ontzet werd en sindsdien in de Bondsrepubliek woont, formuleerde deze mening in een reeks aforismen. De voornaamste hiervan luidde: „Met een lied kan men de maatschappelijke verhoudingen niet aan het dansen brengen. Het westen is geen maatschappij die voor mij goed is om er te leven. Nederland is misschien een goed land om er te leven". Inderdaad stormen ook in West- Duitsland de problemen weer op de kunstenaar af. Terwijl men hem hier aanvankelijk fe- teerde als slachtoffer van het- communistische Oost-Duitsland en dus als anti-propagandist van het regiem, zitten veel Duit sers met Biermanns onuitgeroei de marxisme in de maag. Zelfs de vakbond, die Biermann uit genodigd had op een 1 mei-ma nifestatie in Frankfurt te spre ken, liet het achteraf afweten. Oorzaak hiervan was een wel hoogst merkwaardige eensge zindheid: zowel de S.P.D. als de D.K.P., de Westduitse i nisten, had bij de vakbond te gen het optreden van Biermann geprotesteerd. Deze ontolerante atmosfeer in de Bondsrepubliek is er de oor zaak van, dat de zanger moge lijk zijn heil in Nederland gaat zoeken. Hij ziet zichzelf als een slachtoffer van.het „berutsver- bot" het verbod een bepaald beroep uit te oefenen op grond van een overtuiging. Inderdaad blijkt, dat de Duitsers de vrij heid beschermen met middelen, die haar onderdrukken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7