Tramlijn Begeerte" in Wassenaar op weg naar het eindpunt? Leiderdorp houdt vast aan bouw van sporthal Nog meer beveiliging voor Langeveldse padden Vijf jubilarissen NCBO gehuldigd Grond bij Detailhandelsschool toch naar ,,De Vleesmeesters' INATAD/REGIO LEIDSE COURANT1 WOENSDAG 9 MAART 1977 PAGINA 5-, De tramwagon in de tuin van de heer Dorgelo yy Soms denk je weieens, wat zou het fijn zijn als je kon doen wat je wou. Dat kan natuurlijk niet altijd, want er zijn steeds omstandigheden, dat je met een ander rekening moet houden. Zelfs op eigen terrein kun je beknot worden in je persoonlij ke verlangens, omdat de gemeenschap zich kan verzetten tegen „ongebreidelde hartstochten". Niet iedereen kan zo maar een kippehok in z'n tuintje timmeren, niet op elke donkere zolder kan zonder meer een dakkapel worden ingebouwd; je mag niet op eigen houtje je keuken vergroten. Je mag dit niet en dat niet, je mag eigenlijk niks, tenzij de volksstam om je heen het er mee eens is. En dat komt niet vaak voor. Neem bijvoorbeeld de eigenzinnige ingenieur Dorgelo aan de Van Bergenlaan in „Rijksdorp", een Wasse- naarse onderhorigheid. Ongeveer drie jaar geleden had deze goede man er een ontzettend plezier in om een lekker ouderwets tramrijtuig in zijn tuin te zetten. De „kabelbaan wagon" stond niemand in de weg, maar de Wassenaarse bestuurderen hadden er, aan de hand van reglementen een vastliggende voorschriften, de pik op. In het kort ging het als volgt: de ingenieur die nu eenmaal zijn hart had verpand aan de buitenissige wa gon, vroeg ordentelijk omdat hij in wezen een beschaafd man was een „bouwvergunning" aan. B en W weigerden aanvankelijk die vergun ning en meneer Dorgelo ging in be roep, want dat kun je óók weer. In december '74 verwierp de gemeente raad dat beroep, maar er mocht wel naar een oplossing worden gezocht. De ingenieur wenste inmiddels zijn portie niet aan Fikkie te geven en zette, zonder vergunning, het geval, in zijn tuin. B en W op hun achterste benen: de wagon moest weg. Een jaartje later, in oktober '75, schreef het college, dat het bereid was mede werking te verlenen voor het „laten staan van de tramwagen", maar dan achter het huis van Dorgelo en niet ernaast, zoals de eigengereide inge nieur wilde. Er ontstond opnieuw een hele toe stand, zo leert mij de procedure. In februari '76 werd de „bouwvergun ning" verleend, maar in haar kielzog een vergunning voor een plantenkas en een schuur, die intussen volko men clandestien al gebouwd bleken te zijn. Vermoedelijk lachte toen me neer Dorgelo in zijn vuistje, want hij lapte al die clowneske gemeentelijke stappen aan zijn laars: de wagon werd niet verplaatst. De volgende zet was voor B en W, die de bouwver gunning weer snuivend introkken en nogmaals op verwijdering van het alleraardigste rijtuig stonden, wat zeg ik: baantuig, want het gevaarte hing eens oostelijk van ons land aan een kabel. Had het ding op wielen gestaan, dan waren B en W vast wel door de knieën gegaan. Ingenieur Dorgelo die het hele geval oprecht schik begon te krijgen ging opnieuw met genoegen in beroep. Ik neem afstand van de mogelijke vol doening die lijn 14 hem in zijn tuin verschaft, maar let op het tramme lant dat Dorgelo in het bestuurlijke kringen klaarblijkelijk heeft veroor zaakt Dat laatste beroepschrift komt nu vrijdag in de gemeentelijke rechtskundige commissie aan de or de. Misschien wordt hier en daar gegniffeld, maar Dorgelo is nu een keer buiten zijn boekje gegaan, want wie zet nou een stuk tram in zijn tuin? Het is bijna een Engelse situa tie. De heer Dorgelo zou een 'Brit kunnen zijn. Hij voert tegen de door B en W aangegeven plaats aan, dat daardoor zijn „grasveld in tweeën zou worden verdeeld" en dat „het enige raam in zijn studeerkamer vol ledig door de tram wordt afgedekt". „Nonsens", vinden B en W. Ook al geven de buren van Dorgelo schrifte lijk de voorkeur aan de huidige plaats van de tram boven de door het Wassenaarse college aangegeven plek. Het achtbaar college houdt voet bij stuk: „De heer Dorgelo", zo luidt het in een advies aan de rechtskundige commissie, „doet alsof wij hem iets opdringen. Hij heeft echter zelf om plaatsing van de tramwagen ge vraagd en deze clandestien neerge zet" Er mag dan ruimte genoeg zijn in het prinsheerlijke Wassenaar, de plaatselijke overheid laat niet over zich lopen. Ingenieur Dorgelo krijgt overmorgen de gelegenheid ter ver gadering zijn standpunt nader toe te lichten. Dat kan allemaal nog, zolang de Russen of Chinezen hier niet zijn. Ik ben benieuwd naar het verloop van deze vervolgserie „Tramlijn Be geerte in Wassenaar". In dit verband is zonder meer treffend wat er ver der aan de orde komt in de commis sie: een beroepschrift van een Was senaarder aan de Storm van 's-Gra- vensandeweg, die van burgemeester en wethouders geen vergunning heeft gekregen voor het vergroten van een dakvenster De Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk, die een bijzondere aantrekkingskracht tot in wijde omgeving uitoefent (de ruim 350 leden komen voor een deel ook uit Noordwijkerhout, Voorhout, Rijnsburg, Katwijk, de Zilk, Lis- se, Sassenheim, Hillegom tot plaatsen buiten de Bollenstreek) staat weer met de neus bovenop een nieuw seizoen, dat het leven er weer in gaat brengen. Geen wonder, dat deze bloeiende ver eniging de natuurliefhebbers op haar hand heeft, want de flora en fauna in het duingebied zijn duidelijk weer in opmars. Er is weer plaats voor optimisme in beschermde gebieden in de Randstad. Niet overal (De Vliet- landen), maar je mag niet het onderste uit de beperkte kan ver langen. De Noordwijkse bescher mers gaan in elk geval gewoon hun gang. Een van de in het oog lopende (zelfs nationaal) activiteiten van de Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk blijft sinds een paar jaar de padden-bescherming in het Langeveld. Over een maand ongeveer begint het weer: dan trekken honderden padden, gedreven door hun voortplan- tingsinstinct, vanuit de duinen naar de lager gelegen poldersloten. Dat dit nu net moet gebeuren over een drukke autoweg kunnen de dieren ook niet helpen, maar de liefhebbende beschermers besloten destijds wel degelijk de helpende hand te bieden, toen bleek, dat honderden padden het loodje moesten leggen in het voortrazende verkeer. De Kapelleboslaan, aan de duinenrand, werd al over een afstand van 250 meter met laag rasterwerk beveiligd. In de trek- tijd werden de „afdalende" padden hier door tegengehouden, waarna ze hun weg verder zochten langs het kippegaas en in een aantal plastic bakken terecht kwa men. Elke dag werden die bakken opge haald en de padden kwamen ongedeerd op hun „liefdespad" terecht Dank zij die afrastering konden vorig jaar 167 padden safe over de Kapelleboslaan worden ge bracht Afgelopen zaterdag werd de beveiliging met nog eens ruim 100 meter uitgebreid. Om een uur of acht gingen werkers en sympathisanten aan de slag met schop pen, hamers en tangen, in de vase over tuiging dat dit jaar nog een groter aantal padden van een anders wisse dood gered zullen wordea Gistermiddag keek een personeelslid van een tegenovergelegen bollenbedrijf al uit naar een voorlopig resultaat en boog zich over een bruine plastic bak in het „opvanggebied". Die bakken zijn nu nog leeg, maar in april zullen de beschermde diertjes er weer invallen, teneinde elke dag veilig aan de overzijde van de weg te worden „ge dropt" bij de sloot In april zullen de emmers gevuld zijn met geredde padden; momenteel is de vangst nog nihil. UITTOCHT LEIDSE SCHOLEN GEEFT PROBLEMEN LEIDERDORP De realisering van een sporthal in de gemeente Leiderdorp is bemoeilijkt nu de Louise de Coligny-scholengemeen- schap geen nieuwbouw mag plegen in de gemeente Leiderdorp en de scholengemeenschap Visser 't Hooft de aanzegging heeft- gekregen van de staatssecretaris van onderwijs uiterlijk in 1980 verdwenen te zijn uit Leiderdorp. De staatssecretaris en in zijn kielzog de Leidse wethouder van onderwijs Tesselaar acht het financieel onverantwoord dat deze christelijke scholengemeen schap een dependance in Leiderdorp heeft. De staatssecretaris voegt daaraan toe dat in Leiden steeds meer lokalen vrijkomen die door de verschillende scholen kunnen wor den gebruikt Als gevolg van deze beslissing wordt het aantal onderwijsmogelijkheden niet alleen geringer in Leiderdorp, maar ook de kans dat een sporthal binnen de gemeentelijke grenzen van Leiderdorp wordt gebouwd aanzienlijk geringer. Nu de kans groot is dat het voortgezet onderwijs uit Leiderdorp verdwijnt, verdwijnt tevens een belangrijke subsidiërende partner van de sportgebouwen en dan komt er geen gemeentelijke sporthal, omdat de exploitatiekosten te hoog zijn. Het gemeentebestuur van Leiderdorp wil het er niet bij laten zitten. Wethouder mevrouw Tichler wil stappen ondernemen om tot een andere oplossing te komen in het belang van de Leiderdorpse leerlingen (ongeveer 700 in de eerste drie leerjaren van het voortgezet onderwijs). Zij zal contact opnemen met de Leidse wethouder Tesselaar over de vorming van een dependance van het Louise de Coligny in Leiderdorp. Tevens zal de wethouder proberen een gesprek te arrangeren met de staatssecretaris. Indien deze gesprekken geen nieuwe lichtpunten brengen kan de gemeente in onderhandeling treden met projectontwikkelaar Johan Matser b.v. om in Winkelhof een sporthal te bouwen, die door Matser wordt geëxploiteerd. Volgens wethouder Tichler bestaat ook nog de mogelijkheid om de nog te bouwen tennishal voor andere sporten te gebruiken of een sporthal te bouwen bij de scholen in Buitenhof. De Leiderdorpse sportraad heeft deze maand nog een brief naar het gemeentebestuur gestuurd waarin zij aandringt op snelle realisering van de sporthal. De gemeenteraadsleden hebben een hoge prioriteit toegekend aan de bouw van een sporthal. RIA BECKERS (PPR): Huisvrouwen en studenten hebben ook recht op minimum-inkomen LEIDEN Huisvrouwen en studenten en andere soortgelijke groepen hebben ook recht op een minimum-inkomen. Zij werken immers ook". Dit zei gisteravond PPR-Iijsttrekker Ria Beckers tijdens een spreekbeurt voor het politiek café van de studenten vereniging Catena. Mevr. Beckers liet de voornaamste politieke programmapunten van haar partij nog eens de revue passeren. De voornaamste onderwerpen waarover zij sprak waren ker nenergie en werkgelegenheid. Wat betreft de kernenergie wees zij nog eens duidelijk op de gevaren van de radio-aktieve af val. „We mogen nooit een ramp op ons geweten hebben", zei mevr. Beckers, „daarom blijft ons „nee" onveranderd". Zij wees vervolgens op de mogelijk heden van energiebesparing en het aanwenden van zonne-ener- gie: „Als we allemaal hieraan zouden mee werken, dan hoeft er in het geheel geen energie- krisis te zijn". Het volgende punt dat mevr. Beckers behandelde was de werkgelegenheid. „We moeten werken vanuit de mensen", bracht zij naar voren, „het pro- duktiesysteem mag de mensen niet gaan overheersen, de men sen zélf moeten bepalen hoe dit systeem eruit moet zien". In dit verband wees zij op de hoge cijfers van ziekteverzuim, voor al onder de jongste werkne mers, hetgeen duidt op een ster ke onwil van de jongeren om zich aan het produktiesysteem aan te passen. iEIDEN De Leidse afdeling .<an de Nederlandse Christelij- Ke Bond van Overheidsperso neel heeft gisteravond tijdens een ledenvergadering vijf jubi larissen gehuldigd. Uit handen van de heer L. Balt, hoofdbe stuurder van de NCBO ontving de heer C. Serlie een gouden bondsinsigne met lauwerkrans omdat hij de bond vijftig jaar trouw is gebleven. De heer J. Galjaard werd een leren schrijfmap aangeboden in ver band met zjn veertig-jarig lid maatschap. Aan de heren P. v.d. Velde, De Dijkstra en G. Steenge (voorzitter) werd een gouden CNV-insigne uitgereikt omdat zij vijfentwintig jaar lid van de NCBO zijn. Na afloop van de huldiging hield de heer L. Balt een ver handeling over het program van actie voor de komende twee jaar van de NCBO. Hij stelde dat de bond zich afwijzend zal blijven opstellen tegen het voor nemen van de regering om wij zigingen in de pensioenwetten voor ambtenaren aan te bren gen Tevens zal de bond er op aandringen meer arbeidsplaat sen in de ambtenarencorpsen te creëreh. „Met stijgende verba? zing nemen wij telkens kennis van grote overschotten die de minister van Financiën tevoor schijn schijnt te toveren. Wij vinden dat een deel van de over schotten gemakkelijk kan wor den aangewend om de tekorten in de personeelsbezettingen aan te vullen". Het in dienst doen treden van een bepaalde hoeveelheid extra ambtenaren is volgens de heer Balt bovendien noodzakelijk om De jubilarissen. Van links naar rechts J. Galjaard, D. Dijkstra, F. v.d. Velde, C. Serbie en G. Steenge (voorzitter afdeling Leiden). LEIDERDORP/LEIDEN Het slagersconcern „De Vleesmees ters" is akkoord gegaan met de aanbieding van een stuk grond bij de Detailhandelsschopl in Leiderdorp. Het vleesbedrijf tot wie ook de firma Teekens be hoort, wil op de grond een kan toorflat bouwen. De Leider dorpse gemeenteraad zal in de vergadering van april een voor stel van het gemeentebestuur tot verkoop van de grond be handelen. Het college van Leiderdorp heeft met de aanbieding aan het slagersconcern de Detailhan delsschool ernstig gedupeerd. De grond was in een verder stadium aan de school aangebo den voor uitbreiding. Het schoolbestuur reageerde niet tij dig op de aanbieding. Dit werd veroorzaakt doordat het school bestuur niet snel genoeg toe stemming van het ministerie kon krijgen en daarom nog niet op de aanbieding kon ingaan. Kort nadat de aanbieding was gedaan voor grondverkoop aan De Vleesmeesters, bleek dat de Detailhandelsschool, na jaren van onderbrenging van de leer lingen in tijdelijke huisvestingen eindelijk gebundeld in één schoolgebouw, uitzonderlijk veel belangstelling had voor de grond. Acties en brieven van schoolbestuur, leerkrachten en ouders hebben het college van Leiderdorp niet weten te ver murwen. Het gemeentebestuur van Lei derdorp heeft nu gevraagd aan de Detailhandelsschool de toe komstverwachtingen op papier te zetten, onder meer ten aan zien van de te verwachten leer- lingengroei. Indien die cijfers uitbreiding van de schoolgebou wen rechtvaardigen, dan is het gemeentebestuur bereid in de dichte nabijheid van het huidige schoolgebouw een stuk terrein te zoeken waarop de uitbreiding kan plaats vinden. de langdurige ziektegevallen die regelmatig voorkomen, op te vullen. In de vacature voor het georga niseerd overleg werd de heer J. Boudewijn gekozen in plaats van de heer P. v.d. Mark. De laatste is niet meer in gemeente-1 dienst, nu de Stedelijke Lichtfa-1 brieken deel zjn gaan uitmaken I van het „Energiebedrijf Rijn land". PROGRAMMA ZAALVOETBAL Meisje (19) verkracht NOORDWIJK Een 19-jarig meisje uit Voorhout blijkt zon dagavond omstreeks half acht aan de Van Berckelweg door een man te zijn overmeesterd en verkracht. Na een bezoek aan een vriendin te Katwijk, fietste het meisje over het op dat moment stille rijwielpad in de richting van de Noordwijkerhoekbrug. Ter hoogte van het viaduct over de Van Berckelweg werd zij lastig gevallen door een haar onbe kende man, wiens auto in de nabijheid geparkeerd stond. Er volgde een handgemeen, waar bij de fiets in een sloot terecht kwam en het slachtoffer een schoen kwijtraakte. De man wierp haar echter een jas over het hoofd en dwong het meisje, onder bedreiging haar te zullen verdrinken, om in zijn auto te stappen. In de wagen vergreep hij zich aan haar. Vervolgens reed hij terug naar Noordwijk, waar hij het geheel ontredderde slachtoffer op het Rederijkers- plein achterliet. De recherche is bezig aan een uitgebreid onder zoek. Van onze sportredactie LEIDEN Titelkandidaat Go- dyla komt vanavond in de Groe- noordhal in actie tegen het in degradatiegevaar verkerende De Tegelhandel. Om acht urn- begint dit belangrijke duel. Na deze tweekamp treden Zwaan vogels en Oegstgeest om negen uur tegen elkaar aan. Programma: THB-Hal: 3B: SRV-Boys—Padox (20.25 uur); 3D: Bax Zeef dr.—SC Vierkant (22.15 uur); GWS—Autom. v. Duivenv. (19.30 uur). Northgo-Hal: 3F: Kikker tjeHHS-Fodimarkt (20 uur); FC Faasse—Rolly Golf (21 uur); FC De LangeSiemerink (21.50 uur); Beach Club—BC Faasse (22.45 uur). Groenoordhal: Hoofdklasse: Te gelhandel—Godyla United (20 uur); Zwaanvogels—Oegstgeest (21 uur). I: Wernink—Rooden- burg (20 uur); 2A: Rijnsburgse Boys—San Sjardin (20 uur); Lugdunum—VNA (21 uur); 2B LFC—Taveerne Boys (22 uur); 3A: Modern Nodern (22 uur); 3B: Regenboog—Parlevliet (20 uur); 3C: Houtwarenhoek—S- porth. Riche (19 uur); LOI—SC Lisse (20 uur); 3E: Uljee—SC Teekens (22 uur); Auto Heem- k.—De Taveerne (20 uur).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5